PDA

View Full Version : Ιστιοπλοϊκά: Διακοπές ελευθερίας και πολυτέλειας!


skippybi
04-06-2009, 23:26
http://www.in2life.gr/dm_pictures/sailing215anew.jpg


Ο ορισμός των ονειρεμένων καλοκαιρινών διακοπών, για τους περισσότερους από εμάς, σίγουρα δεν περιλαμβάνει τα προκαθορισμένα προγράμματα των διακοπών με group, ασφυκτικά γεμάτες, πολύβουες παραλίες και πολύωρες αναζητήσεις του κατάλληλου, πολυτελούς καταλύματος.

Το ιδανικό θα ήταν η... ιερή αυτή στιγμή του χρόνου να συνοδεύεται από μια αίσθηση ελευθερίας, η οποία άλλωστε αποτελεί, θεωρητικά τουλάχιστον, και την ουσία των μεγαλύτερων σε διάρκεια διακοπών του έτους. Πώς θα μπορούσε, όμως, να εξασφαλιστεί η εν λόγω ελευθερία σε έναν από τους δημοφιλέστερους και πλέον πολυσύχναστους καλοκαιρινούς προορισμούς, τα ελληνικά νησιά;

Η απάντηση είναι λιγότερο πολύπλοκη, και λιγότερο ακριβή, απ’ όσο θα φανταζόταν κανείς, και περιλαμβάνει μία εβδομάδα άδειας από τη δουλειά, λίγη καλή παρέα και ένα νοικιασμένο ιστιοπλοϊκό σκάφος.

Αν διαθέτετε δίπλωμα ιστιοπλοΐας, μπορείτε να ενοικιάσετε σκάφος μήκους έως 20 μέτρων, χωρίς πλήρωμα, και να απολαύσετε την αίσθηση ότι οι διακοπές σας εξαρτώνται αποκλειστικά από εσάς– και τον Αίολο. Η πολυτέλεια των περισσότερων ενοικιαζόμενων σκαφών ανταγωνίζεται επάξια αυτή των exclusive ξενοδοχείων– αν μάλιστα συνυπολογίσουμε και την ανεξαρτησία που συνεπάγεται η ενοικίαση σκάφους, ίσως και να την ξεπερνά.

Ακόμη μπορείτε να ενοικιάσετε σκάφος με πλήρωμα –θα σας κοστίσει λίγο πιο ακριβά, και δε θα συνδυάσετε το τερπνόν μετά του ωφελίμου της σωματικής άσκησης, θα διατηρήσετε όμως λίγη από την προαναφερθείσα αίσθηση ελευθερίας και θα έχετε περισσότερο ελεύθερο χρόνο στη διάθεσή σας.



Πηγή: in2life

Arkas
05-06-2009, 01:40
Ακριβώς όπως τα λες είναι Βασίλη!

gbmw
05-06-2009, 02:19
:sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-06-2009, 02:57
Επειδή είμαι κάτοχος διπλώματος ιστιοπλοΐας

και επειδή έχω νιώσει και απολαύσει αυτό τον ξεχωριστό τρόπο διακοπών επανειλημμένως,

συμφωνώ κ επαυξάνω,

σε όλα τα παραπάνω προαναφερθέντα ....



Συστήνω σε όλους και όλες,

να γευτούν αυτόν τον ιδιαίτερο τρόπο διακοπών

και να είναι σίγουροι ότι αυτές οι διακοπές,

θα τους μείνουν αλησμόνητες .......




.

skippybi
05-06-2009, 14:12
Συνάδελφε καπετάν Νικόλα!!!!!!!!:D

Εγώ κάνω και αγωνιστική ιστιοπλο'ί'α και μεταφορές(εντός και εκτός Ελλάδας).

Έχω ζήσει πολύ όμορφες στιγμές στη θάλασσα και σαν αθλητής και σαν πλήρωμα και σαν πελάτης σε διακοπές...

Βασικό πάντως είναι να σέβεσαι τη θάλασσα, να έχεις αξιόπιστο σκάφος και αξιόλογους ανθρώπους δίπλα σου!!!;)

Σε όσους δεν το έχουν ζήσει ακόμα, τους παροτρύνω να το τολμήσουν. :)

Dionisis
05-06-2009, 15:46
καπεταν Νικολα μιας και εχεις διπλωμα παρα το σκαφος και ελα Κεφαλονια στον ερχομο εχε για μουτσο τον Αρκα και στον γυρισμο εμενα χα χα χα χα:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Arkas
05-06-2009, 19:45
καπεταν Νικολα μιας και εχεις διπλωμα παρα το σκαφος και ελα Κεφαλονια στον ερχομο εχε για μουτσο τον Αρκα και στον γυρισμο εμενα χα χα χα χα:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:
Συγγνώμη, και εγώ έχω δίπλωμα ιστιοπλοίας ανοικτής θαλάσσης...:o
Μούτσος.....:sm7:

gnik
05-06-2009, 20:35
Ιστιοπλοία ....φοβερή εμπειρία !!!!!!!!!!!!!:)

VILLY
07-06-2009, 10:56
Ιστοπλοϊα?
Ο καλύτερος τρόπος διακοπών.
Μαζεύεστε 5/6 νοματαίοι από το forum. Πάτε παρεούλα για μάθημα στο Μικρολίμανο σε μια από τις πολλές σχολές.
Φοβερή ιδέα για 3/4 όμορφα ΣΚ με μαθήματα στη θάλασσα.
Εύκολα πράγματα και πάνω από όλα δραστήρια και δημιουργικά.

Επειτα... πήρατε το δίπλωμα?

Ξαναμαζεύεστε, μιας και γίνατε κολλητάρια από τα μαθήματα και νοικιάζεται 45 πόδια σκάφος με 4/5 καμπίνες.
Κόστος ενοικίασης 500 ευρά την ημέρα. Το διαιρείτε στα 5 και σας βγάζει 100 ευρά ανά ζεύγος. Τίποτις δηλαδή και πάτε σκαφάτες διακοπές με χαϊλίκι και περιπέτεια. Σε rooms to let να πάτε παραπάνω θα σας πάρουν!

Πάτε εκεί που δε πατά ψυχή, βλέπεις παραλίες και μέρη που δεν φανταζόσουν ότι υπήρχαν. Ενα καλό χάρτη και ένα φίλο να σας σημειώσει τα μαγικά αυτά μέρη. (προσφέρομαι!!:))
http://www.agorapress.gr/cms_files/images/forum/sailing.jpg
Απίστευτες αναμνήσεις και φοβερή διασκέδαση.

Το κάνω χρόνια (με ταχύπλοα 45άρια και 55άρια όμως - αλλά το ίδιο είναι) και σας το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Ο καλύτερος τρόπος διακοπών .... μακράν!!!

Dionisis
07-06-2009, 13:40
Συγγνώμη, και εγώ έχω δίπλωμα ιστιοπλοίας ανοικτής θαλάσσης...:o
Μούτσος.....:sm7:
Δηλαδη δεν καταλαβα θα ειμαι εγω μουτσος πηγαινε ελα αντε και καλα στον Λεοντοκαρδο κοματια να γινει αλλα εσυ καπεταν Μητσαρα θα με ........ντουμανιασεις βρε αδελφε........:sm7::sm7::sm7::sm7:

kostasmats
07-06-2009, 20:10
το εχω κανει μονο μια φορα στην ζωη μου και εκτος απο καταπληκτικη εμπειρια ηταν οντως πολυ οικονομικο!

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
08-06-2009, 14:41
Θα διαφωνήσω με τους λάτρεις της ιστιοπλοιας..........

Η θάλασσα , η άσφαλτος ειναι γένους θυληκού.

Αρα και επικύνδινη! Ετσι αρκούμαι σε απλό μπανάκι..

Για την άσφαλτο τι να πω.Προτιμώ το χώμα ειτε με 4 είτε με 2

ρόδες.

skippybi
08-06-2009, 14:58
κάνε παραπέντε(αλεξίπτωτο πλαγιάς) μιας και είναι ουδέτερο(το) και άρα ασφαλές!!!:D

http://www.paragliding.gr/archive/images/slovenia3.jpg

Almira
15-06-2009, 15:06
Για δές που σε ''γκαράζ'' με μηχανόβιους βρήκα και καπεταναίους!
Χαίρομαι που επικρατεί η αντίληψη πως οι διακοπές με ιστιοπλοικό δεν είναι ακριβές.
Γιατί και εγώ παλιότερα πριν ασχοληθώ ερασιτεχνικά και αργότερα επαγγελματικά με το χώρο, είχα την λανθασμένη εντύπωση πως είναι ακριβά.
Καλά όρθια ταξίδια και καλές θάλασσες λοιπόν!

skippybi
15-06-2009, 21:03
Για δές που σε ''γκαράζ'' με μηχανόβιους βρήκα και καπεταναίους!
Χαίρομαι που επικρατεί η αντίληψη πως οι διακοπές με ιστιοπλοικό δεν είναι ακριβές.
Γιατί και εγώ παλιότερα πριν ασχοληθώ ερασιτεχνικά και αργότερα επαγγελματικά με το χώρο, είχα την λανθασμένη εντύπωση πως είναι ακριβά.
Καλά όρθια ταξίδια και καλές θάλασσες λοιπόν!
Ευχαριστούμε Σπύρο!!!:)

Αλήθεια... μιας και ασχολείσαι με το άθλημα πιο ''στενά'' από εμάς, δεν μας δίνεις τα φώτα σου για το που, πως και πόσο, και άν γίνεται καμιά προσφορά για τα μέλη του GSforum;;;;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-06-2009, 21:27
Ευχαριστούμε Σπύρο!!!:)

Αλήθεια... μιας και ασχολείσαι με το άθλημα πιο ''στενά'' από εμάς, δεν μας δίνεις τα φώτα σου για το που, πως και πόσο, και άν γίνεται καμιά προσφορά για τα μέλη του GSforum;;;;)




:Απορία::Απορία::Απορία::D

Almira
17-06-2009, 21:34
Η ενασχόληση με την ιστιοπλοΐα ξεκίνησε από την αγάπη για την θάλασσα, το ταξίδι και το μοναδίκο τρόπο ζωής που μπορεί να προσφέρει ένα ιστιοφόρο.

Για να μην μακρηγορούμε μπορείτε να μας γνωρίσετε με μια επίσκεψη στο site μας: www.Batistatos-Sailing.com

Και όσο για την έκπτωση, ε.... σαν συνταξιδιώτες δικαιούστε ενα 10%!!!

Arkas
18-06-2009, 23:39
Σπύρο σε ευχαριστούμε για την ευγενική προσφορά προς τα μέλη μας!

skippybi
20-06-2009, 20:01
Φίλε Σπύρο!!!:sm5:

πολύ όμορφη η ιστοσελίδα σας!!!;)

Μας ταξίδεψες πάλι...:)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-06-2009, 07:06
Η ενασχόληση με την ιστιοπλοΐα ξεκίνησε από την αγάπη για την θάλασσα, το ταξίδι και το μοναδίκο τρόπο ζωής που μπορεί να προσφέρει ένα ιστιοφόρο.

Για να μην μακρηγορούμε μπορείτε να μας γνωρίσετε με μια επίσκεψη στο site μας: www.Batistatos-Sailing.com (http://www.Batistatos-Sailing.com)

Και όσο για την έκπτωση, ε.... σαν συνταξιδιώτες δικαιούστε ενα 10%!!!


Σ' ευχαριστούμε για την προσφορά σου στα μέλη μας !!!!!! http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/RESP-04.gif http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/RESP-04.gif http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/RESP-04.gif


Καλά και ασφαλή ταξίδια νάχεις ......:D





.