PDA

View Full Version : Πλαϊνές βαλιτσες (μεταλλικες vs πλαστικες)


squad
04-06-2012, 01:32
Το παρον θεμα ανοίγετε για να μας πουν οι κατοχοι τους,τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των βαλιτσων,και γιατι επελεξαν αυτή,και όχι την άλλη,στα ταξιδια στην πολη και γενικα το ποσο χρήσιμος είναι αυτος ο εξοπλισμος στην μηχανη.ετσι ώστε να εχουμε μια πρωτη εικονα οι υποψήφιοι αγοραστές,(και εγω μεσα) :D

fotislarissa
04-06-2012, 08:56
Ας αρχίσω εγώ πρώτος,
Έχω τις Vario. Πλεονεκτημα μεγάλο η αυξομείωση του όγκου τους. Από άποψη εφαρμογής στις βάσεις τους, άψογες (δοκιμασμένες και σε λίγο χώμα. Από άποψη στεγανότητας, πριν από ένα χρόνο σε ταξίδι στη Σερβία όπου συναντήσαμε αρκετή βροχή, διαπίστωσα ότι από την κάτω μεριά έβαλαν νερό, όχι πολύ αλλά έβαλαν. Όταν επέστρεψα Λάρισα και πήγα στον αντιπρόσωπο μουείπαν ότι γι΄αυτό τον λόγο πουλάνε και τις εσωτερικές ......... αγόρασα και τις εσωτερικές και ξένιασα. Να πώ εδώ ότι πραγματικά οι εσωτερικές αξίζουν τα λεφτά τους, αφού ανοίγεις τη βαλίτσα, παίρνεις το σάκο και τέλος. Ούτε βάλε βαλίτσα, ούτα βγάλε βαλίτσα. Από άποψη εμφάνισης, η μοτό πιστεύω ότι ομορφαίνει με τις αλουμινίου, ιδίως οι βάσεις τους τη ΄΄γεμίζουν΄΄, αλλά θα μου πεις γούστα είναι αυτά. Σχετικά με τις αλουμινίου το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι αν δεν έχεις και τους εσωτερικούς σάκους λόγω του ότι δημιουργείται υγροποίηση στο εσωτερικό τους τα πράγματα μουσκεύουν, αυτό μαλιστα το θέτω ως εερώτημα και παρακαλώ τους κατόχους τους να μας το ξεκαθαρίσουν. Πάντως εγώ είμαι σε σκέψη να τις αλλάξω τις vario με τις αλουμινίου, για λόγους εμφάνισης

vpentza
04-06-2012, 09:06
Με το σκεπτικό οτι το 70% των χλμ γίνονται μέσα στη πόλη, η δυνατότητα αυξομείωσης του όγκου των vario δίνει πλεονέκτημα έναντι των μεταλλικών για light χρήση εντός αλλά και σε μονοήμερες/διημερες εκδρομές.

Οι μεταλλικές είναι πιο "μονιμη" λύση....δεν τις βγάζεις εάν δεν φτάσεις...βόρειο ακρωτήρι.....:ye32:

squad
25-12-2012, 20:05
Στις βαλιτσες zegaproτο το And-s και το Stainless-steel τι ειναι??

nivo
25-12-2012, 20:33
καλη η αυξομειωση ογκου,αλλα η πλαστικη αν εχεις καποια "ατυχη" στιγμη,θα γεμισει ο δρομος σωβρακοφανελες,αντιθετα η αλουμινιου δεν εχει τετοιο θεμα,και να εχει στραπατσαριστει με λιγο χτυπημα θα σου βγαλει το ταξιδι..

todor
25-12-2012, 20:47
οι μεταλλικές δεν είναι κυρίως για χωμάτινες καταστάσεις και να μην έχεις τον φόβο να σπάσουν όπως οι πλατικές??? κι εγώ είμαι σε αναζήτηση (για μελλοντική χρήση)

gsmaniac
25-12-2012, 21:07
Καμμία σύγκριση....
Ο χώρος των αλουμινενιων μεγαλύτερος, ποιοτικότερη κατασκευή και προστασία για ολόκληρη την μοτοσυκλέτα
Πριν βάλω τις αλουμινιου, είχα εσωτερικές και στις vario. ......οπότε η χρήση είναι ίδια
Να σημειωθεί.....ότι οι βάσεις στηριξεις της vario. .... είναι μέτριας αντοχής και καθόλου εμπιστοσύνης, πάντα σε σχέση με του adve;)

Αν κάποιοςείναι σε σκέψη μεταξύ των δύο.......μην λυπηθεί την διαφορά χρημάτων:rolleyes:

forester
26-12-2012, 19:08
To μόνο πλεονέκτημα για τις πλαστικές, είναι η τιμή!
Γενικά μιλώντας κι όχι συγκεκριμένα για τις βαλίτσες της BMW. Στις vario προστίθεται το πλεονέκτημα του μεταβλητού όγκου.
Σε όλα τα υπόλοιπα υπερτερούν οι μεταλλικές:
-χώροι και δυνατότητα να συμπιέσεις περιεχόμενο, ώστε να πάρουν κι άλλο.
-προστασία από νερά - σκόνες, με ή χωρίς εσωτερικές!
-αντοχή σε κραδασμούς και πτώσεις (στο χώμα οι κραδασμοί είναι συνεχείς και έντονοι, αλλά και στην άσφαλτο, όπου ταξιδεύουμε πιο γρήγορα, μια - δυο καλές λακούβες αρκούν να σε κάνουν να ψάχνεις...)
-προστασία της μηχανής από τις βαλίτσες, σε πιθανή πτώση και φυσικά, ακόμα και τα κάγκελα των μεταλλικών, αποτελούν προστασία!

Η επιλογή, έχει να κάνει με τη χρήση. Αν είναι να χρξσιμοποιούνται 1-2 φορές το χρόνο και μόνο για ταξιδάκια 3-5 ημερών, δεν αξίζει να "χώσει" κάποιος το χιλιάρικο+.
Αν τα ταξίδια είναι πιο συχνά και πολυήμερα , ή μιλάμε για camping με τη μηχανή, τότε το χιλιάρικο + είναι μονόδρομος:ye33:

zandesiro
27-12-2012, 11:22
Στις βαλιτσες zegaproτο το And-s και το Stainless-steel τι ειναι??

Αν δεν κανω λαθος And-s ειναι οι ανοδιομενες και Stainless-steel οι απλες....

Και η διαφορα αναμεσα στις δυο ποιοτητες ειναι για να μην σου μαυριζει τα πραγματα σου εσωτερικα το σκετο μεταλλο(Stainless-steel)...

Astakos82
27-12-2012, 13:12
Φιλαρακι εισαι εδε για μεταλλικες

http://www.gsforum.gr/%CE%95%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-26/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%92%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%84%CF%83%CF%8E%CE%BD-26568/

και για παστικες οπου βρεις.... αλλα με την τιμη στης μεταλλικες ιδια με τις πλαστικες ...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

δες και εδω....

http://www.gsforum.gr/%CE%95%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-26/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%92%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%84%CF%83%CF%8E%CE%BD-26568/index45.html