PDA

View Full Version : Bοήθεια για επιλογή ζελατίνας σε F650GS twin


manolis
16-05-2012, 22:57
Καλησπέρα,
θα ήθελα την βοήθειά σας για επιλογή ζελατίνας για το f650gs twin μου.
Eιμαι 1.75μ και κουράστηκα πια μετά απο 4 χρόνια αέρα μιας και εχω την πιο κοντή ζελατίνα της μαμάς. Κοιτάω στο νετ και βλέπω ομως κάτι εκτρόματα...
Έχει κανείς σας καμια να προτείνει που να μην αλλιώνει τόσο την οψη της μηχανής; Αν βγαίνει και σε φιμέ ακομα καλύτερα.

Αυτή η ergo της wunderlich κάνει φασαρία;

bms
16-05-2012, 23:28
Δες εδω http://www.gsforum.gr/f26/%CE%96%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B1-puig-f800gs-29414/

Thanos
17-05-2012, 00:26
Πω πω ρε φιλέ πως άντεξες τόσο καιρό χωρίς να την αλλάξεις!! Εγώ το πρώτο πράγμα που έκανα στην δικιά μου ήταν να βάλω μια ζελατίνα που… να είναι πραγματικά ζελατίνα.
Έχω βάλει αυτήν http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2345 (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2345) και είμαι ικανοποιημένος.:D

Sokolatas
17-05-2012, 14:12
Φίλε Μανώλη εγώ είχα βάλει τηn ψηλή της BMW... Θεωρώ ότι είναι καλή... Δεν θυμάμαι πόσο έκανε. Βέβαια και η σκούρη της Puig νομίζω είναι πολύ καλή...

Αυτή είναι η ψηλή της μαμάς...

http://img843.imageshack.us/img843/472/20120324143748.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/843/20120324143748.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

manolis
17-05-2012, 18:42
Πω πω ρε φιλέ πως άντεξες τόσο καιρό χωρίς να την αλλάξεις!! Εγώ το πρώτο πράγμα που έκανα στην δικιά μου ήταν να βάλω μια ζελατίνα που… να είναι πραγματικά ζελατίνα.
Έχω βάλει αυτήν http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2345 (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2345) και είμαι ικανοποιημένος.:D

Aυτη και η puig μ αρέσουν. Μάλιστα η μαυρη puig αλλα για να μην εχω προβλημα τη νυχτα ισως παω στη light smoke. Μιας ομως και εχεις το ιδιο μηχανάκι αν σου είναι εύκολο δείξε μου μια φωτογραφία απο μπροστά και μια απο το πλαι να δω πως φαίνεται :)


Φίλε Μανώλη εγώ είχα βάλει τηn ψηλή της BMW... Θεωρώ ότι είναι καλή... Δεν θυμάμαι πόσο έκανε. Βέβαια και η σκούρη της Puig νομίζω είναι πολύ καλή...

Αυτή είναι η ψηλή της μαμάς...
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)


Αντεξα αλλα μεχρι εδω. Αρκετα με το κρυο και τον αέρα. :) Της μαμας μου φαινεται πολυ κυρτη, ασε δε που κανει και τα τριπλα.

bms
17-05-2012, 19:46
Πω πω ρε φιλέ πως άντεξες τόσο καιρό χωρίς να την αλλάξεις!! Εγώ το πρώτο πράγμα που έκανα στην δικιά μου ήταν να βάλω μια ζελατίνα που… να είναι πραγματικά ζελατίνα.
Έχω βάλει αυτήν http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2345 (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2345) και είμαι ικανοποιημένος.:D

Βαλε μια φωτο να την δουμε!!! :)
Επισης πες μας το υψος σου και που σε χτυπαει ο αερας.(π.χ. στο πανω μερος του κρανους)Στοβιλισμους εχεις??

Erevos
17-05-2012, 20:38
Φίλε Μανώλη μια πολύ καλή αλλά αρκετά αλμυρή επιλογή είναι και η desierto touratech...εγώ στο 1.90 και έχω εξαιρετική κάλυψη η axardal στο 1.74 δεν καταλαβαίνει τίποτα!! Και μερικές φωτογραφίες


Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2

Thanos
18-05-2012, 00:20
Φίλε manoli έχουμε το ίδιο ύψος, η ζελατίνα δεν κάνει ούτε θόρυβο ούτε αλλάζει την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας με στροβιλισμούς ή κάποιο άλλο τρόπο. Ο αέρας με χτυπάει στο πάνω μέρος του κράνους και αυτό ίσως να σου προκαλέσει ένα πρόβλημα αν έχεις σηκωμένη τη ζελατίνα του κράνους σου και δεν είναι σκληρή στο κατέβασμά της. Στο δικό μου καθημερινό κράνος που είναι σχετικά χαλαρή, μετά τα 100χλμ κατεβαίνει από μόνη της από την πίεση του αέρα. Στο καινούργιο κράνος που έχω τώρα (Shoei) δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σας επισυνάπτω και photo με την αφεντομουτσουνάδα μου και τις καλές μου:sm2:
Νομίζω ότι, αν υπολογίσεις και την τιμή της, είναι μια πολύ τίμια πρόταση…:ye02:

billy the kid
18-05-2012, 00:39
Φίλε manoli έχουμε το ίδιο ύψος, η ζελατίνα δεν κάνει ούτε θόρυβο ούτε αλλάζει την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας με στροβιλισμούς ή κάποιο άλλο τρόπο. Ο αέρας με χτυπάει στο πάνω μέρος του κράνους και αυτό ίσως να σου προκαλέσει ένα πρόβλημα αν έχεις σηκωμένη τη ζελατίνα του κράνους σου και δεν είναι σκληρή στο κατέβασμά της. Στο δικό μου καθημερινό κράνος που είναι σχετικά χαλαρή, μετά τα 100χλμ κατεβαίνει από μόνη της από την πίεση του αέρα. Στο καινούργιο κράνος που έχω τώρα (Shoei) δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σας επισυνάπτω και photo με την αφεντομουτσουνάδα μου και τις καλές μου:sm2:
Νομίζω ότι, αν υπολογίσεις και την τιμή της, είναι μια πολύ τίμια πρόταση…:ye02:


Κουκλος εισαι βρε αδερφακι!!:ye33::ye33:

manolis
18-05-2012, 14:00
Φίλε manoli έχουμε το ίδιο ύψος, η ζελατίνα δεν κάνει ούτε θόρυβο ούτε αλλάζει την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας με στροβιλισμούς ή κάποιο άλλο τρόπο. Ο αέρας με χτυπάει στο πάνω μέρος του κράνους και αυτό ίσως να σου προκαλέσει ένα πρόβλημα αν έχεις σηκωμένη τη ζελατίνα του κράνους σου και δεν είναι σκληρή στο κατέβασμά της. Στο δικό μου καθημερινό κράνος που είναι σχετικά χαλαρή, μετά τα 100χλμ κατεβαίνει από μόνη της από την πίεση του αέρα. Στο καινούργιο κράνος που έχω τώρα (Shoei) δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σας επισυνάπτω και photo με την αφεντομουτσουνάδα μου και τις καλές μου:sm2:
Νομίζω ότι, αν υπολογίσεις και την τιμή της, είναι μια πολύ τίμια πρόταση…:ye02:

Ευχαριστώ πολύ !

Thanos
18-05-2012, 21:55
Κουκλος εισαι βρε αδερφακι!!:ye33::ye33:

Ομορφάααααααααντρα μου!!!!:sm7::sm7:Φταίνε τα γονίδια βλέπεις...:ye33:

bms
21-05-2012, 00:50
Φίλε manoli έχουμε το ίδιο ύψος, η ζελατίνα δεν κάνει ούτε θόρυβο ούτε αλλάζει την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας με στροβιλισμούς ή κάποιο άλλο τρόπο. Ο αέρας με χτυπάει στο πάνω μέρος του κράνους και αυτό ίσως να σου προκαλέσει ένα πρόβλημα αν έχεις σηκωμένη τη ζελατίνα του κράνους σου και δεν είναι σκληρή στο κατέβασμά της. Στο δικό μου καθημερινό κράνος που είναι σχετικά χαλαρή, μετά τα 100χλμ κατεβαίνει από μόνη της από την πίεση του αέρα. Στο καινούργιο κράνος που έχω τώρα (Shoei) δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σας επισυνάπτω και photo με την αφεντομουτσουνάδα μου και τις καλές μου:sm2:
Νομίζω ότι, αν υπολογίσεις και την τιμή της, είναι μια πολύ τίμια πρόταση…:ye02:



Να σε ρωτησω η ζελατινα αυτη ειναι η φιμε.Σωστα?
Εχεις θεμα το βραδυ οταν οδηγας??

Thanos
21-05-2012, 23:03
Να σε ρωτησω η ζελατινα αυτη ειναι η φιμε.Σωστα?
Εχεις θεμα το βραδυ οταν οδηγας??

Ναι. αυτήν έχω. Μην φανταστείς ότι είναι έντονα φιμέ, απλά σκουραίνει λίγο σε σχέση με την τελείως διάφανη. Δεν είχα κανένα θέμα, ούτε την νύχτα, ούτε όταν κοιτάω σε κοντινά αντικείμενα εντός της ζελατίνας.

bms
22-05-2012, 17:47
Ναι. αυτήν έχω. Μην φανταστείς ότι είναι έντονα φιμέ, απλά σκουραίνει λίγο σε σχέση με την τελείως διάφανη. Δεν είχα κανένα θέμα, ούτε την νύχτα, ούτε όταν κοιτάω σε κοντινά αντικείμενα εντός της ζελατίνας.

Θελω να την παρω και εστειλα mail στο μαγαζι που τις πουλαει.
Μου απαντησαν οτι ειναι προτιμοτερο να παρω την διαφανη.Εσυ πιστευεις οτι
θα εχω προβλημα σε επαρχειακο δρομο, βραδυ χωρις φωτισμο?
Να σημειωσω οτι ειμαι 1.86 υψος αρα πιστευω να βλεπω πανω απο την ζελατινα.

Thanos
22-05-2012, 21:01
Θελω να την παρω και εστειλα mail στο μαγαζι που τις πουλαει.
Μου απαντησαν οτι ειναι προτιμοτερο να παρω την διαφανη.Εσυ πιστευεις οτι
θα εχω προβλημα σε επαρχειακο δρομο, βραδυ χωρις φωτισμο?
Να σημειωσω οτι ειμαι 1.86 υψος αρα πιστευω να βλεπω πανω απο την ζελατινα.

Καταρχήν το σίγουρο είναι ότι λόγω ύψους χρειάζεσαι την ψηλή ζελατίνα. Τώρα για αυτό που σου είπαν από το μαγαζί, τι να πώ, περίεργο μου φαίνεται.:confused: Αυτοί πως το δικαιολόγησαν? Υπήρχαν πελάτες που έκαναν παράπονα? Εγώ πάντως, ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποια δυσκολία. Τώρα αν οδηγείς σε επαρχιακό δρόμο, βραδύ χωρίς φωτισμό, τότε … το μικρότερο πρόβλημα που θα έχεις είναι μια τέτοια ζελατίνα:rolleyes::rolleyes:

bms
22-05-2012, 21:43
Την ψηλη σκεφτομαι (465mm) πιστευω να κανει δουλεια.Απο το μαγαζι μου ειπαν
σαν δικαιολογια τον κακο φωτισμο που επεικρατει στους δρομους.Δεν εχουν αδικο αλλα... εμενα μου αρεσει καλυτερα η φιμε!!:)

Εσυ την 46cm εχεις ή την 42cm?

Thanos
23-05-2012, 22:07
Την ψηλη σκεφτομαι (465mm) πιστευω να κανει δουλεια.Απο το μαγαζι μου ειπαν
σαν δικαιολογια τον κακο φωτισμο που επεικρατει στους δρομους.Δεν εχουν αδικο αλλα... εμενα μου αρεσει καλυτερα η φιμε!!:)

Εσυ την 46cm εχεις ή την 42cm?

Έχω την 46cm. Στην αρχή με ξένισε λίγο, γιατί μου φάνηκε ψηλή, αλλά αποδείχτηκε καλύτερη επιλογή γιατί με προστατεύει μέχρι και την κορυφή του κράνους από τον αέρα

bms
23-05-2012, 22:53
Thanos ευχαριστω για τις απαντησεις :ye02:

dottmicalis
25-05-2012, 13:53
Να σε ρωτησω η ζελατινα αυτη ειναι η φιμε.Σωστα?
Εχεις θεμα το βραδυ οταν οδηγας??

Παιδιά συγγνώμη που ανακατεύομαι, έχω ένα Αντβέ 1200 που υποτίθεται έχει ψηλή ζελατίνα.

Ένα πράγμα μπορώ να σας πω με βεβαιότητα: Δε βλεπεις ποτέ μεσα απο τη ζελατίνα.

Πώς να σας το εξηγήσω... Δεν υπάρχει περίπτωση να οδηγησεις και να έχεις τη ζελατίνα μπροστά σου σαν παρμπρίζ, όπως την είχαν κάτι παππούδες στις βέσπες τους.

Κανένα απολύτως πρόβλημα, συνεπώς. Αν σας αρέσει οπτικά κι αισθητικά μια φυμέ, πάρτε την.
Άμα σας αρέσει κατάμαυρη, πίσσα, πάρτε την το ίδιο.

Η δουλειά της ζελατίνας ειναι να στέλνει τον αέρα πάνω απο το κεφάλι μας. Όχι να βλέπουμε μέσα απο αυτήν.

bms
25-05-2012, 17:02
Παιδιά συγγνώμη που ανακατεύομαι, έχω ένα Αντβέ 1200 που υποτίθεται έχει ψηλή ζελατίνα.

Ένα πράγμα μπορώ να σας πω με βεβαιότητα: Δε βλεπεις ποτέ μεσα απο τη ζελατίνα.

Πώς να σας το εξηγήσω... Δεν υπάρχει περίπτωση να οδηγησεις και να έχεις τη ζελατίνα μπροστά σου σαν παρμπρίζ, όπως την είχαν κάτι παππούδες στις βέσπες τους.

Κανένα απολύτως πρόβλημα, συνεπώς. Αν σας αρέσει οπτικά κι αισθητικά μια φυμέ, πάρτε την.
Άμα σας αρέσει κατάμαυρη, πίσσα, πάρτε την το ίδιο.

Η δουλειά της ζελατίνας ειναι να στέλνει τον αέρα πάνω απο το κεφάλι μας. Όχι να βλέπουμε μέσα απο αυτήν.

Δεν υπαρχει λογος να ζητας συγγνωμη!!!:)
Ειπες την γνωμη σου και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που ειμαστε εδω στο φορουμ.
Εγω προσωπικα εμαθα κατι που δεν το ηξερα.:ye02:

dottmicalis
25-05-2012, 19:57
Όχι μωρε, το είπα γιατι απ´οτι έβλεπα συμμετείχαν στη συζήτηση παιδιά που έχουν ίδια μηχανη με σένα. Συνεπώς να πεταχτώ εγω με άλλη μοτο να πω τα δικα μου μπορεί να φαινόταν κάπως!

Καλο σ/κ παιδια! Καλές βόλτες

Sokolatas
26-05-2012, 10:32
Θελω να την παρω και εστειλα mail στο μαγαζι που τις πουλαει.
Μου απαντησαν οτι ειναι προτιμοτερο να παρω την διαφανη.Εσυ πιστευεις οτι
θα εχω προβλημα σε επαρχειακο δρομο, βραδυ χωρις φωτισμο?
Να σημειωσω οτι ειμαι 1.86 υψος αρα πιστευω να βλεπω πανω απο την ζελατινα.

Το προηγουμενο σαβ/κο... Στο enduro training ο εκπαιδευτης Τακης Μανιατης ειπε οτι σε οδηγηση travel enduro, θα κοιταξεις και μεσα απο τη ζελατινα. Πχ για κοντινη πετρα η λακουβα... Οποτε να προτιματε καλυτερα διαφανη...

Thanos
26-05-2012, 17:08
Διαβάζοντας όλες τις αναρτήσεις αποφάσισα τις τελευταίες 3 μέρες να κάνω ένα test και να προσπαθήσω να ελέγξω αν οι φιμέ ζελατίνα που έχω μπορεί να μειώσει την ορατότητα ή την οδηγική συμπεριφορά κατά οποιονδήποτε τρόπο. Αν και την έχω περίπου 3 χρόνια και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα, προσπάθησα να την κρίνω από την αρχή. Ακόμα και όταν κοιτούσα μέσα από την ζελατίνα, που σημαίνει ότι κοιτούσα στα 1-2 μέτρα μπροστά μου, πουθενά δεν είχα πρόβλημα ορατότητας. Καταλαβαίνω τις ενστάσεις γιατί και εγώ τις ίδιες είχα πριν αγοράσω ζελατίνα, αλλά το ότι είναι φιμέ δεν σημαίνει ότι δεν είναι αρκετά διάφανη, απλά είναι ελαφρά πιο σκούρα που στο κάτω-κάτω, αυτό που αλλάζει είναι την αισθητική της μοτοσυκλέτας και τίποτα άλλο. Επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι στην συγκεκριμένη ζελατίνα και όχι γενικά, γι΄αυτό και είναι σημαντικό να ελέγχει ο υποψήφιος αγοραστής το προϊόν από κοντά, ή να συμβουλεύεται άτομα (και το forum σε αυτό είναι θησαυρός:ye02:) που ήδη την έχουν πάρει…

bms
27-05-2012, 21:11
Διαβάζοντας όλες τις αναρτήσεις αποφάσισα τις τελευταίες 3 μέρες να κάνω ένα test και να προσπαθήσω να ελέγξω αν οι φιμέ ζελατίνα που έχω μπορεί να μειώσει την ορατότητα ή την οδηγική συμπεριφορά κατά οποιονδήποτε τρόπο. Αν και την έχω περίπου 3 χρόνια και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα, προσπάθησα να την κρίνω από την αρχή. Ακόμα και όταν κοιτούσα μέσα από την ζελατίνα, που σημαίνει ότι κοιτούσα στα 1-2 μέτρα μπροστά μου, πουθενά δεν είχα πρόβλημα ορατότητας. Καταλαβαίνω τις ενστάσεις γιατί και εγώ τις ίδιες είχα πριν αγοράσω ζελατίνα, αλλά το ότι είναι φιμέ δεν σημαίνει ότι δεν είναι αρκετά διάφανη, απλά είναι ελαφρά πιο σκούρα που στο κάτω-κάτω, αυτό που αλλάζει είναι την αισθητική της μοτοσυκλέτας και τίποτα άλλο. Επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι στην συγκεκριμένη ζελατίνα και όχι γενικά, γι΄αυτό και είναι σημαντικό να ελέγχει ο υποψήφιος αγοραστής το προϊόν από κοντά, ή να συμβουλεύεται άτομα (και το forum σε αυτό είναι θησαυρός:ye02:) που ήδη την έχουν πάρει…


:ye02:

bms
04-06-2012, 21:12
@Manolis Τελικα τι εκανες πηρες ζελατινα??

Vag
04-06-2012, 23:31
Λοιπόν έχω f 650 gs twin, ειμαι 1,72 εκ και έχω δοκιμάσει τις εξής:

Wundelich vario

givi

mra

touratech

κοντή και μεσαία εργοστασιακή


αποτέλεσμα (προσωπικό και υποκειμενικό):

Wunderlich: Επαρκής κάλυψη από αέρα στο τέρμα πάνω αλλά πολύς θόρυβος (ο θύλακας αέρα κλείνει στην ουσία πάνω στα πλαϊνά του κράνους και σε τρελαίνει τον μπάπα μπούπα). Επίσης είναι σαν περίπτερο και απίστευτα βαριά, σε βαθμό που κούναγε off road και σε μεγάλες λακούβες όλο το ρύγχος τραγικά. Έφτασα να κάτσω να ζυγίσω την ζελατίνα συγκριτικά για να ανακαλύψω ότι έχει τέσσερις φορές το βάρος μιας απλής Givi πχ Αυτό βέβαια γιατί είναι από υπερανθεκτικό lexan.

Givi Καλή κάλυψη, καλή απόδοση για τα λεφτά της -η καλύτερη σχέση απόδοσης τιμής/κάλυψης. Πολή καλή και ομαλή ροή χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο, αλλά έχει να κάνει και με το που σε βρίσκει η πάνω ροή του αέρα. Δεν είναι για πολλά off road σε στούμπι με πολλά βρίσκει εύκολα στο κράνος σου! Βγαίνεο εύκολα όμως.

MRA: Ακριβή και με μικρή και περίεργη κάλυψη. Αρχικά απογοητευτηκα από αυτήν γιατί με 140 ευρώ τελικά το χειμώνα κρύωνα. ΠΑρόλα αυτά μετά από αρκετές δοκιμές κατέληξα ότι είναι φτιαγμένη με την "ανάποδη" λογική του πόσο "σωστή" σχέση με τον άερα πρέπει να έχεις με το μίνιμουμ των "επιπλοκών". Με άλλα λόγια είναι μια μικρή ζελατίνα που δεν σπάει δεν χαλάει και δεν βρίσκεις επάνω ότι και να κάνεις εκτός και εκτός δρόμου, και ταυτόχρονα δεν "κόβει τον αέρα αλλά τον "ανοίγει" με την αεροτομή που έχει ώστε να μην σε ενοχλεί τόσο, όσο αν δεν έχεις ζελατίνα. Και είναι πραγματικά αθόρυβη. Σε ταξίδι με βροχή όμως θα παπαριάσεις κανονικά.


Touratech και εργοστασιακές: ΠΟλύ καλές για προστασία οργάνων και το ...ντιζάιν της μοτό. Ομοίως και η touring της BMW από όσο άκουσα.

Α! Ένας φίλος έχει βάλει σε 800άρι desierto που τα κάνει όλα, ανοιγοκλείνει αλλάζει ύψος ανεβοκατεβαίνει και έχει και εσωτερικό σκελετό που παίρνει gps. Αλλά έει και 500+ γιούρα οπότε... πάρε μια givi και με το εργαλιάκι της bmw αλλάζεις στη stock άμα είναι να μπεις σοαβρό χώμα.

ΥΓ: Δεν λέω ότι ξέρω περισότερα από τον Μανιάτη αλλά ξέρω ένα πράμα. Όποτε μπήκα χώμα με ζελατίνα μεγαλύτερη της στοκ μικρής ή μεσαίας βλαστήμισα είτε φιμέ ήταν ή όχι γιατί απλά με το που έσκαγαν πάνω λάσπες ή πέρναγα ρυάκι και μετά σε χώμα γινότανε εμπριμέ.

Αυτά!

bms
06-06-2012, 22:34
Ευχαριστουμαι Vag!!:ye02: