PDA

View Full Version : Γνωμες για αξιπιστια bmw f650 gs-f 650 gs dakar.


musictech
08-06-2012, 08:36
καλημερα...εδω και πολλα χρονια (12,5) εχω ενα xt 600 toy 1996.Αποφασισα να το αλλαξω και οι βασικοτεροι λογοι ειναι

-το βαρεθηκα

-καιει πολυ

-το βαρεθηκα

-δεν ειναι κ το πιο ασφαλες

-το βαρεθηκα

-θα ηθελα καποια πιο δυνατη μηχανη ικανη και για ταξιδια(οχι κατ'αναγκη πολυ περισσοτερο.με ενδιαφερει να εχει τουλαχιστον την ροπη του xt.)



Δεν θελω να ξεπερασω τα 750 cc.Δεν θα ηθελα μηχανη παλαιοτερη του 2003.



Κανω περιπου 10000 τον χρονο,κυριως στην πολη (αθηνα).Φυσικα αν η μηχανη μου το επιτρεψει...θα κανω και ταξιδια.επισης καποιες φορες η μηχανη θα κινειται σε νησια κτλ..

Με ενδιαφερει κυριως η μηχανη να προσφερει:



1)αξιοπιστια-αποφυγη βλαβων (δεν θελω με τιποτα να τρεχω συχνα στο...συνεργειο)

2)καταναλωση

3)ασφαλεια.δεν ξερω κατα ποσο ειναι απαραιτητο το abs.θα ηθελα τις γνωμες σας.Εχω την αισθηση οτι μετα απο 12 χρονια παρεα με το xt..ισως το ABS να μην ειναι απαραιτητο...

4)ευελιξια στην πολη-χαμηλο κοστος συντηρησης



ΔΕΝ με ενδιαφερει κατα ποσο τοις % ειναι ον η οφ...:)



γενικα θα ηθελα να διαθεσω το πολυ μεχρι 3000 ευρω.οι μηχανες που εχω υποψιν και ''ψαχνομαι'' τις τελευταιες μερες σε φορουμς,συνεργεια κτλ ειναι οι παρακατω:



1)-bmw f650 gs ή bmw f650 gs dakar toy 2003 η το επομενο μοντελο που εβγαινε μεχρι το 2007.

Η αληθεια ειναι οτι με προβληματιζει η αξιοπιστια του bmw και το κατα ποσο ειναι...ζημιαρικο.Δεν θα ηθελα με τιποτα ζημιαρικη μηχανη.ειναι αυτο με μαλλον την καλυτερη καταναλωση.το εχω κανει βολτα και με ικανοποιει οδηγικα.



2)suzuki v strom.(2005-2006)

ξερω οτι κ αυτο εχει χαμηλη καταναλωση.εκτος των αλλων θα ηθελα να μου πειτε αν το τιμονι ''κοβει'' οσο αυτο του xt..



3)αν κ ξερω οτι δεν εχει σχεση με τα παραπανω...suzuki freewind 650.το βαζω γιατι το βρισκω πολυ φθηνα.



4)kawasaki kle 500 (περιπου του 2005) ( η ροπη του-δυναμη του-γκαζι του ειναι ανωτερο ..του xt? )





Αν και μου αρεσει πολυ...απερριψα το honda xl transalp 650 λογω υψηλης καταναλωσης.



Αν ημουν σιγουρος για την αξιοπιστια του bmw, θα επαιρνα αυτο γιατι το βρισκει κανεις σε καλες τιμες,προσφεροντας ολα οσα ζηταω...



Εννοειται οτι οποιαδηποτε αλλη προταση η οποια πληρει τις απαιτησεις μου...ειναι ευπροσδεκτη! :)



Επισης θα παρακαλουσα το δυνατον πιο αντικειμενικες γνωμες απεξαρτητοποιημενες απο ..τον ερωτα που μπορει να τρεφει κανεις για την μηχανη του ;)

Σας ευχαριστω εκ των προτερων....

phoenix
08-06-2012, 10:11
Θα ξεκινήσω ως εξεις
Δεν υπάρχουν ζημιαρες μηχανές αλλά ζημιαρηδες οδηγοί
Αν ο μάστορας είναι πρώτα Απο όλα καλός άνθρωπος και γνωστής του αντικειμένου μπορεί να σε προλάβει Απο πολλές ζημιές
Τώρα για την χρήση που θέλεις ένα 650 δικυλινδρο
Θα ήταν ότι πρέπει αν δεν σου βγαίνουν τα χρήματα ένα απλό 650 με abs
Εννοείται BMW

musictech
08-06-2012, 18:59
Θα ξεκινήσω ως εξεις
Δεν υπάρχουν ζημιαρες μηχανές αλλά ζημιαρηδες οδηγοί
Αν ο μάστορας είναι πρώτα Απο όλα καλός άνθρωπος και γνωστής του αντικειμένου μπορεί να σε προλάβει Απο πολλές ζημιές
Τώρα για την χρήση που θέλεις ένα 650 δικυλινδρο
Θα ήταν ότι πρέπει αν δεν σου βγαίνουν τα χρήματα ένα απλό 650 με abs
Εννοείται BMW

exete να μου συστησετε καποιο τετοιο μηχανικο κοντα σε δαφνη-αγιο δημητριο?εννοειται οτι θελω να ειναι τιμιος και με καλες τιμες... ;)

επισης με απασχολουν κατι ''κουλα'' που εχω ακουσει για τα bmw...px οτι παθαινει βλαβη καποιο μικρο εξαρτημα και πρεπει να αντικατασταθει ενα μεγαλυτερο συνολο εαξρτηματων το οποιο συμπεριλαμβανει και το συγκεκριμενο εξαρτημα γιατι η bmw..δεν το πουλαει ξεχωριστα...τι εχετε να πειτε για αυτο?

musictech
09-06-2012, 18:04
το f650 gs ειναι αυτο που θα ηθελα να καταληξω αν σιγουρευτω οτι δεν βγαζει ζημιες..το βρισκω σε σουπερ τιμη και ειναι το μοναδικο που εχει δυνατοτητα απενεργοποιησης abs...αλλες γνωμες περι αξιοπιστιας-βλαβων του bmw?

NLS
09-06-2012, 18:31
Ένα ίδιο thread δεν έφτανε;

ortho
09-06-2012, 22:56
Ιδίως όταν έχουμε ήδη απαντήσει......

Astakos82
10-06-2012, 00:34
Φιλε παρτο μα κλειστα ματια... εχω 35000 χλμ και οποτε το καβαλαω :re26::re26::re26::re26: σκυνω... Αυριο παω Προυσο και το μονο που σκευτομαι ειναι να το καβαλησω και να φυγω...

musictech
10-06-2012, 03:55
Ένα ίδιο thread δεν έφτανε;

εχετε δικιο αλλα εκτος οτι ειναι η πρωτη φορα που μπαινω σε αυτο το site,δεν ηξερα σε ποια κατηγορια θα υπηρχαν περισσοτερες πιθανοτητες να λαβω πιο πολλες απαντησεις ;) ...

θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον καλο-τιμιο μηχανικο με καλες τιμες κοντα σε δαφνη-ηλιουπολη-αγιο δημητριο-νεα σμυρνη..ευχαριστω!

τελος θα ηθελα να μου πειτε....ειναι απαραιτητο αυτος ο μηχανικος να ξερει καλα τις συγκεκριμενες μηχανες?ενας καλος μηχανικος που επισκευαζει κυριως japanese θα...μπορουσε να ανταπεξελθει?

anegis
10-06-2012, 09:38
Επι της Βουλιαγμενης, λίγο μετά την Υμηττού στο δεξί σου χέρι.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

NLS
10-06-2012, 10:54
Ναι θα μπορούσε να ανταπεξέλθει. Το F650GS είναι αρκετά απλό στο σέρβις του. Άντε να το πηγαίνεις καμιά φορά κάπου που έχουν "εγκέφαλο" για να το "διαβάζει".

GsDakar
10-06-2012, 15:33
ζημιες δεν θα ελεγα οτι βγαζει,γενικα ειναι μια μηχανη η οποια συνδιαζει και πολη και βουνο(DAKAR) για το απλο μονο πολη και ταξιδακια,απο το ΧΤ που εχεις θα δεις διαφορα γιατι το ΧΤ ειναι λιγο πιο 'παιχνιδιαρικο' ενω το BMW ειναι πιο βαρυ,απο κραδασμους δεν θα εχεις σαν το ΧΤ,η θεση οδηγησης απλα εκπληκτικη πας ταξιδι ανετα και μετα μπορεις και να περπατησεις :rolleyes: ,ειναι μια καλη επιλογη για κατι το διαφορετικο απο αυτο που εχεις,απο συντηρηση σαφως ειναι φθηνοτερο το ΧΤ,αλλα οι κ@υλες πληρωνονται...

phoenix
10-06-2012, 15:47
Φίλε αν υπήρχε θέμα με το θέμα σου οι διαχειριστές θα το διόρθωναν
Πάμε παρακάτω
Καλά θα είναι την κάθε μηχανη να την πηγαίνεις σε αυτόν που έχει πολυ εμπειρία από αυτήν
Όσον αφορά το ψάξιμο για την κατάλληλη θα πρέπει να γίνει μεθοδικά
Συνεργεία υπάρχουν πολλά καλά θα είναι να επισκεφτεις κάποια τα οποία υπάρχει άτυπη συνεργασία με το φόρουμ
Ειδικά το παλικάρι που δουλεύει στο φαστ φουριους
Έχει μεγάλη εμπειρία απο 650 γιατί του αρέσουν πολυ
Και μπορεί να έχει και κάτι Καλο να σου προτεινη
Αυτά :cool2:

musictech
23-06-2012, 16:12
θα μου πειτε διευθυνση και τηλ απο το συνεργειο fAST and furious?

gsmaniac
23-06-2012, 16:27
θα μου πειτε διευθυνση και τηλ απο το συνεργειο fAST and furious?

6937192217....βασιλης

stelth1
25-06-2012, 10:08
ΠΡΟΣΕΞΕ!!!τι θα αγορασεις.

musictech
12-07-2012, 04:10
ΠΡΟΣΕΞΕ!!!τι θα αγορασεις.

τι...εννοεις?

GsDakar
12-07-2012, 09:02
ΠΡΟΣΕΞΕ!!!τι θα αγορασεις.

ναι λιγο τρομακτικο ακουγεται οπως το λες !!!!!!

Slane
12-07-2012, 09:20
Φίλε Στέργιο,

Θα σου πω τη γνώμη μου μέσα από τις δικές μου εμπειρίες γύρω από τα μηχανάκια που αναφέρεις. Είχα μια GS 650 DAKAR μοντέλο του 2000 για τρία χρόνια. Δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Πολλά και συχνά μικροπροβλήματα τα οποία έσπαγαν τα νεύρα. Την αγόρασα μεταχειρισμένη με 20.000 περίπου km και δεν είχε τίποτα.
- Ήταν χαμηλή και έβρισκε από κάτω συνέχεια. Το θέμα ήταν ότι είχε σπάσει 2-3 φορές η βάση εκεί που πιάνει διπλή στέκα και δένει με το πλαίσιο κι όταν συνέβαινε αυτό ήταν μεγάλη ταλαιπωρία. Το service της BMW δεν αναλάμβανε να την κολλήσει γιατί ήταν επικίνδυνο να αρπάξει φωτιά οπότε αναγκαζόμουν να βρω συνεργείο με εξατμίσεις αυτοκινήτων να την κολλήσουν με argon.
- Τον τελευταίο καιρό κι αφού είχα αποφασίσει να την αντικαταστήσω ακουγόταν ένα πολύ έντονο κι ενοχλητικό τρίξιμο στα μπροστινά όργανα.
- Είχε σπάσει και είχε κρεμάσει το μπροστινό φανάρι ( στα καλά καθούμενα μια φορά που την πήγα σε ένα ήπιο χωματόδρομο ) και αυτό ήταν κάτι που και ήταν μπέρδεμα να επισκευαστεί αλλά και κόστισε στην μεταπώλησή της.

Από αυτές που ανέφερες ψηφίζω V-Strom. Πολύ καλή μοτοσικλέτα ακόμα κι εκτός δρόμου.

Δεν ξέρω το βαλάντιο σου αλλά γνώμη μου είναι να πας με μια καινούργια F 65O GS όπως έκανα κι εγώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αυτά τα χρήματα τα οποία θα ξοδέψεις θα τα δώσεις προκαταβολή και με το πρόγραμμα 3easy που έχει η BMW θα σου βγαίνει (αν σε παίρνει φυσικά) γύρω στα 120 € το μήνα. Θα έχεις όμως μια πολύ αξιόπιστη, ευχάριστη και ασφαλή μοτοσικλέτα την οποία καταευχαριστηθείς χωρίς προβλήματα.

ortho
12-07-2012, 10:32
Δύο είχα, ένα του 2006 κι ένα του 2002. Σκυλιά μαύρα χωρίς ζημιές άξιες λόγου. Καθένας κάνει τις εμπειρίες του φυσικά. Και δεν είμαι και κάποιος που χαϊδεύει τις μηχανές. Αλλά μηχανικά πάντα τις φροντίζω στην ώρα τους και δοκιμάζω και διάφορα "ψιλοπατεντιάρικα". Αν θες φιλαράκι ρίξε μιά ματιά κι εδώ....


http://www.gsforum.gr/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%9C%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1-24/f-650-gs-dakar-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B1%3B-32338/

NLS
12-07-2012, 12:05
Εμένα ότι μου είχε βγάλει ήταν αηδιούλες.

Όταν ήταν να την πουλήσω έσπασε το πλαϊνό σταντ. Είχα και κεντρικό όμως. ;)

Το κολλήσαμε κάποια στιγμή σε φίλο σιδερά αφού το λύσαμε.

stelth1
14-07-2012, 01:03
Προβληματα πολλα (ρελαντι-τροφοδοσια-αντλιες-ηλεκτρικα-ψυγειο κλπ) οσους γνωριζω κ ειχαν 650 τις πουλησαν...

NLS
14-07-2012, 02:47
Και εγώ σχεδόν όποιους ξέρω τις πούλησαν όπως και εγώ.
Αλλά όχι για προβλήματα αλλά για κάτι μεγαλύτερο.

GsDakar
14-07-2012, 12:27
Προβληματα πολλα (ρελαντι-τροφοδοσια-αντλιες-ηλεκτρικα-ψυγειο κλπ) οσους γνωριζω κ ειχαν 650 τις πουλησαν...

μαλλον εσυ δεν προσεξες τι αγορασες,αν σου τα εβγαλε ολα αυτα που λες,εσυ δεν πηρες μηχανη πηρες χρεπι γυαλισμενο,τελος παντων,εγω την εχω 3 χρονια και δεν εχει βγαλει τιποτα απολυτος και την γουσταρω και πολυ γιατι ειναι οικονομικη στην καταναλωση και στα σερβις της και με πηγε και λαμια με τρελα,μηχανη με μηχανη διαφερουν αναλογα τον ιδιοκτητη,προσεχε λοιπον τον ιδιοκτητη κυριως και μετα την μηχανη,αν την προσεχεις δεν θα σε αφησει ποτε οτι και να της κανεις.

diomiles
14-07-2012, 13:52
Αντε πάλι βαρέθηκα να λεω τα ίδια και τα ίδια...

Μοντέλο του 2005 με 55.000 χλμ κάποια στιγμή άλλαξα την λάμπα και έβαλα κάτι άλλες που βγάζουν καλύτερο φως αλλά κάηκε και ξαναέβαλα αυτην που φόραγε απο την μάνα του.Δεν έχω σφίξει ουτε βίδα.Ολα δουλευουν ρολοϊ όπως όταν ήταν καινούργια.Το πιο αξιόπιστο μηχάνημα που είχα ποτέ μου.

Το πιθανότερο πια είναι να γεράσουμε παρέα...:ye33:

NLS
14-07-2012, 14:18
Το σίγουρο είναι ότι κυκλοφορούν ΑΡΚΕΤΑ F650GS (ή και funduro που υποτίθεται δεν ήταν και τόσο καλό αφού ήταν aprilia) 10ετίας και βάλε.
Δεν μπορώ να πω το ίδιο για κάποιες άλλες μηχανές.

Μάθαμε και για το προβληματικό F650GS (μονοκύλινδρο) τώρα. Όσο ζει κανείς μαθαίνει.

ortho
14-07-2012, 15:17
Αντε πάλι βαρέθηκα να λεω τα ίδια και τα ίδια...

Μοντέλο του 2005 με 55.000 χλμ κάποια στιγμή άλλαξα την λάμπα και έβαλα κάτι άλλες που βγάζουν καλύτερο φως αλλά κάηκε και ξαναέβαλα αυτην που φόραγε απο την μάνα του.Δεν έχω σφίξει ουτε βίδα.Ολα δουλευουν ρολοϊ όπως όταν ήταν καινούργια.Το πιο αξιόπιστο μηχάνημα που είχα ποτέ μου.

Το πιθανότερο πια είναι να γεράσουμε παρέα...:ye33:

καλά, μη φιλάς σταυρό!:p:p:p:p

Πλάκα κάνω έτσι;! μαμώ τα μηχανάκια, αλλά όλα πωλιούνται.

Πολύ αξιόπιστο ( ούτε honda να ήταν ), έχω βαρεθεί να το γράφω! πρώτο εργαλείο!

diomiles
14-07-2012, 16:25
καλά, μη φιλάς σταυρό!:p:p:p:p

Πλάκα κάνω έτσι;! μαμώ τα μηχανάκια, αλλά όλα πωλιούνται.

Πολύ αξιόπιστο ( ούτε honda να ήταν ), έχω βαρεθεί να το γράφω! πρώτο εργαλείο!



Αλλο μηχανάκι θα πάρω...έχω αργήσει κιόλας... η κρίση βλέπεις.Μετα θα το πουλήσω και θα ξαναπάρω άλλο ...άλλωστε το έχω κάνει πολλές φορές.Αυτό όμως δεν το πουλάω με τίποτα.Θα είναι σαν να προδίδω έναν καλό μου φίλο που δεν με στεναχώρησε ποτέ...:)