PDA

View Full Version : Γιατί πρέπει να έχεις γείτονα υπουργό...


frits
28-06-2012, 18:00
Κηφισιά: Συνελήφθη ο ένας από τους ληστές της οικίας του Γ. Δώνη

Τους ληστές αντελήφθη η σύζυγος του Γ. Δώνη, η οποία κατέφυγε στην οικία του Γ. Παπακωνσταντίνου και κάλεσε την αστυνομία

Δημήτρης Καραστεφανής28/06/2012 | 16:00Τελευταία Ενημέρωση: 16:42 28/06/2012
http://www.skai.gr/files/temp/DA7ED45D4F214D5CEBA60A9FEFA05C46.jpg



Συνελήφθη ο ένας από τους δύο δράστες, που εισέβαλαν την Πέμπτη το μεσημέρι στο σπίτι του προπονητή του ΠΑΟΚ Γιώργου Δώνη, στην οδό Ζίτσης 3.

Ο δράστης συνελήφθη τραυματισμένος, στην οδό Θεοτοκοπούλου στην Κηφισιά, μετά από καταιγισμό πυρών ανάμεσα στους ληστές και αστυνομικούς.

Ο δεύτερος ληστής κατάφερε να διαφύγει και αναζητείται από τους αστυνομικούς.

Ο δεύτερος ληστής έχει "ταμπουρωθεί" σε ένα ακατοίκητο οίκημα στην οδό Ιθάκης. Αναμένεται επιχείρηση της αστυνομίας. Στο σημείο έχει σπεύσει μία ομάδα των ΕΚΑΜ και αναμένεται και δεύτερη.

Διαρροή υγραερίου από «αδέσποτες» σφαίρες σημειώθηκε στην οδό Θεοτοκοπούλου. Στο σημείο μετέβη η πυροσβεστική.

Το χρονικό της ληστείας

Λίγο πριν τις 2 το μεσημέρι, οι δύο ληστές οπλισμένοι με υποπολυβόλο και πιστόλια και φορώντας αλεξίσφαιρα γιλέκα και κουκούλες, εισέβαλαν στην μεζονέτα του προπονητή και αφού κλείδωσαν σε ένα δωμάτιο την οικογένειά του άρπαξαν χρήματα και κοσμήματα και προσπάθησαν να διαφύγουν.

Εκείνη τη στιγμή στο σπίτι έμπαινε η σύζυγος του προπονητή που αντελήφθη τη ληστεία και πήγε στο διπλανό σπίτι, όπου μένει ο πρώην υπουργός Γιώργος Παπακωνσταντίνου, ο φρουρός του οποίου κάλεσε μέσω ασύρματου την αστυνομία που έφτασε γρήγορα στο σημείο.

Κατά την έξοδό τους οι δράστες ήρθαν «τετ α τετ» με αστυνομικούς που πυροβόλησαν εναντίον τους. Οι κακοποιοί αρχικά πήραν τον πεθερό του προπονητή ως ανθρώπινη ασπίδα, αλλά στη συνέχεια τον άφησαν ελεύθερο.

Κατά την καταδίωξή τους, τραυματίστηκε ένας αστυνομικός στο πόδι και ένας ληστής στο χέρι.

frits
28-06-2012, 18:03
Χίλια μπράβο στους αστυνομικούς που ρισκάρισαν την ζωή τους,:)

Σκ@τ@ στο σύστημα που έχει ξεχωρίσει τον κόσμο σε ευγενείς και πληβείους..

Αφιερωμένο στον GeorgeP που πιστεύει ότι στην χώρα μας έχουμε σύνταγμα που εφαρμόζεται...

GeorgeP
28-06-2012, 18:25
Χίλια μπράβο στους αστυνομικούς που ρισκάρισαν την ζωή τους,:)

Σκ@τ@ στο σύστημα που έχει ξεχωρίσει τον κόσμο σε ευγενείς και πληβείους..

Αφιερωμένο στον GeorgeP που πιστεύει ότι στην χώρα μας έχουμε σύνταγμα που εφαρμόζεται...

Αφιερωμενο και σε εσενα εξαιρετικα, για να δεις οτι η αστυνομια δουλευει σωστα οταν την καλεσει καποιος.......ακομα και απο το σπιτι του πρωην υπουργου. Εκτος κι αν πιστευεις οτι αν αντι απο το σπιτι του Παπακωνσταντινου το τηλεφωνημα γινοταν απο το σπιτι του Παπατρεχαροπουλου η αστυνομια δεν θα πηγαινε και μαλιστα εγκαιρως.

Σημερα το μεσημεροαπογευμα (16:00) αγαπητε Σταυρο ελειπα απο το σπιτι και κτυπησε ο συναγερμος απο τα ''ματια'' στο εμπρος μπαλκονι, η εταιρεια φυλαξης με πηρε τηλεφωνο αλλα εγω δεν το σηκωσα διοτι ημουν πανω στην μοτοσυκλετα. Παρεπιπτοντως μετα απο 15 λεπτα εφτασα στο σπιτι -ειχα παει για ψωνια - και με περιμεναν τρεις της Διας με τα πιστολια ετοιμα να με ξαπλωσουν κατω. Ταυτοτητα, ερευνα στο σπιτι ΜΟΝΟΝ απο τους αστυνομικους (δεν με αφησαν να μπω μεσα), σφιξιμο των χεριων κι ευχες για καλο υπολοιπο βαρδιας. Μενω στην Νεα Σμυρνη της Κηφισιας φυσικα και ειμαι βουλευτης του ΠΑΣΟΚ!:p

Τιμη και δοξα σε ΟΛΟΥΣ τους αστυνομικους.....εγω αυτο ελεγα, αυτο λεω, κι αυτο θα λεω.

siraxanz
28-06-2012, 18:25
"Χοντραίνει" το πράγμα....

GeorgeP
28-06-2012, 18:32
"Χοντραίνει" το πράγμα....

Δεν υπαρχει τεετοια περιπτωση.......με κανεναν.

mck
28-06-2012, 18:51
Ας μην αδικούμε συλλήβδην την ΕΛΑΣ ... Ενδεχομένως η απευθείας κλήση από Ειδικό Φρουρό (Υπουργού ή όποιου άλλου) να έπαιξε τον ρόλο της, αλλά η αλήθεια είναι ότι η ΔΙΑΣ αποτελεί μια από τις πιο έξυπνες και (εκ του αποτελέσματος κρίνοντας) αποτελεσματικές ιδέες αστυνόμευσης και Άμεσης Δράσης (κυριολεκτικά) ... γιαυτό και έχουν τόσα πολλά και συχνά θύματα εν ωρα υπηρεσίας :cr14: σε σχέση με άλλες μονάδες της ΕΛΑΣ ... Εάν μάλιστα κατορθώσουν όχι μόνο να διατηρήσουν αλλά και να επαυξήσουν τον επαγγελματισμό τους υπό τις αντίξοοες περιστάσεις της χώρας (βλ. εκπαίδευση, συνέπεια, ευγένεια στους πολίτες, αυταπάρνηση κλπ) θα πρόκειται για μια μοναδική και χωρίς προηγούμενο σημαντική βελτίωση ενός τόσο κρίσιμου τομέα της χώρας και της κοινωνίας ...

lempoi
28-06-2012, 18:55
Αφιερωμενο και σε εσενα εξαιρετικα, για να δεις οτι η αστυνομια δουλευει σωστα οταν την καλεσει καποιος.......ακομα και απο το σπιτι του πρωην υπουργου. Εκτος κι αν πιστευεις οτι αν αντι απο το σπιτι του Παπακωνσταντινου το τηλεφωνημα γινοταν απο το σπιτι του Παπατρεχαροπουλου η αστυνομια δεν θα πηγαινε και μαλιστα εγκαιρως.

Σημερα το μεσημεροαπογευμα (16:00) αγαπητε Σταυρο ελειπα απο το σπιτι και κτυπησε ο συναγερμος απο τα ''ματια'' στο εμπρος μπαλκονι, η εταιρεια φυλαξης με πηρε τηλεφωνο αλλα εγω δεν το σηκωσα διοτι ημουν πανω στην μοτοσυκλετα. Παρεπιπτοντως μετα απο 15 λεπτα εφτασα στο σπιτι -ειχα παει για ψωνια - και με περιμεναν τρεις της Διας με τα πιστολια ετοιμα να με ξαπλωσουν κατω. Ταυτοτητα, ερευνα στο σπιτι ΜΟΝΟΝ απο τους αστυνομικους (δεν με αφησαν να μπω μεσα), σφιξιμο των χεριων κι ευχες για καλο υπολοιπο βαρδιας. Μενω στην Νεα Σμυρνη της Κηφισιας φυσικα και ειμαι βουλευτης του ΠΑΣΟΚ!:p

Τιμη και δοξα σε ΟΛΟΥΣ τους αστυνομικους.....εγω αυτο ελεγα, αυτο λεω, κι αυτο θα λεω.
Τωρα με την σειρα μου μην με κανεις ν ανεβασω βιντεακια και εγω που να αποδεικνυουν το αντιθετο...και απο παραδειγματα...οοοουυυυυυυυ. δεν ειναι ολοι..μην το παρακανω..

NLS
28-06-2012, 19:11
Μακάρι να είναι όπως λέει ο Γιώργος. Δυστυχώς έχω αντίθετα παραδείγματα.
Όπως πχ. την αστυνομία να αργεί ΕΠΙΤΗΔΕΣ για να μην πετύχει κανέναν ληστή.

Θα πω κάτι που μου συνέβη πριν λίγα χρόνια.
Βγαίναμε με τον κουμπάρο μου (καλή του ώρα στην Αμερική είναι πια - να σωθεί και από την κατάντια μας) από τα village του Ρέντη... Μηχανόβιοι και οι δυο, είχαμε βάλει τα κράνη μας αλλά πεζοί ακόμα και σχεδόν πέφτουν επάνω μας δυο νεαροί. Ο ένας με αίματα. Από επαρχία μας είπαν, μας λένε ότι τους επιτέθηκαν δυο αλβανοί (είχαν πάει στο "αλλού") και τους πήραν τα κινητά, του ενός μάλιστα την ώρα που μιλούσε. Όταν πήγαν να πλακωθούν (αφού οι αναλογία ήταν οκ), εμφανίστηκαν από το πουθενά 3-4 ακόμα αλβανοί με αποτέλεσμα να τους πλακώσουν... Εμείς στην αρχή δεν πιστέψαμε (ζητούσαν κινητό να μιλήσουν και ήταν "κάπως" και οι δυο - από το σοκ όπως αποδείχτηκε, δεν είχαν πάρει τίποτα) και κρατήσαμε φορεμένα τα κράνη αρχικά.

Όταν είδαμε ότι ήταν οκ να πάρουμε την αστυνομία χαλαρώσαμε κάπως. Πήραμε λοιπόν την αστυνομία. Σε 2-3 λεπτά περνάει ένα περιπολικό που όμως αποδείχτηκε ότι δεν είχε σχέση με την κλήση. Γιατί; ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑΝ! "Εμείς περιπολία κάνουμε, ε εντάξει περιμένετε αν είναι να έρθει η κλήση"... ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ όταν είπα "τουλάχιστον ειδοποιήστε και εσείς μήπως έρθουν πιο γρήγορα" είπαν ότι θα το κάνουν... Ούτε βέβαια έκαναν κάποια νίξη ότι θα έκαναν κάνα γύρο να τσεκάρουν για κάναν ύποπτο - αφού εξάλλου δεν έκαναν την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ερώτηση στα δυο παιδιά (ΡΕ Π*Π*Ρ* ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΟΛΙΑ για να σηκώσεις τον πωπάκο σου από το κάθισμα; ...αυτό ήθελα να του πω δεν το κρύβω. Βέβαια τότε θα έβγαιναν από το περιπολικό... για ΜΕΝΑ. Και σόρρυ από τους αστυνομικούς του forum, αλλά ήθελα να ήξερα την δική τους αντίδραση ως πολίτες)

Τελικά τον πήγαμε τον χτυπημένο ΕΜΕΙΣ στο Κρατικό που είναι δίπλα όπου και τον αφήσαμε στα εξωτερικά ιατρεία ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ να τον παραλάβουν και γυρίσαμε και ενημερώσαμε και τον φίλο του που περίμενε την (πουθενά ΑΚΟΜΑ) αστυνομία. Φοβισμένοι βέβαια και οι δυο αφού δεν είχαν καν τρόπο να μιλήσουν με τις οικογένειες τους στην επαρχία.

Γιώργο είμαι σε άλλη χώρα;

frits
28-06-2012, 19:34
Δεν ξέρω για την Νέα Σμύρνη , αλλά στην Στουρνάρα δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω, 500 μέτρα από Ομόνοια και 2 Χλμ από το Σύνταγμα..

saitman
28-06-2012, 19:40
Μακάρι να είναι όπως λέει ο Γιώργος. Δυστυχώς έχω αντίθετα παραδείγματα.
Όπως πχ. την αστυνομία να αργεί ΕΠΙΤΗΔΕΣ για να μην πετύχει κανέναν ληστή.

Θα πω κάτι που μου συνέβη πριν λίγα χρόνια.
Βγαίναμε με τον κουμπάρο μου (καλή του ώρα στην Αμερική είναι πια - να σωθεί και από την κατάντια μας) από τα village του Ρέντη... Μηχανόβιοι και οι δυο, είχαμε βάλει τα κράνη μας αλλά πεζοί ακόμα και σχεδόν πέφτουν επάνω μας δυο νεαροί. Ο ένας με αίματα. Από επαρχία μας είπαν, μας λένε ότι τους επιτέθηκαν δυο αλβανοί (είχαν πάει στο "αλλού") και τους πήραν τα κινητά, του ενός μάλιστα την ώρα που μιλούσε. Όταν πήγαν να πλακωθούν (αφού οι αναλογία ήταν οκ), εμφανίστηκαν από το πουθενά 3-4 ακόμα αλβανοί με αποτέλεσμα να τους πλακώσουν... Εμείς στην αρχή δεν πιστέψαμε (ζητούσαν κινητό να μιλήσουν και ήταν "κάπως" και οι δυο - από το σοκ όπως αποδείχτηκε, δεν είχαν πάρει τίποτα) και κρατήσαμε φορεμένα τα κράνη αρχικά.

Όταν είδαμε ότι ήταν οκ να πάρουμε την αστυνομία χαλαρώσαμε κάπως. Πήραμε λοιπόν την αστυνομία. Σε 2-3 λεπτά περνάει ένα περιπολικό που όμως αποδείχτηκε ότι δεν είχε σχέση με την κλήση. Γιατί; ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑΝ! "Εμείς περιπολία κάνουμε, ε εντάξει περιμένετε αν είναι να έρθει η κλήση"... ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ όταν είπα "τουλάχιστον ειδοποιήστε και εσείς μήπως έρθουν πιο γρήγορα" είπαν ότι θα το κάνουν... Ούτε βέβαια έκαναν κάποια νίξη ότι θα έκαναν κάνα γύρο να τσεκάρουν για κάναν ύποπτο - αφού εξάλλου δεν έκαναν την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ερώτηση στα δυο παιδιά (ΡΕ Π*Π*Ρ* ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΟΛΙΑ για να σηκώσεις τον πωπάκο σου από το κάθισμα; ...αυτό ήθελα να του πω δεν το κρύβω. Βέβαια τότε θα έβγαιναν από το περιπολικό... για ΜΕΝΑ. Και σόρρυ από τους αστυνομικούς του forum, αλλά ήθελα να ήξερα την δική τους αντίδραση ως πολίτες)

Τελικά τον πήγαμε τον χτυπημένο ΕΜΕΙΣ στο Κρατικό που είναι δίπλα όπου και τον αφήσαμε στα εξωτερικά ιατρεία ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ να τον παραλάβουν και γυρίσαμε και ενημερώσαμε και τον φίλο του που περίμενε την (πουθενά ΑΚΟΜΑ) αστυνομία. Φοβισμένοι βέβαια και οι δυο αφού δεν είχαν καν τρόπο να μιλήσουν με τις οικογένειες τους στην επαρχία.

Γιώργο είμαι σε άλλη χώρα;
διαβαζει ο georgep?

GeorgeP
28-06-2012, 20:14
Δεν ξέρω για την Νέα Σμύρνη , αλλά στην Στουρνάρα δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω, 500 μέτρα από Ομόνοια και 2 Χλμ από το Σύνταγμα..

Hμουν σιγουρος για την απαντηση σου και σε περιμενα με ετοιμη την απαντηση......επλενα την μηχανη γιαυτο και η καθυστερηση;):)

Συγκρινεις ανομοια πραγματα, αλλο το κατέξοχην πολιτικο θεμα των λαθρομεταναστων της Στουρναρα και της Ελλαδας ολης κι αλλο η κληση στην ΕΛΑΣ για ληστεια, φονο κ.λ.π..

Την Στουρναρα και τα Εξαρχεια αρκει μια πολιτικη διαταγη και θα εχουν ''καθαρισει'' σε δυοπ 24ωρα.......και τα δυο. Και οταν λεω ''καθαρισει'' εννοω οτι δεν θα τους ξαναδεις ποτε και πουθενα.
Αλλα η πολιτικη βουληση σκονταφτει πανω στα ''ανθρωπινα δικαιωματα'' και στο αρθρο Χ του ΟΗΕ περι ασυλου.......συν του οτι δεν υπαρχουν δωματια στα σωφρονιστηκα καταστηματα για ολους αυτους.
Αν αποφασισουν να ανοιξουν τα ξερονησια......θα εξαφανιστουν απο προσωπου γης!!!
Αλλα γιαυτο χρειαζεται αποφαση της ΕΕ αγαπητε μου Σταυρο.....πριν απαντησεις ρωτα καποιον που ξερει για το θεμα.

GeorgeP
28-06-2012, 20:20
διαβαζει ο georgep?

φυσικα και διαβαζει αλλα ειπαμε...το πλυσιμο της μοτοσυκλετας ειναι ιερη απασχοληση και δεν διακοπτεται ουτε για σεξ........

αυτο που εξιστορει ο NLS εγινε ''πριν μερικα χρονια'' οπως λεει, δεν τον αμφισβητω αλλα, το ''πριν μερικα χρονια'' εχει αποσταση μεγαλη απο το σημερα.....κι επειτα, κανεις δεν ξερει τις προτεραιοτητες της αστυνομιας την καθε δεδομενη στιγμη. Ποτε δεν πιστεψα ουτε πιστευω οτι η αστυνομια ολιγωρει απο βαρεμαρα ¨η απο αναισθησια.............

Η αστυνομια ειναι σαν την πυροσβεστικη και τον στρατο, ΠΑΝΤΑ θα τρεξουν χωρις δευτερη κουβεντα εκει που το καθηκον τους καλει οποταν και να τους καλεσει.
Ομως πολεμοι δεν γινονται, φωτιες ομως μπαινουν και οταν υπαρχουν πολλες φωτιες μαζι τοτε η πυροσβεστικη αδυνατει να παει σε ολες, ετσι καποιες καινε καταστρεφοντας τα παντα, αυτο δεν σημαινει οτι βαριεται ¨η ειναι αναισθητη ¨η απλα ειναι Δ.Υ..

frits
28-06-2012, 20:20
Hμουν σιγουρος για την απαντηση σου και σε περιμενα με ετοιμη την απαντηση......επλενα την μηχανη γιαυτο και η καθυστερηση;):)

Συγκρινεις ανομοια πραγματα, αλλο το κατέξοχην πολιτικο θεμα των λαθρομεταναστων της Στουρναρα και της Ελλαδας ολης κι αλλο η κληση στην ΕΛΑΣ για ληστεια, φονο κ.λ.π..

Την Στουρναρα και τα Εξαρχεια αρκει μια πολιτικη διαταγη και θα εχουν ''καθαρισει'' σε δυοπ 24ωρα.......και τα δυο. Και οταν λεω ''καθαρισει'' εννοω οτι δεν θα τους ξαναδεις ποτε και πουθενα.
Αλλα η πολιτικη βουληση σκονταφτει πανω στα ''ανθρωπινα δικαιωματα'' και στο αρθρο Χ του ΟΗΕ περι ασυλου.......συν του οτι δεν υπαρχουν δωματια στα σωφρονιστηκα καταστηματα για ολους αυτους.
Αν αποφασισουν να ανοιξουν τα ξερονησια......θα εξαφανιστουν απο προσωπου γης!!!
Αλλα γιαυτο χρειαζεται αποφαση της ΕΕ αγαπητε μου Σταυρο.....πριν απαντησεις ρωτα καποιον που ξερει για το θεμα.

Άρα καταλήγουμε ότι όσοι ζούνε στα Εξάρχεια είναι λιγότερο ίσοι από τους άλλους ;

Όπως λιγότερο ίσοι είναι όσοι ζουν στα Σεπόλια και στην Κυψέλη από αυτούς που ζουν στην Κηφισιά..

GeorgeP
28-06-2012, 20:25
Άρα καταλήγουμε ότι όσοι ζούνε στα Εξάρχεια είναι λιγότερο ίσοι από τους άλλους ;

Όπως λιγότερο ίσοι είναι όσοι ζουν στα Σεπόλια και στην Κυψέλη από αυτούς που ζουν στην Κηφισιά..

διαβασε ρε Σταυρο ΟΛΟ το ποστ και μην κολλας...............

εγραψα και δεν ελαβες υποψιν σου τα παρακατω:

''Αλλα η πολιτικη βουληση σκονταφτει πανω στα ''ανθρωπινα δικαιωματα'' και στο αρθρο Χ του ΟΗΕ περι ασυλου............''

''Αλλα γιαυτο χρειαζεται αποφαση της ΕΕ αγαπητε μου Σταυρο.....''

και να συμπληρωσω, ποιες νομιζεις θα ητο οι αντιδρασεις της αριστερας αν αστυνομια και στρατος καθαριζανε τα εξαρχεια? δυο μερες δουλεια ειναι...τους ξερουν εναν προς εναν.
Θα σου πω εγω.......Π Ο Λ Ε Μ Ο Σ!! Οτι εχεις ζησει στην αθηνα απο επεισοδια θα ητο απλα παρτυ μπροστα σε αυτο που θα συνεβαινε.

gsmaniac
28-06-2012, 20:25
Άρα καταλήγουμε ότι όσοι ζούνε στα Εξάρχεια είναι λιγότερο ίσοι από τους άλλους ;

Όπως λιγότερο ίσοι είναι όσοι ζουν στα Σεπόλια και στην Κυψέλη από αυτούς που ζουν στην Κηφισιά..

Θα καταλάβεις σιγά-σιγα......τι εννοω όταν αναφέρομαι σε συντηρηση:rolleyes:
είναι πολλές καταστάσεις.....που δεν υπάρχει θέληση για να αλλαξουν;)
Για να προλάβω κάποιους...αυτός ο λαλακας ο Τσιπρας φταιει:D

lempoi
28-06-2012, 20:29
φυσικα και διαβαζει αλλα ειπαμε...το πλυσιμο της μοτοσυκλετας ειναι ιερη απασχοληση και δεν διακοπτεται ουτε για σεξ........

αυτο που εξιστορει ο NLS εγινε ''πριν μερικα χρονια'' οπως λεει, δεν τον αμφισβητω αλλα, το ''πριν μερικα χρονια'' εχει αποσταση μεγαλη απο το σημερα.....κι επειτα, κανεις δεν ξερει τις προτεραιοτητες της αστυνομιας την καθε δεδομενη στιγμη. Ποτε δεν πιστεψα ουτε πιστευω οτι η αστυνομια ολιγωρει απο βαρεμαρα ¨η απο αναισθησια.............

Η αστυνομια ειναι σαν την πυροσβεστικη και τον στρατο, ΠΑΝΤΑ θα τρεξουν χωρις δευτερη κουβεντα εκει που το καθηκον τους καλει οποταν και να τους καλεσει.
Ομως πολεμοι δεν γινονται, φωτιες ομως μπαινουν και οταν υπαρχουν πολλες φωτιες μαζι τοτε η πυροσβεστικη αδυνατει να παει σε ολες, ετσι καποιες καινε καταστρεφοντας τα παντα, αυτο δεν σημαινει οτι βαριεται ¨η ειναι αναισθητη ¨η απλα ειναι Δ.Υ..

...μου φαινεται οτι θελει ενα χερακι ακομη η μηχανουλα σου!! ,...αντε..:ha15::ha15:

GeorgeP
28-06-2012, 20:31
...μου φαινεται οτι θελει ενα χερακι ακομη η μηχανουλα σου!! ,...αντε..:ha15::ha15:

Mπαααααα........2 ωρες πλυσιμο, γυαλισμα (με πινελα, πανια και σφουγγαρια) ειναι αρκετα.

τωρα ειμαι επι των επαλξεων.......για Τσιπρομαχιες:ha15:

frits
28-06-2012, 20:32
Θα καταλάβεις σιγά-σιγα......τι εννοω όταν αναφέρομαι σε συντηρηση:rolleyes:
είναι πολλές καταστάσεις.....που δεν υπάρχει θέληση για να αλλαξουν;)
Για να προλάβω κάποιους...αυτός ο λαλακας ο Τσιπρας φταιει:D

Και εσύ έχει φάει κόλλημα με το Τσίπρα, το πολύ πολύ με αυτόν να μην είχαν ασφάλεια ούτε στην Κηφισιά..:D

Σε εμπορικούς δρόμους του Κέντρου τα μαγαζιά πληρώνουν security για να διώχνουν τα πρεζόνια και τους αλλοδαπούς από τα πεζοδρόμια...

Αυτή είναι η λύση;;; και φόρους γιατί να πληρώνω ;;

Μάλλον για να έχω φάρμακα...:ha16::ha16:

napgeo
28-06-2012, 20:32
Ασκούμε κριτική σε ένστολους από την ασφάλεια του καναπέ μας με τον διαυλοεπιλογέα στο δεξί μας χέρι και κρατώντας με το αριστερό μια κρύα μπυρίτσα με το κλιματιστικό σε λειτουργία βεβαίως.
Κάποιοι συμπολίτες μας είναι στην πρώτη γραμμή και έχουν σαν ασπίδα τα κορμιά τους για την προστασία μας.
Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά. Και βέβαια δεν επεμβαίνει άμεσα η Αστυνομία σε μια ληστεία σε εξέλιξη διότι αυτή μπορεί να εξελιχτεί σε ομηρία με τραγικά για όλους αποτελέσματα.
Στην επόμενη αλλαγή καναλιού να βγείτε και λίγο στο μπαλκόνι να αφουγκραστείτε τους ήχους της πόλης.............................................

gsmaniac
28-06-2012, 20:40
Και εσύ έχει φάει κόλλημα με το Τσίπρα, το πολύ πολύ με αυτόν να μην είχαν ασφάλεια ούτε στην Κηφισιά..:D

Σε εμπορικούς δρόμους του Κέντρου τα μαγαζιά πληρώνουν security για να διώχνουν τα πρεζόνια και τους αλλοδαπούς από τα πεζοδρόμια...

Αυτή είναι η λύση;;; και φόρους γιατί να πληρώνω ;;

Μάλλον για να έχω φάρμακα...:ha16::ha16:


κολλημα με τον τσιπρα????????
τους αλλους δεν αντεχω αλλο ρε σταυρο.............θελω να ερχομαι στο μαγαζι και να πινουμε καφε, οπως πινουμε στον δημητρη ή στην πλατεια ν.σμυρνης:hmmm:

frits
28-06-2012, 20:45
κολλημα με τον τσιπρα????????
τους αλλους δεν αντεχω αλλο ρε σταυρο.............θελω να ερχομαι στο μαγαζι και να πινουμε καφε, οπως πινουμε στον δημητρη ή στην πλατεια ν.σμυρνης:hmmm:



Άμα μετακομίσω, θα σου έχω και ποικιλία....:ye33:

Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό, είναι αν η αστυνόμευση είναι παντού ίδια και ως συνήθως ο φίλος μας ο Γιώργος θέλει να μας βγάλει τρελλούς...:lo20:

gsmaniac
28-06-2012, 20:49
[QUOTE=frits;και ως συνήθως ο φίλος μας ο Γιώργος θέλει να μας βγάλει τρελλούς...:lo20:[/QUOTE]

Συνηθισμένα πράγματα......συντηρητικα:sm7:

lempoi
28-06-2012, 20:55
Συνηθισμένα πράγματα......συντηρητικα:sm7:

..σσσσσ....μην τον ενοχλειται, βλεπει ειδησεις. στο MEGA!!!

GeorgeP
28-06-2012, 21:05
..σσσσσ....μην τον ενοχλειται, βλεπει ειδησεις. στο MEGA!!!

λαθος, ετοιμαζομαι να παω με την πλυμενη μοτοσυκλετα μου και την πανεμορφη 2μετρη συζυγο μου για ψαρακια στην Βουλιαγμενη.;)

lempoi
28-06-2012, 21:06
λαθος, ετοιμαζομαι να παω με την πλυμενη μοτοσυκλετα μου και την πανεμορφη 2μετρη συζυγο μου για ψαρακια στην Βουλιαγμενη.;)

Αυτα ειναι τα ωραια!!!! καλη μασα!!:ye02::ye02:

GeorgeP
28-06-2012, 21:09
Αυτα ειναι τα ωραια!!!! καλη μασα!!:ye02::ye02:

θα πιω μπυριτσα στην υγεια σου πρωτα, μετα στην υγεια του frits και μετα στου GsManiac....στα φιλαρακια μου δηλαδη.

σ.σ. το μαμησαμε το νημα......με αγαπη ομως.

NLS
29-06-2012, 00:35
Ασκούμε κριτική σε ένστολους από την ασφάλεια του καναπέ μας με τον διαυλοεπιλογέα στο δεξί μας χέρι και κρατώντας με το αριστερό μια κρύα μπυρίτσα με το κλιματιστικό σε λειτουργία βεβαίως.
Κάποιοι συμπολίτες μας είναι στην πρώτη γραμμή και έχουν σαν ασπίδα τα κορμιά τους για την προστασία μας.
Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά. Και βέβαια δεν επεμβαίνει άμεσα η Αστυνομία σε μια ληστεία σε εξέλιξη διότι αυτή μπορεί να εξελιχτεί σε ομηρία με τραγικά για όλους αποτελέσματα.
Στην επόμενη αλλαγή καναλιού να βγείτε και λίγο στο μπαλκόνι να αφουγκραστείτε τους ήχους της πόλης.............................................

Αφού αναρωτηθώ πως τα μάπα πλαστικά ενός varadero αντέχουν σε 2 ώρες τρίψιμο, να πω το εξής:

Ο ήχος της πόλης από τι "φτιάχνεται"; Από κασετόφωνα; Από ανθρώπους που ζουν σε αυτή φτιάχνεται.

Εγώ λοιπόν αγαπήτέ θεωρώ ότι ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΠΙΣΗΣ είναι στην πρώτη γραμμή.

Για να πάνε στο σπίτι τους να πιούν την μπύρα τους (όταν δεν τους το έχουν ανοίξει κάποιοι αφού ΠΟΤΕ δεν βλέπεις περιπολίες σε δρόμους που δεν είναι κεντρικοί - και δεν λέω τώρα με την κρίση, λέω ότι τέτοια θυμάμαι όταν ήμουν ΠΡΙΝ την εφηβεία) στο air condition τους όσοι πρόλαβαν και πήραν όταν μπορούσαν, πρώτα περνάνε από ένα "μέτωπο". Χωρίς να είναι οπλισμένοι.

Η γυναίκα μου κάθε μέρα πρωί περπατάει από το σπίτι μας μέχρι τον ηλεκτρικό του Φαλήρου. Περνόντας από κάτι σοκάκια που αστυνομικούς βλέπουν ΜΟΝΟ σε κάνα ντέρμπι στο Καραϊσκάκη. "Ευτυχώς" έχει υποστεί μείωση ωρών (και μεγαλύτερη μείωση μισθού) και έτσι δεν κάνει αυτή τη διαδρομή όσο πρωί την έκανε παλιότερα. Βγαίνει στην "καθαρή" Ομόνοια και αλλάζει σε μετρό, προσπερνώντας όλους τους μαστούρηδες που "δεν έχει δωθεί πολιτική εντολή" να μαζευτούν*. Μετά περπατά κάπου σε μια από τις μυστήριες γειτονιές της Αθήνας για να δουλέψει. Το βράδυ η ανάποδη διαδρομή. Εγώ περιμένω κάθε μέρα πως και πως να μαζευτεί η οικογένεια χωρίς... θέματα, για να κλειδώσω και να βάλω ΚΑΙ πύρο πίσω από την πόρτα. Να βάλω συναγερμό σε όλες τις επαφές του σπιτιού και μετά φόβου νανάκια (κοιμόμαστε με κλειστά παράθυρα δηλαδή και ναι ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ να βάλουμε κάνα air condition -με 208 ευρώ ρεύμα ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ - αφού ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αλλιώς...).

Τώρα τι μου λες εσύ... περί πρώτης γραμμής. Οι πολίτες είναι στην πρώτη γραμμή. Γιατί κάποιοι (δεν λέω οι αστυνομικοί, λέω αυτοί που τους διατάσουν, αυτοί που τους εκπαιδεύουν κλπ.) δεν έχουν φροντίσει την καθημερινότητα μας να την ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ από το να είναι πρώτη γραμμή μετώπου.

Εγώ θέλω να είναι πολύ δύσκολο όταν περνάω κάτω από την τάδε γέφυρα να με βρει ο τάδε επικίνδυνος να με μαχαιρώσει για 50 ευρώ. Να είναι δύσκολο επειδή τον έχουν ήδη μαζέψει. Να είναι δύσκολο επειδή στα 100 μέτρα είναι δυο αστυφύλακες. Αλλά όχι. Ο τάδε επικίνδυνος μπορεί και κυκλοφορεί ΜΕ AK-47 (που δεν το λες και πιστολάκι - 85 πόντους είναι) και μπορεί πολύ απλά να με θερίσει και μετά να έρθουν τα περιπολικά απλώς να με σκεπάσουν και να με μαζέψουν... α και να ρωτήσουν αν κανείς άκουσε τίποτα. Εγώ και όλοι μας είμαστε στην πρώτη γραμμή.

Όταν η αστυνομία (όχι πρόβλημα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ της αστυνομίας, αλλά ΟΛΟΥ του συστήματος) ξαναγίνει ένα σώμα με 90% ανθρώπους πρώτης γραμμής (και όχι 90% ανθρώπους-γραφείου-κοιλαράδες ή ασφαλείας VIP/πολιτικών ή ανεκπαίδευτους νεαρούς ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΜΙΣΗΣ ΦΑΠΑΣ κλπ.), όταν αρχίσω ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ από τη γειτονιά μου, τα ξαναλέμε.

ΦΥΣΙΚΑ υπάρχουν οι πολύ καλοί και σωστοί. Αλλά είμαστε στο σημείο να είναι λίγοι και σε βαθμό που οι άλλοι τους πειράζουν κιόλας "τι θες μωρέ και τρέχεις;".

Σχετικό/άσχετο: Έχει τύχει αρκετές φορές να περάσω από κεντρικό τμήμα ασφαλείας τα τελευταία 2 χρόνια (για δουλειές όχι γιατί με έπιασαν ε :)). ΟΥΤΕ ΜΙΑ δεν είδα έναν αξιωματικό υπηρεσίας πάνω από 25 χρονών. Αυτός θα διατάξει; Αυτός θα βγάλει σχέδιο σε κάτι έκτακτο;

ΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΛΑ.

Το "πριν λίγα χρόνια" Γιώργο, ήταν πριν ΛΙΓΑ (λιγότερα από πέντε). Πιστεύω δεν έχουν γίνει... θαύματα από τότε. Αντιθέτως όλα είναι χειρότερα.

* Αυτό με τις άνωθεν εντολές δεν το καταλαβαίνω. ΦΥΣΙΚΑ σε εντολές υπόκεινται οι αστυνομικοί. Και οι τροχαίοι. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΜΟΥ: Θέλει ΕΝΤΟΛΗ να μαζέψεις έναν μαστούρη που περνάς από δίπλα του; Θέλει να σου έχει πει ο διοικητής σου "σήμερα θα πιάσεις όσους δεν φοράνε κράνος"; (για να το πάω αλλού) Αλλιώς δεν ισχύει ο νόμος; Δεν έχω καταλάβει ρε παιδιά εξηγήστε μου.