PDA

View Full Version : Συντήρηση πλαστικων


scorpiobmw
29-04-2012, 18:35
Καλησπέρα,έχω ένα gs 1200 και θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος , θέλω να περάσω κάτι τα πλαστικά (μαυρα)στο μοτο για συντήρηση.....υπάρχει κάτι χωρίς μέλλοντικα προβλήματα(ασπριλα,θαμπαδα);:hmmm:

gepol
29-04-2012, 18:41
Παραφινέλαιο απο φαρμακείο χρησιμοποιώ εγώ...

scorpiobmw
29-04-2012, 19:13
Παραφινέλαιο απο φαρμακείο χρησιμοποιώ εγώ...

Παραφινελαιο;;πόσο καιρο το βάζεις πάνω στα πλαστικά;έχει φόβο;

Capitain
29-04-2012, 19:45
Εγω τα βάφω με μαύρο σπραίυ θερμοκρασίας και ξεννοιάζω...

bms
29-04-2012, 21:33
Μηπως ενα σπρει σιλικονης θα κανει δουλεια?? :confused:

siraxanz
29-04-2012, 21:45
βαζελίνη:D

σπρευ σιλικονης

κ οτι ειπε ο Gepol ειναι επαγγελματιας σε αυτο που ρωτας...

scorpiobmw
29-04-2012, 22:45
Μηπως ενα σπρει σιλικονης θα κανει δουλεια?? :confused:

H σιλικονη ξερω οτι με τον ηλιο τα ασπριζει τα πλαστικα...η κανω λαθος?
:hmmm:

fguy
29-04-2012, 23:04
Το παραφινελαιο ειναι πολυ καλο, αλλα αρκετα παχυρευστο και τραβαει τη σκονη και το χωμα σα μαγνητης (ισως και απο στατικο ηλεκτρισμο). Τα σπραυ σιλικονης ειναι πιο ευχρηστα, και θελουν καλο σκουπισμα.
Δεν ασπριζουν τα πλαστικα τησ BMW οπως πχ varadero και transalp! :ye33:

livikos
29-04-2012, 23:05
Για το παραφινελαιο δεν ξέρω, τα περισσότερα προϊόντα όπως και η σιλικονη περιέχουν αμωνία και αυτή ασπρίζει τα πλαστικά . Αν όμως έχει ήδη ασπρίσει, μπορείς να τη χρησιμοποιείς , γιατί εκτός το ασπρισμα συντηρεί για το κοκαλωμα.

geokall
29-04-2012, 23:55
κατα την ταπεινή μου γνώμη και επειδή είχα πρόβλημα θαμπάδας και ασπρίσματος στα κάποια πλαστικά και είχα δοκιμάσει αρκετά προιόντα...κατέληξα ότι το αυτοκόλλητο μαυρό ματ που κυκλοφορεί της 3M είναι ότι καλύτερο και ξεννοιάζεις μια για πάντα..........

kostasx
30-04-2012, 09:34
Παραφινελαιο εεε ???....δεν του το 'χα..

Λέω να το δοκιμάσω..:D

dtz
30-04-2012, 12:12
παιδιά καλημέρα,

για οποιαδήποτε ματ επιφάνεια, έχει βγάλει η AUTOGLYM μια αλοιφή που την ονομάζει Bumber recover ή κάπως έτσι.
Εχει πράσινο χρώμα, και παχύρευστη υφή και είναι για πλαστικούς άβαφους προφυλακτήρες, και γενικά ματ επιφάνειες βαμμένες ή μή.
Εγώ την χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια περίπου που έβαψα τη "μαρμάρω" μαύρη ματ, και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος ( κάλα δεν έχει και κάτι αυτή η εταιρεία που να δυσαρεστηθείς !!!)
Απλώνεις λίγη σε ένα πανί που δεν αφήνει χνούδι, και τρίβεις απαλά μέχρι να χαθεί η κρέμα στην επιφάνεια.
Κοστίζει αν θυμάμαι καλά γύρω στα 20-25 € αλλά το αποτέλεσμα θα σας Κ Α Τ Α Π Λ Η Ξ Ε Ι :ye02:

dtz
30-04-2012, 12:27
το βρήκα εδώ είμαστε

Autoglym - car cleaning products, car care products, car valeting, car detailing (http://www.autoglym.com/enGB/product-proddetail.asp?v06VQ=EM&Range=1)

σε φτερά, πλαινά καπάκια ρεζερβουάρ, ταμπλώ, πλαίσιο οργάνων, διακόπτες κτλ κτλ κάνει θαύματα :re26:

scorpiobmw
30-04-2012, 13:06
το βρήκα εδώ είμαστε

Autoglym - car cleaning products, car care products, car valeting, car detailing (http://www.autoglym.com/enGB/product-proddetail.asp?v06VQ=EM&Range=1)

σε φτερά, πλαινά καπάκια ρεζερβουάρ, ταμπλώ, πλαίσιο οργάνων, διακόπτες κτλ κτλ κάνει θαύματα :re26:
Εχεις υποψην κανα τηλ να την παραγγειλουμε?:hmmm:

dtz
30-04-2012, 13:30
Εχεις υποψην κανα τηλ να την παραγγειλουμε?:hmmm:

πατρίδα, θα βρείς σε αξεσουάρ αυτοκινήτων, που κάποια καλά έχουν σταντ της AUTOGLYM.
Αλλιώς Κυριακή πρωί, που θα πάω Κύμη, να μαυρίσω μερικούς - μερικούς συναντιόμαστε στα ΚΤΕΛ στη γέφυρα και στη δίνω στο χέρι :ye33:
απλά πες μου μέχρι Παρασκεύη, αν δεν βρείς να σου πάρω μία

scorpiobmw
30-04-2012, 14:01
πατρίδα, θα βρείς σε αξεσουάρ αυτοκινήτων, που κάποια καλά έχουν σταντ της AUTOGLYM.
Αλλιώς Κυριακή πρωί, που θα πάω Κύμη, να μαυρίσω μερικούς - μερικούς συναντιόμαστε στα ΚΤΕΛ στη γέφυρα και στη δίνω στο χέρι :ye33:
απλά πες μου μέχρι Παρασκεύη, αν δεν βρείς να σου πάρω μία


Οκ φίλε μου σε ευχαριστω παρά πολυ για την διάθεση σου να με εξυπηρέτησης..:) θα είμαι ωρωπο όμως Σάββατοκυριακο...:(

dtz
30-04-2012, 14:25
και Ωρωπό γίνεται αν θέλεις, θα πάω "βαρκάδα" να μην γκρινιάζει και η "μικρή" :D
(συμβουλή off topic, δεν λέμε ποτέ η "άλλη" λέμε η "μικρή"...)
από εμένα δεν υπάρχει θέμα, δες το και μου λες :)

scorpiobmw
30-04-2012, 14:56
και Ωρωπό γίνεται αν θέλεις, θα πάω "βαρκάδα" να μην γκρινιάζει και η "μικρή" :D
(συμβουλή off topic, δεν λέμε ποτέ η "άλλη" λέμε η "μικρή"...)
από εμένα δεν υπάρχει θέμα, δες το και μου λες :)



Αν είναι έτσι ναι την θέλω φιλαρακι!!!παρε την και βρισκόμαστε ωρωπο να μου την δώσεις ;

ΠΕΤΡΙΣ
30-04-2012, 15:12
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΡΕΥ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΑΛΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΚΑΙ ΤΑ
ΕΙΔΗ ΤΗΣ ALMORAL ΓΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ.ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!
ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΡΙΒΕΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΕ

livikos
30-04-2012, 15:25
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΡΕΥ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΑΛΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΚΑΙ ΤΑ
ΕΙΔΗ ΤΗΣ ALMORAL ΓΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ.ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!
ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΡΙΒΕΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΕ

ΣΥΜΦΟΝΩ και αυτα κάνουν καλή δουλειά.

brasidas12
30-04-2012, 15:26
εγω δοκιμασα γλυκερινη που μου ειπε ενας ξαδερφος μου κ τα κανει σαν καινουργια.το ιδιο βαζω κ στο πλαι στα λαστιχα κ κραταει για αρκετες μερες το γυαλισμα...

προδρομος
30-04-2012, 19:11
AYTO ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο brasidas12 ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ.ΜΟΝΟ ΠΟΥ Η ΓΛΥΚΕΡΙΝΗ ΘΕΛΕΙ ΑΡΑΙΩΜΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΑΕΙ ΣΚΟΝΗ.ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.:ye02:

dtz
03-05-2012, 19:43
Κοστίζει αν θυμάμαι καλά γύρω στα 20-25 € αλλά το αποτέλεσμα θα σας Κ Α Τ Α Π Λ Η Ξ Ε Ι :ye02:


προς ενημέρωση, και επειδή πρίν λίγο πήρα μία αλοιφή για τον φίλο Μιχάλη, η τιμή της είναι 17 € τελικά (ευχάριστη έκπληξη :ye30:)

scorpiobmw
03-05-2012, 20:25
προς ενημέρωση, και επειδή πρίν λίγο πήρα μία αλοιφή για τον φίλο Μιχάλη, η τιμή της είναι 17 € τελικά (ευχάριστη έκπληξη :ye30:)


Σε ευχαριστω για ολαααααα.......την περιμενωωω.....:ye02::ye02::ye02::re26::re26::ye32::ye32:

pyrosbestis
03-05-2012, 20:41
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΡΕΥ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΑΛΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΚΑΙ ΤΑ
ΕΙΔΗ ΤΗΣ ALMORAL ΓΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ.ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!
ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΡΙΒΕΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΕ




:ye30::ye02::ye30:

scorpiobmw
06-05-2012, 18:44
προς ενημέρωση, και επειδή πρίν λίγο πήρα μία αλοιφή για τον φίλο Μιχάλη, η τιμή της είναι 17 € τελικά (ευχάριστη έκπληξη :ye30:)


Δημήτρη σε ευχαριστω πολυ για ολα! Χάρηκα που σας γνώρισα και τους δυο αλλα και την όμορφη μπουμπου σου!σε περιμένω για Καφε οποτε ξαναερθεις!!...:)

dtz
07-05-2012, 14:34
Μιχάλη σε ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση, τώρα που καλοκαίριασε περνάω πιο συχνά, οπότε μόλις βρεθεί η ευκαιρία θα τα πούμε με ησυχία :)
Και μην ξεχάσεις ! περιμένω σχόλια για τα αποτελέσματα του προιόντος :ye02:

malco
07-05-2012, 16:27
Σπρευ σιλικονης wurth συγκεκριμενα ......εγγυηση πολλα χρονια τωρα.....σαν καινουρια!!!! εγω συγκεκριμενα περναω σχεδον ολη την μηχανη οποτε την πλενω...μετα απο λιγη ωρα την σκουπιζω με στεγνο πανι και ειναι ετοιμη για εκθεση,,,,:ye33:

scorpiobmw
07-05-2012, 19:37
Μιχάλη σε ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση, τώρα που καλοκαίριασε περνάω πιο συχνά, οπότε μόλις βρεθεί η ευκαιρία θα τα πούμε με ησυχία :)
Και μην ξεχάσεις ! περιμένω σχόλια για τα αποτελέσματα του προιόντος :ye02:

Μολις τελείωσα!! Πέρασα ολα τα πλαστικα που έχει το μοτο και έχει γίνει σαν καινούργια!η αλοιφη είναι παρα πολυ καλη και αν κατάλαβα καλα αν την αφήσεις και λιγάκι να στεγνώσει έχει σούπερ αποτέλεσμα! Δημήτρη σε ευχαριστω και πάλι ,,:).... Περιμένω για Καφε ...:)