PDA

View Full Version : ΕΞΑΓΓΕΛΙΕΣ ΤΣΙΠΡΑ ΚΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ......


GeorgeP
02-06-2012, 12:24
για κανΤε κι ενα σχολιο για τα παρακατω......χωρις να μου πειτε παλι για ''τρομοκρατιες''. Δεστε τα σαν πιθανοτητα που αν συμβει ο ΣΥΡΙΖΑ δεν εδωσε απαντηση.

Επιθυμω μια εμπεριστατωμενη απαντηση και απο τον ''αρχιτεκτονα της τελευταιας μα κατοικιας'';):)



1. Είναι πολύ δύσκολο -δεδομένης της μέχρι σήμερα στάσης της τρόικας- ακόμα και αν γίνει διαπραγμάτευση για νέα μείωση του χρέους ή τη μη πληρωμή τόκων για κάποιο διάστημα, να μη ζητηθούν σκληρά ανταλλάγματα από Ευρωζώνη και Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ) που θα αφορούν περισσότερα μέτρα λιτότητας.

2. Δεν υπάρχει καμία ποσοτικοποίηση των προτεινόμενων μέτρων, ενώ ελάχιστα είναι συγκεκριμένα. Στις χθεσινές ανακοινώσεις του ΣΥΡΙΖΑ, οι μοναδικές συγκεκριμένες προτάσεις είναι αυτή της επαναφοράς των κατώτατων μισθών και του επιδόματος ανεργίας στα προ περικοπών επίπεδα, καθώς και της επέκτασης του επιδόματος ανεργίας σε δύο έτη αντί ενός.

Επίσης, έγινε αναφορά σε αύξηση των φορολογικών εσόδων από τους έχοντες κατά 4% του ΑΕΠ την επόμενη τετραετία (1% κατ’ έτος), χωρίς να αναφερθεί ο τρόπος με τον οποίο θα γίνει αυτό, ενώ υπήρξε εξαγγελία για άμεση μείωση του ΦΠΑ, δίχως να προσδιοριστεί το ύψος της. Στο σκέλος των δαπανών, το μοναδικό μέτρο που ανακοινώθηκε και είναι σαφές αφορά το «πάγωμα» των μειώσεων σε μισθούς, συντάξεις και κοινωνικές δαπάνες. Επί της ουσίας, η εξαγγελία αυτή αφορά τη μη εφαρμογή του μέτρου που έχει ήδη γίνει νόμος για τη μεσοσταθμική μείωση των αποδοχών των υπαλλήλων στα ειδικά μισθολόγια του Δημοσίου κατά 12%.

3. Από τη στιγμή που υπάρχει ένα πρόγραμμα μέτρων το οποίο ανατρέπει το μείγμα πολιτικής του Μνημονίου, δεν παρουσιάστηκαν τα ισοδύναμα μέτρα που ζητάει η τρόικα για να εξασφαλίζεται η επίτευξη των στόχων του Μνημονίου.

Τις τελευταίες μέρες τόσο από την Ευρωζώνη όσο και από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο έχουν αφήσει ανοικτό το ενδεχόμενο διαπραγμάτευσης για τα μέτρα, αλλά μόνο εάν υπάρχουν άλλα ισοδύναμης αξίας που θα αντικαταστήσουν τα υφιστάμενα.

4. Οπως αναφέρθηκε και από τον ίδιο τον επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ, κ. Αλέξη Τσίπρα, για να εφαρμοστούν κάποια από τα μέτρα που προτείνει θα πρέπει να εθνικοποιηθεί το χρηματοπιστωτικό σύστημα.

Το ερώτημα που προκύπτει είναι κατά πόσο είναι διατεθειμένη η Ευρωζώνη να στηρίξει τη χρηματοδότηση ενός εθνικοποιημένου τραπεζικού συστήματος ή εάν θα χρειαστεί η Ελλάδα να επιστρέψει σε δικό της νόμισμα

gsmaniac
02-06-2012, 12:38
Εγω δεν θα ξανα σχολιάσω και θα σε αφήσω να κανεις τον αντιτσιπρικο σου αγώνα, γιατι βλέπω μια αγωνία και έναν φόβο στα γραπτα σου....:cool:
Σου εύχομαι να βγει τέταρτο αντι Τριτο το ΠΑΣΟΚ , για το καλο των παιδιών μας;)
Φιλακια....:)

Gemat
02-06-2012, 13:03
για κανΤε κι ενα σχολιο για τα παρακατω......χωρις να μου πειτε παλι για ''τρομοκρατιες''. Δεστε τα σαν πιθανοτητα που αν συμβει ο ΣΥΡΙΖΑ δεν εδωσε απαντηση.

Επιθυμω μια εμπεριστατωμενη απαντηση και απο τον ''αρχιτεκτονα της τελευταιας μα κατοικιας'';):)



1. Είναι πολύ δύσκολο -δεδομένης της μέχρι σήμερα στάσης της τρόικας- ακόμα και αν γίνει διαπραγμάτευση για νέα μείωση του χρέους ή τη μη πληρωμή τόκων για κάποιο διάστημα, να μη ζητηθούν σκληρά ανταλλάγματα από Ευρωζώνη και Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ) που θα αφορούν περισσότερα μέτρα λιτότητας.

2. Δεν υπάρχει καμία ποσοτικοποίηση των προτεινόμενων μέτρων, ενώ ελάχιστα είναι συγκεκριμένα. Στις χθεσινές ανακοινώσεις του ΣΥΡΙΖΑ, οι μοναδικές συγκεκριμένες προτάσεις είναι αυτή της επαναφοράς των κατώτατων μισθών και του επιδόματος ανεργίας στα προ περικοπών επίπεδα, καθώς και της επέκτασης του επιδόματος ανεργίας σε δύο έτη αντί ενός.

Επίσης, έγινε αναφορά σε αύξηση των φορολογικών εσόδων από τους έχοντες κατά 4% του ΑΕΠ την επόμενη τετραετία (1% κατ’ έτος), χωρίς να αναφερθεί ο τρόπος με τον οποίο θα γίνει αυτό, ενώ υπήρξε εξαγγελία για άμεση μείωση του ΦΠΑ, δίχως να προσδιοριστεί το ύψος της. Στο σκέλος των δαπανών, το μοναδικό μέτρο που ανακοινώθηκε και είναι σαφές αφορά το «πάγωμα» των μειώσεων σε μισθούς, συντάξεις και κοινωνικές δαπάνες. Επί της ουσίας, η εξαγγελία αυτή αφορά τη μη εφαρμογή του μέτρου που έχει ήδη γίνει νόμος για τη μεσοσταθμική μείωση των αποδοχών των υπαλλήλων στα ειδικά μισθολόγια του Δημοσίου κατά 12%.

3. Από τη στιγμή που υπάρχει ένα πρόγραμμα μέτρων το οποίο ανατρέπει το μείγμα πολιτικής του Μνημονίου, δεν παρουσιάστηκαν τα ισοδύναμα μέτρα που ζητάει η τρόικα για να εξασφαλίζεται η επίτευξη των στόχων του Μνημονίου.

Τις τελευταίες μέρες τόσο από την Ευρωζώνη όσο και από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο έχουν αφήσει ανοικτό το ενδεχόμενο διαπραγμάτευσης για τα μέτρα, αλλά μόνο εάν υπάρχουν άλλα ισοδύναμης αξίας που θα αντικαταστήσουν τα υφιστάμενα.

4. Οπως αναφέρθηκε και από τον ίδιο τον επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ, κ. Αλέξη Τσίπρα, για να εφαρμοστούν κάποια από τα μέτρα που προτείνει θα πρέπει να εθνικοποιηθεί το χρηματοπιστωτικό σύστημα.

Το ερώτημα που προκύπτει είναι κατά πόσο είναι διατεθειμένη η Ευρωζώνη να στηρίξει τη χρηματοδότηση ενός εθνικοποιημένου τραπεζικού συστήματος ή εάν θα χρειαστεί η Ελλάδα να επιστρέψει σε δικό της νόμισμα

Φιλε Γιωργο,

Τα προγραμματα των κομματων δεν ειναι παρα διαφημισεις που μικρη σχεση εχουν με αυτο που εχουν προθεση να υλοποιησουν και ακομα λιγοτερη σχεση με αυτα που πραγματικα μπορουν να υλοποιησουν.

Αλλωστε ο λαος εχει αποδειξει οτι πολυ λιγο τον ενδαφερει αν υλοποιουν αυτα που υποσχονται. Αν τον ενδιεφερε, το ΠΑΣΟΚ και η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ θα υπηρχαν μονο στο ντουλαπι του χρονου!!

Κατα τη γνωμη μου, το Πασοκ και η ΝΔ εχουν αποδειξει οτι ειναι εξαρτημενοι απο καποια συμφεροντα που σε καμια περιπτωση δεν ειναι κοινα με τα δικα μου και τα δικα σου... Θελω να πιστευω οτι εκεινοι που εξυπηρετουνται απο αυτα τα συμφεροντα δεν κρατουν ακομη απο τα ######α τον ΣΥΡΙΖΑ και στη τελικη προτιμω να εμπιστευτω το μελλον μου σε εναν νεο ανθρωπο με οραμα παρα στον Σαμαρα που αλλαζει θεση πιο γρηγορα απο υαλοκαθαριστηρα και στον Βενιζελο που εχουν περασει απο τα χερια του ολοι οι χαρατσο-νομοι.

Τα δυο πρωην πρωτα κομματα ειχαν 30 χρονια στη διαθεση τους να κανουν κατι για αυτο τον τοπο και ΔΕΝ το εκαναν. Δεν βρισκω ΚΑΝΕΝΑ λογο να τους επιτρεψω να προσπαθησουν για ακομη μια τετραετια!

GeorgeP
02-06-2012, 14:03
Φιλε Γιωργο,

Τα προγραμματα των κομματων δεν ειναι παρα διαφημισεις που μικρη σχεση εχουν με αυτο που εχουν προθεση να υλοποιησουν και ακομα λιγοτερη σχεση με αυτα που πραγματικα μπορουν να υλοποιησουν.
........................................................................................
Τα δυο πρωην πρωτα κομματα ειχαν 30 χρονια στη διαθεση τους να κανουν κατι για αυτο τον τοπο και ΔΕΝ το εκαναν. Δεν βρισκω ΚΑΝΕΝΑ λογο να τους επιτρεψω να προσπαθησουν για ακομη μια τετραετια!

Ας επαιρνα μια τετοιαν απαντηση και απο το πιο πανω φιλαρακι μου (gsmaniac) αλλα αυτος προτιμησε το στριβειν δια του αραβωνος.....

Ας κουβεντιασουμε λοιπον το δικο σου ποστ, λες

Φιλε Γιωργο,

Τα προγραμματα των κομματων δεν ειναι παρα διαφημισεις που μικρη σχεση εχουν με αυτο που εχουν προθεση να υλοποιησουν και ακομα λιγοτερη σχεση με αυτα που πραγματικα μπορουν να υλοποιησουν.!

και με τι κριτηρια ψηφιζουμε Γιωργο μου? αν ηταν ετσι τοτε να μην ελεγαν τιποτε και να ψηφιζαμε κρινοντας απο τα προσωπα τους και ποιο μας αρεσει πιο πολυ!! Δεν πιστευω ομως σε αυτην εκδοχη, πιστευω οτι ο κοσμος ψηφιζει ωασει αυτων που ακουει και κατα ποσον συμφερουν τον ιδιο αυτα που ακουει. Τωρα αν μεθαυριο κτυπησει το κεφαλι του στον τοιχο θα πει ''δεν ειδα δεν ακουσα'' οτι λεει και τωρα για τους αλλους δυο.

λες επισης:


Κατα τη γνωμη μου, το Πασοκ και η ΝΔ εχουν αποδειξει οτι ειναι εξαρτημενοι απο καποια συμφεροντα που σε καμια περιπτωση δεν ειναι κοινα με τα δικα μου και τα δικα σου... Θελω να πιστευω οτι εκεινοι που εξυπηρετουνται απο αυτα τα συμφεροντα δεν κρατουν ακομη απο τα ######α τον ΣΥΡΙΖΑ και στη τελικη προτιμω να εμπιστευτω το μελλον μου σε εναν νεο ανθρωπο με οραμα παρα στον Σαμαρα που αλλαζει θεση πιο γρηγορα απο υαλοκαθαριστηρα και στον Βενιζελο που εχουν περασει απο τα χερια του ολοι οι χαρατσο-νομοι..!

Γιατι ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι διαφορετικος? θα διαβασες φανταζομαι αυτο , ειναι αληθεια δεν ειναι ποιος ξερει? παντως ειναι σε ολα τα ΜΜΕ και δεν το διαψευδουν και απο τον ΣΥΡΙΖΑ.........
Αν το οραμα του νεου ανθρωπου ειανι η δραχμη...ευχαριστω δεν θα παρω....


Τα δυο πρωην πρωτα κομματα ειχαν 30 χρονια στη διαθεση τους να κανουν κατι για αυτο τον τοπο και ΔΕΝ το εκαναν. Δεν βρισκω ΚΑΝΕΝΑ λογο να τους επιτρεψω να προσπαθησουν για ακομη μια τετραετια!

Εδω κανεις λαθος, τα δυο μεγαλα κομματα ειχαν 30 χρονια στην διαθεση τους (20 το ΠΑΣΟΚ) να διαλυσουν οτι εφτιαχναν οι παλιοτεροι (Καραμανλης, Αβερωφ, Ραλλης κ.λ.π.) για δικους τους ψηφοθηρικους σκοπους.
Εγω νομιζω οτι αυτος που χαλασε τον κινητηρα ειναι και ο μονος που μπορει να το ξαναφτιαξει.......αρκει να εχει καταλαβει/κατανοησει και τελικα ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙ τι εκανε λαθος.

Το να καθομαι και να πιστευω εναν νεο ανθρωπο που τον διαψευδουν οι δικοι του ειναι σαν να εχω φερει αλλον μηχανικο να μου συναρμολογησει τον διαλυμενο κινητηρα που δεν μπορει να τα βρει με τον βοηθο του.

Και οπως θα προσεξες κι εσυ, ενω 2,5 χρονια τωρα ολοι βριζουν τον ΑΓΠ, το ΠΑΣΟΚ και την ΝΔ ΚΑΝΕΙΣ δεν κανει σχολιο για τις αναντιστοιχιες των εξαγγελιων του ΣΥΡΙΖΑ και τις διαψευσεις των εξαγγελιων του απο δικα του στελεχη.

Πως θα παω να εμπιστευτω κατω απο τετοιες συνθηκες τον ΣΥΡΙΖΑ? Πες μου πως? Μονον λογω του μισους προς τους αλλους δυο αδιαφορωντας για τις τυχον συνεπειες? Δλδ αν βγουν αληθινα αυτα τα περι δρχ και ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ επανω τι θα πουμε? ''.......εμπιστευτηκα το μελλον μου σε εναν νεο ανθρωπο με οραμα και οχι στον Σαμαρα που αλλαζε θεση πιο γρηγορα απο υαλοκαθαριστηρα και στον Βενιζελο που ειχαν περασει απο τα χερια του ολοι οι χαρατσο-νομοι........αλλα τωρα δεν εχω να φαω!''

Και ποιανου το κεφαλι θα παμε να σπασουμε τοτε? κανενος μαλλον οπως και σημερα αλλωστε.

GeorgeP
02-06-2012, 14:11
Εγω δεν θα ξανα σχολιάσω και θα σε αφήσω να κανεις τον αντιτσιπρικο σου αγώνα, γιατι βλέπω μια αγωνία και έναν φόβο στα γραπτα σου....:cool:
Σου εύχομαι να βγει τέταρτο αντι Τριτο το ΠΑΣΟΚ , για το καλο των παιδιών μας;)
Φιλακια....:)

Οπως παντα υπεκφευγεις...........αλαλ τι λεω? λαθος!!! ησουν παντα επι των επαλξεων με καυστικα εως υβριστικα σχολια εναντιον του ΓΑΠ και ολων των αλλων...τοτε εκανες αντιΠΑΣΟΚΙΚΟ αγωνα, τοτε εβλεπες φιλαρακι τα στραβα του ΠΑΣΟΚ και τα ελεγες, ενω σημερα δεν βλεπεις περαν απο την ροδα της GS σου........:hmmm:

Σου υπενθυμιζω κι εσενα αυτο ΣΥΡΙΖΑ χωρίς φύλλο συκής! | δημοκρατία (http://www.dimokratianews.gr/content/7474/%CF%83%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%B1-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CF%86%CF%8D%CE%BB%CE%BB%CE%BF-%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%AE%CF%82) απο μεσο το οποιο κι εσυ επικαλεστηκες στο παρελθον και για το θεμα στο οποιο αναφερεται δεν ειδα ουτε ακουσα κανα σχολιο.......ουτε απο τον ΣΥΡΙΖΑ βεβαια.:u55:

Δεν πειραζει, θα τα πουμε στις 18 Ιουνιου........

Gemat
02-06-2012, 14:28
Ας επαιρνα μια τετοιαν απαντηση και απο το πιο πανω φιλαρακι μου (gsmaniac) αλλα αυτος προτιμησε το στριβειν δια του αραβωνος.....

Ας κουβεντιασουμε λοιπον το δικο σου ποστ, λες



και με τι κριτηρια ψηφιζουμε Γιωργο μου? αν ηταν ετσι τοτε να μην ελεγαν τιποτε και να ψηφιζαμε κρινοντας απο τα προσωπα τους και ποιο μας αρεσει πιο πολυ!! Δεν πιστευω ομως σε αυτην εκδοχη, πιστευω οτι ο κοσμος ψηφιζει ωασει αυτων που ακουει και κατα ποσον συμφερουν τον ιδιο αυτα που ακουει. Τωρα αν μεθαυριο κτυπησει το κεφαλι του στον τοιχο θα πει ''δεν ειδα δεν ακουσα'' οτι λεει και τωρα για τους αλλους δυο.

λες επισης:



Γιατι ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι διαφορετικος? θα διαβασες φανταζομαι αυτο , ειναι αληθεια δεν ειναι ποιος ξερει? παντως ειναι σε ολα τα ΜΜΕ και δεν το διαψευδουν και απο τον ΣΥΡΙΖΑ.........
Αν το οραμα του νεου ανθρωπου ειανι η δραχμη...ευχαριστω δεν θα παρω....



Εδω κανεις λαθος, τα δυο μεγαλα κομματα ειχαν 30 χρονια στην διαθεση τους (20 το ΠΑΣΟΚ) να διαλυσουν οτι εφτιαχναν οι παλιοτεροι (Καραμανλης, Αβερωφ, Ραλλης κ.λ.π.) για δικους τους ψηφοθηρικους σκοπους.
Εγω νομιζω οτι αυτος που χαλασε τον κινητηρα ειναι και ο μονος που μπορει να το ξαναφτιαξει.......αρκει να εχει καταλαβει/κατανοησει και τελικα ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙ τι εκανε λαθος.

Το να καθομαι και να πιστευω εναν νεο ανθρωπο που τον διαψευδουν οι δικοι του ειναι σαν να εχω φερει αλλον μηχανικο να μου συναρμολογησει τον διαλυμενο κινητηρα που δεν μπορει να τα βρει με τον βοηθο του.

Και οπως θα προσεξες κι εσυ, ενω 2,5 χρονια τωρα ολοι βριζουν τον ΑΓΠ, το ΠΑΣΟΚ και την ΝΔ ΚΑΝΕΙΣ δεν κανει σχολιο για τις αναντιστοιχιες των εξαγγελιων του ΣΥΡΙΖΑ και τις διαψευσεις των εξαγγελιων του απο δικα του στελεχη.

Πως θα παω να εμπιστευτω κατω απο τετοιες συνθηκες τον ΣΥΡΙΖΑ? Πες μου πως? Μονον λογω του μισους προς τους αλλους δυο αδιαφορωντας για τις τυχον συνεπειες? Δλδ αν βγουν αληθινα αυτα τα περι δρχ και ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ επανω τι θα πουμε? ''.......εμπιστευτηκα το μελλον μου σε εναν νεο ανθρωπο με οραμα και οχι στον Σαμαρα που αλλαζε θεση πιο γρηγορα απο υαλοκαθαριστηρα και στον Βενιζελο που ειχαν περασει απο τα χερια του ολοι οι χαρατσο-νομοι........αλλα τωρα δεν εχω να φαω!''

Και ποιανου το κεφαλι θα παμε να σπασουμε τοτε? κανενος μαλλον οπως και σημερα αλλωστε.

Εχω κουραστει να βλεπω τους "γραφικους" στη τηλεοραση να με τρομοκρατουν για την εξοδο της Ελλαδας απο το ευρω.

Η σταση των ξενων προς τα κοινα μας, μου δινει την εντυπωση οτι ο αντικτυπος της εξοδου μας απο το ευρω θα ειναι τοσο ακριβος που θα δεχονταν πολυ μεγαλυτερη πιεση απο αυτη που ασκουν και εχουν προθεση να ασκησουν το Πασοκ και η ΝΔ.

Αν δεν ειμασταν εμεις οι Ελληνες οπαδοι των κομματων και ειχαμε κριτικη σκεψη και ψηφο, τα κομματα θα ηταν πολυ πιο μαζεμενα. Δυστυχως ομως ειμαστε σημαιακηδες και τους πριμοδοτουμε με τη ψηφο μας αντι να τους μουτζωνουμε...

Δεν εχω κανενα κολλημα με τον Συριζα, αλλα τους ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΨΕΥΤΕΣ-ΚΛΕΦΤΕΣ-ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ δεν τους θελω. Και θα δωσω τη δυνατοτητα με τη ψηφο μου σε καποιον που θελει να προσπαθησει να ανεκατεψει τη τραπουλα!

ortho
02-06-2012, 15:06
ΑΛΕΞΗΣ ΤΣΙΠΡΑΣ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ, 01.06.2012
«Να εφαρμόσουμε την πρότασή μας για την ολική ή μερική διαγραφή των δανειακών υποχρεώσεων των υπερχρεωμένων νοικοκυριών και των υπερχρεωμένων επιχειρήσεων.
Ανάλογα με τη μείωση του εισοδήματος ή του τζίρου που έχουν υποστεί από τη σύναψη του δανείου μέχρι σήμερα».
ΝΙΚΟΣ ΧΟΥΝΤΗΣ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ FLASH: 02.06.2012
«Εμείς αυτό που προτείναμε είναι να ρυθμιστούν τα δάνεια, εφόσον μπορούν να αποπληρωθούν, ούτως ώστε η δόση του δανείου να έρχεται περίπου το 30%.
Δημ.: Εδώ είναι ίδια ακριβώς η πρόταση με του κ. Σαμαρά.
Χουντής: Το γνωρίζω, ξεκίνησε από μας».
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΚΟΥΡΛΕΤΗΣ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ SKAI TV 01.06.2012
«Εμείς λέμε ότι για όσους έχουν χάσει τη δουλειά τους με κοινωνικά κριτήρια περιπτώσεις πολιτών που πρέπει να διαγραφεί συνολικά το χρέος ως προς τις τράπεζες και μιλάμε κυρίως για τις περιπτώσεις των στεγαστικών δανείων. Όσοι δανειολήπτες έχουν χάσει τη δουλειά τους και σε μια οικογένεια δεν υπάρχουν άλλα περιουσιακά στοιχεία και εισοδήματα…. Μιλάμε για όσους είναι χωρίς τη θέλησή τους άνεργοι, δεν έχουν άλλα περιουσιακά στοιχεία και άλλα εισοδήματα και έχουν στεγαστικά δάνεια. Όσος και να είναι ο αριθμός πρέπει να διαγραφεί το χρέος τους. Συνολική διαγραφή για στεγαστικά δάνεια».


Ο Νίκος Χουντής αδειάζει τον Αλέξη Τσίπρα για το θέμα των δανειοληπτών | ANTINEWS (http://www.antinews.gr/2012/06/02/164185/)




Είπαμε.... φούμαρα όλοι!


Μιά από τα ίδια....


Ο Τσίπρας δε μπορεί κατά τη γνώμη μου να ψηφιστεί για το πρόγραμμά του, παρά μόνο διότι πρέπει να δοκιμαστεί και κάποιος άλλος. Οι μέχρι τώρα είναι αποδεδειγμένα για το πέος! Είμαστε που είμαστε καμμένοι ας στείλουμε μερικούς στα σπίτια τους....




Αλήθεια ο μέγιστος ΓΑΠ που ##### εχει εξαφανιστεί;! Πάιζει play station με τον έτερο ανεκδιήγητο;

diomiles
02-06-2012, 15:58
Τι να σε φαει ο λύκος τι να σε φαει η αρκούδα.:(

Θα διαλέξω ομως ΣΥΡΙΖΑ διότι αν αυτή την στιγμή υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι στο μνημόνιο που μας οδηγεί στην εξαθλίωση , το οφείλουμε μόνο στα αντιμνημονιακά κόμματα και ιδιαίτερα στον ΣΥΡΙΖΑ ( λογο μεγάλου ποσοστού) και οχι στους ¨ναι σε όλα ¨. Φυσικά όπως δεν πιστεύω τις εξαγγελίες των αλλων έτσι δεν πιστεύω και του τσίπρα.

napgeo
02-06-2012, 17:04
Φιλε Γιωργο,


Αλλωστε ο λαος εχει αποδειξει οτι πολυ λιγο τον ενδαφερει αν υλοποιουν αυτα που υποσχονται. Αν τον ενδιεφερε, το ΠΑΣΟΚ και η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ θα υπηρχαν μονο στο ντουλαπι του χρονου!!

Κατα τη γνωμη μου, το Πασοκ και η ΝΔ εχουν αποδειξει οτι ειναι εξαρτημενοι απο καποια συμφεροντα που σε καμια περιπτωση δεν ειναι κοινα με τα δικα μου και


Τα δυο πρωην πρωτα κομματα ειχαν 30 χρονια στη διαθεση τους να κανουν κατι για αυτο τον τοπο και ΔΕΝ το εκαναν. Δεν βρισκω ΚΑΝΕΝΑ λογο να τους επιτρεψω να προσπαθησουν για ακομη μια τετραετια!



Αξιόπιστε φίλε Βλέπω καλά η 'εχω παραισθήσεις....:wo20::wo20:

frits
02-06-2012, 17:30
Αν έπρεπε να βάλω στοίχημα ποιο θα είναι πρώτο κόμμα θα στοιχημάτιζα υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ, έχει δυναμική, δίνει ελπίδα, υπόσχεται παροχές και γενικά ως νέο και άφθαρτο αρέσει.

Για μένα όμως πριν φτάσουμε στο αν και πως θα κάνει αυτά που υπόσχεται προέχει το ερώτημα αν θα μπορέσει να σχηματίσει κυβέρνηση, πιστεύω πως όχι.

Στην καλύτερη περίπτωση λένε ότι θα έχει 135 βουλευτές, άντε να κολλήσει και η ΔΗΜΑΡ (χλωμό το βλέπω) και να φτάσουν στους 151-155, πιστεύει κανείς ότι θα μπορέσουν να κυβερνήσουν;

Το ίδιο ισχύει και για τον άλλο πόλο σε περίπτωση που είναι 1η η ΝΔ, ίσως έχουν περισσότερους βουλευτές λόγω μεγαλύτερης δύναμης του ΠΑΣΟΚ από την ΔΗΜΑΡ αν και πολύ αμφιβάλω άν το ΠΑΣΟΚ στηρίξει τετοια κυβέρνηση, μετά θα εξαφανιστεί σαν κόμμα.

Για μένα το μόνο σενάριο θα ήταν να συμφωνούσαν σε μία κοινή πολιτική την οποία θα προσπαθούσαν περάσουν στους έξω, πράγμα επίσης αδύνατο μιάς και προτεραιότητα έχουν οι προσωπικές στρατηγικές.

Η χώρα δεν αντέχει άλλο, ούτε είμαστε Βέλγιο να λειτουργεί αυτό το μπο@ρδέλο χωρίς κυβέρνηση και τα προβλήματά μας είναι τεράστια.

Έχει κανένας σας την ανάγκη για φάρμακα αυτές τις μέρες; ο ίδιος ή κάποιος γνωστός του;
Διαβάζεται τι γίνεται με τον τουρισμό; ούτε για τον Αύγουστο δεν έχει κρατήσεις !!!

Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά φοβάμαι ότι τα πράγματα δεν τα βλέπετε από την σωστή γωνία, το θέμα δεν είναι Τσίπρας ή Σαμαράς ή αν θα υπάρχουμε ή όχι.

Πιστεύω μου είναι ότι οι πολιτικοί μας είναι τόσο άχρηστοι και τόσο κοντόφθαλμοι, που μπροστά στο εγώ τους θα αφήσουν τον τόπο να πάει στο διάολο.

Και εμείς θα τσακωνόμαστε για το ποιός θα φταίει...:hmmm:
Τα παρακάτω δεν είναι τρομοκρατία, είναι πραγματικότητα και δεν άκουσα ούτε τον Τσίπρα ούτε τον Σαμαρά να λένε κουβέντα..

(http://www.skai.gr/news/health/article/204496/ebargo-ulikon-se-exi-nosokomeia/)Εμπάργκο υλικών σε έξι νοσοκομεία (http://www.skai.gr/news/health/article/204496/ebargo-ulikon-se-exi-nosokomeia/)


Χωρίς τέλος η οδύσσεια των καρκινοπαθών για τα φάρμακα (http://www.skai.gr/news/health/article/204488/horis-telos-i-odusseia-ton-karkinopathon-gia-ta-farmaka/)

lempoi
02-06-2012, 17:59
Εγω δεν θα ξανα σχολιάσω και θα σε αφήσω να κανεις τον αντιτσιπρικο σου αγώνα, γιατι βλέπω μια αγωνία και έναν φόβο στα γραπτα σου....:cool:
Σου εύχομαι να βγει τέταρτο αντι Τριτο το ΠΑΣΟΚ , για το καλο των παιδιών μας;)
Φιλακια....:)

Και πολύ καλά κανείς. Ποιος ασχολείται πλέον με τους πρασινοφρουρους και τους τσοχατζοπουλαιους???

aleckan
02-06-2012, 18:26
Και πολύ καλά κανείς. Ποιος ασχολείται πλέον με τους πρασινοφρουρους και τους τσοχατζοπουλαιους???

Ποιος ασχολειται?? Μα η δικαιοσυνη!!!:)

lempoi
02-06-2012, 18:45
:ye33:Ποιος ασχολειται?? Μα η δικαιοσυνη!!!:)

Gemat
02-06-2012, 19:05
Αξιόπιστε φίλε Βλέπω καλά η 'εχω παραισθήσεις....:wo20::wo20:

μπορεις να στοιχηματισεις οτι δεν προκειται να ψηφισω ουτε Πασοκ, ουτε ΝΔ.

Εγω αυτο το "αυτοι τα κανανε σκ@τ@, αυτοι να τα καθαρισουν" δεν το ασπαζομαι!

bakgs
02-06-2012, 20:45
Είναι δυνατόν ΟΛΟ το οικονομικό ΣΥΣΤΗΜΑ να προωθεί, χωρίς καμμία επιφύλαξη, ΤΣΙΠΡΑ και ΣΥΡΙΖΑ
Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 12 Μαΐου 2012, 10:21

ΡΩΤΑΩ μήπως κάτι ΑΛΛΟ …ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ…..

Οι <> δημοσιογράφοι…, οι οποίοι προεκλογικά κατάφεραν να αναδείξουν ως το Α και Ω της αναζήτησης των ψηφοφόρων, ΑΝ ΘΕΛΕΙ να ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ το ΚΚΕ η όχι, και το συνεχιζουν και ΤΩΡΑ, δεν ΤΟΥς ενδιαφέρει το κυβερνητικό πρόγαμμα των κομμάτων.Π.χ. δεν τους ενδιαφέρουν οι θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ

Δεν θα ψηφίσω αυτούς που μας λέγανε και μας λένε ΨΕΜΑΤΑ.
Δεν θα ψηφίσω αυτούς που προσπαθούν να μας ΞΕΓΕΛΑΣΟΥΝ.
Δεν θα ψηφίσω αυτούς που σήμερα έγιναν… ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΙ αλλά κουβέντα δεν λένε για το ΜΑΣΤΡΙΧ που ΨΗΦΙΣΑΝ.
Δεν θα ψηφίσω αυτούς που παρουσιάζονται στα ΜΜΕ, απλόχερα, και κλαίνε για την ΕΝΟΤΗΤΑ της ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ.
Δεν θα ψηφίσω αυτούς που θέλουν διακυβέρνηση της > από την κορυφή, από τους ξεπουλημένους πολιτικούς στην ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΣΥΝΕΥΡΕΣΗ, ΠΡΟΤΙΜΩ να ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ Ο Εργάτης, Ο Αγρότης, Ο Αυτοαπασχολούμενος, Ο Επιστήμονας, Οι Νέοι,… Ο Λαός… δηλαδή η τεράστια πλειοψηφία… το 90% του Ελληνικού πληθυσμού.
Δεν θα ψηφίσω αυτούς που δεν θέλουνε να Κυβερνήσει η ανεξάντλητη δύναμη που διαθέτει η πατρίδα μας, αλλά κάποιοι …φωτισμένοι … Ευρωπαϊστές.
Δεν θα ψηφίσω αυτούς που υπολογίζουν ότι η δίψα μας, θα μας οδηγήσει στην πηγή του Ευρώτα τους.
Δεν θα ψηφίσω όλους αυτούς που δεν χάνουν ευκαιρία να καπηλευθούν κάθε άξιο αγωνιστή που δήλωνε Κομ#####στής, να τον παρουσιάζουν απλός, σαν τα μούτρα τους, σαν αριστερό.
Δεν θα ψηφίσω όλους αυτούς που κοροϊδεύουν τον λαό ότι θα αλλάξουν τον Καπιταλισμό και θα τον κάνουν ανθρώπινο, λες και περίμενε τους > να τον αξανθρωπίσουν.
ΑΠΟΡΩ…..
Είναι δυνατόν ΟΛΟ το οικονομικό ΣΥΣΤΗΜΑ να προωθεί, χωρίς καμμία επιφύλαξη, ΤΣΙΠΡΑ και ΣΥΡΙΖΑ, και μιλάω γιά ΚΑΝΑΛΙΑ-ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ-ΣΕΒ….
Οι <> δημοσιογράφοι…, οι οποίοι προεκλογικά κατάφεραν να αναδείξουν ως το Α και Ω της αναζήτησης των ψηφοφόρων, ΑΝ ΘΕΛΕΙ να ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ το ΚΚΕ η όχι, και το συνεχιζουν και ΤΩΡΑ, δεν ΤΟΥς ενδιαφέρει το κυβερνητικό πρόγαμμα των κομμάτων.Π.χ. δεν τους ενδιαφέρουν οι θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ γιά……
1) Το ΝΑΤΟ
2) Την εξωτερική πολιτική
3) Το όνομα των Σκοπίων
4) Τα Ελληνοτουρκικά
5) Τις Α.Ο.Ζ.
6) Το μεταναστευτικό πρόβλημα
7) Τις δεσμεύσεις της πατρίδας μας από την συνθήκη του ΜΑΑΣΤΡΙΧ
8) Το Σύμφωνο Συνεργασίας της Ε.Ε. με την Ατλαντική Συμμαχία
9) Την συμμετοχή της Ε.Ε. στην καταστοφή της Γιουγκοσλαβίας
10) Γιά το πρόγραμμα ΗΛΙΟΣ
11) Γιά την ΑΝΕΡΓΙΑ
12) Γιά τα ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ
13) Γιά ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ και ΤΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ
14) Γιά τούς κοινωνικούς δεσμούς
15) Γιά το περιβάλλον
16) Γιά τα Μ.Μ.Ε. και την ανεξάρτητη ενημέρωση
17)……
Π.Χ.
Ανακοίνωση του Σ Υ Ρ Ι Ζ Α. χθες 10-05-2012……. «Ο Επίτροπος της Ευρωπαϊκής Ένωσης Όλι Ρέν, αρνείται να δημοσιοποιήσει, τόσο το πόρισμα της BlackRock, όσο και τον κατάλογο με τις εκτιμώμενες αξίες των περιουσιακών στοιχείων του δημοσίου που πρόκειται να ξεπουλήσουν, και τον οποίο γνωρίζουν. Αυτό προκύπτει από απαντήσεις του Επιτρόπου Όλι Ρέν, σε γραπτές ερωτήσεις του ευρωβουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ, Νίκου Χουντή», αναφέρει ανακοίνωση του όμματος.!!!!!!!!!!!!!!
Δηλαδή να τους ρωτήσουν γιατί συμβαίνει αυτό… γιατί ..μας γράφουν οι της Ε.Ε
Όμως κ.κ. του ΣΥΡΙΖΑ όλα αυτά δεν αναγράφονται σε κανένα ΜΝΗΜΟΝΙΟ, αλλά στην Συνθήκη του ΜΑΑΣΤΡΙΧ, που εσείς κ.κ. του ΣΥΡΙΖΑ έχετε υπογράψει και δεν θέλετε να καταργηθεί……
Α Π Ο Δ Ε Ι Ξ Η ….!!!!!!!!!!!
ΣΥΜΘΗΚΗ ΜΑΑΣΤΡΙΧ
Επαγγελματικό απόρρητο
ΑΡΘΡΟ 38.1. Τα μέλη των διοικητικών οργάνων και του προσωπικού της ΕΚΤ και
των εθνικών τραπεζών υποχρεούνται, ακόμη και όταν θα έχουν παύσει να
ασκούν τα καθήκοντά τους, να μην αποκαλύπτουν πληροφορίες οι οποίες,
λόγω της φύσης τους, καλύπτονται από την υποχρέωση τήρησης του
επαγγελματικού απορρήτου.
38.2. Τα πρόσωπα που έχουν πρόσβαση σε στοιχεία που καλύπτονται από
κοινοτική νομοθεσία, η οποία επιβάλλει υποχρέωση απορρήτου, υπόκεινται
στην εν λόγω νομοθεσία.
Αρθρο 40
Προνόμια και ασυλίες
Η ΕΚΤ απολαύει στην επικράτεια των κρατών μελών των αναγκαίων
προνομίων και ασυλιών για την εκπλήρωση της αποστολής της, υπό τους
όρους που καθορίζονται στο Πρωτόκολλο περί Προνομίων και Ασυλιών των
Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων που προσαρτάται στη συνθήκη για την ίδρυση
Ενιαίου Συμβουλίου και Ενιαίας Επιτροπής των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων.
ΑΡΘΡΟ 27.1. Οι λογαριασμοί της ΕΚΤ και των εθνικών κεντρικών τραπεζών ελέγχονται από ανεξάρτητους εξωτερικούς ελεγκτές, τους οποίους υποδεικνύει το Διοικητικό Συμβούλιο και εγκρίνει το Συμβούλιο.
Οι ελεγκτές είναι πλήρως εξουσιοδοτημένοι να εξετάζουν όλα τα βιβλία και
τους λογαριασμούς της ΕΚΤ και των εθνικών κεντρικών τραπεζών καθώς και
να ενημερώνονται πλήρως σχετικά με τις συναλλαγές τους.
27.2. Οι διατάξεις του άρθρου 188 Γ της παρούσας συνθήκης έχουν
εφαρμογή μόνο στην εξέταση της αποτελεσματικότητας της διαχείρισης της
ΕΚΤ.
30.4. Η ΕΚΤ μπορεί να ζητήσει να της καταβληθούν συναλλαγματικά
διαθέσιμα πέραν του ορίου που τίθεται στο άρθρο 30.1, σύμφωνα με τις
διατάξεις του άρθρου 30.2, εντός των ορίων και υπό τις προϋποθέσεις που
καθορίζει το Συμβούλιο με τη διαδικασία του άρθρου 42.
Γιατί δεν ρωτούν τον Τ Σ Ι Π Ρ Α αφού θέλει ο ΣΑΜΑΡΑΣ και ΒΕΝΥ να ΑΠΟΣΎΡΟΥΝ ΤΑ ΚΕΊΜΕΝΑ ΜΕ ΤΙς ΥΠΟΓΡΑΦΈς τους γιά την Δ.ΣΥΜΒΑΣΗ και τα ΜΝΗΜΟΝΙΑ δεν ΖΗΤΑ
να αναιρέσουν τις υπογραφές τους οι…. ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΤΟΥ που υπέγραψαν την συνθήκη του ΜΑΑΣΤΡΙΧ στη ΒΟΥΛΗ,
δηλαδή την ΚΗΔΕΙΑ, που με βάση της έγιναν τα ΜΝΗΜΟΣΥΝΑ!!!!! (αντιμνημονιακέ!!!!!!!!!)
Οσον αφορά την Ε.Ε. και το ΝΑΤΟ το ΜΑΑΣΤΡΙΧ προβλέπει…
……….Β. Σχέσεις της ΔΕΕ με την Ατλαντική Συμμαχία
4. Στόχος είναι να αναπτυχθεί η ΔΕΕ ως μέσο για την ενίσχυση του
ευρωπαϊκού σκέλους της Ατλαντικής Συμμαχίας. Για το σκοπό αυτό, η ΔΕΕ
προτίθεται να αναπτύξει στενές σχέσεις εργασίας μεταξύ της ΔΕΕ και της
Ατλαντικής Συμμαχίας και να ενισχύσει το ρόλο, τις ευθύνης και τη
συμβολή των κρατών μελών της ΔΕΕ στα πλαίσια της Ατλαντικής Συμμαχίας.
Αυτό θα πραγματοποιηθεί με την αναγκαία διαφάνεια και
συμπληρωματικότητα μεταξύ της ανακύπτουσας ευρωπαϊκής ταυτότητας όσον
αφορά την ασφάλεια και την άμυνα και της Ατλαντικής Συμμαχίας. Η ΔΕΕ θα
ενεργεί σύμφωνα με τις θέσεις που καθορίζονται στην Ατλαντική Συμμαχία.
- Τα κράτη μέλη της ΔΕΕ θα εντείνουν το συντονισμό τους σε θέματα της
Ατλαντικής Συμμαχίας που θα παρουσιάζουν σημαντικό κοινό ενδιαφέρον, με
στόχο την εισαγωγήκοινών θέσεων, που θα έχουν εγκριθεί σε επίπεδο ΔΕΕ,
στη διαδικασία διαβουλεύσεων της Ατλαντικής Συμμαχίας, η οποία θα
παραμείνει το κύριο φόρουμ διαβουλεύσεων μεταξύ των μελών της και το
πλαίσιο εντός του οποίου συμφωνούν σε θέματα πολιτικής που αφορούν τις
υποχρεώσεις ασφάλειας και άμυνας των Συμμάχων συνάμει του συμφώνου του Βορείου Ατλαντικού.
Μάλιστα, ειδικά στις σημερινές συνθήκες, ΓΙΑΤΙ δεν ΡΩΤΟΥΝ τον ΤΣΙΠΡΑ ΓΙΑΤΙ…
σε συνθήκες τρόικας – όπου τα 2/3 της τρόικας είναι η ΕΕ (Κομισιόν και ΕΚΤ) -
σε συνθήκες μνημονίων και δανειακών συμβάσεων, που συντάσσονται από την ελληνική πλουτοκρατία και τους ευρωενωσιακούς εταίρους της υπό την πολεμική ιαχή του επιτροπάτου «καλό κουράγιο Ελληνες»,
σε συνθήκες βαθιάς καπιταλιστικής κρίσης που τόσο σε παγκόσμιο όσο και – ειδικότερα – στο ευρωπαϊκό επίπεδο σαρώνει με τη σφραγίδα των Βρυξελλών ό,τι έχει απομείνει να θυμίζει λαϊκό δικαίωμα,
το να μην αναγνωρίζεις αυτήν την αυτονόητη αλήθεια, τον καθοριστικό ρόλο, δηλαδή, της ΕΕ και το πώς το κάθε κόμμα τοποθετείται απέναντί της, συνιστά είτε πολιτική αυταπάτη είτε ξεκάθαρη πολιτική απάτη.
ΡΩΤΑΩ μήπως κάτι ΑΛΛΟ …ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ…..
Zougla online (http://www.zougla.gr)

Eftixis
02-06-2012, 21:04
Ας ψηφίσουμε και μια φορά σαν τους 300 του Λεωνίδα Ας αποβάλουμε τον φόβο και την τρομολαγνεία που προσπαθούν να μας επιβάλουν με τα ψευτοδιλημματα ευρώ η δραχμή η Ευρώπη και παπαριές
Την αξιοπρέπεια μας ρε παιδιά δεν την θέλουμε ?
Η μήπως καλομάθαμε στα έτοιμα και μας τρομάζει η ιδέα να στρωθούμε για δουλειά
Αν δεν στρωσουμε κόλο να δουλέψουμε σε κάθε είδους εργασία άσπρη μέρα δεν θα δούμε
Μην σας τρομάζει το διαφορετικό Ας το δοκιμάσουμε με όποιο κόστος δεν έχουμε να χάσουμε
Τίποτα περισότερο
Δεν το πάω τον Τσιπράκο αλλά θα τον ψηφίσω έτσι για να ζήσω το κάτι διαφορετικό που σίγουρα θα είναι και καλυτερο

GeorgeP
04-06-2012, 09:31
Ας ψηφίσουμε και μια φορά σαν τους 300 του Λεωνίδα Ας αποβάλουμε τον φόβο και την τρομολαγνεία που προσπαθούν να μας επιβάλουν με τα ψευτοδιλημματα ευρώ η δραχμή η Ευρώπη και παπαριές
Την αξιοπρέπεια μας ρε παιδιά δεν την θέλουμε ?
Η μήπως καλομάθαμε στα έτοιμα και μας τρομάζει η ιδέα να στρωθούμε για δουλειά
Αν δεν στρωσουμε κόλο να δουλέψουμε σε κάθε είδους εργασία άσπρη μέρα δεν θα δούμε
Μην σας τρομάζει το διαφορετικό Ας το δοκιμάσουμε με όποιο κόστος δεν έχουμε να χάσουμε
Τίποτα περισότερο
Δεν το πάω τον Τσιπράκο αλλά θα τον ψηφίσω έτσι για να ζήσω το κάτι διαφορετικό που σίγουρα θα είναι και καλυτερο

well come back to 1981............ιδιες αποψεις για ......ΑΛΛΑΓΗ.......που ναι μεν ηρθε αλλα με κοστος δυσβασταχτο που φανηκε σημερα.....

vpentza
04-06-2012, 09:53
Ας πούμε ότι ο Τσιπράκος έχει αγαθές προθέσεις να κάνει τον ήρωα...ας πούμε....που προσωπικά δεν με πείθει...

Γιατί δεν μας λέει οτι, ως οι 300 του Λεωνίδα πρέπει να πολεμήσουμε και ο,τι κάτσει ? γιατί δεν μας λέει ο "ήρωας" Αλέξης οτι η μάχη μπορεί και να χαθεί και να πέσουμε όλοι ενας προς έναν ?
Μόνος του θα μας βγάλει από τη στενωπό ?
Εμείς την επανάσταση θα τη κάνουμε από τον καναπέ ?
Εμείς δεν θα πάρουμε μέρος ή πιστεύετε ότι θα απολαμβάνουμε μόνο τα οφέλη της πιθανά καλής εξέλιξης της μάχης του Αλέξη ενάντια στα διεθνή κυκλώματα ?

Αυτή η φυγοπονία και η τάση να διακωμοδούμε τις εξελίξεις δεν μας κάνει "επαναστάτες".

Ας με ρωτήσει ο Τσιπράκος αν διατείθεμαι να αναλάβω το κόστος μέχρι τελευταίας ρανίδος και να απαντήσω, να ψηφίσω.....να μην μου παρουσιάζει όμως ευχολόγια και το ότι η "Ιφιγένεια" της ιστορίας θα είναι μόνο αυτός.......
Επανάσταση από έναν δεν γίνεται.....:hmmm:

Albatros
04-06-2012, 09:56
well come back to 1981............ιδιες αποψεις για ......ΑΛΛΑΓΗ.......που ναι μεν ηρθε αλλα με κοστος δυσβασταχτο που φανηκε σημερα.....

Σήμερα δεν έχει Χρηματιστήριο??????
;)

vpentza
04-06-2012, 09:59
Σήμερα δεν έχει Χρηματιστήριο??????
;)

Το όνομα αλλάζει.......σήμερα , ο τρόπος να βάλουν χέρι στην ιδιωτική περιουσία με τη θέληση του δικαιούχου , είναι η αθρόα διανομή δανείων των τελευταίων ετών....

GeorgeP
04-06-2012, 10:41
Ας πούμε ότι ο Τσιπράκος έχει αγαθές προθέσεις να κάνει τον ήρωα...ας πούμε....που προσωπικά δεν με πείθει...

Γιατί δεν μας λέει οτι, ως οι 300 του Λεωνίδα πρέπει να πολεμήσουμε και ο,τι κάτσει ? γιατί δεν μας λέει ο "ήρωας" Αλέξης οτι η μάχη μπορεί και να χαθεί και να πέσουμε όλοι ενας προς έναν ?
Μόνος του θα μας βγάλει από τη στενωπό ?
Εμείς την επανάσταση θα τη κάνουμε από τον καναπέ ?
Εμείς δεν θα πάρουμε μέρος ή πιστεύετε ότι θα απολαμβάνουμε μόνο τα οφέλη της πιθανά καλής εξέλιξης της μάχης του Αλέξη ενάντια στα διεθνή κυκλώματα ?

Αυτή η φυγοπονία και η τάση να διακωμοδούμε τις εξελίξεις δεν μας κάνει "επαναστάτες".

Ας με ρωτήσει ο Τσιπράκος αν διατείθεμαι να αναλάβω το κόστος μέχρι τελευταίας ρανίδος και να απαντήσω, να ψηφίσω.....να μην μου παρουσιάζει όμως ευχολόγια και το ότι η "Ιφιγένεια" της ιστορίας θα είναι μόνο αυτός.......
Επανάσταση από έναν δεν γίνεται.....:hmmm:

:ye02::re25::re26:

GeorgeP
04-06-2012, 10:43
Σήμερα δεν έχει Χρηματιστήριο??????
;)

Προλαβα απο πολλες εβδομαδες πριν........;)
Τωρα ξαναμπαινω..............

frits
04-06-2012, 11:55
Προσωπικά με την επιλογή Τσίπρα να ρισκάρει με το θέμα του μνημονίου δεν έχω πρόβλημα έτσι και αλλιώς και με το μνημόνιο δεν βγαίνει.
Στο 7% ή ύφεση και ακόμα δεν έχουν παρθεί τα μέτρα του Ιουνίου, 2 χρόνια τώρα είναι αδιέξοδο, αν είναι το μνημόνιο να αφορά μόνο μειώσεις μισθών και όχι πραγματικές διαρθωτικές αλλαγές κάτι που έγινε από τους 2 αρχικαραγκιόζηδες μέχρι τώρα.

Αυτό που με τρομάζει όμως είναι ότι πλέον υποστηρίζεται και μάλιστα πιό φανατικά από του ίδιους τους Συριζαίους από το "ΒΑΘΎ" ΠΑΣΟΚ, όλοι οι συνδικαλιστές του πράσινου παρακράτους που μας έφερε σε αυτή την κατάσταση μαζί με τα αφεντικά τους κάνουν την πιό σκληρή προεκλογική εκστρατεία...:cool:

Θυμηθείτε κάτι, αν καταφέρει και κάνει κυβέρνηση ή που θα περάσει το δικό του ή θα πάμε πάλι σε εκλογές με το ξακάθαρο ερώτημα πλέον Δραχμή ή Ευρώ...

asotosios
04-06-2012, 12:24
Προσωπικα θελω τον τσιπρα να παιξει τον ρολο του τρελου...
εχει ταξει τοσα που ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να κανει ουτε τα μισα απο αυτα...!!!

Το μνημονιο στην βαση του (εξυγιανση κρατους) ειναι καλο...αλλα οι κυριοι πολιτικαντηδες το μονο που θελουν ειναι να μην πειραξουν την κοτα με τα χρυσα αυγα...το δημοσιο...και ετσι το μονο που κανανε ειναι οριζοντιες μειωσεις και φορολογια τα οποια μας εφεραν εδω που ειμαστε...!!!

οποιος φερει δουλειες στην Ελλαδα αυτος πρεπει να ψηφιστει...αλλα αυτη την στιγμη κανενας τους δεν θελει να πειραξει το Δημοσιο...
μεχρι στιγγμης υπαρχουν 1.5εκ Ιδιωτικη υπαλληλοι...μειωσεις μισθων στον ιδιωτικο τομεα...και εξτρα φορολογηση...!!!

το δημοσιο το μονο που επαθε ειναι μειωση μισθων αλλα ΒΡΕΞΕΙ ΧΙΟΝΗΣΕΙ ο μισθος μικρος μεγαλος ερχεται...και μικροτερος να γινει τι θα παθουν...ετσι και αλλιως η μεγαλη μαζα του δημοσιου δεν σηκωνει χερι ολη μερα...!!!

Αρα η λυση ειναι επαναπροσδιορισμος του δημοσιου και μια σταθερη οικονομικη πολιτικη...οι μισθοι στον ιδιωτικο ειναι ηδη μικροι...δεν ποναει εκει το πραγμα...(αλλωστε γινανε ρεζιλι ουκ ολιγες φορες με τις αποκαλυψεις του οτι οι μειωσεις μισθων στο ιδιωτικο ηταν αιτημα φιλελληνων επιχειρηματιων) στο κλιμα (που δημιουργειτε) και στην ελλειψη σταθεροτητας εγκυται το προβλημα για τις επενδυσεις...!!!

η εξαληψη της γραφειοκρατιας κτλ κτλ...!!!

Ο τσιπρας το μονο που θα κανει (αθελα του γιατι δεν ειναι και κανας φωστηρας) ειναι να ανακατεψει λιγο την τραπουλα οποτε και θα εξαναγκασει (αθελα του ξαναλεω) λυσεις...!!!

το σιγουρο ειναι οτι οι λυσεις δεν ειναι ουτε απλες ουτε ανωδυνες...και σιγουρα οπως το πανε λυση δεν υπαρχει...!!!

diomiles
04-06-2012, 12:24
Προσωπικά με την επιλογή Τσίπρα να ρισκάρει με το θέμα του μνημονίου δεν έχω πρόβλημα έτσι και αλλιώς και με το μνημόνιο δεν βγαίνει.
Στο 7% ή ύφεση και ακόμα δεν έχουν παρθεί τα μέτρα του Ιουνίου, 2 χρόνια τώρα είναι αδιέξοδο, αν είναι το μνημόνιο να αφορά μόνο μειώσεις μισθών και όχι πραγματικές διαρθωτικές αλλαγές κάτι που έγινε από τους 2 αρχικαραγκιόζηδες μέχρι τώρα.
.

Ολοι ξέρουμε τα μέτρα που περιμένουμε να υλοποιηθούν τον Ιούνιο αλλά τα ξαναβάζω άλλη μια φορά για να υπενθυμίσω στους επαγγελματιες που μας διαβάζουν ότι μετά και απο αυτά τα μέτρα η αγορά θα σταματήσει τελείως .Αυτή η ελάχιστη δύναμη που έχουν οι καταναλωτές θα εξαφανιστεί , με αποτέλεσμα να μην έχουμε λόγο ύπαρξης εμείς οι επαγγελματίες αφού η κινητήριος δύναμη της αγοράς που είναι ο απλός κόσμος απλά θα κάθετε σπίτι του χωρίς να μπορεί να αγοράσει απολύτως τίποτα εκτος των βασικών.....

Τα μέτρα....

1. Tο Ενιαίο Τέλος Ακινήτων για το 2009. Πρόκειται για περίπου 300.000 εκκαθαριστικά του ΕΤΑΚ 2008 τα οποία αφορούν φορολογούμενους που το 2008 είχαν μεταβολές στην ακίνητη περιουσία τους. Λόγω τεχνικών προβλημάτων και νομικών εμποδίων που είχαν προκύψει στο παρελθόν με την ανάθεση της σχετικής επεξεργασίας σε ιδιωτική εταιρεία, τα σχετικά εκκαθαριστικά καθυστέρησαν. Η τελευταία καθυστέρηση προέκυψε από την απόφαση της προηγούμενης κυβέρνησης να αναβάλει την αποστολή τους για μετά τις εκλογές της 6ης Μαΐου.


2. Φόρος εισοδήματος 2011. Πρόκειται για τα γνωστά εκκαθαριστικά του φόρου εισοδήματος τα οποία αναμένεται να αρχίσουν να αποστέλλονται τις αμέσως επόμενες ημέρες με την πρώτη εκκαθάριση. Η καταληκτική ημερομηνία αλλάζει σχεδόν κάθε εβδομάδα και ήδη το υπουργείο έδωσε παράταση (δείτε εδώ τις ημερομηνίες) ενώ ο θα είναι εξαιρετικά αυξημένος. Οι λόγοι της αύξησης είναι η μείωση του αφορολόγητου ορίου το 2011 στα 5.000 ευρώ από 12.000 που ήταν το 2010, η μείωση του ποσοστού έκπτωσης από όλες τις φοροαπαλλαγές στο 10% της δαπάνης από το φόρο και η αλλαγή επί τα χείρω για τους φορολογούμενους της φορολογικής κλίμακας.


3. Τέλος επιτηδεύματος. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες, οι επιτηδευματίες και οι επιχειρήσεις θα κληθούν να πληρώσουν και φέτος το λεγόμενο τέλος επιτηδεύματος. Πρόκειται για ένα χαράτσι ύψους 500 ευρώ, ενώ πέρυσι ήταν 300. Στα φυσικά πρόσωπα το τέλος θα βεβαιωθεί μέσω του εκκαθαριστικού του φόρου εισοδήματος. Οι φορολογούμενοι που διαθέτουν μπλοκάκι το οποίο είναι ανενεργό, δηλαδή το 2011 δεν είχαν κανένα εισόδημα από αυτό, μπορούν να δηλώσουν διακοπή επαγγέλματος εντός του Ιουνίου και να γλιτώσουν το τέλος. Θα πρέπει μόνο να υποβληθούν στην ταλαιπωρία της διακοπής (έλεγχος κλπ.) και να καταβάλλουν πρόστιμο εκπρόθεσμης διακοπής εργασιών ύψους 40 ευρώ.

4. Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών. Πρόκειται για το γνωστό χαράτσι στα ακίνητα μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ. Η βεβαίωση της πρώτης δόσης για το 2012 αναμένεται να γίνει εντός του Ιουλίου και το χαράτσι θα εξοφληθεί φέτος σε τέσσερις αντί για πέντε δόσεις που είχε θεσπιστεί.


5. Εισφορά Αλληλεγγύης για τα εισοδήματα του 2011. Στο φετινό εκκαθαριστικό του φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων θα έχει βεβαιωθεί και η έκτακτη εισφορά η οποία κυμαίνεται από 1% έως 4% ανάλογα με το ύψος του δηλωθέντος εισοδήματος, με απαλλαγή των φορολογούμενων με εισόδημα έως 12.000 ευρώ.

6. Φόρος Ακίνητης Περιουσίας 2010.

7. Φόρος Ακίνητης Περιουσίας 2011. Τα εκκαθαριστικά για το ΦΑΠ 2010 και 2011 θα αρχίσουν να εκδίδονται τις αμέσως επόμενες εβδομάδες.


8. Έκτακτη εισφορά στους ιδιοκτήτες ακινήτων που την 1η Ιανουαρίου 2009 είχαν στην κατοχή τους ακίνητα συνολικής αντικειμενικής αξίας άνω των 400.000 ευρώ. Η εισφορά θα βεβαιωθεί μαζί με τα εκκαθαριστικά του Ενιαίου Τέλους Ακινήτων για το 2009.

Πηγη

http://gr.news.yahoo.com/%CE%BF%CE%B9-%CE%...-034515737.html (http://gr.news.yahoo.com/%CE%BF%CE%B9-%CE%BF%CE%BA%CF%84%CF%8E-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-034515737.html)

GeorgeP
05-06-2012, 11:54
Ολοι ξέρουμε τα μέτρα που περιμένουμε να υλοποιηθούν τον Ιούνιο αλλά τα ξαναβάζω άλλη μια φορά για να υπενθυμίσω στους επαγγελματιες που μας διαβάζουν ότι μετά και απο αυτά τα μέτρα η αγορά θα σταματήσει τελείως .Αυτή η ελάχιστη δύναμη που έχουν οι καταναλωτές θα εξαφανιστεί , με αποτέλεσμα να μην έχουμε λόγο ύπαρξης εμείς οι επαγγελματίες αφού η κινητήριος δύναμη της αγοράς που είναι ο απλός κόσμος απλά θα κάθετε σπίτι του χωρίς να μπορεί να αγοράσει απολύτως τίποτα εκτος των βασικών.....

Τα μέτρα....

1. Tο Ενιαίο Τέλος Ακινήτων για το 2009. Πρόκειται για περίπου 300.000 εκκαθαριστικά του ΕΤΑΚ 2008 τα οποία αφορούν φορολογούμενους που το 2008 είχαν μεταβολές στην ακίνητη περιουσία τους. Λόγω τεχνικών προβλημάτων και νομικών εμποδίων που είχαν προκύψει στο παρελθόν με την ανάθεση της σχετικής επεξεργασίας σε ιδιωτική εταιρεία, τα σχετικά εκκαθαριστικά καθυστέρησαν. Η τελευταία καθυστέρηση προέκυψε από την απόφαση της προηγούμενης κυβέρνησης να αναβάλει την αποστολή τους για μετά τις εκλογές της 6ης Μαΐου.


2. Φόρος εισοδήματος 2011. Πρόκειται για τα γνωστά εκκαθαριστικά του φόρου εισοδήματος τα οποία αναμένεται να αρχίσουν να αποστέλλονται τις αμέσως επόμενες ημέρες με την πρώτη εκκαθάριση. Η καταληκτική ημερομηνία αλλάζει σχεδόν κάθε εβδομάδα και ήδη το υπουργείο έδωσε παράταση (δείτε εδώ τις ημερομηνίες) ενώ ο θα είναι εξαιρετικά αυξημένος. Οι λόγοι της αύξησης είναι η μείωση του αφορολόγητου ορίου το 2011 στα 5.000 ευρώ από 12.000 που ήταν το 2010, η μείωση του ποσοστού έκπτωσης από όλες τις φοροαπαλλαγές στο 10% της δαπάνης από το φόρο και η αλλαγή επί τα χείρω για τους φορολογούμενους της φορολογικής κλίμακας.


3. Τέλος επιτηδεύματος. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες, οι επιτηδευματίες και οι επιχειρήσεις θα κληθούν να πληρώσουν και φέτος το λεγόμενο τέλος επιτηδεύματος. Πρόκειται για ένα χαράτσι ύψους 500 ευρώ, ενώ πέρυσι ήταν 300. Στα φυσικά πρόσωπα το τέλος θα βεβαιωθεί μέσω του εκκαθαριστικού του φόρου εισοδήματος. Οι φορολογούμενοι που διαθέτουν μπλοκάκι το οποίο είναι ανενεργό, δηλαδή το 2011 δεν είχαν κανένα εισόδημα από αυτό, μπορούν να δηλώσουν διακοπή επαγγέλματος εντός του Ιουνίου και να γλιτώσουν το τέλος. Θα πρέπει μόνο να υποβληθούν στην ταλαιπωρία της διακοπής (έλεγχος κλπ.) και να καταβάλλουν πρόστιμο εκπρόθεσμης διακοπής εργασιών ύψους 40 ευρώ.

4. Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών. Πρόκειται για το γνωστό χαράτσι στα ακίνητα μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ. Η βεβαίωση της πρώτης δόσης για το 2012 αναμένεται να γίνει εντός του Ιουλίου και το χαράτσι θα εξοφληθεί φέτος σε τέσσερις αντί για πέντε δόσεις που είχε θεσπιστεί.


5. Εισφορά Αλληλεγγύης για τα εισοδήματα του 2011. Στο φετινό εκκαθαριστικό του φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων θα έχει βεβαιωθεί και η έκτακτη εισφορά η οποία κυμαίνεται από 1% έως 4% ανάλογα με το ύψος του δηλωθέντος εισοδήματος, με απαλλαγή των φορολογούμενων με εισόδημα έως 12.000 ευρώ.

6. Φόρος Ακίνητης Περιουσίας 2010.

7. Φόρος Ακίνητης Περιουσίας 2011. Τα εκκαθαριστικά για το ΦΑΠ 2010 και 2011 θα αρχίσουν να εκδίδονται τις αμέσως επόμενες εβδομάδες.


8. Έκτακτη εισφορά στους ιδιοκτήτες ακινήτων που την 1η Ιανουαρίου 2009 είχαν στην κατοχή τους ακίνητα συνολικής αντικειμενικής αξίας άνω των 400.000 ευρώ. Η εισφορά θα βεβαιωθεί μαζί με τα εκκαθαριστικά του Ενιαίου Τέλους Ακινήτων για το 2009.

Πηγη

http://gr.news.yahoo.com/%CE%BF%CE%B9-%CE%...-034515737.html (http://gr.news.yahoo.com/%CE%BF%CE%B9-%CE%BF%CE%BA%CF%84%CF%8E-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-034515737.html)

Ναι γνωστα ολα αυτα αλλα, κανεις δεν μας ειπε ποιος θα τα πληρωσει!!! Κι οσοι δεν πληρωσουν τι θα τους κανοιυν? θα τους παρουν τα σπιτια? Δεν νομιζω........
Προσωπικα οτι και να μου ερθει απο ολα αυτα τα παραπανω κι εφοσον δεν εχω εισοδημα θα τους γραψω στα χαμηλα στρωματα.......
Θα παρω βεβαια τα μετρα μου κανοντας εξωδικο προς την τοπικη εφορια επικαλουμενος το αρθρο του συνταγματος που λεει οτι ''ουδεις πληρωνει παραπανω απο οσο μπορει.....''

Δεν προκειται να παρουν φραγκο εφοσον ειμαι ανεργος..........
Αν το εισοδημα της γυναικας μου φτανει για να πληρωθουν αυτα που αθ μου ζητησουν και να ζησουμε κι εμεις ως οικογενεια τοτε θα το συζητησω για μερος αυτων που θα μου ζητηθουν.

varil
05-06-2012, 12:35
Ο τσιπρας το μονο που θα κανει (αθελα του γιατι δεν ειναι και κανας φωστηρας) ειναι να ανακατεψει λιγο την τραπουλα οποτε και θα εξαναγκασει (αθελα του ξαναλεω) λυσεις...!!!

το σιγουρο ειναι οτι οι λυσεις δεν ειναι ουτε απλες ουτε ανωδυνες...και σιγουρα οπως το πανε λυση δεν υπαρχει...!!!


Αυτό φοβάμαι. Που η έξοδος από την ΕΕ και το ευρώ θα είναι καταστροφικό :cr14::cr14::cr14::cr14:

diomiles
05-06-2012, 17:26
Προσωπικα οτι και να μου ερθει απο ολα αυτα τα παραπανω κι εφοσον δεν εχω εισοδημα θα τους γραψω στα χαμηλα στρωματα.......
.


......και καλά θα κάνεις...αυτό έλειπε να αφήσεις το σπίτι χωρίς τα βασικά για να πληρώσεις τους φόρουςΝεύρα

Πρώτα το σπίτι , η οικογένεια και μετά αν περισσέψουν θα πάρουν και αυτοί.

Βέβαια θα έρθει η στιγμή που θα μας τα πάρουν.Πότε θα είναι αυτό? Εχουν χίλιους δυο τρόπους να το κάνουν...και αν καταφέρουμε να ξεγλυστρίσουμε θα περιμένουν να τα παρακρατήσουν απο την σύνταξη :(

Το σίγουρο είναι ότι είτε πληρώσουμε είτε δεν πληρώσουμε ,μετά απο τις λυπητερές που θα έχουμε στα χέρια μας η ψυχολογία θα είναι σε τέτοια επίπεδα που θα την πληρώσει η αγορά με πλήρη ακινησία.

GeorgeP
05-06-2012, 17:31
......και καλά θα κάνεις...αυτό έλειπε να αφήσεις το σπίτι χωρίς τα βασικά για να πληρώσεις τους φόρουςΝεύρα

Πρώτα το σπίτι , η οικογένεια και μετά αν περισσέψουν θα πάρουν και αυτοί.

Βέβαια θα έρθει η στιγμή που θα μας τα πάρουν.Πότε θα είναι αυτό? Εχουν χίλιους δυο τρόπους να το κάνουν...και αν καταφέρουμε να ξεγλυστρίσουμε θα περιμένουν να τα παρακρατήσουν απο την σύνταξη :(

Το σίγουρο είναι ότι είτε πληρώσουμε είτε δεν πληρώσουμε ,μετά απο τις λυπητερές που θα έχουμε στα χέρια μας η ψυχολογία θα είναι σε τέτοια επίπεδα που θα την πληρώσει η αγορά με πλήρη ακινησία.

Ηδη την πληρωνει.................

GeorgeP
05-06-2012, 20:25
O ΣΥΡΙΖΑ θα μας τρελανει κανονικα................


"Θα επανακαθορίσουμε τη στάση μας μετά τις εκλογές"


Μεγάλη εντύπωση προκάλεσε στους συμμετέχοντες στο πάνελ της εκπομπής «Κίτρινος Τύπος» του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου η δήλωση του Χρήστου Μαντά στελέχους του ΣΥΡΙΖΑ, ο οποίος στις επανειλημμένες ερωτήσεις για το τι θα συμβεί με το Μνημόνιο μετά τις εκλογές άφησε να εννοηθεί ότι η στάση του κόμματος του θα μπορούσε και να αλλάξει αναλόγως του εκλογικού αποτελέσματος.

«Δεν θα τα χαλάσουμε», είπε ο κ. Μαντάς αναφερόμενος στην εκδοχή που ο ΣΥΡΙΖΑ με άλλες δυνάμεις της αριστεράς όπως η ΔΗΜΑΡ, θα κληθούν από την λαϊκή εντολή να σχηματίσουν κυβέρνηση. Συγκεκριμένα, ο κ. Μαντάς αφού καταρχήν, επανέλαβε τη θέση του κόμματός του περί ακυρώσεως του Μνημονίου στη συνεχεία σχολιάζοντας το ενδεχόμενο σχηματισμού κυβέρνησης ευρύτερης αριστεράς, όπως με τη ΔΗΜΑΡ, είπε χαρακτηριστικά «… Ε, δεν θα τα χαλάσουμε σε μία τέτοια περίπτωση».

Η προσέγγιση αυτή έρχεται να προστεθεί στις αμφιλεγόμενες δηλώσεις και νεφελώδεις αναφορές από διάφορα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ για τη στάση του κόμματος μετά το εκλογικό αποτέλεσμα και αφού ο ΣΥΡΙΖΑ ανάλογα των ψήφων που θα συγκεντρώσει, κληθεί να σχηματίσει κυβέρνηση, με τη συμμετοχή με την ανοχή, άλλων πολιτικών δυνάμεων, όπως το ΠΑΣΟΚ ή η ΔΗΜΑΡ.

εδω με το σχετικο βιντεο: http://www.zougla.gr/politiki/article/8a-epanaka8orisoume-ti-stasi-mas-meta-tis-ekloges (http://www.zougla.gr/politiki/article/8a-epanaka8orisoume-ti-stasi-mas-meta-tis-ekloges)

Αντε και εις αλλα με υγειαν......

Υ.γ. συνεχιζω τον αγωνα μου που λεει και ο GsManiac....

frits
05-06-2012, 22:18
Tι ταλαιπωριέσαι βρε Γιώργο, είτε με Τσίπρα είτε με Σαμαρά είμαστε τελειωμένη ιστορία..

Μην αγχώνεσαι με την πολιτική και κοίτα να περάσεις καλά όσο προλαβαίνεις...

Την Παρασκευή αρχίζει και το ΕURO...:ye32:

gsmaniac
05-06-2012, 23:56
Tι ταλαιπωριέσαι βρε Γιώργο, είτε με Τσίπρα είτε με Σαμαρά είμαστε τελειωμένη ιστορία..

Μην αγχώνεσαι με την πολιτική και κοίτα να περάσεις καλά όσο προλαβαίνεις...

Την Παρασκευή αρχίζει και το ΕURO...:ye32:

Μπεεεεεεεεεεε......:sm7:

frits
06-06-2012, 00:10
Μπεεεεεεεεεεε......:sm7:


Πρόσεχε γιατί κυκλοφορεί και ο Νάκος εδώ μέσα....:D

gsmaniac
06-06-2012, 00:11
Πρόσεχε γιατί κυκλοφορεί και ο Νάκος εδώ μέσα....:D

Ο νακος....είναι Λυκος, τα τρώει τα προβατα;):D

ntinopoulos
06-06-2012, 09:18
Μπεεεεεεεεεεε......:sm7:
Μπήκαν τα γίδια στο μαντρί - Έφη Θώδη - REMIX - - YouTube (http://youtu.be/ouOy6FnV1O0)

GeorgeP
06-06-2012, 09:24
Tι ταλαιπωριέσαι βρε Γιώργο, είτε με Τσίπρα είτε με Σαμαρά είμαστε τελειωμένη ιστορία..

Μην αγχώνεσαι με την πολιτική και κοίτα να περάσεις καλά όσο προλαβαίνεις...

Την Παρασκευή αρχίζει και το ΕURO...:ye32:


Σταυρο μου, δεν ταλαιπωριεμαι........απλα δεν μπορω να καταλαβω πως πιστευουν τις εξαγγελιες Τσιπρα οταν, εξαιτιας των 6,5δις που δεν μας εδωσαν οι Ευρωπαιοι λογω μη σχηματισμου κυβερνησης φανηκε η πρωτη ελλειψη στην Ελληνικη υγεια, αυτη των καρκινικων φαρμακων.
Αυτοι δεν μας εδωσαν χρηματα, εμεις δεν βρηκαμε χρηματα (που αλλωστε) και ο Τσιπρας εξαγγελει καλυτερη υγεια με αυξηση στις παροχες αφου καταργησει το μνημονιο........πρέπει να ειμαστε ντιπ για ντιπ βουρλα.........

Αυτο ειναι ενα μικρο δειγμα του τι σημαινει πτωχευση, αλλα οποιος δεν εχει καρκινοπαθη στην οικογενεια του (εγω εχω οπως ξερεις τον πατερα μου), οποιος δεν εχει μελη της οικογενειας του με ειδικες αναγκες (παιδια, ενηλικες) φωναζουν....''ΘΑ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΟΥΜΕ''..............
Οι ιδιες ακριβως ελλειψεις στην υγεια, στην παιδεια, στο φαι (αργοτερα θα ερθει και αυτο αν πτωχευσουμε επισημως) συνεβησαν και το 1932 και το 1940 και κρατησαν μεχρι και το 1975 εξαιτιας των δυο αυτων πτωχευσεων (1932,1940)......αυτα πληττονται πρωτα οταν ενα κρατος δεν εχει χρηματα, πως να το κανουμε δηλαδη!!
Αλλα ο ΣΥΡΙΖΑ και οι περιξ αυτων ''θα το ρισκαρουνε'', ας τους ψηφισουνε τοτε να δουμε ποσα απιδια βαζει ο σακος τους......

Μονο που και παλι τοτε θα λενε ''εγω δεν φταιω, δεν ακουσα, δεν ειδα, δεν καταλαβα, δεν μου το ειπαν........''
Ο ελληνας πολιτης τελικα ΠΟΤΕ δεν φταιει ΠΑΝΤΑ φταινε οι αλλοι...οι πολιτικοι.....δεν καταλαβαινουν οτι οι ιδιοι οι πολιτες δινουν χωρο στους πολιτικους ''να φταινέ'' βγαζοντας φυσικα την δικη τους ουρα εξω.....

Καλα λεει ο daddy μου ''ειμαστε εθνος αναδελφον.....'', και καλα λεει και καποιος φιλος και αδελφος ''ρε που ειναι ενας συνταγματαρχηηηηηηηηηηςςςςς....!!!!!!

Κατα τα άλλα.....μπεεεεεεεεεεεε!!!!

asotosios
06-06-2012, 09:27
Προσωπικα οτι και να μου ερθει απο ολα αυτα τα παραπανω κι εφοσον δεν εχω εισοδημα θα τους γραψω στα χαμηλα στρωματα.......
Θα παρω βεβαια τα μετρα μου κανοντας εξωδικο προς την τοπικη εφορια επικαλουμενος το αρθρο του συνταγματος που λεει οτι ''ουδεις πληρωνει παραπανω απο οσο μπορει.....''

για να πληρωθουν αυτα που αθ μου ζητησουν και να ζησουμε κι εμεις ως οικογενεια τοτε θα το συζητησω για μερος αυτων που θα μου ζητηθουν.


Γιωργο θα κανεις και πολυ σωστα...αυτο που λεμε οτι πρεπει να κανει η Ελλαδα για το θεμα των "δανεικων"...

asotosios
06-06-2012, 09:29
Καλα λεει ο daddy μου ''ειμαστε εθνος αναδελφον.....'', και καλα λεει και καποιος φιλος και αδελφος ''ρε που ειναι ενας συνταγματαρχηηηηηηηηηηςςςςς....!!!!!!

Κατα τα άλλα.....μπεεεεεεεεεεεε!!!!


θα συμφωνησω και με τους τρεις σας...


ΜΠΕΕΕΕΕΕΕ...αμα πουν οτι δεν ηξερα δεν γνωριζα...τα ψεματα τελειωσαν...!!!

GeorgeP
06-06-2012, 09:38
Γιωργο θα κανεις και πολυ σωστα...αυτο που λεμε οτι πρεπει να κανει η Ελλαδα για το θεμα των "δανεικων"...

Ευγενιε,

δεν μπορεις να ζητας εσυ κρατος απο εναν ανεργο ¨η και εργαζομενο ακομη επιπροσθετο υψηλοτατο φορο για κατι που απεκτησες πριν 10,20...30 χρονια π.χ. σπιτι με εφαρμογη ''τεκμηριων'' των οποιων τα ποσα τα βγαζεις εσυ Κε κρατος αυθαιρετα. Δεν μπορεις να μου λες οτι για να συντηρησω ενα σπιτι 100τμ χρειαζομαι 7000ε τον χρονο και γιαυτο θα πρέπει να πληρωσω επιπροσθετο φορο αυτου που πληρωνα τοσα χρονια. Κι αν ειμαι ανεργος Κε κρατος απο που θα βρω να το πληρωσω? Μηπως απο τα δανεικα που μου δινει ο πατερας μου και οα δερφος μου που ο πρωτος εχει μια συνταξη και ο δευτερος δουλευει ακομα? ¨η μηπως θεωρεις οτι εχω οικονομιες λογω της εργασιας μου επι 30 χρονια που και τοτε πληρωνα ΚΑΝΟΝΙΚΑ τις υποχρεωσεις μου? Και στις δυο περιπτωσεις εισαι ελεινο και τρισαθλιο Κε Κρατος και δεν προκειται να δωσω φραγκο....ειπαμε να βοηθησουμε αλλα οχι να πεινασουμε για να σε βοηθησουμε......εχεις 9δις να εισπραξεις απο αυτους που βεβαιωμενα σου χρωστανε, πηγαινε πιασε αυτους πρωτα και μετα τα λεμε.

Παρόλα αυτα, τα οποια συμβαδιζουν με τις ψευδεις εξαγγελιες του ΣΥΡΙΖΑ, εγω ΣΥΡΙΖΑ δεν ψηφιζω......

Ο συνταγματαρχης που ειναι γαμ0το μου?

GeorgeP
06-06-2012, 09:42
θα συμφωνησω και με τους τρεις σας...


ΜΠΕΕΕΕΕΕΕ...αμα πουν οτι δεν ηξερα δεν γνωριζα...τα ψεματα τελειωσαν...!!!

ναι αλλα τοτε θα ειναι αργα..........τοτε θα σκοτωθουμε μεταξυ μας στους δρομους......οπως τοτε, εχει ξαναγινει και στις πλειστες των περιπτωσεων μιας χρεωκοπιας ο μινι εμφυλιος ειναι φυσικο επακολουθο. Αυτα μας εχει διδαξει η Ιστορια στην Ελλαδα (συνεβησαν στην Ελλαδα οπως ακριβως στα λεω εξαιτιας της/των χρεωκοπιας απο Τρικουπη μεχρι και τον Βενιζελο) αλλα και στο εξωτερικο, και οποιος δεν μαθαινει απο την Ιστορια ΤΟΥ ειναι καμμενο χαρτι αλαλ παιρνει σβαρνα και τους υπολοιπους αν ειναι πλειοψηφια.

frits
06-06-2012, 12:08
Γιώργο έχεις τρομοκρατηθεί, από τις εικόνες των ΜΜΕ,

Σύμφωνα με πληροφορίες μου, οι συνταξιούχοι που κάνουν ουρές στα φαρμακεία του ΕΟΠΠΥ, δεν είναι συνταξιούχοι αλλά ψηφοφόροι της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ που τους μάζεψαν από τα ΚΑΠΗ και τους έστησαν στην ουρά για τις ανάγκες των συνεργείων για να μας τρομοκρατήουν, μόλις τελειώνουν οι πρωινές εκπομπές τους παίρνουν τα πούλμαν και τους πάνε στον Ωρωπό και στο Δήλεσι για μπανάκι....

Και αν μου επιτρέπει ο gsmaniac μία μικρή παράφραση....

ΚΝΕΕΕΕΕΕ....!!!! :D

Και για όσους δεν καταλαβαίνουν διαβάστε παρακάτω...από το βιογραφικό του Τσίπρα....

...Γεννήθηκε στην Αθήνα στις 28 Ιουλίου του 1974 και η μητέρα του κατάγεται από την Ελευθερούπολη της Καβάλας.[2]Αποφοίτησε από το Πολυκλαδικό Λύκειο Αμπελοκήπων. Από πολύ μικρή ηλικία εντάχθηκε στο χώρο της Αριστεράς και ειδικότερα στην ΚΝΕ. Πρωτοστάτησε στις μαθητικές κινητοποιήσεις του 1990 και του 1991. Φοίτησε στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του ΕΜΠ και έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στην Πολεοδομία και τη Χωροταξία.

Θυμάται κανένας από τα πανεπιστήμια την γνώμη των υπολοίπων για τους Κνίτες

Περισσότερα εδώ....http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B7%CF%82_%CE%A4%CF%83%CE%AF%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%82 (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B7%CF%82_%CE%A4%CF%83%CE%AF%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%82)

Μιλάμε για μία μετεξέλιξη της Παπαρήγα ή για ένα νέο Παπανδρέου, στις 18 Ιουνίου θα ξέρουμε...

gsmaniac
06-06-2012, 13:14
Έχει πολυ άσχημο παρελθόν ο αληταρας....
Τσοχατζοπουλοσ και λαλιωτης που σας χρειάζεται.....Τα δυο ονόματα είναι τυχαία, θα μπορούσα να γράψω χίλια και Βάλε...:cool:
Τελικά είμαστε μαζοχες....:hmmm:

gsmaniac
06-06-2012, 13:25
Όσο για τα φάρμακα.....ο πατέρας με χρόνιο αναπνευστικο,έχει να πληρωθεί το οξυγόνο του απο τον Δεκεμβριο(γύρω στα 150 ευρω τον μήνα):cool:
Η μάνα μου έχει καταθέσει τα χαρτιά της για σύνταξη εδω και 18 μήνες και δεν έχει πάρει ευρω, επειδη ένα κ@λοχαρτο δεν παει απο το ΤΕΒΕ στο ΙΚΑ...:u59:
Για οοοοολα αυτα φταίει ο αλητης ο Τσιπρας....που ήταν κνιτης και μοιάζει στον ΑΓΠ και στην παπαρηγα....:cool:
Μην σας πιάνουν οι ανασφαλειες σας....ο σαμαρας με τον βενιζελο, θα μας ξανακυβερνησουν και όλα θα είναι όμορφα και ωραία....
Θα τρώτε πολυ κράξιμο όμως, αν ξαναγκρινιαξετε....αυτο σας το υποσχομαι:p
Σε πρόβατα και μη....:ha16:

LakisGS
06-06-2012, 13:33
Αυτά τα λαμόγια δεν κάλυπταν και τους κουκουλοφόρους που μας σπάγανε τα μαγαζιά?? Τα καλόπαιδα του τσίπρα... Και θέλουν να τον βγάλουνε να κυβερνήσει κιόλας... Θα πέσουν φάπες και δεν θα είναι ψιλές...

frits
06-06-2012, 14:22
Όσο για τα φάρμακα.....ο πατέρας με χρόνιο αναπνευστικο,έχει να πληρωθεί το οξυγόνο του απο τον Δεκεμβριο(γύρω στα 150 ευρω τον μήνα):cool:
Η μάνα μου έχει καταθέσει τα χαρτιά της για σύνταξη εδω και 18 μήνες και δεν έχει πάρει ευρω, επειδη ένα κ@λοχαρτο δεν παει απο το ΤΕΒΕ στο ΙΚΑ...:u59:
Για οοοοολα αυτα φταίει ο αλητης ο Τσιπρας....που ήταν κνιτης και μοιάζει στον ΑΓΠ και στην παπαρηγα....:cool:
Μην σας πιάνουν οι ανασφαλειες σας....ο σαμαρας με τον βενιζελο, θα μας ξανακυβερνησουν και όλα θα είναι όμορφα και ωραία....
Θα τρώτε πολυ κράξιμο όμως, αν ξαναγκρινιαξετε....αυτο σας το υποσχομαι:p
Σε πρόβατα και μη....:ha16:

Για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά. Η δική μου θέση είναι ότι είμαστε σε αδιέξοδο, οι πρασινομπλε τα γ@μησαν όλα και μία δική τους κυβέρνηση δεν έχει καμία τυχή αν προσπαθήσει να πάρει τα μέτρα που είχαν προγραμματιστεί.

Από την άλλη είναι απλή λογική να βλέπεις ότι με τον συρφετό της αριστεράς από την μία μεριά (σήμερα στο Mega πλακωνόντουσαν ο Σκουρλέτης με τον Ψαριανό αν ο Στάλιν έφαγε τους νεοκομμ@υνιστές !!!! :eek: ) δεν πάει πουθενά.

Είναι αποκλειστικώς ελληνική σκέψη ότι όλος ο Δυτικός κόσμος θα μας βάλει Βελιγκέκα στο κεφάλι του και θα μας δανείζει για να δίνουμε 2 χρόνια ταμείο ανεργίας στους ανέργους λες και αυτοί δεν έχουν δικού τους..

Η θεωρία ότι μας λείπουν μόνο 2 Δις από τον προϋπολογισμό είναι αστεία γιατί αν σταματήσουν τα πακέτα έστω αυτά τα κουτσουρεμένα θα υπάρξει τέτοιπ πάγωμα στην αγορά που η ύφεση σύμφωνα με τις μετριιοπαθέστερες εκτιμήσεις θα πάει στο 30%, Ήδη οι δύο μήνες ακυβερνησίας έχουν τρελό κόστος στα έσοδα και όποιος λέει ότι αυτά είναι τρομοκρατία δεν έχει επιχειρήματα και δεν βλέπει τι γίνεται γύρω του.

Οι δομές του κράτους είναι από δύσκολο εώς αδύνατο να αλλάξουν πολύ περισσότερο με κυβέρνηση αριστεράς είναι θέμα φιλοσοφίας τους που έρχεται να κουμπώσει με τον σταρχ@δισμό των ελλήνων.

Η λύση;

Να γίνει οικουμενική κυβέρνηση, να τραβήξουν τις πραγματικές κόκκινες γραμμές, να εκμεταλευτούν την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί στην Ευρώπη και με την απειλή ακυβερνησίας που τους έχουμε δώσει απλόχερα και σοφά να προσπαθήσουν να πετύχουν κάτι καλύτερο..

Κατά την γνώμη μου πάντα όσοι περιμένετε ότι με τον Τσίπρα πρωθυπουργό θα δείτε καλύτερες μέρες θα απογοητευτείτε άσχημα. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι πράγματι δεν υπάρχει εναλλακτική

Εξήγησέ μου γιατί πιστεύεις ότι με το ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση το χαρτί θα πάει από το ΤΕΒΕ στο ΙΚΑ, και ότι ο πατέρας σου θα πάρει τα χρήματα του οξυγόνου. Μήπως και λεφτά να έχεις δεν βρίσκεις να πάρεις το οξυγόνο.

Ξέρω θα με πεις τρομοκρατημένο, εγώ λέω ότι βλέπω τα πράγματα αντικειμενικά, ξέρω πως σκέφτονται οι ξένοι και είμαι σίγουρος ότι βλέποντας ένα "τσόγλανο" της αριστεράς να τους εκβιάζει δεν πρόκειτε να μασήσουν.

Η λογική ότι θα μας παρακαλάνε να πάρουμε τα δανεικά είναι τουλάχιστον αστεία...

gsmaniac
06-06-2012, 14:28
Κατά την γνώμη μου πάντα όσοι περιμένετε ότι με τον Τσίπρα πρωθυπουργό θα δείτε καλύτερες μέρες θα απογοητευτείτε άσχημα. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι πράγματι δεν υπάρχει εναλλακτική

Εξήγησέ μου γιατί πιστεύεις ότι με το ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση το χαρτί θα πάει από το ΤΕΒΕ στο ΙΚΑ, και ότι ο πατέρας σου θα πάρει τα χρήματα του οξυγόνου. Μήπως και λεφτά να έχεις δεν βρίσκεις να πάρεις το οξυγόνο.

Ξέρω θα με πεις τρομοκρατημένο, εγώ λέω ότι βλέπω τα πράγματα αντικειμενικά, ξέρω πως σκέφτονται οι ξένοι και είμαι σίγουρος ότι βλέποντας ένα "τσόγλανο" της αριστεράς να τους εκβιάζει δεν πρόκειτε να μασήσουν.

Η λογική ότι θα μας παρακαλάνε να πάρουμε τα δανεικά είναι τουλάχιστον αστεία...
εγω δεν λεω οτι με τον τσιπρα θα σωθουμε.......απλα δεν μπορω να ξαναψηφισω τα λαμογια που μας εφεραν σε αυτο το χαλι και υπογραφοντας χαρτια στην μερκελ, να υποσχονται οτι θα συνεχισουν το ξεσκισμα...:cool:
δεν μπορω να ψηφισω ολους αυτους που μας εχουν ####### χωρις σαλιο τοσα χρονια.....ισως ειναι θεμα χαρακτηρα:rolleyes:

frits
06-06-2012, 14:50
εγω δεν λεω οτι με τον τσιπρα θα σωθουμε.......απλα δεν μπορω να ξαναψηφισω τα λαμογια που μας εφεραν σε αυτο το χαλι και υπογραφοντας χαρτια στην μερκελ, να υποσχονται οτι θα συνεχισουν το ξεσκισμα...:cool:
δεν μπορω να ψηφισω ολους αυτους που μας εχουν ####### χωρις σαλιο τοσα χρονια.....ισως ειναι θεμα χαρακτηρα:rolleyes:


Aυτό είναι απολύτως σεβαστό και δεν είσαι ο μόνος......μακάρι να είναι ο Τσίπρας η λύση και να μην χρειαστεί να ξαναγυρίσουμε σε αυτούς, αλλά...
φοβάμαι ότι όπως αυτοί τον έκαναν να φαντάζει σωτήρας, μήπως τους ανταπoδώσει το δώρο.....

Eίναι άλλο πράγμα οι ιδέες και οι αρχές και άλλο ο πραγματικός κόσμος..

gsmaniac
06-06-2012, 14:56
Aυτό είναι απολύτως σεβαστό και δεν είσαι ο μόνος......μακάρι να είναι ο Τσίπρας η λύση και να μην χρειαστεί να ξαναγυρίσουμε σε αυτούς, αλλά...
φοβάμαι ότι όπως αυτοί τον έκαναν να φαντάζει σωτήρας, μήπως τους ανταπoδώσει το δώρο.....

Eίναι άλλο πράγμα οι ιδέες και οι αρχές και άλλο ο πραγματικός κόσμος..

δεν υπαρχουν ιδεες πια.........εκτος απο μικρη φανατικη μειοψηφεια
ο κοσμος ενδιαφερεται για τα βασικα αγαθα, γιατι αυτα εχασε με τις προηγουμενες κυβερνησεις
ο πραγματικος κοσμος ειναι το μεροκαμματο,υγεια, παιδεια....κλπ
αυτα εχουμε χασει.....:cool:

napgeo
06-06-2012, 14:56
Τι ΠΑΝΙΚΟΣ σας έχει πιάσει με τον Νεαρό Ηπειρώτη. :ye02:


Μην έχετε φόβο. Τον κουλαντρίζω άνετα...................

gsmaniac
06-06-2012, 14:59
Τι ΠΑΝΙΚΟΣ σας έχει πιάσει με τον Νεαρό Ηπειρώτη. :ye02:


Μην έχετε φόβο. Τον κουλαντρίζω άνετα...................


γεια σου ρα ναπο γιγαντα..........μου αρεσεις γιατι σε ολα τα θεματα εισαι εκτος θεματος:p:D
κερασμενος ο καφες το βραδυ....απο εμενα:)

frits
06-06-2012, 15:01
Τι ΠΑΝΙΚΟΣ σας έχει πιάσει με τον Νεαρό Ηπειρώτη. :ye02:


Μην έχετε φόβο. Τον κουλαντρίζω άνετα...................

Από την Ελευθερούπολη της Καβάλας είναι Νάπο...:rolleyes:

Εσύ πως εμπιστεύσαι κάποιον που καβαλάει BMW, τι κρίση να έχει ένας τέτοιος άνθρωπος...;;; :p

napgeo
06-06-2012, 15:13
Από την Ελευθερούπολη της Καβάλας είναι Νάπο...:rolleyes:

Εσύ πως εμπιστεύσαι κάποιον που καβαλάει BMW, τι κρίση να έχει ένας τέτοιος άνθρωπος...;;; :p





:Απορία::Απορία:Μα τι είναι αυτά που λές.:u55::u55:
Το παλληκάρι κατάγεται από το Αθαμάνιο Άρτας και το μηχανάκι του είναι SUZUKI DL 650.
Όπως και άλλοι οικονομικοί μετανάστες γεννήθηκε στη ξενιτιά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι Ηπειρωτόπουλο. Το από πού κατάγεται η μάνα του και τι μας νοιάζει εμάς. Στο χωριό μου λένε ότι όλα τα χωράφια είναι ίδια. Ο σπορέας αλλάζει.
Αυτό που έχει εξαγγείλει ότι θα βάλει έκτακτη εισφορά σε κατόχους προβληματικών δικύκλων δεν θα ισχύσει τελικά. Εδώ με άκουσε.
Και τι του είπα. Κρίμα βρε Πατρίδα. Πληρώνουν που πληρώνουν αμαρτίες μη τους πληγώνεις άλλο...............................

GeorgeP
06-06-2012, 16:00
Από την Ελευθερούπολη της Καβάλας είναι Νάπο...:rolleyes:

Εσύ πως εμπιστεύσαι κάποιον που καβαλάει BMW, τι κρίση να έχει ένας τέτοιος άνθρωπος...;;; :p

Η μαμα του Σταυρο.......ο ιδιος γεννηθηκε στην Αθηνα το 1974 οπως λεει εδω
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B7%CF%82_%CE%A4%CF%83%CE%AF%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%82 (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B7%CF%82_%CE%A4%CF%83%CE%AF%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%82)

Translatoras
06-06-2012, 16:18
Η λύση;

Να γίνει οικουμενική κυβέρνηση, να τραβήξουν τις πραγματικές κόκκινες γραμμές, να εκμεταλευτούν την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί στην Ευρώπη και με την απειλή ακυβερνησίας που τους έχουμε δώσει απλόχερα και σοφά να προσπαθήσουν να πετύχουν κάτι καλύτερο..

Αααανα μπραβο γεια σου.
Οχι απλα κατι καλυτερο, ΑΛΛΑ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
Προτιμω ομως το ΠΑΝΔΟΚ να συμμετεχει ως ο καρπαζοεισπρακτορας των εκλογων για να ειναι ΟΛΟΦΑΝΕΡΗ και ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ η αντιθεση του λαου με το φορομπηχτικο κομματι του μνημονιου που εξολοθρευει τη μεσαια ταξη και εξαθλιωνει τα χαμηλοτερα στρωματα.

Κατά την γνώμη μου πάντα όσοι περιμένετε ότι με τον Τσίπρα πρωθυπουργό θα δείτε καλύτερες μέρες θα απογοητευτείτε άσχημα. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι πράγματι δεν υπάρχει εναλλακτική


Ειλικρινα, πιστευεις οτι οποιος ψηφισε/θα ψηφισει Συριζα θελει τον Τσιπρα για πρωθυπουργο;;;;;
Αυτο ισως ισχυει για τα κομματικα στελεχη και οσους τον εχουν παιξει στο στοιχημα:):).

Ο Συριζα ηταν κομμα του 7% και ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ.
Απλα εχει την τυχη να εξαργυρωνει τη μιζερια, την ανασφαλεια και την κατρακυλα που προκαλεσαν οι αλλοι.

Βρεθηκε στη σωστη θεση την καταλληλη στιγμη και θελει να το εκμεταλλευτει στο επακρο για να μπει σε μια Οικουμενικη με καλυτερους ορους απ' αυτους της 6ης Μαιου.
Ακομα και αυτοδυναμια με 200 εδρες να παρει ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΟΒΑΡΗ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΘΑ ΣΚΟΡΠΙΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ 5 ΑΝΕΜΟΥΣ.

Fuji
06-06-2012, 16:31
Αυτό με τις κόκκινες γραμμές μου άρεσε, αν και είναι λίγο θολό. Και να σημειώσω στα λεγόμενά σου με τα οποία συμφωνώ,
Αααανα μπραβο γεια σου.
Οχι απλα κατι καλυτερο, ΑΛΛΑ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
Προτιμω ομως το ΠΑΝΔΟΚ να συμμετεχει με ψήφο ανοχής και χωρίς βουλευτές στην οικ/κή κυβέρνηση, ως ο καρπαζοεισπρακτορας των εκλογων για να ειναι ΟΛΟΦΑΝΕΡΗ και ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ η αντιθεση του λαου με το φορομπηχτικο κομματι του μνημονιου που εξολοθρευει τη μεσαια ταξη και εξαθλιωνει τα χαμηλοτερα στρωματα.



Ειλικρινα, πιστευεις οτι οποιος ψηφισε/θα ψηφισει Συριζα θελει τον Τσιπρα για πρωθυπουργο;;;;;
Αυτο ισως ισχυει για τα κομματικα στελεχη και οσους τον εχουν παιξει στο στοιχημα:):).

Ο Συριζα ηταν κομμα του 7% και ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ.
Απλα εχει την τυχη να εξαργυρωνει τη μιζερια, την ανασφαλεια και την κατρακυλα που προκαλεσαν οι αλλοι. Α γειά σου! Και κανείς δεν μπορεί να τον κατακρίνει γι' αυτό.

Βρεθηκε στη σωστη θεση την καταλληλη στιγμη και θελει να το εκμεταλλευτει στο επακρο για να μπει σε μια Οικουμενικη με καλυτερους ορους απ' αυτους της 6ης Μαιου.
Ακομα και αυτοδυναμια με 200 εδρες να παρει ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΟΒΑΡΗ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΘΑ ΣΚΟΡΠΙΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ 5 ΑΝΕΜΟΥΣ.

Και φυσικά να μη ξεχνάμε πως, την αναδίπλωση των φίλων μας ευρωπαίων και το ... νερό στο κρασί τους, στον Τσίπρα τη χρωστάμε, κι όχι στους ναιναίκους πουλημένους Βενιζέλο και Σαμαρά. Μάλλον το χρωστάμε καλύτερα, όχι στον Τσίπρα, αλλά στον κοσμάκη που μάυρισε τους ξεφτίλες, και του έδωσε φωνή.

diomiles
06-06-2012, 17:27
Και φυσικά να μη ξεχνάμε πως, την αναδίπλωση των φίλων μας ευρωπαίων και το ... νερό στο κρασί τους, στον Τσίπρα τη χρωστάμε, κι όχι στους ναιναίκους πουλημένους Βενιζέλο και Σαμαρά. Μάλλον το χρωστάμε καλύτερα, όχι στον Τσίπρα, αλλά στον κοσμάκη που μάυρισε τους ξεφτίλες, και του έδωσε φωνή.


:ye31:

asotosios
06-06-2012, 17:32
NAPO for PRESIDENT...!!!:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3:

frits
06-06-2012, 18:02
Ειλικρινα, πιστευεις οτι οποιος ψηφισε/θα ψηφισει Συριζα θελει τον Τσιπρα για πρωθυπουργο;;;;;
Αυτο ισως ισχυει για τα κομματικα στελεχη και οσους τον εχουν παιξει στο στοιχημα:):).

Ο Συριζα ηταν κομμα του 7% και ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ.
Απλα εχει την τυχη να εξαργυρωνει τη μιζερια, την ανασφαλεια και την κατρακυλα που προκαλεσαν οι αλλοι.

Βρεθηκε στη σωστη θεση την καταλληλη στιγμη και θελει να το εκμεταλλευτει στο επακρο για να μπει σε μια Οικουμενικη με καλυτερους ορους απ' αυτους της 6ης Μαιου.
Ακομα και αυτοδυναμια με 200 εδρες να παρει ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΟΒΑΡΗ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΘΑ ΣΚΟΡΠΙΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ 5 ΑΝΕΜΟΥΣ.

Σίγουρα δεν το πιστεύω,
μεταφέρω ότι εισπράτω από τον περίγυρό μου και δεν εννοώ τον στενό...
Αλλά αυτό για την οικουμενική το είδες κάπου γραμένο, ή το υποθέτεις ;

Αν έλεγε επίσημα κάτι τέτοιο θα τον ψήφιζα με τα 2 χέρια, αλλά εγώ ακούω από στελέχη του για κρατικοποιήσεις π.χ ΟΤΕ , για λόγους εθνικής ασφαλείας λένε, όταν την ίδια στιγμή δεν θεωρούν την Τουρκία κίνδυνο..:eek:

Επίσης με ανησυχεί η φανατίλα των αριστερών, αυτή την γλώσσα δεν την ομιλούν έξω την έχουν ξεχάσει από τον Μπερλίνγκουερ και μετά κάπου στο 1976-78..

Όπως έγραψα και παραπάνω μακάρι να έχετε δίκιο και ας βγω εγώ λάθος..:)