PDA

View Full Version : ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ


Naval Architect
21-05-2012, 10:52
Αγαπητοι μοτοσυκλετιστες
Προσφατα είχα ένα ατυχες γεγονος αυτυχως χωρις σωματικες βλαβες αλλα με υλικές ζημιες στο ΒΜΩ μου.
Κατευθυνομενος προς Αθηνα και λιγα μετρα πριν μπω στην λουριδα 3 τον διοδιων Αφιδων για να πληρωσω κτυπαω ενα ξυλο που βρισκοταν στο οδοστρωμα, οπου για καλη μου τυχη δεν με ανετρεψε αλλα μου έκανε ζημια στη μηχανη μου. Σαφως και εγω αλλα και η κοπελα μου τρομαξαμε αρκετα με την κρουση.
Ωστοσο αφου τραβηχτηκαν φωτογραφιες και καλεσα και την τροχαια οπου καταγραφηκε το συμβαν η Νεα Οδος μολις σημερα μου επιβεβαιωσε οτι δεν μου αποζημιωνει την ζημια.

Μπορεί καποιον να με καθοδηγησει τι κανω απο εδω και περα?
Να κινηθω νομικα εναντιον τους?
Μπορω να συμβουλευτώ καποιον που γνωριζει καλυτερα τι συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις?

Περιμενω τις αποψεις σας.

Βαγγέλης

Naval Architect
21-05-2012, 10:57
ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΦΙΓΝΩΝ->ΑΦΙΔΝΩΝ

dottmicalis
21-05-2012, 15:52
Δε ξέρω για το τί γίνεται σε αυτες τις περιπτώσεις, ειλικρινά όμως έχει μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε τί ενέργειες μπορούμε να κάνουμε απαξ και μας συμβεί κάτι τέτοιο...

Το ψάχνω κι εγώ.

( μήπως έχεις ένα κοκκινο-μάυρο αντβέ; )

vasorfa
21-05-2012, 16:49
up!!!


Για να βλέπω τους απανταχού νομικους-Καβαλάρηδες!!!!!!



προσωπική μου άποψη--βρισκεις δικηγόρο και το κυνηγας---ΑΛΛΑ μιλάμε για μακρυά και χρηματικα επίπονη διαδικασια...:(:(


next please:ye33:

dottmicalis
21-05-2012, 17:16
Ναυπηγέ, ρίξε μια ματιά εδώ μήπως και βγάλεις άκρη

http://epitropesdiodiastop.blogspot.com/2011/08/blog-post_02.html (http://http//epitropesdiodiastop.blogspot.com/2011/08/blog-post_02.html)

Επισημαίνω το σημείο (καθώς η φύσις του ατυχήματος που περιγράφεται ειναι σχεδον ιδια με του δικού σου)

"η καθε εταιρια που εκμεταλλευεται τους εθνικους δρομους εχει και την αποκλειστικη ευθυνη για τα ατυχηματα που οφειλονται σε κακη συντηρηση ή πλημμελη ασφαλεια των οδηγων" και "Ειναι προσφιλης τακτικη των εταιριων εκμεταλλευσης ειτε να μην απαντουν ειτε να αποποιουνται των ευθυνων τους"

Θα κοιτάξω να δω τι άλλο μπορώ να δω, αλλα όπως λεει κι ο Βασίλης, κατα βάση θα βρεις άκρη μόνο με αρκετό κυνήγι και με νομικό αντιπρόσωπο.

Naval Architect
22-05-2012, 22:45
Καλησπέρα

Περιμενω την έγγραφη απάντηση των υπευθύνων του δρόμου, σε μερικές μερες θα την έχω επισημα και θα σας ενημερώσω σχετικα.

Περιμένεται και έρχεται!!!

Ένα εχω να σας πω όταν ο υπευθυνος κατεβηκε και μαζεψε το ξυλο, του το ζητησα σαν στοιχειο μια και είχα καλεσει την τροχαια, και η απαντηση του ηταν να το κανω και προσάναμα....!!!

Τι να πω βρε παιδια αν βγαινουμε και κεραταδες και δαρμενοι..!!! Η κοπελια μου με το ζορι να την καταφερω να καβαλησει για να επιστρεψουμε, μια φρικη την επαθε!!!

Naval Architect
22-05-2012, 22:47
Δε ξέρω για το τί γίνεται σε αυτες τις περιπτώσεις, ειλικρινά όμως έχει μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε τί ενέργειες μπορούμε να κάνουμε απαξ και μας συμβεί κάτι τέτοιο...

Το ψάχνω κι εγώ.

( μήπως έχεις ένα κοκκινο-μάυρο αντβέ; )

ενα ασημι '08 GS

dottmicalis
23-05-2012, 12:40
ok αναμενουμε την εξέλιξη.

andkoyki
26-05-2012, 16:24
και μετα θελουν να τους πληρωσουμε και διοδια......κλωτσιες θελουνε τελικα

chrismet
26-05-2012, 16:57
Ελα και σε επικοινωνία με το κίνημα "δεν πληρώνω". Έχουν καλούς νομικούς αυτοί και θα έχουν όρεξη να βοηθήσουν. Άλλωστε το συμβάν είναι βούτυρο στο ψωμί τους. Μετα χαράς θα σε ακούσουν.

Fuji
26-05-2012, 17:36
Τέτοιους επαγγελματίες, γίνεται να μην τους πληρώνεις; Τέτοιες υψηλών προδιαγρφών υπηρεσίες και αντιμετώπιση, έχουν το τίμημά τους! :mad:

Ευτυχώς που είσαι καλά, και δεν είχες τα χειρότερα. Καλή συνέχεια και καλή υπομονή.

Giof
27-05-2012, 10:54
Σε αντίθεση με αυτό το συμβάν αν είχες δημιουργήσει εσύ ενα ατύχημα θα είχαν πάρει απο την ασφαλιστική σου χρήματα για την αντικατάσταση μπαρών μέχρι και για τα υλικά που ρίχνουν στο δρόμο για να καθαρίζουν τα λάδια . Δικηγόρο και φουλ για δικαστήριο .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Naval Architect
29-05-2012, 15:45
Καλησπερα σε όλους τους καβαλαρηδες

Σας ευχαριστω για τα σχολιας σας, ολους!

Σήμερα μόλις παρέλαβα το courier με την απαντηση της Νεας Οδου σχετικά με το άιτημα μου...

"Σας γνωρίζουμε δια της παρούσης ότι το από 03.05.2012 αίτημάς σας προς καταβολής αποζημίωσης για το ατύχημα το όποιο κατά δήλωσή σας έλαβε χώρα την 01.05.2012 δεν δύναται να γίνει δεκτό λόγω μη ευθύνης της Παραχωρησιουχου εταιριας μας για το εν λογω ατυχημα.
Ως εκ των ανωτέρο σας επιστρεφουμε συνημενα στην παρουσα ολα τα λοιπα υποβληθέντα εγγραφα"

Αυτή είναι αγαπητη φίλοι και απανταχού καβαλάρηδες η απάντηση του διευθυντη Λειτουργειας & Συντηρησης

Τα σχολια και όποια ιδέα δικά σας....

dottmicalis
29-05-2012, 16:32
Νομική οδό πάραυτα!

Naval Architect
29-05-2012, 17:53
Ηδη το ψαχνω να βρω δικηγορο που εχει αμπειρια σε τροχαια και παρομοια ζητηματα!!!

dottmicalis
30-05-2012, 10:23
Δες, όπως σου ειπαν και παραπάνω, για νομικούς συμβούλους του κινήματος "δεν πληρώνω". κι απο κει άρχισε να ξετυλίγεις το κουβάρι.

Καλή επιτυχία και κάνε απντέητ την πορεία σου, να ενημερωνόμαστε κι εμεις.

squad
30-05-2012, 10:58
Καλη συνεχεια στον αγωνα που θα δωσεις

-DHMHTRHS-
03-06-2012, 13:46
πιστευω πανω απο ολα πρεπει να εχεις υπομονη και επιμονη γιατι το τι θα δεις και ακουσεις θα σου φυγει το κεφαλη...............
καλο κουραγιο

Naval Architect
05-06-2012, 00:13
Αγαπητοι συναδελφοι

Μιλησα με την αασφαλιστικη μου και ενεργοποιησα την νομικη προστασια που δικαιουμαι.
Απλα αναλαμβανουν αυτοι τωρα και οπου παει... Συντομα θα επικοινωνησω με τον δικηγορο για το επομενο σταδιο... υπομονη και επιμονη υπαρχει... μονο και μονο που σκεφτομαι πως δεν εσκασα στην ασφαλτο, αυτο μου δινει αρκετη δυναμη να μαθουν μερικοι πως οταν παρεχουν υπηρεσιες και πληρωνεσαι καλα γι αυτο πρεπει να παρεχουν και τα αναλογα καλουδια τους στο 100%...

Ευχαριστω για την συμπαρασταση σας!

gsmaniac
05-06-2012, 00:18
μακαρι να βρεις ακρη.....εχει ενδιαφερον το θεμα και αν σου ειναι ευκολο να μας ενημερωνεις:)

BOXER
06-06-2012, 11:44
Georgep που είσαι;

Γιατί είσαι χαμένος σε τέτοια θέματα; Κάνεις γαργαρες;

Μόνο στα τεχνικά ξεσπαθωνεις; (όχι ότι μπορείς και εκει, απλά δεν διαβάζεις στα φόρουμ της honda τι γίνεται... Διαβάζουμε εμείς όμως).

Naval Architect
04-09-2012, 14:29
Αγαπητοι φιλοι μετα απο τριμηνη αναμονη εχω να σας ανακοινωσω πως εχουν τα γεγονοτα....

Πηρα την απαντηση της εν λογω οδου οπου μου εσταλει με ταχυδρομιο και σε μια κολλα Α4 οπου ηταν γραμμενα χιλιες δυο παπαρολογιες η απαντηση τους ηταν μονο 6 γραμμες οπως

"Σας γνωριζουμε δια τις παρουσης οτι το απο 3/5/2012 αιτημα σας προς καταβολη αποζημιωσης για ατυχημα το οποιο κατα δηλωση σας ελαβε χωρα την 1/5/2012 δεν δυναται να γινει δεκτο λογω μη ευθυνης της Παραχωρησιουχου εταιριας μας για το εν λογω ατυχημα.
Ως εκ των ανωτερο σας επιστρεφουμε συνημενα στην παρουσα ολα τα λοιπα υποβληθεντα εγγραφα"

Φυσικα και δεν εμεινα με σταβρωμενα τα χερια, και ακολουθησα την νομιμη οδο με μηνυτηρια αγωγη κατα της εταιριας και δικασιμο τον ερχομενο φεβρουαριο.
Ευτυχως καλυπτομαι νομικα απο την ασφαλεια μου!

Τα σχολια δικα σας για την απαντηση της Νεα Οδου!!!!

napgeo
04-09-2012, 14:35
Να κινηθείς νομικά εναντίων τους.

Τουλάχιστον και να μην δικαιωθείς θα έχεις καθαρή τη συνηδεισί σου ότι δέν έμεινες άπραγος................

ckk
04-09-2012, 17:02
Αγαπητοι φιλοι μετα απο τριμηνη αναμονη εχω να σας ανακοινωσω πως εχουν τα γεγονοτα....

Πηρα την απαντηση της εν λογω οδου οπου μου εσταλει με ταχυδρομιο και σε μια κολλα Α4 οπου ηταν γραμμενα χιλιες δυο παπαρολογιες η απαντηση τους ηταν μονο 6 γραμμες οπως

"Σας γνωριζουμε δια τις παρουσης οτι το απο 3/5/2012 αιτημα σας προς καταβολη αποζημιωσης για ατυχημα το οποιο κατα δηλωση σας ελαβε χωρα την 1/5/2012 δεν δυναται να γινει δεκτο λογω μη ευθυνης της Παραχωρησιουχου εταιριας μας για το εν λογω ατυχημα.
Ως εκ των ανωτερο σας επιστρεφουμε συνημενα στην παρουσα ολα τα λοιπα υποβληθεντα εγγραφα"

Φυσικα και δεν εμεινα με σταβρωμενα τα χερια, και ακολουθησα την νομιμη οδο με μηνυτηρια αγωγη κατα της εταιριας και δικασιμο τον ερχομενο φεβρουαριο.
Ευτυχως καλυπτομαι νομικα απο την ασφαλεια μου!

Τα σχολια δικα σας για την απαντηση της Νεα Οδου!!!!

Τί ζημιά έπαθες?

vasorfa
04-09-2012, 17:06
Να κινηθείς νομικά εναντίων τους.

Τουλάχιστον και να μην δικαιωθείς θα έχεις καθαρή τη συνηδεισί σου ότι δέν έμεινες άπραγος................



Mα αυτό έκανε Βρε Νάπο:rolleyes::rolleyes:

napgeo
05-09-2012, 00:43
Mα αυτό έκανε Βρε Νάπο:rolleyes::rolleyes:


Εντάξει Βασίλη μου. Ανοίγεις ένα θέμα και πρέπει να διαβάσεις όλες τις σελίδες.
Τότε θα θέλαμε 30 ώρες το 24ωρο και πάλη δεν θα μας έφταναν.
Απλά μετέφερα την άποψη μου……………..

ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
06-09-2012, 01:09
Bγάλε την πινακίδα πιές μια μπύρα στάξε βενζίνα μέσα βάλε πανάκι από πάνω σφήνωσε το με ένα ξύλο καλά και πέρνα και αμόλα το πάνω τους δώσε γκάζι και φύγε και επειδή έχεις και on-off κόφτο μέσα από τα χωράφια έτσι για να γουστάρεις και μετά αν μπορείς ανέβασε και βιντεάκι για να καυ......με παγκοσμίως!:sm3:
....ζούγκλα θα μας κάνουν οι κερατάδες οι προδότες!:mad:

ntekos
06-09-2012, 01:26
Bγάλε την πινακίδα πιές μια μπύρα στάξε βενζίνα μέσα βάλε πανάκι από πάνω σφήνωσε το με ένα ξύλο καλά και πέρνα και αμόλα το πάνω τους δώσε γκάζι και φύγε και επειδή έχεις και on-off κόφτο μέσα από τα χωράφια έτσι για να γουστάρεις και μετά αν μπορείς ανέβασε και βιντεάκι για να καυ......με παγκοσμίως!:sm3:
....ζούγκλα θα μας κάνουν οι κερατάδες οι προδότες!:mad:

:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3:

TEOSS
06-09-2012, 17:04
Bγάλε την πινακίδα πιές μια μπύρα στάξε βενζίνα μέσα βάλε πανάκι από πάνω σφήνωσε το με ένα ξύλο καλά και πέρνα και αμόλα το πάνω τους δώσε γκάζι και φύγε και επειδή έχεις και on-off κόφτο μέσα από τα χωράφια έτσι για να γουστάρεις και μετά αν μπορείς ανέβασε και βιντεάκι για να καυ......με παγκοσμίως!:sm3:
....ζούγκλα θα μας κάνουν οι κερατάδες οι προδότες!:mad:

Προτείνεις σε κάποιον που ζήτα νομικά το δίκιο του, να προβεί σε κακουργηματικού τύπου δράση?


Κάτι συγκεκριμένο δεν στέκει στις ¨¨μοίρες¨¨ του …:(

BOXER
14-09-2012, 12:22
Bγάλε την πινακίδα πιές μια μπύρα στάξε βενζίνα μέσα βάλε πανάκι από πάνω σφήνωσε το με ένα ξύλο καλά και πέρνα και αμόλα το πάνω τους δώσε γκάζι και φύγε και επειδή έχεις και on-off κόφτο μέσα από τα χωράφια έτσι για να γουστάρεις και μετά αν μπορείς ανέβασε και βιντεάκι για να καυ......με παγκοσμίως!:sm3:
....ζούγκλα θα μας κάνουν οι κερατάδες οι προδότες!:mad:

Δεν είπαμε να καψουμε και τον υπάλληλο ρε φιλαρακι :cool:!!!

Οποίος θέλει πληρώνει, οποίος πάλι δεν θέλει, περνάει "κύριος" χωρίς πολλές (προκλητικές) κουβέντες με τον υπάλληλο, αναλαμβάνοντας πάντα το ρίσκο, καθώς και τις συνέπειες των πράξεων του.

Naval Architect
17-09-2012, 11:04
Λοιπον αγαπητοι πολυ καλες οι προτασεις σας αλλα λογο εμπειριας και αντικειμενου εργασιας αν εισαι 99% σιγουρος οτι την υποθεση την εχεις στο χερι σου και δεν μπλεξεις με λαμογια τοτε ακολουθεις την νομιμη οδο και τους ξεωρακωνεις...
Αν απο την αλλη βρεθουν λαμογια και σε φανε 1% τοτε ακολουθεις την on-off διαδικασια και no mercy....!!!!

ΝεύραΝεύραΝεύρα

Naval Architect
17-09-2012, 11:08
Περα απο την τρομαρα( ψυχικη οδυνη νομικα) της κοπελας μου που μου πηρε 1 ωρα να την πεισω να ανεβει ξανα και να επιστρεψουμε και φυσικα τα δικα μου χτυποκαρδι, η υπολοιπη ζημια ειναι στραβωμενη εξατμιση...!!!!!

TEOSS
17-09-2012, 20:52
...
Αν απο την αλλη βρεθουν λαμογια και σε φανε 1% τοτε ακολουθεις την on-off διαδικασια και no mercy....!!!!

ΝεύραΝεύραΝεύρα
Τι είναι αυτό?
Δεν νομίζω να πας για μαλλί και να θέλεις να βρεθείς κουρεμένος σε <<πτέρυγα>> …:cool:

FZMAN
23-09-2012, 09:45
Τελικά η μόνη λύση που θεωρώ ότι είναι η καλύτερη για όλα τα διόδια είναι
ΚΑΨΙΜΟ
αλλά εννοείται χωρίς τους ανθρώπους μέσα.
Τελικά νομίζω ότι έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα μόνο με την βία θα αρχίσουμε να αλλάζουμε κάποιες καταστάσεις.:mad:

TEOSS
25-09-2012, 03:29
Τελικά η μόνη λύση που θεωρώ ότι είναι η καλύτερη για όλα τα διόδια είναι
ΚΑΨΙΜΟ
αλλά εννοείται χωρίς τους ανθρώπους μέσα.
Τελικά νομίζω ότι έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα μόνο με την βία θα αρχίσουμε να αλλάζουμε κάποιες καταστάσεις.:mad:
Πριν κάψεις μπορείς να κτίσεις?
Δηλαδή έχεις πρόταση για την χρηματοδότηση της λειτουργίας των αυτοκινητοδρόμων ? :cool:

Giorgos_S
25-09-2012, 04:09
Πριν κάψεις μπορείς να κτίσεις?
Δηλαδή έχεις πρόταση για την χρηματοδότηση της λειτουργίας των αυτοκινητοδρόμων ? :cool:


H χρηματοδότηση τον αυτοκινητοδρόμων στην Ελλάδα, εκτός της Εγνατίας που είναι πρόσφατο έργο, έχει ολοκληρωθεί και με το παραπάνω για την συντήρησή τους για τα επόμενα 200 χρόνια.

Απορώ πραγματικά όταν διαβάζω τέτοια ερωτήματα. 1000πληρωμένοι δρόμοι από τους παππούδες, τους πατεράδες και τώρα και εμάς και ακόμα μας λένε χρωστάμε για τη συντήρησή τους.....

Δυστυχώς ο πολύς κόσμος δεν ασχολείται να αντιληφθεί τί σημαίνει φόρος υπέρ του Τ.Ε.Ο. αλλά και γιατί πέραν των τελών κυκλοφορίας πληρώνει ΚΑΙ διόδια και ένα σωρό άλλους φόρους υπέρ των μεγαλοεργολάβων.

Δε θα κάτσω να αναλύσω περαιτέρω. Όποιος θέλει κάθεται και ψάχνει.

Με τσιτώνει όμως να πετάγονται ερωτήματα όπως το παραπάνω ελαφρά τη καρδία λες και είναι κάτι τελείως φυσιολογικό για τον μέσο άνθρωπο να γνωρίζει τον σωστό τρόπο χρηματοδότησης, βλέποντας το δέντρο και χάνοντας το δάσος. :u60:

ckk
25-09-2012, 11:47
H χρηματοδότηση τον αυτοκινητοδρόμων στην Ελλάδα, εκτός της Εγνατίας που είναι πρόσφατο έργο, έχει ολοκληρωθεί και με το παραπάνω για την συντήρησή τους για τα επόμενα 200 χρόνια.

Απορώ πραγματικά όταν διαβάζω τέτοια ερωτήματα. 1000πληρωμένοι δρόμοι από τους παππούδες, τους πατεράδες και τώρα και εμάς και ακόμα μας λένε χρωστάμε για τη συντήρησή τους.....

Δυστυχώς ο πολύς κόσμος δεν ασχολείται να αντιληφθεί τί σημαίνει φόρος υπέρ του Τ.Ε.Ο. αλλά και γιατί πέραν των τελών κυκλοφορίας πληρώνει ΚΑΙ διόδια και ένα σωρό άλλους φόρους υπέρ των μεγαλοεργολάβων.

Δε θα κάτσω να αναλύσω περαιτέρω. Όποιος θέλει κάθεται και ψάχνει.

Με τσιτώνει όμως να πετάγονται ερωτήματα όπως το παραπάνω ελαφρά τη καρδία λες και είναι κάτι τελείως φυσιολογικό για τον μέσο άνθρωπο να γνωρίζει τον σωστό τρόπο χρηματοδότησης, βλέποντας το δέντρο και χάνοντας το δάσος. :u60:

:ye02: :ye32: :re26:

GeorgeS vs GeorgeP = ?

TEOSS
25-09-2012, 12:15
H χρηματοδότηση τον αυτοκινητοδρόμων στην Ελλάδα, εκτός της Εγνατίας που είναι πρόσφατο έργο, έχει ολοκληρωθεί και με το παραπάνω για την συντήρησή τους για τα επόμενα 200 χρόνια.
Δηλαδή υπάρχει κάπου ένα σεντούκι που έχει χρήματα για τους μισθούς των εργαζομένων και την υλικοτεχνική υποδομή της συντήρησης των αυτοκινητοδρόμων για …200 χρόνια ???...!!!:lo19::lo19::lo19:

Απορώ πραγματικά(:D) όταν διαβάζω τέτοια ερωτήματα. 1000πληρωμένοι δρόμοι από τους παππούδες, τους πατεράδες και τώρα και εμάς και ακόμα μας λένε χρωστάμε για τη συντήρησή τους.....
Καλά και τις σιδηροτροχιές του ΟΣΕ τις έβαλε ο … Τρικούπης, να μην πληρώνουμε στα τρένα ??? Και τα αεροπλάνα της Ολυμπιακής τα πήρε ο Ωνάσης … γιατί πληρώνουμε τον Βγενόπουλο ??? οεο γιατί???:D:cool2::D

Δυστυχώς ο πολύς κόσμος δεν ασχολείται να αντιληφθεί τί σημαίνει φόρος υπέρ του Τ.Ε.Ο. αλλά και γιατί πέραν των τελών κυκλοφορίας πληρώνει ΚΑΙ διόδια και ένα σωρό άλλους φόρους υπέρ των μεγαλοεργολάβων.

Δε θα κάτσω να αναλύσω περαιτέρω. Όποιος θέλει κάθεται και ψάχνει.
...μπορεις ??? :D:cool2::D
Με τσιτώνει όμως να πετάγονται ερωτήματα όπως το παραπάνω ελαφρά τη καρδία λες και είναι κάτι τελείως φυσιολογικό για τον μέσο άνθρωπο να γνωρίζει τον σωστό τρόπο χρηματοδότησης, βλέποντας το δέντρο και χάνοντας το δάσος. :u60:

Όχι ότι περίμενα σοβαρότερη απάντηση …αλλά μήπως το χρήμα φτάνει μόνο για 199 χρόνια?:rolleyes:

<<Με τσιτώνει>> ,<<μέσο άνθρωπο>>, <<δέντρο -δάσος>>… ατάκες προς αφελής, δεν πιάνουν...:cool2:

TEOSS
25-09-2012, 12:18
:ye02: :ye32: :re26:

GeorgeS vs GeorgeP = ?
Καλά :cool2:… εάν είχες πάρει κι εσύ έναν αυτοκινητόδρομο <<εργολαβία>> άλλα θα έλεγες...:lo19:

Giorgos_S
25-09-2012, 12:26
καταρχάς μπορώ να σε διαβάσω και με μικρότερη γραμματοσειρά χωρίς να μου βγαίνουν τα μάτια.

Με την απάντησή σου δείχνεις οτι γνωρίζεις παραπάνω. Θες να μας τα αναλύσεις ή δε μπορείς (για να σου αντιστρέψω και το ερώτημα). Αν δε μπορείς τότε ακυρώνεται απευθείας η απάντησή σου. Αν πάλι μπορείς, γιατί δε το κανες ήδη και περιμένεις από τους άλλους και έριξες το μπαλάκι προς πάσα κατεύθυνση?

Ατάκες προς αφελΕΙς δεν είναι, πόσο μάλλον ατάκες. Είναι φρασεολογία που χρησιμοποιώ χωρίς να προσβάλλω το συνομιλητή μου. Αντιθέτως, χαρακτηρίζεις την απάντησή μου ως γελοία.

Αν θες να ανοίξουμε κουβέντα λοιπόν εποικοδομητική φρόντισε να μείνεις στην ουσία του θέματος και να μην το πλαγιάσουμε στο γιατί κοινωνικά αγαθά όπως είναι η ελεύθερη μετακίνηση δεν είναι δωρεάν ή με ένα τυπικό αντίτιμο όπως σε άλλες χώρες του πλανήτη.

Αλλά ξέχασα...εδώ είναι Ελλάδα που ο καθένας όπου αρπάξει ο κ@λος του. Ξεζούμισμα όσο τα πρόβατα κοιμούνται ή τα έχουμε κρατήσει κοιμισμένα.

Το κακό όμως που με ΤΣΙΤΩΝΕΙ (ω ναι θα βάλω πάλι ατάκα) είναι οτι δε μας αρκεί ούτε ένα μεγαλύτερο του τυπικού αντίτιμο.... Αλλά εκεί, γδάρισμο κανονικό με 1002 τρόπους σε φορολογία διόδια και έργα 1000πληρωμένα ακόμα στα σκαριά.

Πάρε λοιπόν τη σκυτάλη να απαντήσεις TEOSS και ελπίζω να δώσεις τη πρέπουσα σημασία γιατί όπως βλέπεις εγώ κάθομαι και γράφω ολόκληρο σεντόνι. Αν είναι να πάρω 2γραμμές ειρωνείας ενημέρωσε αν είναι να πέσει ignore list :)

TEOSS
25-09-2012, 13:02
Ζητάς να σου εξηγήσω γιατί το κράτος δεν έχει χρήματα να λειτουργήσει <<δωρεάν>> τους αυτοκινητοδρόμους ή γιατί οι εταιρίες που έχουν αναλάβει, θέλουν έσοδα για να λειτουργήσουν και τα διόδια είναι το μόνο έσοδό τους?

Εάν θες κάποια <<ιδιαίτερη>> επεξήγηση γι΄ αυτά … όντως υπάρχει πρόβλημα.:cool:

Η ερώτηση είναι : Πως θα χρηματοδοτηθεί η λειτουργία και η επισκευή των αυτοκινητόδρομων ή η κατασκευή των νέων που χρειάζεται να γίνουν.

Έχεις κάποια σοβαρή πρόταση – απάντηση ή όχι και συνεχώς υπεκφεύγεις ?




Υ.Γ.

Άσε τις <<άλλες χώρες>> και τα δήθεν <<τυπικά αντίτιμα>>, άλλη κουβέντα.

Giorgos_S
25-09-2012, 13:14
Αν νομίζεις οτι ζητάω να βρω εξηγήσεις για αυτά που λες από κάποιο μέλος σε ένα μοτο-φορουμ όντως υπάρχει πρόβλημα.

Γι αυτά που είμαι σίγουρος όμως και ξέρω να εκφράζω άποψη είναι οτι η χρηματοδότηση των έργων οδοποιίας στη χώρα μας έγινε κατά 40-60% από χρηματοδότηση της Ε.Ε., κατά 10-20% από το κράτος και οι ιδιώτες μεγαλοεργολάβοι έβαλαν από 5-25% ίδια κεφάλαια.

Δε μπορώ λοιπόν με τίποτα να χωνέψω να πληρώνω διόδια, φόρο στην ασφάλεια του οχήματός μου υπέρ του Ταμείου Εθνίκής Οδοποιίας ΚΑΙ τέλη κυκλοφορίας, εγώ, ο πατέρας μου, ο παππούς μου, και τα δισέγγονά μου όπως το πάνε και να διαβάζω μπαρούφες και ισοπεδωτικές απαντήσεις του στυλ,
Και τα αεροπλάνα της Ολυμπιακής τα πήρε ο Ωνάσης … γιατί πληρώνουμε τον Βγενόπουλο

Η απάντηση λοιπόν στη σοβαρή σου ερώτηση:

Η ερώτηση είναι : Πως θα χρηματοδοτηθεί η λειτουργία και η επισκευή των αυτοκινητόδρομων ή η κατασκευή των νέων που χρειάζεται να γίνουν.

Έχεις κάποια σοβαρή πρόταση – απάντηση ή όχι και συνεχώς υπεκφεύγεις ?

είναι η εξής:

Να βάλουν στον απαυτό τους τα διόδια και τα χαράτσια και όλα τα απαράδεκτα φοροεισπρακτικά μέτρα.

Η χρηματοδότηση της λειτουργίας, της επισκευής και η κατασκευή νέων έργων έχει ΥΠΕΡΚΑΛΥΦΘΕΙ για 10γενιές!

Δεν έχω λοιπόν καμία πρόταση γιατί πολύ απλά δεν νοείται πρόταση σε κάτι που θα πρεπε να μην συζητιέται καν με τόσα λεφτά που πήραν τα λαμόγια.

Με τόσα λεφτά που δώσαμε τόσα χρόνια θα έπρεπε να έχουμε το πιο υπερσύγχρονο δίκτυο της Ευρώπης και μάλιστα προδιαγραφών Formula1. Και όχι να κάνω το σταυρό μου σε κάθε στροφή της Αθηνών Πατρών αν θα μου σκάσει η νταλίκα από το απέναντι ρεύμα ή αν θα κινδυνεύσω με πτώση βράχων στα Τέμπη και θα κλεισει η χώρα στα 2.

Ντροπή και ξεφτίλα να συνεχίζεις στο ίδιο υφάκι. Εκτός αν δουλεύεις σε καμιά κατασκευαστική ή έχεις εσύ τσιμπήσει καμιά αντιπαροχή έργου.

Εγώ πάντως (για να γυρίσω και στην προσωπική σου επίθεση) δεν επωφθαλμιώ ποτέ μου τέτοιες δουλειές γενικότερα. Είμαι ολιγαρκές άτομο και έμαθα να ζω μετρημένα και πολύπλευρα.

nikos-x
25-09-2012, 13:29
GeorgeS vs GeorgeP = ?

:cool:

Ω! ! ! :ye28:
. . . Για να μεγαλώσει η κερκίδα.

Giorgos_S
25-09-2012, 14:14
:cool:

Ω! ! ! :ye28:
. . . Για να μεγαλώσει η κερκίδα.

χάνω κάτι? :rolleyes:

nikos-x
25-09-2012, 14:35
Μαζί σου είμαστε, Γιώργο, άπλα ειμαι στη δουλεια και δέη έγινα κατανοητος , με το βιαστικά γραμμένο, μήνυμά μου. :)

ilias vara
25-09-2012, 15:26
Μαζί σου είμαστε, Γιώργο, άπλα ειμαι στη δουλεια και δέν έγινα κατανοητος , με το βιαστικά γραμμένο, μήνυμά μου. :)
:ye31:





:ye36:

ckk
25-09-2012, 23:10
Καλά :cool2:… εάν είχες πάρει κι εσύ έναν αυτοκινητόδρομο <<εργολαβία>> άλλα θα έλεγες...:lo19:

Δεν θα έλεγα άλλα.

Σε μικρότερου βεληνεκούς έργα, είμαι συμβατικά άψογος, έχω πάρει τις ανάλογες υπογραφές παράδοσης – παραλαβής του έργου και βέβαια δεν έχω πάρει τα λεφτά μου παρά μόνο τα ######## μου, που ούτως ή άλλως τα είχα και από πριν.

Τώρα με τις κατασχέσεις στην πόρτα τους, αρχίζουν τα ####### και γίνονται άνθρωποι.

καταρχ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Πάρε λοιπόν τη σκυτάλη να απαντήσεις TEOSS και ελπίζω να δώσεις τη πρέπουσα σημασία γιατί όπως βλέπεις εγώ κάθομαι και γράφω ολόκληρο σεντόνι. Αν είναι να πάρω 2γραμμές ειρωνείας ενημέρωσε αν είναι να πέσει ignore list :)

Όχι, όχι μην το κάνεις, γιατί είναι σε καλό δρόμο. Και ξέρει και πράγματα…


χάνω κάτι? :rolleyes:

Θααααα μάθεις…

TEOSS
26-09-2012, 04:10
Αν νομίζεις οτι ζητάω να βρω εξηγήσεις για αυτά που λες από κάποιο μέλος σε ένα μοτο-φορουμ όντως υπάρχει πρόβλημα. Όχι δικό μου ... ;)

Γι αυτά που είμαι σίγουρος όμως και ξέρω να εκφράζω άποψη είναι οτι η χρηματοδότηση των έργων οδοποιίας στη χώρα μας έγινε κατά 40-60% από χρηματοδότηση της Ε.Ε., κατά 10-20% από το κράτος και οι ιδιώτες μεγαλοεργολάβοι έβαλαν από 5-25% ίδια κεφάλαια.Μπορείς να δείς το πρόβλημα ? ...:cool:

Δε μπορώ λοιπόν με τίποτα να χωνέψω να πληρώνω διόδια, φόρο στην ασφάλεια του οχήματός μου υπέρ του Ταμείου Εθνίκής Οδοποιίας ΚΑΙ τέλη κυκλοφορίας, εγώ, ο πατέρας μου, ο παππούς μου, και τα δισέγγονά μου όπως το πάνε και να διαβάζω μπαρούφες και ισοπεδωτικές απαντήσεις του στυλ, :lo19::lo19:


Η απάντηση λοιπόν στη σοβαρή σου ερώτηση:



είναι η εξής:

Να βάλουν στον απαυτό τους τα διόδια και τα χαράτσια και όλα τα απαράδεκτα φοροεισπρακτικά μέτρα.:lo19: Ό τι να΄ναι ...:ha15:

Η χρηματοδότηση της λειτουργίας, της επισκευής και η κατασκευή νέων έργων έχει ΥΠΕΡΚΑΛΥΦΘΕΙ για 10γενιές!:lo19::lo19::lo19:

Δεν έχω λοιπόν καμία πρόταση γιατί πολύ απλά δεν νοείται πρόταση σε κάτι που θα πρεπε να μην συζητιέται καν με τόσα λεφτά που πήραν (πρόσεξε τον χρόνο που χρησιμοποιείς...αλλά πάλι δεν αντιλαμβάνεσαι το <<πρόβλημα>>) τα λαμόγια.

Με τόσα λεφτά που δώσαμε τόσα χρόνια θα έπρεπε να έχουμε το πιο υπερσύγχρονο δίκτυο της Ευρώπης και μάλιστα προδιαγραφών Formula1. Και όχι να κάνω το σταυρό μου σε κάθε στροφή της Αθηνών Πατρών αν θα μου σκάσει η νταλίκα από το απέναντι ρεύμα ή αν θα κινδυνεύσω με πτώση βράχων στα Τέμπη και θα κλεισει η χώρα στα 2.

Ντροπή και ξεφτίλα να συνεχίζεις στο ίδιο υφάκι.
Ποιο ..υφάκι ??? το ότι με παίρνουν τα γέλια με αυτά που διαβάζω είναι φυσιολογική αντίδραση !!!:cool2:

....
.

Η ουσία της …ουσίας σου, αποκαλύφθει !!! ;)


Δεν έχεις καμία πρόταση! Δεν μπορείς να <<κτίσεις>>, αλλά μόνο να καταστρέψεις (μεταξύ μας, ούτε αυτό μπορείς αλλά λέμε τώρα…)… :cool:


Προσωπικά ήμουν εξ αρχής βέβαιος για την κατάληξη και γι αυτό δέχτηκα να <<παίξω>> στον ρυθμό σου απαντώντας σε αερολογίες.

Εξ αρχής φάνηκε ότι δεν έχεις καμία επαφή με την οικονομική πραγματικότητα και ότι δεν μπορείς να ξεχωρίσεις την κατασκευή, από την λειτουργία και συντήρηση ενός έργου… πράγμα που όπως είπα δεν μου κάνει εντύπωση … αντιθέτως ήταν το αναμενόμενο.;)

Giorgos_S
26-09-2012, 04:22
επειδή σέβομαι το χώρο που με φιλοξενεί θα πέσει ένα ignore για την πάρτη σου και θα αφήσω τους υπόλοιπους να κρίνουν.

http://farm4.staticflickr.com/3060/2590282166_2ccf7360c4.jpg

TEOSS
26-09-2012, 04:39
Καλά, μιλάμε δεν έχεις καθόλου φωτογένεια !! Χάλια είσαι...:D:D:D

:lo19::lo19::lo19:






Όχι ότι και πάλι περίμενα κάτι καλύτερο… χαζοατάκες κομματικής κατήχησης…:cool:

Παραδέχομαι πάντως την τάση αυτογνωσίας που δείχνεις !!!!

gsmaniac
26-09-2012, 07:57
επειδή σέβομαι το χώρο που με φιλοξενεί θα πέσει ένα ignore για την πάρτη σου και θα αφήσω τους υπόλοιπους να κρίνουν.



παντα θα υπαρχουν διαφορετικες αποψεις και ανθρωποι με διαφορετικη αισθητικη.........καλο θα ηταν να συνεχισεις να γραφεις και να εισαι σιγουρος, οτι συμφωνουν πολλοι μαζι σου;)

ckk
26-09-2012, 08:58
Δεν το ξαναέγραφα για να μην επαναληφθώ.

Αυτά που λέει ο Θόδωρος περί χρηματοδότησης και απόδοσης και κόστος λειτουργίας και όλα τα υπόλοιπα, είναι σωστά. Θα πρέπει να υπάρχουν σε ένα έργο.

Βέβαια και αυτά που λέει ο Γιώργος είναι σωστά, χωρίς να τα αιτιολογεί.

Χωρίς να ξέρω τί άλλο έχει στο μυαλό του ο Γιώργος, είμαι σύμφωνος με τα γραφόμενά του, διότι ειδικότερα στο θέμα της Αττικής Οδού, υπάρχει σύμβαση που έχει λήξει λόγω του ότι το ROI τού έργου (η απόδοσή του δηλαδή), έχει υπερκαλυφθεί. Έχει αποδώσει δηλαδή το έργο τα συμβατικά χρήματα στον Μπόμπολα. Και η κατασκευάστρια εταιρεία, θα έπρεπε να έχει προχωρήσει σε παραχώρηση του έργου στο Δημόσιο.

Οι πολιτικοί μας άρχοντες όμως λόγω του ότι πάντα τα έπαιρναν και θα τα παίρνουν από τους νταβατζήδες Μπόμπολες κλπ, δεν κάνουν καμία μνεία περί αυτού, για ίδιον όφελος. Με δικό μου κόστος.

Επίσης για τον ίδιο λόγο, οι πολιτικοί μας άρχοντες, έχουν παραλάβει κατά το παρελθόν πλειστάκις έργα οδοποιίας, που... φεύγουν από την θέση τους. Άφησαν π.χ. τον αυτοκινητόδρομο στο ύψος της Μαλακάσας σε χ ύψος, τον βρήκαν 12 μέτρα πιό κάτω.

Το έργο ξαναφτιάχνεται από την αρχή, με δημόσιο κόστος. Δηλαδή δικό μου και δικό σας.

Άρα τα έργα αυτά τα έχω πληρώσει και συνεχίζω να τα πληρώνω ΑΚΟΜΗ.

Για αυτό και δεν πληρώνω διόδια.

Δεν δικαιολογώ την πράξη μου, την αιτιολογώ.




BTW, Καλωσορίζω στην ομάδα το καινούργιο μέλος, άρτι νεοφώτιστο στην εκδρομή του Σμοκόβου, που σε κάποια στιγμή είπε:

Βρε δεν πάνε να ####θoύν, δεν τους πληρώνω άλλο.

ilias vara
26-09-2012, 09:50
επειδή σέβομαι το χώρο που με φιλοξενεί θα πέσει ένα ignore για την πάρτη σου και θα αφήσω τους υπόλοιπους να κρίνουν.

http://farm4.staticflickr.com/3060/2590282166_2ccf7360c4.jpg

Γιωργο μην δινεις σημασια σε ειρωνειες και αερολογιες.,.,.,

μερικοι ανθρωποι ειναι εξαρτημενοι απο το κρατος, φοβουνται ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥς.,,., ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ:ye33:

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΩΡΓΟ:ye02::ye02:

TEOSS
26-09-2012, 13:58
Δεν το ξαναέγραφα για να μην επαναληφθώ.

Αυτά που λέει ο Θόδωρος περί χρηματοδότησης και απόδοσης και κόστος λειτουργίας και όλα τα υπόλοιπα, είναι σωστά. Θα πρέπει να υπάρχουν σε ένα έργο.

Βέβαια και αυτά που λέει ο Γιώργος είναι σωστά, χωρίς να τα αιτιολογεί:rolleyes:.

Χωρίς να ξέρω τί άλλο έχει στο μυαλό του ο Γιώργος, είμαι σύμφωνος με τα γραφόμενά του, διότι ειδικότερα στο θέμα της Αττικής Οδού, υπάρχει σύμβαση που έχει λήξει λόγω του ότι το ROI τού έργου (η απόδοσή του δηλαδή), έχει υπερκαλυφθεί. Έχει αποδώσει δηλαδή το έργο τα συμβατικά χρήματα στον Μπόμπολα. Και η κατασκευάστρια εταιρεία, θα έπρεπε να έχει προχωρήσει σε παραχώρηση του έργου στο Δημόσιο.

Η σύμβαση ανανεώθηκε. Η ανανέωση ή η επέκταση (πριν την λήξη) μιας σύμβασης είναι μια γνωστή διεθνώς πρακτική.
Εάν η ψήφος δείξει πραγματική <<αλλαγή>> πολιτικής και το οικονομικό σύστημα της χώρας αλλάξει …βλέπουμε, αλλά με ευχολόγια και ΘΑ δεν γίνεται τίποτα στο ΤΩΡΑ.

Οι πολιτικοί μας άρχοντες όμως λόγω του ότι πάντα τα έπαιρναν και θα τα παίρνουν από τους νταβατζήδες Μπόμπολες κλπ, δεν κάνουν καμία μνεία περί αυτού, για ίδιον όφελος. Με δικό μου κόστος.

Επίσης για τον ίδιο λόγο, οι πολιτικοί μας άρχοντες, έχουν παραλάβει κατά το παρελθόν πλειστάκις έργα οδοποιίας, που... φεύγουν από την θέση τους. Άφησαν π.χ. τον αυτοκινητόδρομο στο ύψος της Μαλακάσας σε χ ύψος, τον βρήκαν 12 μέτρα πιό κάτω.

Το έργο ξαναφτιάχνεται από την αρχή, με δημόσιο κόστος. Δηλαδή δικό μου και δικό σας.

Άρα τα έργα αυτά τα έχω πληρώσει και συνεχίζω να τα πληρώνω ΑΚΟΜΗ.

Για αυτό και δεν πληρώνω διόδια.

Δεν δικαιολογώ την πράξη μου, την αιτιολογώ.

Δεν αιτιολογείς … σε έπιασε η παρελθοντολαγνεία! Το δίκιο σε αυτά, που εξάλλου είναι γνωστά σε όλους , δεν αιτιολογεί ούτε δικαιολογεί.
Είπαμε, εάν γίνεται να διερευνηθούν οι υποθέσεις διαφθοράς και κατάχρησης δημοσίου χρήματος κατά την κατασκευή είναι σαφώς καλό αλλά άσχετο με την λειτουργία.



...


Το ότι η κατασκευή των έργων (γενικώς) υπερκοστολογήθηκε είναι άσχετο με την λειτουργία (επανάληψη μήτηρ μαθήσεως!!!:D).
Π.χ. τα ολυμπιακά έργα, η υπερκοστολόγηση της κατασκευής δεν τα διατήρησε και ως γνωστόν έχουν γίνει << μπάζα>>.
Ας δούμε όμως δυο παραδείγματα …
1)

Γιατρός: <<κάηκε η λάμπα στο χειρουργείο, φώναξε τον ηλεκτρολόγο να την αλλάξει>>.
Απάντηση αερολόγου: <<Ρε, ξέρεις ποσά φάγανε τα λαμόγια που έκτισαν το νοσοκομείο… για 200 χρόνια λάμπες έχουμε πληρώσει… τώρα κάνε χειρουργείο στα σκοτάδια!!!>>
2)

Παιδί : <<μπαμπά τελείωσε το γάλα>>.
Πατέρας αερολόγος : << Ρε, ξέρεις τι πλήρωσα στον μαιευτήρα και στην κλινική για να γεννηθείς … άσε τι μου κόστισε η μάνα σου μέχρι να την γκαστρώσω!!! Για 10 γενεές γάλατα έχω πληρώσει, τώρα ψόφα !!! >>>


Οπαδοί της αερολογίας υπάρχουν βέβαια και σαφώς ουδεμία εντύπωση μου προκαλείται.
Αν μάλιστα σκεφτώ τους οπαδούς των μετοχών της ανατολής , των 1400 ευρώ βασικού μισθού της αριστερής ιδεό -αερολογίας και τόσων άλλων … αυτά είναι πταίσματα.;)

ckk
26-09-2012, 14:18
Έχω περάσει στο επόμενο στάδιο, από αυτό που είσαι εσύ.

Δεν περιμένω τα δικαστήρια να βγάλουν την απόφαση.

Είδα τον δρόμο να κατρακυλάει και τον είδα και φτιαγμένο.

Τα λεφτά των επισκευών, είναι δικά μου (μας).

Αυτό μου φτάνει, για να μην πληρώνω.

Το ότι η κατασκευή των έργων (γενικώς) υπερκοστολογήθηκε είναι άσχετο με την λειτουργία (επανάληψη μήτηρ μαθήσεως!!!:D).
Π.χ. τα ολυμπιακά έργα, η υπερκοστολόγηση της κατασκευής δεν τα διατήρησε και ως γνωστόν έχουν γίνει << μπάζα>>.

Οπότε τους αφήνουμε?

Έ όχι αδελφέ… ΟΧΙ.

Ας δούμε όμως δυο παραδείγματα …
1)

Γιατρός: <<κάηκε η λάμπα στο χειρουργείο, φώναξε τον ηλεκτρολόγο να την αλλάξει>>.
Απάντηση αερολόγου: <<Ρε, ξέρεις ποσά φάγανε τα λαμόγια που έκτισαν το νοσοκομείο… για 200 χρόνια λάμπες έχουμε πληρώσει… τώρα κάνε χειρουργείο στα σκοτάδια!!!>>
2)

Παιδί : <<μπαμπά τελείωσε το γάλα>>.
Πατέρας αερολόγος : << Ρε, ξέρεις τι πλήρωσα στον μαιευτήρα και στην κλινική για να γεννηθείς … άσε τι μου κόστισε η μάνα σου μέχρι να την γκαστρώσω!!! Για 10 γενεές γάλατα έχω πληρώσει, τώρα ψόφα !!! >>>


Οπότε τους αφήνουμε?

Έ όχι αδελφέ… ΟΧΙ.


Διότι η επανάλληψις, όντως, σώζει.

Οπαδοί της αερολογίας υπάρχουν βέβαια και σαφώς ουδεμία εντύπωση μου προκαλείται.
Αν μάλιστα σκεφτώ τους οπαδούς των μετοχών της ανατολής , των 1400 ευρώ βασικού μισθού της αριστερής ιδεό -αερολογίας και τόσων άλλων … αυτά είναι πταίσματα.;)

Για κάτι τέτοια πταίσματα είναι οι Άκηδες στην φυλακή.

Τώρα πιάσανε τους εκδότες. Μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά.

Κάπου γράφω ότι υπάρχουν και ΕΛΛΗΝΕΣ σε συγκεκριμένες θέσεις στο δημόσιο.

Θα δούμε.

Έως ότου δούμε, δεν θα πληρώνω.

ilias vara
26-09-2012, 14:37
και σε λιγο μετα απο αυτο .,.,..

αναλυση στο πουρδολογια ,....,


διοτι ο φωτεινος παντωγνωστης τα ξερει ολλα


αναμενουμε λοιπον .,.,.,


:ye02::ye02:

TEOSS
26-09-2012, 15:18
Έχω περάσει στο επόμενο στάδιο, από αυτό που είσαι εσύ.

Δεν περιμένω τα δικαστήρια να βγάλουν την απόφαση.

Είδα τον δρόμο να κατρακυλάει και τον είδα και φτιαγμένο.

Τα λεφτά των επισκευών, είναι δικά μου (μας).

Αυτό μου φτάνει, για να μην πληρώνω.



Για κάτι τέτοια πταίσματα είναι οι Άκηδες στην φυλακή.

Τώρα πιάσανε τους εκδότες. Μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά.

Κάπου γράφω ότι υπάρχουν και ΕΛΛΗΝΕΣ σε συγκεκριμένες θέσεις στο δημόσιο.

Θα δούμε.

Έως ότου δούμε, δεν θα πληρώνω.

Η προσωπική επιλογή του καθενός να πληρώσει ή όχι οτιδήποτε δεν με αφορά και δεν με απασχολεί.;)


Αλλά αυτό είναι επίσης άσχετο με το θέμα και το …<<σπαμ>>επι του θέματος.
Εάν νομίζεις ότι έτσι αντιδράς στο σάπιο σύστημα … καλώς.
Eγώ απλά ρώτησα τους …<<πυρομανείς>> εάν έχουν κάποια πρόταση ή σκέψη πάνω στο ζήτημα της λειτουργίας- συντήρησης του δικτύου των αυτοκινητοδρόμων. Τίποτα άλλο.;)

TEOSS
26-09-2012, 16:00
Έχω περάσει στο επόμενο στάδιο, από αυτό που είσαι εσύ.

Δεν περιμένω τα δικαστήρια να βγάλουν την απόφαση.
Καλά, είσαι πολύ … μπροστά !!!:cool2:

Είδα τον δρόμο να κατρακυλάει και τον είδα και φτιαγμένο.

Εγώ έχω δει νεκρούς … δεν διαφωνούμε στο τι γινόταν όταν υπήρχε ο <<κρατικός έλεγχος>> ! ;)


Τα λεφτά των επισκευών, είναι δικά μου (μας).

Αυτό μου φτάνει, για να μην πληρώνω.



Για κάτι τέτοια πταίσματα είναι οι Άκηδες στην φυλακή.

Τώρα πιάσανε τους εκδότες. Μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά.

Κάπου γράφω ότι υπάρχουν και ΕΛΛΗΝΕΣ σε συγκεκριμένες θέσεις στο δημόσιο.

Θα δούμε.

Έως ότου δούμε, δεν θα πληρώνω.




Πταίσματα δεν εννοώ τα εγκλήματα των υπευθύνων… αλλά την αφέλεια των οπαδών !;)

ckk
26-09-2012, 21:33
Πταίσματα δεν εννοώ τα εγκλήματα των υπευθύνων… αλλά την αφέλεια των οπαδών !;)

Αυτό σου λέω, τα ίδια λέμε.

Εγώ από νοοτροπία, που μου ΄απέκτησαν΄, τα κάνω κιόλας.

FZMAN
30-09-2012, 17:03
H χρηματοδότηση τον αυτοκινητοδρόμων στην Ελλάδα, εκτός της Εγνατίας που είναι πρόσφατο έργο, έχει ολοκληρωθεί και με το παραπάνω για την συντήρησή τους για τα επόμενα 200 χρόνια.

Απορώ πραγματικά όταν διαβάζω τέτοια ερωτήματα. 1000πληρωμένοι δρόμοι από τους παππούδες, τους πατεράδες και τώρα και εμάς και ακόμα μας λένε χρωστάμε για τη συντήρησή τους.....

Δυστυχώς ο πολύς κόσμος δεν ασχολείται να αντιληφθεί τί σημαίνει φόρος υπέρ του Τ.Ε.Ο. αλλά και γιατί πέραν των τελών κυκλοφορίας πληρώνει ΚΑΙ διόδια και ένα σωρό άλλους φόρους υπέρ των μεγαλοεργολάβων.

Δε θα κάτσω να αναλύσω περαιτέρω. Όποιος θέλει κάθεται και ψάχνει.

Με τσιτώνει όμως να πετάγονται ερωτήματα όπως το παραπάνω ελαφρά τη καρδία λες και είναι κάτι τελείως φυσιολογικό για τον μέσο άνθρωπο να γνωρίζει τον σωστό τρόπο χρηματοδότησης, βλέποντας το δέντρο και χάνοντας το δάσος. :u60:

:ye32: