PDA

View Full Version : ΧΑΡΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΓΙΑ GARMIN ZUMO 550


GO.
14-06-2012, 09:06
Μπορει καποιος να βοηθησει ωστε να βρεθει ο χαρτης??

siraxanz
14-06-2012, 09:08
ναι αμέ:)

siraxanz
14-06-2012, 09:08
περίμενε και σου ερχετε

GO.
14-06-2012, 09:13
550 ευχαριστω!!!:)

siraxanz
14-06-2012, 09:25
http://i1051.photobucket.com/albums/s435/siraxanz/forum%20uploading/turkeyia.jpg

Αυτό το χάρτη σου έφτιαξα, τώρα περιμενω το μειλ και θα στο στείλω,
πιστευω να μην το παράκανα έβαλα και Αρμενία και το μισό Ιραν πιστευω να χωρεσει... για οδηγιες αν δεν ξερεις μιλαμε τηλεφωνο...

siraxanz
14-06-2012, 09:45
Το λινκ που έχει το χάρτη έτοιμο για να τον βάλεις στην κάρτα ειναι αυτό:

http://osm.pleiades.uni-wuppertal.de/garmin/routable/01-04-2012/7bc628a9d1601a4cf90e3f1131476f5b/osm_routable_gmapsupp.zip

Αν δουλεύεις με το mapsource link με τον χάρτη για mapsource είναι εδω:

http://osm.pleiades.uni-wuppertal.de/garmin/routable/01-04-2012/7bc628a9d1601a4cf90e3f1131476f5b/osm_routable_mapsource.exe

Αν δεν δουλεύεις με το mapsource απλά αδιαφόρησε για το δευτερο και κατέβασε μονο το πρώτο άρχείο που έχει τους χάρτες και ακολούθησε τις παρακάτω οδηγίες

1.Κατεβάζεις το αρχείο (http://osm.pleiades.uni-wuppertal.de/garmin/routable/01-04-2012/7bc628a9d1601a4cf90e3f1131476f5b/osm_routable_gmapsupp.zip) το οποίο έρχεται ζιπαρισμενο και το βάζεις κάπου στον υπολογιστή σου.
2. Φτιάχνεις κάπου στον υπολογιστή σου ένα φάκελο με την ονομασία: Garmin
3. Εξάγεις(extract), δηλ ξεζιπάρεις το περιεχόμενο του αρχείου που κατέβασες μέσα στον φάκελο Garmin που έφτιαξες.
4. Τώρα έχεις λοιπόν μεσα στον υπολογιστή σου ένα φάκελο Garmin
που έχει μέσα ένα αρχείο με το ονομα gmapsupp
5. Γράφεις αυτόν τον φάκελο Garmin, που έχει μέσα ένα αρχείο με το ονομα gmapsupp, σε μια κάρτα μνήμης sdhttp://osm.pleiades.uni-wuppertal.de/garmin/icons/sdcard.gif του zumo 550 και την τοποθετεις την κάρτα στο μηχανημα.
6. Βρίσκεις τον συγκεκριμένο χάρτη στο ζουμο και τον κάνεις ενεργό μόνο αυτόν
7. Καλό ταξίδι!:)


Για τα προβλήματα που θα έχεις απο την χρήση τηλεφωνικα. (http://www.gsforum.gr/members/siraxanz-1493.html)..;)

Υ.Γ.1Προσοχή:Your request will be available on the server for 48 hours before it's deleted.

moby_gr
14-06-2012, 10:00
:re25:

aleckan
14-06-2012, 10:15
Βρε τι αστερια εισαστε εσεις!!! Ευγε νεοι μου!:ye02:

vsnmic
14-06-2012, 11:36
ΜΠΡΑΒΟ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΓΝΩΣΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ!!!

aleckan
14-06-2012, 12:47
Kαι μιας και ειστε αστερια,και γω δεν ειμαι,αλλα αποκτησα προσφατα το 660 και του βαλα μια micro sd,πως θα παω σ αυτην? Εννοω τι πρεπει να πατησω με τη σειρα για να διαβασει αυτη?
(Αντωνη-Χαρη και λοιποι φιλοι help pls)!
Y.Γ. Με απλες οδηγιες,γιατι ειμαι ολιγον.....:D

siraxanz
14-06-2012, 12:54
Απο 660 ειμαι σκράπας,

αν δεν βρεις άκρη, μπορώ να το ψαξω λίγο και να σου πω,

από ότι έχω διαβασει κ ακούσει δουλεύει με το ιδιο φορματ χαρτων

δηλαδή το αρχειο του χάρτη να έχει την ονομασια: gmapsupp

264George
14-06-2012, 12:59
:re25:

aleckan
14-06-2012, 13:01
Χαρη sto στο 550 πως διαβαζεις την micro sd? (Iσως να ειναι το ιδιο)...

chrismet
18-06-2012, 00:49
Χάρη, αρχείο με το όνομα gmapsupp, που αναφέρεις για την περίπτωση της Τουρκίας ότι θα πρέπει να το βάλεις στην καρτούλα, από ότι καταλαβαίνω είναι ένα όνομα (αρχείου) το οποίο μάλλον υπάρχει και αλλού με το ίδιο όνομα. Για παράδειγμα μέσα στο GPS ήδη (και όχι στην καρτούλα). Θα ήθελα να ρωτήσω, πως το GPS θα καταλάβει, διαβάζοντας ίδιο όνομα ότι αυτό αναφέρεται στον χάρτη Τουρκίας;

ilias vara
18-06-2012, 09:17
:re25::re25::re25:

emlazo
18-06-2012, 12:39
Και το 660 χρησιμοποιεί τα ίδια ονόματα αρχείων.

Οι χάρτες βρίσκονται στην κυρίως μνήμη της συσκευής στον φάκελο Garmin
gmapbmap.img BaseMap μόνο με τους βασικούς δόμους
gmapprom.img PreProgrammedMap στις δικές μας εκδόσεις Ευρώπη 2012
gmapsupp.img SupplementalMap Ο ελληνικός χάρτης από την Autodrive 2.30T.
Πέρα όμως απο τους χάρτες (τα img αρχεία) υπάρχουν και τα αρχεία gmapprom.unl, gmapsupp.unl αντίστοιχα. Φαντάζομαι ότι είναι τα κλειδιά τους.
Αν απλά αντιγράψουμε τον χάρτη πού έφτιαξε ο siraxanz (:ye02: πολύ καλή η ιστοσελίδα) θα σβήσουμε τον ελληνικό και φαντάζομαι ότι δεν θα λειτουργήσει λόγω ασυμφωνίας κλειδιού. Θα το δοκίμαζα αλλά ο χάρτης δεν χωράει στην μνήμη του 660.

Ο ευρωπαϊκός χάρτης που έχει το 660 της ομαδικής, City Navigator Europe NT 2012, περιλαμβάνει και την Τουρκία.

chrismet
18-06-2012, 13:18
........
Αν απλά αντιγράψουμε τον χάρτη πού έφτιαξε ο siraxanz (:ye02: πολύ καλή η ιστοσελίδα) θα σβήσουμε τον ελληνικό και φαντάζομαι ότι δεν θα λειτουργήσει λόγω ασυμφωνίας κλειδιού. Θα το δοκίμαζα αλλά ο χάρτης δεν χωράει στην μνήμη του 660..............



Αν κατάλαβα καλά ο siraxanz λέει πως το αρχείο το βάζουμε στην κάρτα μνήμης και όχι μέσα στη συσκευή ώστε να γραφτεί πάνω από το αρχικό αρχείο με το ίδιο όνομα. Αρα, καταλαβαίνω πως (πλέον) θα έχουμε δυο αρχεία με το ίδιο όνομα, ένα της συσκευής και ένα στη κάρτα μνήμης. Οπότε;;; η συνέχεια ποια μπορεί να είναι;

emlazo
18-06-2012, 15:21
Αν κατάλαβα καλά ο siraxanz λέει πως το αρχείο το βάζουμε στην κάρτα μνήμης και όχι μέσα στη συσκευή ώστε να γραφτεί πάνω από το αρχικό αρχείο με το ίδιο όνομα. Αρα, καταλαβαίνω πως (πλέον) θα έχουμε δυο αρχεία με το ίδιο όνομα, ένα της συσκευής και ένα στη κάρτα μνήμης. Οπότε;;; η συνέχεια ποια μπορεί να είναι;

To Zumo 660 πωλείται χωρίς SD. Τα πάντα είναι φορτωμένα στην μνήμη της συσκευής, γι αυτό έγραψα για την συσκευή. Δεν γνωρίζω, αν μπορούμε να έχουμε χάρτες και στη συσκευή και στην μνήμη. Αν γίνεται στο 550 πιθανόν να γίνεται και στο 660.

siraxanz
20-06-2012, 20:59
Στο 550 εχει επιλογη, να επιλεξεις ποιο χαρτη να δουλεψει...

Γιωργη δεν σε ξεχασα, πολλες υποχρεωσεις κ χαλασμενο πισι απο την περασμενη Δευτερα...

peterv
23-06-2012, 08:59
Για το 660

Τον χάρτη που φτίαχνεις στον υπολογιστή σε ντοσίε που λέγεται GARMIN τον βάζεις σε καρτούλα μέσα στην συσκευή ΜΟΝΟ.
Αλλιώς θα σου σβήσει στην συσκευή το auto drive Hellas.

ΕΠΙΣΗΣ αυτό σημαίνει ότι αν έχουμε ήδη καρτόυλα sd και μέσα της υπάρχει ντοσίε GARMIN και χάρτης με την ονομασία που λένε παραπάνω τα παιδία αυτός κατα την αντιγραφή θα αντικατασταθεί. Οπότε καλό ειναι να κρατάμε ένα αντίγραφο του ντοσίε GARMIN της κάρτας στον υπολογιστή ώστε να βάζουμε οποίο χάρτη θέλουμε κάθε φορά.. ανάλογα το ταξίδι.

Ο χάρτης τωρα της κάρτας ενεργοποιήται κανονικά όπως και οι υπόλοιποι.

Απο το μενού της συσκευής πας ρυθμίσεις - χάρτες - πληροφορίες χαρτών και επιλέγεις ποιον θέλεις άσχετα αν ειναι φορτωμένος στην συσκευή η στην κάρτα.

Καλά ταξίδια φίλοι !


Sent from my iPad using Tapatalk HD

siraxanz
23-06-2012, 10:36
H Sdcard έφυγε για τα Γιάννενα
θα ακολουθήσει κ τηλ φροντιστήριο
Γιώργο έχεις αναπάντητη
:)

chrismet
23-06-2012, 11:26
Για το 660

Τον χάρτη που φτίαχνεις στον υπολογιστή σε ντοσίε που λέγεται GARMIN τον βάζεις σε καρτούλα μέσα στην συσκευή ΜΟΝΟ.
Αλλιώς θα σου σβήσει στην συσκευή το auto drive Hellas.

ΕΠΙΣΗΣ αυτό σημαίνει ότι αν έχουμε ήδη καρτόυλα sd και μέσα της υπάρχει ντοσίε GARMIN και χάρτης με την ονομασία που λένε παραπάνω τα παιδία αυτός κατα την αντιγραφή θα αντικατασταθεί. Οπότε καλό ειναι να κρατάμε ένα αντίγραφο του ντοσίε GARMIN της κάρτας στον υπολογιστή ώστε να βάζουμε οποίο χάρτη θέλουμε κάθε φορά.. ανάλογα το ταξίδι.

Ο χάρτης τωρα της κάρτας ενεργοποιήται κανονικά όπως και οι υπόλοιποι.

Απο το μενού της συσκευής πας ρυθμίσεις - χάρτες - πληροφορίες χαρτών και επιλέγεις ποιον θέλεις άσχετα αν ειναι φορτωμένος στην συσκευή η στην κάρτα.

Καλά ταξίδια φίλοι !


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Σε ευχαριστούμε.
Φαντάζομαι όταν λες ντοσιέ εννοείς φάκελλο (folder στο pc).

Ελα που εγώ έψαχνα να βρώ το "πληροφορίες χαρτών" όπως ακριβώς το γράφεις και δεν...

Τελικά αυτό φαίνεται στην οθόνη συντετμημένο ως "πληρ.χαρτ." και μια και κουράστηκα να το βρω εγώ, είπα να το γράψω μήπως και κάποιος άλλος διαθέτει το δικό μου μυαλό :ye33: και δεν χάσει το χρόνο του ψάχνοντας.

Τώρα θα ξαναρωτήσω κάτι γιατί δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση.
Αρχείο με όνομα gmapsupp.img θα έχουμε δυο. Ενα στο σκληρό (ας το πούμε έτσι) του GPS 660 και ένα στην SD κάρτα μνήμης (που υποτίθεται ότι είναι ο νέος χάρτης Τουρκίας που μας έδωσε ο Χάρης). Δεν καταλαβαίνω πως το ένα αρχείο θα το διαβάζει το gps σαν autodrive hellas (ας πούμε, το ήδη υπάρχον) και το άλλο το αρχείο που θα είναι στην καρτούλα και θα έχει το ίδιο όνομα (θα του κόβει το μυαλό) και θα το διαβάζει ότι είναι ο χάρτης της Τουρκίας.

siraxanz
23-06-2012, 11:40
Σε ευχαριστούμε.
Φαντάζομαι όταν λες ντοσιέ εννοείς φάκελλο (folder στο pc).

Ελα που εγώ έψαχνα να βρώ το "πληροφορίες χαρτών" όπως ακριβώς το γράφεις και δεν...

Τελικά αυτό φαίνεται στην οθόνη συντετμημένο ως "πληρ.χαρτ." και μια και κουράστηκα να το βρω εγώ, είπα να το γράψω μήπως και κάποιος άλλος διαθέτει το δικό μου μυαλό :ye33: και δεν χάσει το χρόνο του ψάχνοντας.

Τώρα θα ξαναρωτήσω κάτι γιατί δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση.
Αρχείο με όνομα gmapsupp.img θα έχουμε δυο. Ενα στο σκληρό (ας το πούμε έτσι) του GPS 660 και ένα στην SD κάρτα μνήμης (που υποτίθεται ότι είναι ο νέος χάρτης Τουρκίας που μας έδωσε ο Χάρης). Δεν καταλαβαίνω πως το ένα αρχείο θα το διαβάζει το gps σαν autodrive hellas (ας πούμε, το ήδη υπάρχον) και το άλλο το αρχείο που θα είναι στην καρτούλα και θα έχει το ίδιο όνομα (θα του κόβει το μυαλό) και θα το διαβάζει ότι είναι ο χάρτης της Τουρκίας.

Οταν θα μπει στην Τουρκία, θα δει τον χάρτη, πίστεψε με έχει την εξυπναδα να το κάνει, αλλα επειδή οι βασικοι δρόμοι υπαρχουν μεσα στο ζθμο, απενεργοποιησε ότι άλλο και να μενει ενεργοποιημενος ο χαρτης της καρτας, εν προκειμενω της Τουρκίας η όποια αλλη εχεις μεσα...

Μην πειραζετε τους χαρτες του μηχανηματος, δουλευετε με την καρτα...:)

peterv
23-06-2012, 14:03
Μην πειραζετε τους χαρτες του μηχανηματος, δουλευετε με την καρτα...:)


Έτσι όπως τα λέει ο Χάρης .... Αφήστε την συσκευή ήσυχη αν θέλετε να μην έχετε προβλήματα.

Όσο για την αναγνώριση των χαρτών καταλαβαίνει όλους τους χάρτες που ειναι μεσα στο ντοσίε δηλ. Folder με την ονομασία GARMIN είτε ειναι στη συσκευη είτε στην κάρτα.

Υπάρχει το ιδιο ντοσίε δηλαδή στη συσκευή και δημιουργούμε ένα παρόμοιο στην κάρτα.

Δεν μπερδευουμε ποτέ τα δύο και τους χάρτες που περιέχουν μέσα. Παίζουμε μόνο με της κάρτας. Εκτός και αν κάποιος ειναι τόσο έμπειρος και ξέρει τι κάνει.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

eliso
02-07-2012, 14:25
ώστε να βάζουμε οποίο χάρτη θέλουμε κάθε φορά.. ανάλογα το ταξίδι.




Δηλαδή δεν μπορούμε να έχουμε πολλούς χάρτες και να διαλέγουμε ποιόν θέλουμε;;;

peterv
03-07-2012, 07:34
Δηλαδή δεν μπορούμε να έχουμε πολλούς χάρτες και να διαλέγουμε ποιόν θέλουμε;;;

Στην κάρτα στο folder GARMIN ο χάρτης οποιος και αν είναι αυτός (εκτος του ευρωπαικου) έχει μια συγκεκριμένη ιδια ονομασία ώστε να διαβάζεται από την συσκευή.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να γράφεις κάθε φορά στην κάρτα την ίδια ονομασία χάρτη ανεξαρτήτως ποιον χάρτη βάζεις.

Έτσι έχω καταφέρει να βάλω ταυτόχρονα ευρωπαϊκό και autodrivehellas στην συσκευή και Κωνσταντινούπολη στην κάρτα. Αλλά μέχρι εκεί , δύο διαφορετικούς χάρτες στην κάρτα δεν έχω καταφέρει να βάλω.



Sent from my iPad using Tapatalk HD