PDA

View Full Version : BMW Communications System 6 και Garmin Zumo 660


vsnmic
12-06-2012, 19:14
Καλησπέρα,

Μετά από 5 χρόνια χρήσης ενσύρματης ενδοεπικοινωνίας Baehr Verso XL με κράνη Sport System 5 και MLS Destinator και αφού πούλησα την Verso XL και τα κράνη μου έληξαν αποφάσισα την δραματική αλλαγή σε :

1) Αγορά κράνους BMW Sport System 6 με bluetooth (BMW Communications System 6) και

2) Αγορά Garmin Zumo 660

Το Garmin το πήρα εδώ και έναν μήνα και το τέσταρα και στα Γρεβενά (Πανελλήνια) και έως εδώ πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση και την λειτουργικότητά του.

Τα κράνη τα παρέλαβα εδώ και 7 ημέρες. Το σύστημα ενδοεπικοινωνίας δουλεύει απλώς για τον οδηγό και τον συνοδηγό.

Αυτό που δεν μπορώ να κάνω είναι η επικοινωνία μεταξύ του κράνους και Zumo 660 όπως επίσης και να συνδέσω (με bluetooth πάντα) ένα iphone 4 με το zumo 660 σε κατάσταση μουσικής όμως και όχι τηλεφώνου.

Το καλύτερο σας το αφήνω για το τέλος : Είμαι προγραμματιστής Η/Υ με εμπειρία 20 ετών στον χώρο και έχω φτιάξει πο΄λλά και πολύ πιο περίπλοκα "εργαλεία" από αυτά που πήρα τώρα.

Παρακαλώ πολύ όποιος έχει το ίδιο σύστημα επικοινωνίας να βοηθήσει...

(Με την BMW μιλάω εδώ και 4 ημέρες και δεν βγάζω άκρη...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Μιχάλης.

vaska
12-06-2012, 21:48
Βασίλης Ορφανός εκ Πατρών, μηχανικός Η/Υ και πληροφορικής, 15 χρόνια στο άθλημα με άπειρα δίκτυα ενσύρματα και ασύρματα με βόιπ με βιπιεν κλπ καλούδια. Το 2006 μαζί με τη μοτο μου αγόρασα και 2 κράνη system5 της BMW. Όταν προσπάθησα να τα κάνω πέαρ δούλευαν για 5 λεπτά και μετά αποσυνδέονταν. Ούτε λίγο ούτε πολύ η Πατρινή αντ/πία αλλά και η Αθήνα μ' έβγαλα μακάκα. Δεν ήξερα λέει να κάνω τα 2 -3 απλά βήματα για να τα συνδέσω. Τους έστειλα και τα 2 κράνη να τα συνδέσουν αυτοί. Μεταξύ μας πολύ αμφιβάλω αν έφυγαν ποτέ από Πάτρα. Τελικώς τα κράνη δεν δούλεψαν ποτέ. Σε μια κρίση γ@μωτηνκαταδικημουδεναντεχωαλλοταμπορντεεελλασας που μ' έπιασε και αφού κατάλαβα ότι το δικό μου κράνος ήταν ελαττωματικό και όχι της γυναίκας μου, τελίκιασα το GS και με 200όσα πέταξα από το χέρι μου το κράνος πάνω σε σταθερό τσιμεντένιο εμπόδιο. Με απίστευτη χαρά και ικανοποίηση το είδα από τους καθρέφτες μου να διαλύεται.

Είχε ήδη βγεί το συστεμ 6 και αγόρασα από Γερμανία ένα. Αυτό δεν το βγάζει με bt αλλά το περνάς μετά εσύ μόνος σου ή στο περνάνε στην αντ/πία. Ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω και να μου το περάσουν σε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα όταν ανακάλυψα ότι βάζει νερά. Υπάρχει κι εδώ μέσα σχετικό θρέντ από κάποιο παλικάρι που είχε το ίδιο πρόβλημα.

welcome to the club.

giclas
12-06-2012, 22:33
μολις μηλησα με κολλητο μου που εχει ακρηβως τα ιδιο συστημα δυο κρανοι system 6 bluetooth + zumo 660 κε δουλευου κανονηκα χορης κανενα πρωβλημα
το συγκεκρημενο δουλευη το zumo οπου ενονοντε τα δυο κρανοι κε το τηλεφωνο για μουσηκη περνης απο το zumo 660
μονο στ gt 1600 δουλευουν μεσο της μοτο

Albatros
12-06-2012, 22:36
Βρε παιδιά ελάτε να οργανωθούμε να κάνουμε μια ενδοεπικοινωνία...
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

vsnmic
13-06-2012, 09:29
μολις μηλησα με κολλητο μου που εχει ακρηβως τα ιδιο συστημα δυο κρανοι system 6 bluetooth + zumo 660 κε δουλευου κανονηκα χορης κανενα πρωβλημα
το συγκεκρημενο δουλευη το zumo οπου ενονοντε τα δυο κρανοι κε το τηλεφωνο για μουσηκη περνης απο το zumo 660
μονο στ gt 1600 δουλευουν μεσο της μοτο

Καλημέρα,
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου, μήπως θα μπορούσες να κάνεις τον κόπο να ρωτήσεις τον φίλο σου με πιον τρόπο έκανε να δουλέψουν τα δύο κράνη με το Garmin Zumo 660, γιατί αυτό ακριβώς θέλω να κάνω και εγώ. Στην ενδοεπικοινωνία μεταξύ των δύο δεν υπάρχει πρόβλημα, υπάρχει μόνο στο pairing με το zumo και το iphone.

Ευχαριστώ και πάλι...

Μιχάλης

peterv
13-06-2012, 10:14
Χωρίς να θέλω να σε μπερδέψω. Έχω bt2 οδηγού συνοδηγού zumo και iPhone οπότε μάλλον έτσι θα συνδεέται και το system6 ....

Υπάρχουν σίγουρα πολλοί τρόποι σύνδεσης όλων αυτών των συσκευών ανάλογα με αυτό που θέλεις να κάνεις. Πχ. Αλλιώς βολεύει να τα συνδέσεις σε ένα μεγάλο ταξίδι στο εξωτερικό και αλλιώς για καθημερινή χρήση στην Αθήνα

Θεωρώ από προσωπική εμπειρία ότι για καθημερινά - μικρές εξορμήσεις πρέπει :

1) να συνδέσεις τα δυό κράνη μεταξύ τους
2) να συνδέσεις το iPhone με το zumo (Bluetooth - τηλέφωνο)
3) να συνδέσεις το κράνος σου με το zumo (bluetooth - συσκευή ήχου)

Παραδοχή :
Μουσική ακούς απο το zumo όχι απο το iPhone μέσω Bluetooth.
Έτσι τα έχεις όλα ενωμένα.
Ο συνοδηγός ακούει μουσική ή τηλέφωνο όταν του την μοιράζεις εσύ μέσω της ενδοεπικοινωνίας από το δικό σου Bluetooth στο κράνος θεωρητικά.....
Στην ΒΤ2 έχει ρύθμιση αν θες να ακούει συνεχώς ο συνοδηγός ότι ακούς εσύ ή να του δίνεις πρόσβαση όταν θέσεις εσύ.

Προσοχή:
Επειδή καμιά φορά συνδέω και το iPhone απευθείας με το κράνος για να ακούω μουσική όταν δεν δουλεύω το gps, αυτό θυμάται την σύνδεση και όταν αλλες φορές ανοίγω Bluetooth σε gps iPhone και κράνος όποιο προλάβει συνδέεται με όποιο βρεί ελεύθερο. Γιαυτό πρέπει να τα ανοίγεις με συγκεκριμένη σειρά ώστε να συνδέονται σωστά gps iPhone κράνος οδηγού κράνος συνοδηγού.
(Αλλίως διέγραψε τελείως την σύνδεση iPhone σε κάθε κράνος).

Ελπίζω να βοήθησα.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

vsnmic
13-06-2012, 11:46
Χωρίς να θέλω να σε μπερδέψω. Έχω bt2 οδηγού συνοδηγού zumo και iPhone οπότε μάλλον έτσι θα συνδεέται και το system6 ....

Υπάρχουν σίγουρα πολλοί τρόποι σύνδεσης όλων αυτών των συσκευών ανάλογα με αυτό που θέλεις να κάνεις. Πχ. Αλλιώς βολεύει να τα συνδέσεις σε ένα μεγάλο ταξίδι στο εξωτερικό και αλλιώς για καθημερινή χρήση στην Αθήνα

Θεωρώ από προσωπική εμπειρία ότι για καθημερινά - μικρές εξορμήσεις πρέπει :

1) να συνδέσεις τα δυό κράνη μεταξύ τους
2) να συνδέσεις το iPhone με το zumo (Bluetooth - τηλέφωνο)
3) να συνδέσεις το κράνος σου με το zumo (bluetooth - συσκευή ήχου)

Παραδοχή :
Μουσική ακούς απο το zumo όχι απο το iPhone μέσω Bluetooth.
Έτσι τα έχεις όλα ενωμένα.
Ο συνοδηγός ακούει μουσική ή τηλέφωνο όταν του την μοιράζεις εσύ μέσω της ενδοεπικοινωνίας από το δικό σου Bluetooth στο κράνος θεωρητικά.....
Στην ΒΤ2 έχει ρύθμιση αν θες να ακούει συνεχώς ο συνοδηγός ότι ακούς εσύ ή να του δίνεις πρόσβαση όταν θέσεις εσύ.

Προσοχή:
Επειδή καμιά φορά συνδέω και το iPhone απευθείας με το κράνος για να ακούω μουσική όταν δεν δουλεύω το gps, αυτό θυμάται την σύνδεση και όταν αλλες φορές ανοίγω Bluetooth σε gps iPhone και κράνος όποιο προλάβει συνδέεται με όποιο βρεί ελεύθερο. Γιαυτό πρέπει να τα ανοίγεις με συγκεκριμένη σειρά ώστε να συνδέονται σωστά gps iPhone κράνος οδηγού κράνος συνοδηγού.
(Αλλίως διέγραψε τελείως την σύνδεση iPhone σε κάθε κράνος).

Ελπίζω να βοήθησα.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Ευχαριστώ πολύ για τον ενδιαφέρον σου και την απάντησή σου.

Το τηλέφωνο δεν με ενδιαφέρει γενικά στη μηχανή.
Αυτό που είναι άμεση ανάγκη για εμένα είναι να συνδέσω τα δύο κράνη με το zumo. Έτσι λοιπόν προσπαθώ να συνδέσω το zumo αρχικά με το δικό μου κράνος και μετά να δώσω πρόσβαση σε αυτό μέσω του δικού της κράνους και στη σύζυγό μου. Αλλά το zumo δεν βλέπει με τίποτα το bt της BMW.

Ευχαριστώ και πάλι...

Μιχάλης

peterv
13-06-2012, 12:02
Το zumo δεν βλέπει δηλαδή το bt του κράνους σου ;

Η αυτό συνδέεται αλλά μετά δεν συνδέεται του συνοδηγού ;

Καντο ποιο ξεκάθαρο.



Sent from my iPad using Tapatalk HD

vsnmic
13-06-2012, 12:34
Το zumo δεν βλέπει δηλαδή το bt του κράνους σου ;

Η αυτό συνδέεται αλλά μετά δεν συνδέεται του συνοδηγού ;

Καντο ποιο ξεκάθαρο.



Sent from my iPad using Tapatalk HD

Όχι το zumo όπως σωστά δεν βλέπει το κράνος καθόλου. Επίσης εκτός από την σύζευξη μεταξύ των δύο κρανών καμία συσκευή bt δεν βλέπει το κράνος της BMW.

Ευχαριστώ!

Μιχάλης

peterv
13-06-2012, 14:23
Λογικά κάτι παίζει με τα bt της BMW.

Δες αναλυτικές οδηγίες στο manual του bt.

Δοκίμασε να κάνεις reset στο ένα κράνος και αντι να το ζευγοποιήσεις με το κράνος του συνοδηγού, να το συνδέσεις με μία άλλη συσκευή BT πχ zumo ή iPhone.
Συνδέεται ;

Εικάζω ότι μάλλον χρησιμοποιείς την δυνατότητα του bt στο κράνος για σύνδεση με μία έξωτερική συσκευή .....στην σύνδεση σου με το άλλο κράνος.
Έτσι δεν σου αφήνει την δυνατότητα να δεί άλλη συσκευή ταυτόχρονα.
Μάλλον η ζευγοποιήση των δύο κρανών της BMW θα πρέπει να γίνει με άλλο τρόπο , όχι όπως όταν συνδέεις εξωτερικές συσκευές.
Ίσως τα δύο κράνη χρειάζονται διαφορετικό setup σύνδεσης από αυτό που κάνεις για να αφήνεις το port της σύνδεσης με άλλες εξωτερικές συσκευές ελεύθερο.

Σε κράνος της BMW που συνέδεσα ΜΟΝΟ το iPhone το έβλεπε μια χαρά. Δεν παίζει να μην βλέπει άλλες εξωτερικές συσκευές το δικό σου.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

vsnmic
13-06-2012, 19:08
Λογικά κάτι παίζει με τα bt της BMW.

Δες αναλυτικές οδηγίες στο manual του bt.

Δοκίμασε να κάνεις reset στο ένα κράνος και αντι να το ζευγοποιήσεις με το κράνος του συνοδηγού, να το συνδέσεις με μία άλλη συσκευή BT πχ zumo ή iPhone.
Συνδέεται ;

Εικάζω ότι μάλλον χρησιμοποιείς την δυνατότητα του bt στο κράνος για σύνδεση με μία έξωτερική συσκευή .....στην σύνδεση σου με το άλλο κράνος.
Έτσι δεν σου αφήνει την δυνατότητα να δεί άλλη συσκευή ταυτόχρονα.
Μάλλον η ζευγοποιήση των δύο κρανών της BMW θα πρέπει να γίνει με άλλο τρόπο , όχι όπως όταν συνδέεις εξωτερικές συσκευές.
Ίσως τα δύο κράνη χρειάζονται διαφορετικό setup σύνδεσης από αυτό που κάνεις για να αφήνεις το port της σύνδεσης με άλλες εξωτερικές συσκευές ελεύθερο.

Σε κράνος της BMW που συνέδεσα ΜΟΝΟ το iPhone το έβλεπε μια χαρά. Δεν παίζει να μην βλέπει άλλες εξωτερικές συσκευές το δικό σου.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Σήμερα με επικοινωνία με την BMW μου είπαν ότι η αιτία που δεν βλέπει καμία συσκευή το κράνος είναι ότι ψάχνει να βρεί το άλλο κράνος που έχει γίνει pairing. Έτσι εγώ έκανα reset και τα δύο κράνη και με το ένα σβηστό εντελώς προσπάθησα να κάνω pair το άλλο με το zumo. Δεν έγινε τίποτα. Επίσης έχω και ένα τηλέφωνο Nokia και προσπάθησα να το κάνω pair με το κράνος χωρίς καμία επιτυχία. Τέλος, πάλι με επικοινωνία με την BMW, αφού έκανα pair τα δύο κράνη και ήταν ανοιχτά και τα δύο πήγα σε Search Mode 2, με το δικό μου για να κάνει επικοινωνία με το zumo και πάλι δεν έγινε τίποτα. Αύριο είπαν θα επικοινωνήσουν πάλι μαζί μου για να μου πούνε δεν ξέρω τι...

Σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

Μιχάλης

vsnmic
13-06-2012, 20:57
Τελικά μόλις κατάφερα να συνδέσω το zumo με τα κράνη μου μετά από πολύ κόπο. Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν με τον τρόπο του ο καθένας.

Ευχαριστώ και πάλι...

Μιχάλης.

peterv
18-06-2012, 08:30
Καλοτάξιδος να τα ευχαριστηθείς ...


Sent from my iPad using Tapatalk HD