PDA

View Full Version : Αναβάθμιση χαρτών ευρώπης


ΔΑΣΚΑΛΟΣ
18-05-2012, 19:08
Δυσκολεύομαι να αναβαθμίσω τους ευρωπαϊκούς χάρτες στο zumo 550. Εδώ και τέσσερα χρόνια η συσκευή μου βγάζει την ένδειξη της απαραίτητης αγοράς νέων χαρτών. Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει συνοπτικά τα βήματα της αναβάθμισης; Είναι απαραίτητο να πληρώσεις για την αναβάθμιση;

peterv
18-05-2012, 20:40
Μπορείς να αγοράζεις αναβαθμίσεις για ένα χρόνο ή αναβαθμίσεις εφ όρου ζωής.

Πάς στο site της garmin κάνεις εγγραφή

Δηλώνεις την συσκευή σου στο προφίλ σου

Κατεβάζεις την εφαρμογή για να αναγνωρίζει την συσκευή σου η garmin

Συνδέεις με USB το gps και ανοίγεις το προφίλ σου στο site της garmin. Διαβάζεται η συσκευή σου από την garmin και σου λέει ποιες αναβαθμίσεις θέλεις σε χάρτη ή κΙ λειτουργικό το gps.

Αν δεν τα πάς καλά με υπολογιστές καλό είναι να τα κάνεις όλα αυτά με κάποιον που να ξέρει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Peterv

syan
18-05-2012, 22:56
Δυσκολεύομαι να αναβαθμίσω τους ευρωπαϊκούς χάρτες στο zumo 550. Εδώ και τέσσερα χρόνια η συσκευή μου βγάζει την ένδειξη της απαραίτητης αγοράς νέων χαρτών. Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει συνοπτικά τα βήματα της αναβάθμισης; Είναι απαραίτητο να πληρώσεις για την αναβάθμιση;
Δυστυχώς ΝΑΙ...Η δωρεάν αναβάθμιση ισχύει μόνον για 3 ή 5 μήνες (αν θυμάμαι καλά) από την ημέρα που θα το δηλώσεις...!

bmwgogagis
19-05-2012, 17:00
Δυστυχώς ΝΑΙ...Η δωρεάν αναβάθμιση ισχύει μόνον για 3 ή 5 μήνες (αν θυμάμαι καλά) από την ημέρα που θα το δηλώσεις...!


στρατο καταρχην καλησπερα. το κοστος ποιο ειναι γιατι και εγω το 550 εχω?

syan
19-05-2012, 19:00
στρατο καταρχην καλησπερα. το κοστος ποιο ειναι γιατι και εγω το 550 εχω?
Για 1 φορά $50 και εφ' όρου ζωής $90 Γιώργο...!


Garmin | Map Updates (http://www8.garmin.com/updatemaps/)

syan
19-05-2012, 19:09
Η δωρεάν αναβάθμιση για χάρτες τελικά είναι 90 μέρες από την πρώτη λήψη δορυφόρων...;)

https://my.garmin.com/maps/nuMaps.htm

bmwgogagis
19-05-2012, 19:16
Για 1 φορά $50 και εφ' όρου ζωής $90 Γιώργο...!


Garmin | Map Updates (http://www8.garmin.com/updatemaps/)

οκ στρατο

ΔΑΣΚΑΛΟΣ
20-05-2012, 16:07
Τελικά μπηκα στο site της garmin, πλήρωσα 59 ευρώ για αναβάθμιση του ευρωπαϊκού χάρτη, μου παρείχαν το πρόγραμμα για download......και από εκεί και πέρα συμβιώνω με το προσωπικό μου φιάσκο. Αναλυτικά:
--Υπέθεσα ότι συνδέω τη συσκευή με τον υπολογιστή, επιλέγω το πρόγραμμα και το περνάει αυτόματα. Καλά υπέθεσα, μόνο που οι αναβαθμισμένοι χάρτες ξεπερνούν κατά πολύ τη μνήμη του zumo, οπότε μου έδινε περιορισμένες επιλογές από την πλήρη κάλυψη. Κοινώς διαιρεί την Ευρώπη σε γεωγραφικές ζώνες και επιλέγεις. Το κακό όμως είναι ότι κάθε φορά που επιλέγεις μία (ας πούμε την κεντρική ευρώπη) και θέλεις μετά να επιλέξεις άλλη, η αρχική σου εγκατάσταση αντικαθίσταται από την δεύτερη, δεν συμπληρώνεται. Μπορείς δηλαδή κάθε φορά να επιλέγεις μόνο μία γεωγραφική ζώνη, η προηγούμενη εγκατάσταση διαγράφεται.
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ τώρα προς τους γνωρίζοντες. 1)Μπορώ να καταβάσω την πλήρη κάλυψη των χαρτών και να την αντιγράψω σε μια sd card; Άλλωστε πρόκειται για μονόδρομο μιας που η μνήμη του gps δεν την χωράει.
2) Το προϊόν που αγόρασα μου δίνει τρεις δυνατότητες. Εγκατάσταση μόνο στη συσκευή (τουτέστιν φιάσκο), εγκατάσταση και στη συσκευή και στον υπολογιστή και εγκατάσταση μόνο στον υπολογιστή. Κατεβάζοντας το στον υπολογιστή θα πρέπει να το επεξεργαστώ με κάποιο ειδικό πρόγραμμα για να το εγγράψω σε μια κάρτα που να κάνει για τη συσκευή μου;
3) Η έσχατη των απογοητευτικών λύσεων....Ο Σκορδίλης πουλάει έτοιμη sd card με την τελευταία αναβάθμιση των χαρτών; Έτσι είχα αγοράσει και το autodrive hellas άλλωστε.
4) Αυτό δεν είναι ερώτημα. Με πικρία απλώς θα συμφωνήσω εκ των υστέρων με τον συμφορουμίτη που με συμβούλεψε να το κάνω με κάποιον που "ξέρει τη δουλειά".
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

dotis
21-05-2012, 18:27
Μπορείς να βάλεις τους χάρτες σε καρτα sd και εισαι OK. Αν χρειαστεις κατι , pm.

ΔΑΣΚΑΛΟΣ
22-05-2012, 10:56
Με το mapinstall; Χθες βράδυ έβγαλα μια ψιλοάκρη. Δοκίμασα ένα μικρό δείγμα από την κεντρική ευρώπη και το πέρασε στην κάρτα. Ωστόσο παρατήρησα ότι η αρχειοθέτηση στην κάρτα ήταν ανοργάνωτη. Θα δοκιμάσω σήμερα με κάρτα 4GB να το περάσω ολόκληρο.

peterv
22-05-2012, 21:21
Φίλε χαλαρά

Έτσι συμβαίνει σε όλους μας οι χάρτες έγιναν με άλλοι σε όγκο και δεν χοράνε μαζί με το autodrivehellas στην συσκευή.

Άνετα τα βάζεις όλα σε καρτούλα.

Πρόταση : επειδή η κάρτα είναι κάρτα ....

Βάλε όποιο χάρτη ή μέρος του χάρτη χρησιμοποιείς συχνά στη συσκευή .....

τους υπόλοιπους στην κάρτα. :)


Sent from my iPad using Tapatalk HD

ΔΑΣΚΑΛΟΣ
24-05-2012, 15:39
Τελικά οι χάρτες περάστηκαν επιτυχώς σε sd 4GB. Τα δεδομένα είναι κατά 1,5GB μεγαλύτερης χωρητικότητας από την προηγούμενη έκδοση (2006) που ήταν προεγκατεστημένη στη μνήμη της συσκευής. Η διαφορά είναι ότι οι χάρτες εγκαταστάθηκαν με το mapinstall (δεν υπήρχε άλλος τρόπος)κερματισμένοι σε 401 κομμάτια κι όχι σε θεματικές ενότητες όπως ήταν πριν. Αυτό δεν με απασχολεί. Το δυσάρεστο είναι ότι δεν μπορώ να περάσω διαδρομές άνω των 1500 χμ, γιατί ο υπολογισμός διακόπτεται από σφάλμα με την αιτιολογία ότι "η διαθέσιμη μνήμη δεν επαρκεί". Στην προηγούμενη έκδοση μπορούσα να περάσω και διαδρομές μέχρι 4500χμ χωρίς σφάλμα υπολογισμού πορείας. Υποθέτω ότι η διαφορά οφείλεται στην προσαύξηση των δεδομένων ή στην παρωχημένη τεχνολογία του επεξεργαστή της συσκευής, εντούτοις είναι αρκετά μεγάλη για να είμαι σίγουρος. Τέλος πάντων, όλα καλά, μένει να αποδειχτεί στην πράξη η λειτουργικότητα της αναβάθμισης (NT city navigator 2013). Ένα ευχαριστώ στους συμφορουμίτες για τις πληροφορίες που παρείχαν.