PDA

View Full Version : Αποθηκευση Φωτογραφιων για 20 Χρονια Και...


sansiro.sugata
25-04-2012, 15:19
Καλησπερα σε ολους.

Εχουμε ολοι φωτογραφιες , και καποιες ισως αρκετες απλα αναντικαταστατες) , (Γαμος , Πρωτη μας Μηχανη , Πρωτη μας Βολτα και και και..)

Μπορουμε να τις αποθηκευσουμε καπου ωστε μετα απο 30 χρονια να τις δουμε ΟΛΕΣ χωρις καμια απωλεια!!

Μετα απο ερευνα που εκανα... (μην φανταστειτε οτι εκανα και διδακτορικο..) , το μεσο αποθηκευσης που θα κρατησει περισσοτερο ειναι η μνημες USB Flash.

ΑΝ γραφτουν ΜΟΝΟ μια φορα , τοτε εχουν διαρκεια ζωης... 30 χρονια!!
και αν μια μνημη καταστραφει.. τοτε γινετε Read Only , Δηλαδη δεν θα μπορουμε να βαλουμε αλλες φωτο!

Εχω USB Flash μνημες που εχουν φωτο , κλεισμενες σε καλα ασφαλισμενα κουτακια , και εχουν ζησει ως τωρα κοντα 10 χρονια (φανταστειτε τοτε 128 MB)....

τα DVD δεν κανουν αποδεδειγμενα γιατι φθειρονται (εβαλα μερικα 11 ετων και δεν παιζουν...)

Οι σκληροι δισκοι δεν κανουν αποδεδειγμενα... Ενας που ειχα 14 ετων πλεον δεν λειτουργει...

Αυτα!! Οτι χρειαστειτε εδω ειμαι!!

tassos85
25-04-2012, 15:41
Πολύ σωστός φίλε, και πολύ ωραίο θέμα έθιξες!

Όντως, αυτό έχω διαπιστώσει και εγώ με τα cd - dvd πολλά απο αυτά που έχω 10 χρόνια ή ακόμα και 5 δεν λειτουργούν σωστά. Με τους δίσκους υπάρχει περίπτωση να κρατήσουν, αλλά αφού είναι μαγνητικό μέσο σίγουρα με το χρόνο χαλάει. Με τα usb, το πιο πιθανό να έιναι έτσι όπως το είπες, αλλά δεν τα έχουμε σε χρήση τόσο καιρό για να μπορούμε να τα τσεκάρουμε. Επίσης, τα usb χαλάνε και εύκολα και μια και έξω πολλές φορές, ανεξαρτήτως παλαιότητας.

Η γνώμη μου και αυτό που εφαρμόζω είναι να αντιγράφω το αρχείο μου σε καινούριους δίσκους με το πέρασμα του χρόνου. Εξάλλου η χωρητικότητα των δίσκων αυξάνεται πολύ γρήγορα με το πέρασμα του χρόνου, οπότε σου αφήνει περιθώρια. Δλδ πχ, είχα αρχείο έναν δίσκο 20gb πριν 10 χρόνια, και έναν δίσκο 80 gb πριν 5 χρόνια, τώρα με το που αγοράσω ένα δίσκο 500gb ή 1TB για gia back up, θα αντιγράψω και τους δύο παλιούς στον καινούριο, οπότε και ανανεώνεται η εγγραφή, και τα έχω όλα μαζεμένα, και φυσικά κρατάω και τους παλιούς δίσκους σαν 2ρο back up!

sansiro.sugata
25-04-2012, 16:02
Ναι και αυτη ειναι πολυ σωστη τακτικη, απλως οι Σκληροι Δισκοι εχουν πολυ δυνατο θεμα κοστος/gb , ειναι πολυ φθηνοι και αρκετα γρηγοροι , αλλα τους φοβασαι..

Η επομενη δυνατη λυση ειναι εντελως ασυμφορη και τραβηγμενη.. να αγορασεις ενα Tape Drive και tapes των 800 GB, που εχουν πιστοποιημενη αντοχη για 40 χρονια (!!!!!!!)

αυτο που σε φοβιζει μετα απο 40 χρονια ειναι αν θα εχεις tape drive να τα διαβασεις...

:ye33::ye33::ye33:

sansiro.sugata
25-04-2012, 16:11
Με εναν γρηγορο υπολογισμο κοστους (με επιασε η Κοπιουτεροπληκτη Πολυλογια Τωρα)

* flash memory Kingston USB 8GB (The Size of a Dual Layer DVD) , cost 10 Euro
* Maximum Number of Images can be stored : 4096mb / 5 mb = 819 (for 13mpixel fotos HD Res)
* Cost Euro / Image = Neginable...

Πιστευω οτι με την πανω αναγωγη συμφερει... δεν συμφερει οταν αγοραζεις μνημες ανω των 8 GB , οπου εκει μετα το κοστος ανα GB πιστευω δεν συμφερει

tassos85
25-04-2012, 16:15
Ναι και αυτη ειναι πολυ σωστη τακτικη, απλως οι Σκληροι Δισκοι εχουν πολυ δυνατο θεμα κοστος/gb , ειναι πολυ φθηνοι και αρκετα γρηγοροι , αλλα τους φοβασαι..

Η επομενη δυνατη λυση ειναι εντελως ασυμφορη και τραβηγμενη.. να αγορασεις ενα Tape Drive και tapes των 800 GB, που εχουν πιστοποιημενη αντοχη για 40 χρονια (!!!!!!!)

αυτο που σε φοβιζει μετα απο 40 χρονια ειναι αν θα εχεις tape drive να τα διαβασεις...

:ye33::ye33::ye33:

Αν τους προσέχεις τους σκληρούς να μην τους τοποθετήσεις σε μαγνητικό πεδίο, συνήθως κρατάνε αρκετά. Εγώ προσωπικά βλέπω απο τη δουλεία πως δίσκοι που ήσαν σε pc παρατημένα ή καλά αποθηκευμένοι σε αντιστατικά σακουλάκια και βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση για μια 10ετία περίπου, συνήθως λειτουργούν ακόμα μια χαρα!

Όσο αναφορά το θέμα της κασέτας, έχω πικρή εμπειρία... ίσως δεν είναι και τόσο αξιόπιστες όσο λένε...ή μάλλον είναι υπό προϋποθέσεις αποθήκευσης!!!

Όπως και να έχει όμως, έχεις απόλυτο δίκιο... μετά απο 40 χρόνια, με πιο tape drive θα τις διαβάσεις??!!!

Επ ευκαιρίας κάτι άλλο που θα ήθελα να πω, όσο αναφορά τα cd-dvd και το πόσο κρατάνε σε χρόνο - (προσωπικά ότι είχα γράψει πριν 10 χρόνια, έχει τα προβληματάκια του) - σημαντικό ρόλο παίζει η ποιότητα του δίσκου εγγραφής, η ποιότητα του ρεκορντερ και η ταχύτητα εγγραφής. Όσο μεγαλύτερη ταχύτητα εγγραφής χρησιμοποιούμε τόσο χειρότερη είναι η εγγραφή μας! Εγγραφες που είχα κάνει σε ίδια μάρκα δισκάκια, αυτές που ήσαν με τα πρώτα ρεκορντερ που είχαν βγει ή τα είχα γράψει με μεγαλη ταχύτητα χαλάσαν πιο γρήγορα!

tassos85
25-04-2012, 16:17
Με εναν γρηγορο υπολογισμο κοστους (με επιασε η Κοπιουτεροπληκτη Πολυλογια Τωρα)

* flash memory Kingston USB 8GB (The Size of a Dual Layer DVD) , cost 10 Euro
* Maximum Number of Images can be stored : 4096mb / 5 mb = 819 (for 13mpixel fotos HD Res)
* Cost Euro / Image = Neginable...

Πιστευω οτι με την πανω αναγωγη συμφερει... δεν συμφερει οταν αγοραζεις μνημες ανω των 8 GB , οπου εκει μετα το κοστος ανα GB πιστευω δεν συμφερει

Συμφωνώ απόλυτα φίλε, πολύ σωστός!!! Επίσης προσοχή στα usb να μην μας πέφτουν. Πολλές φορές μια πτώση μπορεί να το αχρηστεύσει.

Troublemaker
25-04-2012, 16:40
Εχω περιπου 80000 φωτογραφιες εκ των οποιων αρκετες σε μορφη RAW που καταλαμβανουν μεγαλυτερο ογκο.....τις εχω αποθηκευμενες στον υπολογιστη μου αλλα και κοπιες σε εναν αλλο σκληρο που ειναι μονο με φωτο......
Αν τις χασω θα αρρωστησω αλλα και η λυση του usb δε νομιζω οτι με βολευει,γιατι θα χρειαστω...ουτε κ εγω ξερω ποσα....
Μου εκανες την καρδια κηπο με το νημα (αν και πολυ χρησιμο σαφως!)....
:hmmm::hmmm::hmmm:

sansiro.sugata
25-04-2012, 16:53
Ελπιζω να μην εφερα ασχημα νεα στην ομαδα με το νημα!!
Παντως , με το θαρος της γνωμης μου , οι δισκοι εχουν δεδομενο χρονο ζωης...
Ενα μεσο που δεν εχει κινητα μερη ειναι σαφως ποιο ανθεκτικο και εχει λιγοτερες πιθανοτητες να παθει κατι.

Στην θεση σας , αν επιτρεπετε η γνωμη μου , θα εβαζα οσες φωτο πραγματικα εχουν αξια (εχουν ΟΛΕΣ , αλλα αν μπορει να γινει ενας διαχωρισμος) , σε USB drives των 8GB

Αν εχετε τα Flash Drives σε μικρες δερματινες θηκουλες hand made , πιστευω θα ζησουν αρκετα.

sansiro.sugata
25-04-2012, 16:58
Επισης , να συμφωνησω με τον Tassos85 , οτι θελει προσοχη να μην πεσουν , γενικα θελουν καλη μεταχειριση , γιατι μπορει να σπασουν ευκολα.

Troublemaker
25-04-2012, 17:35
Ελπιζω να μην εφερα ασχημα νεα στην ομαδα με το νημα!!
Παντως , με το θαρος της γνωμης μου , οι δισκοι εχουν δεδομενο χρονο ζωης...
Ενα μεσο που δεν εχει κινητα μερη ειναι σαφως ποιο ανθεκτικο και εχει λιγοτερες πιθανοτητες να παθει κατι.

Στην θεση σας , αν επιτρεπετε η γνωμη μου , θα εβαζα οσες φωτο πραγματικα εχουν αξια (εχουν ΟΛΕΣ , αλλα αν μπορει να γινει ενας διαχωρισμος) , σε USB drives των 8GB

Αν εχετε τα Flash Drives σε μικρες δερματινες θηκουλες hand made , πιστευω θα ζησουν αρκετα.

Πολυ καλα εκανες και το εθιξες!!! Την εχω ηδη πατησει με εναν σκληρο ο οποιος μου εκανε "νερα", αλλα με την δευτερη φορα που ειδα οτι για να bootαρει θελει 5-6-8 φορες πατημα το κουμπι,προλαβα και τις πηρα απο εκει...εκτοτε δεν ξαναπηρε μπροστα ποτε!....
Εχεις δικιο για τον διαχωρισμο αλλα τι να πρωτοδιαχωρισω? Ταξιδια? Αγωνες? Παιδι? Διακοπες?.......Χιλια δικια εχεις αλλα ..."μου βαζεις" δυσκολα....:hmmm:

napgeo
25-04-2012, 22:39
Ωραίο θέμα. Σήμερα είχαμε μιας ώρας περίπου ενημέρωση για τη διαχείριση διαφύλαξη και ασφάλεια αρχείων.
Κανένα μαγνητικό μέσω δεν είναι ασφαλές εκτός από τα (φιλμ). Καταστρέφονται και σβήνονται με ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία η και ακόμη από εκπομπές UHF .
Και θυμήθηκα μια κουβέντα ενός μεγάλου τραγουδιστή που ζητάει επίμονα από τις εταιρίες στην επιστροφή των δίσκων βινυλίου. Σε χρόνο που θα φύγουμε από τη ζωή έλεγε και σβήσει ο σκληρός εμείς δεν θα υπάρχουμε. Δεν θυμάμαι το όνομα του.
Η γνώμη μου είναι τις φωτογραφίες που θέλεις να έχεις να τις εκτυπώσεις και να τις τοποθετήσεις σε άλμπουμ…………………

sansiro.sugata
26-04-2012, 10:34
Αυτο που ειπες εχει μεγαλη αληθεια... οντως οσες τυπωμενες φωτο εχω 20 ετων , ειναι ΟΚ , πανω απο την 15 ομως αρχιζουν και Κιτρινιζουν ή παρουσιαζουν διαφορες στις αποχρωσεις.

Παντως , για την κουβεντα, εχω ενα παλιο usb των 512ΜΒ , και θα κανω δοκιμες.

θα το βαλω μεσα στον κλωβο μιας crt τηλεορασης , που ειναι φουλ στα ηλεκτρομαγνητικα (20.000 volt εχει η TV), και θα το αφησω εκει κανα δυο μερες , και μετα θα το βαλω στην Κεραια της τηλεορασης για αλλες 2 (θα το βιδωσω πανω με σελοτεηπ)

Ειναι ενα Sony USB Flash , 8 ετων , 512 mb

Αμφιβαλω αν θα βγει ζωντανο.. αλλα ειμαι περιεργος να δω τις πραγματικες αντοχες.

napgeo
26-04-2012, 10:51
Καλημέρα. Ανοίγουμε ένα τεχνικό θέμα που μπορεί να έχει ενδιαφέρουν.
Το ΗΜΚ πεδίο που παρουσιάζουν οι CRT λυχνίες είναι από τους ΜΤΣ υπερυψηλής τάσης που εφαρμόζεται στην άνοδο. Για την επίτευξη θα πρέπει να είναι σε λειτουργία η λυχνία.
Είναι όμως και το μαγνητικό πεδίο που παρουσιάζεται τόσο από τα ηχεία της tv όσο και από το δίκτυο των 220 V AC.
Σκληρό test για τα usb και μαγνητικά μέσα αποθήκευσης πχ. Μαγνητοταινίες.
Όσο για την κεραία είναι μηδαμινό το εισερχόμενο σήμα (ρεύμα) περίπου της τάξεως των 1,5mv.
Καλές δοκιμές και θα περιμένω τα αποτελέσματα. Επίσης θέλω πάντα να έχεις στην άκρη του μυαλού σου ότι οι πυκνωτές στο DC λειτουργούν ως διακόπτες. Είναι σχεδόν πάντα υπό τάση και ο χρόνος ζωής είναι από κατασκευής περιορισμένος. Το όριο ζωής ανάλογα με την ποιότητα κατασκευής δεν υπερβαίνει τα 22 έτη.
Να είσαι καλά……………..

sansiro.sugata
26-04-2012, 10:56
* θα φροντισω η τηλεοραση να ειναι αναμενη

* η τηλεοραση ειναι αρκετα παλια , και σιγουρα θα εχει πολυ ασχημα ηλεκτρομαγνητικα (αφου δεν εχει καν CE λογοτυπο επανω της.. φαντασου..

* εχω και πολυ παλια ηχεια με ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ μαγνητες. Θα το βαλω και εκει μεσα.

* στο USB Drive , θα εχει μεσα φωτογραφιες , formatted as NTFS , 8 kb block size (με FAT32 αμφιβαλλω αν θα ζησει τιποτα..)

θα σας πω αποτελεσματα τελος εβδομαδος

napgeo
26-04-2012, 11:03
Μην το επιχειρήσεις. Κρίμα είναι θα καταστραφεί.
Εάν όμως το έχεις για πέταμα κάνε τη δοκιμή και θα επιθυμούσα να μάθω το αποτέλεσμα.
Να προσέξεις σε παρακαλώ την τοποθέτηση στον Υ/Π για υπερφόρτωση των πυκνωτών για να μην καταστρέψεις την θύρα .
Είμαι της άποψης να το γειώσεις πρώτα. Έχω την απορία πάνω σε αυτό……………..

napgeo
26-04-2012, 11:07
Και πρόσεχε σε παρακαλώ να έχεις την TV εκτός τάσης. Η άνοδος έχει τάση από -18000v έως -22000v..............

sansiro.sugata
26-04-2012, 11:12
Ειναι για πεταμα το usb , αλλα ειμαι πραγματικα πολυ περιεργος.

* ΑΝ ζησει... λεω ΑΝ.. τοτε δινει αλλες προοπτικες στην αποθηκευση δεδομενων!!

* ΑΝ μπορεις να διαβασεις πανω απο το 30% των δεδομενων... εστω με καποιο USB Block Recovery Software , τοτε και παλι ειναι ΚΑΛΑ , γιατι με τοσο ακτινοβολια και την παλεψε

* ΑΝ Καταστραφει (που ειναι το ποιο πιθανον..) , τοτε χρειαζονται προσοχη τα USB Drivers , και αν γινετε σιγουρα καποια προστατευτικη θηκη EMProof.

θα σας πω αποτελεσματα!!

napgeo
26-04-2012, 11:14
Τώρα είδα στο προφίλ σου ότι έχεις πάθος με τις κατασκευές. Πάνω στις ΗΝ κατασκευές έχω στην κατοχή μου απίστευτα πράγματα που μπορείς να χρειαστείς. Εγώ κάνω ανακατασκευές παλαιών δεκτών που μαζεύω από τα σκουπίδια………………

sansiro.sugata
26-04-2012, 11:24
Δυστηxως χρειαζεται χρονο για ολα... αλλα ναι ειναι φανταστικη φαση οι κατασκευες.

και εγω εχω πολλα Project στο συρταρι.. που εμεινα στο συρταρι λογο χρονου...

Θα ξεκινησω καποια απο αυτα ξανα.. οποτε ισως χρειαστω την βοηθεια σας.

Με εκτιμηση

sansiro.sugata
27-04-2012, 14:58
Δεν εχω προλαβει να κανω το πειραμα ακομα.
θα ενημερωσω σημερα το βραδι.

Akyla
28-04-2012, 11:56
η λύση δεν είναι άλλη απο την online αποθήκευση...απο πείρα τα τελευταία 10-15 χρόνια , αν δεν θες να χάσεις κάτι το αποθηκεύεις όχι σε ένα αλλά σε διάφορα σημεία 2-3-4 φορές αν χρειαστεί...και πάντα κρατας και αντίγραφα online ώστε να είναι άμεσα προσβάσημα απο παντού και πάντα τέτοια site υπάρχουν κ τα γνωρίζετε,

κάπως έτσι δημιουργούνται και τα disaster recovery plans των περισσοτέρων πολυεθνικών εταιριών που κρατάνε αρχεία 30-40-50 χρόνια.

H λογική είναι απλή...εγω αποθηκεύω ας πούμε 100 giga και μετά απο 10 χρόνια ο δίσκος μου δεν είναι συμβατός...όπως δεν γνωρίζουμε και πότε θα καταργηθεί το usb σαν θύρα ... όπως καταργήθηκαν πολλά (βλέπε floppy)... η λύση λοιπόν είναι να αποθυκεύσω online ...η εταιρία που τα φυλοξενεί κάνει αναβαθμίσεις στο hardware και μεταφέρει τα αρχεία χωρίς να ασχοληθώ εγώ και χωρίς να μου τα χάσει ποτέ!!!!

παραδείγματα site

https://www.dropbox.com/referrals/NTczODM0MTkwOQ?src=global9
ImageShack� - Online Photo and Video Hosting (http://imageshack.us/)
Image hosting, free photo sharing & video sharing at Photobucket (http://photobucket.com/)
https://rapidshare.com/

:ye33::ye33::ye33::ye33::ye33:

sansiro.sugata
30-04-2012, 15:42
Ναι , πολυ καλη ιδεα.
ετσι το κανω και εγω (δεν το αναφερα στο Post ποιο πριν γιατι αναφερθηκα στα Storage Media)

Αλλα... οι εταιριες και οι υπηρεσιες καποτε κλεινουν....

Η Sony "Εχασε" τοσες χιλιαδες online accounts που ειχαν πληρωθει απο κοσμο!! , για Gaming & Storage υπηρεσιες!!

Βεβαια η εταιρια αποζημιωσε τον κοσμο , και εδωσε νεα πακετα σε αυτους που επαθαν την ζημια (βλεπετε Playstation Network) , αλλα και παλι 30 χρονια Data.. μια μερα να γινουν Disconnect.. σου ερχετε καπως...

Παντως ναι , γενικα συμφωνω , αν εχεις online storage , και δικα σου Media , ειναι καπως δυσκολο να τα χασεις Ταυτοχρονα απο δυο διαφορετικα σημεια.

napgeo
30-04-2012, 17:19
Τελικά τι έκανες............

Akyla
30-04-2012, 21:40
Ναι , πολυ καλη ιδεα.
ετσι το κανω και εγω (δεν το αναφερα στο Post ποιο πριν γιατι αναφερθηκα στα Storage Media)

Αλλα... οι εταιριες και οι υπηρεσιες καποτε κλεινουν....

Η Sony "Εχασε" τοσες χιλιαδες online accounts που ειχαν πληρωθει απο κοσμο!! , για Gaming & Storage υπηρεσιες!!

Βεβαια η εταιρια αποζημιωσε τον κοσμο , και εδωσε νεα πακετα σε αυτους που επαθαν την ζημια (βλεπετε Playstation Network) , αλλα και παλι 30 χρονια Data.. μια μερα να γινουν Disconnect.. σου ερχετε καπως...

Παντως ναι , γενικα συμφωνω , αν εχεις online storage , και δικα σου Media , ειναι καπως δυσκολο να τα χασεις Ταυτοχρονα απο δυο διαφορετικα σημεια.

Μιλάς με τον άρχοντα της ανασφάλειας...ΕΜΕΝΑ...οπότε η απάντηση είναι απλή....κρτα και σε δεύτερο και σε τρίτο site backup....αν πέσουν όλα μάζι τουλάχιστον θα ξέρεις ότι έχουν βάλει εσένα στο μάτι :u58::u58:

mAthosalas
02-05-2012, 09:10
Αν δεν θελουμε δηλαδη online backup & storage,προσωπικων οικογενειακων κλπ φωτογραφιων,ο ασφαλεστερος τροπος φυλαξης στο σπιτι μας,ειναι -απ'οτι επιασα- ο εξωτερικος σκληρος σε διπλά(ή και τριπλά)αντιγραφα συν την αποθηκευση στο PC.Ετσι;:Απορία:

Akyla
02-05-2012, 17:48
Αν δεν θελουμε δηλαδη online backup & storage,προσωπικων οικογενειακων κλπ φωτογραφιων,ο ασφαλεστερος τροπος φυλαξης στο σπιτι μας,ειναι -απ'οτι επιασα- ο εξωτερικος σκληρος σε διπλά(ή και τριπλά)αντιγραφα συν την αποθηκευση στο PC.Ετσι;:Απορία:

Λοιπόν, ο ποιό ασφαλής τρόπος ΜΗ Online αποθήκευσης είναι:

Στο PC σε διαφορετικό partition απο το λειτουργικό σύστημα, ταυτόχρονα τα γράφεις και σε ενάν εξωτερικό δίσκο και φυσικά σε ένα USB stick. Kαλό είναι, ένα αντίγραφο να είναι εκτός σπιτιού ( πχ σε γονείς - αδέρφια κλπ ).

Και φυσικά κάθε φορά που βγαίνει κάποιo καινούριο αποθηκευτικό μέσο , τα αντιγάφεις όλα απο την αρχή...

Γενικά πάντως για ένα σωστό disaster plan πρέπει να έχεις τουλάχιστον 3 αντίγραφα....

Το ξέρω ακούγομαι υπερβολικός :wo20::wo20::wo20::wo20:

takis69
10-05-2012, 13:32
Λοιπόν, ο ποιό ασφαλής τρόπος ΜΗ Online αποθήκευσης είναι:

Στο PC σε διαφορετικό partition απο το λειτουργικό σύστημα, ταυτόχρονα τα γράφεις και σε ενάν εξωτερικό δίσκο και φυσικά σε ένα USB stick. Kαλό είναι, ένα αντίγραφο να είναι εκτός σπιτιού ( πχ σε γονείς - αδέρφια κλπ ).

Και φυσικά κάθε φορά που βγαίνει κάποιo καινούριο αποθηκευτικό μέσο , τα αντιγάφεις όλα απο την αρχή...

Γενικά πάντως για ένα σωστό disaster plan πρέπει να έχεις τουλάχιστον 3 αντίγραφα....

Το ξέρω ακούγομαι υπερβολικός :wo20::wo20::wo20::wo20:

No money καρντιά μου:cr13: