PDA

View Full Version : Χωμάτινη εξόρμηση το Σάββατο 28-4-12


elrodeo77
25-04-2012, 14:33
Τώρα που τα έχουμε φρέσκα από το μάθημα της Κυριακής σκεφτόμουνα το Σάββατο 28/4/2012 κατά τις 11.00 το πρωί να κάνω μια βόλτα προς Παπάγου (στο πιστάκι ) για εξάσκηση. Θέλει κάποιος να έρθει για παρέα? :hmmm::hmmm::hmmm:

mck
25-04-2012, 17:46
Τώρα που τα έχουμε φρέσκα από το μάθημα της Κυριακής σκεφτόμουνα το Σάββατο 28/4/2012 κατά τις 11.00 το πρωί να κάνω μια βόλτα προς Παπάγου (στο πιστάκι ) για εξάσκηση. Θέλει κάποιος να έρθει για παρέα? :hmmm::hmmm::hmmm:

Το νου σου στο πιστάκι του Παπάγου γιατί είναι τύπου moto cross, αν και μάλλον πιο εύκολο από αυτό στο Πυργάκι που πήγαμε την Κυριακή ... Κάνε μια καλή "αναγνωριστική" πρώτα γιατί ο Andreas F800GS κάπως έτσι την "πάτησε" και ... "πάει" το γόνατο προσωρινά κι ευτυχώς "περαστικά" ...


Νομίζω ότι το ακριβώς απέναντι οικόπεδο ενδείκνυται περισσότερο για προπόνηση / ασκήσεις / στροφές τύπου travel enduro, τουλάχιστον σε πρώτη φάση, καθότι φλαταδούρα και κυρίως (από άποψη ασφάλειας) είσαι ορατός από τρίτους, αν τυχόν πέσεις γιατι ως γνωστόν ... "ποτέ μόνος στο βουνό" ή στην πίστα λέω εγώ ... εκτός κι αν είναι και τίποτα motocrossαδες εκεί, οπότε μάλλον θα τους ενοχλείς ή/και θα περάσουν από πάνω σου ... :p:D


Εγώ πάντως σε αυτό το οικόπεδο έχω πάει δυο - τρεις φορές για προπονησούλα / ασκήσεις ισσοροπίας και στροφές ... Τώρα για το Σάββατο, ωραίο ακούγεται, αλλά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά από τώρα ...

bogart
25-04-2012, 18:01
πιο εύκολο από αυτό στο Πυργάκι που πήγαμε την Κυριακή ...

http://2.bp.blogspot.com/_Hhq77VLDSeU/TA6UVG19A7I/AAAAAAAARlE/QPDdBpnITBo/s320/male31-male-smiley-whistle-smiley-emoticon-000073-large.gifhttp://2.bp.blogspot.com/_Hhq77VLDSeU/TA6UVG19A7I/AAAAAAAARlE/QPDdBpnITBo/s320/male31-male-smiley-whistle-smiley-emoticon-000073-large.gifhttp://2.bp.blogspot.com/_Hhq77VLDSeU/TA6UVG19A7I/AAAAAAAARlE/QPDdBpnITBo/s320/male31-male-smiley-whistle-smiley-emoticon-000073-large.gif

mck
25-04-2012, 18:06
http://2.bp.blogspot.com/_Hhq77VLDSeU/TA6UVG19A7I/AAAAAAAARlE/QPDdBpnITBo/s320/male31-male-smiley-whistle-smiley-emoticon-000073-large.gifhttp://2.bp.blogspot.com/_Hhq77VLDSeU/TA6UVG19A7I/AAAAAAAARlE/QPDdBpnITBo/s320/male31-male-smiley-whistle-smiley-emoticon-000073-large.gifhttp://2.bp.blogspot.com/_Hhq77VLDSeU/TA6UVG19A7I/AAAAAAAARlE/QPDdBpnITBo/s320/male31-male-smiley-whistle-smiley-emoticon-000073-large.gif

Είπαμε, "μάλλον" ... :sm7:

elrodeo77
25-04-2012, 20:51
Το νου σου στο πιστάκι του Παπάγου γιατί είναι τύπου moto cross, αν και μάλλον πιο εύκολο από αυτό στο Πυργάκι που πήγαμε την Κυριακή ... Κάνε μια καλή "αναγνωριστική" πρώτα γιατί ο Andreas F800GS κάπως έτσι την "πάτησε" και ... "πάει" το γόνατο προσωρινά κι ευτυχώς "περαστικά" ...


Νομίζω ότι το ακριβώς απέναντι οικόπεδο ενδείκνυται περισσότερο για προπόνηση / ασκήσεις / στροφές τύπου travel enduro, τουλάχιστον σε πρώτη φάση, καθότι φλαταδούρα και κυρίως (από άποψη ασφάλειας) είσαι ορατός από τρίτους, αν τυχόν πέσεις γιατι ως γνωστόν ... "ποτέ μόνος στο βουνό" ή στην πίστα λέω εγώ ... εκτός κι αν είναι και τίποτα motocrossαδες εκεί, οπότε μάλλον θα τους ενοχλείς ή/και θα περάσουν από πάνω σου ... :p:D


Εγώ πάντως σε αυτό το οικόπεδο έχω πάει δυο - τρεις φορές για προπονησούλα / ασκήσεις ισσοροπίας και στροφές ... Τώρα για το Σάββατο, ωραίο ακούγεται, αλλά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά από τώρα ...

κάπως έτσι το σκεφτομαι ασκησούλες στο οικοπεδο :ye02: , εεεε και καμιά βολτά δίπλα αν και εφόσον δεν υπάρχουν άλλοι που θα ενοχληθούν από την υπερβολική ταχύτητα μου:lo19:

pkaran
25-04-2012, 22:29
Ανδρέα και εγώ μέσα είμαι αν πάμε Παπάγο. Τώρα που έβαλα χωμάτινα. Πάμε αμα είναι για χαλαρή εξάσκηση. Πάντως ο Μηνάς έχει δίκιο.

Wild@heart
25-04-2012, 23:12
Μέσα για και εγώ για Σάββατο. Το σημείο είναι άνοδος για Αττική οδό δεξιά ?

pkaran
26-04-2012, 09:03
Μέσα για και εγώ για Σάββατο. Το σημείο είναι άνοδος για Αττική οδό δεξιά ?
Σωστά! Αμα είναι να το κανονίσουμε οριστικά.:ye02:

Andreas_F800GS
26-04-2012, 14:34
Το νου σου στο πιστάκι του Παπάγου γιατί είναι τύπου moto cross, αν και μάλλον πιο εύκολο από αυτό στο Πυργάκι που πήγαμε την Κυριακή ... Κάνε μια καλή "αναγνωριστική" πρώτα γιατί ο Andreas F800GS κάπως έτσι την "πάτησε" και ... "πάει" το γόνατο προσωρινά κι ευτυχώς "περαστικά" ...


Νομίζω ότι το ακριβώς απέναντι οικόπεδο ενδείκνυται περισσότερο για προπόνηση / ασκήσεις / στροφές τύπου travel enduro, τουλάχιστον σε πρώτη φάση, καθότι φλαταδούρα και κυρίως (από άποψη ασφάλειας) είσαι ορατός από τρίτους, αν τυχόν πέσεις γιατι ως γνωστόν ... "ποτέ μόνος στο βουνό" ή στην πίστα λέω εγώ ... εκτός κι αν είναι και τίποτα motocrossαδες εκεί, οπότε μάλλον θα τους ενοχλείς ή/και θα περάσουν από πάνω σου ... :p:D


Εγώ πάντως σε αυτό το οικόπεδο έχω πάει δυο - τρεις φορές για προπονησούλα / ασκήσεις ισσοροπίας και στροφές ... Τώρα για το Σάββατο, ωραίο ακούγεται, αλλά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά από τώρα ...

Ανδρέα και εγώ μέσα είμαι αν πάμε Παπάγο. Τώρα που έβαλα χωμάτινα. Πάμε αμα είναι για χαλαρή εξάσκηση. Πάντως ο Μηνάς έχει δίκιο.

Σαφώς και έχει δίκιο ο Μηνάς. Πρώτα μια χαλαρή βόλτα και μετά γκάζια... Και το νου σας μην περάσετε ράμπα για άλμα, για απλή ανηφοριά... ;)

Καλά να περάσετε πάντως αν και αυτό είναι όπως πάντα σίγουρο...

elrodeo77
26-04-2012, 15:12
Το θέμα μπήκε σε δημόσια συζήτηση για ευνόητους λόγους !!!:ye33:


Να πούμε κατά τις 10:00 για να μην χάσουμε και την μέρα? Κάνουμε τις ασκήσεις μας και μετά μια χαλαρή Βόλτα Level 1 στον
Υμηττό, τι λέτε , εγώ είμαι μέσα και για οποιαδήποτε άλλη πρόταση ?


Από που έρχεστε? Αν έρχεστε από Αττική οδό ,είναι στην έξοδο Παπάγου(Υ2). Ο δρόμος λέγεται Αναστάσεως και είναι αυτός που ανεβαίνει στο νεκροταφείο Παπάγου.

Τα σημεία Α,Β είναι οι δύο αλάνες.

http://maps.google.gr/maps?saddr=%CE...ra=ls&t=m&z=14 (http://maps.google.gr/maps?saddr=%CE%86%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82+%CE%B4%CF%81%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82&daddr=%CE%86%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82+%CE%B4%CF%81%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82&hl=el&ie=UTF8&ll=37.989263,23.808403&spn=0.035379,0.057764&sll=37.989026,23.802867&sspn=0.017689,0.028882&geocode=FQ6nQwIdoEhrAQ%3BFV2eQwId1TFrAQ&mra=ls&t=m&z=14)

Και οι δύο αλάνες φαίνονται από τον δρόμο.

pkaran
26-04-2012, 15:46
Ανδρέα μέσα και εγώ! :ye02: Θα τηλεφωνηθούμε .

elrodeo77
27-04-2012, 21:42
Πιθανότητα για ασθενή βροχόπτωση αύριο.....θα κάτσει και η σκόνη! :ye07:

Arkas
28-04-2012, 13:32
Ακόμα με τις χωματόπιστες παλεύετε ; :D

elrodeo77
28-04-2012, 14:56
η βολτα τελειωσε....τωρα εχει φρεντο καπουτσινο κ στιγμες χαλαρωσης :cool:

pkaran
28-04-2012, 16:39
+100

tassos85
28-04-2012, 23:27
Μπράβο παλικάρια!!! Πάντα έτσι ωραία να περνάτε!

pkaran
01-05-2012, 23:23
Αγαπητοί συμφορουμήτες θα σας περιγράψω τι μου έτυχε το Σάββατο 28-4-2012. Πήγα με τον Ανδρέα (elrodeo77) για OFF-ROAD προπόνηση στον Υμηττό . Μια σειρά λαθών οδήγησε σε μια μικροπτώση η οποία βέβαια μου αύξησε την εμπειρία αλλά μου στοίχησε 50€.

Σειρά λαθών

1. Πήγα στο βενζινάδικο για να ρίξω την πίεση στα ελαστικά (1,5 bar μπρός πίσω χωμάτινα Continental TKC 80) εμπιστεύτηκα τον τύπο στο βενζινάδικο (πρώτο λάθος) γιατί εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι τα λάστιχα είχαν 2,2 bar μπροστά και 2,5 bar πίσω (πίεση για άσφαλτο). Μόνος μου έπρεπε να το είχα κάνει.
2. Δεν άλλαξα τη θέση του τιμονιού σε όρθια θέση όπως κάνω κάθε φορά γιατί είπα ότι το δεν θα έχω πρόβλημα (έλα όμως που είχα πρόβλημα). Μέγα λάθος γιατί μετά από 30 λεπτά οδήγηση σε κροκάλες και κοτρώνες άρχισα να κουράζομαι.
3. Ενώ είχα πει εδώ και καιρό να αντικαταστήσω τα handguards της BMW τα οποία είναι της πλάκας με άλλα που παρέχουν προστασία δεν το έχω κάνει.
4. Πάντα μα πάντα καλό είναι σε ταξίδια – off road εξορμήσεις να έχεις εφεδρικά μανέτες φρένων, συμπλέκτη, ταχυτήτων (είχα αλλά δεν τα πήρα μαζί).

Δείτε το Video (ο δρόμος ήταν γεμάτος πέτρες που έκαναν δύσκολη την οδήγηση τουλάχιστον για μένα που δεν έχω μεγάλη εμπειρία).

BMW G650GS (Petros) BMW F650GS Twin (Andreas) Hymettus April 2012 - YouTube

Η κάθοδος έγινε χωρίς μπροστινό φρένο μόνο με το πίσω και με κατέβασμα ταχυτήτων (αδρεναλίνη στα ύψη αλλά μεγάλη εμπειρία).
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Το κακό έρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις. Ανδρέα είσαι πρώτος ευχαριστώ για όλα και sorry αν στο χάλασα στο τέλος!!!
:yz

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-05-2012, 00:31
Το κακό έρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις.


Σωστές οι παρατηρήσεις σου ... να τα έχουμε όλοι στο μυαλό μας ... ;)

yns
02-05-2012, 00:58
4. Πάντα μα πάντα καλό είναι σε ταξίδια – off road εξορμήσεις να έχεις εφεδρικά μανέτες φρένων, συμπλέκτη, ταχυτήτων (είχα αλλά δεν τα πήρα μαζί).

Η μανέτα του φρένου έσπασε αν κατάλαβα (και άκουσα) καλά. Μα καλά, δεν την προστάτευσαν καθόλου οι μεταλλικοί βραχίονες;
Και μετά 50€ για μια μανέτα.. :mad: (είδα πως περίπου τόσο έχει και στο εξωτερικό..)

Τέτοιες πτώσεις είναι μέσα στο πρόγραμμα και όποιοι πάνε στο βουνό πρέπει να ξέρουν πως αργά ή γρήγορα θα πέσουν. Το θέμα είναι οι σωστές θεωρητικές γνώσεις και η προπόνηση - προπόνηση - προπόνηση. Πάντως και με αυτά κάποια στιγμή η πτώση θα ξανάρθει...

Μην απογοητευτείς πάντως, το χώμα είναι πώρωση και με τον κατάλληλο εξοπλισμό οδηγού/μοτοσυκλέτας και προσαρμογή της οδήγησης ανάλογα με το τερέν προσφέρει απίστευτες συγκινήσεις.

Όπως και να'χει εύχομαι να είναι η τελευταία φορά...

panosv
02-05-2012, 02:14
Φίλε Πέτρο εσύ να είσαι καλά κ όλα τα άλλα φτιάχνονται!Πάντως να θυμάσαι πως σε χωμάτινα μότο τις μανέτες τις αφήνουνε λίγο λάσκα από τη βάση που πιάνει στο τιμόνι,ώστε αν τύχει πτώση όπως την περίπτωση σου δεν σπάει,απλά μετακινείται!:ye33: Κ να σκεφτείς πως αν ήταν του συμπλέκτη θα έμενες εκεί!

pkaran
02-05-2012, 09:32
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Εμένα δεν έχει μεταλλικούς προστατευτικούς βραχίονες. Τώρα θα βάλω όμως after market. Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι σε τέτοιες δραστηριότητες τουλάχιστον 2 άτομα ποτέ μόνοι.
:th11::th11::th11:

elrodeo77
02-05-2012, 09:38
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Εμένα δεν έχει μεταλλικούς προστατευτικούς βραχίονες. Τώρα θα βάλω όμως after market. Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι σε τέτοιες δραστηριότητες τουλάχιστον 2 άτομα ποτέ μόνοι.
:th11::th11::th11:


:ye30: