PDA

View Full Version : Η φιλία δεν είναι παντοτινή


skippybi
04-06-2009, 23:15
http://www.otherside.gr/wp-content/uploads/2009/06/friends.jpg

Ευχαριστηθήκατε την παρέα του φίλου ή της φίλης σας χθες; Χαρήκατε που μόλις σας βοήθησε σε κάτι που χρειαζόσασταν; Σύμφωνα με μια νέα έρευνα, υπάρχουν μια στις δύο πιθανότητες ότι αυτός ο φίλος ή αυτή η φίλη σας δεν θα υπάρχουν πια σε επτά χρόνια από τώρα.

Ο Ολλανδός κοινωνιολόγος Γκέραλντ Μόλενχορστ του πανεπιστημίου της Ουτρέχτης μελέτησε τις συνθήκες στις οποίες δημιουργούνται και εξελίσσονται τα κοινωνικά-φιλικά δίκτυα των ανθρώπων και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι, κατά μέσο όρο, οι άνθρωποι χάνουν περίπου τα μισά άτομα του στενού περιβάλλοντός τους μέσα σε διάστημα επτά ετών.

Η έρευνα επίσης επιβεβαίωσε ότι οι φιλίες, ο «κύκλος» των γνωστών και γενικότερα τα προσωπικά «δίκτυα» που έχει ένας άνθρωπος, δεν σχηματίζονται αποκλειστικά στη βάση προσωπικών επιλογών, αλλά εξαρτώνται -και περιορίζονται- σε μεγάλο βαθμό από τις ευκαιρίες που έχει ένα άτομο να συναντήσει άλλους ανθρώπους και από το συγκεκριμένο κοινωνικό πλαίσιο και τους τόπους όπου αυτές οι επαφές λαμβάνουν χώρα (δουλειά, μπαρ, γειτονιά, αθλητικές εκδηλώσεις κλπ.).

Αν και πολλοί επιστήμονες, ιδίως Αμερικανοί, έχουν ισχυριστεί ότι τα προσωπικά δίκτυα σταδιακά συρρικνώνονται, ο Μόλενχορστ διαφωνεί και βρήκε ότι μπορεί μεν κατά την επταετία να έχουν χαθεί περίπου οι μισοί φίλοι και γνωστοί κάποιου, αλλά έχουν σταδιακά αντικατασταθεί από άλλους, με αποτέλεσμα ο μέσος αριθμός ατόμων που απαρτίζουν τα προσωπικά δίκτυα των ανθρώπων, να παραμένει εντυπωσιακά σταθερός στο πέρασμα του χρόνου.

Σύμφωνα με την έρευνα, μετά από επτά χρόνια μόνο το 48% των φίλων και γνωστών (ένας στους δύο) παραμένει μέλος του προσωπικού δικτύου, ενώ μόνο το 30% (δηλαδή περίπου ένας στους τρεις) συνεχίζει να έχει πραγματικό ενεργό φιλικό ρόλο, ως συμπαραστάτης, βοηθός και τακτικός συνομιλητής κάποιου. Το 70% έχουν πια χάσει αυτές τις ιδιότητες. Από αυτούς, το 52% έχουν, μετά την επταετία φύγει πια τελείως από το προσωπικό «δίκτυο» κάποιου, ενώ το υπόλοιπο 22% είναι ακόμα μέλη του δικτύου, αλλά σε περιφερειακό πια ρόλο.


Πηγή: Otherside.gr

EOD-K9
04-06-2009, 23:43
:oοοοoh::oοοοoh:

δεν έχει και άδικο ...............

Συνήθως κάποιοι παιδικοί φίλοι κρατάνε παραπάνω

Arkas
05-06-2009, 01:34
:oοοοoh::oοοοoh:

δεν έχει και άδικο ...............

Συνήθως κάποιοι παιδικοί φίλοι κρατάνε παραπάνω
......ή από το στρατό
ή από το ...........gsforum!:D

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-06-2009, 03:34
......ή από το στρατό
ή από το ...........gsforum!:D


Απ' το στρατό ...σίγουρα !!!!

Απ' το GS Forum ....το ελπίζω κ το ΕΥΧΟΜΑΙ !!!!!

evanb
07-06-2009, 20:40
Λοιπόν παιδιά με βάση τα παραπάνω, έβαλα υπενθύμιση σε 6,5 χρονιά να σας διαγράψω. Αν ξεχαστώ να μου το θυμίσετε. Ίσως ρίξουμε κα’ νά πάρτι διάλυσης, και την επόμενη δεν σας ξέρω δεν με ξέρετε.

Future time “ρε εσύ δεν είσαι ο ntinopoulos?? χάθηκες, …. τι απέκτησες εγγονακι ??? “
:sm7::sm7::sm7::sm7::D:D:sm3:

skippybi
07-06-2009, 20:55
:sm7::sm7:

Gazi
08-06-2009, 10:31
Λοιπόν παιδιά με βάση τα παραπάνω, έβαλα υπενθύμιση σε 6,5 χρονιά να σας διαγράψω. Αν ξεχαστώ να μου το θυμίσετε. Ίσως ρίξουμε κα’ νά πάρτι διάλυσης, και την επόμενη δεν σας ξέρω δεν με ξέρετε.

Future time “ρε εσύ δεν είσαι ο ntinopoulos?? χάθηκες, …. τι απέκτησες εγγονακι ??? “
:sm7::sm7::sm7::sm7::D:D:sm3:


http://www.ezjourney.net/goofy%20cartoon%20face%20smile.gif

ntinopoulos
08-06-2009, 13:46
Λοιπόν παιδιά με βάση τα παραπάνω, έβαλα υπενθύμιση σε 6,5 χρονιά να σας διαγράψω. Αν ξεχαστώ να μου το θυμίσετε. Ίσως ρίξουμε κα’ νά πάρτι διάλυσης, και την επόμενη δεν σας ξέρω δεν με ξέρετε.

Future time “ρε εσύ δεν είσαι ο ntinopoulos?? χάθηκες, …. τι απέκτησες εγγονακι ??? “
:sm7::sm7::sm7::sm7::D:D:sm3:
future time"ρε φιλαρακι δεν ειναι το εγγονακι μου,η καινουργια μου κοπελα ειναι η svetlana!"
;):cool:

Arkas
08-06-2009, 20:01
future time"ρε φιλαρακι δεν ειναι το εγγονακι μου,η καινουργια μου κοπελα ειναι η svetlana!"
;):cool:
:sm7: