PDA

View Full Version : "ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ" η πολυ ησυχια!!!


black_hawk
23-04-2012, 00:47
Γνωστη φραση, που, πλεον, ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΤΑΙ! :D

"Το πιο ήσυχο μέρος στον πλανήτη

http://www.techgear.gr/wp-content/uploads/2012/04/orfield_anechoic_chamber.jpg

Την φράση “η σιωπή είναι χρυσός” πρέπει να είχαν υπόψιν τους αυτοί που κατασκεύασαν το πιο ήσυχο δωμάτιο του πλανήτη στα Orfield Laboratories στη νότια Minneapolis. Στο δωμάτιο επικρατεί τόσο πολύ ησυχία που το περισσότερο που κάποιος έχει αντέξει μέσα είναι 45 λεπτά!

O θάλαμος απορροφά το 99.9 τοις εκατό του ήχου και κατέχει το παγκόσμιο ρεκόρ Γκίνες ως το πιο ήσυχο μέρος του πλανήτη από το 2004 αν και πρέπει να σημειωθεί ότι η παρατεταμένη παραμονή σε αυτό μπορεί να προκαλέσει παραισθήσεις. H απόλυτη ησυχία επιτυγχάνεται από ακουστικές σφήνες από fiberglass πάχους ενός μέτρου, διπλούς τοίχους από ατσάλι και σκυρόδεμα.

Ο πρόεδρος και ιδρυτής της εταιρείας, Steven Orfield, αναφέρει: «Όταν επικρατεί ησυχία τα αυτιά προσαρμόζονται. Όσο πιο ήσυχο το δωμάτιο τόσο περισσότερα ακούς. Θα ακούς την καρδιά σου να χτυπά, τους πνεύμονές σου, το στομάχι σου. Στον αντιηχητικό θάλαμο γίνεσαι ο ήχος». Και αυτό είναι μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία καθώς ο άνθρωπος μπορεί και προσανατολίζεται χρησιμοποιώντας ήχους καθώς περπατά. Στον θάλαμο, όμως, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και χάνεται η αίσθηση ισορροπίας.

Η εταιρεία χρησιμοποιεί τον θάλαμο σε συνεργασία με διάφορους κατασκευαστές για τον έλεγχο της ποιότητας και της έντασης των προϊόντων τους. Για παράδειγμα, η Harley-Davidson χρησιμοποιεί το εργαστήριο για να κάνει τις ομώνυμες μηχανές της πιο ήσυχες διατηρώντας παράλληλα τον χαρακτηριστικό τους ήχο. Έναν παρόμοιο θάλαμο αλλά με νερό χρησιμοποιεί και η NASA για τους αστροναύτες της. Εκεί η NASA εξετάζει το διάστημα μέχρι το οποίο αυτοί που βρίσκονται μέσα έχουν παραισθήσεις και το πως τις αντιμετωπίζουν"
(link) (http://www.techgear.gr/worlds-quietest-place-43151/)

Ποιος ειπε οτι θελει "ΗΣΥΧΙΑ"?? :p:p

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
23-04-2012, 00:51
Δεν πιστεύω πως θα μ' ενοχλούσε ιδιαίτερα ... :o

black_hawk
23-04-2012, 00:55
Δεν πιστεύω πως θα μ' ενοχλούσε ιδιαίτερα ... :o

Στο 46ο λεπτο, τα λεμε!!.. :lo20:

:p

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
23-04-2012, 01:03
Στο 46ο λεπτο, τα λεμε!!.. :lo20:

:p


... πιθανόν νάναι έτσι ... :o

asotosios
23-04-2012, 13:49
οπως και να εχει...θα ηθελα να το δοκιμασω για 45 λεπτα...ας πουμε... :D

kostasx
23-04-2012, 14:14
και ενα 10λεπτο μου αρκεί..:)

Troublemaker
23-04-2012, 22:11
Καλα, επειδη μονιμα μπορει να παθω παρακρουση, ισως να ηθελα ομως να ειμαι μεσα σε αυτο οταν ο απο πανω μου βαζει τσιτα τη μουσικη αλλα σε σκαμπανεβασμα......!Μια τσιτα μια χαμηλα.Κ οχι απαραιτητα μουσικη...κατι τυμπανα ακουω...μη σας πω δλδ οτι αυτη τη στιγμη πολυ αναγκη το εχω αυτο το δωματιο γαμ...... Νεύρα:u20::u42:

mAthosalas
23-04-2012, 23:17
"Το πιο ήσυχο μέρος στον πλανήτη
[B]Την φράση “η σιωπή είναι χρυσός”
O θάλαμος απορροφά το 99.9 τοις εκατό του ήχου:p

Το ακριβως αντιθετο απο τη γυναικεια μουρμουρα....:wo20:

griv_gs
23-04-2012, 23:58
Πολύ ενδιαφέρον δωμάτιο.
Να είχε και ένα κρεββατάκι:D