PDA

View Full Version : Βοηθεια! Αξιζει??


700_Thespieis
14-06-2012, 16:45
Καλησπερα απο Ολλανδια,

Ειμαι κατοχος ενος GS Adventure.Προσφατα τελειωσα το MSc μου εδω και κουτσα στραβα εχω αρχισει μια δουλεια.

Εχοντας ως σκοπο να μεινω Ολλανδια, πρεπει να αλλαξω και τις πινακιδες/χαρτια. Ωστοσο κατι τετοιο κοστιζει πολλα λεφτα εδω- ολο μαζι θα μου παρει περιπου 3.000 ευρω.

Η κατασταση λοιπον ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα περιπου. Γιατι 3 χιλιαρικα δεν τους δινω και απο την αλλη δε θελω να την αποχωρηστω. Αλλωστε μπορει να σας φανει περιεργο αλλα τη μηχανη εδω την απολαμβανεις πολυ περισσοτερο απο Ελλαδα κιας εχει τον καιρο που γνωριζουμε ολοι.

Εχω λοιπον αρχισει να τσεκαρω αν τουλαχιστον με συμφερει να την πουλησω.Παρομοιες μηχανες με τη δικη μου, πωλουνται γυρω στα 11.000 ευρω εδω. Πηρα τηλεφωνο διαφορους ολλανδους εμπορους και οι τιμες που ζητανε ειναι αποκαρδιωτικες (ξενη μηχανη αρα δυσκολο να εμπιστευτουνε, πολλω δε μαλλον ελληνικη, χαρτουρα, χασιμο χρονου, κριση κτλ).

Ηθελα λοπον να ρωτησω το φορουμ αν πιστευτε οτι η επιλογη να τη φερω πισω Ελλαδα και να την πουλησω (και οχι να τη σκοτωσω) εχει λογικη στις μερες μας. Υπαρχει κινηση σε περιπτωση που η μηχανη αξιζει? Η θα την φερω και θα μου ζητανε ψιχουλα?

Ευχαριστω εκ των προτερων:)

siraxanz
14-06-2012, 16:50
Δυστυχώς δεν κινείτε τιποτα, θα είναι λάθος να την φέρεις πίσω τέτοιες στιγμές...

Μια φιλική συμβουλή είναι να την μεταβιβασεις σε έναν από τους γονείς σου και να την κρατήσεις εκεί .... με Ελληνικά νούμερα!

kostas1200gs
14-06-2012, 16:58
ΕΔΩ ΕΛΛΑΔΑ
THE GAME IS OVER.
"ΑΓΟΡΑ" ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΜΕ
ΚΑΤΣΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΟΛΛΑΝΔΟΥΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ Κ@ΡΙΟΛΙΑ

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-06-2012, 17:12
Ειμαι κατοχος ενος GS Adventure. :)


1. Δώσε κάποιες λεπτομέρειες για την μηχανή σου ...

2. Δικαιούσαι να την κυκλοφορείς εκεί με ξένες - Ελληνικές - πινακίδες ???







.

700_Thespieis
14-06-2012, 17:19
Ειναι απαραιτητο να αλλαξω τις πινακιδες μου σε ολλανδικες. Σε περιπτωση ελεγχου κτλ θα πεσει βαρυ προστιμο.Με λιγα λογια δεν ειναι να παιζω.

Ειναι καρι$λια οπως λες αλλα εχουν και νομους δυστυχως.

yns
14-06-2012, 17:23
Είχα για περίπου 6 χρόνια μοτοσυκλέτες με Ελληνικά νούμερα στην Ιταλία και το μόνο που έκανα ήταν μια ανανέωση της πράσινης κάρτας κάθε 6 μήνες. Μου την έστελναν και κυκλοφορούσα κανονικά (και 2 φορές που με σταμάτησαν έλεγξαν μόνο την πράσινη κάρτα). Η νομοθεσία τότε (δεν γνωρίζω τώρα τι γίνεται) έλεγε πως έπρεπε το όχημα να κατεβαίνει κάθε 6μηνο στην Ελλάδα αλλά εγώ την κατέβαζα μόνο κάθε καλοκαίρι... :D

Τώρα το άλλο που λες ότι την απολαμβάνεις περισσότερο εκεί τη μηχανή σε μια χώρα χωρίς βουνά είναι πολύ σχετικό.. :)

Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια!

giamil
14-06-2012, 17:30
Ψαχτο λιγο το θεμα φιλε...δεν νομιζω να ειναι οπως τα λες και να πρεπει να σκασεις 3Κ για αλλαγη...

EU ειμαστε ακομα...!!

παρε μια την πρεσβεια ενα τηλ να δεις τι ισχυει...ψαξε λιγο στο νετ..

θα την βρεις την ακρη..

kostas_366
14-06-2012, 17:35
Τι μοντέλο είναι και τι έχει πάνω της. Χρώμα?

700_Thespieis
14-06-2012, 17:37
1. Δώσε κάποιες λεπτομέρειες για την μηχανή σου ...

2. Δικαιούσαι να την κυκλοφορείς εκεί με ξένες - Ελληνικές - πινακίδες ???







.

1. Εχω 12/2006 με 34.000 χιλιομετρα, χρωμα γκρι-μαυρο, εχει τα παντα πλην 2 πλαινων.

2. Για να απαντησω και στον yns, υπαρχει το σεναριο να κυκλοφορεις για 3 μηνες πλεον με τη λογικη οτι μετα πας πισω. Παρολαυτα, φετος εχουν στριμωχτει και ψαχνουν λεφτα απο παντου. Φετος βγαλανε νεα αποφαση που λεει οτι με το που εισαγεις τη μηχανη θα πρεπει να δηλωσεις ποσες μερες θα μεινεις (ακομα κιαν μεινεις 2 μερες που λεει ο λογος) Με την τοση "ωραια" αντιμετωπιση που χαιρω μεχρι τωρα ως Ελληνας, δεν ειμαι αρκετα αισιοδοξος οτι θα την σκαπουλαρω.

@siraxanz Καραρχην ελπιζω να σαι καλα, εχουμε καιρο να τα πουμε. Οσον αφορα σε αυτο που ειπες δε ξερω αν μπορει να αποτελεσει παραθυρακι του νομου (τι θα πω δλδ σε περιπτωση που με σταματησουν?)

@giamil το ψαχνω εδω και ενα μηνα-εφοριες, ολλανδικο φορουμ κτλ. Τα 2500 ειναι μονο για εναν ηλιθιο ολλανδικο φορο που δεν υπαρχει που8ενα αλλου..

forester
14-06-2012, 18:02
Με πόσα θα την πουλούσες στην Ελλάδα, αν την έφερνες για πούλημα;

kostas_366
14-06-2012, 18:19
1. Εχω 12/2006 με 34.000 χιλιομετρα, χρωμα γκρι-μαυρο, εχει τα παντα πλην 2 πλαινων.

2. Για να απαντησω και στον yns, υπαρχει το σεναριο να κυκλοφορεις για 3 μηνες πλεον με τη λογικη οτι μετα πας πισω. Παρολαυτα, φετος εχουν στριμωχτει και ψαχνουν λεφτα απο παντου. Φετος βγαλανε νεα αποφαση που λεει οτι με το που εισαγεις τη μηχανη θα πρεπει να δηλωσεις ποσες μερες θα μεινεις (ακομα κιαν μεινεις 2 μερες που λεει ο λογος) Με την τοση "ωραια" αντιμετωπιση που χαιρω μεχρι τωρα ως Ελληνας, δεν ειμαι αρκετα αισιοδοξος οτι θα την σκαπουλαρω.

@siraxanz Καραρχην ελπιζω να σαι καλα, εχουμε καιρο να τα πουμε. Οσον αφορα σε αυτο που ειπες δε ξερω αν μπορει να αποτελεσει παραθυρακι του νομου (τι θα πω δλδ σε περιπτωση που με σταματησουν?)

@giamil το ψαχνω εδω και ενα μηνα-εφοριες, ολλανδικο φορουμ κτλ. Τα 2500 ειναι μονο για εναν ηλιθιο ολλανδικο φορο που δεν υπαρχει που8ενα αλλου..
Πόσο πάει στην Ολλανδία μια αντβε του 2006-2007

700_Thespieis
14-06-2012, 18:27
Οπως ειπα και στην αρχη, γυρω στα 11.000 δλδ περιπου 1 χιλιαρικο κατω απο Ελλαδα.

Δεδομενης της καταστασης της μηχανης, της καταστασης στην Ελλαδα αλλα και των εξοδων του ταξιδιου Ολλανδια-Ελλαδα, δε θα ηθελα να πεσω κατω απο τα 9.000.

kostas_366
14-06-2012, 18:30
του 2006-2007 δεν νομίζω να πωλήται 11,000ε

700_Thespieis
14-06-2012, 18:43
του 2006-2007 δεν νομίζω να πωλήται 11,000ε

Στην Ολλανδια δε με ρωτησες?

kostas_366
14-06-2012, 18:57
12,000ε στην Ελλάδα δεν πωλήται αντβε του 2006

ckk
14-06-2012, 19:19
Τι μοντέλο είναι και τι έχει πάνω της. Χρώμα?

Στο έλεγα πως πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικιά σου θα ΄ναι. :rolleyes:

12,000ε στην Ελλάδα δεν πωλήται αντβε του 2006

Σωστόν.

kostas_366
14-06-2012, 19:25
Στο έλεγα πως πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικιά σου θα ΄ναι. :rolleyes:



Σωστόν.
Μπα Χρήστο, δεν είναι για εμένα. Που τέτοια τύχη.

700_Thespieis
14-06-2012, 19:47
12,000ε στην Ελλάδα δεν πωλήται αντβε του 2006


Στην Ολλανδια πωλειται 11.000, ενα χιλιαρικο πανω (και οχι κατω οπως εγραψα) απο την Ελλαδα.


Αρα 10.000 και οχι 12.000:ye33:

ckk
14-06-2012, 19:53
Μπα Χρήστο, δεν είναι για εμένα. Που τέτοια τύχη.

Εγώ συνεχίζω να στο εύχομαι. Γιατί ΤΟ πήγαινες και καλά... φαντάσου ΤΗΝ 1200. :) :)

kostas_366
14-06-2012, 19:56
Κάτι κάνεις λάθος.
10,000ε του 2006 στην Ελλάδα, είναι η μάξιμουμ τιμή και όχι μέση τιμή..

700_Thespieis
14-06-2012, 22:05
Κάτι κάνεις λάθος.
10,000ε του 2006 στην Ελλάδα, είναι η μάξιμουμ τιμή και όχι μέση τιμή..

ουτε το 10.000 σαρεσει οκ:rolleyes:

anyway, οπως ειπα δε θα ηθελα να τη δωσω για κατω απο 9.000. Η μηχανη με εχει βγαλει ασπροπροσωπο και εχει πανω της σχεδον τα παντα.

@siraxanz Ρωτησα ενα δικηγορο εδω και μου ειπε οτι απαγορευεται να οδηγας οχημα με ξενες πινακιδες, χωρις την παρουσια του κατοχου του στο οχημα.:(

kostas_366
14-06-2012, 22:15
ουτε το 10.000 σαρεσει οκ:rolleyes:

anyway, οπως ειπα δε θα ηθελα να τη δωσω για κατω απο 9.000. Η μηχανη με εχει βγαλει ασπροπροσωπο και εχει πανω της σχεδον τα παντα.

@siraxanz Ρωτησα ενα δικηγορο εδω και μου ειπε οτι απαγορευεται να οδηγας οχημα με ξενες πινακιδες, χωρις την παρουσια του κατοχου του στο οχημα.:(
Δεν είναι τι μ αρέσει εμένα. Να βοηθήσω προσπαθώ. Εύχομαι να κάνεις την δουλει'α σου με το μικρότερο κόστος. Δεν ενδιαφέρει εμένα. Στα λέω μιας κ λείπεις, και μιας κ προχθές μιλούσαμε με έμπορο φίλο.
Για εμένα μην την δώσεις ούτε για 13,000ε. Αλλά η αγορά τι λέει και πως θα κάνεις κ εσύ την δουλειά σου και να είσαι νόμιμος.

700_Thespieis
14-06-2012, 23:02
Δεν είναι τι μ αρέσει εμένα. Να βοηθήσω προσπαθώ. Εύχομαι να κάνεις την δουλει'α σου με το μικρότερο κόστος. Δεν ενδιαφέρει εμένα. Στα λέω μιας κ λείπεις, και μιας κ προχθές μιλούσαμε με έμπορο φίλο.
Για εμένα μην την δώσεις ούτε για 13,000ε. Αλλά η αγορά τι λέει και πως θα κάνεις κ εσύ την δουλειά σου και να είσαι νόμιμος.


Μιας και εισαι καλυτερα πληροφορημενος λοιπον, μπορεις να μου πεις ποσο κοστολογειται?

griv_gs
14-06-2012, 23:12
Μπες στο car.gr να πάρεις μια γεύση

siraxanz
15-06-2012, 00:27
........................................................
...................................................................................................

@siraxanz Ρωτησα ενα δικηγορο εδω και μου ειπε οτι απαγορευεται να οδηγας οχημα με ξενες πινακιδες, χωρις την παρουσια του κατοχου του στο οχημα.:(

Θα εννοεί σε μόνιμη βάση...

γιατί δεν νομίζω ότι αν πάρω την μοτοσυκλέτα του αδερφού μου η το αυτοκίνητο του πατέρα μου, δεν μπορώ να τριγυρνώ την Ευρώπη...

Απλά εκεί το κράτος λειτουργεί και αν σε ελέγξουν μια φορά την επόμενη θα σε τσακώσει το δόκανο...
Ας μας απαντήσουν οι συνφορουμίτες αστυνομικοί,
αν οδηγώ όχημα με πινακίδες ΕΕ τι ενέργειες γινοντε απο τον αστυνομικό πχ ψάχνει που δουλεύω? που μένω? ???

Από όσο μπορώ να καταλαβω η όλη υπόθεση και εδώ αλλά και εκεί παίζει στο πως λειτουργεί ο Κράτος....:D

Εκεί θα ψάξει ο τροχονόμος και τα "κουτάλια" σου...
που μένεις μόνιμα κλπ...


Τέλος πάντων,
η τιμή για αντβέ 2006 στην Ελλάδα και σε 8 αγγελίες
Μέση τιμή: 9875 EUR

από εκεί και πέρα αποφάσισε...

Πάντως για να την δώσεις ευκολα εδώ μόνο σκοτωμένη τιμη φευγει...:(

700_Thespieis
15-06-2012, 01:34
Θα εννοεί σε μόνιμη βάση...

γιατί δεν νομίζω ότι αν πάρω την μοτοσυκλέτα του αδερφού μου η το αυτοκίνητο του πατέρα μου, δεν μπορώ να τριγυρνώ την Ευρώπη...

Απλά εκεί το κράτος λειτουργεί και αν σε ελέγξουν μια φορά την επόμενη θα σε τσακώσει το δόκανο...
Ας μας απαντήσουν οι συνφορουμίτες αστυνομικοί,
αν οδηγώ όχημα με πινακίδες ΕΕ τι ενέργειες γινοντε απο τον αστυνομικό πχ ψάχνει που δουλεύω? που μένω? ???

Από όσο μπορώ να καταλαβω η όλη υπόθεση και εδώ αλλά και εκεί παίζει στο πως λειτουργεί ο Κράτος....:D

Εκεί θα ψάξει ο τροχονόμος και τα "κουτάλια" σου...
που μένεις μόνιμα κλπ...


Τέλος πάντων,
η τιμή για αντβέ 2006 στην Ελλάδα και σε 8 αγγελίες
Μέση τιμή: 9875 EUR

από εκεί και πέρα αποφάσισε...

Πάντως για να την δώσεις ευκολα εδώ μόνο σκοτωμένη τιμη φευγει...:(

Οπως το ειπες, εδω με τη δευτερη (που η πρωτη μπορει να ειναι μια φωτο απο μηχανημα) τον ηπιες.

Δλδ αν η μεση τιμη ειναι αυτη, τοτε τα 9.000 ως κατωτερο οριο ειναι οκ. Σωστα? (ναι ξερω υποκειμενικα μιλωντας)

Translatoras
15-06-2012, 03:06
Ξερω οτι η απαντηση μου δεν θα σου φανει αισιοδοξη αλλα εκτος απο τις τιμες
ριξε και μια ματια στις εμφανισεις καθε αγγελιας.

Το Ηρακλειωτικο εχει 11.000 + εμφανισεις.
Που σημαινει οτι ειναι απουλητη για πολλους μηνες.

Το κακο με το car.gr και ολα τα σαιτ με αγγελιες ειναι οτι δειχνουν μονο αυτα που εχουν μεινει.
Αν θες να δεις σε τι τιμες πουλιεται κατι στο ebay κοιτας τα completed listings, ετσι δεν ειναι.

Σε γενικες γραμμες θεωρω οτι το car.gr ειναι 10-20% ακριβοτερο απο την πραγματικη αγορα.

Για κοιταξε ξανα με ποιον τροπο μπορεις να κρατησεις το μηχανακι εκει.

Καλη τυχη

forester
15-06-2012, 06:02
Καλημέρα:)
Έτσι όπως τα λέει ο translatoras, αλλά και οι προλαλλήσαντες δε λένε κάτι άλλο. Αυτά που φαίνονται στις αγγελίες, είναι αυτά που δεν έχουν πουληθεί. Αυτά που φεύγουν , έφυγαν με χαμηλότερη τιμή. Εκεί προφανώς δεν υπάρχει η ύφεση της Ελληνικής αγοράς και πουλιούνται ακριβότερα. Έτσι ήταν εδώ μέχρι τις αρχές του 2011. Τώρα είναι χαμηλές οι τιμές.
Ότι κι αν αποφασίσεις, να 'ναι για καλό:)

duzi
20-06-2012, 23:22
Φιλε μου στην ολλανδια η μοτο δεν εχουν φορολογια απο οσο γνωρησω. Επισης ειμαστε ευρωπαικη ενωση και εχεις δικαιωμα να κυκλοφορεια οπου θες οσο θες ελευθερα. Εδω στην ελλαδα δεν εχουμε οχηματα με ξενες πινακιδες... Επισης η αστυνομια δεν μπορει να ταυτοποιησει αν μενεις εκει η εδω νομιζω μονο με καρφωτη, χαιρετησματα στο υπεροχο χωριο berkel-enschot που επισκευτομαι συχνα

dottmicalis
21-06-2012, 16:18
Είχα για περίπου 6 χρόνια μοτοσυκλέτες με Ελληνικά νούμερα στην Ιταλία και το μόνο που έκανα ήταν μια ανανέωση της πράσινης κάρτας κάθε 6 μήνες. Μου την έστελναν και κυκλοφορούσα κανονικά (και 2 φορές που με σταμάτησαν έλεγξαν μόνο την πράσινη κάρτα). Η νομοθεσία τότε (δεν γνωρίζω τώρα τι γίνεται) έλεγε πως έπρεπε το όχημα να κατεβαίνει κάθε 6μηνο στην Ελλάδα αλλά εγώ την κατέβαζα μόνο κάθε καλοκαίρι... :D

Τώρα το άλλο που λες ότι την απολαμβάνεις περισσότερο εκεί τη μηχανή σε μια χώρα χωρίς βουνά είναι πολύ σχετικό.. :)

Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια!

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.
Ακριβώς αυτή ειναι κι η δική μου εμπειρία, στην ίδια χώρα για περίπου τόσα χρόνια...

Και Ολλανδία που ειχα επισκευθεί με μηχανή, ποτέ δε μου ζήτησαν πόσες μέρες θα μείνω...

Πραγματικά μου προκαλεί εντύπωση...

Πάντως αν πραγματικά δε μπορείς να το αποφύγεις, για μένα, η γνώμη μου ειναι οτι αξίζει να αλλάξεις τις πινακίδες.

Το κοστος σου -όχι ευκαταφρόνητο- θα ειναι αυτο που θα είναι. Άντε όμως πούλα τη δική σου -που σημειωτέον δεν σου εχει βγαλει κάποιο προβλημα- άντε βρες μετά άλλο καλό μηχανάκι να αγοράσεις (αν δε πας για καινούριο)...

Δε ξέρω. μπρος γκρεμος και πισω ρέμα.
Αλλά τουλάχιστον ειναι το δικό σου μηχανάκι και το ξέρεις.

700_Thespieis
25-06-2012, 11:31
Φιλε μου στην ολλανδια η μοτο δεν εχουν φορολογια απο οσο γνωρησω. Επισης ειμαστε ευρωπαικη ενωση και εχεις δικαιωμα να κυκλοφορεια οπου θες οσο θες ελευθερα. Εδω στην ελλαδα δεν εχουμε οχηματα με ξενες πινακιδες... Επισης η αστυνομια δεν μπορει να ταυτοποιησει αν μενεις εκει η εδω νομιζω μονο με καρφωτη, χαιρετησματα στο υπεροχο χωριο berkel-enschot που επισκευτομαι συχνα

Eπειδη δεν εισαι ο 1ος που το γραφει εδω να ενημερωσω: Σε οποιαδηποτε χωρα κιαν πας μεσα στην ΕΕ (και στην Ελλαδα) με ξενες πινακιδες,

- συμβουλευεσαι να δηλωσεις ποσο καιρο θα μεινεις, παιρνεις δλδ ειδικη αδεια. Τωρα το ποσο αυστηροι ειναι με αυτο δε ξερω.

- Αυτη η πιθανη ελαστικοτητα σταματαει οταν και εφοσον γραφτεις στη χωρα οτι μενεις (οι λογοι που γραφεσαι νομιζω ειναι κατανοητοι). Τοτε αναγκαζεσαι να αλλαξεις πινακιδες αμεσα. Αν δεν το κανεις τοτε πεφτει ενα ωραιο προστιμο απο την εφορια. Και για να απαντησω στα σχολια για το "που θα σε δουν", "ελα μωρε" κτλ, σε αυτες τις χωρες παιζουν καμερες οι οποιες σκαναρουνε την πινακιδα ολων των οχηματων. (κυριως στους αυτοκινητοδρομους). Οποτε δε σε παιρνει να αρχισεις να λες ιστοριες, οταν σε χουν φακελομενο που και ποτε περασες με τη μηχανη σου.

-Οσον αφορα στην Ολλανδια υπαρχει ενας εξτρα φορος. Οταν εισαι παρ' ολα αυτα πολιτης χωρας μεσα στην ΕΕ τοτε μπορεις να αποφυγεις να τον πληρωσεις. Ωστοσο, πρεπει να το κανεις μεσα σε ενα χρονο και φυσικα με την προυποθεση οτι η μηχανη δεν κουνιοτανε και δεν εχει καταχωρηθει. (στη δικη μου περιπτωση δεν το ξερα και φυσικα δεν μπορω να κανω αιτηση).

Κιαν σας φαινονται λιγο υπερβολικα ολα αυτα ειναι η πραγματικοτητα.

Τελοσπαντων, ελπιζω σε μια καλη δουλεια συντομα και απο,τι φαινεται 8α την κρατησω (κιας πληρωσω το φορο).

Καλη συνεχεια και καλες βολτες

phoenix
25-06-2012, 11:54
Eπειδη δεν εισαι ο 1ος που το γραφει εδω να ενημερωσω: Σε οποιαδηποτε χωρα κιαν πας μεσα στην ΕΕ (και στην Ελλαδα) με ξενες πινακιδες,

- συμβουλευεσαι να δηλωσεις ποσο καιρο θα μεινεις, παιρνεις δλδ ειδικη αδεια. Τωρα το ποσο αυστηροι ειναι με αυτο δε ξερω.

- Αυτη η πιθανη ελαστικοτητα σταματαει οταν και εφοσον γραφτεις στη χωρα οτι μενεις (οι λογοι που γραφεσαι νομιζω ειναι κατανοητοι). Τοτε αναγκαζεσαι να αλλαξεις πινακιδες αμεσα. Αν δεν το κανεις τοτε πεφτει ενα ωραιο προστιμο απο την εφορια. Και για να απαντησω στα σχολια για το "που θα σε δουν", "ελα μωρε" κτλ, σε αυτες τις χωρες παιζουν καμερες οι οποιες σκαναρουνε την πινακιδα ολων των οχηματων. (κυριως στους αυτοκινητοδρομους). Οποτε δε σε παιρνει να αρχισεις να λες ιστοριες, οταν σε χουν φακελομενο που και ποτε περασες με τη μηχανη σου.


-Οσον αφορα στην Ολλανδια υπαρχει ενας εξτρα φορος. Οταν εισαι παρ' ολα αυτα πολιτης χωρας μεσα στην ΕΕ τοτε μπορεις να αποφυγεις να τον πληρωσεις. Ωστοσο, πρεπει να το κανεις μεσα σε ενα χρονο και φυσικα με την προυποθεση οτι η μηχανη δεν κουνιοτανε και δεν εχει καταχωρηθει. (στη δικη μου περιπτωση δεν το ξερα και φυσικα δεν μπορω να κανω αιτηση).

Κιαν σας φαινονται λιγο υπερβολικα ολα αυτα ειναι η πραγματικοτητα.

Τελοσπαντων, ελπιζω σε μια καλη δουλεια συντομα και απο,τι φαινεται 8α την κρατησω (κιας πληρωσω το φορο).

Καλη συνεχεια και καλες βολτες
μπραβο το καλυτερο εκανες
και σε συμβουλευω καθε σκ να την παιρνεις και να επισκεπτεσαι τισ διπλανες χωρες και βαλε και καμια φωτογραφια να γουσταρουμε

700_Thespieis
25-06-2012, 17:23
Το χω κανει εδω και πολυ καιρο:D

Εχω πολλες φωτογραφιες- αν θες δες εδω

VKliving | Experiences, senses, feelings (http://vkliving.wordpress.com/)

καλες βολτες:ye33: