PDA

View Full Version : Ποιον αποκωδικοποιητή ;;;;


Σελίδες : [1] 2

Arkas
25-06-2012, 12:55
http://www.real.gr/Files/Articles/Photo/550_334_38508.jpg



Μετατίθεται η ημερομηνία διακοπής του αναλογικού τηλεοπτικού σήματος από το Κέντρο Εκπομπής «Υμηττός», καθώς οι πρακτικές δυσκολίες που προέκυψαν, λόγω της επαναληπτικής εκλογικής διαδικασίας, κατέστησαν αδύνατη τη διακοπή του αναλογικού σήματος στις 6 Ιουλίου 2012, όπως είχε αρχικά οριστεί.

Σύμφωνα με Κοινή Υπουργική Απόφαση, η διακοπή του αναλογικού σήματος από το Κέντρο Εκπομπής του Υμηττού των τηλεοπτικών σταθμών εθνικής εμβέλειας θα πραγματοποιηθεί σε δύο φάσεις. Συγκεκριμένα, στις 20 Ιουλίου, τα δημόσια κανάλια εθνικής εμβέλειας εκτός των ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3, και τα ιδιωτικά κανάλια εθνικής εμβέλειας θα κλείσουν το αναλογικό τους σήμα από το κέντρο εκπομπής «Υμηττός» και θα εκπέμπουν, πλέον, μόνο ψηφιακά.
Οι ΕΤ1, ΝΕΤ και ΕΤ3 θα κλείσουν το αναλογικό τους σήμα και θα εκπέμπουν μόνο ψηφιακά, με το πέρας των Ολυμπιακών Αγώνων 2012, στις 17 Αυγούστου 2012. Από το κέντρο εκπομπής «Υμηττός» εκπέμπεται ήδη ψηφιακό σήμα.

Όπως ανακοινώθηκε, οι συχνότητες εκπομπής του ψηφιακού σήματος θα παραμείνουν οι ίδιες, δηλαδή 22 (482 MHz), 48 (690 MHz), 52 (722 MHz) για τα κανάλια που εκπέμπει η ΕΡΤ, 46 (674 MHz) για τα κανάλια ALPHA, ALTER, ANT1, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV και 47 (682 MHz) για τα κανάλια MEGA, ΣΚΑΪ, STAR.

Οι περιοχές που επηρεάζονται είναι το λεκανοπέδιο Αττικής, τα Μεσόγεια, οι δυτικές ακτές των Κυκλάδων και οι νότιες ακτές της Ευβοίας.
Οι κάτοικοι της Αττικής έχουν, από τον Ιούνιο του 2010, πρόσβαση στο ψηφιακό σήμα από τα Κέντρα Εκπομπής «Υμηττός» και «Αίγινα», ως εκ τούτου είναι αρκετοί εκείνοι που έχουν, ήδη, προβεί στις απαραίτητες ενέργειες προσαρμογής.

Σημειώνεται πως το Κέντρο Εκπομπής της Πάρνηθας θα συνεχίσει να εκπέμπει το αναλογικό σήμα των τηλεοπτικών σταθμών εθνικής εμβέλειας παρέχοντας στην πλειονότητα των τηλεθεατών τη δυνατότητα επιλογής όσον αφορά στο σήμα που θα λαμβάνουν στους δέκτες τους.

Όσοι τηλεθεατές παρακολουθούν αναλογικά τα τηλεοπτικά προγράμματα των καναλιών εθνικής εμβέλειας, και επιθυμούν πλέον να έχουν πρόσβαση στο ψηφιακό σήμα, θα χρειαστεί είτε να προμηθευτούν εξωτερικό αποκωδικοποιητή ψηφιακού σήματος ή τηλεόραση με ψηφιακό δέκτη που να υποστηρίζουν την τεχνολογία κωδικοποίησης MPEG-4 είτε να επανασυντονίσουν, στους ψηφιακούς δέκτες, τους τα κανάλια 48 και 52 για τους δημόσιους τηλεοπτικούς σταθμούς και στις συχνότητες 46 και 47 για τους ιδιωτικούς τηλεοπτικούς σταθμούς.
Real.gr


Για τις παλαιότερες τηλεοράσεις που δεν υποστηρίζουν MPEG-4,
οι επιλογές είναι δύο :

α) Η χρήση αποκωδικοποιητή MPEG-4,
με βασικό μειονέκτημα,
την χρήση ακόμα μίας συσκευής
και ενός ακόμα τηλεκοντρόλ.

β) Σε τηλεοράσεις που διαθέτουν Common Interface slot,
χρήση IC Module, τύπου NEOTION, FTA Module MPEG-4 DVB-T,
με βασικό μειονέκτημα τη μετατροπή και υποβάθμιση από MPEG-4 σε MPEG-2
και τη μη δυνατότητα αναπαραγωγής εκπομπών Hi Definition !

Οπότε,
η αγορά νέου αποκωδικοποιητή,
(ή νέας τηλεοράσεως :mad:),
είναι μονόδρομος !

Τι προτάσεις για αποκωδικοποιητές υπάρχουν ;

.

MARK
25-06-2012, 13:06
http://www.real.gr/Files/Articles/Photo/550_334_38508.jpg



Μετατίθεται η ημερομηνία διακοπής του αναλογικού τηλεοπτικού σήματος από το Κέντρο Εκπομπής «Υμηττός», καθώς οι πρακτικές δυσκολίες που προέκυψαν, λόγω της επαναληπτικής εκλογικής διαδικασίας, κατέστησαν αδύνατη τη διακοπή του αναλογικού σήματος στις 6 Ιουλίου 2012, όπως είχε αρχικά οριστεί.

Σύμφωνα με Κοινή Υπουργική Απόφαση, η διακοπή του αναλογικού σήματος από το Κέντρο Εκπομπής του Υμηττού των τηλεοπτικών σταθμών εθνικής εμβέλειας θα πραγματοποιηθεί σε δύο φάσεις. Συγκεκριμένα, στις 20 Ιουλίου, τα δημόσια κανάλια εθνικής εμβέλειας εκτός των ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3, και τα ιδιωτικά κανάλια εθνικής εμβέλειας θα κλείσουν το αναλογικό τους σήμα από το κέντρο εκπομπής «Υμηττός» και θα εκπέμπουν, πλέον, μόνο ψηφιακά.
Οι ΕΤ1, ΝΕΤ και ΕΤ3 θα κλείσουν το αναλογικό τους σήμα και θα εκπέμπουν μόνο ψηφιακά, με το πέρας των Ολυμπιακών Αγώνων 2012, στις 17 Αυγούστου 2012. Από το κέντρο εκπομπής «Υμηττός» εκπέμπεται ήδη ψηφιακό σήμα.

Όπως ανακοινώθηκε, οι συχνότητες εκπομπής του ψηφιακού σήματος θα παραμείνουν οι ίδιες, δηλαδή 22 (482 MHz), 48 (690 MHz), 52 (722 MHz) για τα κανάλια που εκπέμπει η ΕΡΤ, 46 (674 MHz) για τα κανάλια ALPHA, ALTER, ANT1, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV και 47 (682 MHz) για τα κανάλια MEGA, ΣΚΑΪ, STAR.

Οι περιοχές που επηρεάζονται είναι το λεκανοπέδιο Αττικής, τα Μεσόγεια, οι δυτικές ακτές των Κυκλάδων και οι νότιες ακτές της Ευβοίας.
Οι κάτοικοι της Αττικής έχουν, από τον Ιούνιο του 2010, πρόσβαση στο ψηφιακό σήμα από τα Κέντρα Εκπομπής «Υμηττός» και «Αίγινα», ως εκ τούτου είναι αρκετοί εκείνοι που έχουν, ήδη, προβεί στις απαραίτητες ενέργειες προσαρμογής.

Σημειώνεται πως το Κέντρο Εκπομπής της Πάρνηθας θα συνεχίσει να εκπέμπει το αναλογικό σήμα των τηλεοπτικών σταθμών εθνικής εμβέλειας παρέχοντας στην πλειονότητα των τηλεθεατών τη δυνατότητα επιλογής όσον αφορά στο σήμα που θα λαμβάνουν στους δέκτες τους.

Όσοι τηλεθεατές παρακολουθούν αναλογικά τα τηλεοπτικά προγράμματα των καναλιών εθνικής εμβέλειας, και επιθυμούν πλέον να έχουν πρόσβαση στο ψηφιακό σήμα, θα χρειαστεί είτε να προμηθευτούν εξωτερικό αποκωδικοποιητή ψηφιακού σήματος ή τηλεόραση με ψηφιακό δέκτη που να υποστηρίζουν την τεχνολογία κωδικοποίησης MPEG-4 είτε να επανασυντονίσουν, στους ψηφιακούς δέκτες, τους τα κανάλια 48 και 52 για τους δημόσιους τηλεοπτικούς σταθμούς και στις συχνότητες 46 και 47 για τους ιδιωτικούς τηλεοπτικούς σταθμούς.
Real.gr


Για τις παλαιότερες τηλεοράσεις που δεν υποστηρίζουν MPEG-4,
οι επιλογές είναι δύο :

α) Η χρήση αποκωδικοποιητή MPEG-4,
με βασικό μειονέκτημα,
την χρήση ακόμα μίας συσκευής
και ενός ακόμα τηλεκοντρόλ.

β) Σε τηλεοράσεις που διαθέτουν Common Interface slot,
χρήση IC Module, τύπου NEOTION, FTA Module MPEG-4 DVB-T,
με βασικό μειονέκτημα τη μετατροπή και υποβάθμιση από MPEG-4 σε MPEG-2
και τη μη δυνατότητα αναπαραγωγής εκπομπών Hi Definition !

Οπότε,
η αγορά νέου αποκωδικοποιητή,
(ή νέας τηλεοράσεως :mad:),
είναι μονόδρομος !

Τι προτάσεις για αποκωδικοποιητές υπάρχουν ;

.



Και εμένα με απασχολεί το θέμα και δεν το έχω ψάξει ακόμα.Κανένας ειδικός :wha07:

napgeo
25-06-2012, 13:14
Όχι καφές όχι πληροφορίες.
Τα σα και τα μα μάσα τας κομμένα.
:u55:Έχουμε κυβέρνηση τώρα (έστω και με ένα μάτι)…………………….

Arkas
25-06-2012, 13:17
Και εμένα με απασχολεί το θέμα και δεν το έχω ψάξει ακόμα.Κανένας ειδικός :wha07:

To θέμα είναι Γιάννη,
πως αν έχεις τρεις τηλεοράσεις σπίτι,
θα χρειαστείς και τρεις αντίστοιχους αποκωδικοποιητές !!! :mad:

MARK
25-06-2012, 13:23
To θέμα είναι Γιάννη,
πως αν έχεις τρεις τηλεοράσεις σπίτι,
θα χρειαστείς και τρεις αντίστοιχους αποκωδικοποιητές !!! :mad:

Τρείς έχω
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

gepol
25-06-2012, 13:49
Να προτείνω δεν μπορώ, διότι έχω μόνο έναν, αλλά μπορώ να σου πω να αποφύγεις τους crypto που πήρα απο Κωτσόβολο. Κολλάνε, το info το χάλι του, και βοήθεια απο εταιρεία παραγωγής καμία, ναι είναι ελληνικής κατασκευοσυναρμολόγησης :(

Arkas
25-06-2012, 13:57
..... να αποφύγεις τους crypto.....
Άρα crypto ........ X :D !!!

Thanks George !

ckk
25-06-2012, 14:00
Με σκοτώσατε τώρα... Νεύρα Νεύρα

Αποκωδικοποιητής / τηλεόραση??? :u55: :u55:

€30 - 40 / τηλεόραση... :cr13: :cr13:

ARGI
25-06-2012, 14:00
Να προτείνω δεν μπορώ, διότι έχω μόνο έναν, αλλά μπορώ να σου πω να αποφύγεις τους crypto που πήρα απο Κωτσόβολο. Κολλάνε, το info το χάλι του, και βοήθεια απο εταιρεία παραγωγής καμία, ναι είναι ελληνικής κατασκευοσυναρμολόγησης :(


Φιλαράκι θα διαφωνήσω μαζί σου!!
Εχω πουλήσει πάνω από 100, και έχω τρείς στο σπίτι!!!
Στα 100 συν που πούλησα, δύο χαλάσανε και μου τα άλλαξε άμεσα η εταιρία...:);)

Φυσικά υπάρχουν και άλλες εταιρίες στην αγορά...:rolleyes::rolleyes:

Το μόνο που με χαλάει λίγο στα Crypto,
είναι οτι στα φθηνά μοντέλα,
θα προτιμούσα πιο πλούσιο μενού....
:ye33::ye33:

demitro
25-06-2012, 14:04
Αν πάτε για ομαδική ενημερώστε και εμένα.Θέλω δύο:(:(:(

MARK
25-06-2012, 14:04
Φιλαράκι θα διαφωνήσω μαζί σου!!
Εχω πουλήσει πάνω από 100, και έχω τρείς στο σπίτι!!!
Στα 100 συν που πούλησα, δύο χαλάσανε και μου τα άλλαξε άμεσα η εταιρία...:);)

Φυσικά υπάρχουν και άλλες εταιρίες στην αγορά...:rolleyes::rolleyes:

Το μόνο που με χαλάει λίγο στα Crypto,
είναι οτι στα φθηνά μοντέλα,
θα προτιμούσα πιο πλούσιο μενού....
:ye33::ye33:



Καμμιά ομαδική παίζει ;:ha15:

napgeo
25-06-2012, 17:01
Καμμιά ομαδική παίζει ;:ha15:



Καλή ιδέα . Μέσα είμαι.................:ha15:

PACO
25-06-2012, 17:02
δειτε και το TURBO X..εχει και usb θυρα για σκληρο δισκο κλπ.

proud
25-06-2012, 17:23
δειτε και το TURBO X..εχει και usb θυρα για σκληρο δισκο κλπ.


Και σε τι μπορεί να μας χρειαστεί ο σκληρός;;;;
Πες μας 2,3 πράγματα να μάθουμε και εμείς που δεν ξέρουμε:o:o:o

napgeo
25-06-2012, 17:50
Και σε τι μπορεί να μας χρειαστεί ο σκληρός;;;;
Πες μας 2,3 πράγματα να μάθουμε και εμείς που δεν ξέρουμε:o:o:o

Να βάλεις δεδομένα.
Να ακούσεις τραγούδια η να δεις μια ταινία χωρίς να έχεις video or DVD………

platon
25-06-2012, 17:56
Έχω δοκιμάσει edision, 3 HD και 3 SD.
Όλοι δουλεύουν ρολόι, εκτός από έναν HD που δείχνει να έχει πολύ ευαίσθητο tuner, με αποτέλεσμα σε εγκατάσταση με ενισχυτή στην κεραία να "μπουκώνει" και να μην δείχνει.

Ζήτησα αντικατάσταση στο κατάστημα που τους είχα πάρει αλλά επειδή εκεί έπαιζε κανονικά και το παλικάρι δεν ήταν σε θέση να καταλάβει το πρόβλημα, τον άλλαξα με έναν δικό μου και είμαστε 3 οικογένειες ευχαριστημένοι :)

platon
25-06-2012, 17:58
Α, κάτι άλλο που "έπαιξε" στην εδώ αγορά είναι ότι το καλώδιο scart ξαφνικά μέσα σε μία νύχτα που έκανε 1,5€ πήγε στα 5+.

napgeo
25-06-2012, 18:07
Έχω δοκιμάσει edision, 3 HD και 3 SD.
Όλοι δουλεύουν ρολόι, εκτός από έναν HD που δείχνει να έχει πολύ ευαίσθητο tuner, με αποτέλεσμα σε εγκατάσταση με ενισχυτή στην κεραία να "μπουκώνει" και να μην δείχνει.

Ζήτησα αντικατάσταση στο κατάστημα που τους είχα πάρει αλλά επειδή εκεί έπαιζε κανονικά και το παλικάρι δεν ήταν σε θέση να καταλάβει το πρόβλημα, τον άλλαξα με έναν δικό μου και είμαστε 3 οικογένειες ευχαριστημένοι :)


Λογικό είναι. Εάν έχεις preamplifier στην αντένα ίσως να χρειάζεται ρύθμιση. Πάντα η έξοδος είναι στα 75Ω και 25 db. Δύσκολο να ρυθμιστεί χωρίς παλμογράφο η πεδιομέτρηση.
Συνήθως αγοράζεις καινούργιο. Είναι τόσο φτηνά που δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος...................

PACO
25-06-2012, 18:18
Να βάλεις δεδομένα.
Να ακούσεις τραγούδια η να δεις μια ταινία χωρίς να έχεις video or DVD………



:ye02:...εχω ενα σκληρο δισκο με 1tb οπου επιλεγω ταινιες και αυτοματα φορτωνω και βλεπω..ανοιγει με media player.

gepol
25-06-2012, 18:30
Φιλαράκι θα διαφωνήσω μαζί σου!!
Εχω πουλήσει πάνω από 100, και έχω τρείς στο σπίτι!!!
Στα 100 συν που πούλησα, δύο χαλάσανε και μου τα άλλαξε άμεσα η εταιρία...:);)

Φυσικά υπάρχουν και άλλες εταιρίες στην αγορά...:rolleyes::rolleyes:

Το μόνο που με χαλάει λίγο στα Crypto,
είναι οτι στα φθηνά μοντέλα,
θα προτιμούσα πιο πλούσιο μενού....
:ye33::ye33:


Δεν είπα ότι χάλασε, είπα ότι κολλάει συχνα, και ότι το EPG, είναι για τα μπάζα. Επικοινώνησα με crytpo, και δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι, ούτε και πρόκειται - όπως είπαν- να κάνουν upgrade στο firmware.

Το μοντέλο που έχω είναι αυτό

W003950 - CRYPTO DVB-T RECEIVER [ReDi 210AD MP] | Crypto Products (http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003950)

..και αν δεις στα διάφορα φόρα, υπάρχουν αναφορές με αρκετά προβλήματα.

napgeo
25-06-2012, 19:58
Δεν είπα ότι χάλασε, είπα ότι κολλάει συχνα, και ότι το EPG, είναι για τα μπάζα. Επικοινώνησα με crytpo, και δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι, ούτε και πρόκειται - όπως είπαν- να κάνουν upgrade στο firmware.

Το μοντέλο που έχω είναι αυτό

W003950 - CRYPTO DVB-T RECEIVER [ReDi 210AD MP] | Crypto Products (http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003950)

..και αν δεις στα διάφορα φόρα, υπάρχουν αναφορές με αρκετά προβλήματα.

:Απορία:Γιώργο άμα μάθεις στα αξιόπιστα .

Εάν δεν έχει καλό σήμα εισόδου παρουσιάζει φαινόμενο ( κόλλημα). Πρέπει να έχει διακόπτη reset. Εάν όχι το βγάζεις από το ρεύμα για 1 λεπτό περίπου. Εάν το ξαναπαρουσιάσει απαιτείται ρύθμιση. Μην σκας όμως. 30€ έχουν τα καλά. Το 210 που αναφέρεις έχει κάποια προβλήματα. Είναι προτιμότερο να προβείς σε αγορά νέου........

Arkas
25-06-2012, 20:19
Νάπο, θα αναλάβεις να τρέξεις αξιόπιστη Ομαδική ; :D


Sent by Arkas via Tapatalk !

napgeo
25-06-2012, 20:25
Νάπο, θα αναλάβεις να τρέξεις αξιόπιστη Ομαδική ; :D


Sent by Arkas via Tapatalk !


Να ρωτήσω αύριο Στο Ράδιο Κατουμά.
Να δώ και εάν στον ΠΟΝ η ΕΚΕΜΣ μπορούν να φέρουν κομάτια............

ckk
25-06-2012, 20:47
Νάπο, θα αναλάβεις να τρέξεις αξιόπιστη Ομαδική ; :D


Sent by Arkas via Tapatalk !

Να ρωτήσω αύριο Στο Ράδιο Κατουμά.
Να δώ και εάν στον ΠΟΝ η ΕΚΕΜΣ μπορούν να φέρουν κομάτια............


Θα ρωτήσω και εγώ αύριο για καμιά 50αριά κομάτια να πάρω τιμή και θα σας αναφέρω.

Arkas
25-06-2012, 20:58
Να είστε καλά παιδιά,
αλλά για ποιον αποκωδικοποιητή θα ρωτήσετε ;;;;


Sent by Arkas via Tapatalk !

ckk
25-06-2012, 21:01
Νάπο, θα αναλάβεις να τρέξεις αξιόπιστη Ομαδική ; :D


Sent by Arkas via Tapatalk !

Να είστε καλά παιδιά,
αλλά για ποιον αποκωδικοποιητή θα ρωτήσετε ;;;;


Sent by Arkas via Tapatalk !

Ο Νάπο ως ειδικός... 'Εάν έχεις preamplifier στην αντένα ίσως να χρειάζεται ρύθμιση. Πάντα η έξοδος είναι στα 75Ω και 25 db. Δύσκολο να ρυθμιστεί χωρίς παλμογράφο η πεδιομέτρηση' θα ρωτήσει για εξειδικευμένα πράγματα.

Εγώ το φθηνότερο. :ha16:

napgeo
26-06-2012, 00:04
Ο Νάπο ως ειδικός... 'Εάν έχεις preamplifier στην αντένα ίσως να χρειάζεται ρύθμιση. Πάντα η έξοδος είναι στα 75Ω και 25 db. Δύσκολο να ρυθμιστεί χωρίς παλμογράφο η πεδιομέτρηση' θα ρωτήσει για εξειδικευμένα πράγματα.

Εγώ το φθηνότερο. :ha16:


:ye28:Και φυσικά το φθηνότερο με μία θύρα usb..............

Gasgs
26-06-2012, 08:23
Εχω ακούσει΄ότι γίνεται με ένα αποκωδικοποιητή να βλέπουν όλες οι TV στο σπίτι .
Γίνεται ?
Πώς θα αλλάζω κανάλια αφού έχει δικό του κοντρόλ και ενώ είμαι σε άλλη τηλεόραση ?

ARGI
26-06-2012, 09:25
Εχω ακούσει΄ότι γίνεται με ένα αποκωδικοποιητή να βλέπουν όλες οι TV στο σπίτι .
Γίνεται ?
Πώς θα αλλάζω κανάλια αφού έχει δικό του κοντρόλ και ενώ είμαι σε άλλη τηλεόραση ?

Δεν γίνετε !!:)
Η κάθε τηλεόραση θέλει το δικό σου αποκωδικοποιητή.
Το οποίο συνδέεται είτε μέσω scart ή μέσω HDMI.
:);)

peterv
26-06-2012, 09:35
Προσέξτε μόνο ,

Όσοι έχουν σύγχρονες τηλεοράσεις της τελευταίας διετίας να τσεκάρουν αν έχουν ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή , μην αγοράσετε τζάμπα όσοι πραγματικά δεν το χρειάζεστε.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

GeorgeP
26-06-2012, 09:36
Δεν γίνετε !!:)
Η κάθε τηλεόραση θέλει το δικό σου αποκωδικοποιητή.
Το οποίο συνδέεται είτε μέσω scart ή μέσω HDMI.
:);)


Ειναι σιγουρο αυτο?
Σε καποιες πολυκατοικιες, λενε, με ενα πιατο της NOVA εβλεπαν ολα τα διαμερισματα με ελευθερη επιλογη καναλιων το καθενα διαμερισμα ξεχωριστα.......
Aν αληθευει το παραπανω, δεν μπορει να γινει κατι τετοιο και στην περιπτωση της αποκωδικοποιησης σηματος MPEG4?

napgeo
26-06-2012, 09:40
Εχω ακούσει΄ότι γίνεται με ένα αποκωδικοποιητή να βλέπουν όλες οι TV στο σπίτι .
Γίνεται ?
Πώς θα αλλάζω κανάλια αφού έχει δικό του κοντρόλ και ενώ είμαι σε άλλη τηλεόραση ?


Γίνεται αλλά όλες θα βλέπουν την ίδια εικόνα.
Πρακτικά είναι δύσκολο διότι απαιτούνται παράλληλες γραμμές. Οικονομικά δεν το συζητάμε ασύμφορο. Η συγκεκριμένη συνδεσμολογία είναι για καταστήματα η σταθμούς και πλοία - τραίνα...............

SenseiG
26-06-2012, 09:45
http://www.real.gr/Files/Articles/Photo/550_334_38508.jpg




Μετατίθεται η ημερομηνία διακοπής του αναλογικού τηλεοπτικού σήματος από το Κέντρο Εκπομπής «Υμηττός», καθώς οι πρακτικές δυσκολίες που προέκυψαν, λόγω της επαναληπτικής εκλογικής διαδικασίας, κατέστησαν αδύνατη τη διακοπή του αναλογικού σήματος στις 6 Ιουλίου 2012, όπως είχε αρχικά οριστεί.

Σύμφωνα με Κοινή Υπουργική Απόφαση, η διακοπή του αναλογικού σήματος από το Κέντρο Εκπομπής του Υμηττού των τηλεοπτικών σταθμών εθνικής εμβέλειας θα πραγματοποιηθεί σε δύο φάσεις. Συγκεκριμένα, στις 20 Ιουλίου, τα δημόσια κανάλια εθνικής εμβέλειας εκτός των ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3, και τα ιδιωτικά κανάλια εθνικής εμβέλειας θα κλείσουν το αναλογικό τους σήμα από το κέντρο εκπομπής «Υμηττός» και θα εκπέμπουν, πλέον, μόνο ψηφιακά.
Οι ΕΤ1, ΝΕΤ και ΕΤ3 θα κλείσουν το αναλογικό τους σήμα και θα εκπέμπουν μόνο ψηφιακά, με το πέρας των Ολυμπιακών Αγώνων 2012, στις 17 Αυγούστου 2012. Από το κέντρο εκπομπής «Υμηττός» εκπέμπεται ήδη ψηφιακό σήμα.

Όπως ανακοινώθηκε, οι συχνότητες εκπομπής του ψηφιακού σήματος θα παραμείνουν οι ίδιες, δηλαδή 22 (482 MHz), 48 (690 MHz), 52 (722 MHz) για τα κανάλια που εκπέμπει η ΕΡΤ, 46 (674 MHz) για τα κανάλια ALPHA, ALTER, ANT1, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV και 47 (682 MHz) για τα κανάλια MEGA, ΣΚΑΪ, STAR.

Οι περιοχές που επηρεάζονται είναι το λεκανοπέδιο Αττικής, τα Μεσόγεια, οι δυτικές ακτές των Κυκλάδων και οι νότιες ακτές της Ευβοίας.
Οι κάτοικοι της Αττικής έχουν, από τον Ιούνιο του 2010, πρόσβαση στο ψηφιακό σήμα από τα Κέντρα Εκπομπής «Υμηττός» και «Αίγινα», ως εκ τούτου είναι αρκετοί εκείνοι που έχουν, ήδη, προβεί στις απαραίτητες ενέργειες προσαρμογής.

Σημειώνεται πως το Κέντρο Εκπομπής της Πάρνηθας θα συνεχίσει να εκπέμπει το αναλογικό σήμα των τηλεοπτικών σταθμών εθνικής εμβέλειας παρέχοντας στην πλειονότητα των τηλεθεατών τη δυνατότητα επιλογής όσον αφορά στο σήμα που θα λαμβάνουν στους δέκτες τους.

Όσοι τηλεθεατές παρακολουθούν αναλογικά τα τηλεοπτικά προγράμματα των καναλιών εθνικής εμβέλειας, και επιθυμούν πλέον να έχουν πρόσβαση στο ψηφιακό σήμα, θα χρειαστεί είτε να προμηθευτούν εξωτερικό αποκωδικοποιητή ψηφιακού σήματος ή τηλεόραση με ψηφιακό δέκτη που να υποστηρίζουν την τεχνολογία κωδικοποίησης MPEG-4 είτε να επανασυντονίσουν, στους ψηφιακούς δέκτες, τους τα κανάλια 48 και 52 για τους δημόσιους τηλεοπτικούς σταθμούς και στις συχνότητες 46 και 47 για τους ιδιωτικούς τηλεοπτικούς σταθμούς.
Real.gr


Για τις παλαιότερες τηλεοράσεις που δεν υποστηρίζουν MPEG-4,
οι επιλογές είναι δύο :

α) Η χρήση αποκωδικοποιητή MPEG-4,
με βασικό μειονέκτημα,
την χρήση ακόμα μίας συσκευής
και ενός ακόμα τηλεκοντρόλ.

β) Σε τηλεοράσεις που διαθέτουν Common Interface slot,
χρήση IC Module, τύπου NEOTION, FTA Module MPEG-4 DVB-T,
με βασικό μειονέκτημα τη μετατροπή και υποβάθμιση από MPEG-4 σε MPEG-2
και τη μη δυνατότητα αναπαραγωγής εκπομπών Hi Definition !

Οπότε,
η αγορά νέου αποκωδικοποιητή,
(ή νέας τηλεοράσεως :mad:),
είναι μονόδρομος !

Τι προτάσεις για αποκωδικοποιητές υπάρχουν ;

.


Δημητρη η αδελφη τις Αντι ασχολειτε με αυτα και μου εστειλε το εξης email


Γιώργο,

ο αποκωδικοποιητής είναι

CRYPTO REDI 210 AD MP

προσοχή να είναι AD και όχι σκέτο Α !
(το σκέτο Α παίζει μόνο στέρεο και κανένα άλλο φορμά ήχου).

Στο Media Markt κάνει 44,90 ευρώ... μην δώσεις παραπάνω.


Φρόσω

ARGI
26-06-2012, 10:31
Ειναι σιγουρο αυτο?
Σε καποιες πολυκατοικιες, λενε, με ενα πιατο της NOVA εβλεπαν ολα τα διαμερισματα με ελευθερη επιλογη καναλιων το καθενα διαμερισμα ξεχωριστα.......
Aν αληθευει το παραπανω, δεν μπορει να γινει κατι τετοιο και στην περιπτωση της αποκωδικοποιησης σηματος MPEG4?

Οπως είπες,George, Nova..
Δεν ισχύει, για απλώς αποκωδικοποιητές...
Οπως λέει και ο Νάπο, θες παραλληλές συνδέσεις για κάθε T.V,
πράγμα που δεν το κάνεις κανείς σπίτι του,
γιατί θα πλακώνονται μεταξύ τους οι οικογένειες!!:D:D

gepol
26-06-2012, 10:35
Εχω ακούσει΄ότι γίνεται με ένα αποκωδικοποιητή να βλέπουν όλες οι TV στο σπίτι .
Γίνεται ?
Πώς θα αλλάζω κανάλια αφού έχει δικό του κοντρόλ και ενώ είμαι σε άλλη τηλεόραση ?

Ναι γίνεται, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις πέρα απο RF σήμα για τις απομακρυσμένες.

Οσο για τις εντολές του τηλεχειριστηρίου, αυτές μπορούν να μεταφερθουν μέσα στο σπίτι με ειδικά αναμεταδοτάκια infrared, αρκετά οικονομικά.

Απλά να ξέρεις ότι ολοι....και όταν λέω ολοι....εννοώ Οοοοοοολοι :p:p:p θα βλέπουν το ίδιο. Επίσης πρέπει να αγοράσεις τηλεχειριστήρια που "μαθαίνουν" ώστε η κάθε τηλεόραση να μπορέι να ελέγχει τον αποκωδικοποιητή απο μακριά, χωρίς να κουβαλας το δικό του μαζί.

ARGI
26-06-2012, 10:59
Σήμερα κατάφερα να μιλήσω με την Crypto!
Kαι μπορούμε να πάρουμε τους εξής αποκωδικοποιητές :

1. CRYPTO DVB-T RECEIVER [ReDi 40MP] Τιμή για το Φόρουμ (25€) από 29.90€

www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003501 (http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003501)

- SD MPEG2/MPEG4 compatible
- PVR & Time Shift
- Media Player
- Supports external HDD
- Greek Menu and EPG

2. CRYPTO DVB-T RECEIVER [ReDi 210AD MP] Τιμή για το Φόρουμ (39€) από 44.90€

- High Definition MPEG2/MPEG4 compatible
- HDMI
- PVR
- Time Shift
- Media Player with MKV Support
- Supports external HDD
- Greek Menu and EPG
- Dolby Digital Surround Sound Support

www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003950 (http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003950)

Στις τιμές δεν περιέχετε το καλώδιο HDMI ή SCART,
το οποίο θα χρειαστείτε, όσοι δεν έχετε.

Ομοίως δεν περιέχονται και τα μεταφορικά από εδώ προς τον παραλήπτη.
Στην περίπτωση που κάποιος (μπορεί) να αναλάβει να παραλάβει (από την μεταφορική) και να μοιράσει τα μηχανήματα, μπορώ να τα στείλω εγώ, με μεγάλα δέματα με μεταφορική, με δική μου χρέωση.
Αλλά θα πρέπει κάποιος να τα παραλάβει και να τα μοιράσει με κάποιον τρόπο.
θα τα στείλω εγώ με δική μου μεταφορική, με δικά μου έξοδα (μαζικά), και κάποιος θα πρέπει να τα μοιράσει.

Σε αντίθετη περίπτωση, θα πρέπει ο καθένας να με ενημερώσει με ποιον τρόπο,
αποστολής θέλει. π.χ courier ή πόρτα-πόρτα.

ARGI
26-06-2012, 11:03
Αυτές είναι τιμές που καταφέρα εγώ.
Εάν κάποιος συνάδελφος μπορεί να βρει καλύτερες τιμές ή
άλλες μάρκες με καλύτερη τιμή, why not!!
:ye33::ye33:

NLS
26-06-2012, 11:33
Μπράβο παιδιά καλή κίνηση, ίσως πάρω τίποτα για τους γονείς μου.

Το ενδιαφέρον είναι ότι όλοι θα πέσουν στο να πάρουν νέες TV και ίσως ρίξουν λίγο κάποιες τιμές. :)

Για τα τεχνικά δεν πρόλαβα να συνεισφέρω (μια και τυχαίνει να ξέρω από αυτά) αφού ΠΕΡΙΕΡΓΩΣ ο napo τα είπε σωστά... :rolleyes::D

Για να συνοψίσουμε 1-2 πράγματα:

- Να παίζει όλη η πολυκατοικία δεν γίνεται. Αν γίνει θα είναι μόνο για ένα κανάλι.

- Αν έχετε κανένα σαραβαλάκι TV μην παίρνετε τον ακριβό με το HDMI γιατί σας είναι άχρηστο. Κάποιος θα πει μα να το πάρω για το μέλλον (δηλ. αν θα πάρετε TV με HDMI). Μα αν πάρετε τέτοια TV ΘΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ δικό της DVB-T MPEG4. Οπότε μην παρασύρεστε καταναλωτικά. Ο "καλός" είναι για κάποιες (στατιστικά λίγες περιπτώσεις - έχω εγώ μια τέτοια) τηλεοράσεις να μεν ψιλοσύγχρονες (για να είναι HD και να έχουν και HDMI) αλλά είτε με καθόλου ψηφιακό αποκωδικοποιητή, είτε με MPEG2.

* Σημειώστε ότι η ΕΠΙΣΗΜΗ απόφαση της ΕΡΤ/ΝΕΤ/ΕΤ3 ήταν να παίξουν MPEG2, αλλά ΕΝ ΜΙΑ ΝΥΚΤΙ χωρίς νόμο το γύρισαν σε MPEG4 που έτσι κι αλλιώς είχαν επιλέξει τα άλλα κανάλια - και καλά έκαναν μεν, αλλά λέει πολλά για το τι μπουρδ... έχουμε για Κράτος πάλι.

- Σημειώστε επίσης για να μην έχουμε δείγματα υπερκαταναλωτισμού (αν και δική σας η τσέπη) ότι ένας αποκωδικοποιητής μοιραία είναι προσωρινή αγορά. Όποιος έχει TV 10ετίας+ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ είναι ότι θα έχει τον αποκωδικοποιητή για κάνα χρόνο το πολύ και μετά θα τον κουράσει το επιπλέον τηλεκοντρόλ κλπ. και θα πάρει νέα TV. (και αν δεν είχαμε κρίση θα είχε γίνει ΗΔΗ πολύ περισσότερο)

- Πριν σπεύσετε να πάρετε αποκωδικοποιητή, τσεκάρετε μήπως ΗΔΗ έχει η TV σας. Αν έχετε TV 2-3 ετών κατά 90% έχει. Τα ψηφιακά παίζουν ήδη εδώ και καιρό. Δείτε αν τα πιάνετε. Θα δείτε να βρίσκει το όνομα του καναλιού μόνο του (αν και μερικές φορές αυτό γίνεται και από teletext), θα δείτε πιθανά EPG (πρόγραμμα καναλιού), θα βρείτε και "ραδιοφωνικά" κανάλια. Τότε είστε οκ.

- Ακριβώς επειδή είναι προσωρινή αγορά ο αποκωδικοποιητής, προτείνω και εγώ την λύση της Crypto. Ένας λόγος είναι επειδή είναι Ελληνική. Ένας άλλος επειδή έχει επιπλέον λειτουργίες (media player - αν και δεν θα έλεγα ότι είναι και κάνας... αστεράτος) και άρα δεν θα πάει άχρηστο αν πάρετε νέα TV (εκτός αν πάρετε αυτές τις smart που ΚΑΙ από αυτό έχουν μέσα τους!).

- Καλώς ήρθατε με τα ψηφιακά στο χάλια zapping. Δυστυχώς το MPEG4 πρέπει να "παίξει" 1-2 δεύτερα εσωτερικά για να φτιαχτεί κανονική εικόνα και να δείξει. Άρα ΞΕΧΑΣΤΕ τα ταχύτατα zapping της αναλογικής. Έχει λίγο βελτιωθεί αυτό με τα γρηγορότερα νέα τσιπάκια (που όμως ΔΕΝ είναι στους φτηνούς αποκωδικοποιητές), αλλά μην περιμένετε θαύματα.

- Ένα καλό της ψηφιακής (εκτός της σαφώς καλύτερης εικόνας - αν ελπίζουμε να υπάρχει βέβαια καλό encoding... όχι όπως τα πρώτα encoding μηχανήματα που είχε η nova παλιά που ήταν ΧΑΛΙΑ), είναι ότι δεν έχει απαίτηση για καμιά σοβαρή κεραία. Πολλοί θα την βγάλετε καθαρή με εσωτερική κεραία κλπ. Δεν λέω φυσικά για όπου ήδη έχετε UHF κεραία (όλοι μας στα σπίτια μας), αλλά πιθανά σε ένα δωμάτιο που δεν είχατε κεραία κλπ.

- ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ. Όποιος την βλέπει, δεν χρειάζεται να βιαστεί να αλλάξει τίποτα. Λογικά θα παίζει αναλογικά μέχρι τέλος του έτους.

ARGI
26-06-2012, 11:57
Το 90% των T.V, που είναι λιγότερο από εικοσαετίας,
έχουν ενσωματωμένο SCART.

Οσοι έχουν επίπεδη Τ.V, και έχουν είσοδο HDMI, το καλύτερο είναι να συνδεθεί εκεί.

Μπορεί κάποιος να πάρει και τον μεγαλό αποκωδικοποιητή, ώστε να έχει ένα μεγάλο μοντέλο, με όλα τα πλεονεκτήματα του, και ας μην έχει HDMI στην τηλεόραση του.
Μπορεί να το συνδέσει SCART to SCART.

Η φάση δουλεύει ως εξής, έχεις το κοντρόλ της TV, μόνο για να την ανοίγεις και να κλείνεις και με το κοντρόλ του Crypto, κάνεις όλες τις υπόλοιπες εργασίες.
Η τηλεόραση ανοίγει πάντα στην πρώτη διαθέσιμη πηγή που βρίσκει, δηλαδή στον αποκωδικοποιητή!!:)

NLS
26-06-2012, 12:02
Στα δυο παραπάνω μοντέλα που παραθέτεις δεν βλέπω το λόγο κάποιος που ΔΕΝ έχει HDMI να πάρει το μοντέλο που έχει ακριβότερα.

Από άλλα features έχουν και οι δυο τα ίδια, πλην το surround που εξάλλου με scart πάλι δεν θα το δουν ποτέ. Όπως φυσικά και το HD (αφού ούτε σωστό καλώδιο για HD θα έχουν, ούτε TV που να είναι HD).

Το θέμα είναι ότι δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι καλύτερο από ότι χρειάζεσαι με βάση "το μέλλον" γιατί πολύ απλά όποιος αλλάξει TV τώρα (ακόμα και τη χειρότερη να πάρει), ΗΔΗ έχει αποκωδικοποιητή μέσα της.

Που διαφωνείς;

achilleas_v
26-06-2012, 12:52
Μια πρόταση ακόμα στα 39 euro.
Παραλαβή από Χολαργό

Και καλώδια διάφορα διαθέσιμα!




https://lh5.googleusercontent.com/bMGNa113sEwMw1PNqijiGbdcGZUYF-2_TDCZ0484QTrjnyljYL6tvsJGnodWic8r9GJHyDBsldL4T5G6

Arkas
26-06-2012, 14:26
Το νήμα εξελίσσεται σε πολύ ενδιαφέρον !

5καναλη εκπομπή ήχου και κατ' επέκταση αποκωδικοποίηση υπάρχει ;

napgeo
26-06-2012, 14:40
RADIO KATOYMAS.

1.-NET VIL HD 46.60 €

2.-NECO HD 48.00 €

3.-DIGI+ PLUS HD 49.00 € Ευρωπαικός.



Οι τιμές είναι με ΦΠΑ.
Όλοι έχουν θύρα usb. Υποστηρίζουν το 70% περίπου τα forma ήχου.
Για όλα τα forma ήχου + vlc Media player το κόστος ανεβαίνει στα 85€ περίπου.
Για την επαρχία υπάρχει στα 18 €.

Θα ρωτήσω ΕΚΕΜΣ το απόγευμα...........

asotosios
26-06-2012, 15:07
για να δουμε για να δουμε...!!!

ckk
26-06-2012, 15:20
Παιδιά έλαβα την πρώτη προσφορά:

Doop 200 απλός: €27 για 40 τμχ. Και
Doop 100 HDMI: €37 για 10 τμχ.

Περιμένω άλλη μια.

NLS
26-06-2012, 15:21
Το θέμα είναι κάποιος που ξέρει να κάτσει να συγκρίνει χαρακτηριστικά και αξιοπιστία μάρκας (χμμμμ)...

asotosios
26-06-2012, 15:27
F&U DTR2205HD PVR H264 MPEG4 - Δέκτης επίγειας ψηφιακής ... | Getitnow (http://www.getitnow.gr/prod/eikona-ihos/apokodikopoiites-mpeg4/f-and-u-dtr2205hd-pvr-h264-mpeg4-dektis-epigeias-psifiakis-tileorasis/prod85172pp/)


???

sofo
26-06-2012, 16:27
Αυτό που είναι σημαντικό και μάλλον ειναι το λεγόμενο PVR που λένε, είναι να μπορείς με τον αποκωδικοποιητή να γράψεις ενα πρόγραμμα απο την τηλεόραση, ή ακόμα και όπως βλέπεις τηλεόραση να μπορείς να παγώσεις την εικόνα, να κάνεις pause δηλαδή.Βέβαια αυτά σίγουρα γίνονται αφού συνδέσεις σκληρό δίσκο στον αποκωδικοποιητή.Και αυτό που δεν ξέρω αν ισχύει, είναι να έχει ο αποκωδικοποιητής 2 tuner, οπότε να μπορείς να γράψεις εσύ ένα πρόγραμμα σε ένα κανάλι αλλά ταυτόχρονα να μπορείς να βλέπεις και κάποιο άλλο πρόγραμμα σε άλλο κανάλι.Ξέρει κάποιος να μας πει σίγουρα αν γίνονται αυτά και με ποιό μηχάνημα;;;

NLS
26-06-2012, 17:17
Γίνονται με το HTPC μου εδώ και 8 χρόνια περίπου. :)

(τώρα τα μαθαίνει ο κόσμος)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-06-2012, 17:26
Αυτό που είναι σημαντικό και μάλλον ειναι το λεγόμενο PVR που λένε, είναι να μπορείς με τον αποκωδικοποιητή να γράψεις ενα πρόγραμμα απο την τηλεόραση, ή ακόμα και όπως βλέπεις τηλεόραση να μπορείς να παγώσεις την εικόνα, να κάνεις pause δηλαδή.Βέβαια αυτά σίγουρα γίνονται αφού συνδέσεις σκληρό δίσκο στον αποκωδικοποιητή.Και αυτό που δεν ξέρω αν ισχύει, είναι να έχει ο αποκωδικοποιητής 2 tuner, οπότε να μπορείς να γράψεις εσύ ένα πρόγραμμα σε ένα κανάλι αλλά ταυτόχρονα να μπορείς να βλέπεις και κάποιο άλλο πρόγραμμα σε άλλο κανάλι.Ξέρει κάποιος να μας πει σίγουρα αν γίνονται αυτά και με ποιό μηχάνημα;;;


+ 1200 !!!

Πολύ εύλογες οι απορίες σου !!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-06-2012, 17:27
Γίνονται με το HTPC μου εδώ και 8 χρόνια περίπου. :)

(τώρα τα μαθαίνει ο κόσμος)


Επειδή ΤΩΡΑ τα μαθαίνει ο κόσμος - κι εγώ μαζί,

μπορείς να γίνεις λίγο πιό αναλυτικός ???

MARK
26-06-2012, 17:32
Μπράβο σε όλους που τρέχουν το θεματάκι ώστε να βρούμε μία άκρη να δούμε που θα καταλήξουμε :ye33:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-06-2012, 17:46
Επειδή ΤΩΡΑ τα μαθαίνει ο κόσμος - κι εγώ μαζί,

μπορείς να γίνεις λίγο ποιό αναλυτικός ???



Και για να γίνω πιό σαφής ...

Οι περισσότεροι από μας, που δεν έχουμε ασχοληθεί με το θέμα,

θα θέλαμε μια βοήθεια, απ΄αυτούς που "ξέρουν" ...

Θα μου πεις, πήγαινε στα Media Markt και ρώτα ...

Οκ, γίνεται κι αυτό ... ;)

Αλλά, αν ήθελε κάποιος, ας μας κατατοπίσει ...

Εκτός απ' τις πληροφορίες που έδωσε ο NLS, σχετικά με τα καλώδια του ήχου,

σε τί άλλο θα μπορούσε να μας εξυπηρετήσει ο αποκωδικοποιητής ???

Όπως ρώτησαν κ παραπάνω ...

Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε ΚΑΙ σαν Video ???

Μπορούμε να βλέπουμε ένα κανάλι κ να εγγράφουμε ένα άλλο ???

Υπάρχουν κάποιοι με ενσωματωμένο σκληρό ???

Ή τέλος πάντων, ποιές άλλες λειτουργίες υπάρχουν, ανεξαρτήτως τιμής ???

Ας ξέρουμε τί υπάρχει, για να φτιάξει ο καθένας τις απαιτήσεις του ...




Άντε ρε φιλαράκια ... με το τσιγκέλι θα σας τραβάμε τις πληροφορίες ???





.

platon
26-06-2012, 17:56
Εγώ να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και να ρωτήσω....
Εσείς που ψάχνετε 4-5 κανάλια ήχου, HD, pvr και λοιπά καλούδια.... τι καλό έχετε εντοπίσει στο πρόγραμμα της τηλεόρασης???

NLS
26-06-2012, 18:18
Θα γράψω κάποια παραπάνω όταν πάω σπίτι.
Νομίζω ήμουν αναλυτικός (πχ. δεν είπα για καλώδια ήχου - το HDMI είναι εικόνα+ήχος).

Arkas
26-06-2012, 19:56
Εγώ να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και να ρωτήσω....
Εσείς που ψάχνετε 4-5 κανάλια ήχου, HD, pvr και λοιπά καλούδια.... τι καλό έχετε εντοπίσει στο πρόγραμμα της τηλεόρασης???

Κυριότερα, χρήσιμα σε μουσική, ντοκυμαντέρ και ταινίες !


Sent by Arkas via Tapatalk !

J-P-HELLAS
26-06-2012, 20:09
επειδη αυτοι οι αποκωδικοποιητες θα χρειαστουν για 2-3-5 χρονια, μεχρι να αλλαχθει η τηλεοραση, για να μην πανε χαμενοι τουλαχιστον να δουμε μερικα μοντελα που εχουν και media player ενσωματωμενο, (που να παιζουν ταινιες που εχουμε σε εξωτερικους σκληρους) που να παιζουν HD και ολα τα φορμα που κυκλοφορουν σε ηχο και εικονα,
υπαρχει τετοιο μοντελο, και ποιο?
ειναι μεγαλη διαφορα στην τιμη απο τους απλους??

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-06-2012, 20:49
επειδη αυτοι οι αποκωδικοποιητες θα χρειαστουν για 2-3-5 χρονια, μεχρι να αλλαχθει η τηλεοραση, για να μην πανε χαμενοι τουλαχιστον να δουμε μερικα μοντελα που εχουν και media player ενσωματωμενο, (που να παιζουν ταινιες που εχουμε σε εξωτερικους σκληρους) που να παιζουν HD και ολα τα φορμα που κυκλοφορουν σε ηχο και εικονα,
υπαρχει τετοιο μοντελο, και ποιο?
ειναι μεγαλη διαφορα στην τιμη απο τους απλους??


Ακριβώς αυτό ρώτησα κι εγώ ... ποιές λειτουργίες υπάρχουν διαθέσιμες ...

Ας κάνει κάποιος μια λίστα με τις λειτουργίες,

αλλά να εξηγεί και τί κάνει η κάθε μία, προκειμένου οι μη γνωρίζοντες,

να επιλέξουν τί θα ήθελαν ...

Σας ευχαριστούμε για τον κόπο σας εκ των προτέρων ... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/th_DIAF66.gif (http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF66.gif)



Υ.Γ. απαντήσεις τύπου ... "κάνει ότι θέλεις", "κάνει παππάδες", της "Π..... τα μάτια" και λοιπές γενικολογίες,

... καλό είναι να μην γραφτούν ... :sm7:





.

ARGI
26-06-2012, 21:03
Για να βοηθήσω λίγο τις σκέψεις σας, έχουμε:

1. Για τα CRYPTO, που ξέρω, δεν μπορείς να βάλει να γράφει ένα πρόγραμμα (ένα κανάλι) και να βλέπεις κάποιο άλλο.
Μπορεί να το προγραμματίσεις και να κάνει εγγραφεί σαν VIDEO. αλλά
ένα κάθε φορά.
Μιλάω για τα τωρινά μοντέλα, ίσως σε επόμενο να γίνετε..:rolleyes:
Μπορείς να κάνεις και πολλαπλό προγραμματισμό.


2. Mπορεί να διαχειριστεί EXT. HDD & USB στικάκια (FAT32 & NTFS)
π.χ κατεβάζεις τα όμορφα βιντεάκια που φτιάχνουν οι συνάδελφοι μας
εδώ μέσα από το YOUTUBE, και τα βλέπεις με την ησυχία σου, στην TV σου!
ή μπορείς να κάνεις slideshow φώτο που έχουμε με τις εκδρομές μας!!!:D:D

3. Η ποιότητα εικόνας είναι 10 φορές καλύτερη από το αναλογικό.
Δεν χρειάζεται άλλη κεραία, εκτός από αυτή που έχεις.

4. Οσοι έχουν επίπεδη τηλεόραση, συνιστάτε να γίνει η σύνδεση με HDMI ώστε να έχουν την μέγιστη ποιότητα και ανάλυση που δίνει η τηλεόραση. (εφόσον διαθέτει)
Οι τηλεοράσεις με κώνο, δεν ανεβάζουν αναλύσεις με αποτέλεσμα τα έργα που θες να δεις, είναι σε χαμηλή ανάλυση και όχι 720 ή 1080pi.

5. Φυσικά μπορείς να ακούς και τραγούδια σαν mp3 και ΡΑΔΙΟ!

6. Μπορείς (μάλλον επιβάλετε) να βάλεις,
ένα καλό αποκωδικοποιητή στην καλή τηλεόραση που έχετε, π.χ στο σαλόνι,
και στα δώματια που έχουμε τις δεύτερες τηλεοράσεις,
βάζει κάποιος το φθηνότερο μοντέλο.

Εάν μπορώ να βοηθήσω κάπου αλλού, ευχαρίστως!!
:ye33::ye33::ye33:

arnhths
26-06-2012, 21:08
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες και επίλυση όλων των αποριών εδώ (http://www.sdtv.gr/smf/index.php):)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-06-2012, 22:39
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες και επίλυση όλων των αποριών εδώ (http://www.sdtv.gr/smf/index.php):)


Φίλε Γιώργο,

αν νομίζεις ότι μπορείς να δώσεις κάποιες πληροφορίες,

ειδικά για αποκωδικοποιητές, καλώς ...

Αλλιώς με ένα link, που παραπέμπει σ' ένα τεράστιο φόρουμ,

περισσότερο μπέρδεμα προκαλείται, παρά δουλειά ...




.

NLS
27-06-2012, 00:30
Καλύτερα Νίκο να υπάρχουν συγκεκριμένες απορίες για να απαντηθούν.

Προσωπικά νομίζω ότι σχεδόν όλα απαντήθηκαν.

Ίσως ένα μικρό λεξικό να βοηθήσει να καταλάβετε τι έχει ΗΔΗ ειπωθεί από πάνω απο όσους ξέρουν, οπότε ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΤΕ το thread αφού δείτε τους όρους. Εγώ το ξαναδιαβάζω τώρα (!) και όπου πετύχω όρο που μπορεί κάποιος να μην τον κατάλαβε, εξηγώ. Με σειρά εμφάνισης λοιπόν και με όσο μπορώ "βλαχο"εξηγήσεις (ας μην είναι ακριβέστατες, θέλω να περνάει το νόημα), ότι δεν εξηγώ αγνοήστε το πιθανά δεν σας χρειάζεται να το ξέρετε, και όποιος θέλει ας ψάξει google:

- MPEG-4: Είναι η συμπίεση/κωδικοποίηση του σήματος ψηφιακά.

- CI Module: Μια σχισμή (στο πίσω μέρος ή πλάι συνήθως) που φαίνεται σαν να παίρνει χοντρή πιστωτική κάρτα. Από εκεί ΑΝ η TV σας δεν έχει MPEG-4 ίσως μπορεί να πάρει. Αν έχετε παλιά, χλωμό.

- DVB-T: Η ψηφιακή ΕΠΙΓΕΙΑ (με κεραίες δηλαδή) μετάδοση. Αυτό που θα γίνει τώρα δηλαδή. Το NOVA είναι DVB-S (S = satelite, θες πιάτο δηλαδή).

- MPEG-2: Άλλο είδος συμπίεσης/κωδικοποίησης. ΔΕΝ θέλετε αυτό! Αυτό είχε η πρώτη ψηφιακή ΕΡΤ (και μόνο) αλλά το άλλαξε και αυτή. ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτό επέφερε μια περίοδο πώλησης τηλεοράσεων πριν μερικά χρόνια που ΕΧΟΥΝ ψηφιακή δυνατότητα (και οι πωλητές τις πούλαγαν ότι ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΝ τα ψηφιακά) ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ αφού δεν παίζουν MPEG-4 αλλά μόνο MPEG-2. Αυτό θα το βρείτε μόνοι σας. Μερικές τέτοιες αναβαθμίζονται, άλλες έχουν αυτό το CI Module slot, άλλες δεν γλυτώνετε τον αποκωδικοποιητή.

- Crypto: Ελληνική μάρκα ηλεκτρονικών. Σε άλλα καλή σε άλλα χάλι. Χρειάζεται μια υποστήριξη. :) Ως ποιότητα είναι "σχεδόν Κινέζικο". Αλλά τα πάντα έτσι είναι.

- USB: ΔΕΝ θα εξηγήσω τι είναι USB. Όποιος δεν ξέρει, κρίμα. Μόνο θα πω ότι το USB δεν σημαίνει ότι λύσατε το θέμα σας. Μερικά μηχανήματα έχουν το USB ΜΟΝΟ για playback αρχείων από μέσα τους και μάλιστα καμιά φορά ούτε καν HD, αφού κάποια έχουν αργό USB ή αργό επεξεργαστή. Οπότε επιβεβαιώστε πρώτα ΤΙ το κάνουν το USB.

- HD: High-Definition. Συνήθως σημαίνει 720p ή 1080i ή 1080p. Η απλή TV παίζει κάτω και από 540p (p = progressive, i = interlaced - δεν πάω παρακάτω δεν σας χρειάζεται). 720p θα το βρείτε και ως "HD Ready", ενώ το 1080 (που είναι εννοείται καλύτερο σαφώς) θα το δείτε ως "True HD" ή "Full HD".

- SD: Standard Definition. Το παλιό μας σαραβαλάκι.

- Firmware upgrade: Μηχανήματα με αυτή τη δυνατότητα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ σημαίνει ότι μπορούν να αναβαθμιστούν από τον χρήστη με νέο "σύστημα" από την εταιρία που τα φτιάχνει. Πχ. για διόρθωση λαθών ή/και προσθήκη δυνατοτήτων. ΠΡΑΚΤΙΚΑ μπορεί να μην βγει ποτέ και upgrade ακόμα και αν το χρειάζεστε. Εξαρτάται από τη σοβαρότητα της εταιρίας.

- SCART: Η αηδία καλώδιο που είχε ευδοκιμήσει για χρόνια στις τηλεοράσεις και μεταφέρει αναλογικό ήχο και εικόνα. Σπάει εύκολα και γενικά είναι ηλίθιο καλώδιο και βύσμα.

- HDMI: Το πλεόν σύγχρονο καλώδιο/βύσμα που υπάρχει το οποίο μεταφέρει μόνο ψηφιακό ήχο και εικόνα. Εννοείται η μόνη πιθανότητα να δείτε HD (ΑΝ φυσικά έχετε HD τηλεόραση ΚΑΙ HD πηγή).
(άσχετη παρένθεση αλλά χρήσιμη: τα HDMI έχουν "εκδόσεις" και όσο πιο νέα έχει και επιπλέον υποστήριξη προτοκόλων αλλά για την περίπτωση μας δεν έχει σημασία)

- RF σήμα. Είναι το σήμα που πιάνουν οι κεραίες μας. Στο thread θα το δείτε να αναφέρεται για άλλο λόγω όμως. Υπάρχουν συσκευές που ασύρματα (μέσω RF δηλαδή τις πιάνετε σε ένα "κανάλι") μεταδίδουν εικόνα και ήχο από μια πηγή (πχ. αποκωδικοποιητή στον σαλόνι) απομακρισμένα (στην TV στην κρεβατοκάμαρα). ΜΑΠΑ αποτέλεσμα συνήθως.

- PVR: Personal Video Recorder. Ουσιαστικά η εξέλιξη του video. Γράφουν σε σκληρό δίσκο συνήθως.

- Time-Shift: Η δυνατότητα να παγώσεις την εικόνα της ζωντανής TV (πχ. κατουριέσαι) και μετά να συνεχίσεις από εκεί που είχες μείνει. Φυσικά στις διαφημίσεις πας... fast-forward και ξαναφτάνεις στην live εικόνα. :)

- Media Player: Ε όλοι με PC είστε καταλαβαίνετε τι είναι αυτό. Παίζει ότι βάλετε σε δίσκο ή USB stick συνήθως.

- EPG: Electronic Program Guide. Είναι δυνατότητα της ψηφιακής εκπομπής (επίγειας και δορυφορικής) να σου λέει το κάθε κανάλι το πρόγραμμα του (μέρας ή και βδομάδας). Φροντίστε να βλέπετε Ελληνικά γράμματα! Επίσης το EPG είναι χρήσιμο για να ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙΣ εγγραφή. Δεν βάζεις πια "θέλω να γράψω από τις 17:00 έως τις 18:00" αλλά απλώς λες "θέλω να γράψω τον Μπακαλόγατο". Βέβαια αυτά στη θεωρία. ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΞΗ το EPG λέει τις ώρες που ΘΑ ΕΠΑΙΖΕ ο Μπακαλόγατος, αλλά θα αργήσει να ξεκινήσει το έργο και πιθανά δεν θα έχει τελειώσει όταν το EPG θα λέει ότι έπρεπε να έχει τελειώσει.

- Dolby Digital Surround/DTS κλπ.: Ψηφιακό encoding ήχου και μάλιστα με περισσότερα από δυο κανάλια (αριστερό/δεξί). Φυσικά σε TV που είναι απλώς stereo (ή ούτε και stereo) αυτό είναι άχρηστο.

- 2 tuner. Δεν νομίζω να βρείτε κανέναν φθηνό με διπλό tuner. Αυτό σημαίνει λειτουργίες όπως εγγραφή ενός καναλιού ενώ βλέπεις άλλο ή να παίξεις PIP (picture in picture) δυο προγράμματα κλπ. ΥΠΕΡΒΟΛΗ για αποκωδικοποιητή. Άστε να το έχει η επόμενη σας TV.

ΠΡΑΚΤΙΚΑ:

- Θέλετε TV που να παίζει MPEG-4 αλλιώς αποκωδικοποιητή.

- Θέλετε κάτι απλό αν έχετε παλιά τηλεόραση. HDMI σας είναι άχρηστο αν δεν έχετε TV με HDMI. Έτσι κι αλλιώς στην TV σας (τη συγκεκριμένη) δεν θα δείτε ούτε HD, ούτε θα ακούσετε surround ήχο. Επίσης δεν έχει νόημα να πάρετε αποκωδικοποιητή ώστε να καλύπτετε... μελλοντική TV αφού ΟΛΕΣ οι TV των τελευταίων 2-3 ετών ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΗΔΗ αποκωδικοποιητή.

- Θέλετε ίσως να έχει επιπλέον λειτουργίες όπως PVR/Time-Shift/Media-Play απλώς για να σας χρησιμεύσει σε κάτι, ακόμα και όταν ΑΛΛΑΞΕΤΕ κάποτε TV. Βέβαια αν πάρετε καλή TV (αυτές οι smart που κυκλοφορούν τώρα) ΗΔΗ τα κάνουν ΚΑΙ αυτά.

- Δεν αξίζει κάποιος να δώσει αρκετά λεφτά για αυτό αφού μια σύγχρονη "μικρή" TV κάνει κάτω από 200 ευρώ νομίζω (όπου μικρή με τα σημερινά δεδομένα είναι 20"+ - που κάποτε είχαμε 12" ή 14" για μικρές και 27" στο σαλόνι μας από τις παλιές και τη θεωρούσαμε μεγάλη). Από τις "μεγάλες" (32"+) βρίσκεις και με 300 και 400. Ακόμα και αν έχουν γενικώς μάπα χαρακτηριστικά, 99.999% παίζουν τα ψηφιακά. Οπότε σκεφτείτε τι "επένδυση" θέλετε να κάνετε.

NLS
27-06-2012, 10:28
Αποσβολωθήκατε ή βαριέστε να διαβάσετε;

aeriko
27-06-2012, 11:52
Αποσβολωθήκατε ή βαριέστε να διαβάσετε;
Ατιμούλη, ζητάς την επιβράβευση.:) Λοιπόν από μένα μπράβο, πολύ κατατοπιστικό το άρθρο σου. Με ξεστράβωσε.

Arkas
27-06-2012, 13:47
Πολύ καλή ενημέρωση Νίκο ! :ye02:

King C.
27-06-2012, 13:53
Το NOVA είναι DVB-S (S = satelite, θες πιάτο δηλαδή).



πλεον ειναι και DVB-T.

King C.
27-06-2012, 13:54
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες και επίλυση όλων των αποριών εδώ (http://www.sdtv.gr/smf/index.php):)

πολι καλο φορουμ.

ckk
27-06-2012, 13:59
Αποσβολωθήκατε ή βαριέστε να διαβάσετε;

Αποσβολωθήκαμε με την ροή των πληροφοριών και δεν βαριόμαστε ποτέ να διαβάζουμε εμπεριστατωμένα και επί του θέματος posts.

Ευχαριστούμε για τον κόπο.

giotis
27-06-2012, 15:41
Εγώ το επόμενο αποδικωποιητή θα αρχίσω να το ψάχνω από το τηλεχειριστήριο του.
Νομίζω το σημαντικότερο πραγμα αφού λίγο πολύ όλοι έχουν τις ίδιες δυνατότητες. Και αν έχει και χειρισμό και στη συσκευή ακόμη καλύτερα.

NLS
27-06-2012, 16:04
πλεον ειναι και DVB-T.

Σωστά - είπα να μην τους μπερδέψω.

Επίσης είναι και μέσω Internet πια (IPTV) με τα γνωστά πακέτα παρόχων.

Α, ευχαριστώ για τα ευχαριστώ guys.

napgeo
27-06-2012, 17:36
Η γνώμη μου είναι να μην δώσει συμφορουμίτης πάνω από 50€...............

:u56:Άντε να τελειώσουμε για να ξαναγυρίσουμε στα ωραία θέματα που μας αφορούν.:hi14:

MARK
28-06-2012, 09:51
Το έψαξα και εγώ λίγο και πήρα την εξής τιμή:
EDITION FHD με stick 5 χρόνια εγγύηση 34€

Arkas
29-06-2012, 14:11
Από έρευνα αγοράς που έκανα,
μου προτείνουν τους:

Biltmore DTV 200 (http://www.skroutz.gr/s/425359/Bitmore-DTV-200.html), σε οικονομική σειρά, στα 25 ευρώ περίπου
&
Biltmore DTV 300 (http://www.skroutz.gr/s/1932418/Bitmore-DTV-300.html), στα 35 ευρώ !

Το βασικό προτέρημα,
η υποστήριξη της αντιπροσωπείας Info Quest !

NLS
29-06-2012, 14:51
Πολλές οι επιλογές καλό είναι να καταλήξουμε και πουθενά ε...

steliosx
29-06-2012, 14:55
:ye02::ye02:
Μια χαρά μου φάινονται Δημήτρη.
Ένας απλός αποκωδικοποιητής για TV που δεν μπορεί να ανεβάσει υψηλή ανάλυση (παλιές τηλεοράσεις CRT κλπ) και ο δεύτερος με δυνατότητα σύνδεσης HDMI και υψηλή ανάλυση.
Και οι δύο προσφέρουν τα απαραίτητα, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός, χωρίς να έχουν πρόσθετα πράγματα που ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιούμε.

karolos
29-06-2012, 16:29
επειδή λόγο δουλειάς εμπορεύομαι τέτοια μηχανήματα, θα σας γράψω 1-2 βασικά θέματα.

υπάρχουν φτηνές και ακριβές λύσεις , όπως συμβαίνει σε όλα τα gadgets.

καλό θα ήταν όποιος δεν είναι Gadgetakias με πολλές απαιτήσεις να αγοράσει ένα μηχάνημα μέσης τιμής 40-50€. το μόνο χαρακτηριστικο που αξίζει να έχει ο αποκωδηοποιητής είναι να είναι HD καθότι ήδη το mega και ΑΝΤ1 έχουν εκφράσει ενδιαφέρον για μετάδοση hd περιεχομένου. Η τεχνολογία εξελίσεται διαρκώς και ότι και να πάρουμε σε 1 με 2 χρόνια θα είναι ξεπερασμένο.

οσον αφορά κάποιες μάρκες που αναφέρθηκαν , μπορώ να πώ ότι όντος τα crypto είναι φθηνα και πολύ χαμηλής ποιότητας. πολλοί γνωστοί - πελάτες που έβαλαν είχαν προβλήματα. τα turbox μέχρι στιγμής τα έχουν 3 πελάτες οι οποίοι δηλώνουν ευχαριστημένοι...

NLS
29-06-2012, 16:48
Απλά θα πω για 10η φορά (είμαι ο Ρομπέν των Δασών του υπερκαταναλωτισμού) ότι HD decoder χωρίς HD TV είναι μια ΑΠΟΛΥΤΩΣ άχρηστη αγορά.

Επίσης δεν αγοράζεις HD decoder επειδή "θα πάρεις HD TV" γιατί πολύ απλά ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ οι HD TV έχουν ενσωματωμένο DVB-T2 (HD).

HD decoder παίρνεις συνειδητά όταν ήδη έχεις HD TV (εννοείται LCD/plasma και "πάνω" αλλιώς δεν συζητάμε για HD) αλλά έτυχε να μην έχει είτε καθόλου ψηφιακό δέκτη, είτε έχει MPEG2 μόνο.

Θα το πω και άλλες φορές αν χρειαστεί. :D

Επίσης προσοχή, αυτές οι "παλιές αλλά νέες" HD TV καμιά φορά είχαν ΚΑΜΙΑ (!) ή ΜΙΑ ΜΟΝΟ HDMI θύρα.

Στην πρώτη περίπτωση 95% θα έχει DVI θύρα (επίσης ψηφιακή, προσοχή δεν περνάει ήχο, είναι η θύρα που έχουν οι πιο καινούριες κάρτες γραφικών πριν αρχίσουν να βγαίνουν και με HDMI), άρα είστε καλυμμένοι ΑΛΛΑ θα χρειαστείτε adaptora (ή καλώδιο HDMI από τη μια, DVI από την άλλη).

Και στις δυο περιπτώσεις ("μονής" θύρας) καταλαβαίνετε ότι αν βάλετε εκεί τον αποκωδικοποιητή, ξεχνάτε όποια άλλη ψηφιακή σύνδεση (πχ. blu-ray, PC, ειδικούς AV ενισχυτές κλπ.).

(Δυστυχώς τέτοια περίπτωση είναι η δική μου...)

Ευτυχώς σήμερα οι σύγχρονες TV έχουν 2-3-4 HDMI ports.
(και ευτυχώς έχει καταργηθεί η ΑΗΔΙΑ το SCART)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
29-06-2012, 17:03
Eκτός των ανωτέρω απαιτήσεων, υπάρχουν κι άλλες ...

Εγώ δλδ, έχω μια plasma 42'' που μου χάρισε ο Arkas - μιας κι αυτός πήρε ... διαστημόπλοιο ... :D

Όμως, βλέπω σχεδόν σπάνια ταινίες ... άρα η επιλογή HD, μου είναι παντελώς άχρηστη ...

Θα ήθελα όμως - με οποιοδήποτε κόστος - την επιλογή του video ...

Και μάλιστα, θα ήθελα αποκωδικοποιητή με διπλό tuner,

ώστε να μπορώ - όποτε χρειαστεί - να βλέπω ένα κανάλι κ να γράφω ένα άλλο ...

Ζητάω πολλά ??? :D:D:D

Arkas
29-06-2012, 21:43
Διπλός δέκτης, δεν παίζει !


Sent by Arkas via Tapatalk !

ckk
29-06-2012, 22:16
Από έρευνα αγοράς που έκανα,
μου προτείνουν τους:

Biltmore DTV 200 (http://www.skroutz.gr/s/425359/Bitmore-DTV-200.html), σε οικονομική σειρά, στα 25 ευρώ περίπου
&
Biltmore DTV 300 (http://www.skroutz.gr/s/1932418/Bitmore-DTV-300.html), στα 35 ευρώ !

Το βασικό προτέρημα,
η υποστήριξη της αντιπροσωπείας Info Quest !

:re25::ye02: Βάλε με για έναν 300 και τρεις 200.

gepol
30-06-2012, 00:28
οσον αφορά κάποιες μάρκες που αναφέρθηκαν , μπορώ να πώ ότι όντος τα crypto είναι φθηνα και πολύ χαμηλής ποιότητας. πολλοί γνωστοί - πελάτες που έβαλαν είχαν προβλήματα. τα turbox μέχρι στιγμής τα έχουν 3 πελάτες οι οποίοι δηλώνουν ευχαριστημένοι...

Μα.... τα TurboX είναι crypro, ή όχι? . Αν δεν είναι πάντως φοράνε το ίδιο software....

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
30-06-2012, 02:01
Περιμένω μια προσφορά για Proline ... :)





.

arnhths
30-06-2012, 03:34
Και στις δυο περιπτώσεις ("μονής" θύρας) καταλαβαίνετε ότι αν βάλετε εκεί τον αποκωδικοποιητή, ξεχνάτε όποια άλλη ψηφιακή σύνδεση (πχ. blu-ray, PC, ειδικούς AV ενισχυτές κλπ.).

(Δυστυχώς τέτοια περίπτωση είναι η δική μου...)



εδώ (http://www.maplin.co.uk/hdmi-switch-with-remote-224917) είσαι...;)

NLS
30-06-2012, 10:40
Μα.... τα TurboX είναι crypro, ή όχι? . Αν δεν είναι πάντως φοράνε το ίδιο software....

Διόλου απίθανο. Όλα κινεζιές OEM είναι. Παραγγέλνουν 1000, 10000 κομμάτια και λένε θέλω αυτή την ετικέτα και αυτό το κουτάκι.

Μέχρι on-line shops για χοντρικές έχουν εδώ και χρόνια οι Κινέζοι.

NLS
30-06-2012, 10:41
εδώ (http://www.maplin.co.uk/hdmi-switch-with-remote-224917) είσαι...;)

Ναι το έχω σκεφτεί, απλά δεν ξέρω αν αξίζει όλη αυτή η ιστορία η απλά να πάρω νέα TV.

Εξάλλου αυτή την 37άρα FullHD που είχε 1600 ευρώ την περίοδο που την πήρα, εγώ την πήρα σε ΑΠΑΛΕΥΤΗ τιμή (αλλά ΑΠΑΛΕΥΤΗ, δεν την μαντεύει κανείς σας) και άρα μπορώ να θεωρήσω ότι έκανε την απόσβεση της.

achilleas_v
30-06-2012, 11:50
Ναι το έχω σκεφτεί, απλά δεν ξέρω αν αξίζει όλη αυτή η ιστορία η απλά να πάρω νέα TV.

Εξάλλου αυτή την 37άρα FullHD που είχε 1600 ευρώ την περίοδο που την πήρα, εγώ την πήρα σε ΑΠΑΛΕΥΤΗ τιμή (αλλά ΑΠΑΛΕΥΤΗ, δεν την μαντεύει κανείς σας) και άρα μπορώ να θεωρήσω ότι έκανε την απόσβεση της.

Αν την πετάξεις με ενδιαφέρει!!!! :sm2:
Είμαι της ανακύκλωσης....

NLS
30-06-2012, 15:38
Σιγά μην την πετάξω. :)
Κάνας μπαμπάς...

gandreas
30-06-2012, 18:01
Περιμένω μια προσφορά για Proline ... :)





.


:thumbup::thumbup::thumbup::D

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

SenseiG
06-07-2012, 14:36
Παιδια οι μερες περνουν θα κανουμε τελικα κατι?Και αν ναι να παρουμε καποιον που να παιζει ολα τα φορματ ηχου και εικονας γιατι πουλουν και αλλα οπως ενα που πηρε η αδελφη τις Αντι που δεν τα επαιζε ολα και το γυρισε πισω και πηρε αυτο που επρεπε μετα βεβαια απο τις φωνες της οτι ο πωλητης δεν την ενημερωσε καταληλα.
Οποτε θα αναλαβει κανεις και αν ναι τωρα γιατι 20 του μηνα τελος.
Ευχαριστω..:)

napgeo
06-07-2012, 14:58
Παιδια οι μερες περνουν θα κανουμε τελικα κατι?Και αν ναι να παρουμε καποιον που να παιζει ολα τα φορματ ηχου και εικονας γιατι πουλουν και αλλα οπως ενα που πηρε η αδελφη τις Αντι που δεν τα επαιζε ολα και το γυρισε πισω και πηρε αυτο που επρεπε μετα βεβαια απο τις φωνες της οτι ο πωλητης δεν την ενημερωσε καταληλα.

Οποτε θα αναλαβει κανεις και αν ναι τωρα γιατι 20 του μηνα τελος.







Ευχαριστω..:)



1.-NET VIL HD 46.60 €

2.-NECO HD 48.00 €

3.-DIGI+ PLUS HD 49.00 € Ευρωπαικός.



Οι τιμές είναι με ΦΠΑ.
Όλοι έχουν θύρα usb. Υποστηρίζουν το 70% περίπου τα forma ήχου.
Για όλα τα forma ήχου + vlc Media player το κόστος ανεβαίνει στα 85€ περίπου.


Γιώργο άν δεν κάνουμε κάποια ομαδική εγώ θα καταλήξω σε αυτόν. Έχει και εγγύηση με αντικατάσταση. .....................

SenseiG
06-07-2012, 15:39
Ευχαριστω Ναπο θα περιμενω και τα παιδια και τα λεμε!!

NLS
06-07-2012, 15:45
Ακριβά με τα σημερινά δεδομένα.
(ειδικά για κάτι που κάποιος στατιστικά χλωμό το κόβω να το έχει για πάνω από 2 χρόνια)

25-35 ευρά αρκούν (και με "απ' όλα").

Είδα βρέθηκαν τέτοιες προσφορές.

ckk
06-07-2012, 18:26
Δεν το ήξερα...

Εμείς που βλέπουμε Πάρνηθα, συνεχίζουμε κανονικά το 'αναλογικό' άθλημα. :ha15: :ha15:

Άρα εγώ από του χρόνου και βλέπουμε...

NLS
06-07-2012, 19:19
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Μέχρι τέλος του χρόνου όλα θα γυρίσουν.

Arkas
06-07-2012, 19:55
Από έρευνα αγοράς που έκανα,
μου προτείνουν τους:

Biltmore DTV 200 (http://www.skroutz.gr/s/425359/Bitmore-DTV-200.html), σε οικονομική σειρά, στα 25 ευρώ περίπου
&
Biltmore DTV 300 (http://www.skroutz.gr/s/1932418/Bitmore-DTV-300.html), στα 35 ευρώ !

Το βασικό προτέρημα,
η υποστήριξη της αντιπροσωπείας Info Quest !


Φιλαράκια,
εάν μέχρι την Τρίτη βράδυ,
δεν προτείνει κάποιος συμφορουμίτης κάτι καλύτερο
ή έστω δούμε ότι οι παραπάνω αποκωδικοποιητές,
δεν καλύπτουν τις προδιαγραφές μας,

προχωρώ στην αγορά
3 αποκωδικοποιητών DTV 200
&
3 DTV 300 !

.

NLS
06-07-2012, 20:23
καλή επιλογή νομίζω

που τα βρίσκουμε σε αυτή την τιμή;

Arkas
06-07-2012, 20:25
καλή επιλογή νομίζω

που τα βρίσκουμε σε αυτή την τιμή;
Στην επίσημη αντιπροσωπεία
ή σε dealer της !

NLS
07-07-2012, 00:11
γιατί το scroutz βλέπω τα έχει ελαφρώς πιο πάνω

κμβ
07-07-2012, 01:00
για τον απλο δέκτη crypto απο την ΕΛΛΗΝΙΚΗ εταιρια με 2 χρονια εγγυηση με live εγγραφη και usb εισοδο για ταινιες εχω φιλικο καταστημα που μας δίνει με 25€. Εχει όλη την σειρα crypto αλλα εγω θα παρω μονο τον απλό. Αν υπαρχει καποιος που ενδιαφερετε εδω ειμαστε

napgeo
07-07-2012, 01:04
για τον απλο δέκτη crypto απο την ΕΛΛΗΝΙΚΗ εταιρια με 2 χρονια εγγυηση με live εγγραφη και usb εισοδο για ταινιες εχω φιλικο καταστημα που μας δίνει με 25€. Εχει όλη την σειρα crypto αλλα εγω θα παρω μονο τον απλό. Αν υπαρχει καποιος που ενδιαφερετε εδω ειμαστε


Πρόσεχε μερικά μοντέλα έχουν πρόβλημμα. Κολάνε την εικόνα. Είμαι της άποψης να μην βιαστείς. Μπορεί να κάνουμε μια ομαδική σε καλή τιμή............

KAS
07-07-2012, 01:24
Έχω μια sony bravia με την οποία βλέπω τα ψηφιακά της ΕΡΤ , ακούω τα ψηφιακά ραδιόφωνα , αλλά από τα υπόλοιπα κανάλια ακούω μόνο φωνή χωρίς εικόνα .Κάνω κάτι στραβά ;Κάποιος μου είπε αντι αντί για αποδικωποιητή να βάλω μια κάρτα .
Γ@μ@ το φελέκι μου και την τεχνολογία μαζί .Τί κάνω ;:confused:

NLS
07-07-2012, 01:29
έχεις MPEG2 μόνο

θες κάρτα λογικά ναι
ψάξε CI card MPEG4

ckk
07-07-2012, 08:22
Έχω μια sony bravia με την οποία βλέπω τα ψηφιακά της ΕΡΤ , ακούω τα ψηφιακά ραδιόφωνα , αλλά από τα υπόλοιπα κανάλια ακούω μόνο φωνή χωρίς εικόνα .Κάνω κάτι στραβά ;Κάποιος μου είπε αντι αντί για αποδικωποιητή να βάλω μια κάρτα .
Γ@μ@ το φελέκι μου και την τεχνολογία μαζί .Τί κάνω ;:confused:

έχεις MPEG2 μόνο

θες κάρτα λογικά ναι
ψάξε CI card MPEG4

Πού την βρίσκουμε και πού την βάζουμε σε Philips... δεν θυμάμαι το μοντέλο?

Arkas
07-07-2012, 09:41
Προσοχή στις κάρτες !
Ρωτήστε τα service των αντιπροσωπειών των τηλεοράσεών σας
και θα κατατοπιστείτε κατάλληλα !


Sent by Arkas via Tapatalk !

ckk
07-07-2012, 09:51
Προσοχή στις κάρτες !
Ρωτήστε τα service των αντιπροσωπειών των τηλεοράσεών σας
και θα κατατοπιστείτε κατάλληλα !


Sent by Arkas via Tapatalk !

Αυτό και θα κάνουμε... :ye02:

NLS
07-07-2012, 11:00
Ακριβώς.
Θα σε βαρέσουν λίγο στο κεφάλι (ενώ ένα ebay θα σου έκανε μεγάλη οικονομία) αλλά τουλάχιστον έτσι ξέρεις ότι θα δουλέψει.

Προσοχή κάποιες... ζεσταίνονται πολύ λέει (!).

achilleas_v
07-07-2012, 11:04
SD από 34.9:
31.0 euro 1-9 τεμάχια
29.5 euro 10-49 τεμάχια
28.0 euro 50+ τεμάχια

http://www.edision.gr/images/products//1)%20%CE%94%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%95%CE%A3/%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F%CE%99/MINI-TRITON%20SD/PHOTOS/mini-triton-mpeg4--ALL-.png

HD από 44,9:
37.5 euro 1-9 τεμάχια
36.5 euro 10-49 τεμάχια
34.0 euro 50+ τεμάχια


http://www.edision.gr/images/products//1)%20%CE%94%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%95%CE%A3/%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F%CE%99/MINI-TRITON%20+HD/PHOTOS/mini-triton-HD--ALL.png


5 χρόνια εγγύηση

Τιμές μόνο για το Forum μιας και η εταιρία έχει συγκεκριμένη τιμή λιανικής.

vrider
07-07-2012, 12:39
Και στις δυο περιπτώσεις ("μονής" θύρας) καταλαβαίνετε ότι αν βάλετε εκεί τον αποκωδικοποιητή, ξεχνάτε όποια άλλη ψηφιακή σύνδεση (πχ. blu-ray, PC, ειδικούς AV ενισχυτές κλπ.).

(Δυστυχώς τέτοια περίπτωση είναι η δική μου...)

Ευτυχώς σήμερα οι σύγχρονες TV έχουν 2-3-4 HDMI ports.
(και ευτυχώς έχει καταργηθεί η ΑΗΔΙΑ το SCART)

Αλλοιμονο αν δεσμευομασταν απο μια μονο εισοδο HDMI.
Κοιταξε εδω ενα μηχανακι που ειναι φθηνο και αποδεδειγμενα δουλευει (με προσωπικη εμπειρια). Αν κοιταξεις στον ιδιο πωλητη εχει και με περισσοτερες 'πορτες' ωστε να μπορεις να συνδεσεις περισσοτερα απο δυο μηχανηματα στη TV σου
.
HDMI 1x2 splitter v1.3 HDCP 2 ports swither 3 4 5 8 3D PS3 Blu-ray Xbox | eBay (http://www.ebay.com/itm/HDMI-1x2-splitter-v1-3-HDCP-2-ports-swither-3-4-5-8-3D-PS3-Blu-ray-Xbox-/271011541083?pt=US_Video_Cables_Adapters&hash=item3f198bf05b)

ckk
07-07-2012, 12:45
Αλλοιμονο αν δεσμευομασταν απο μια μονο εισοδο HDMI.
Κοιταξε εδω ενα μηχανακι που ειναι φθηνο και αποδεδειγμενα δουλευει (με προσωπικη εμπειρια). Αν κοιταξεις στον ιδιο πωλητη εχει και με περισσοτερες 'πορτες' ωστε να μπορεις να συνδεσεις περισσοτερα απο δυο μηχανηματα στη TV σου
.
HDMI 1x2 splitter v1.3 HDCP 2 ports swither 3 4 5 8 3D PS3 Blu-ray Xbox | eBay (http://www.ebay.com/itm/HDMI-1x2-splitter-v1-3-HDCP-2-ports-swither-3-4-5-8-3D-PS3-Blu-ray-Xbox-/271011541083?pt=US_Video_Cables_Adapters&hash=item3f198bf05b)

Για αυτό GS Forum!!! :ye02: :ye02:

NLS
07-07-2012, 13:40
Ναι την ξέρω την ύπαρξη τους.
Απλώς δεν ξέρω αν χάνω σε ποιότητα τίποτα.

Τώρα οι "ψηφιακοί" θα λένε τι βλακείες λέω και οι hi-endάδες θα λένε ότι έχω δίκιο.
Εξηγώ: Θεωρητικά το ψηφιακό σήμα, είναι ψηφιακό σήμα. Αν περάσει ολόκληρο, πέρασε. Δεν έχει "ποιότητα". ΟΜΩΣ για κάποιο λόγο οι οπαδοί του hi-end έχουν μεταφέρει την τρέλα τους περί τρομερά ποιοτικών καλωδίων κλπ. ΚΑΙ στα ψηφιακά σήματα. Δεν νομίζω να έχουν δίκιο (μάλλον για placebo effect το κόβω), από την άλλη ορκίζονται ότι βλέπουν διαφορές.

klagenfurt
07-07-2012, 17:11
απ'οτι καταλαβαινω δεν εχει παρθει αποφαση ακομη,
οι μποτες που πηραμε δεν κανουν για την τηλεοραση...?:sm7:

vrider
07-07-2012, 20:35
Ναι την ξέρω την ύπαρξη τους.
Απλώς δεν ξέρω αν χάνω σε ποιότητα τίποτα.

Τώρα οι "ψηφιακοί" θα λένε τι βλακείες λέω και οι hi-endάδες θα λένε ότι έχω δίκιο.
Εξηγώ: Θεωρητικά το ψηφιακό σήμα, είναι ψηφιακό σήμα. Αν περάσει ολόκληρο, πέρασε. Δεν έχει "ποιότητα". ΟΜΩΣ για κάποιο λόγο οι οπαδοί του hi-end έχουν μεταφέρει την τρέλα τους περί τρομερά ποιοτικών καλωδίων κλπ. ΚΑΙ στα ψηφιακά σήματα. Δεν νομίζω να έχουν δίκιο (μάλλον για placebo effect το κόβω), από την άλλη ορκίζονται ότι βλέπουν διαφορές.

Αν η TV σου δεν ειναι kuro και το blueray σου Oppo (που και για τις Hi end συσκευες και τις αλλοιωσεις που τυχον εχουν, εχω τις αντιρρησεις μου αλλα δεν ειναι του παροντος), τοτε ΔΕΝ μπορεις δεις διαφορες απο τη μεσολαβηση ενος καλου switch ή splitter. :ye33:

Παντως προσοχη με τους αποκωδικοποιητες.Αποψη μου ειναι οτι το κυριο μελημα θα πρεπει να ειναι η υποστηριξη και η αμεση αντικατασταση σε περιπτωση προβληματων (γιατι υπαρχουν προβληματα οπως πχ η EΡT HD),αρα οχι στα παμθηνα no name μηχανακια.

Black_Shadow
07-07-2012, 20:43
Ύστερα απο πολύ ψάξιμο εγώ προτείνω CRYPTO 215D. Πληροφορίες ΕΔΩ (http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W004253).

Πολύ καλό κ παίζει τα πάντα...:D

Όσον αφορά τη τιμή του , ψάχτε το στο skroutz και όπου σας βολεύει αγοράστε το. Εγώ το αγόρασα απο μεγάλο κατ/μα της Λ.Συγγρού :D:D:D

georgepip
08-07-2012, 13:25
SD από 34.9:
31.0 euro 1-9 τεμάχια
29.5 euro 10-49 τεμάχια
28.0 euro 50+ τεμάχια

http://www.edision.gr/images/products//1)%20%CE%94%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%95%CE%A3/%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F%CE%99/MINI-TRITON%20SD/PHOTOS/mini-triton-mpeg4--ALL-.png

HD από 44,9:
37.5 euro 1-9 τεμάχια
36.5 euro 10-49 τεμάχια
34.0 euro 50+ τεμάχια


http://www.edision.gr/images/products//1)%20%CE%94%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%95%CE%A3/%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F%CE%99/MINI-TRITON%20+HD/PHOTOS/mini-triton-HD--ALL.png


5 χρόνια εγγύηση

Τιμές μόνο για το Forum μιας και η εταιρία έχει συγκεκριμένη τιμή λιανικής.

+1 Έχω το HD, μια χαρά.

syan
10-07-2012, 10:59
Λοιπό, εγώ βρήκα τους:

Max 110 HD στα 34 ευρώ
και
Max 50 SD στα 28 ευρώ

Μου τους πρότειναν για γρήγορους και αξιόπιστους.
Οι τιμές είναι για έως 40 κομμάτια. Για περισσότερα οι τιμές γίνονται χονδρική στα 27 και 24 ευρώ αντίστοιχα!
Εγγύηση αντιπροσωπείας Tronics.

MAX T110-HD (FullHD-1080p) - �������� ������ (MPEG-4) - ���������� �������� (http://www.shls.gr/product.asp?catid=3502)

gepol
10-07-2012, 12:14
Στράτο, δεν αναφέρει οτι παίζει .mkv, και μου φαίνεται περίεργο, διότι τα περισσότερα το παίζουν, Μπορείς να το τσεκάρεις?

ckk
10-07-2012, 12:21
Στράτο, δεν αναφέρει οτι παίζει .mkv, και μου φαίνεται περίεργο, διότι τα περισσότερα το παίζουν, Μπορείς να το τσεκάρεις?

Όχι ρε. Να το τσεκάρεις εσύ.

Στράτο μην τσεκάρεις τίποτα... Νεύρα Νεύρα

ckk
10-07-2012, 12:22
:lo03: :lo01: :lo03: :lo01:

napgeo
10-07-2012, 12:31
Όχι ρε. Να το τσεκάρεις εσύ.

Στράτο μην τσεκάρεις τίποτα... Νεύρα Νεύρα


:Απορία:Δές πάνω δεξιά τι οδηγεί ο Άνθρωπος.:u55:


:u56:Σεβασμό στην ανωτερότητα , :re26:πιά..........................

gepol
10-07-2012, 13:21
Όχι ρε. Να το τσεκάρεις εσύ.

Στράτο μην τσεκάρεις τίποτα... Νεύρα Νεύρα

:u46::u46:

napgeo
10-07-2012, 14:30
:u46::u46:



:ye32:Πάρα πολλή σωστός Αξιόπιστε συμφορουμίτη............

syan
10-07-2012, 14:48
Στράτο, δεν αναφέρει οτι παίζει .mkv, και μου φαίνεται περίεργο, διότι τα περισσότερα το παίζουν, Μπορείς να το τσεκάρεις?

Παίζει, μου είπαν στο τηλέφωνο...!

SenseiG
10-07-2012, 14:54
Παιδια τα 5 χρονια που δινει εγγυηση η EDISION ειναι πολυ καλα δεν νομιζετε?

syan
10-07-2012, 20:41
SD από 34.9:
31.0 euro 1-9 τεμάχια
29.5 euro 10-49 τεμάχια
28.0 euro 50+ τεμάχια

http://www.edision.gr/images/products//1)%20%CE%94%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%95%CE%A3/%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F%CE%99/MINI-TRITON%20SD/PHOTOS/mini-triton-mpeg4--ALL-.png

HD από 44,9:
37.5 euro 1-9 τεμάχια
36.5 euro 10-49 τεμάχια
34.0 euro 50+ τεμάχια


http://www.edision.gr/images/products//1)%20%CE%94%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%95%CE%A3/%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F%CE%99/MINI-TRITON%20+HD/PHOTOS/mini-triton-HD--ALL.png


5 χρόνια εγγύηση

Τιμές μόνο για το Forum μιας και η εταιρία έχει συγκεκριμένη τιμή λιανικής.
Εγώ μετά από σχετικό ψάξιμο και επιπλέον τηλ. επικοινωνία με τον Αχιλλέα που τον ποστάρισε, καταλήγω μάλλον στον Edision HD με κύριο πλεονέκτημα τα 5 χρόνια εγγύηση. Όσοι πιστοί προσέλθετε...!!

ckk
10-07-2012, 20:44
Παίζει, μου είπαν στο τηλέφωνο...!

Στράααατο...

You 're a check machine...



Παιδιά βρείτε εσείς κάτι φτηνό και καλό και θα πάρω και εγώ από τώρα για του χρονου.

ckk
10-07-2012, 20:45
:u46::u46:

Όσο για σένα...

:u58: :u58:

...στα μούτρα σου.

Αλλά έχε χάρη που σε αγαπάω... :u60: :u60:

SenseiG
10-07-2012, 20:47
Εγώ μετά από σχετικό ψάξιμο και επιπλέον τηλ. επικοινωνία με τον Αχιλλέα που τον ποστάρισε, καταλήγω μάλλον στον Edision HD με κύριο πλεονέκτημα τα 5 χρόνια εγγύηση. Όσοι πιστοί προσέλθετε...!!

Στρατο τσεκαρω τι θελω και αυριο ποσταρω.:ye02::ye33:

john68
11-07-2012, 01:46
SD από 34.9:
31.0 euro 1-9 τεμάχια
29.5 euro 10-49 τεμάχια
28.0 euro 50+ τεμάχια

http://www.edision.gr/images/products//1)%20%CE%94%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%95%CE%A3/%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F%CE%99/MINI-TRITON%20SD/PHOTOS/mini-triton-mpeg4--ALL-.png

HD από 44,9:
37.5 euro 1-9 τεμάχια
36.5 euro 10-49 τεμάχια
34.0 euro 50+ τεμάχια


http://www.edision.gr/images/products//1)%20%CE%94%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%95%CE%A3/%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F%CE%99/MINI-TRITON%20+HD/PHOTOS/mini-triton-HD--ALL.png


5 χρόνια εγγύηση

Τιμές μόνο για το Forum μιας και η εταιρία έχει συγκεκριμένη τιμή λιανικής.


Πως είναι HD και δεν έχει έξοδο HDMI ;;;; :confused:

SenseiG
11-07-2012, 08:58
Πως είναι HD και δεν έχει έξοδο HDMI ;;;; :confused:


Απο οτι ειδα εχει εξοδο hdmi,δες το και στο ιντερνετ.:)

klagenfurt
11-07-2012, 09:35
αντε , τελικα τι θα κανουμε?
θα το παραγγειλουμε ?
θα φερω λεφτα το απογευμα

achilleas_v
11-07-2012, 09:47
Απο οτι ειδα εχει εξοδο hdmi,δες το και στο ιντερνετ.:)

Η πρώτη φωτογραφεία είναι ο SD
και η δεύτερη είναι ο HD

Το HDMI είναι εκεί που γράφει απο κάτω DV-OUT. :ye02:

john68
11-07-2012, 10:59
Το HDMI είναι εκεί που γράφει απο κάτω DV-OUT. :ye02:
Και γιατί γράφει DV Out και όχι HDMI ;;;;

NLS
11-07-2012, 11:27
DV = Digital Video

η θύρα είναι εμφανώς HDMI (δεν την μπερδεύεις με άλλη)

που κόλλησες τώρα; :|

nipeda
11-07-2012, 11:57
DV = Digital Video είναι μια Digital έξοδος σαν Firewire. Aλλιώς θα έγραφε HDMI (εκτός αν πιστεύεις οτι έκαναν λάθος οι άνθρωποι)

NLS
11-07-2012, 12:06
Η πόρτα αυτή στη φωτογραφία είναι HDMI. Τελεία και παύλα.

Οι Κινέζοι εκεί μπορεί να έγραφαν και SCART ή και Μήτσο δεν με ενδιαφέρει.

DV σημαίνει απλώς digital video, ΔΕΝ υπάρχει DV port.
Καμιά φορά έλεγαν DV out (ή in) και το firewire (όχι ΣΑΝ firewire). Την εποχή που ήταν ο μόνος ψηφιακός τρόπος μεταφοράς (και) εικόνας.

Δεν καταλαβαίνω θες να διαφωνήσεις για να διαφωνήσεις ή κάτι ξέρεις που δεν ξέρουμε. Να μου διευκρινήσεις για να ξέρω τι στυλ να απαντάω.

nipeda
11-07-2012, 12:08
Ούτε θέλω ούτε διαφωνώ. Απλά ρωτάω.Γιατί τα παίρνεις αδερφέ;;;;

nipeda
11-07-2012, 12:09
Γκουγκλάροντας βρήκα οτι υπάρχει μετατροπή Από DV/Firewire σε HDMI:confused::confused::confused:

nipeda
11-07-2012, 12:10
Ούτε θέλω ούτε διαφωνώ. Απλά ρωτάω.Γιατί τα παίρνεις αδερφέ;;;;

Ούτε έχω να προτείνω κάποιο άλλο μοντέλο.:rolleyes:

NLS
11-07-2012, 12:12
Ούτε θέλω ούτε διαφωνώ. Απλά ρωτάω.Γιατί τα παίρνεις αδερφέ;;;;

Τα παίρνω (που λέει ο λόγος) γιατί όταν λέω κάτι δεν υποθέτω (αν υποθέτω λέω ότι υποθέτω), αλλά ξέρω τι λέω. Ναι είναι πιθανότερο να "έκαναν λάθος οι άνθρωποι" (στα 10.000 κομμάτια που παράγγειλαν) παρά εγώ, όσο και αν σου φαίνεται υπερβολικό.

Η πόρτα αυτή στη φωτό είναι HDMI.

NLS
11-07-2012, 12:19
Γκουγκλάροντας βρήκα οτι υπάρχει μετατροπή Από DV/Firewire σε HDMI:confused::confused::confused:


Μετατροπή στα πάντα από τα πάντα υπάρχει.

Αλλά δεν σημαίνει και τίποτα. Ένας μετατροπέας από κάτι που είναι ήδη στο σωστό format αλλά σε λάθος τύπο εξόδου, είναι φτηνός.
Πχ. DVI-I ή DVI-A (σπάνιο το δεύτερο) σε VGA. Πολύ απλό αφού κουβαλάει αναλογικό σήμα από την αρχή.
DVI-D όμως σε VGA ΔΕΝ υπάρχει κανονικά (γιατί παίρνεις κάτι ψηφιακό και θες κάτι αναλογικό). Έλα όμως που υπάρχει, γιατί το είχε ανάγκη η αγορά (νέα κάρτα γραφικών, αλλά σπάγκος ιδιοκτήτης που θέλει να κρατήσει ένα πανάρχαιο Monitor). Όμως μέσα στον "μετατροπέα" ουσιαστικά είναι μια... επιπλέον κάρτα γραφικών (εντάξει όχι ακριβώς, αλλά υπάρχει τσιπάκι) που παίρνει το αναλογικό, το ψηφιοποιεί και βγάζει ψηφιακό.
Αυτό δεν το κάνει έξυπνο (επίσης δεν είναι και φτηνό).

Αντίστοιχα και εδώ.

Μην μπερδεύεις το display port (που καμιά φορά επίσης το λένε DV out, αφού δεν υπάρχει πραγματικό DV out βαφτισμένο port) με το firewire. Για αυτό ναι υπάρχει κανονικός adaptor γιατί τα πρωτόκολλα τους είναι συγγενή.
Του firewire ΔΕΝ είναι συγγενές.

achilleas_v
11-07-2012, 12:50
H θύρα είναι HDMI!!!!

Black_Shadow
11-07-2012, 18:44
H θύρα είναι HDMI!!!!

οκ έχουμε λοιπόν DV-OUT --->>> HDMI & TV --->>> SCART ! :Απορία:

Είναι δυνατόν μια σοβαρή εταιρεία άλλα να γράφει στο μηχάνημα κ άλλα να εννοεί ??? :wha13:

Και κάτι τελευταίο , απ ότι βλέπω στη φωτο απουσιάζει κεντρικό κουμπί POWER ON/OFF. Αν χαθεί το τηλεχειριστήριο τι γίνεται ?

Αυτά τα ολίγα...όποιοι ενδιαφέρεστε ας τα λάβετε υπ όψιν σας...:cool:

napgeo
11-07-2012, 19:35
οκ έχουμε λοιπόν DV-OUT --->>> HDMI & TV --->>> SCART ! :Απορία:

Είναι δυνατόν μια σοβαρή εταιρεία άλλα να γράφει στο μηχάνημα κ άλλα να εννοεί ??? :wha13:

Και κάτι τελευταίο , απ ότι βλέπω στη φωτο απουσιάζει κεντρικό κουμπί POWER ON/OFF. Αν χαθεί το τηλεχειριστήριο τι γίνεται ?

Αυτά τα ολίγα...όποιοι ενδιαφέρεστε ας τα λάβετε υπ όψιν σας...:cool:


Το βγάζεις απο τον ρευματολήπτη..............

NLS
12-07-2012, 01:30
οκ έχουμε λοιπόν DV-OUT --->>> HDMI & TV --->>> SCART ! :Απορία:

Είναι δυνατόν μια σοβαρή εταιρεία άλλα να γράφει στο μηχάνημα κ άλλα να εννοεί ??? :wha13:

Και κάτι τελευταίο , απ ότι βλέπω στη φωτο απουσιάζει κεντρικό κουμπί POWER ON/OFF. Αν χαθεί το τηλεχειριστήριο τι γίνεται ?

Αυτά τα ολίγα...όποιοι ενδιαφέρεστε ας τα λάβετε υπ όψιν σας...:cool:

???

Που είδες την σοβαρή εταιρία;

Ποιος μίλησε για σοβαρή εταιρία;

Ότι είδαμε και ότι έχει έρθει στην Ελληνική αγορά, είναι OEM Κινεζιές που ο καθένας έχει κολλήσει το σήμα του.

Το παίρνεις, κάνεις τη δουλειά σου (μια χαρά) και κάποια στιγμή με το καλό παίρνεις TV που το έχει μέσα. Αυτός είναι ο σκοπός του.

Μην μπερδεύεσαι.

ckk
12-07-2012, 08:52
Το βγάζεις απο τον ρευματολήπτη..............

Αξιόπιστε...


Γόρδιε Δεσμέ. :ye02:

klagenfurt
12-07-2012, 09:10
τελικα, τι θα αγορασουμε?

οχι τιποτα αλλο, αλλα θα χασω τη συνεχεια στα τουρκικα...:sm7:

King C.
12-07-2012, 11:13
Δε βγαζει κανεις ακρι ετσι. παω στο media markt.

asotosios
12-07-2012, 14:31
η carrefour (περασα χθες) εχει αποκωδικοποιητες με HD 39ευρω και χωρις 29ευρω...

λεω εγω δεν παμε να παρουμε απο εκει...ετσι και αλλιως Κινεζικο θα αγορασουμε...:sm7::sm7:

Arkas
12-07-2012, 14:39
η carrefour (περασα χθες) εχει αποκωδικοποιητες με HD 39ευρω και χωρις 29ευρω...

λεω εγω δεν παμε να παρουμε απο εκει...ετσι και αλλιως Κινεζικο θα αγορασουμε...:sm7::sm7:

Από έρευνα αγοράς που έκανα,
μου προτείνουν τους:

Biltmore DTV 200 (http://www.skroutz.gr/s/425359/Bitmore-DTV-200.html), σε οικονομική σειρά, στα 25 ευρώ περίπου
&
Biltmore DTV 300 (http://www.skroutz.gr/s/1932418/Bitmore-DTV-300.html), στα 35 ευρώ !

Το βασικό προτέρημα,
η υποστήριξη της αντιπροσωπείας Info Quest !

;):D

klagenfurt
12-07-2012, 15:38
Δημητρη, αγορασες ?
θα κανουμε ομαδικη?
η να παω να αγορασω απο ινφο κουεστ

μη χασω και τα Τουρκικα...:sm7:

nyo_gs
12-07-2012, 15:39
τελικα, τι θα αγορασουμε?

οχι τιποτα αλλο, αλλα θα χασω τη συνεχεια στα τουρκικα...:sm7:


Είσαι θεός:ye32::ye32::ye32:

syan
12-07-2012, 15:53
Εγώ κατέληξα στον Edision +hd...σεταρίστηκε και παίζει άψογα με HDMI. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές !!!

Arkas
12-07-2012, 16:22
Δημητρη, αγορασες ?
θα κανουμε ομαδικη?
η να παω να αγορασω απο ινφο κουεστ

μη χασω και τα Τουρκικα...:sm7:

Προσπαθώ να παλέψω την τιμή,
ακόμα περισσότερο Χρηστάρα !


Sent by Arkas via Tapatalk !

napgeo
12-07-2012, 19:22
Προσπαθώ να παλέψω την τιμή,
ακόμα περισσότερο Χρηστάρα !


Sent by Arkas via Tapatalk !


Είμαι μέσα.................

NLS
12-07-2012, 21:08
Αν βρείτε εγκαίρως έχει καλώς. Ίσως πάρω 2-3 από τα απλά.

Ήδη έχω ένα HD εδώ και μήνες για να παίξει η LCD μου (μέχρι να την συνταξιοδοτήσω στους γονείς μου πιθανά).

Μέχρι 25 το πολύ γιατί λίγο πιο πάνω βρίσκω.

klagenfurt
12-07-2012, 22:38
Προσπαθώ να παλέψω την τιμή,
ακόμα περισσότερο Χρηστάρα !


Sent by Arkas via Tapatalk !

tamam,tamam,aferim...:lo19:

KAS
13-07-2012, 00:01
Ισχύει ότι το αναλογικό σήμα θα κοπεί από Υμητό και όχι από Πάρνηθα ;

napgeo
13-07-2012, 00:04
Ισχύει ότι το αναλογικό σήμα θα κοπεί από Υμητό και όχι από Πάρνηθα ;


Ναί μέχρι τέλους του έτους............

Arkas
14-07-2012, 10:23
Από έρευνα αγοράς που έκανα,
μου προτείνουν τους:

Biltmore DTV 200 (http://www.skroutz.gr/s/425359/Bitmore-DTV-200.html), σε οικονομική σειρά, στα 25 ευρώ περίπου
&
Biltmore DTV 300 (http://www.skroutz.gr/s/1932418/Bitmore-DTV-300.html), στα 35 ευρώ !

Το βασικό προτέρημα,
η υποστήριξη της αντιπροσωπείας Info Quest !

Προσπαθώ να παλέψω την τιμή,
ακόμα περισσότερο Χρηστάρα !


Sent by Arkas via Tapatalk !

Φρέσκα νέα !!!

Biltmore DTV 200, ειδικά για το GS Forum ----> 24 € !!!


Biltmore DTV 300, ειδικά για το GS Forum ----> 32 € !!!

.

Arkas
14-07-2012, 10:27
Προσωπικά,
από Δευτέρα παραγγέλλω (4) DTV 200
και (3) DTV 300 !

.

karolos
14-07-2012, 10:33
καλες τιμες

klagenfurt
14-07-2012, 10:38
θελω εναν 200
και εναν 300

Arkas
14-07-2012, 10:40
θελω εναν 200
και εναν 300
Ok Χρήστο !

BMW 1150 RT
14-07-2012, 10:45
Θα δώσω και εγώ την παραγγελία μου παίρνοντας τον 300ρη

J-P-HELLAS
14-07-2012, 13:31
εσεις που ξερετε,
υπαρχει δεκτης HD που να παιζει αρχεια mkv, αλλα να παιζει και ηχο dts??
οτι εχω ψαξει παιζουν mkv, αλλα οχι ηχο dts,
μηπως γνωριζει καποιος??

NLS
14-07-2012, 13:54
Θα σας πω και εγώ μέσα στο ΣΚ. Το κόβω για 3 200άρηδες, ίσως παραπάνω. (έχω και έναν HD)

SenseiG
15-07-2012, 18:41
2 200ΡΙΔΕΣ

1 300ΡΗ

napgeo
15-07-2012, 18:52
Βλέπω ότι η παραγγελίες είναι πολλές. Μα πόσες έχετε σπίτι.

:Απορία:Εκδρομές δέν πάτε. :u56:Τότε γιατί τόσα χρήματα στο δρόμο...........

napgeo
15-07-2012, 18:54
1 τεμ. 300 για μένα.



:ye28:Στο Δημόσιο είμαι:ye35::re26:

SenseiG
15-07-2012, 20:07
2 200ΡΙΔΕΣ

2 300ΡΗ

Εβαλα αλλον 1 300

napgeo
16-07-2012, 00:13
Εβαλα αλλον 1 300




Περιοχή διαμονής Πεντέλη.
Δίκυκλο ο Άρχοντας της ασφάλτου.
:Απορία:Μα σε τράπεζα εργάζεσαι................

mAthosalas
16-07-2012, 00:33
Επειδη στην Πατρα ηδη παιζει το Ψηφιακο καναλοπαρτυ,εδω και καιρο...Προσωπικα εχω επιλεξει απο μεγαλη αλυσιδα καταστηματων εναν αποκωδικοποιητη για την ΤιΒι μου,τον πιο φθηνο που βρηκακαι αναφερω οτι δεν εχει απολυτως ΚΑΜΜΙΑ διαφορά με καποιον πολυ πιο ακριβο που προτιμησαν στο γραφειο(μιλαμε για τιμες ο φθηνος 29 ευρω και ο αλλος 55 ευρω)....Οπότε μην σας παραμυθιαζει κανεις και παρτε οτι πιο οικονομικο για την τσεπη σας.
ΒΑΣΙΚΟ:Πριν αγορασετε αποκωδικοποιητη,ελεγξτε αν η TV σας εχει ηδη εγκατεστημενο δικο της εσωτερικο.Πολλες καινουριες(συγχρονες)τηλεορασεις εχουν ηδη αυτη τη δυνατοτητα!!!
Η βασικη και μοναδικη διαφορά ειναι στο να μπορει παραλληλα ενας ψηφιακος αποκωδικοποιητης να βγαλκει και ψηφιακο ηχο....οταν και αν ερθει ποτέ στην Ελλαδα,γιατι προς το παρον και για τα επομενα(πολλα)χρονια θα ακουμε stereo αναλογικο-οπότε μην αγχωνεστε...:ye02:

NLS
16-07-2012, 11:28
αναλογικό δεν είναι δυνατό να ακούμε από ψηφιακό σήμα
απλώς πράγματι δεν θα ξεπεράσουμε σύντομα το στέρεο (2 κανάλια) γιατί τρώει λιγότερο bandwidth
λογικά ΟΛΟΙ οι αποκωδικοποιητές μπορούν να περάσουν στέρεο και οι HD να περάσουν και περισσότερα κανάλια

mAthosalas
16-07-2012, 11:34
αναλογικό δεν είναι δυνατό να ακούμε από ψηφιακό σήμα

Αν λες για εικονα,στην Πατρα παιζει ως εξης.Με ανοιχτο τον αποκωδικοποιητη δειχνει τα ψηφιακα καναλια,ενω χωρις αποκωδικοποιητη παιζουν ακομα τα αναλογικα καναλια(Τοπικα κυριως καναλια).Δεν ξερω βεβαια για ποσο θα επιτρεπεται η εκπομπη αναλογικου σηματος.
Αν λες για ηχο,κανενα καναλι δεν υπαρχει που να δινει ψηφιακο ηχο>Αυτο σχολιασα και ειπα οτι μαλλον θα αργησουμε πολυ για τετοιο ηχο απο τιβι-καναλο. :ye33:

NLS
16-07-2012, 11:45
Για το πρώτο. Ναι ακόμα παίζουν τα αναλογικά κανάλια. Θα παίζουν μέχρι τέλος του έτους. Στην Αθήνα μόνο θα γίνει το "switch" από το ένα από τα δυο βουνά, προφανώς για να δούνε πως θα πάει. Το ένα από τα δυο βουνά θα εκπέμπει μόνο ψηφιακά εκτός των ΕΡΤ λόγω Ολυμπιακών (και λόγω του ότι πρέπει το "δημόσιο" πάντα να είναι φέεεεεετα). Τέλος του έτους ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ να κλείσουν όλα τα αναλογικά. Αυτό σημαίνει και τα μικρά περιφερειακά κανάλια πρέπει να βρουν μια συνεργασία για να τους "streamάρει" ψηφιακά, αλλιώς πρέπει να κλείσουν τους πομπούς τους.

Όσο για τον ήχο κάτι μπερδεύεις ή δεν το εκφράζεις σωστά. Ο ήχος από τα "ψηφιακά" κανάλια ΕΙΝΑΙ ψηφιακός. Δεν γίνεται αλλιώς. Τέλος το αναλογικό σήμα. Απλώς θα είναι χαμηλής ποιότητας στέρεο (λόγω μηχανημάτων τους και εξοικονόμησης bandwidth για να χωράνε πολλά τηλεοπτικά σε μια συχνότητα) και δεν θα είναι πχ. DTS κλπ. (μάλλον αυτό εννοείς) Πάντως το να γυρίσει ένα κανάλι σε ηψηλής ποιότητας ήχο, πέρα από τα μηχανήματα που χρειάζεται (που νομίζω όλα τα μεγάλα κανάλια ήδη έχουν), απλά είναι θέμα "γυρίσματος ενός διακόπτη" (με απλοϊκά λόγια βέβαια) και φυσικά να ΕΧΟΥΝ τέτοιο υλικό.

NLS
16-07-2012, 11:49
Πάντως μια και συζητιέται ο ήχος κλπ. να πούμε ότι το 98% (αυθαίρετο νούμερο αλλά πιστεύω πραγματικότητα) των TV στην Ελλάδα ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ μέχρι stereo μπορούν να παίξουν (κάποιες παλιές ούτε αυτό). Ακόμα και καινούριες, αν έχουν μόνο δυο ηχεία, πάλι μόνο στέρεο και κάποιες ψευδο-πατέντες που αφορούν την ψυχοακουστική (που με δύο ηχεία νομίζεις ότι ακούς και από γύρω γύρω) μπορούν να "απεικονίσουν". Μόνο αν συνδέσετε την πηγή σας με κάτι που πράγματι μπορεί να δώσει ήχο σε 5.1 (και βάλε) ηχεία μπορείτε να λέτε ότι πράγματι σας ενδιαφέρει να παίξει ο πολυκάναλος ψηφιακός ήχος. Πόσοι μπορείτε να το πείτε αυτό; Τα κανάλια ξέρουν ότι πανελλαδικά μπορούν ελάχιστοι να το πουν και έτσι δεν καίγονται...

Και να επιστρέψουμε σε κάτι που έχω πει καμιά 10αριά φορές σε αυτό το thread: ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ! Ο σούπερ ντούπερ αποκωδικοποιητής την παλιά σας TV δεν θα την βελτιώσει (πχ. τι να κάνεις να παίζει HD ο αποκωδικοποιητής αφού η TV δεν είναι), ενώ όταν πάρετε νέα θα τα κάνει όλα η TV σας έτσι κι αλλιώς χωρίς αποκωδικοποιητή. Θα το λέω μέχρι να το καταλάβουν οι υπερκαταναλωτές μας εδώ μέσα. Όχι ότι είμαι στην τσέπη τους βέβαια, πρόβλημα τους, απλά αυτό το thread είναι ενημέρωσης και εγώ απλώς ενημερώνω. Βέβαια αν δεν ξέρουν τι να κάνουν τα 10-20 ευρώ διαφορά, πείτε μου να σας πω ένα λογαριασμό να μου τα βάζετε γιατί εγώ τα χρειάζομαι μια χαρά. :)

ckk
16-07-2012, 12:21
Πάντως μια και συζητιέται ο ήχος κλπ. να πούμε ότι το 98% (αυθαίρετο νούμερο αλλά πιστεύω πραγματικότητα) των TV στην Ελλάδα ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ μέχρι stereo μπορούν να παίξουν (κάποιες παλιές ούτε αυτό). Ακόμα και καινούριες, αν έχουν μόνο δυο ηχεία, πάλι μόνο στέρεο και κάποιες ψευδο-πατέντες που αφορούν την ψυχοακουστική (που με δύο ηχεία νομίζεις ότι ακούς και από γύρω γύρω) μπορούν να "απεικονίσουν". Μόνο αν συνδέσετε την πηγή σας με κάτι που πράγματι μπορεί να δώσει ήχο σε 5.1 (και βάλε) ηχεία μπορείτε να λέτε ότι πράγματι σας ενδιαφέρει να παίξει ο πολυκάναλος ψηφιακός ήχος. Πόσοι μπορείτε να το πείτε αυτό; Τα κανάλια ξέρουν ότι πανελλαδικά μπορούν ελάχιστοι να το πουν και έτσι δεν καίγονται...

Και να επιστρέψουμε σε κάτι που έχω πει καμιά 10αριά φορές σε αυτό το thread: ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ! Ο σούπερ ντούπερ αποκωδικοποιητής την παλιά σας TV δεν θα την βελτιώσει (πχ. τι να κάνεις να παίζει HD ο αποκωδικοποιητής αφού η TV δεν είναι), ενώ όταν πάρετε νέα θα τα κάνει όλα η TV σας έτσι κι αλλιώς χωρίς αποκωδικοποιητή. Θα το λέω μέχρι να το καταλάβουν οι υπερκαταναλωτές μας εδώ μέσα. Όχι ότι είμαι στην τσέπη τους βέβαια, πρόβλημα τους, απλά αυτό το thread είναι ενημέρωσης και εγώ απλώς ενημερώνω. Βέβαια αν δεν ξέρουν τι να κάνουν τα 10-20 ευρώ διαφορά, πείτε μου να σας πω ένα λογαριασμό να μου τα βάζετε γιατί εγώ τα χρειάζομαι μια χαρά. :)

Κι εγώ.... :)

Εγώ τώρα 'περνάω' τον ήχο μέσα από 5+1, με αποτέλεσμα ένα υπέροχο περιβάλλον. Αυτό θα μπορέσει να συνεχιστεί αν βάλω αποκωδικοποιητή?

Arkas
16-07-2012, 12:32
Κι εγώ.... :)

Εγώ τώρα 'περνάω' τον ήχο μέσα από 5+1, με αποτέλεσμα ένα υπέροχο περιβάλλον. Αυτό θα μπορέσει να συνεχιστεί αν βάλω αποκωδικοποιητή?


5,1, εκτός DD ή DTS, δεν παίρνεις,
αλλά ούτε και προβλέπεται να πάρεις σύντομα από τηλεοπτικό πρόγραμμα.
Μην μπερδεύεσαι από το ψευδοsurround που σου παρέχει ο ενισχυτής σου !


Sent by Arkas via Tapatalk !

mAthosalas
16-07-2012, 12:35
NLS ναι για τον ηχο αυτο εννοω,δεν το εξεφρασα σωστα.Δηλαδη για να δεις ψηφιακο ηχο θες κατι παραπανω απο μια συνηθισμενη τηλεοραση...home cinema συνδεση ας πουμε...Γι'αυτο και ενας αποκωδικοποιητης με δυνατοτητα ψηφιακου ηχου ειναι "αχρηστος" σε ενα συνηθισμενο νοικοκυριο...
Τωρα αν "λεφτα υπαρχουν"καμμια ενσταση.:sm2:

ckk
16-07-2012, 12:37
5,1, εκτός DD ή DTS, δεν παίρνεις,
αλλά ούτε και προβλέπεται να πάρεις σύντομα από τηλεοπτικό πρόγραμμα.
Μην μπερδεύεσαι από το ψευδοsurround που σου παρέχει ο ενισχυτής σου !


Sent by Arkas via Tapatalk !


DD & DDs δεν ξέρω. GS ξέρω μόνο. :ye33:


Δημήτρη την τηλεόραση 'όλη' την περνάω μέσα από σύστημα 5+1 της Sony. Ανεξάρτητο, μεγάλο, home cinema, πώς να το πω...

vrider
16-07-2012, 12:41
Κι εγώ.... :)

Εγώ τώρα 'περνάω' τον ήχο μέσα από 5+1, με αποτέλεσμα ένα υπέροχο περιβάλλον. Αυτό θα μπορέσει να συνεχιστεί αν βάλω αποκωδικοποιητή?


Ασχετως αν ειναι πραγματικο 5+1 η ψευδοsurround, αν ο αποκοδικοποιητης σου (θα) εχει χωριστη εξοδο ηχου coaxial τοτε ναι θα μπορεις να το κανεις αυτο.
Εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα scart σε rca και τα δυο (λευκο - κοκκινο) του ηχου να τα βαλεις στον ενισχυτη σου οποτε θα εχεις στερεο pseudosurround. Σε αυτη τη περιπτωση ομως η tv σου δεν θα εχει ηχο.

ckk
16-07-2012, 12:49
Ρε παιδιά… να οργανωθούμε να κάνουμε καμιά ληστεία της προκοπής?



Αυτή τη στιγμή, ανοίγω και βλέπω τηλεόραση.

Aνοίγω μετά το video recorder και βλέπω το πρόγραμμα, που έχει γράψει.

Μετά ανοίγω το video player και βλέπω το καουμπόικο που έχω νοικιάσει.

Αν τώρα θέλω, όλα αυτά μπορώ να τα ακούσω και σε 5+1, αν ανοίξω και το home cinema.



Με τον αποκωδικοποιητή:

Θα μπορώ να γράφω άλλα προγράμματα, ενώ βλέπω άλλα?

Θα μπορώ να γράφω προγράμματα κατά την απουσία μου?

Θα μπορώ να ακούω real surround?

Arkas
16-07-2012, 12:59
Αυτό προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε !
Και τώρα,
δεν ακούς 5καναλο ήχο,
απλώς "φωνάζουν" και τα 4 ηχεία !
Δεν είναι δηλαδή ο γνήσιος 5καναλος ήχος που παίρνεις από ένα DVD,
αλλά μια βαβούρα "δυνατής φωνής".
Αν πάλι αυτό σε ικανοποιεί,
θα εξακολουθήσεις να το έχεις και από τον αποκωδικοποιητή !


Sent by Arkas via Tapatalk !

vrider
16-07-2012, 13:07
Ρε παιδιά… να οργανωθούμε να κάνουμε καμιά ληστεία της προκοπής?



Αυτή τη στιγμή, ανοίγω και βλέπω τηλεόραση.

Aνοίγω μετά το video recorder και βλέπω το πρόγραμμα, που έχει γράψει.

Μετά ανοίγω το video player και βλέπω το καουμπόικο που έχω νοικιάσει.

Αν τώρα θέλω, όλα αυτά μπορώ να τα ακούσω και σε 5+1, αν ανοίξω και το home cinema.



Με τον αποκωδικοποιητή:

Θα μπορώ να γράφω άλλα προγράμματα, ενώ βλέπω άλλα?

Θα μπορώ να γράφω προγράμματα κατά την απουσία μου?

Θα μπορώ να ακούω real surround?


(Μαλλον) ναι, ναι και ναι με την προυποθεση οτι υπαρχει σκληρος δισκος συνδεδεμενος πανω τουή το εχεις συνδεσει με το video σου παραλληλα ( πχ αυτος SYNAPS THD-2852 HD Ψηφιακός επίγειος δέκτης & Media Player AVI, DivX, MKV, JPEG :: e-finder.gr (http://www.e-finder.gr/p.SYNAPS-THD-2852-HD-PSifiakos-epigeios-dektis-Media-Player-AVI-DivX-MKV-JPEG.652263.html)) και παρακαλω να μην θεωρηθει οτι κανω διαφημηση διοτι τον διαλεξα στη τυχη ,και δεν εχω σχεση με το μαγαζι που τα πουλαει η τον εισαγωγεα που τους φερνει ή τελος παντων οτιδηποτε αλλο σχετικο!
Τωρα για το πως το κανει, οι αγγλοι λενε RT(F)M !!!:ye33:

NLS
16-07-2012, 13:42
Ασχετως αν ειναι πραγματικο 5+1 η ψευδοsurround, αν ο αποκοδικοποιητης σου (θα) εχει χωριστη εξοδο ηχου coaxial τοτε ναι θα μπορεις να το κανεις αυτο.
Εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα scart σε rca και τα δυο (λευκο - κοκκινο) του ηχου να τα βαλεις στον ενισχυτη σου οποτε θα εχεις στερεο pseudosurround. Σε αυτη τη περιπτωση ομως η tv σου δεν θα εχει ηχο.

Βασικά ο ήχος (και ότι κωδικοποίηση έχει) περνάει και από το HDMI, δεν χρειάζεται χωριστή παροχή ήχου.

Αλλά ρε παιδιά εδώ που τα λέμε ΟΠΟΙΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ κάτι τέτοιο "hi-end" ΗΔΗ ξέρει τι χρειάζεται. Άρα μάλλον όποιος ρωτάει δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία.

NLS
16-07-2012, 13:47
Ρε παιδιά… να οργανωθούμε να κάνουμε καμιά ληστεία της προκοπής?

Αυτή τη στιγμή, ανοίγω και βλέπω τηλεόραση.

Aνοίγω μετά το video recorder και βλέπω το πρόγραμμα, που έχει γράψει.

Μετά ανοίγω το video player και βλέπω το καουμπόικο που έχω νοικιάσει.

Αν τώρα θέλω, όλα αυτά μπορώ να τα ακούσω και σε 5+1, αν ανοίξω και το home cinema.

Με τον αποκωδικοποιητή:

Θα μπορώ να γράφω άλλα προγράμματα, ενώ βλέπω άλλα?

Θα μπορώ να γράφω προγράμματα κατά την απουσία μου?

Θα μπορώ να ακούω real surround?


1) Όχι εκτός αν πάρεις δυο αποκωδικοποιητές και τους συνδέσεις ανεξάρτητα στην κεραία σου και στην TV σου. Εκτός αν βρεις κανέναν ακριβό με δυο tuner μέσα. Πράγμα ΤΕΛΕΙΩΣ περιττό, γιατί αν θες κάτι τέτοιο καλό είναι να πάρεις νέα TV να έχεις και τα picture-in-picture σου κλπ.

2) Ναι.

3) Real surround από TV όταν η TV βάλει τέτοιο πράγμα... ανάλογα το τι αποκωδικοποιητή θα πάρεις. Αν παίζει τέτοια πράγματα (DD/DTS κλπ.) θα το γράφει απ' έξω.

Όπως είπαν και παραπάνω μην μπερδεύεις το original DD/DTS με το πράμα που κάνει ο AV ενισχυτής από μόνος του ΧΩΡΙΣ να λαμβάνει ήχο DD/DTS (ίσα για να ακούς όλα σου τα ηχεία και να χαίρεσαι).

gandreas
16-07-2012, 15:59
Με δυο tuner έχω ακούσει οτι κάνουν κανένα 60ρι

digugs
16-07-2012, 16:09
Με δυο tuner έχω ακούσει οτι κάνουν κανένα 60ρι


Σε ποιά μάρκα και που το βρήκες;;;;; Με ενδιαφέρει!!!!

NLS
16-07-2012, 16:18
αν θέλετε τέτοια πράγματα πάρτε κάναν μεγάλο dreambox... έλα μωρέ 500-κάτι ευρώ

gandreas
16-07-2012, 17:20
Σε ποιά μάρκα και που το βρήκες;;;;; Με ενδιαφέρει!!!!


Θα ρωτήσω να μάθω;) .
Για αρχή βρήκα αυτό (http://www.sin-plin.gr/Golden-Media-9080-HD-Combo)αλλά είναι τσιμπημένος:(

NLS
16-07-2012, 18:19
Αυτό δεν είναι αυτό που νομίζετε.

Έχει δυο δέκτες ναι, αλλά ΕΝΑΝ επίγειο και ΕΝΑΝ δορυφορικό.

Έτσι είναι τα περισσότερα.
Μόνο κάποια Dreambox (και σχετικά) μηχανήματα που είναι modular ξέρω που να έχουν δυο DVB-T.

Ή φυσικά με κάποιο PC μπορείτε να το κάνετε. ;)

ckk
17-07-2012, 00:45
(Μαλλον) ναι, ναι και ναι με την προυποθεση οτι υπαρχει σκληρος δισκος συνδεδεμενος πανω τουή το εχεις συνδεσει με το video σου παραλληλα ( πχ αυτος SYNAPS THD-2852 HD Ψηφιακός επίγειος δέκτης & Media Player AVI, DivX, MKV, JPEG :: e-finder.gr (http://www.e-finder.gr/p.SYNAPS-THD-2852-HD-PSifiakos-epigeios-dektis-Media-Player-AVI-DivX-MKV-JPEG.652263.html)) και παρακαλω να μην θεωρηθει οτι κανω διαφημηση διοτι τον διαλεξα στη τυχη ,και δεν εχω σχεση με το μαγαζι που τα πουλαει η τον εισαγωγεα που τους φερνει ή τελος παντων οτιδηποτε αλλο σχετικο!
Τωρα για το πως το κανει, οι αγγλοι λενε RT(F)M !!!:ye33:

1) Όχι εκτός αν πάρεις δυο αποκωδικοποιητές και τους συνδέσεις ανεξάρτητα στην κεραία σου και στην TV σου. Εκτός αν βρεις κανέναν ακριβό με δυο tuner μέσα. Πράγμα ΤΕΛΕΙΩΣ περιττό, γιατί αν θες κάτι τέτοιο καλό είναι να πάρεις νέα TV να έχεις και τα picture-in-picture σου κλπ.

2) Ναι.

3) Real surround από TV όταν η TV βάλει τέτοιο πράγμα... ανάλογα το τι αποκωδικοποιητή θα πάρεις. Αν παίζει τέτοια πράγματα (DD/DTS κλπ.) θα το γράφει απ' έξω.

Όπως είπαν και παραπάνω μην μπερδεύεις το original DD/DTS με το πράμα που κάνει ο AV ενισχυτής από μόνος του ΧΩΡΙΣ να λαμβάνει ήχο DD/DTS (ίσα για να ακούς όλα σου τα ηχεία και να χαίρεσαι).

Αυτό προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε !
Και τώρα,
δεν ακούς 5καναλο ήχο,
απλώς "φωνάζουν" και τα 4 ηχεία !
Δεν είναι δηλαδή ο γνήσιος 5καναλος ήχος που παίρνεις από ένα DVD,
αλλά μια βαβούρα "δυνατής φωνής".
Αν πάλι αυτό σε ικανοποιεί,
θα εξακολουθήσεις να το έχεις και από τον αποκωδικοποιητή !


Sent by Arkas via Tapatalk !

Αχ, τι ωραία που τα λέτε. Και εισαστε και ωραία αγόρια.

Θα έρθετε μια μέρα σπίτι να μου τα συνδέσετε.

Ε? Πανσοφοι μου συμφορουμιτες...

GeorgeP
17-07-2012, 09:24
Φρέσκα νέα !!!


Biltmore DTV 200, ειδικά για το GS Forum ----> 24 € !!!


Biltmore DTV 300, ειδικά για το GS Forum ----> 32 € !!!


.


Biltmore DTV 200 X4
Biltmore DTV 300 X1

syan
17-07-2012, 11:41
Μια ερώτηση στον κόσμο που αγοράζει αναλογικούς δέκτες:

Όταν κάποια κανάλια γυρίσουν σε High Definition, θα τα πιάνετε με τους αναλογικούς δέκτες; ...(όχι αν θα τα βλέπετε σε HD αλλά αν θα τα πιάνετε !)

deepergs
17-07-2012, 11:57
Υπάρχει κανείς σήμερα που αγοράζει τηλεόραση παλιάς τεχνολογίας. Η μάλλον να το πω αλλιώς. Πουλιούνται σήμερα τηλεοράσεις παλιάς τεχνολογίας;;;;;

napgeo
17-07-2012, 12:25
Υπάρχει κανείς σήμερα που αγοράζει τηλεόραση παλιάς τεχνολογίας. Η μάλλον να το πω αλλιώς. Πουλιούνται σήμερα τηλεοράσεις παλιάς τεχνολογίας;;;;;


Ναι για μερικά χρόνια ακόμη............

napgeo
17-07-2012, 12:43
Arkas.

Με έχεις βάλει στη λίστα για το δεύτερο 32€!!!!!!!!!!

Arkas
17-07-2012, 12:45
Arkas.

Με έχεις βάλει στη λίστα για το δεύτερο 32€!!!!!!!!!!
Νάπο, έναν σου παρήγγειλα !
Χρειάζεσαι και δεύτερο ; :Απορία:

napgeo
17-07-2012, 12:48
Νάπο, έναν σου παρήγγειλα !
Χρειάζεσαι και δεύτερο ; :Απορία:


Όχι ευχαριστώ. Δέν είδα να το επιβεβαιώσεις αδερφέ. Φαντάρος άνεργος είμαι για όνομα του Θεού ένα και δύσκολα...........:ye30:

Arkas
17-07-2012, 12:51
Όχι ευχαριστώ. Δέν είδα να το επιβεβαιώσεις αδερφέ. Φαντάρος άνεργος είμαι για όνομα του Θεού ένα και δύσκολα...........:ye30:
:lo20:

Arkas
17-07-2012, 12:54
Biltmore DTV 200, ειδικά για το GS Forum ----> 24 € !!!



Biltmore DTV 300, ειδικά για το GS Forum ----> 32 € !!!


.


Arkas :

DTV 200 : 4 τεμ.

DTV 300 : 3 τεμ.



klagenfurt

DTV 200 : 1 τεμ.

DTV 300 : 1 τεμ.
(εξωφλημένα)

ΒΜW 1150 RT :

DTV 300 : 1 τεμ.



SenseiG :

DTV 200 : 2 τεμ.

DTV 300 : 2 τεμ.



napgeo :

DTV 300 : 1 τεμ.



George P:

DTV 200 : 4 τεμ.

DTV 300 : 1 τεμ.






Παράδοση στον καφέ της Τετάρτης 18 Ιουλίου !!!

.

gsmaniac
17-07-2012, 13:02
αλλους 2 για τον μανιακ............τους απλους παρακαλω:)

alex68
17-07-2012, 13:07
Υπολογίστε και για εμένα δυο απλούς. Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά για το τρέξιμο:ye32:

syan
17-07-2012, 14:26
Μια ερώτηση στον κόσμο που αγοράζει αναλογικούς δέκτες:

Όταν κάποια κανάλια γυρίσουν σε High Definition, θα τα πιάνετε με τους αναλογικούς δέκτες; ...(όχι αν θα τα βλέπετε σε HD αλλά αν θα τα πιάνετε !)

Υπάρχει κανείς σήμερα που αγοράζει τηλεόραση παλιάς τεχνολογίας. Η μάλλον να το πω αλλιώς. Πουλιούνται σήμερα τηλεοράσεις παλιάς τεχνολογίας;;;;;
Αποκωδικοποιητές εννοώ...συγγνώμη αν δεν έγινα σαφής...:rolleyes:

alex68
17-07-2012, 15:08
Αποκωδικοποιητές εννοώ...συγγνώμη αν δεν έγινα σαφής...:rolleyes:

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο;;;; Δηλαδή ο απλός αποκωδικοποιητής δεν θα πιάνει HD και δεν θα παίζει καθόλου ήχο;;;; Ούτε μονοφωνικό ;;;;

NLS
17-07-2012, 16:14
Καθίστε ρε παιδιά, κιόλας;

:)

Δηλ. δεν θα υπάρξει δεύτερος γύρος;

moby_gr
17-07-2012, 16:48
1 x Biltmore DTV 200 24 €
1 x Biltmore DTV 300 32 €


Ευχαριστούμε Μήτσε :)

Dent
18-07-2012, 00:08
Ενα κομματι και για μενα παρακαλω
DTV 200
Ευχαριστω:)

Arkas
18-07-2012, 13:49
Biltmore DTV 200, ειδικά για το GS Forum ----> 24 € !!!




Biltmore DTV 300, ειδικά για το GS Forum ----> 32 € !!!


.


Arkas :

DTV 200 : 4 τεμ.

DTV 300 : 3 τεμ.



klagenfurt

DTV 200 : 1 τεμ.

DTV 300 : 1 τεμ.
(εξωφλημένα)

ΒΜW 1150 RT :

DTV 300 : 1 τεμ.



SenseiG :

DTV 200 : 2 τεμ.

DTV 300 : 2 τεμ.



napgeo :

DTV 300 : 1 τεμ.



George P:

DTV 200 : 4 τεμ.

DTV 300 : 1 τεμ.


gsmaniac :

DTV 200 : 2 τεμ.


alex68 :

DTV 200 : 2 τεμ.


moby gr :

DTV 200 : 1 τεμ.

DTV 300 : 1 τεμ.


Dent :

DTV 200 : 1 τεμ.






Παράδοση στον καφέ της Τετάρτης 18 Ιουλίου !!!


.

Arkas
18-07-2012, 15:17
Αποκωδικοποιητές,
προς το παρόν,
ΤΕΛΟΣ !!!

Για να καλυφθούν όλες οι παραγγελίες
και να εξυπηρετηθούν οι περισσότεροι,
από τους 4 + 3 της παραγγελίας μου,
παίρνω 1 + 1
και ο George P,
από 4 + 1,
παίρνει 2 + 1.

Όλοι οι υπόλοιποι,
θα παραλάβουν κανονικά !


Θερμή παράκληση :
έχετε μαζί σας το ακριβές αντίτιμο των αποκωδικοποιητών,
διότι δεν υπάρχει ευχέρεια "ψιλών" !

.

NLS
18-07-2012, 15:25
ξαναρωτάω, θα υπάρξει 2ος γύρος;

casegs
18-07-2012, 17:22
Τους ίδιους αγόρασα την περασμένη βδομάδα. Ένα HD για το σαλόνι και ένα μικρό για την κρεβατοκάμαρα. Τον HD έχω χρησιμοποιήσει με Samsung 42'' και είναι super. Αυτό που δεν ξέρω είναι πως να ενώσω και το video με όλα αυτά. Το έχει κάνει κανείς να μας το εξηγήσει;;;:confused:





:u60::u60::u60:(στην τιμή μόνο:cr13::cr13::cr13::u60::u60::u60::u60::u60:, εγώ έδωσα 32 και 42 ευρώ)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-07-2012, 17:32
Τους ίδιους αγόρασα την περασμένη βδομάδα. Ένα HD για το σαλόνι και ένα μικρό για την κρεβατοκάμαρα. Τον HD έχω χρησιμοποιήσει με Samsung 42'' και είναι super. Αυτό που δεν ξέρω είναι πως να ενώσω και το video με όλα αυτά. Το έχει κάνει κανείς να μας το εξηγήσει;;;:confused:





:u60::u60::u60:(στην τιμή μόνο:cr13::cr13::cr13::u60::u60::u60::u60::u60:, εγώ έδωσα 32 και 42 ευρώ)

... μην χάσεις τα Τούρκικα ??? :D

vrider
18-07-2012, 17:33
ξαναρωτάω, θα υπάρξει 2ος γύρος;

Να κανω κι εγω την ιδια ερωτηση?:)

klagenfurt
19-07-2012, 10:11
οι αποκωδικοποιητες δουλεψαν μονοι τους, τους εβαλα απλως στη μπριζα και στο σκαρτ και "εγεννηθη φως"
η οικογενεια κλικογλου δεν θα χασει τωρα τουρκικο για τουρκικο...

ευχαριστουμε Δημητρη

gsmaniac
19-07-2012, 10:35
Να ευχαριστήσω και εγω τον Μητσο....:)
Τζάμι ο αποκωδικοποιητης.....;)

Arkas
19-07-2012, 10:45
Αποκωδικοποιητές,
προς το παρόν,
ΤΕΛΟΣ !!!
.................................

.
Από εβδομάδα,
αναμένεται νέα παραλαβή της αντιπροσωπείας.
Οπότε, θα υπάρξει και η αντίστοιχη ενημέρωση.

napgeo
20-07-2012, 00:50
:u59:Αφού διαλέξατε εσείς τους καλούς εγώ πήρα την σαβούρα.:re26:




:ye35:Παρέλαβα και εγώ σήμερα . Ευχαριστώ τους συμφορουμίτες που ανέλαβαν την κίνηση για τον χρόνο τους και τον κόπο τους.
Όταν τον ανοίξω και δοκιμάσω θα σας πώ αποτελέσματα.................

stukas
20-07-2012, 07:57
να ρωτησω κατι;αν γυρισεις την κεραια σου απο Παρνηθα στον Υμμητο που θα συνεχισει να εκπεμπει αναλογικα?(η το αντιθετο οσον αφορα τα βουνα...),δε βρισκεις ακρη ετσι χωρις ισως να δωσεις κ μια..?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
20-07-2012, 08:01
να ρωτησω κατι;αν γυρισεις την κεραια σου απο Παρνηθα στον Υμμητο που θα συνεχισει να εκπεμπει αναλογικα?(η το αντιθετο οσον αφορα τα βουνα...),δε βρισκεις ακρη ετσι χωρις ισως να δωσεις κ μια..?



.

Ναι, αν "βλέπεις" Πάρνηθα ... μπορείς ... ;)



.

SenseiG
20-07-2012, 08:03
Κουμπαρε ευχαριστουμε πολυ...:ye33:

MKK
20-07-2012, 09:04
... Αν υπάρξει δεύτερος γύρος ... θα συμμετέχω & εγώ ...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

BMW 1150 RT
20-07-2012, 09:07
Ευχαριστούμε τον ΑΡΚΑ και για την ποιότητα - Δουλεύει άψογα

NLS
20-07-2012, 10:11
να ρωτησω κατι;αν γυρισεις την κεραια σου απο Παρνηθα στον Υμμητο που θα συνεχισει να εκπεμπει αναλογικα?(η το αντιθετο οσον αφορα τα βουνα...),δε βρισκεις ακρη ετσι χωρις ισως να δωσεις κ μια..?

Ναι. Βέβαια για 5 μήνες ακόμα.

ortho
20-07-2012, 13:00
Πάλι μούφα μας πούλησε το κράτος! Τα μη ψηφιακά κανάλια πως τα πιάνουμε τώρα;!

Τα κανάλια που παρακολουθούσα δεν τα πιάνω!ΝεύραΝεύραΝεύρα

klagenfurt
20-07-2012, 18:05
εχω μια τηλεοραση που εχει απο πισω μονο υποδοχη για ομοαξωνικο καλωδιο κεραιας, υπαρχει ανταπτορας απο σκαρτ σε παλιο ομοαξωνικο?
τι κανουμε στην περιπτωση αυτη?

ο καδος των σκουπιδιων ειναι κοντα στο μπαλκονι μου,
να το σημαδεψω απο το μπαλκονι?(παντα ηθελα να το κανω, αλλα δεν τολμουσα...):sm7:

napgeo
20-07-2012, 19:28
εχω μια τηλεοραση που εχει απο πισω μονο υποδοχη για ομοαξωνικο καλωδιο κεραιας, υπαρχει ανταπτορας απο σκαρτ σε παλιο ομοαξωνικο?
τι κανουμε στην περιπτωση αυτη?

ο καδος των σκουπιδιων ειναι κοντα στο μπαλκονι μου,
να το σημαδεψω απο το μπαλκονι?(παντα ηθελα να το κανω, αλλα δεν τολμουσα...):sm7:


:Απορία:Και άν περνάει κάν boxer από κάτω:u60:...............

Major_Goose
20-07-2012, 22:04
εχω μια τηλεοραση που εχει απο πισω μονο υποδοχη για ομοαξωνικο καλωδιο κεραιας, υπαρχει ανταπτορας απο σκαρτ σε παλιο ομοαξωνικο?
τι κανουμε στην περιπτωση αυτη?

ο καδος των σκουπιδιων ειναι κοντα στο μπαλκονι μου,
να το σημαδεψω απο το μπαλκονι?(παντα ηθελα να το κανω, αλλα δεν τολμουσα...):sm7:

Όχι φίλε μου ! Δεν την πετάς γιατί υπάρχει αποκωδικοποιητής της EDISION που λέγεται triton κάτι που είναι ειδικά γιαυτές τις τηλεοράσεις . τσεκαρέτο στο site edision.gr :ha16::ha16:

Major_Goose
20-07-2012, 22:08
MINI-TRITON MPEG4 SD ΔΕΚΤΕΣ (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294)

τσέκαρέ το :ye33:

Arkas
20-07-2012, 22:14
MINI-TRITON MPEG4 SD ΔΕΚΤΕΣ (http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=294)

τσέκαρέ το :ye33:
;)

Arkas
20-07-2012, 22:16
Όσοι λαμβάνετε ψηφιακό σήμα από Υμηττό,

θα πρέπει πλέον,

να έχετε συντονισμένα,

32 κανάλια ! ;)

.

Translatoras
20-07-2012, 23:29
Πάλι μούφα μας πούλησε το κράτος! Τα μη ψηφιακά κανάλια πως τα πιάνουμε τώρα;!

Τα κανάλια που παρακολουθούσα δεν τα πιάνω!ΝεύραΝεύραΝεύρα


Φίλος έκανε το εξής μετά από υπόδειξη της Digea.

αν ο αποκωδικοποιητής σου έχει και έξοδο άπλού καλωδίου κεραίας, τότε τη συνδέεις με την παλιά είσοδο της τηλεόρασης και βλέπεις και τα αναλογικά.

Αν δεν έχει έξοδο, τότε μάλλον πρέπει να διακλαδώσεις το καλώδιο της κεραίας πριν μπει στον αποκωδ/τή και να το στείλεις στην TV.

NLS
21-07-2012, 00:16
εχω μια τηλεοραση που εχει απο πισω μονο υποδοχη για ομοαξωνικο καλωδιο κεραιας, υπαρχει ανταπτορας απο σκαρτ σε παλιο ομοαξωνικο?
τι κανουμε στην περιπτωση αυτη?

ο καδος των σκουπιδιων ειναι κοντα στο μπαλκονι μου,
να το σημαδεψω απο το μπαλκονι?(παντα ηθελα να το κανω, αλλα δεν τολμουσα...):sm7:

Λύσεις όπως σου είπαν υπάρχουν, αλλά αν έχεις τέτοια TV και δεν είναι πχ. για κάνα εξοχικό, τότε σημάδεξε καλά και βουρ. Τέτοια πράματα δεν πρέπει να εξακολουθούν να κυκλοφορούν.

brasidas12
21-07-2012, 08:21
Η γύρισε την κεραία προς Πάρνηθα κ βλέπεις μια χαρα τα αναλογικά.


Sent from Me using Tapatalk

NLS
21-07-2012, 10:31
...Για 4-5 μήνες ακόμα.

Arkas
21-07-2012, 11:31
Πάλι μούφα μας πούλησε το κράτος! Τα μη ψηφιακά κανάλια πως τα πιάνουμε τώρα;!

Τα κανάλια που παρακολουθούσα δεν τα πιάνω!ΝεύραΝεύραΝεύρα

Επιτέλους !
Εκδηλώθηκες !!!

Το μόνο αναλογικό που έχει μείνει,
είναι ο http://i43.abimg.gr/98/98fm_m.jpg !!!

Γι αυτό γκρινιάζεις, εεεε ;;;; :lo19:

Πέρα από την πλάκα,
τα μόνα αναλογικά που έχουν απομείνει,
είναι τα 3 κρατικά, έως τις 17/8,
ο 902,
το 0-6
και το CNN.

.

vrider
23-07-2012, 10:32
Εστω και καθυστερημενα να ευχαριστησω τον Achilleas V που με εξυπηρετησε αμεσα παροτι δεν ειχε αυτο που χρειαζομουνα.

Ευχαριστω πολυ Αχιλλεα!:)

asotosios
23-07-2012, 10:48
Εγω γυρισα κεραια προς παρνηθα...και τελικα πιανω γυρω στα 10 τσοντοκαναλα τυπου παρε με τωρα, ειμαι ολη δικη σου, σε περιμενω υγρη κτλ κτλ...Σκαι...902...λιγο Mega...ΕΤ1, ΕΤ3 και φυσικα κατι αλλα ακυρα...

με βλεπω να περνω ψηφιακο δεκτη...:( δεν μπορω αλλη τσοντα...!!! :D

ckk
23-07-2012, 13:17
Εγω γυρισα κεραια προς παρνηθα...και τελικα πιανω γυρω στα 10 τσοντοκαναλα τυπου παρε με τωρα, ειμαι ολη δικη σου, σε περιμενω υγρη κτλ κτλ...Σκαι...902...λιγο Mega...ΕΤ1, ΕΤ3 και φυσικα κατι αλλα ακυρα...

με βλεπω να περνω ψηφιακο δεκτη...:( δεν μπορω αλλη τσοντα...!!! :D

Τρελός είσαι... :Απορία: :u55: :Απορία:

Δεν βλέπω τίποτα. Πού τα πιάνεις?

NLS
23-07-2012, 14:58
Εμ... μήπως έχει πέσει σε χρονοδίνη και βλέπει εκπομπές της δεκαετίας του 90;

klagenfurt
23-07-2012, 15:36
που ειναι η υγρη...?:sm7:

τι μ@λ@κια μηχανηματα πηραμε εμεις...?
τα λεφτα μας πισω:sm7:

θελει αλλο βισμα για να πιασω την υγρη...?:sm7:

asotosios
24-07-2012, 09:58
Τρελός είσαι... :Απορία: :u55: :Απορία:

Δεν βλέπω τίποτα. Πού τα πιάνεις?

ειμαι σχεδον φατσα Παρνηθα (Μεταμορφωση) χωρις ιδιαιτερα εμποδια μεταξυ εμου και του βουνου...αλλα το σημα ειναι ψιλοτραγικο (φαντασου οτι ειχα πολυ καλυτερο σημα παλια απο Υμηττο...πραγμα που με παρεξενευε παντα μιας και η Παρνηθα ειναι φατσα...)

ΑΛΛΑ πολυ τσοντα ρε παιδι μου...δεν αντεχω αλλο θελω να βλεπω ντυμενους ανθρωπους...που δεν κανουν αχ και βαχ και με κοιτανε λαγνα...!!!:D:D

ckk
24-07-2012, 23:15
ειμαι σχεδ................................................................................................................................................αι φατσα...)

ΑΛΛΑ πολυ τσοντα ρε παιδι μου...δεν αντεχω αλλο θελω να βλεπω ντυμενους ανθρωπους...που δεν κανουν αχ και βαχ και με κοιτανε λαγνα...!!!:D:D

Σταματάς τώρα... :u55: :u55: :u59:

Λες και εμεις ζούμε στην Αμαλιάδα. :lo19: :sm3:

PITS
24-07-2012, 23:28
:yz κι εγωωω???:yz

asotosios
25-07-2012, 09:20
Σταματάς τώρα... :u55: :u55: :u59:

Λες και εμεις ζούμε στην Αμαλιάδα. :lo19: :sm3:




Δεν αντεχω ειδικα αυτη η καλη κυρια...πρεπει να την εχει χτυπησει η κριση...ολο γυμνη γυριζει, τριβεται (μαλλον θα κρυωνει) και καποιον περιμενει να την "παρει"...:D:D:D:D

ckk
26-07-2012, 01:29
Δεν αντεχω ειδικα αυτη η καλη κυρια...πρεπει να την εχει χτυπησει η κριση...ολο γυμνη γυριζει, τριβεται (μαλλον θα κρυωνει) και καποιον περιμενει να την "παρει"...:D:D:D:D

Ούτε εγώ αντεχω την γριά Τρέμη και την φίλη της την Πρετεντέρη να μου λένε πόσο καλά πάει το 18ο μνημόνιο.

Δεν το κάνω και θέμα όμως.



Σε πιά συχνότητα είπαμε το πιάνεις το μαγαζί? Μπας και δω έστω και με χιονάκι... :cr13: :yz

asotosios
26-07-2012, 09:10
Σε πιά συχνότητα είπαμε το πιάνεις το μαγαζί? Μπας και δω έστω και με χιονάκι... :cr13: :yz


:sm3::sm3::sm3:

forester
18-08-2012, 18:34
Εγώ μόλις γύρισα από διακοπές:D
μήπως παίζει 2ος γύρος στην ομαδική παίδες μου;
Admins, ακούτε:wha13::wha13:

Arkas
19-08-2012, 11:13
Θοδωρή,
σίγουρα θα υπάρξει νέος γύρος.
Προσωπικά,
θα χρειαστώ 5 αποκωδικοποιητές ακόμη,
γιατί τους δικούς μου τους έδωσα,
προκειμένου να εξυπηρετηθούν τα παιδιά της Ομαδικής.

forester
19-08-2012, 15:26
ΟΚ , εγώ θέλω 2.
Τα λέμε και από αϊ φόνι:ye33: