PDA

View Full Version : Γιατι το κρανος σου ειναι λυμενο παιδι μου..?


stukas
21-06-2012, 19:41
σε ειδα σημερα στην Αττικη οδο με προσπερασες με ενα 1200gs,φοραγες ροζ μπλουζακι κ ειχες τα λουρακια του κρανους σου ανεμιζουν σαν τον γκουφη..Δεσε παιδακι μου το κρανος σου το ρημαδι,αφου το φορας που το φορας,μαθε να το φορας σωστα τουλαχιστον...Τοσο δυσκολο...

gandreas
21-06-2012, 19:47
Να σου πω την αλήθεια και εγώ μέσα στην πόλη και μόνο, όταν φοράω το ανοιγόμενο δεν το κουμπώνω σχεδόν ποτέ γιατί μου δίνει την αίσθηση ότι δεν φεύγει:o.
Κάπου είχα διαβάσει κάποια στατιστικά που έλεγαν ότι πολλά κρανοεγκεφαλικά τραύματα προήρθαν από άτομα που φόραγαν αλλά δεν είχαν δέσει το κράνος τους..part23

stukas
21-06-2012, 19:56
Να σου πω την αλήθεια και εγώ μέσα στην πόλη και μόνο, όταν φοράω το ανοιγόμενο δεν το κουμπώνω σχεδόν ποτέ γιατί μου δίνει την αίσθηση ότι δεν φεύγει:o.
Κάπου είχα διαβάσει κάποια στατιστικά που έλεγαν ότι πολλά κρανοεγκεφαλικά τραύματα προήρθαν από άτομα που φόραγαν αλλά δεν είχαν δέσει το κράνος τους..part23νομος της αδρανειας...σε ενα μπαμ το κρανος θα φυγει απο το κεφαλι σου...Τοσο απλο να γινει..τοσο δυσκολο να το καταλαβουν ορισμενοι κ να το δεσουν το γ@μημενο!

vaska
21-06-2012, 20:10
νομος της αδρανειας...σε ενα μπαμ το κρανος θα φυγει απο το κεφαλι σου...Τοσο απλο να γινει..τοσο δυσκολο να το καταλαβουν ορισμενοι κ να το δεσουν το γ@μημενο!

:ye36::ye36:

blast
21-06-2012, 20:18
σε ειδα σημερα στην Αττικη οδο με προσπερασες με ενα 1200gs,φοραγες ροζ μπλουζακι κ ειχες τα λουρακια του κρανους σου ανεμιζουν σαν τον γκουφη..Δεσε παιδακι μου το κρανος σου το ρημαδι,αφου το φορας που το φορας,μαθε να το φορας σωστα τουλαχιστον...Τοσο δυσκολο...
:ye31::ye31::ye31::ye31::ye31:

gandreas
21-06-2012, 20:19
Τους νόμους της φυσικής οι περισσότεροι τους καταλαβαίνουν, της πιθανότητες αγνοούν:)

siraxanz
21-06-2012, 23:21
:ye36:

ortho
21-06-2012, 23:37
Δεν εννοείτε να καταλάβετε ότι κράνος είναι αξεσουάρ καλλωπισμού! Προστατεύει το μαλλί από τον αέρα, φοριέται στο χέρι σα βραχιόλι, μπορεί κάλλιστα να προστατεύει εν κινήσει το ντεπόζιτο από τα στοιχεία της φύσης!


Μόνο κάτι χέστηδες παλιοαδερφές το φοράνε για λόγους προστασίας. Εγώ γιατί να το βάλω;! Αφού δε θα πέσω ποτέ, θέλω να στέλνω φιλάκια στις γκομενίτσες που συναντώ στο δρόμο μου, μου χαλάει τα γυαλιά, άσε που με εμποδίζει να μικήσω στο κινητό ή να κάνω το τσιγαράκι μου. Αμ τον καφέ;! Πως να βάλω το καλαμάκι στο στόμα; Αφού δε γουστάρω τα σπαστά! Φυσικά κι έχω κράνος! Στο βαλιτσάκι! Για να το δείξω αν μου κάνει έλεγχο η τροχαία!;)

anegis
22-06-2012, 02:29
Παιδιά μου έχει τύχει να οδηγώ αυτοκίνητο και να φρενάρει απότομα ο μπροστινος, οπότε να το κοκκαλωσω και να πέσει κρανος στο πισω παρμπρίζ απο μοτοσυκλετιστή που δεν είχε δεμένο το κρανος!!
Σκεφθείτε λοιπόν αν φύγει - που θα φύγει απο το κεφάλι - σε ποιον ανυποψίαστο θα σκάσει...

Υ.Γ. Όχι δεν έπαιξα τζοκερ ή ΠΡΟΠΟ εκείνη τη μέρα. Έσπασε το παρμπρίζ και ετρεχα...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

aeriko
22-06-2012, 07:36
σε ειδα σημερα στην Αττικη οδο με προσπερασες με ενα 1200gs,φοραγες ροζ μπλουζακι κ ειχες τα λουρακια του κρανους σου ανεμιζουν σαν τον γκουφη..Δεσε παιδακι μου το κρανος σου το ρημαδι,αφου το φορας που το φορας,μαθε να το φορας σωστα τουλαχιστον...Τοσο δυσκολο...
Στην Αττική οδό με ρόζ μπλουζάκι, δηλαδή χωρίς μπουφάν, αυτό που το πάς.

forester
22-06-2012, 07:47
Στην Αττική οδό με ρόζ μπλουζάκι, δηλαδή χωρίς μπουφάν, αυτό που το πάς.


Αφού κάνει ζέστη, δε χρειάζεται μπουφάν:p:p:p:p
Αγνοούν ότι η άσφαλτος καίει πιο πολύ από τον αέρα:(:(:( Δυστυχώς!!!!

SenseiG
22-06-2012, 07:59
Εμεις στα Βρηλισσια εχουμε κανα δυο αστερια με adve που δεν το φορουν ποτε ,μονο σε βροχη.
Και μετα θα λενε οτι φτεει ο φονιας..:(:mad:

aeriko
22-06-2012, 08:12
Εμεις στα Βρηλισσια εχουμε κανα δυο αστερια με adve που δεν το φορουν ποτε ,μονο σε βροχη.
Και μετα θα λενε οτι φτεει ο φονιας..:(:mad:
Φίλε λυπάμαι που το λέω αλλά είναι κόλλημα των bmwδακηδων. Πως να το κάνουμε ρε παιδί μου, πρέπει να φαινόμαστε.

Gasgs
22-06-2012, 08:33
Το Κολωνάκι που κατεβαινω σχεδόν καθε μέρα, είναι γεμάτο με GS ή ADV με όμορφους ξεκράνωτους και ξεμανίκωτους οδηγούς.

adventure
22-06-2012, 10:22
Ένα απλό κλίκ είναι τόοοοοσο δύσκολο είναι???

:ye36: :ye36:

Gemat
22-06-2012, 10:25
To κρανος πρεπει να φοριεται λογω ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ και οχι λογω ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ!!

Οταν το φορας γιατι πιστευεις οτι χρειαζεσαι τη προστασια του, το φορας σωστα!

Οταν το φορας για να μη σε γραψει η τροχαια ομως ......

NLS
22-06-2012, 10:45
Το λυμένο κράνος είναι σαν να μη φοράς καθόλου. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ πρόταση.

Τα παραπάνω ισχύουν επί δέκα σε ανοιχτό ή ανοιχτό ανοιγόμενο.
Σε αυτά δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση (ούτε μια όμως) να πέσει κάποιος και να ΜΗΝ βγει.

MARK
22-06-2012, 10:56
:ye31:

asotosios
22-06-2012, 11:06
Μπουφαν με τετοιες θερμοκρασιες δυσκολο...αλλα το σωστο για την ασφαλεια ειναι να το φοραμε...!!!

το κρανος δεν υπαρχει καμια δικαιολογια...παντα στο κεφαλι...!!!

GEO_K
22-06-2012, 11:46
Πες τα.....

Mike_
22-06-2012, 11:53
Δεν εννοείτε να καταλάβετε ότι κράνος είναι αξεσουάρ καλλωπισμού! Προστατεύει το μαλλί από τον αέρα, φοριέται στο χέρι σα βραχιόλι, μπορεί κάλλιστα να προστατεύει εν κινήσει το ντεπόζιτο από τα στοιχεία της φύσης!


Μόνο κάτι χέστηδες παλιοαδερφές το φοράνε για λόγους προστασίας. Εγώ γιατί να το βάλω;! Αφού δε θα πέσω ποτέ, θέλω να στέλνω φιλάκια στις γκομενίτσες που συναντώ στο δρόμο μου, μου χαλάει τα γυαλιά, άσε που με εμποδίζει να μικήσω στο κινητό ή να κάνω το τσιγαράκι μου. Αμ τον καφέ;! Πως να βάλω το καλαμάκι στο στόμα; Αφού δε γουστάρω τα σπαστά! Φυσικά κι έχω κράνος! Στο βαλιτσάκι! Για να το δείξω αν μου κάνει έλεγχο η τροχαία!;)


Ακριβώς!!!!

kostasmats
22-06-2012, 13:09
ακομα εχω ενα παλιο νολαν, οταν πριν απο 17 χρονια επεσα με παπακι σερνομουν για 7-8 μετρα και ολο το πισω μερος του κρανους εγινε σαγρε αλλα η αρκουδοκεφαλα μου ανεπαφη.Το χω και το κοιταω και θυμαμαι να ευχαριστω τον πατερα μου που δε με αφηνε να παρω μηχανακι αλλα μολις το αγορασα ετρεξε και μου αγορασε ενα σωστο κρανος και μου ειπε οτι "αν πεσεις και χτυπησεις το κεφαλι σου σημαινει πως δεν το φοραγες,οποτε να εισαι σιγουρος πως μετα θα εχεις και σπασμενα ποδια!"
ουτε στο ποδηλατο χωρις κρανος παιδια!
ΥΓ.οπως λεει και το ανεκδοτακι,σταματαει ο ζητας ενα ξεκρανωτο
-γιατι οδηγητε χωρις κρανος κυριε?
-15χιλιαρικα μοτορι κυρ αστυνομε μου ,να μη φαινεται ποιος το οδηγαει?

frits
22-06-2012, 13:37
Το πιο ηλίθιο επίσης είναι ότι τώρα το καλοκαίρι πολλοί αντί για το κράνος φοράνε τζόκεϋ..

Και αυτοί στην πλειοψηφεία τους GSάκηδες είναι..


Ευτυχώς πάντως δεν έχω δει καπελάκι του φόρουμ...:D

NLS
22-06-2012, 13:56
Ναι είναι παλιοί "varaderisti" (που με την σειρά τους είναι παλιοί "παπίστι" ή "xtisti" που δεν εξελίχτηκαν σε "σκουτερίστι") που κατάφεραν και πήραν μτχ. 1200GS.

(και όχι δεν το λέω ειρωνικά)

Gemat
22-06-2012, 18:51
Το πιο ηλίθιο επίσης είναι ότι τώρα το καλοκαίρι πολλοί αντί για το κράνος φοράνε τζόκεϋ..

Και αυτοί στην πλειοψηφεία τους GSάκηδες είναι..


Ευτυχώς πάντως δεν έχω δει καπελάκι του φόρουμ...:D

λυτο ????

NLS
22-06-2012, 19:03
Όχι το τζόκεϊ "τσιμεντώνεται" με το λάδι+λακ του μαλλιού. Θες και κατάλληλο γυαλί και πιο μούρη είναι και το κατάλληλο "in" σανδάλι αγοράς-Κηφισιάς φυσικά σε βερμούδα "μάρκας". Ξέρω ένα συγκεκριμένο βόδι τέτοιο (μη ρωτήσετε τη μηχανή έχει).

aeriko
22-06-2012, 19:59
Όχι το τζόκεϊ "τσιμεντώνεται" με το λάδι+λακ του μαλλιού. Θες και κατάλληλο γυαλί και πιο μούρη είναι και το κατάλληλο "in" σανδάλι αγοράς-Κηφισιάς φυσικά σε βερμούδα "μάρκας". Ξέρω ένα συγκεκριμένο βόδι τέτοιο (μη ρωτήσετε τη μηχανή έχει).
Αν μου πείς ότι ρίχνει και ξερογκαζιές θα πεθάνω.

spyrval
22-06-2012, 20:50
σε ειδα σημερα στην Αττικη οδο με προσπερασες με ενα 1200gs,φοραγες ροζ μπλουζακι κ ειχες τα λουρακια του κρανους σου ανεμιζουν σαν τον γκουφη..Δεσε παιδακι μου το κρανος σου το ρημαδι,αφου το φορας που το φορας,μαθε να το φορας σωστα τουλαχιστον...Τοσο δυσκολο...

Επίσης έχω την εντύπωση ότι φέτος πάρα πολλοί δεν φοράνε κράνος μέσα στην Αττική Οδό από τότε που πιάσαν οι ζέστες. Με 100 και 120 χλμ την ώρα και τα μάτια "κινέζος" για να βλέπεις...

peterv
23-06-2012, 00:20
Σήμερα πρωί παραλιακή κατεβαίνω παραλιακή με μπουφάν και κράνος να λιώνω στην ζέστη και συναντάω τύπο με GS1200 που πήγαινε πρός Γλυφάδα

Φορούσε ......


Κράνος ( σωστός)



Τυραντε φανελίτσα (με ωραίο μαύρισμα)


Σορτσάκι (για την ζέστη)


Και ανοικτό πεδιλάκι (γιατί όταν ιδρώνουν τα πόδια βρωμάνε !!! )




Και για να δέσει το σετ τι άλλο φορούσε ;







Γάντια !!!!!!!

Sent from my iPad using Tapatalk HD

NLS
23-06-2012, 01:44
Αν μου πείς ότι ρίχνει και ξερογκαζιές θα πεθάνω.

Όχι αλλά είχε εξατμίσεις Ιαπωνικές...
(μπας και ξυπνήσει το ψοφίμι)

vasilisGS
02-08-2012, 19:11
Τα γάντια για να μην χαλάσουν τα θερμαινομενα ......Παντα φοραω κράνος γάντια και μπουφάν πληροφοριακά ειναι πιο δροσερά απο οτι να εισαι με μπλουζάκι , δες βεδουινουσ στην σαχαρα δεν πανε με αμανικο .......