PDA

View Full Version : ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!


samsk
29-04-2012, 20:55
Καλησπερα,
Ειμαι κατοχος ενος R1200 GS Adventure (επετειακο του 2010) και πριν λιγες μερες καθως
οδηγουσα (ευτυχως με μικρη ταχυτητα) εσπασαν οι βιδες που συγκρατουν
την δαγκανα του πισω φρενου.Η πισω ροδα φρεναρε , η μοτοσυκλετα σταματησε και ευτυχως δεν επεσα λογω της μικρης ταχυτητας.
Προκληθηκαν βεβαια μεγαλες ζημιες σε ολο το πισω μερος της μοτοσυκλετας.
Λογω εγγυησης τα εξοδα και την επισκευη της μοτοσυκλετας θα τα αναλαβει η ΒΜW , οπως μου ειπαν τουλαχιστον στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο που υπαρχει στην Χιο.
Ρωταω αν δικαιουμαι η αν πρεπει να ζητησω κατι περαν αυτου απο την εταιρια της BMW.
Πληροφοριακα σας ενημερωνω οτι εγινε service (αλλαγη λαδιων,ελεγχος) της μοτοσυκλετας δυο μερες πριν το συμβαν.Η μοτοσυκλετα εχει 5880 χιλ.

Εχει συμβει κατι αναλογο σε καποιο απο τα μελη του forum και αν ναι τι εκανε?

Σας ευχαριστω

ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ ΚΟΥΤ.........
email : stam................. (τα στοιχεία μου τα έχει η διεύθυνση του φόρουμ)

Anubis
29-04-2012, 21:35
Πω ρε φιλε...Σκεφτεσαι τι μπορουσε να ειχε συμβει?Τι αλλο να κανεις?Αναψε ενα κερι και πες ευχαριστω θεε μου!Εκτος εαν σκεφτεσαι για αποζημιωση.Κοιταξε το.Μαλλον θα κερδισεις.

siraxanz
29-04-2012, 21:44
Σταμάτη δεν ακούσαμε μεχρι τώρα τετοιο συμβάν, καμμιά φωτό βαλε να ενημερωθούμε...

Για τα άλλα που ρωτάς, μάλλον ειναι νομικό το θέμα.
Το φορουμ εχει πολλούς δικηγόρους αν θελει καποιος θα σου απαντησει.

Θα μπορούσε να εχει τραγικες συνέπειες ......:(

napgeo
30-04-2012, 11:59
Είναι αυτό που προσάπτουμε για αυτή την εταιρία.

Ποιότητα κατασκευής που ούτε σε φτηνά Κορεάτικα δεν τα βλέπεις.
Ευτυχώς που δεν είχες πρόβλημα.
Να είσαι πάντα καλά.................

yannis
30-04-2012, 12:57
Πω ρε φιλε...Σκεφτεσαι τι μπορουσε να ειχε συμβει?Τι αλλο να κανεις?Αναψε ενα κερι και πες ευχαριστω θεε μου!Εκτος εαν σκεφτεσαι για αποζημιωση.Κοιταξε το.Μαλλον θα κερδισεις.


Καλά, δεν αναφέρομαι στον φίλο με τη ζημιά, ο οποίος προφανώς "τα είδε όλα"!!!!:wo20:

Αλλά μια διευκρίνηση από τον φίλο με το κερί;;:confused:

Αν σκέφτεται για αποζημίωση... να μην ανάψει κερί δηλαδή?!??!:rolleyes:

Φυσικά κάνω πλάκα, εκμεταλλευόμενος το συντακτικό της πρότασης (φαντάζομαι πάνω στη βιασύνη, όπως οι περισσότεροι από μας)... Έτσι κι αλλιώς από κεριά και λιβάνια δεν γνωρίζω πολλά... το μόνο κερί που χρησιμοποιούμε σπίτι, είναι το αποτριχωτικό της γυναίκας μου.:D

MARK
30-04-2012, 13:02
Μη χειρότερα :wo20:

GeorgeP
30-04-2012, 13:12
Σταμάτη δεν ακούσαμε μεχρι τώρα τετοιο συμβάν, καμμιά φωτό βαλε να ενημερωθούμε...

Για τα άλλα που ρωτάς, μάλλον ειναι νομικό το θέμα.
Το φορουμ εχει πολλούς δικηγόρους αν θελει καποιος θα σου απαντησει.

Θα μπορούσε να εχει τραγικες συνέπειες ......:(

Εχει ξανασυμβει σε μοτοσυκλετα GS1200 και ειναι μελος του φορουμ.......

Αν δει αυτο το νημα θα το πει και ο ιδιος.......

Εξ αλλου ειναι ενα συxνο για το σημειο συμβαν οπως διαβαζω και στο advider.......
Εχει ξανασυζητηθει κι εδω σε αλλο νημα......

N4pSt3R
30-04-2012, 13:13
Αν και ακούω κάτι τέτοιο πρώτη φορά δεν πρέπει να έχουμε τίποτα δεδομένο!!!Μηχανάκι είναι μπορεί και να χαλάσει!!!

Για την αποζημίωση δεν νομίζω να μπορείς να το κινηγίσεις αν η εταιρία σου κάνει αντικατάσταση!!!


Είναι αυτό που προσάπτουμε για αυτή την εταιρία.

Ποιότητα κατασκευής που ούτε σε φτηνά Κορεάτικα δεν τα βλέπεις.
Ευτυχώς που δεν είχες πρόβλημα.
Να είσαι πάντα καλά.................



'Εχεις καβαλίσει Κορεάτικο ή Γερμανικό και τα σιγκρίνεις???

gsmaniac
30-04-2012, 13:16
Καθημερινό φαινόμενο.....:D
Έχει γεμίσει η Αθήνα απο βιδες και δαγκανες.......:p
Θα τρελαθούμε με καποιουςJapan........εδω μεσα:cool:

yannis
30-04-2012, 13:23
Καθημερινό φαινόμενο.....:D
Έχει γεμίσει η Αθήνα απο βιδες και δαγκανες.......:p
Θα τρελαθούμε με καποιουςJapan........εδω μεσα:cool:

Καλααααααά...:ha16:
Τώρα που θα σε σεντονιάσει ο Γιώργης, μην πεις πως δεν πήγαινες γυρεύοντας!!!!!:lo19:

gandreas
30-04-2012, 18:12
Είναι αυτό που προσάπτουμε για αυτή την εταιρία.

Ποιότητα κατασκευής που ούτε σε φτηνά Κορεάτικα δεν τα βλέπεις.
Ευτυχώς που δεν είχες πρόβλημα.
Να είσαι πάντα καλά.................

Κάποιος δεν έκανε σωστά την δουλειά του και δεν έχει να κάνει με ποιότητα κατασκευής εκτός και αν στα άλλα μηχανάκια σφίγγουν μόνες τους οι βίδες:u60:

dtz
30-04-2012, 20:02
Κάποιος δεν έκανε σωστά την δουλειά του και δεν έχει να κάνει με ποιότητα κατασκευής εκτός και αν στα άλλα μηχανάκια σφίγγουν μόνες τους οι βίδες:u60:

θα συμφωνήσω απόλυτα, η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι κάποιος να μην έκανε σωστά αυτό που πρέπει.
Στην παρακάτω φωτό, φίλος πήγε το μηχανάκι για σέρβις, μεταξύ άλλων και τακάκια πίσω, και την επόμενη μέρα έγινε αυτό που βλέπετε στη φωτό.
Δηλαδή σηκώθηκε η δαγκάνα, ξήλωσε σχεδόν όλες τις ακτίνες της πλευράς, και στη συνέχεια "αποχώρησε" μαζί με σωληνάκια κτλ.
Ο τροχός βρήκε στο ψαλίδι, και τι να λέμε ...
Το περιστατικό αυτό έγινε και η αιτία να γνωριστούμε, καθώς τον είδα στην άκρη του δρόμου, άσπρο σαν χαρτί να μην μπορεί να πιστέψει ότι δεν έπεσε, και να περάσει όλη η εθνική από πάνω του.
Και ρωτώ, τι είναι πιο πιθανό ? να κόπηκαν βίδες ή κάποια στιγμή κάποιος να μην έσφιξε σωστά ?

napgeo
30-04-2012, 22:44
Δεν επιθυμώ να έρθω σε στείρα αντιπαράθεση .
Για το λόγω αυτό σε όλα τα Μηχανάκια εκτός από τα (Γερμανικά) τοποθετούν πείρο ασφάλειας για να μην ξεβιδώσει. Και εδώ δεν ξεβίδωσε απλά αλουμινένιες βίδες κακής ποιότητος έσπασαν. Προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τους Ανθρώπους που σας έχουν και να με συγχωρείτε γραμμένους.
Έτσι εξηγούνται να βγαίνουν τα σταντ, να σπάνε οι άξονες ,να διαλύονται οι αναρτήσεις και εμείς να λέμε εντάξει τυχαίο είναι.
Εδώ δεν είναι για κακό σχολιασμό. Υπάρχει ενδεχόμενος δόλος η αλλιώς απόπειρα ανθρωποκτονίας. Φανταστείτε τον συμφορουμίτη να κινείτε μπροστά μας με 80 km σε μια εκδρομή μας. Μην δικαιολογείτε τους ανεγκέφαλους κατασκευαστές.
:re26:Έτσι κάναμε και στη χώρα μου τα τελευταία 30 χρόνια μας κυβερνούσαν Λαμόγια………………………………..

peterv
01-05-2012, 08:29
Πέρσι στην οργανωμένη εξόρμηση του φόρουμ για το Αγιο Όρος ανεβαίνοντας στην εθνική , η βίδα της πίσω δαγκάνας ξεβίδωνε σταδιακά ιδιαίτερα στις πολύ υψηλές ταχύτητες.

Για να είμαι ειλικρινής είχα βάλει πρόσθετο φτεράκι που πιάνει πάνω στην συγκεκριμένη βίδα και την είχα αντικατασταστήσει με άλλη μακρύτερη ώστε να κουμπώνει εξίσου καλά.
Στις υψηλές ταχύτητες όμως λόγω κραδασμών ; συντονισμού ; Η βίδα ξεβίδωνε. Ευτυχώς σταδιακά.

Την είδα έγκαιρα σε κάποιο ανεφοδιασμό στην Κατερίνη και στην Θεσσαλονίκη σε συνάντηση με τα παιδιά του φόρουμ εκεί, ένα από τα μέλη μου πρόσφερε κολα για το σπίρωμα της βίδας την οποία και έβαλα σε μικρή ποσότητα ίσα να την κρατάει σταθερή (νασαι καλά φίλε ότι και αν κάνεις )

Από τότε την παρακολουθώ και δεν έχει ξαναπαρουσιάσει ποτέ πρόβλημα σε κάθε μορφής οδόστρωμα χώμα ή άσφαλτο και με ποικίλες ταχύτητες.





Sent from my iPhone using Tapatalk
Peterv

mck
01-05-2012, 13:23
Σταμάτη δεν ακούσαμε μεχρι τώρα τετοιο συμβάν, καμμιά φωτό βαλε να ενημερωθούμε...

Για τα άλλα που ρωτάς, μάλλον ειναι νομικό το θέμα.
Το φορουμ εχει πολλούς δικηγόρους αν θελει καποιος θα σου απαντησει.

Θα μπορούσε να εχει τραγικες συνέπειες ......:(

Από τη στιγμή που η BMW αναλαμβάνει να αποκαταστήσει την υλική ζημιά της μηχανής και (ευτυχώς!) δεν υπήρξε τραυματισμός ή άλλο χειρότερο (προς αποζημίωση) η "αποζημίωση" του τρόμου που έζησε ο Σταμάτης (δηλαδή της ηθικής του βλάβης) είτε λόγω αστοχίας υλικού είτε λόγω ανθρώπινου λάθους (αμέλειας) στο πρόσφατο service της μηχανής δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα λόγω δυσκολίας απόδειξης του ποιός ακριβώς έφταιξε (η BMW ή το συνεργείο?) και σύνδεσης της αιτίας με το αποτέλεσμα, αλλά και αποτίμησης του αποτελέσματος τόσο ώστε να "αξίξει τον κόπο". Δεν αποκλείεται κιόλας αλλά επισημαίνω την δυσκολία του εγχειρήματος από νομική άποψη, τουλάχιστον στην Ελλάδα και την Ευρώπη, εκτός κι αν κάποιος (που την γλύτωσε από τύχη) θα ήθελε να εμπλακεί στην όλη διαδικασία για λόγους αρχής, δηλαδή να τους κυνηγήσει (νομικά) κι ό,τι προκύψει (οικονομικά). Στις ΗΠΑ μπορεί να ήταν διαφορετικά (δηλαδή πιο εύκολα και πιο ενδιαφέροντα οικονομικά) τα πράγματα χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι εκεί το δικαιϊκό σύστημα είναι και καλύτερο ... Θα είχε ενδιαφέρον πάντως μια τέτοια αγωγή προς αποζημίωση, αλλά προϋποθέτει διάθεση για "ρήξεις" και υπομονή με αβέβαιο αποτέλεσμα ...

taksidiotis
01-05-2012, 15:00
Αστοχία υλικού που θα μπορόυσε να στερήσει την ζωη σε έναν άνθρωπο.να δω τι αλλο θα δούμε.


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

gsmaniac
01-05-2012, 17:28
Αστοχία υλικού που θα μπορόυσε να στερήσει την ζωη σε έναν άνθρωπο.να δω τι αλλο θα δούμε.


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

πως εισαι τοσο σιγουρος για αυτο που λες?????
μηπως......λεω μηπως υπαρχει και η πιθανοτητα ανθρωπινου λαθους?????:cool:

Kimwnas
02-05-2012, 12:18
....τι είπες τώρα...?! Ευτυχώς που στάθηκες τυχερός και έμεινε στα υλικά η ζημιά...

Τι να πω ρε παιδιά...στα 1150 έχετε ακούσει να συμβαίνουν τέτοιες "κουλαμάρες"...το παλιό μου 1150, μου θυμίζει τανκς πλέον μπροστά στο "ευαίσθητο" 1200ρι πλέον...
Και ο napo σαν να έχει ένα δίκιο σ' αυτά που λέει....

Τι να πω, καλά λέω ότι χρειαζόμαστε αεροπορικό check list...και μόλις μπήκε άλλη μια ένδειξη...βίδες απο δαγκάνες..check...

peterv
02-05-2012, 12:53
Χαλαρά,

όλες οι μηχανές παθαίνουν ζημιές άμα δεν τις προσέχεις.
Θέλουν και αυτές την φροντίδα τους.

Αστοχίες υλικών συμβαίνουν σε όλες τις μάρκες αλλά είναι σπάνιες σε σχέση με τις δικές μας (ή των μηχανικών μας) παραλείψεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Peterv

ltsiorak
02-05-2012, 13:04
Δεν μπορω να καταλαβω, η μαλλον τωρα εξιγουνται ολα....

προ ετους πηγαινα στα γιαννενα, εμπρος μου πηγαινε ενα gs, ....

ξαφνικα μια βιδα με ηρθε στο φαναρι και με το εσπασε.... σταματισαμε , και συμπεραναμε οτι ισως να ηταν απο αλλο αυτοκινητο που επεσε...

μετα απο μηνα ο φιλος με το gs καταλαβε οτι του λειπει μια βιδα....

σημερα καταλαβα το εξης...

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑ GS....


φιλος, παλι καλα που δεν επαθες κατι.... ολα τα αλλα γινονται

gsmaniac
02-05-2012, 13:27
Δεν μπορω να καταλαβω, η μαλλον τωρα εξιγουνται ολα....

προ ετους πηγαινα στα γιαννενα, εμπρος μου πηγαινε ενα gs, ....

ξαφνικα μια βιδα με ηρθε στο φαναρι και με το εσπασε.... σταματισαμε , και συμπεραναμε οτι ισως να ηταν απο αλλο αυτοκινητο που επεσε...

μετα απο μηνα ο φιλος με το gs καταλαβε οτι του λειπει μια βιδα....

σημερα καταλαβα το εξης...

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑ GS....


φιλος, παλι καλα που δεν επαθες κατι.... ολα τα αλλα γινονται

:sm7::sm7::sm7:

peterv
02-05-2012, 13:29
Δεν μπορω να καταλαβω, η μαλλον τωρα εξιγουνται ολα....

προ ετους πηγαινα στα γιαννενα, εμπρος μου πηγαινε ενα gs, ....

ξαφνικα μια βιδα με ηρθε στο φαναρι και με το εσπασε.... σταματισαμε , και συμπεραναμε οτι ισως να ηταν απο αλλο αυτοκινητο που επεσε...

μετα απο μηνα ο φιλος με το gs καταλαβε οτι του λειπει μια βιδα....

σημερα καταλαβα το εξης...

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑ GS....


φιλος, παλι καλα που δεν επαθες κατι.... ολα τα αλλα γινονται

Ωραίος !!!! :)

Βέβαια αν ήταν η συγκεκριμένη βίδα ο φίλος σου θα το είχε καταλάβει την ίδια στιγμή γιατί θα ήταν ιπτάμενος πάνω από τον δρόμο και εσύ θα χαροπάλευες να αποφύγεις την πεσμένη μηχανή του.

Αφού κατάλαβε ότι του λείπει η βίδα μετά από ένα μήνα τότε συμπεραίνω ότι δεν θα ήταν και τόσο απαραίτητη !!!! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Peterv

gsmaniac
02-05-2012, 13:33
Ωραίος !!!! :)

Βέβαια αν ήταν η συγκεκριμένη βίδα ο φίλος σου θα το είχε καταλάβει την ίδια στιγμή γιατί θα ήταν ιπτάμενος πάνω από τον δρόμο και εσύ θα χαροπάλευες να αποφύγεις την πεσμένη μηχανή του.

Αφού κατάλαβε ότι του λείπει η βίδα μετά από ένα μήνα τότε συμπεραίνω ότι δεν θα ήταν και τόσο απαραίτητη !!!! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Peterv

στο τελος της κουβεντας....θα μας εχει στριψει σιγουρα η βιδα:D

napgeo
02-05-2012, 14:34
Προσωπικά για να μη μου στρίψει το σταματάω εδώ το θέμα. Πάντως είναι πολλή σοβαρό και να τα πάτε όλοι για έλεγχο στην εταιρία. Μήπως μια ομαδική αγωγή είναι και το πιο σωστό. Είστε και λίγο επικίνδυνοι στο δρόμο με αυτά τα μηχανήματα. Εντάξει για μια βίδα μπορεί αυτός που ακολουθεί να μην πάθει μεγάλη ζημιά. Εάν όμως του έρθει κατακέφαλα το Σταντ η καμιά εξάτμιση. Από δω και στο εξής ποτέ πίσω από Γερμανικό. …………

kwstas
02-05-2012, 14:39
Αν αρχισουμε με Γερμανικα, Ιαπωνεζικα, Ιταλικα κτλ δεν θα βγει ακρη...ολα μπορουν να συμβουν και οι δικαιολογιες απειρες.

Εγω επειδη ειμαι ψειρας μια στις τοσες απο μικρος που ειχα παπι αρχιζω μια μια και σφιγγω ολες τις βιδες παντου ειδικα στα πλαστικα, τροχους κτλ ακομα και στο μοτερ (αυτες που φαινονται).

Εφ οσον δεν προεκυψε τραυματισμος (ευτυχως) και εχεις μονο υλικες ζημιες τις οποιες τις καλυπτουν δεν νομιζω πως αξιζει να ασχοληθεις, ασε που μπορει να παγωσει και η επισκευη της μοτοσυκλετας μεχρι να βγει αποφαση.
Απλα κοιταξε προσεκτικα ολα τα πιθανα σημεια που καταστραφηκαν ή τραυματιστηκαν ετσι ωστε να γινει η μηχανη σου οπως ηταν!!!

vpentza
02-05-2012, 14:45
Το εξουσιοδοτημένο service οφείλει να ακολουθεί κατά γράμμα τις οδηγίες της μαμάς κατά τον έλεγχο κάθε 10k χιλιόμετρα.
Ο "δικός" μου μηχανικός γυρνάει γύρω από τη μοτό με τα torx και σφίγγει όλες τις βίδες (αν βρει ...λασκαρισμένη βίδα ) γιατί έτσι είναι το σωστό και έτσι περιγράφεται στις οδηγίες που εκτυπώνονται από το μαμά pc...
Πόσοι γνωρίζουν πχ ότι στα 2010+ μοντέλα, για κάποιο λόγο χαλαρώνει η βίδα του τεντωτήρα της καδένας ???
Έχετε δει ποτέ πού είναι αυτή η βίδα και αν ποτέ σας έχουν αφαιρέσει το αριστερό στέλεχος του ψεκασμού , γιατί μόνο έτσι την προσεγγίζεις ????

θέλω να πω ότι, με τον οπτικό έλεγχο που ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται σύμφωνα με τις οδηγίες, το λασκάρισμα ίσως να είχε βρεθεί εν τη γεννέσει του ;)
δεν νομίζω ότι ξαφνικά...ξεβιδώνεται και διασκορπίζεται το πίσω σύστημα της μοτό στην άσφαλτο...:cool:

peterv
02-05-2012, 14:46
Αν αρχισουμε με Γερμανικα, Ιαπωνεζικα, Ιταλικα κτλ δεν θα βγει ακρη...ολα μπορουν να συμβουν και οι δικαιολογιες απειρες.

Εγω επειδη ειμαι ψειρας μια στις τοσες απο μικρος που ειχα παπι αρχιζω μια μια και σφιγγω ολες τις βιδες παντου ειδικα στα πλαστικα, τροχους κτλ ακομα και στο μοτερ (αυτες που φαινονται).

Εφ οσον δεν προεκυψε τραυματισμος (ευτυχως) και εχεις μονο υλικες ζημιες τις οποιες τις καλυπτουν δεν νομιζω πως αξιζει να ασχοληθεις, ασε που μπορει να παγωσει και η επισκευη της μοτοσυκλετας μεχρι να βγει αποφαση.
Απλα κοιταξε προσεκτικα ολα τα πιθανα σημεια που καταστραφηκαν ή τραυματιστηκαν ετσι ωστε να γινει η μηχανη σου οπως ηταν!!!

+1000


Sent from my iPhone using Tapatalk
Peterv