PDA

View Full Version : Στο Μεγάλο Χωριό


ckk
09-06-2012, 18:02
Αγαπητοί μου πολυταξιδεμένοι συμφορουμίτες, πάμε οικογενειακώς για λίγη ξεκούραση την ερχόμενη εβδομάδα των εκλογών για τα spa μας και τα jacuzziα μας στο Μεγάλο Χωριό στο Καρπενήσι.

Θα ήθελα να μου λέγατε, τις σπάνιες στιγμές που θα είμαι εκτός πισίνας και των massage rooms, τι άλλο αξιοθέατο έχει η περιοχή. Εκτός βέβαια των all times classics Μονή Προυσού και φράγματα Κρεμαστών και Καστρακίου. Συνιστώμενες διαδρομές για GPS είναι ευπρόσδεκτες. Επίσης καλοδεχούμενες οι προτάσεις για φαγητό. :di15:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

mario
09-06-2012, 18:34
Ο gsmaniac ειναι ειδικός!!

Send from my Xperia arc using Tapatalk

προδρομος
09-06-2012, 19:48
ΦΙΛΕ CKK ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛ (ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ) ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-06-2012, 20:04
ΦΙΛΕ CKK ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛ (ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ) ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ




.


Φίλε Πρόδρομε,

αν ξέρεις κάτι για τον συγκεκριμένο προορισμό - καλό ή κακό,

γράψτο εδώ για να το μάθουν και οι επόμενοι που θα ενδιαφερθούν ... :)

Αυτός είναι κ ο λόγος άλλωστε, που ο Χρήστος ρωτάει δημόσια ... ;)












.

vpentza
09-06-2012, 20:53
Χρίστε,
Κατεβαίνοντας από Καρπενήσι προς την ΕΟ, στη κεντρική διασταύρωση, διασχίζεις κάθετα την ΕΟ και πας απέναντι όπου υπάρχει ένα βενζινάδικο και ένα "εργοστάσιο" επίπλων. Εκεί ο δρόμος κατηφορίζει και κατευθύνεται προς το ποτάμι. Στο τέρμα του δρόμου συναντάς ένα πλάτωμα, μεγάλο πλάτωμα που στην άκρη του και κάτω από τα ψηλά δέντρα έχει μια πολύ καλή ταβέρνα ;)
Ο μικρός θα παίζει άφοβα, έχει δροσιές και άπλα...
Παραδίπλα, σε πολύ κοντινή απόσταση, πουλάνε ποταμίσια ψάρια. Φεύγοντας περνάς από εκεί, διαλέγεις το μέγεθος των ψαριών που θέλεις να μαγειρέψεις σπίτι και ο τυπάκος το "ψαρεύει", στο καθαρίζει, το συσκευάζει και το παίρνεις μαζί σου....

paliouras39
10-06-2012, 00:50
Χρίστε,
Κατεβαίνοντας από Καρπενήσι προς την ΕΟ, στη κεντρική διασταύρωση, διασχίζεις κάθετα την ΕΟ και πας απέναντι όπου υπάρχει ένα βενζινάδικο και ένα "εργοστάσιο" επίπλων. Εκεί ο δρόμος κατηφορίζει και κατευθύνεται προς το ποτάμι. Στο τέρμα του δρόμου συναντάς ένα πλάτωμα, μεγάλο πλάτωμα που στην άκρη του και κάτω από τα ψηλά δέντρα έχει μια πολύ καλή ταβέρνα ;)
Ο μικρός θα παίζει άφοβα, έχει δροσιές και άπλα...
Παραδίπλα, σε πολύ κοντινή απόσταση, πουλάνε ποταμίσια ψάρια. Φεύγοντας περνάς από εκεί, διαλέγεις το μέγεθος των ψαριών που θέλεις να μαγειρέψεις σπίτι και ο τυπάκος το "ψαρεύει", στο καθαρίζει, το συσκευάζει και το παίρνεις μαζί σου....

αυτη η διασταύρωση γράφει ταμπέλα προς ΚΕΦΑΛΟΒΡΥΣΟ...την Δευτερα ήμουν εκει!!!Σουπερ!!!Μην ξεχάσεις να πας και στην Γεφυρα Επισκοπής μοναδική διαδρομή..υπεροχα τοπία!!!

paliouras39
10-06-2012, 00:57
Επίσης καλή ταβέρνα εχει και στο χωριο Γαύρος και μια έξω απο αυτο στην διαστάυρωση μεταξύ μικρό και μεγάλο χωριό!μην ξεχάσεις να πας και Κορυσχάδες εχει ενα μουσειο με αντιγραφα και εγγραφα της εθνοσυνέλευσης και διαφόρων γεγονοτων μεταξύ 1821-1941.Και φυσικά αν εχεις χρόνο και διαθεση ανέβα το μονοπατι της μαυρης σπηλιάς να δεις που κρυβότανε ο Καραισκάκης επι τουρκοκρατειας (φανταστικα μερη) και αξιζει και το φαράγγι του "Παντα βρέχει"..καλα να περάσεις!

bogart
10-06-2012, 01:22
Πάντα βρέχει!!!

προδρομος
10-06-2012, 03:04
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΝΙΚΟ.ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΕΤΣΙ.
ΦΙΛΕ CKK, ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ ΓΙΑ Μ.ΧΩΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΚΟΡΥΣΧΑΔΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΞΟΔΟΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΛΑΥΣΙ.ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ "ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ".Ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΙ Η ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΟΥΝ ΜΕ ΩΡΑΙΕΣ ΠΙΤΕΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ Η ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ.ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΜΕ ΤΩΡΑ ΣΤΟΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΟ Μ. ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΞΙΑ ΕΧΕΙ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΠΡΟΣ ΧΩΡΙΟ "ΒΟΥΤΥΡΟ".ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΟΜΟΡΕΣ ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ.ΣΤΟΝ "ΣΠΙΘΑ " ΘΑ ΦΑΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΨΑΓΜΕΝΟ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ, ΦΑΓΗΤΟ.ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ.ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΩΡΙΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΄ΝΟΣΤΙΜΟ'.ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ Η ΚΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ΘΑ ΣΕ ΦΡΟΝΤΗΣΕΙ ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ.ΓΕΝΙΚΑ ΨΑΞΕ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΤΑΘΕΙΣ ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ 'ΚΡΙΚΕΛΟ' ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΘΑ ΦΑΣ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ "ΑΝΤΙΓΩΝΗ" ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ, ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ?ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ......
ΒΡΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ...
ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΘΕΛΕΙΣ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΗΛΟ
:ye02::ye33::re25:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-06-2012, 03:13
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΝΙΚΟ.

ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΘΕΛΕΙΣ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.

ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΗΛΟ :ye02::ye33::re25:


[/URL]
Πρόδρομος = ο ταξιδιωτικός οδηγός της Ευρυτανίας ... [URL="http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-82.gif"]http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/th_BRAV-82.gif (http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/thHS1581.gif)








.

ckk
10-06-2012, 14:15
Ο gsmaniac ειναι ειδικός!!


Send from my Xperia arc using Tapatalk

Δεν μπορεί τώρα. Είναι απασχολημένος με το να περνάει ωραία, από ότι βλέπω σε άλλο thread. Θα τον ρωτήσω στον καφέ της Τετάρτης.


Χρίστε,
Κατεβαίνοντας από Καρπενήσι προς την ΕΟ, στη κεντρική διασταύρωση, διασχίζεις κάθετα την ΕΟ και πας απέναντι όπου υπάρχει ένα βενζινάδικο και ένα "εργοστάσιο" επίπλων. Εκεί ο δρόμος κατηφορίζει και κατευθύνεται προς το ποτάμι. Στο τέρμα του δρόμου συναντάς ένα πλάτωμα, μεγάλο πλάτωμα που στην άκρη του και κάτω από τα ψηλά δέντρα έχει μια πολύ καλή ταβέρνα ;)
Ο μικρός θα παίζει άφοβα, έχει δροσιές και άπλα...
Παραδίπλα, σε πολύ κοντινή απόσταση, πουλάνε ποταμίσια ψάρια. Φεύγοντας περνάς από εκεί, διαλέγεις το μέγεθος των ψαριών που θέλεις να μαγειρέψεις σπίτι και ο τυπάκος το "ψαρεύει", στο καθαρίζει, το συσκευάζει και το παίρνεις μαζί σου....

αυτη η διασταύρωση γράφει ταμπέλα προς ΚΕΦΑΛΟΒΡΥΣΟ...την Δευτερα ήμουν εκει!!!Σουπερ!!!Μην ξεχάσεις να πας και στην Γεφυρα Επισκοπής μοναδική διαδρομή..υπεροχα τοπία!!!

Επίσης καλή ταβέρνα εχει και στο χωριο Γαύρος και μια έξω απο αυτο στην διαστάυρωση μεταξύ μικρό και μεγάλο χωριό!μην ξεχάσεις να πας και Κορυσχάδες εχει ενα μουσειο με αντιγραφα και εγγραφα της εθνοσυνέλευσης και διαφόρων γεγονοτων μεταξύ 1821-1941.Και φυσικά αν εχεις χρόνο και διαθεση ανέβα το μονοπατι της μαυρης σπηλιάς να δεις που κρυβότανε ο Καραισκάκης επι τουρκοκρατειας (φανταστικα μερη) και αξιζει και το φαράγγι του "Παντα βρέχει"..καλα να περάσεις!

Πάντα βρέχει!!!

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΝΙΚΟ.ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΕΤΣΙ.
ΦΙΛΕ CKK, ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ ΓΙΑ Μ.ΧΩΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΚΟΡΥΣΧΑΔΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΞΟΔΟΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΛΑΥΣΙ.ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ "ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ".Ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΙ Η ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΟΥΝ ΜΕ ΩΡΑΙΕΣ ΠΙΤΕΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ Η ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ.ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΜΕ ΤΩΡΑ ΣΤΟΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΟ Μ. ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΞΙΑ ΕΧΕΙ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΠΡΟΣ ΧΩΡΙΟ "ΒΟΥΤΥΡΟ".ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΟΜΟΡΕΣ ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ.ΣΤΟΝ "ΣΠΙΘΑ " ΘΑ ΦΑΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΨΑΓΜΕΝΟ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ, ΦΑΓΗΤΟ.ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ.ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΩΡΙΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΄ΝΟΣΤΙΜΟ'.ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ Η ΚΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ΘΑ ΣΕ ΦΡΟΝΤΗΣΕΙ ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ.ΓΕΝΙΚΑ ΨΑΞΕ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΤΑΘΕΙΣ ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ 'ΚΡΙΚΕΛΟ' ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΘΑ ΦΑΣ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ "ΑΝΤΙΓΩΝΗ" ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ, ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ?ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ......
ΒΡΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ...
ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΘΕΛΕΙΣ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΗΛΟ
:ye02::ye33::re25:

[/URL]
Πρόδρομος = ο ταξιδιωτικός οδηγός της Ευρυτανίας ... [URL="http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-82.gif"]http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/th_BRAV-82.gif (http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/thHS1581.gif)








.
…και διατί να το κρύψωμεν άλλωστε. Μπρρρρ… έχει και σχέση.


Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας, που θα ακολουθήσω πιστά. Θα επανέλθω με σχετικά σχόλια.

paschalis
11-06-2012, 20:37
Brρες το δρομο που παει απο τον Προυσσο στο χωριο Ροσκά κι απο κει στο Πανταβρεχει..
Αν δεν το κανεις τωρα θα πρεπει να ξαναπας!!!

ckk
11-06-2012, 20:57
Brρες το δρομο που παει απο τον Προυσσο στο χωριο Ροσκά κι απο κει στο Πανταβρεχει..
Αν δεν το κανεις τωρα θα πρεπει να ξαναπας!!!

:lo06: ωραίος και σε ευχαριστώ.

Βεβαιότατα θα πάω ως το ΄πέρα βρέχει΄. Δεν ξέρω αν θα το πάω, λόγω οικογένειας.

vaska
12-06-2012, 01:06
Χθες πέρασα από κείνα τα μέρη, αύριο αν βρω χρόνο θα βάλω φωτό. Η δικιά μου ήταν μια πολεμική βόλτα 400 χλμ Πάτρα Αγρίνιο Αλευράδα Γέφυρα Τατάρνας Άγραφα Κερασοχώρι Καρπενήσι Προυσός Θέρμο Ναύπακτος Πάτρα.

Αν έχεις 4χ4 πήγαινε μια βόλτα Άγραφα και κάτσε για φαγητό στο νερόμυλο. Πες τους σε στέλνει ο παλαβός ο Βασίλης από την Πάτρα που ανεβαίνει ημερήσια για καφέ και γυρίζει πάλι πίσω.

Θα με θυμηθείς.

:ye32::ye32:

ckk
12-06-2012, 13:27
Χθες πέρασα από κείνα τα μέρη, αύριο αν βρω χρόνο θα βάλω φωτό. Η δικιά μου ήταν μια πολεμική βόλτα 400 χλμ Πάτρα Αγρίνιο Αλευράδα Γέφυρα Τατάρνας Άγραφα Κερασοχώρι Καρπενήσι Προυσός Θέρμο Ναύπακτος Πάτρα.

Αν έχεις 4χ4 πήγαινε μια βόλτα Άγραφα και κάτσε για φαγητό στο νερόμυλο. Πες τους σε στέλνει ο παλαβός ο Βασίλης από την Πάτρα που ανεβαίνει ημερήσια για καφέ και γυρίζει πάλι πίσω.

Θα με θυμηθείς.

:ye32::ye32:

Βασίλη πού θα βρω τον νερόμυλο σε ολόκληρα Άγραφα? Μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένος? Διότι θα περάσω από Άγραφα στην διαδρομή μου για Λίμνη Πλαστήρα.



Λαμβάνοντας λοιπόν υπ΄ όψιν τις νουθεσίες σας, η διαδρομή της Ημέρας 1 έχει ως εξής:

Αθήνα - Κορυσχάδες - Καρπενήσι - Κλαύσιο - Βούτυρο - Νόστιμο - Μικρό Χωριό και κατάλυσις στο Μεγάλο Χωριό για Spa - Ma (sage) και τα μα - μάσατα. :)

Η Ημέρα 2 θα περάσει από:

Προυσό - Λίμνη + Φράγμα Καστρακίου - Λίμνη + Φράγμα Κρεμαστών - Αμπέλια - Λίμνη Πλαστήρα - Μεγάλο Χωριό για Spa - Ma (sage) και τα μα - μάσατα. :)

Η Ημέρα 3 προορίζεται για οργανομένη εκδρομή στη Μαύρη Σπηλιά και Πάντα Βρέχει. Μετά στο ξενοδοχείο για Spa - Ma (sage) και τα μα - μάσατα. :)

Η Ημέρα 4 θα είναι αφιερωμένη στην επιστροφή αφού κάνουμε τα κλασικά πλέον Spa - Ma (sage) και τα μα - μάσατα. :)

Θα κάνω πολύ Spa για να σπάσω τα λίπη από τις... σαλάτες που θα τρώμε στις διαδρομές. :ha16:

gsmaniac
12-06-2012, 14:06
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΝΙΚΟ.ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΕΤΣΙ.
ΦΙΛΕ CKK, ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ ΓΙΑ Μ.ΧΩΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΚΟΡΥΣΧΑΔΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΞΟΔΟΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΛΑΥΣΙ.ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ "ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ".Ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΚΑΙ Η ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΟΥΝ ΜΕ ΩΡΑΙΕΣ ΠΙΤΕΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ Η ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ.ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΜΕ ΤΩΡΑ ΣΤΟΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΟ Μ. ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΞΙΑ ΕΧΕΙ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΠΡΟΣ ΧΩΡΙΟ "ΒΟΥΤΥΡΟ".ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΟΜΟΡΕΣ ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ.ΣΤΟΝ "ΣΠΙΘΑ " ΘΑ ΦΑΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΨΑΓΜΕΝΟ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ, ΦΑΓΗΤΟ.ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ.ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΩΡΙΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΄ΝΟΣΤΙΜΟ'.ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ Η ΚΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ΘΑ ΣΕ ΦΡΟΝΤΗΣΕΙ ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ.ΓΕΝΙΚΑ ΨΑΞΕ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΤΑΘΕΙΣ ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ 'ΚΡΙΚΕΛΟ' ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΘΑ ΦΑΣ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ "ΑΝΤΙΓΩΝΗ" ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ, ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ?ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ......
ΒΡΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ...
ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΘΕΛΕΙΣ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΗΛΟ
:ye02::ye33::re25:

η πιο ωραια διαδρομη για την περιοχη........:ye02:

theoadon
12-06-2012, 14:08
Βασίλη πού θα βρω τον νερόμυλο σε ολόκληρα Άγραφα? Μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένος? Διότι θα περάσω από Άγραφα στην διαδρομή μου για Λίμνη Πλαστήρα.



Λαμβάνοντας λοιπόν υπ΄ όψιν τις νουθεσίες σας, η διαδρομή της Ημέρας 1 έχει ως εξής:

Αθήνα - Κορυσχάδες - Καρπενήσι - Κλαύσιο - Βούτυρο - Νόστιμο - Μικρό Χωριό και κατάλυσις στο Μεγάλο Χωριό για Spa - Ma (sage) και τα μα - μάσατα. :)

Η Ημέρα 2 θα περάσει από:

Προυσό - Λίμνη + Φράγμα Καστρακίου - Λίμνη + Φράγμα Κρεμαστών - Αμπέλια - Λίμνη Πλαστήρα - Μεγάλο Χωριό για Spa - Ma (sage) και τα μα - μάσατα. :)

Η Ημέρα 3 προορίζεται για οργανομένη εκδρομή στη Μαύρη Σπηλιά και Πάντα Βρέχει. Μετά στο ξενοδοχείο για Spa - Ma (sage) και τα μα - μάσατα. :)

Η Ημέρα 4 θα είναι αφιερωμένη στην επιστροφή αφού κάνουμε τα κλασικά πλέον Spa - Ma (sage) και τα μα - μάσατα. :)

Θα κάνω πολύ Spa για να σπάσω τα λίπη από τις... σαλάτες που θα τρώμε στις διαδρομές. :ha16:



Αθήνα - Καρπενήσι - Κορυσχάδες - (Κλαυσί η Βούτυρο ) το ένα είναι απέναντι από το άλλο , στη μέση ο Καρπενησιώτης Ποταμός, - Νόστιμο
(στάση στη Ταβέρνα της Κυρα-Λένης) , Μικρό Χωρίο (να ανεβείς στο Παλιό Μικρό Χωριό) και μετά στο Μεγάλο Χωριό ( Στάση στην είσοδο του Χωριού -όχι στο σταυροδρόμι, αλλά στον Αγιο Αθανάσιο, στην ταβέρνα ανάμεσα στα πλατάνια με τις κούνιες.)
Στο Μεγάλο Χωριό (οι ντόπιοι το λέμε σκέτα μεγάλο) μπορείς να πας μια βόλτα στο Λαογραφικό μουσείο του Παπα-Κώστα, και να πεις και ένα τσιπουράκι στην υγεία μας στη πλατεία.

Αυτό που ετοιμάζεις για 2 μέρα είναι 10-12 ώρες οδήγηση, πρόσεχε....:ye33:
Η τρίτη μέρα έχει αρκετό χωματόδρομο.Όταν φτάσεις Πανταβρέχει πάρε με τηλ. αν θες θα είμαι εκεί ( εκεί ψηφίζω ) .
Προτείνόμενες διαδρομές για Πανταβρέχει :

Μεγάλο Χωριό - Λακώματα - Δολιανά - Πανταβρέχει - Ρωσκά - Πρόδρομος - Καστανιά - Προυσός - Γαυρος - Μ.Χωριό. 48-50χλμ. όλα χώμα.

ή
Μεγάλο - Κλαυσί - Μουζίλο - Ανιάδα - Συγγρέλο - Κρίκελο - Δομνίστα - Σκοπιά - Καστανούλα - Ρωσκά - Πανταβρέχει - Δολιανά - Λακώματα - Μεγάλο. 70-80 χλμ. περίπου , χώμα τα 45.


ή
Μεγάλο Χωριό - Λακώματα - Ψιανά (εκεί θα είμαι εγώ ) - Αγ. Χαράλαμπος - Καστανούλα - Ρωσκά - Πανταβρέχει - Δολιανά - Λακώματα - Μεγάλο. 48-50χλμ. όλα χώμα. αλλά διάσχιση ποταμού - μόνο με 4χ4 !!!


Τώρα εσύ ότι θες ....:ye02:

gsmaniac
12-06-2012, 14:10
Βασίλη πού θα βρω τον νερόμυλο σε ολόκληρα Άγραφα? Μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένος? Διότι θα περάσω από Άγραφα στην διαδρομή μου για Λίμνη Πλαστήρα.



Λαμβάνοντας λοιπόν υπ΄ όψιν τις νουθεσίες σας, η διαδρομή της Ημέρας 1 έχει ως εξής:

Αθήνα - Κορυσχάδες - Καρπενήσι - Κλαύσιο - Βούτυρο - Νόστιμο - Μικρό Χωριό και κατάλυσις στο Μεγάλο Χωριό για Spa - Ma (sage) και τα μα - μάσατα. :)

Η Ημέρα 2 θα περάσει από:

Προυσό - Λίμνη + Φράγμα Καστρακίου - Λίμνη + Φράγμα Κρεμαστών - Αμπέλια - Λίμνη Πλαστήρα - Μεγάλο Χωριό για Spa - Ma (sage) και τα μα - μάσατα. :)

Η Ημέρα 3 προορίζεται για οργανομένη εκδρομή στη Μαύρη Σπηλιά και Πάντα Βρέχει. Μετά στο ξενοδοχείο για Spa - Ma (sage) και τα μα - μάσατα. :)

Η Ημέρα 4 θα είναι αφιερωμένη στην επιστροφή αφού κάνουμε τα κλασικά πλέον Spa - Ma (sage) και τα μα - μάσατα. :)

Θα κάνω πολύ Spa για να σπάσω τα λίπη από τις... σαλάτες που θα τρώμε στις διαδρομές. :ha16:




μια χαρα προγραμματακι εβγαλες........για πρωτη επισκεψη
θα φας τετοιο κολλημα....που θα πηγαινεις καθε χρονο
το παντα βρεχει...με τον πιτσιρικα,το βλεπω λιγακι χλωμο, αλλα να πας οσο μπορειτε
καλα να περασετε φιλε.......:)

paschalis
12-06-2012, 16:02
Βασίλη πού θα βρω τον νερόμυλο σε ολόκληρα Άγραφα? Μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένος? Διότι θα περάσω από Άγραφα στην διαδρομή μου για Λίμνη Πλαστήρα.






Ειναι 3 χλμ πριν την εισοδο του χωριου περνας με το αμαξι μεσα απο το μαγαζι!!
Αλλα η δικη μου εμπειρια απο τον επιχειρηματια ειναι αποτρεπτικη για οτιδηποτε εκτος απο καφε και φωτογραφιες...

napgeo
12-06-2012, 17:53
Χρήστο αφού μάθεις όλες τις πληροφορίες να μην ξεχάσεις :u56:να τους ευχαριστήσεις.

Μπαίνεις στο αυτοκίνητο σου και χωρίς Ηλεκτρονικά καλούδια φίλε ένας δρόμος είναι σταμάτα στην Παναγιά Πρέβεζας.
Τπτ άλλο. Καλό δρόμο να έχεις. Και εάν τρως προβατίνα πήρα σήμερα 6300kg λουκούμι φίλε. ……………………

vaska
12-06-2012, 19:48
Ειναι 3 χλμ πριν την εισοδο του χωριου περνας με το αμαξι μεσα απο το μαγαζι!!
Αλλα η δικη μου εμπειρια απο τον επιχειρηματια ειναι αποτρεπτικη για οτιδηποτε εκτος απο καφε και φωτογραφιες...


Ένα δίκιο το έχεις, γρατζουνάει ο άτιμος και γρατζουνάει άσχημα, όμως αυτός ήταν ο λόγος που είπα στον φίλο μας να χρησιμοποιήσει τ' όνομά μου. Λειτουργεί αποτρεπτικά όταν ο άλλος ετοιμάζεται να γρατζουνίσει. Του έχω κάνει κηδείες κι έχει βάλει μυαλό.

Όταν πας Άγραφα αναγκαστικά περνάς μπροστά από το μαγαζί του, και ήταν αρκετές οι φορές που με είδε ν' ανεβαίνω (σταμάτησα μάλιστα και τον χαιρέτησα) αλλά δεν κατεβήκαμε για φαΐ. 3 μέρες τρώγαμε αλλού και την άκουσε σερεοφωνικά. Σε ερώτησή του γιατί δεν κατεβήκαμε, η απάντηση ήταν ότι τρώμε αλλού πολύ πιο οικονομικά.
Τα μηνύματα τα έλαβε κι έκτοτε είναι κύριος.

Προχθές μάλιστα που ήμουν πάλι επάνω, έγινε εκ νέου φροντιστήριο. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν με συνδέει τπτ με τον εν λόγω κύριο ούτε έχω μετοχές στην επιχείρησή του. Τ' Άγραφα λατρεύω (πέρασα και κόλλησα όπως όλοι) και την Τόνια την κυρία από τη Βουλγαρία που διαχειρίζεται τον ξενώνα "Πύργος Αγράφων", που η φιλοξενία της είναι παροιμιώδης.

ckk
12-06-2012, 21:03
η πιο ωραια διαδρομη για την περιοχη........:ye02:

Ποιά ρε Κώστα? Τα τρία μαζεμένα χωριά ή το Κρίκελο? Διότι Κρίκελο είναι πολύ μακρυά και 'μόνο' του για να πάω.

Αθήνα - Καρπενήσι - Κορυσχάδες - (Κλαυσί η Βούτυρο ) το ένα είναι απέναντι από το άλλο , στη μέση ο Καρπενησιώτης Ποταμός, - Νόστιμο
(στάση στη Ταβέρνα της Κυρα-Λένης) , Μικρό Χωρίο (να ανεβείς στο Παλιό Μικρό Χωριό) και μετά στο Μεγάλο Χωριό ( Στάση στην είσοδο του Χωριού -όχι στο σταυροδρόμι, αλλά στον Αγιο Αθανάσιο, στην ταβέρνα ανάμεσα στα πλατάνια με τις κούνιες.)
Στο Μεγάλο Χωριό (οι ντόπιοι το λέμε σκέτα μεγάλο) μπορείς να πας μια βόλτα στο Λαογραφικό μουσείο του Παπα-Κώστα, και να πεις και ένα τσιπουράκι στην υγεία μας στη πλατεία.

Αυτό που ετοιμάζεις για 2 μέρα είναι 10-12 ώρες οδήγηση, πρόσεχε....:ye33:
Η τρίτη μέρα έχει αρκετό χωματόδρομο.Όταν φτάσεις Πανταβρέχει πάρε με τηλ. αν θες θα είμαι εκεί ( εκεί ψηφίζω ) .
Προτείνόμενες διαδρομές για Πανταβρέχει :

Μεγάλο Χωριό - Λακώματα - Δολιανά - Πανταβρέχει - Ρωσκά - Πρόδρομος - Καστανιά - Προυσός - Γαυρος - Μ.Χωριό. 48-50χλμ. όλα χώμα.

ή
Μεγάλο - Κλαυσί - Μουζίλο - Ανιάδα - Συγγρέλο - Κρίκελο - Δομνίστα - Σκοπιά - Καστανούλα - Ρωσκά - Πανταβρέχει - Δολιανά - Λακώματα - Μεγάλο. 70-80 χλμ. περίπου , χώμα τα 45.


ή
Μεγάλο Χωριό - Λακώματα - Ψιανά (εκεί θα είμαι εγώ ) - Αγ. Χαράλαμπος - Καστανούλα - Ρωσκά - Πανταβρέχει - Δολιανά - Λακώματα - Μεγάλο. 48-50χλμ. όλα χώμα. αλλά διάσχιση ποταμού - μόνο με 4χ4 !!!


Τώρα εσύ ότι θες ....:ye02:

Αναλυτικότατες οδηγίες προς ναυτιλλόμενους, για τις οποίες και σε ευχαριστώ.

Όντως έχω υπ΄ όψιν το πολύωρο της Ημέρας 2, αλλά είναι και όλα τα λεφτά. Τρεις λίμνες – κάτι passa, πιστεύω θα είναι πολύ καλά.

Όσο για τους χωματόδρομους, θα είμαι με τζιπ, αλλά θα έχω όχι μόνο τον μικρό αλλά και την μητέρα μου μαζί, οπότε θα τους αποφύγω, διότι αν, ο μη γένοιτο, πάθω κάτι θα ταλαιπωρηθούν πολύ.

Κρατάω πάντως τις διαδρομές σου στο εγκεφαλικό μου GPS, για μελλοντική βόλτα με την μηχανή και την σύζυγο.


μια χαρα προγραμματακι εβγαλες........για πρωτη επισκεψη
θα φας τετοιο κολλημα....που θα πηγαινεις καθε χρονο
το παντα βρεχει...με τον πιτσιρικα,το βλεπω λιγακι χλωμο, αλλα να πας οσο μπορειτε
καλα να περασετε φιλε.......:)

Κώστα σε ευχαριστώ. Επίσης, δεν είναι η πρώτη φορά. Έχω ξαναπάει, αλλά παλιά. Ειδικότερα Προυσό - Κορυσχάδες, αρκετές φορές, ήταν η αγαπημένη εκδρομή του πατέρα μου.

Τώρα θα εμβαθύνω στα Spa αλλά και στα Νόστιμα – Κλαύσια – Βούτυρα, αλλά και στις λίμνες.

Ειναι 3 χλμ πριν την εισοδο του χωριου περνας με το αμαξι μεσα απο το μαγαζι!!
Αλλα η δικη μου εμπειρια απο τον επιχειρηματια ειναι αποτρεπτικη για οτιδηποτε εκτος απο καφε και φωτογραφιες...

Αυτό ακριβώς και θα κάνω τότε. :ye33:

Χρήστο αφού μάθεις όλες τις πληροφορίες να μην ξεχάσεις :u56:να τους ευχαριστήσεις.

Μπαίνεις στο αυτοκίνητο σου και χωρίς Ηλεκτρονικά καλούδια φίλε ένας δρόμος είναι σταμάτα στην Παναγιά Πρέβεζας.
Τπτ άλλο. Καλό δρόμο να έχεις. Και εάν τρως προβατίνα πήρα σήμερα 6300kg λουκούμι φίλε. ……………………


Δεν τους ευχαρίστησα ρε Νάπο από το post 11? Και πάλι σε άλλα?

Όσο για την προβατίνα, πολύ ωραία ιδέα αλλά η χάρη μας δεν θα φτάσει Πρέβεζα. Καλοκαιράκι ίσως ανέβω με την βάρκα. Σε ευχαριστώ πάντως.

προδρομος
12-06-2012, 21:07
O KAΡΑΦΛΑΚΙΑΣ ΣΤΟΝ ΝΕΡΟΜΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΠΩΣ....
Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ Η ΒΑΣΩ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΓΕΙΡΙΣΑ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΦΤΑΣΕΙΣ ΩΣ ΕΚΕΙ, ΠΗΓΑΙΝΕ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΝΙΚΗ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΗ.ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑ.:ye02:

Uriah Heep
13-06-2012, 21:31
...μια βόλτα Άγραφα και κάτσε για φαγητό στο νερόμυλο.
.... ο παλαβός ο Βασίλης από την Πάτρα

Άντε ρε Μπίλυ, ξεκούνησε λίγο και τ' άλλα παππούδια απ' το moto, να ξαναβρεθούμε πάλι Άγραφα-Επινιανά...
.
.
...για κανά ολοκαύτωμα στη γνωστή ταβέρνα!

;)

mototraveler
15-06-2012, 08:40
ξεκούνησε λίγο και τ' άλλα παππούδια απ' το moto, να ξαναβρεθούμε πάλι Άγραφα-Επινιανά...




υπάρχει νήμα ξεκουνήματος στο moto.gr, έχασες επεισόδια.

Uriah Heep
15-06-2012, 10:22
υπάρχει νήμα ξεκουνήματος στο moto.gr, έχασες επεισόδια.


...κι αντέδρασαν με την αταραξία του Σινικού Τείχους!


:rolleyes:

vaska
15-06-2012, 10:25
Άντε ρε Μπίλυ, ξεκούνησε λίγο και τ' άλλα παππούδια απ' το moto, να ξαναβρεθούμε πάλι Άγραφα-Επινιανά...
.
.
...για κανά ολοκαύτωμα στη γνωστή ταβέρνα!

;)


χαχαχαχα θες πάλι να την πληρώσουν τα Τσίπρα εεεε???

Εγώ Βασιλάκη πήγα μία καταδρομική την περασμένη Κυριακή αλλά δε λέω όχι για μιά ακόμα, ειδικά αν η παρέα είναι αστεράτη ....

Uriah Heep
15-06-2012, 10:32
...αλλά δε λέω όχι για μιά ακόμα, ειδικά αν η παρέα είναι αστεράτη ....

Μόλις εξασφαλίσω συμμετοχές από crs-k, oldman και dodok, θα σΕ στείλω ..."Ειδικόν Φύλλον Πορείας".

;)

vaska
15-06-2012, 14:09
Μόλις εξασφαλίσω συμμετοχές από crs-k, oldman και dodok, θα σΕ στείλω ..."Ειδικόν Φύλλον Πορείας".

;)



Έεεεεετσι με μια εβδομάδα προθεσμία να προλάβουν να κάνουν προμήθειες οι άνθρωποι, σε νερό της φωτιάς και κοπάδια. Την τελευταία φορά ξέμειναν και από ξύδια και από ζώα.

:sm7::sm7::sm7:

ckk
01-07-2012, 09:43
Κουραστικό το ταξίδι, είχα και κάποιον να με ξεκουράζει. Καλός ο οδηγός, αλλά είχε μια εμμονή με το ‘Μη μου μιλάτε’ του Ρέμου. Και δώσ’ του μη μου μιλάτε και βάλε μπαμπά μη μου μιλάτε. Κλπ.

http://img266.imageshack.us/img266/7342/karpenisi002.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/266/karpenisi002.jpg/)



Ξεκουραστήκαμε λοιπόν στο συστημένο χάνι. Όπου τα βρήκα όμως όλα τόσο εμπορικά. Και τόσο όλα όχι δικά του. Μα τίποτα δικό του τού μπαγάσα… τυρόπιτες – μπουγάτσες – ξηροί καρποί – φακές – φασόλια – ρεβίθια – κουραμπιέδες – γλυκά του κουταλιού - κρασί - λάδι - χυλοπίτες - πετρέλαια - ξυραφάκια :) και ότι άλλο βάλει ο νους σας… όλα εμπόριο.

http://img411.imageshack.us/img411/2562/karpenisi004.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/411/karpenisi004.jpg/)



Πριν πάμε για το ξενοδοχείο περάσαμε από τα τέσσερα χωριά, Κορυσχάδες – Βουτύρο – Κλαυσί – Νόστιμο, από όπου και οι φωτό.

Κορυσχάδες εδώ...
http://img705.imageshack.us/img705/756/karpenisi007.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/705/karpenisi007.jpg/)


...και Βουτύρο.
http://img256.imageshack.us/img256/7236/karpenisi044.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/256/karpenisi044.jpg/)



Στον προορισμό μας για την τελική ξεκούραση, παντού νερά

http://img137.imageshack.us/img137/293/karpenisi039.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/137/karpenisi039.jpg/)


Αλλά νερά και από την θέα του δωματίου μας…
http://img10.imageshack.us/img10/9752/karpenisi021.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/10/karpenisi021.jpg/)


...αλλά και γύρω μας. Με τα σχετικά Martiniα. :ye33:
http://img859.imageshack.us/img859/2127/karpenisi041.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/859/karpenisi041.jpg/)

Και όλα αυτά με €78 τις 4 ημέρες. Νάναι καλά ο gepol.

ckk
01-07-2012, 10:15
Τρεις μέρες λιώσαμε στην ταλαιπωρία.
Πισίνα - Jacuzzi - massage - spa και τούμπαλιν.

Με τα αντίστοιχα φαγητά στις γύρω περιοχές, Μεγάλο και Μικρό Χωριό, Γαύρος, καφέδες στο Καρπενήσι κλπ.

Με το φαγητό όμως όχι και στα τόσα κέφια του.

Καλύτερος ο Δημήτρης, ένας χαμογελαστός άνθρωπος στο ‘Χωριάτικο’ στο Μικρό Χωριό. Μετά ‘Η Λαδόκολλα’ στον Γαύρο. Μακριά από ‘το σπίτι του ψαρά’, στο ομώνυμο χωριό. Σπάνια θυμάμαι να έχουμε γυρίσει δύο φαγητά πίσω, διότι ΔΕΝ ΤΡΩΓΟΝΤΟΥΣΑΝ. Φάγαμε και στο Βουτύρο, αλλά μέτρια τα πράγματα.

Στην περιοχή γενικά δεν είναι στα φόρτε του το φαγητό.


Ο όλος νομός καλά συντηρημένος, καθαρός, και ιδιαίτερα το Καρπενήσι. Μου έκανε εντύπωση. Θύμιζε λίγο από Αυστρία. Τάξη, σωστά παρκαρίσματα, έλλειψη εξατμίσεων, καθαρά, ωραία πλατεία… μπράβο στον Μπακογιάννη. Είδε και κάτι καλό η χώρα από αυτήν την οικογένεια.

Arkas
01-07-2012, 10:48
Άντε και στις επόμενες Χρήστο !!!


Sent by Arkas via Tapatalk !

ckk
01-07-2012, 10:53
Εκδρομές ή φωτό...???

Διότι οι φωτό έρχονται.

Σε ευχαριστώ Δημήτρη.

Arkas
01-07-2012, 10:58
Εκδρομές ή φωτό...???

Διότι οι φωτό έρχονται.

Σε ευχαριστώ Δημήτρη.

Εκδρομές φιλαράκι μου, εκδρομές !!!


Sent by Arkas via Tapatalk !

ckk
07-07-2012, 09:12
Στο ωραίο Καρπενήσι

http://img69.imageshack.us/img69/9771/karpenisi053.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/69/karpenisi053.jpg/)

Προσκυνήσαμε

http://img407.imageshack.us/img407/632/karpenisi056.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/407/karpenisi056.jpg/)

Και μετά φύγαμε για την μεγάλη βόλτα.

Προυσό…

http://img198.imageshack.us/img198/8351/karpenisi116.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/198/karpenisi116.jpg/)

http://img191.imageshack.us/img191/1342/karpenisi128.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/191/karpenisi128.jpg/)

http://img715.imageshack.us/img715/7950/krpenisivideoo038.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/715/krpenisivideoo038.jpg/)

http://img692.imageshack.us/img692/9571/krpenisivideoo040d.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/692/krpenisivideoo040d.jpg/)

http://img43.imageshack.us/img43/8038/krpenisivideoo042.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/43/krpenisivideoo042.jpg/)

Εκεί που ενώνονται οι Καρπενησιώτης με Τρικελιώτη, στο Διπόταμο

http://img824.imageshack.us/img824/4808/karpenisi149.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/824/karpenisi149.jpg/)

Και μετά μέσω Φραγκίστας πήραμε τον δρόμο για

http://img32.imageshack.us/img32/3756/karpenisi171.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/32/karpenisi171.jpg/)

Κάποια παιδιά από εδώ μέσα μου το συνέστησαν ανεπιφύλακτα, αλλά εγώ είχα μαζί μου γιαγιάδες και παιδιά. 4 ώρες χωματόδρομο, δεν ήταν και το καλύτερο. Όμως τα τοπία αποζημίωναν ὀντως.

Ο χαρακτηριστικός νερόμυλος

http://img580.imageshack.us/img580/499/karpenisi172.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/580/karpenisi172.jpg/)

Και γέφυρες…

Πολλές γέφυρες.

ckk
07-07-2012, 09:17
Διαφόρων αρχιτεκτονικών, τεχνικών και χρησιμοτήτων.

Σε πανέμορφα τοπία βέβαια.

http://img406.imageshack.us/img406/1699/karpenisi163.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/406/karpenisi163.jpg/)

http://img684.imageshack.us/img684/7742/karpenisi169.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/684/karpenisi169.jpg/)

http://img854.imageshack.us/img854/2175/karpenisi174.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/854/karpenisi174.jpg/)

http://img585.imageshack.us/img585/3886/krpenisivideoo063.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/585/krpenisivideoo063.jpg/)

Υπέροχα κομμάτια της παράδοσής μας, που συνέδεαν πολιτισμούς και βοηθούσαν στην ανάπτυξη του εμπορίου και της επικοινωνίας.

ckk
07-07-2012, 09:21
Και συνεχίζοντας μέσα στους χωματόδρομους για το φράγμα, διασχίσαμε Αλπικά πάσα

http://img225.imageshack.us/img225/1907/karpenisi179.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/225/karpenisi179.jpg/)

http://img594.imageshack.us/img594/8946/karpenisi181.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/594/karpenisi181.jpg/)

Και κτυπήσαμε την καμπάνα ερημικών εκκλησιών.

http://img15.imageshack.us/img15/4677/karpenisi184.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/15/karpenisi184.jpg/)

ckk
07-07-2012, 09:28
Φτάνοντας στο φράγμα μάθαμε ότι η πραγματοποίηση έργων στην Ελλάδα, ήταν ανέκαθεν μία πολύχρονη υπόθεση.

http://img811.imageshack.us/img811/2589/karpenisi185.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/811/karpenisi185.jpg/)

http://img690.imageshack.us/img690/6101/karpenisi188.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/690/karpenisi188.jpg/)

Επίσης από έναν πολύ φιλόξενο φύλακα, μάθαμε και άλλες λεπτομέρειες για το έργο.

http://img14.imageshack.us/img14/3207/karpenisi186.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/14/karpenisi186.jpg/)

http://img715.imageshack.us/img715/7447/karpenisi187.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/715/karpenisi187.jpg/)

Μια πολύ ωραία εκδρομή, της οποίας θα ακολουθήσουν και κομμάτια video.

forester
07-07-2012, 10:24
Όμορφο το Καρπενήσι και τα γύρω μέρη!!!!
Μπράβο που έκανες την ολοήμερη προς λίμνη Πλαστήρα μέσω Αγράφων! Από Σπίτι Διαβάτη πέρασες; Μάλλον όχι έτσι όπως είδα τη διαδρομή σου.
Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν ευχαριστηθήκατε φαγητό....
Εκεί όποτε πήγα, έφυγα "τούμπανο":D Εκεί στο Γαύρο, φάγατε πέστροφα στα κάρβουνα; Στο Νόστιμο στο καφέ-ταβερνάκι πήγατε; Μέσα στο Καρπενήσι στις ταβέρνες;
Τελευταία μου βόλτα ήταν το 2007, άλλαξαν προς το χειρότερο;

ckk
07-07-2012, 12:54
Όμορφο το Καρπενήσι και τα γύρω μέρη!!!!
Μπράβο που έκανες την ολοήμερη προς λίμνη Πλαστήρα μέσω Αγράφων! Από Σπίτι Διαβάτη πέρασες; Μάλλον όχι έτσι όπως είδα τη διαδρομή σου.

Δεν πρέπει να πέρασα, διότι δεν μου θυμίζει και κάτι το τοπονύμιο. Προς τα πού ἠταν?

Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν ευχαριστηθήκατε φαγητό....
Εκεί όποτε πήγα, έφυγα "τούμπανο":D Εκεί στο Γαύρο, φάγατε πέστροφα στα κάρβουνα;

Όχι. Είναι αυτό το μέρος που λέω να αποφευχθεί πάση θυσία. 'Το σπίτι του ψαρά'.

Στο Νόστιμο στο καφέ-ταβερνάκι πήγατε;

Ναι. Μέτρια φάγαμε όμως.

Μέσα στο Καρπενήσι στις ταβέρνες; Καθόλου.

Τελευταία μου βόλτα ήταν το 2007, άλλαξαν προς το χειρότερο;

Δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί να είμαι εγώ ο περίεργος. :cr13:

forester
07-07-2012, 13:44
Για το φαγητό είναι θέμα γουστου και περιστάσεων.... :ye33:
Το Σπίτι του Διαβάτη, όπως λέει κι ο τίτλος του, ήταν κάποτε χάνι. Λημέρια του Καραϊσκάκη. Σήμερα υπάρχει μια εκκλησούλα, παγκάκια και τραπέζια ξύλινα και μπορεί κάποιος να ξεμεσημεριάσει, να κάνει πικ-νικ, ή ψήσει. Υπάρχει σχετική υποδομή και κανένας κίνδυνος για το δάσος.
Το google maps είναι πολύ "φτωχό" σ' εκείνη την περιοχή:(
Αν έχεις χάρτες Ανάβασις (topo 50 2.4/2.5 "Ευρυτανικά Βουνά") θα το βρεις στις συντεταγμένες 31.08' Β, 21.49'Α. Φυσικά οι συντεταγμένες ισχύουν σε κάθε χάρτη...:)

Αφού έκανες τη διαδρομή από Προυσσό και ανέβηκες τα δυτικά Άγραφα, έκανες το "πάσο" προς τα ανατολικά και κατέβηκες προς λίμνη Πλαστήρα, θα μπορούσες να "κυκλώσεις" τη διαδρομή σου και να ανέβεις από Ανθηρό - Νεράϊδα - Σπίτι Διαβάτη - Φουρνά - Καρπενήσι. Χώμα και άσφαλτος 50-50 σχεδόν και το χώμα καλό , όχι πετρώδες. Αρκετά καλύτερο από αυτό που έκανες πηγαίνοντας. Μια χαρά για το cayenne:)
Την επόμενη φορά στα υπ' όψη, αν κάνεις κέφι τέτοια κατάσταση (πικ-νικ, ψησίματα, ή έστω καφεδάκι στα πλατάνια -εννοείται το δικό σου:D ).
Πληροφοριακά, αυτή η διαδρομή (όπως την έκανες εσύ και επιστροφή από εκεί που είπα) αλλά με ΟΛΟ χώμα ήταν μια από 3 ημέρες του Rally-Raid Ρούμελης το 2006:)

ckk
08-07-2012, 03:04
Thnx for info.

Η επόμενη φορα θα ειναι μόνοι με την σύζυγο κσι μηχανάκι.

forester
08-07-2012, 07:45
:ye33:
Ό,τι πρέπει!!!