PDA

View Full Version : Από Λίχτενστα'ι'ν για Στέλβιο


PapasouzasReal
14-06-2012, 03:43
Μιας και έχω δει πολλά ταξιδιωτικά γι αυτά τα μέρη είπα να ρωτήσω μια γνώμη μιας και σχεδιάζω κάτι προς τα κει για τον Ιούλιο...

Γενικά η διαδρομή έχει βγει αλλά επειδή θα περάσω το παρακάτω κομμάτι μόνο μία φορά (χωρίς κύκλους για να κάνω περισσότερα πάσσα) λεώ να το κάνω από τον καλύτερο δρόμο.

Ποιά είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη διαδρομή για να ενώσω την διαδρομή από Λίχτενστα'ι'ν για Στέλβιο (από Μπόρμιο να πηγαίνει προς Στελβιο για να βγω Αυστρία μετα)?

Έχει τουλάχιστον 3 εναλλακτικές, υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει όλα αυτά τα πάσσα και έχει ξεχωρίσει κάποιο?

paschalis
14-06-2012, 06:46
https://maps.google.com/maps?saddr=%CE%9B%CE%B9%CF%87%CF%84%CE%B5%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%AC%CE%B9%CE%BD&daddr=Stelvio,+Italia+to:Ponte+di+Legno,+Italia+to:Bolzano,+Italia&hl=el&ie=UTF8&ll=46.429339,10.884705&spn=0.493143,1.234589&sll=46.339343,10.717163&sspn=0.987905,2.469177&geocode=FTCyzwIdrc2RACn9L0cdRDGbRzGJsVrdNrXqYA%3BFf8IxwIdDvCgACnpYk4gRRyDRzHANZEVhwkHBA%3BFUndwQIdG16gACl9AcpbU1OCRzFIoepumO8w8g%3BFct7xQIdNU-tACk5NOUQ2p2CRzFwMJEVhwkHBA&oq=PONTE+DI+LE&mra=ls&t=m&z=10

Ετσι περνας απο το Passo di Gavia.
Εχω παει 5 φορες στο Στελβιο με 4 διαφορετικα μηχανακια κι αν ξαναπηγαινα με το 1200
θα εκανα με χιλια αυτη τη διαδρομη!!

solist7
16-06-2012, 08:20
Φιλαράκι εγω στη θέση σου θα πήγαινα μέχρι Chur μεσω αυτοκινητόδρομου και απο κει μέσω Albulapass θα κατεβαινα St Moritz.
Άραξε λίγο στη λίμνη,βγάλε τις φωτογραφιουλες σου(απίστευτο μέρος) και μετα μεσω Passo del Bernina,περνάς τα σύνορα χωρίς διόδια και μπαίνεις Ιταλία.
Φτάνεις στο Livigno(όλα αφορολόγητα)γεμιζεις βενζίνη με 0,90 το λίτρο!!!! και μέσω Passo di Foscagno κατέβαινεις στο Bormio.
Ανέβαινεις Stelvio,τρως hot-dog οπωσδήποτε στον τρελοΙταλό στην κορυφή και κατεβαινεις Sluderno.
Απο κει μέσω Neuders και Istr μπαίνεις Αυστρία και φτάνεις στο Innsbruck.

Τρομερή διαδρομή στο μεγαλύτερο κομμάτι,απίστευτα μέρη,τελειοι δρόμοι.Αν βέβαια έχεις σκοπό να την κανείς σε μια μέρα ίσως να σου πέσουν πολλα τα χιλιόμετρα,πάντως αξίζει με τα χίλια.
Καλα να περάσεις και ότι χρειαστείς μη διστασεις να επικοινωνησεις.

syan
16-06-2012, 11:39
Φιλαράκι εγω στη θέση σου θα πήγαινα μέχρι Chur μεσω αυτοκινητόδρομου και απο κει μέσω Albulapass θα κατεβαινα St Moritz.
Άραξε λίγο στη λίμνη,βγάλε τις φωτογραφιουλες σου(απίστευτο μέρος) και μετα μεσω Passo del Bernina,περνάς τα σύνορα χωρίς διόδια και μπαίνεις Ιταλία.
Φτάνεις στο Livigno(όλα αφορολόγητα)γεμιζεις βενζίνη με 0,90 το λίτρο!!!! και μέσω Passo di Foscagno κατέβαινεις στο Bormio.
Ανέβαινεις Stelvio,τρως hot-dog οπωσδήποτε στον τρελοΙταλό στην κορυφή και κατεβαινεις Sluderno.
Απο κει μέσω Neuders και Istr μπαίνεις Αυστρία και φτάνεις στο Innsbruck.

Τρομερή διαδρομή στο μεγαλύτερο κομμάτι,απίστευτα μέρη,τελειοι δρόμοι.Αν βέβαια έχεις σκοπό να την κανείς σε μια μέρα ίσως να σου πέσουν πολλα τα χιλιόμετρα,πάντως αξίζει με τα χίλια.


Πολύ ωραία διαδρομή ακούγεται κι αυτή...!

Διόρθωση: Από κει μέσω Neuders και Imst μπαίνεις Αυστρία και φτάνεις στο Innsbruck.
[/B]

solist7
16-06-2012, 16:02
Πολύ ωραία διαδρομή ακούγεται κι αυτή...!

Διόρθωση: Από κει μέσω Neuders και Imst μπαίνεις Αυστρία και φτάνεις στο Innsbruck.
[/B]

Σωστός!!!

PapasouzasReal
17-06-2012, 14:15
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!
Μάλλον την διαδρομή του Πασχάλη θα ακολουθήσω αλλά θα έχω και του Solist στο μυαλό μου και θα αποφασίσω στο Λίχτενστα'ι'ν, ούτως ή άλλως δεν θα έχω τίποτα κλεισμένο!
Άντε να περάσουν οι μέρες να την κάνουμε!!:ha16::ha16::ha16:

ckk
17-06-2012, 14:57
Γιά δες και αυτό:


Liechtenstein - Lugano – Menaggio – Como (LI - CH - IT)
Como - Madona Di Campiglio (IT)

Για μένα, η ωραιότερη διαδρομή τού κόσμου.

TARKAS
18-06-2012, 16:03
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!
Μάλλον την διαδρομή του Πασχάλη θα ακολουθήσω αλλά θα έχω και του Solist στο μυαλό μου και θα αποφασίσω στο Λίχτενστα'ι'ν, ούτως ή άλλως δεν θα έχω τίποτα κλεισμένο!
Άντε να περάσουν οι μέρες να την κάνουμε!!:ha16::ha16::ha16:

Για ποσο του Ιουλη το σκεφτεσαι ποτε φευγεις ποτε ερχεσαι?

PapasouzasReal
18-06-2012, 21:54
Δεν είναι σίγουρο ακόμα, γύρω στις 10-15 Ιούλη το πολύ θα έχουμε φύγει, αλλά και η διάρκεια δεν είναι σίγουρη, καθώς χρόνο θα έχουμε και οι 2, λογικά 15 με 18 μέρες θα μας πάρει :)