View Full Version : Χρυσό μετάλλιο ο Κοσμίδης !!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
30-04-2012, 01:42
Χρυσό μετάλλιο ο Κοσμίδης, «χάλκινος» ο Πετρούνιας

Ο Λευτέρης Κοσμίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους, ενώ ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέλαβε την 3η θέση στους κρίκους.

Με δύο ελληνικά μετάλλια, το χρυσό του Λευτέρη Κοσμίδη στις ασκήσεις εδάφους και το χάλκινο του Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους, ξεκίνησαν οι τελικοί οργάνων στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης γυμναστικής του Όσιγεκ(27-29 Απριλίου), στην Κροατία.
Στο σημερινό, πρώτο σκέλος των τελικών οργάνων, μεγάλος πρωταγωνιστής από ελληνικής πλευράς ήταν ο Λευτέρης Κοσμίδης, ο οποίος επανήλθε στις επιτυχίες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο: Επικράτησε στις ασκήσεις εδάφους με 15,550 βαθμούς, παρουσιάζοντας πρόγραμμα που δεν είχε πολύ υψηλό δείκτη δυσκολίας (6,5), αλλά το οποίο εκτέλεσε καταπληκτικά.
Μαζί με τον 21χρονο πρωταθλητή, στην 1η θέση ισοβάθμησε ο Βρετανός Ντάνιελ Πέρβις (15,550 β.), ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Χιλιανός Ενρίκε Τομάς Σεπούλβεδα Γκονζάλες (15,475 β.).
Αξίζει να σημειωθεί ότι η επιτυχία του Κοσμίδη ήρθε στην... επέτειο των 5 ετών από την πρώτη μεγάλη διεθνή διάκρισή του, αφού στις 28 Απριλίου 2007 είχε αναδειχθεί «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης, πριν καν κλείσει τα 16 του χρόνια.
Στο βάθρο ανέβηκε και ο Λευτέρης Πετρούνιας, ο οποίος κατετάγη 3ος στον τελικό των κρίκων, όπως ακριβώς και στον προκριματικό. Ο 22χρονος σπεσιαλίστας του αγωνίσματος έκανε καλύτερη εμφάνιση από ό,τι την Παρασκευή (27/04) και συγκέντρωσε 15,625 βαθμούς, εκτελώντας πρόγραμμα με συντελεστή δυσκολίας 6,8,.
Νικητής στους κρίκους αναδείχθηκε με διαφορά ο Βραζιλιάνος Αρτούρ Ναμπαρέτε Ζανέτι (15,875 β.), ενώ 2ος τερμάτισε ο Γάλλος Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ (15,675 β.).
Εξάλλου, η Βάσω Μιλλούση έχασε στις λεπτομέρειες το μετάλλιο στους ασύμμετρους ζυγούς, όπου κατετάγη 4η με 13,400 βαθμούς, αν και άξιζε υψηλότερη βαθμολογία.
Μπροστά από την Ελληνίδα πρωταθλήτρια πλασαρίστηκαν η Καναδή Κριστίν Λι (14,475 β.), η Πολωνή Μάρτα Πίχαν-Κούλεσα (13,800 β.) και η Τσέχα Γιάνα Σικούλοβα (13,575 β.).
Η Μιλλούση θα έχει πάντως μια νέα ευκαιρία για μετάλλιο, αφού θα συμμετάσχει με αξιώσεις στον τελικό της δοκού ισορροπίας, αύριο (Κυριακή 29/04), όπως και ο Βλάσης Μάρας στον αντίστοιχο τελικό του μονόζυγου