PDA

View Full Version : Schuberth S1 Pro ή C3?


marioman
27-04-2012, 09:43
Καλημερα,

θα ηθελα τις γνωμες σας για Schuberth S1 Pro και C3.
Υπαρχει κοσμος εδω που φοραει καποιο απο τα 2 ή έχει φορέσει/φοραει και τα 2 να μας πει αποψεις περι:
- θορυβο
- ζεστη/αερισμος
- συγκριτικα με άλλα κρανη? (π.χ. Shoei Multitec)?

marioman
27-04-2012, 11:12
S1 Pro

http://images.motofan.fr/PN/2/5/5/schuberth-s1-pro-blade-casques-moto-scooter_bf_1620344.jpg


C3

http://triumphathenscentral.gr/wp-content/uploads/2011/02/c3-white.jpg

Gemat
27-04-2012, 11:24
To S1 Pro δεν εχει pinlock ???

peterv
27-04-2012, 11:24
Έχω δοκιμάσει Schuberth Concept c2 , BMW system 5 , Schuberth C3

Τα Schuberth μακράν καλύτερα από το System 5 ποιοτικά ποιό καλά και ανθεκτικά στην καθημερινή χρήση επί πολλών ετών.

Σε σχέση με το s1 δεν έχω άποψη , σίγουρα θα είναι ποιό ελαφρύ και πιο αθόρυβο όπως όλα τα κλειστά σε σχέση με τα ανοιγόμενα....

THANOSEOD
27-04-2012, 11:36
Έχω το S1 Pro Beta εδώ και σχεδόν 3 χρόνια,διαθέτει pin lock και είναι απίστευτα ήσυχο!Είναι όμως και αρκετά ζεστό το χειμώνα αν και ο εξαερισμός του είναι αρκετά ικανοποιητικός!Το συνιστώ ανεπιφύλακτα . . .

Hekima
27-04-2012, 11:51
Καλημερα,

θα ηθελα τις γνωμες σας για Schuberth S1 Pro και C3.
Υπαρχει κοσμος εδω που φοραει καποιο απο τα 2 ή έχει φορέσει/φοραει και τα 2 να μας πει αποψεις περι:
- θορυβο
- ζεστη/αερισμος
- συγκριτικα με άλλα κρανη? (π.χ. Shoei Multitec)?


Αν σε ενδιαφέρει η άποψη συνοδηγού το C3 το φοράω περίπου ένα χρόνο
πλήρης κώφωση και εξαιρετικός αερισμός:)

Maggellanos
27-04-2012, 12:17
Μιλας για δυο εντελως διαφορετικα κρανη,τα οποια το μονο κοινο που εχουν ειναι οτι κατασκευαζονται απο την ιδια εταιρεια!Η πιο σημαντικη διαφορα τους ειναι οτι το ενα ειναι full face και το αλλο flip up!Δεν χρειαζεται πιστευω να σου εξηγησω πιο απο τα δυο ειναι πιο ησυχο,πιο ασφαλες και γιατι!Αυτο βεβαια δεν αναιρει το γεγονος οτι και το C3 ειναι ενα πολυ καλο κρανος,απλα αυτη την στιγμη δεν υπαρχει κανενα ανοιγομενο κρανος που να μπορει να συναγωνιστει καποιο αντιστοιχο full face!Σε οτι αφορα το S1pro το φοραω εδω και τρια χρονια,το εχω ταξιδεψει σε ολους τους καιρους και τους δρομους και εχω να πω μονο τα καλυτερα!Επισης εαν οντως σε ενδιαφερει νομιζω πως το εχει βγαλει σε προσφορα και ο Luisde στα 400 ευρω!
SCHUBERTH S1 PRO - Louis - Motorrad & Freizeit (http://www.louis.de/_2036461645b50d033beb2ec60059b91c11/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=150&wgr=837&list_total=1&anzeige=3&page=0&artnr_gr=204844)

Αυτα!Ελπιζω να βοηθησα!:ye02:

marioman
27-04-2012, 12:18
Αν σε ενδιαφέρει η άποψη συνοδηγού το C3 το φοράω περίπου ένα χρόνο
πλήρης κώφωση και εξαιρετικός αερισμός:)

:ye02:

Φυσικα και με ενδιαφερει γιατι και η συνοδηγος θα φοραει το ιδιο :)
Ευχαριστω

ducas1098
27-04-2012, 12:18
Αξίζει πιστεύω να ρίξεις μια ματιά και στο s2. To αγόρασα αυτήν την εβδομάδα και εντυπωσιάστηκα!!

marioman
27-04-2012, 12:23
Μιλας για δυο εντελως διαφορετικα κρανη,τα οποια το μονο κοινο που εχουν ειναι οτι κατασκευαζονται απο την ιδια εταιρεια!Η πιο σημαντικη διαφορα τους ειναι οτι το ενα ειναι full face και το αλλο flip up!Δεν χρειαζεται πιστευω να σου εξηγησω πιο απο τα δυο ειναι πιο ησυχο,πιο ασφαλες και γιατι!Αυτο βεβαια δεν αναιρει το γεγονος οτι και το C3 ειναι ενα πολυ καλο κρανος,απλα αυτη την στιγμη δεν υπαρχει κανενα ανοιγομενο κρανος που να μπορει να συναγωνιστει καποιο αντιστοιχο full face!Σε οτι αφορα το S1pro το φοραω εδω και τρια χρονια,το εχω ταξιδεψει σε ολους τους καιρους και τους δρομους και εχω να πω μονο τα καλυτερα!Επισης εαν οντως σε ενδιαφερει νομιζω πως το εχει βγαλει σε προσφορα και ο Luisde στα 400 ευρω!
SCHUBERTH S1 PRO - Louis - Motorrad & Freizeit (http://www.louis.de/_2036461645b50d033beb2ec60059b91c11/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=150&wgr=837&list_total=1&anzeige=3&page=0&artnr_gr=204844)

Αυτα!Ελπιζω να βοηθησα!:ye02:

:ye28::ye28::ye28:

Σε ευχαριστώ!
Εχεις δικιο στο οτι συγκρινω διαφορετικα πραγματα, ομως η ερωτηση κρύβει και την προτιμηση....δεν ειμαι σιγουρος για κλειστο η ανοιχτο.... φοβαμε μην με πιασει κλειστοφοβια στο ενα, αλλα και τον θορυβο στο αλλο. Σημερα φοραω ανοιχτο Shoei το οποιο εχει αρκετο θορυβο σε ταξιδι, αλλα ειναι υπεροχο σε τουριστικη βολτιτσα.

Albatros
27-04-2012, 12:28
Επιλέγεις αρχικά αν θέλεις ανοιγόμενο η κλειστό κράνος και μετά πέρνεις ένα από τα 2 που είναι άριστα στην κατηγορία τους...
:)

vasilisGS
01-05-2012, 00:52
Αξίζει πιστεύω να ρίξεις μια ματιά και στο s2. To αγόρασα αυτήν την εβδομάδα και εντυπωσιάστηκα!!

Καλησπέρα δωσε καμία λεπτομέρεια ,τι κράνος είχες πριν απο αυτο ....

marioman
01-05-2012, 08:57
Αξίζει πιστεύω να ρίξεις μια ματιά και στο s2. To αγόρασα αυτήν την εβδομάδα και εντυπωσιάστηκα!!

Καλησπέρα δωσε καμία λεπτομέρεια ,τι κράνος είχες πριν απο αυτο ....

Shoei Multitec (ανοιγομενο).... καλο κρανακι.... λιγο βαρη, και θορυβο αρκετουτσικο απο τα 120+..... με την ενδοεπικοινωνια με την συνεπιβατη πλακονομαστε στις ρυθμισεις πριν απο τα ταξιδακια..... ε.... ειναι και 6 χρονων!
Πριν απο αυτο ειχα ενα Caberg ανοιγομενο.....χειροτερο απο το Shoei...

georgios
01-05-2012, 10:35
Καλημέρα,

Το πρώτο μου κράνος εδώ και δυο (2) χρόνια σχεδόν (πωπω, πέρασαν 2 χρόνια) είναι το C3. Δεν έχω συγκρητικό έχω μόνο εντυπώσεις:

1) Αθόρυβο: Έχω ένα F650GS και είμαι 1,92. Θα έπρεπε λοιπόν να έχω θέμα με τον αέρα. Ε, λοιπόν μέχρι τα 120-130χμ/ώρα (πιο πάνω νομίζω ούτε η μηχανή μπορεί να πάει αλλά και εγώ δεν πάω ούτε με το αυτοκίνητο) δεν καταλαβαίνεις πολλά!!! Ενδεικτικό είναι πως με την ενδοεπικοινωνία που έχω (Interphone F4 & F5) δεν έχω επίσης κανένα πρόβλημα! Ακούω εξαιρετικά τα πάντα! Μάλιστα, με ταχύτητα έως 70-80 ο ακροατής ΔΕΝ αντιλαμβάνεται καν ότι είμαι σε μηχανή. Αυτό πιστεύω λοιπόν ότι εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την μόνωση που παρέχει το κράνος.

2) Αερισμός: Εδώ είναι το οξύμωρο-αντίθεση... Χειμώνα-καλοκαίρι είμαι με κατεβασμένο το Flip-up. Γιατί αναφέρω τις λέξεις οξύμωρο και αντίθεση; Γιατί μπορεί μεν αυτό να σημαίνει ότι αερίζεται καλά ή μάλλον πολύ καλά, αλλά από την άλλη γιατί να πάρεις Flip-up αν δεν το χρησιμοποιείς; Αν με τα ίδια ή και λιγότερα λεφτά πάρεις το ίδια ποιοτικά κράνος, με μεγαλύτερη θεωρητικά ασφάλεια (όπως είπε και ο φίλος πριν τα full face είναι ΠΑΝΤΑ πιο ασφαλή από τα ανοιγόμενα), με μικρότερο βάρος (άρα πιο άνετο) και πιθανόν ακόμα καλύτερα ηχομόνωση;

Αν τώρα έπρεπε για κάποιον λόγο να πάρω κράνος θα διάλεγα το "καλύτερο" full face κράνος της Schuberth.

Με την ευκαιρία να πω το εξής γνωστό σε όλους σας που οδηγείτε ΧΡΟΝΙΑ μηχανή και είστε πολύ πιο έμπειροι! Δώστε όλα σας τα λεφτά σε κράνος! Πάρτε δάνειο αν χρειάζεται για να αγοράσετε κράνος! Δεν έχει νόημα να έχει κανείς συναγερμό με περιμετρική, GPS, Iphone, εξάτμιση Ακράποβιτς, μπουφάν dainese, βαλίτσα GIVI, μηχανή 10.000ευρώ και κράνος για να σας προστατεύει από τη βροχή!

grigoris_a
04-08-2012, 20:21
Μια και ειμαι και εγω κατοχος του c3 εδω και σχεδον 1 χρονο μονο καλα λογια εχω να πω.Πριν ειχα το Shoei Xspirit.Βρισκω το shuberth καλυτερο τοσο σε αεραγωγους οσο και σε ηχομονωση.Οταν το φορεσα για βολτα ενιωσα οπως οταν εκανα την μεταβαση απο το Nolan στο Shoei.:ye02:

AlexCorfu
04-08-2012, 21:37
Καλησπερα , κανε τον κοπο αν θελεις και ριξε μια ματια στο shoei XR 1100. Ετσι απλα μια προταση εκανα , κατα την γνωμη μου αλλος εχει το ονομα και αλλος την χαρη ,

leandros
05-08-2012, 08:40
εδώ και 2 μήνες έχω το S2.

Είναι το πιο αθόρυβο, στιβαρό και άνετο κράνος που είχα ποτέ.

kosta12gs
05-08-2012, 12:58
εδώ και 2 μήνες έχω το S2.

Είναι το πιο αθόρυβο, στιβαρό και άνετο κράνος που είχα ποτέ.

Κι γώ :)

Sent from my GT-I9100