PDA

View Full Version : Πίστευα κι εγώ πως τις Bmw δεν τις κλέβουν!


PavlosK
12-05-2012, 21:09
Αγαπητοί φίλοι,
Με την προτροπή του Λεοντόκαρδου τον οποίο ευχαριστώ θερμά για την άμεση απάντησή του σε κάποιο μου αίτημα, αποφάσισα να γράψω για το περιστατικό κλοπής της μηχανής μου κι ελπίζω αυτό να βοηθήσει κάποιους αφελείς συνοδοιπόρους (σαν κι εμένα) και να τους αφυπνίσει, για να φυλάγονται και να μην τους τύχει το δυσάρεστο που μου έτυχε.
Είχα ένα 1150GS του 2001. Παλιό μα πολύ καλά συντηρημένο το οποίο αγαπούσα και σεβόμουν καθώς μου έλυνε τα χέρια τόσο μέσα στην Αθήνα όσο και στις ωραίες βόλτες μου ανά την Ελλάδα.
Είχα την αφέλεια να πιστεύω πως μια τόσο παλιά μηχανή και ιδιαιτέρως μια BMW δεν μπορεί να προκαλέσει το ενδιαφέρον κάποιου επίδοξου κλέφτη. Μέχρι που ένα πρωί ξύπνησα και δεν την βρήκα στην πιλοτή της πολυκατοικίας όπου μένω, στα Πετράλωνα.
Πήγα αμέσως να το δηλώσω στην αστυνομία και στην αναμονή μπροστά μου ήταν ένας γείτονας που δήλωνε το κλεμμένο Tiger που του είχαν στερήσει το ίδιο πρωί στην ίδια γειτονιά.
Ο αστυνομικός μας είπε πως αν δεν ήταν μαζικό, γιατί είχε κι άλλες δηλώσεις το ίδιο πρωί, θα μας έλεγε να ψάξουμε στην γειτονιά για να την βρούμε πεταμένη κάπου από κάποιον που πιθανόν να ζήλεψε μια βόλτα. Όμως η περίπτωσή μας του θύμιζε περισσότερο μαζικό φόρτωμα σε φορτηγό και εξαγωγή. Αναρωτιέμαι ακόμα, σε ποια χώρα θα εξάγονταν ένα παλιό μηχανάκι σαν το δικό μου.
Την είχα με συναγερμό και κλειδωμένο τιμόνι πίσω από το αυτοκίνητο της γυναίκας μου. Δεν φαινόταν ξεκάθαρα από τον δρόμο. Όμως δεν την είχα δεμένη, ούτε προστατευμένη με κάποια κλειδωνιά. Λάθος μου.
Συμπέρασμα: Όλα κλέβονται. Λάθος μου που δεν το πίστευα και δεν προνόησα για καλύτερη φύλαξη.
Αυτά, σας χαιρετώ από καρδιάς, σαν παλιός γνώριμος, αν και ολοκαίνουργιος σε αυτό το φόρουμ.

Παύλος Καρυώτης.

Arkas
12-05-2012, 21:12
Κρίμα, πολύ κρίμα ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

element
12-05-2012, 21:14
Πλέον και μέσα στο γκαράζ θέλει αλυσίδα.

DoctorAbo
12-05-2012, 21:34
Καταρχήν εύχομαι να τη βρεις αγαπητέ Παύλε. Έχω βρεθεί τη θέση το 2008 με Varadero MK1 του 02 και μπορώ να καταλάβω τα συναισθήματα.

Το σίγουρο είναι ότι ήταν σταμπαρισμένο το μηχανάκι από τους εξαγωγείς. Το ότι ήταν κρυμμένο είναι δίκοπο μαχαίρι διότι ήταν και αυτοί κρυμμένοι όσο το ετοίμαζαν.

H βέλτιστη προστασία κατ'εμέ είναι συναγερμός, κλειδαριά δισκόφρενου και αλυσίδα μεταξύ μηχανής κι σταθερού σημείου.

Η ιδέα βασίζεται ότι θα καθυστερήσει ο κλέφτης περισσότερο από 2 - 3 λεπτά και δε το ρισκάρει πια. Προτιμάει να πάρει την επόμενη πιο εύκολη λύση.

Υ.Γ. Εύχομαι να χτυπήσει το τηλέφωνό σου και να είναι η αστυνομία λέγοντας σου ότι βρέθηκε.

hrain
12-05-2012, 21:35
Φίλε μου λυπάμαι :cr13::cr13::cr13:

hrain
12-05-2012, 21:36
Θέλω να ρωτήσω κάτι.Πως τις κάνουν εξαγωγή;;;; Οδηκώς τις βγάζουν έξω;;;

napgeo
12-05-2012, 21:43
Θέλω να ρωτήσω κάτι.Πως τις κάνουν εξαγωγή;;;; Οδηκώς τις βγάζουν έξω;;;


Λυμένες για ανταλλακτικά. Να μην ξεχνάς ότι πολλά 2cv φέρουν τον ίδιο κινητήρα (ανακατασκευή). Μου το πρότειναν αυτό….

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-05-2012, 21:44
Πλέον και μέσα στο γκαράζ θέλει αλυσίδα.


Άλλος φίλος, είχε γράψει προ ημερών,

ότι την είχε "κλείσει" την μοτό με δύο αυτοκίνητα σε πυλωτή

και παρόλα ταύτα, του την σήκωσαν ... :(

hrain
12-05-2012, 22:10
Λυμένες για ανταλλακτικά. Να μην ξεχνάς ότι πολλά 2cvφέρουν τον ίδιο κινητήρα (ανακατασκευή). Μου το πρότειναν αυτό….


Δηλαδή στα λιμάνια για ανταλλακτικά ;;;
Ή στους Λυμένες (δεν ξέρω που είναι) για ανταλλακτικά;;;;
Τα 2cv φοράνε μοτέρ από 1150 ;;;;
Για βοηθάτε γιατί έχω χάσει τεύχη από οτι φαίνεται:u60:

napgeo
12-05-2012, 22:19
Δηλαδή στα λιμάνια για ανταλλακτικά ;;;
Ή στους Λυμένες (δεν ξέρω που είναι) για ανταλλακτικά;;;;
Τα 2cv φοράνε μοτέρ από 1150 ;;;;
Για βοηθάτε γιατί έχω χάσει τεύχη από οτι φαίνεται:u60:


Τα ορθογραφικά λάθη είναι ευπρόσδεκτα στην επικοινωνία. Λιμένες η Διαλυμένες η κομμάτια η εξαρτήματα……………..
Το 2cv δυστυχώς για πολλούς το μοτεράκι της bmw το παίρνει κουτί επάνω του. Επειδή είμαι κάτοχος και τώρα κάνω την αναπαλαίωση η ανακατασκευή μου το πρότειναν αυτό…………………..

PavlosK
13-05-2012, 11:50
Ευχαριστώ όλους για την συμπαράσταση.
@Doctor Abo:Θα ακολουθήσω σίγουρα την πρότασή σου για διπό κλείδωμα. Δεν με παίρνει πια να το αφήνω στην τύχη του.
:)

paschalis
13-05-2012, 12:59
Κριμα....:mad:

Οσο για το κλειδωμα ολα ανοιγουν
αλλα πιο ευκολα κι αλλα πιο δυσκολα.
Ενας μπουσουλας ειναι τα παρακατω...

Τα σκεπασμενα πραγματα δεν στοχοποιουνται ευκολα.
Τα φωτισμενα και σκεπασμενα δεν τα πλησιαζουν ευκολα.
Ο συνδυασμος διαφορετικου ειδους κλειδωματων δυσκολευει τον περαστικο κλεφτη.
Πεταλο μπροστα συναγερμος και αλυσιδα απο το πλαισιο της μηχανης σε σταθερο σημειο.
Το λουκετο της αλυσιδας να ειναι σαν αυτο της gorbin με πειρο που γυριζει τρελλα οταν κλειδωνει
Κι οσο γινεται πιο στριμωγμενα ολα αυτα.

Τα πιο πολλα απο τα παραπανω τα θυμαμαι απο τη συνεντευξη που ειχε δωσει ενα κλεφτρονι στο περιοδικο ΜΟΤΟ πριν πολλα χρονια:)
Επισης τα εφαρμοζω σε παρκαρισμενη στην αυλη μηχανη με επιτυχια εδω και τεσσερα χρονια..

MARK
13-05-2012, 13:17
:(:u59::(