PDA

View Full Version : Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?


PapasouzasReal
26-06-2012, 02:57
Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει το δρομολόγιο Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?
Έχω 2 απορίες:
Κάνει όντως 20 ώρες όπως λέει?
Είναι όπως σε όλα τα ελληνικά πλοία άνετο το πλήρωμα με τον ύπνο στο πάτωμα με τον υπνόσακο ή θα με ξυπνάνε βραδιάτικο?:lo19:

Kosttis
26-06-2012, 16:09
Να σου πώ την εμπειρία μου ως προς τα ελληνοιταλικά ακτοπλοικά ταξίδια καθότι έχω διατελέσει φοιτητής στα περίχωρα της Ανκόνα......
Οι ώρες που ανακοινώνονται από τις εταιρίες είναι μέχρι το πλοίο να φτάσει έξω από το λιμάνι....Δεν περιλαμβάνεται ο χρόνος προσέγγισης από την είσοδο του λιμανιού έως το δέσιμο και την αποβίβαση.....

Επίσης....δια ροπάλου απαγορευόταν ο ύπνος στο πάτωμα...στα σαλόνια, τους καναπέδες και οπουδήποτε αλλού δεν προβλέπεται από το εισητήριό σου....
Πάντως στους χώρους των αεροπορικών καθισμάτων ή και στο κατάστρωμα πάντα βρίσκαμε το τρόπο μας για να ξεκουραστούμε με τα sleeping bags!

zandesiro
26-06-2012, 16:48
Πανε με Superfast εχουν τους ασπρους πολυεστερικους καναπεδες με τραπεζακια στο καταστρωμα οπου την πεφτεις ανετα....

Για τις ωρες ,ΝΑΙ τοσο κανει....!:ye33:

dimitrisgsx1400
26-06-2012, 17:24
Ειχα την εντυπωση οτι ειναι 16... αλλα λογο της τιμης πετρελαιου μπορει να πηγαινουν πιο σιγα οπως σε πολλα νησια.

ΔΑΣΚΑΛΟΣ
27-06-2012, 14:59
Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει το δρομολόγιο Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?
Έχω 2 απορίες:
Κάνει όντως 20 ώρες όπως λέει?
Είναι όπως σε όλα τα ελληνικά πλοία άνετο το πλήρωμα με τον ύπνο στο πάτωμα με τον υπνόσακο ή θα με ξυπνάνε βραδιάτικο?:lo19:

Φίλε μου θα κοιμηθείς σαν πασάς στο χνουδωτό πάτωμα μην ανησυχείς. Έχω ταξιδέψει και με τις δύο, ποτέ δεν συνάντησα πρόβλημα ούτε αντιλήφθηκα να γίνονται συστάσεις από το πλήρωμα, ασχέτως που απαγορεύεται ρητά. Μάλιστα θα παρατηρήσεις ιδίοις όμασι και το εξής παράδοξο...Πολιτισμένα ευρωγίδια που σε αντίστοιχες συνθήκες στη χώρα τους δεν θα τολμούσαν καν να το σκεφτούν, ξαπλάρουν φαρδιά πλατιά όπου βρουν θεωρώντας το αυτονόητη προσφορά τριτοκοσμικής αμεριμνησίας. Πρώτα τη βγάζουν τζάμπα στη ξάπλα και κατόπιν λοιδωρούν την ελληνική νοοτροπία για ευρωπαϊκά ανθυπανάπτυκτη. Συγνώμη για την άχρηστη κατά τα άλλα επισήμανση μου, ωστόσο είναι μια ανακλαστική αντίδραση σε τρισάθλιες νευρωτικές ευρωπαϊκές τυπικότητες όπου αν δεν πληρώνεις το ακριβές αντίτιμο δεν σου επιτρέπεται ούτε να αναπνεύσεις. Ό,τι μπάχαλο και να είμαστε, τουλάχιστον οι περισσότεροι επιδεικνύουμε επιείκια και ανθρωπιά σε συνθήκες που ο νόμος δεν επιτρέπει. Ευλογία και κατάρα μας τούτη η νοοτροπία, εξαρτάται πώς το ερμηνεύεις. Καλό σου ταξίδι.

paschalis
27-06-2012, 15:10
Aφου ευχαριστησω το ΔΑΣΚΑΛΟ για το ωραιο του σχολιο :ye33: να σου πω οτι κοιμασαι ανετα σε οποια γωνια σε βολεψει με αρκετο φως βεβαια..

Μια φορα μας σηκωσαν κι αυτο γιατι η ωραια μας γωνια ηταν στο δεκατο οροφο του Μινοαν και ειχαν εκει καποιους VIP ταξιδιωτες.

Η περιγραφη εικοσι ωρες πρεπει να τυχει διευκρινησης απο αυτους.

Οσον αφορα την εξοδο στην Ανκονα προσπαθησε μπαινοντας να δεσεις κοντα στην μπουκαπορτα για να φυγεις απο το δαιδαλο των αιωνιων εργων που βγαζουν απο το λιμανι ΠΡΙΝ τις νταλικες..

Καλα στριψιματα:)

phoenix
29-06-2012, 14:50
Φίλε μου θα κοιμηθείς σαν πασάς στο χνουδωτό πάτωμα μην ανησυχείς. Έχω ταξιδέψει και με τις δύο, ποτέ δεν συνάντησα πρόβλημα ούτε αντιλήφθηκα να γίνονται συστάσεις από το πλήρωμα, ασχέτως που απαγορεύεται ρητά. Μάλιστα θα παρατηρήσεις ιδίοις όμασι και το εξής παράδοξο...Πολιτισμένα ευρωγίδια που σε αντίστοιχες συνθήκες στη χώρα τους δεν θα τολμούσαν καν να το σκεφτούν, ξαπλάρουν φαρδιά πλατιά όπου βρουν θεωρώντας το αυτονόητη προσφορά τριτοκοσμικής αμεριμνησίας. Πρώτα τη βγάζουν τζάμπα στη ξάπλα και κατόπιν λοιδωρούν την ελληνική νοοτροπία για ευρωπαϊκά ανθυπανάπτυκτη. Συγνώμη για την άχρηστη κατά τα άλλα επισήμανση μου, ωστόσο είναι μια ανακλαστική αντίδραση σε τρισάθλιες νευρωτικές ευρωπαϊκές τυπικότητες όπου αν δεν πληρώνεις το ακριβές αντίτιμο δεν σου επιτρέπεται ούτε να αναπνεύσεις. Ό,τι μπάχαλο και να είμαστε, τουλάχιστον οι περισσότεροι επιδεικνύουμε επιείκια και ανθρωπιά σε συνθήκες που ο νόμος δεν επιτρέπει. Ευλογία και κατάρα μας τούτη η νοοτροπία, εξαρτάται πώς το ερμηνεύεις. Καλό σου ταξίδι.
σε βλεπω πολυ αψογο:ye02::ye02:

nordkapp
29-06-2012, 18:03
Και εγω νομιζω 20 ωρες εισαι μεσα.
Για το υπνο αν θα σε αφησουν στο σαλονι εξαρταται απο την εταιρια,το σιγουρο ειναι οτι θα σε ξυπνησουνε στις 06.00.Δοκιμασε καλυτερα εξω σε καμια γωνια.
Για το γκαραζ οπως ειπε και ο Πασχαλης προσπαθησε μηπως την δεσεις κοντα στην εξοδο γιατι αμα σε βαλουν στο -1 -2 γκαραζ υπολογισε +1 ωρα:hmmm:

MOYTPO
29-06-2012, 18:13
Στο σαλονι στους καναπεδες δεν θα σε αφησουν να κοιμηθεις περα απο ενα τριωρο τα ξημερωματα 0300 με 0600. Μπορεις ομως ανετα να κοιμηθεις αρκει να πιασεις εγκαιρα μερος στα χωλ στα κλιμακοστασια και στα καθισματα αεροπορικου τυπου. Εκει δεν θα σε κουνησει ανθρωπος. Βαζεις το sleeping bag και την πεφτεις. Μην ξεχασεις το απολυτο gadget ταξιδιου - κατασκηνωσης την μασκα υπνου!!!!!!!!!!!!
Πληροφοριες - κρατησεις - εξυπηρετησεις στον IOTH1X. Δουλεια του ειναι!!!!!!!!!;)

theo
29-06-2012, 20:49
Αν φίλε την ημερομηνία που θα πας έχουν ανηξη ταχύτητα στην καλύτερη 22 ώρες εγώ εχθές γύρισα και μπήκα στην ανκόνα ΣΤΗΣ 18,00ΚΑΙ αγανακτησα και κατέβηκα στην ηγουμενίτσα ΣΤΗΣ 14,50 φαντάσου ώρα θα έφτανε στην πάτρα .

theo
29-06-2012, 21:04
Ξεχασα έχουμε και μία ώρα διαφορά .

PapasouzasReal
30-06-2012, 05:08
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά...
καμπίνα δε κλείνω πάντως τελικά...πολλά τα λεφτά...θα πάρω και υπόστρωμα μαζί στο κατάστρωμα να είμαι άνετος:):)