PDA

View Full Version : τα φώτα σας για φώτα !!


dtz
17-05-2012, 00:33
πρέπει να ασχοληθώ επιτέλους, με το θέμα "φώτα"
Τη φιτιλιά μου την έριξε ο REK, αλλά σε καμία περίπτωση δεν με ενδιαφέρει το θέμα XENON κτλ.
έχει μήπως κάποιος προσωπική γνώμη (διευκρινίζω, να έχει τοποθετήσει) τις παρακάτω λάμπες ?

NIGHT RACER PLUS (http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/automotive-motorcycles/halogen-light/night-racer-plus/index.jsp)

nanoshophellas
17-05-2012, 09:31
πρέπει να ασχοληθώ επιτέλους, με το θέμα "φώτα"
Τη φιτιλιά μου την έριξε ο REK, αλλά σε καμία περίπτωση δεν με ενδιαφέρει το θέμα XENON κτλ.
έχει μήπως κάποιος προσωπική γνώμη (διευκρινίζω, να έχει τοποθετήσει) τις παρακάτω λάμπες ?

NIGHT RACER PLUS (http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/automotive-motorcycles/halogen-light/night-racer-plus/index.jsp)


Εγω τις εχω βαλει και στις δυο σκαλες κανα χρονο τωρα........Οκ ειναι πιο καλες απο τις μαμα.Ως εκει ομως σε καμια περιπτωση δεν κανουν αυτα που λεει η εταιρεια.

mpekas kostas
17-05-2012, 09:35
ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΑΜΠΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΟΤΙ ΛΑΜΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΞΕΝΟΝ Η' ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΦΩΣ ΣΟΥ...;)

kornlaz
17-05-2012, 10:24
ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΑΜΠΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΟΤΙ ΛΑΜΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΞΕΝΟΝ Η' ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΦΩΣ ΣΟΥ...;)

:ye02::ye02::ye02:

REK
17-05-2012, 11:12
ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΑΜΠΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΟΤΙ ΛΑΜΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΞΕΝΟΝ Η' ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΦΩΣ ΣΟΥ...;)

και με προβολάκια...δεν θα δεί φώς...:cool:

χρειαζονται ριζικα πράγματα..εγω τα λέω..αλλά....:di35:

dtz
17-05-2012, 11:21
εντάξει, 3 στα 3, με ισοπεδώσατε, παίρνω πίσω το "σε καμία περίπτωση" :D
Μήπως υπάρχει ήδη κάποιο νήμα για τοποθέτηση XENON, γιατί απ' όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι. Μήπως δεν ήμουν αρκετά προσεκτικός ?

ευχαριστώ

kornlaz
17-05-2012, 11:24
Δες εδώ xenon moto (http://www.fotologic.gr/index.php/el/xenon-moto)

dtz
17-05-2012, 11:32
και με προβολάκια...δεν θα δεί φώς...:cool:

χρειαζονται ριζικα πράγματα..εγω τα λέω..αλλά....:di35:


σταμάτα γιατί εσύ θέλεις να με καταστρέψεις :u56:
είπαμε η τεκίλα Χώσε Cuervo τελείωσε, όσοι πρόλαβαν ήπιαν ... :u58:

dottmicalis
17-05-2012, 11:33
ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΑΜΠΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΟΤΙ ΛΑΜΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΞΕΝΟΝ Η' ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΦΩΣ ΣΟΥ...;)


εγκρίνω κι επαυξάνω!

dtz
17-05-2012, 11:37
ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ. δεν έχουμε και πολύ δουλειά βλέπω, πως λοιπόν να βάλω xenon, προβολάκια κτλ ? :lo19:

basilis_sti
17-05-2012, 11:58
Εγω εχω βαλει τις Night Breaker (υποτιθεται για αυτοκινητα), και ειμαι ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα. Πιο πολυ φως - μεγαλυτερη αποσταση φωτισμου αλλα σε καμια περιπτωση η βελτιωση δεν φτανει τα λεγομενα της εταιριας. Εχω βαλει και μια "ψειρα" led και το αποτελεσμα για 30€ συνολο πιστευω ειναι value for money. Σιγουρα τα xenon θα φωτιζαν παραπανω και θα ηταν και πιο "μουρη" αλλα θα τυφλωναν παραπανω + δεν μπορω τα πολλα μπιμπλικια και πιθανα προβληματα με το can bus.

dtz
17-05-2012, 13:17
Εγω εχω βαλει τις Night Breaker (υποτιθεται για αυτοκινητα), και ειμαι ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα. Πιο πολυ φως - μεγαλυτερη αποσταση φωτισμου αλλα σε καμια περιπτωση η βελτιωση δεν φτανει τα λεγομενα της εταιριας. Εχω βαλει και μια "ψειρα" led και το αποτελεσμα για 30€ συνολο πιστευω ειναι value for money. Σιγουρα τα xenon θα φωτιζαν παραπανω και θα ηταν και πιο "μουρη" αλλα θα τυφλωναν παραπανω + δεν μπορω τα πολλα μπιμπλικια και πιθανα προβληματα με το can bus.

είσαι ο άνθρωπός μου, μόνο εσύ με καταλαβαίνεις απόλυτα :ye02:
κι εγώ τρέμω στην ιδέα, ότι μπορεί να πειράξω κάτι και να γίνει μακακία.
Η διεύθυνση όμως που μας έστειλε ο kornlaz, έχει ενδιαφέρον και δείχνει σοβαρότητα,
οπότε θα το ερευνήσω λίγο ακόμα, καθότι ο άνθρωπος έχει και XENON για can-bus
Τελικά να δώσεις 120-130 € για να ΒΛΕΠΕΙΣ, ίσως δεν είναι και τόσα πολλά :D:D
Μάλλον περισσότερο θα στοιχίσει αν δεν βλέπεις :p

dottmicalis
17-05-2012, 13:20
Σωστός. και δε θα ειναι 120-130. 80 ευρωπαικά φορεμένα θα ειναι. εκει γυρω.

kornlaz
17-05-2012, 13:23
είσαι ο άνθρωπός μου, μόνο εσύ με καταλαβαίνεις απόλυτα :ye02:
κι εγώ τρέμω στην ιδέα, ότι μπορεί να πειράξω κάτι και να γίνει μακακία.
Η διεύθυνση όμως που μας έστειλε ο kornlaz, έχει ενδιαφέρον και δείχνει σοβαρότητα,
οπότε θα το ερευνήσω λίγο ακόμα, καθότι ο άνθρωπος έχει και XENON για can-bus
Τελικά να δώσεις 120-130 € για να ΒΛΕΠΕΙΣ, ίσως δεν είναι και τόσα πολλά :D:D
Μάλλον περισσότερο θα στοιχίσει αν δεν βλέπεις :p


Μην αγχώνεσαι καθόλου.Μια χαρά γίνεται η εγκατάσταση τους και πρόβλημα κανένα δεν θα έχεις.Τα αξίζουν τα λεφτά τους.:ye33:Απλά θα πάρεις με μικρό ballast για να μπορέσεις να το βολέψεις στα πλάγια της μύτης ή όπου αλλού σε βολεύει:ye02:

dtz
17-05-2012, 13:44
πράγματι, και η εμφάνιση είναι ένα θέμα !
Είδα σε ένα GS τοποθετημένα, και όπως κάθεσαι, βλέπεις ένα ασημί κουτί δεξιά,
το οποίο δείχνει άσχετο με το μηχανάκι :hmmm:

REK
17-05-2012, 19:20
ειδα την Τρίτη ενα ballast (στον fast&furious),το οποίο δεν είχε μεγαλύτερο πάχος απο το δάχτυλο μου και το συνολικό του μέγεθος ξεπερνά κατα λίγο ένα iphone
φαίνεται οτι η τεχνολογία έχει προχωρήσει...:cool:;)

kornlaz
17-05-2012, 19:28
Θα τραβήξω αύριο μια φωτό το ballast για να δεις πόσο συμμαζεμένο μπορεί να είναι μέσα στην μύτη.Έτσι για να πάρεις μια ιδέα:ye33:

anegis
17-05-2012, 23:03
Ρε παιδιά Ας υποθέσουμε ότι βάζετε Xenon και δεν δημιουργείται πρόβλημα στο Canbus,.

Ναι θα έχετε παραπάνω φως. Όμως δεν θα είναι σαν το μανισιο Xenon.

Διότι το τζαμι του φανάριού έχει σχεδιαστεί για αλλογόνου.

Είχα βάλει παλαιότερα Xenon σε αυτοκίνητο Lexus που δεν είχε και μετά αγόρασα άλλο με εργοστασιακό.

Ε καμία σχέση.

Η μοναδική ολοκληρωμένη λύση είναι αλλαγή και του εξωτερικού του φαναριού.



Sent from my iPad using Tapatalk HD

omorfantras
18-05-2012, 12:37
Εγω εχω βαλει τις Night Breaker (υποτιθεται για αυτοκινητα), και ειμαι ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα. Πιο πολυ φως - μεγαλυτερη αποσταση φωτισμου αλλα σε καμια περιπτωση η βελτιωση δεν φτανει τα λεγομενα της εταιριας. Εχω βαλει και μια "ψειρα" led και το αποτελεσμα για 30€ συνολο πιστευω ειναι value for money. Σιγουρα τα xenon θα φωτιζαν παραπανω και θα ηταν και πιο "μουρη" αλλα θα τυφλωναν παραπανω + δεν μπορω τα πολλα μπιμπλικια και πιθανα προβληματα με το can bus.

Χτες ρώτησα για τις night braker για δύο τμχ Η11 και μου ζήτησαν 60€.
Εσύ τι αγόρασες ακριβώς και σου κόστησε 30€?????:confused::confused::confused::confused:

basilis_sti
19-05-2012, 12:51
Χτες ρώτησα για τις night braker για δύο τμχ Η11 και μου ζήτησαν 60€.
Εσύ τι αγόρασες ακριβώς και σου κόστησε 30€?????:confused::confused::confused::confused:

Μιλαω για H7 λαμπες (2 τεμαχια) 15.78 λιρες με τα μεταφορικα.
OSRAM H7 NIGHTBREAKER PLUS HEADLIGHT BULBS *BRAND NEW* | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/OSRAM-H7-NIGHTBREAKER-PLUS-HEADLIGHT-BULBS-BRAND-NEW-/190497183286?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2c5a845636)

+ 1 led (Can bus compatible) Free αποστολη 1,89λιρες για 2 λαμπες.
ERROR FREE CANBUS W5W T10 501 5 SMD LED SIDE LIGHT BULB | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/ERROR-FREE-CANBUS-W5W-T10-501-5-SMD-LED-SIDE-LIGHT-BULB-/320812894388?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4ab1f048b4)

15,78 + 1,89= 17.67 λιρες Αγγλιας = περιπου 22-23€ (ημουν large οταν ειπα 30€ :))
Για H11 με δωρεαν μεταφορικα εδω:
OSRAM H11 NIGHT BREAKER PLUS BULBS H11 12V 55W (711) | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/OSRAM-H11-NIGHT-BREAKER-PLUS-BULBS-H11-12V-55W-711-/310391160330?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4844c13e0a)
£28.99 = 37-38€ ;)

dottmicalis
19-05-2012, 13:23
Ρε παιδιά Ας υποθέσουμε ότι βάζετε Xenon και δεν δημιουργείται πρόβλημα στο Canbus,.

Ναι θα έχετε παραπάνω φως. Όμως δεν θα είναι σαν το μανισιο Xenon.

Διότι το τζαμι του φανάριού έχει σχεδιαστεί για αλλογόνου.

Είχα βάλει παλαιότερα Xenon σε αυτοκίνητο Lexus που δεν είχε και μετά αγόρασα άλλο με εργοστασιακό.

Ε καμία σχέση.

Η μοναδική ολοκληρωμένη λύση είναι αλλαγή και του εξωτερικού του φαναριού.



Sent from my iPad using Tapatalk HD


Ε οκ τότε, ας μείνουμε με τα "μανισια" της μηχανής μας, όπως λες, φώτα, που παρεμπιπτόντως δε φεγγουν καθόλου.

Το μη χειρον βέλτιστον, θα έλεγα.

anegis
19-05-2012, 15:28
Δεν έχω πρόβλημα με τα φώτα της μάνας της.
Το θέμα επίσης είναι να μην τυφλώσουμε τον απέναντι και έρθει και πέσει πάνω μας.

pakags
19-05-2012, 20:31
Δεν έχω πρόβλημα με τα φώτα της μάνας της.
Το θέμα επίσης είναι να μην τυφλώσουμε τον απέναντι και έρθει και πέσει πάνω μας.


Δεν τυφλώνουν καθόλου:ye33:

pakags
19-05-2012, 20:34
Όσον αφορά το μπάλστ, τώρα όλα είναι slim με πάχος κάτω από 1 πόντο.Εγώ τα έχω βάλει αριστερά δεξιά και είναι όλα οκ.Σε ενάμισι χρόνο μου έχει τύχει μερικές φορές να μην ανάψει η μεσαία σκάλα με το άναμα της μοτό.Σβήνει και ξαναβάζεις μπρος και όλα οκ.

vasilisGS
19-05-2012, 20:46
Μετα απο αρκετές ώρες σε πειραματισμους και με λαμπα καμένη σε ταξίδι ,με αποτέλεσμα να γυρίσω στην Αθήνα απο Αρτα σε 6 ώρες και με απίστευτη κούραση απόφασισα και έβαλα xenon .Εδω και έναν χρόνο όλα τελεία με τα φώτα .Τα έβαλα στο σάιτ που έβαλαν ποιο πάνω .

mikochem
22-05-2012, 16:41
Συμφωνώ με τον vasilis.

Έβαλα και εγώ xenon σε μεσαία σκάλα, slim, ειδικά για can bus ώστα να μην βγάζουν error με 50€ με το ΦΠΑ στην Λεωφόρο Ηρακλείου στο Ηράκλειο. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει pm να του πω ακριβώς που.

Έβαλα γυναίκα και φίλους να μου πουν αν στραβώνω και μου είπαν όχι. Επειδή τα έχω αρκετά χαμηλά όταν είμαι εκτός Αθηνών βράδυ ανάβω και το xenon προβολάκι για πιο μακριά δέσμη που είναι απαγορευτικό για εντός Αθηνών.

omorfantras
22-05-2012, 16:51
Μιλαω για H7 λαμπες (2 τεμαχια) 15.78 λιρες με τα μεταφορικα.
OSRAM H7 NIGHTBREAKER PLUS HEADLIGHT BULBS *BRAND NEW* | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/OSRAM-H7-NIGHTBREAKER-PLUS-HEADLIGHT-BULBS-BRAND-NEW-/190497183286?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2c5a845636)

+ 1 led (Can bus compatible) Free αποστολη 1,89λιρες για 2 λαμπες.
ERROR FREE CANBUS W5W T10 501 5 SMD LED SIDE LIGHT BULB | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/ERROR-FREE-CANBUS-W5W-T10-501-5-SMD-LED-SIDE-LIGHT-BULB-/320812894388?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4ab1f048b4)

15,78 + 1,89= 17.67 λιρες Αγγλιας = περιπου 22-23€ (ημουν large οταν ειπα 30€ :))
Για H11 με δωρεαν μεταφορικα εδω:
OSRAM H11 NIGHT BREAKER PLUS BULBS H11 12V 55W (711) | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/OSRAM-H11-NIGHT-BREAKER-PLUS-BULBS-H11-12V-55W-711-/310391160330?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4844c13e0a)
£28.99 = 37-38€ ;)


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Εγώ βρήκα τις H11 σε Nightbreaker το ζευγάρι στα 40€....;) στη Νίκαια......

basilis_sti
26-05-2012, 11:43
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Εγώ βρήκα τις H11 σε Nightbreaker το ζευγάρι στα 40€....;) στη Νίκαια......

Να πας να τις πουλησεις στον ηλιθιο που σου ζητησε 60€:u60:
Ορισμενοι εμποροι δεν θα βαλουν ποτε μυαλο...

kornlaz
26-05-2012, 11:53
Θα τραβήξω αύριο μια φωτό το ballast για να δεις πόσο συμμαζεμένο μπορεί να είναι μέσα στην μύτη.Έτσι για να πάρεις μια ιδέα:ye33:

Ορίστε έστω και καθυστερημένα...............:o Πάντως πρόβλημα με τους απέναντι δεν έχεις κανένα απολύτως;)

http://img337.imageshack.us/img337/6509/img1026ql.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/337/img1026ql.jpg/)

gelasios
29-05-2012, 17:16
Έγω έβαλα πριν λίγες μέρες την OSRAM NIGHT BREAKER (http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/automotive-cars/halogen-light/night-breaker-plus/index.jsp) και είναι σαφώς πιο φωτεινή από την Osram της μαμάς... Μπορεί να μην φτάνει το 90% που ευαγγελίζεται αλλά σίγουρα είναι καλύτερη. Και ωραίο χρωματάκι, ούτε πολύ μπλε, ούτε πολύ κίτρινο... 25 € οι 2!!! από συνεργείο φίλου!

chrmakry
15-06-2012, 13:40
για 1200 GS Μοντέλο 2011, επιλογές ΧΕΝΟΝ που έχω βρει (και από φίλους του forum):

1. www.xenonlights.gr (http://www.xenonlights.gr)
150 euro για μεσαία σκάλα
250 euro και για τις 2 σκάλες
3 χρόνια εγγύηση το μπάλαστ - 1 οι λάμπες
η λύση είναι για can-bus
οι τιμές είναι με την τοποθέτηση (1 με 1.5 ώρα με ραντεβού)


2. Λ. Ηρακλείου 480 (Ν. Ηράκλειο, κοντά στην έξοδο της Αττικής οδού)
80 euro και για τις 2 σκάλες
2 χρόνια εγγύηση το μπάλαστ - 2 οι λάμπες
η λύση είναι για can-bus
η τιμή είναι τελική με την τοποθέτηση (0.5 ώρα επέμβαση κατά δήλωση του μάστορα)


3. μηχανικός που τον θεωρώ σοβαρό, μου λέει να ξεχάσω τα xenon...


για να είμαι ειλικρινής, δεν το έχω αποφασίσει ακόμα απο τη μικρή έρευνα αγοράς που έχω κάνει...κάποιος συνάδελφος που να μπορεί να με βοηθήσει λίγο ακόμα?
thanks

dottmicalis
15-06-2012, 13:46
Μπραβο που τα συγκέντρωσες και τα κωδικοποίησες!

Γιατί ομως ο μηχανικός σου ειπε να τα ξεχάσεις. Στο αιτιολόγησε;

leandros
15-06-2012, 15:09
όποιον σοβαρό μηχανικό και να ρωτήσετε, θα σας πει να ξεχάσετε τα Ξένον

dtz
15-06-2012, 15:12
Συμφωνώ με τον vasilis.

Έβαλα και εγώ xenon σε μεσαία σκάλα, slim, ειδικά για can bus ώστα να μην βγάζουν error με 50€ με το ΦΠΑ στην Λεωφόρο Ηρακλείου στο Ηράκλειο. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει pm να του πω ακριβώς που.

Έβαλα γυναίκα και φίλους να μου πουν αν στραβώνω και μου είπαν όχι. Επειδή τα έχω αρκετά χαμηλά όταν είμαι εκτός Αθηνών βράδυ ανάβω και το xenon προβολάκι για πιο μακριά δέσμη που είναι απαγορευτικό για εντός Αθηνών.

σε ποιόν ακριβώς τα έβαλες φίλε, γιατί περνάω από εκεί, να κάνω μια ερώτηση ? έχει αρκετούς εκεί γύρω :)

chrmakry
15-06-2012, 15:30
επειδή μίλησα με τον mikochem, τα έβαλε εκεί που ρώτησα και έγραψα και εγώ:

2. Λ. Ηρακλείου 480 (Ν. Ηράκλειο, κοντά στην έξοδο της Αττικής οδού)
80 euro και για τις 2 σκάλες
2 χρόνια εγγύηση το μπάλαστ - 2 οι λάμπες
η λύση είναι για can-bus
η τιμή είναι τελική με την τοποθέτηση (0.5 ώρα επέμβαση κατά δήλωση του μάστορα)

μάλλον φαίνεται πως τα χρεώνει τώρα 80 αντί για 50?
Ρωτάς και εάν θες μας λες!

kostas_366
15-06-2012, 17:32
Την είχα βάλει στο 1100. Κάνει λίγο δουλίτσα. +50% έγραφε θυμάμαι.
Τώρα, αν θες ΦΩΣ, ο Δήμος και ο Νίβο, θα σου πουν λύση.
Άντε να πω κ εγώ.
Μία, προβολάκια γούντερ....

GeorgeP
15-06-2012, 18:09
καμια λαμπα με Χ watt δεν δινει περισσοτερο φως απο μιαν αλλην με το ιδιο Χ wattage....ΚΑΜΙΑ. Αυτο που κανουν οι +50%, +120% κ.λ.π. ειναι οτι χρησιμοποιουν αλλα αερια εσωτερικα με αποτελεσμα το φως να ειναι πιο ασπρο, αυτο και τιποτε αλλο.
Αυτη η ασπραδα κανει τον οδηγο να βλεπει ΕΛΑΧΙΣΤΑ καλλυτερα, λογω λευκοτερου φωτος, και σε καμια περιπτωση δεν αξιζουν τα λεφτα τους (πολλες κανουν και 150ε η μια), χωρια που ειναι ευπαθεις και καιγονται ευκολοτερα.

Στο βαραντερο μου εχουν περασει ολες οι μαρκες του +Χ%, απο osram και phillips μεχρι ΡΙΑΑ των 120ε η μια. Καμια διαφορα με τις απλες osram της μαμας αλλα και καθε 6-8 μηνες αλλαγη λαμπας. Ετσι κατεληξα στης μαμας τις απλες οπου μετα απο 4 χρονια (5 εχω το Βαρα) συνεχους λειτουργιας αφου του βαραντερο τα φωτα ειναι συνεχως αναμενα, και με αναματα-σβησιματα του κινητηρα 5 την ημερα τουλαχιστον της μαμα ςειναι ακομα αθικτες.

forester
15-06-2012, 18:33
+1200 στον George, από όση εμπειρία έχω κι εγώ. Μάλιστα όταν πήγα σε φίλο ηλεκτρολόγο να βάλω τις night brake , μου είπε ότι τη φοράω:D ήδη. Είχα αλλάξει λάμπα πριν από μήνες κι είχα βάλει αυτήν, ως καλύτερη. Δε χρειάζεται να πω ότι δεν είδα διαφορά...
Στα του xenon τώρα, δεν είναι τυχαίο που δίνουν 2-3 χρόνια εγγύηση ballast και 1 - 2 για λάμπες:ye33: Στο forester τόσο κράτησαν! Λίγο μετά την εγγύηση κάηκαν όλα !!! Ένα-ένα και μέσα σε μια βδομάδα. Λάμπα - ballast και τούμπαλιν (δεξί - αριστερό) και ήμουνα Καλαμάτα. Γύρισα Αθήνα με 1 φως, και μάλιστα ημέρα για ευνόητους λόγους, και δεν τα ξαναέβαλα. Γύρισα στα "μαμά".
Άμα δεν είναι το σύστημα xenon από το εργοστάσιο, βράστα.....
Εκτός αν σκάει κάποιος το 100αρικο ανα διετία!

GeorgeP
15-06-2012, 19:14
+1200 στον George, από όση εμπειρία έχω κι εγώ. Μάλιστα όταν πήγα σε φίλο ηλεκτρολόγο να βάλω τις night brake , μου είπε ότι τη φοράω:D ήδη. Είχα αλλάξει λάμπα πριν από μήνες κι είχα βάλει αυτήν, ως καλύτερη. Δε χρειάζεται να πω ότι δεν είδα διαφορά...
Στα του xenon τώρα, δεν είναι τυχαίο που δίνουν 2-3 χρόνια εγγύηση ballast και 1 - 2 για λάμπες:ye33: Στο forester τόσο κράτησαν! Λίγο μετά την εγγύηση κάηκαν όλα !!! Ένα-ένα και μέσα σε μια βδομάδα. Λάμπα - ballast και τούμπαλιν (δεξί - αριστερό) και ήμουνα Καλαμάτα. Γύρισα Αθήνα με 1 φως, και μάλιστα ημέρα για ευνόητους λόγους, και δεν τα ξαναέβαλα. Γύρισα στα "μαμά".
Άμα δεν είναι το σύστημα xenon από το εργοστάσιο, βράστα.....
Εκτός αν σκάει κάποιος το 100αρικο ανα διετία!

Υπαρχουν και κατι ξενον με 600+ε που δεν κανουν σαχλαμαρες........

Το θεμα ομως ειναι Θοδωρα αν τα κοινα κατοπρα-φαναρια, που φορανε απλες αλογονου, δεχονται ξενον χωρις επιπτωσεις για τον απεναντι που ερχεται. Επισης αν το αποτελεσμα ειναι το προσδοκωμενο σε ενα τετοιο φαναρι.
Στο Βαραντερο π.χ. οποιος εβαλε ξενον η δεσμη εκανε ενα < αλλα η διαχυση του φωτος ηταν τετοια που πιο πολυ εβλεπες τα δεντρα παρα την ασφαλτο....και μιλαμε για HELLA made in Germany των 1000ε ¨η καπου τοσο.
Στο κορολα...αστα εκει δεν το συζηταμε καν.....
Οταν πηγα στην τπγιοτα να ρωτησω γιατι μου ειπαν οτι αλλαζεται ΟΛΟ το φαναρι με κοστος τρελο βεβαια.

forester
16-06-2012, 06:45
Έτσι είναι δυστυχώς. Η απορία μου είναι γιατί οι κατασκευαστές δεν ασχολούνται σοβαρά με το θέμα φώτα....
Τα περισσότερα αυτοκίνητα που είχα, είχαν (και το Forester επίσης) απαράδεκτα έως μόλις επαρκή φώτα. Το ίδιο και οι μηχανές με καλύτερη την Άφρικα στα φώτα - μέχρι τώρα.
Είχα όμως κι ένα -ζημιάρικο και μπελά κατά τα άλλα- Astra G 1.8, που είχε φωτάρες κι όχι xenon! Μιλάμε ότι έκανε τη νύχτα, μέρα! Άψογη μεσαία σκάλα με σωστή δέσμη και προβολείς που μπορούσες να οδηγείς με 160+ σε σκοτεινό δρόμο με χασίματα, χωρίς φόβο. Την ίδια εποχή με το Impreza GT του αδερφού μου, δεν ήταν δυνατόν να περάσω τα 120 στους ίδιους δρόμους. Δεν έβλεπα!
Με πολλούς πειραματισμούς σε ενισχυτές, λάμπες κλπ στα κοινά φώτα, αλλά και δοκιμή xenon στο Forester & Impreza , δεν είδα "φως". Μόνο στο τελευταίο Impreza 2004 μοντέλο, η αλλαγή σε ξένον έκανε διαφορά. Ίσως γιατί το φανάρι σχεδιάστηκε εξ αρχής για να δέχεται ξένον, έβγαινε και τέτοια έκδοση.
Στα υπόλοιπα βελτιωνόταν η ορατότητα, αλλά πάλι στις ίδιες αποστάσεις έβλεπα. Απλά πιο καθαρά. Ζήτημα αν άξιζε η εκάστοτε επένδυση....
Εκείνο που έχει σημασία, είναι ότι στο Astra με συμβατικά φώτα, είχα ΦΩΤΑ!!!! Αυτό σημαίνει ότι όλα εξαρτώνται από το σχεδιασμό του κατόπτρου κι όχι από τις λάμπες και την ισχύ τους.
Καταλήγοντας, η άποψή μου είναι: ή μένεις στα φώτα της μαμάς άντε με καμιά λάμπα καλύτερη για ψυχολογικούς λόγους και με λίγα λεφτά παραπάνω, ή πας σε ακριβές λύσεις του χιλιάρικου και έχεις το προσδοκόμενο αποτέλεσμα.

forester
20-06-2012, 15:12
Να επανελθω με νεοτερα..... :)
Χθες καηκαν οι λαμπες στο vara του αδερφου μου και βαλαμε κατι νορμαλ που υπηρχαν απο το forester που φοραει κι αυτο Η4.
Η διαφορα στο φως που εκπεμπουν ειναι εμφανης! Η δεσμη δεν αλλαζει, ενω η αποσταση που βλεπεις βελτιωνεται. Επισης βλεπεις πιο καθαρα με τις ακριβοτερες (night brake) κλπ.
Τελικα τη διαφορα τη διαπιστωνουμε οταν παμε πισω.......
Ο αδερφος παει αμεσα για νεες λαμπες, αξιζουν σιγουρα τα 20€ που κοστιζουν παραπανω απο τις απλες.


Send by Forester via iPhone using Tapatalk

mikochem
20-06-2012, 16:00
επειδή μίλησα με τον mikochem, τα έβαλε εκεί που ρώτησα και έγραψα και εγώ:

2. Λ. Ηρακλείου 480 (Ν. Ηράκλειο, κοντά στην έξοδο της Αττικής οδού)
80 euro και για τις 2 σκάλες
2 χρόνια εγγύηση το μπάλαστ - 2 οι λάμπες
η λύση είναι για can-bus
η τιμή είναι τελική με την τοποθέτηση (0.5 ώρα επέμβαση κατά δήλωση του μάστορα)

μάλλον φαίνεται πως τα χρεώνει τώρα 80 αντί για 50?
Ρωτάς και εάν θες μας λες!

Εγώ όταν είπα 50€ εννοούσα για την μία σκάλα. Νομίζω το είχα γράψει κι όλας για την μεσαία.

80€ για τις δύο σκάλες σε σχέση με ανταγωνισμό ακούγεται καλά. Φυσικά και είναι κινέζικα έτσι. Μην ρωτήσει κανείς :)

Εγώ δεν έβαλα στην μεγάλη γιατί δεν την χρησιμοποιώ πολύ. Την έχω μόνο για σινιάλο και αν είμαι επαρχία ανάβω το xenon προβολάκι της touratech.

Η μηχανή είναι 1200gs του 04 και όταν την αγόρασα δεν έβλεπα καλά ούτε μέσα στην Αθήνα. Με άλλον που μίλησα με μηχανή του 11 είπε ότι βλέπει μια χαρά μες στην Αθήνα με τα μαμά φώτα. Ισως για μεταγενέστερα έχουν αλλάξει ποιότητα σε φανάρι τι να πω.

Εγώ και κάθε 2 χρόνια αν καίγεται το ballast θα δίνω 20 - 30€ και θα το αλλάζω χωρίς xenon βράδυ δεν οδηγάω.

Η επιλογή δικιά σου

Timos
30-06-2012, 14:11
Εγώ όταν είπα 50€ εννοούσα για την μία σκάλα. Νομίζω το είχα γράψει κι όλας για την μεσαία.

80€ για τις δύο σκάλες σε σχέση με ανταγωνισμό ακούγεται καλά. Φυσικά και είναι κινέζικα έτσι. Μην ρωτήσει κανείς :)

Εγώ δεν έβαλα στην μεγάλη γιατί δεν την χρησιμοποιώ πολύ. Την έχω μόνο για σινιάλο και αν είμαι επαρχία ανάβω το xenon προβολάκι της touratech.

Η μηχανή είναι 1200gs του 04 και όταν την αγόρασα δεν έβλεπα καλά ούτε μέσα στην Αθήνα. Με άλλον που μίλησα με μηχανή του 11 είπε ότι βλέπει μια χαρά μες στην Αθήνα με τα μαμά φώτα. Ισως για μεταγενέστερα έχουν αλλάξει ποιότητα σε φανάρι τι να πω.

Εγώ και κάθε 2 χρόνια αν καίγεται το ballast θα δίνω 20 - 30€ και θα το αλλάζω χωρίς xenon βράδυ δεν οδηγάω.

Η επιλογή δικιά σου


:ye02:

PACO
30-06-2012, 21:27
....για να μην ξεκινησω νεο θεμα και συγνωμη για το spam γνωριζει καποιος που μπορω να κανω τα προβολακια hella που εχω σε xenon?H3 νομιζω...μαγαζι καλο να γινει αγορα τοποθετηση,,καθε ιδεα αποδεκτη:)

bmwf650gs2008
01-08-2012, 12:51
Εγώ μόλις έβαλα τις
ΛΑΜΠΕΣ OSRAM H7 X- RACER ΓΙΑ BMW F 650 GS 2008-11 και είμαι πολύ ευχαριστημένος από το φωτισμό και την αποχρωσή τους.


Έχουν πολύ λευκή απόχρωση 4000κ και πλησιάζουν πολύ σε λευκά xenon 4000κ και σε συνδιασμό με το παρακάτω led είναι ένα πολύ οικονομικό και ωραίο αποτέλεσμα. Σύνολο 28€ για 2 λάμπες σε συσκευασία με δώρο ένα κρανάκι για αποθήκευση μίας λάμπας και 1 led απο ebay.

ERROR FREE CANBUS W5W T10 501 5 SMD LED SIDE LIGHT BULB | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/ERROR-FREE-CANBUS-W5W-T10-501-5-SMD-LED-SIDE-LIGHT-BULB-/320812894388?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4ab1f048b4)

Tα προτείνω ανεπιφύλακτα