PDA

View Full Version : βρισκω δουλειες και λογω ηλικιας δεν...


klagenfurt
07-07-2012, 09:03
μου τη δινει που βρισκω καλες δουλειες ,που αναγνωριζουν οτι μπορω να αποδωσω στον τομεα των πωλησεων,λογω πελατολογιου που με ακολουθει κατα 60% και εμπειριας σε ολη την Ελλαδα και Κυπρο, αλλα οταν με προτεινουν(οι ιδιοι οι υποψηφιοι πελατες τους),καποιοι μεσα απο τα γραφεια που δεν κουνιουνται απο την καρεκλα τους,βλεπουν την ηλικια μου (55) και κοβουν τη συζητηση χωρις να με συναντησουν...
οταν μου ειπε καποιος για την ηλικια μου απο το τηλεφωνο, του ειπα οτι την περασμενη εβδομαδα ημουν Βουδαπεστη με την μηχανη μου και επιστρεφοντας γυρισα απο Σκοπια μεχρι Πειραια χωρις σταση...
του κοπηκε η φωνη για λιγο,ειπε μονο οτι αυτο δεν το κανει ουτε με αυτοκινητο και φυσικα δεν με πιστεψε...
που να του ελεγα οτι πηγα Λονδινο με βεσπα σε 2 μερες...
τελος παντων, εχω χασει τον υπνο μου και σηκωνομαι απο τα χαραματα και διαβαζω στο φορουμ για αποκωδικοποιητες...
μα μου τη δινει αγρια...
και μιλαμε οτι δινουν κανενα χιλιαρικο το μηνα...
δηλαδη 12000 το χρονο,δηλ 36000 μεχρι να βγω σε συνταξη...
ετσι μουρχεται να τα παρατησω και να αραξω μεχρι τοτε
και να βγαλω μισθοδοσια του εαυτου μου απο τα "ετοιμα"...
ουτε φοροι ουτε τιποτα και συν 360 ευρ απο το ταμειο ανεργιας...
αντε και γ..., που θα μου πειτε οτι ειμαι "μεγαλος"...:u55::u55::u55::u55::u55::u55::u55:

gsmaniac
07-07-2012, 09:09
Δεν νομίζω ότι φταίει η ηλικία, αλλα ο μισθός.......
Με ένα χιλιαρικα...θα πάρουν δυο πωλητές και θα τους έχουν στο τρέξιμο χωρίς κιχ:cool:
Καλο θα ήταν να πηγαίνεις για συνέντευξη απο κοντα.....;)
Καλη δύναμη Χρησταρα και υπομονή....:)

klagenfurt
07-07-2012, 09:12
ετσι ειναι...
σας λεω τον πονο μου επειδη ξερω οτι με καταλαβαινετε
και πρεπει να τα λεω καπου για ψυχοθεραπια...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-07-2012, 09:13
Χρηστάρα δυστυχώς, έχει γίνει τόοοοοοσο χάλια η αγορά εργασίας,

που ούτε αυτοί που έχουν τα προσόντα δεν μπορούν να επιπλεύσουν ... :(

Καλή υπομονή κ που ξέρεις ???

Αύριο ξημερώνει μια νέα μέρα ... ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-07-2012, 09:15
ετσι ειναι...
σας λεω τον πονο μου επειδη ξερω οτι με καταλαβαινετε
και πρεπει να τα λεω καπου για ψυχοθεραπια...


... και πολύ καλά κάνεις ... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/th_good.gif (http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/good.gif)

Άλλωστε, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε ... :)

Arkas
07-07-2012, 09:32
Χρηστάρα,
η αξία και το ήθος σου,
είναι ανεκτίμητα !
Κουράγιο και υπομονή
και εσύ γνωρίζεις άριστα
πως οι καλοί δεν χάνονται !!!!


Sent by Arkas via Tapatalk !

aleckan
07-07-2012, 09:45
Φιλε Χρηστο,ευχομαι,γρηγορα να γινει αυτη η περιπετεια μια κακη αναμνηση που με τον καιρο θα σβηνει.
Καλη δυναμη για τη συνεχεια,με θετικες και αισιοδοξες σκεψεις.
Οπως λεει και παραπανω ο Δημητρης οσοι σε ξερουν σε εκτιμουν και οι καλοι δεν χανονται.

brasidas12
07-07-2012, 09:48
Δεν είναι θέμα ηλικίας αλλα το οτι με τις γνώσεις κ την εμπειρία που έχεις θα πρεπει να αμοιφθεις κ ανάλογα κ όπως είπε ο φίλος πιο πάνω με αυτα παίρνουν 2-3 πιτσιρικάδες κ κάνουν δουλειά (?)......μην το βάζεις κάτω θετική σκέψη θέλει.την υγεία μας να έχουμε κ ολα θα γίνουν...υπομονή


Sent from my iPhone using Tapatalk

ckk
07-07-2012, 09:49
Βεβαίως και χρειάζεται δύναμη και περαιτέρω προσπάθεια Χρήστο.

Ποτέ δεν θυμάμαι να βρήκα δουλειά σε λίγο χρονικό διάστημα. Και από όλες, ρε παιδιά τις δουλειές, με έχουν απολύσει. Δεν έφυγα ούτε από μια μόνος μου. :cr13:

Τους ευχαριστώ όλους βέβαια για αυτές τις απολύσεις, διότι περνώντας από πολλές εταιρείες, παίρνεις και πολλές κουλτούρες.

Οι καιροί όμως, όπως λέει και ο Λεό, είναι τραγικά δύσκολοι. Και επειδή είμαι και μηδενιστής :rolleyes:, έρχονται τραγικές ώρες για την χώρα. Όπως είχε πει και ο τύπος, που κάποια στιγμή του χαλάσαμε την μπάλα, που παίζει κάθε σαββατοκύριακο με τους φίλους του, ο Όλι Ρεν: 'Ellines kalo kouragio.'

Μη σε παίρνει από κάτω όμως. Μπορεί να κτυπήσεις πολλές πόρτες με βιογραφικά, όπου δεν θα εκτιμηθεί η ικανότητά σου. Εσύ το βλέπεις από την δική σου την μεριά, υπάρχει όμως και η πλευρά των άλλων, που κάνουν τις δικές τους σκέψεις.

Σε όλες αυτές τις εταιρείες, κάποια θα εκτιμήσει τα προσόντα σου, θα της κάνουν - και θα κλείσετε. Αυτό μπορεί να πάρει καιρό. Μπορεί να γίνει και αύριο όμως.

Για να το μάθεις πότε θα γίνει, πρέπει να το προσπαθήσεις.

Και σίγουρα, διαβάζοντας για αποκωδικοποιητές, κάνει καλό. Δουλειά μπορεί να μην σου φέρνει, αλλά βοηθάει το μυαλό να ξεφεύγει. Και είσαι και με φίλους.

Και σίγουρα δεν θες να είσαι κάπου μόνος σου να σκέφτεσαι συνεχώς το πρόβλημα της ανεργίας. :cr13: :cr13: :cr13: :cr13:

Να δεις που όλα θα πάνε καλά. Επίσης επειδή δεν ξέρουν όλα τα μέλη με τι ασχολείσαι, γράψε μερικά γενικά.

Ποτέ δεν ξέρεις… :ye33:

Καλή επιτυχία.

klagenfurt
07-07-2012, 10:07
Βεβαίως και χρειάζεται δύναμη και περαιτέρω προσπάθεια Χρήστο.

Ποτέ δεν θυμάμαι να βρήκα δουλειά σε λίγο χρονικό διάστημα. Και από όλες, ρε παιδιά τις δουλειές, με έχουν απολύσει. Δεν έφυγα ούτε από μια μόνος μου. :cr13:

Τους ευχαριστώ όλους βέβαια για αυτές τις απολύσεις, διότι περνώντας από πολλές εταιρείες, παίρνεις και πολλές κουλτούρες.

Οι καιροί όμως, όπως λέει και ο Λεό, είναι τραγικά δύσκολοι. Και επειδή είμαι και μηδενιστής :rolleyes:, έρχονται τραγικές ώρες για την χώρα. Όπως είχε πει και ο τύπος, που κάποια στιγμή του χαλάσαμε την μπάλα, που παίζει κάθε σαββατοκύριακο με τους φίλους του, ο Όλι Ρεν: 'Ellines kalo kouragio.'

Μη σε παίρνει από κάτω όμως. Μπορεί να κτυπήσεις πολλές πόρτες με βιογραφικά, όπου δεν θα εκτιμηθεί η ικανότητά σου. Εσύ το βλέπεις από την δική σου την μεριά, υπάρχει όμως και η πλευρά των άλλων, που κάνουν τις δικές τους σκέψεις.

Σε όλες αυτές τις εταιρείες, κάποια θα εκτιμήσει τα προσόντα σου, θα της κάνουν - και θα κλείσετε. Αυτό μπορεί να πάρει καιρό. Μπορεί να γίνει και αύριο όμως.

Για να το μάθεις πότε θα γίνει, πρέπει να το προσπαθήσεις.

Και σίγουρα, διαβάζοντας για αποκωδικοποιητές, κάνει καλό. Δουλειά μπορεί να μην σου φέρνει, αλλά βοηθάει το μυαλό να ξεφεύγει. Και είσαι και με φίλους.

Και σίγουρα δεν θες να είσαι κάπου μόνος σου να σκέφτεσαι συνεχώς το πρόβλημα της ανεργίας. :cr13: :cr13: :cr13: :cr13:

Να δεις που όλα θα πάνε καλά. Επίσης επειδή δεν ξέρουν όλα τα μέλη με τι ασχολείσαι, γράψε μερικά γενικά.

Ποτέ δεν ξέρεις… :ye33:

Καλή επιτυχία.



ευχαριστω για τα καλα σου λογια και των αλλων φιλων βεβαια, ξερω οτι βρισκομαι αναμεσα σε φιλους και γιαυτο τα γραφω "εκ του ασφαλους"

ειμαι πωλητης
τελευταια 10 χρονια ασχοληθηκα με εμποριο σιδηρου,
καγκελα και εξαρτηματα σιδηρου, σε ολη την Ελλαδα και Κυπρο, ξερω ολους σχεδον τους εμπορους σιδηρου σε ολη την Ελλαδα και αρκετους στην Κυπρο με τους οποιους εχω προσωπικες σχεσεις και αυτοι ειναι που με προτεινουν σε διαφορες επιχειρησεις,
συνηθως βρισκω δουλεια σε ανταγωνιστες, οι οποιοι με γνωριζουν καλα, αλλα αυτη την εποχη ο κλαδος μας (που εχει σχεση με οικοδομη) εχει μεγαλο μεριδιο της κρισης,ετσι προσπαθω να ξεφυγω απο τον χωρο αυτο και δεν εχω χτυπησει πορτα ανταγωνιστων,
επειδη πιστευω οτι συντομα και αυτοι, οσοι δεν εχουν κλεισει, θα εχουν προβλημα, οπως την επαθα και περσυ που με προσελαβε αμεσως ανταγωνιστης αλλα σε ενα χρονο αντεμετωπισε προβλημα και ακομα περιμενω να πληρωθω μισθους δεδουλευμενους...
ευχαριστω και παλι για την συμπαρασταση

gsmaniac
07-07-2012, 10:21
Το σίδηρο......έχει πρόβλημα εδω και δυο χρόνια
Είναι το πρωτο προϊόν που σταμάτησε να πουλάει.....εγω συνεργάζομαι με τον Βασιλείου στο Κορωπι και όταν πάω για να φορτωσω, με πιάνει η ψυχή μου
Απο 45 άτομα προσωπικο, έχει μείνει με 2.....:hmmm:
Και έναν οδηγό....με το δρομολόγιο
Κουράγιο....:)

klagenfurt
07-07-2012, 10:39
ετσι ειναι οπως τα λες...
και ηπροηγουμενη δουλεια μου ηταν στο κορωπι και εκλεισε
τις αποθηκες εκει και μαζευτηκε στα γραφεια στον Αλιμο...
και η τελευταια στο Κορωπι και προσπαθει να επιβιωσει
με εναν οδηγο και εναν εργατη..

NLS
07-07-2012, 10:58
Καλή δύναμη.

Σε σένα, σε όλους μας.

IOTH1X
07-07-2012, 11:02
Δεν νομίζω ότι φταίει η ηλικία, αλλα ο μισθός.......
Με ένα χιλιαρικα...θα πάρουν δυο πωλητές και θα τους έχουν στο τρέξιμο χωρίς κιχ:cool:
Καλο θα ήταν να πηγαίνεις για συνέντευξη απο κοντα.....;)
Καλη δύναμη Χρησταρα και υπομονή....:)

Δυστυχώς έτσι είναι.

Εγώ ήμουν άνεργος 8 μήνες και δεν κατάφερα να φτάσω ούτε σε μία συνέντευξη. (38 Μαΐων ο υπογράφων)

Η μόνη εταιρεία (φωτοβολταϊκά) που μέσω γνωστού έφτασα για συνέντευξη, μου έκανε 1 εκατομμύριο ερωτήσεις για το βιογραφικό μου και το πτυχίο για να με δεχτεί ως εξωτερικό συνεργάτη (νέα μόδα) ώσπου στο τέλος τα πήρα στο κρανίο τους τα είπα στα Γαλλικά και έφυγα.
Οι μ@λ@κες με είχαν μία ώρα στο κόσκινο για να μου επιτρέψουν να τους φέρνω δουλειά και να παίρνω προμήθεια (εννοήτε χωρίς μισθό). Μεγάλη μου τιμή.

ARGI
07-07-2012, 12:08
Χρηστάρα νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα,
έχουν το ίδιο άγχος!!!:eek::eek:
Οπως είμαστε πενήντα παρά ή πενήντα και,
μην στραβώσει ο διάολος το πόδι του
και μείνουμε χωρίς δουλειά και ποιος μας πέρνει σε αυτήν την ηλικία!!!:(:(

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω φίλε μου!!
:);)

NLS
07-07-2012, 13:41
Παιδιά όλες οι ηλικίες έχουν πρόβλημα με κάπως χειρότερα τα πράγματα στις δυο άκρες. Αυτό συνέβαινε και προ κρίσης πάντως, απλά τώρα με ~25% ανεργία ΧΤΥΠΑΕΙ πολύ.

kostas_366
07-07-2012, 14:37
Χρήστο, τα πράγματα είναι δύσκολα για όλους. Όλες οι ηλικίες έχουν πρόβλημα. Μην νομίζεις ότι ο 30άρης είναι σε καλύτερη μοίρα. Η γυναίκα μου, από 1,5 χρόνο πριν, δεν έβρισκε ούτε να κρατάει ένα παιδάκι, άσχετα από ``χαρτιά``.
Σέβομαι και εκτιμώ αφάνταστα, επαγγελματίες, παλιάς κοπής, οικογενειακές συνήθως επιχειρήσεις, που πιστεύω ότι θα είναι και η λύση σου στο εργασιακό. Πιστεύω ότι αυτοί, θα δώσουν και την λύση γενικότερα στην Χώρα. Αυτός θα εκτιμήσει πράγματα όταν οι χαρτό μιλούν μόνο στα τηλ.
Εύχομαι γρήγορα το καλύτερο και υπομονή, την χρειαζόμαστε όλοι.

NLS
07-07-2012, 14:49
Κώστα αυτό που είπες νομίζω είναι σωστό.

Στην Ελλάδα αυτοί μπορούν να είναι η λύση.
Δυστυχώς το κράτος τους πατάει κάτω κανονικά.

gandreas
07-07-2012, 15:10
Χωρίς παρεξήγηση από τα άτομα πάνω από τα 50, αλλά προσπαθούσα να σκεφτώ τι μπορούν να κάνουν όταν είναι χωρίς δουλειά. Όση θέληση και να υπάρχει το σώμα μπορεί να μην μπορεί να ακολουθήσει ειδικά για δουλειές εκτός γραφείου .
Η εργασία που αναφέρεις πρέπει να δένει κουτί στην ηλικία σου και μην πω ότι έχει τεράστια και ανεκτίμητη σημασία η εμπειρία.
Αντικειμενικά και χωρίς όμως να είναι δίκαιο όλοι προτιμούν μικρούς και πιστεύω και εσυ μπορεί να έκανες το ίδιο σαν επιχειρηματίας που θα κοίταζε καθαρά το συμφέρον του. Γιατί; μπορεί να είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα:rolleyes:

Σου εύχομαι όλα να παν καλά;)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

vellos
07-07-2012, 15:24
Παιδιά όλες οι ηλικίες έχουν πρόβλημα με κάπως χειρότερα τα πράγματα στις δυο άκρες. Αυτό συνέβαινε και προ κρίσης πάντως, απλά τώρα με ~25% ανεργία ΧΤΥΠΑΕΙ πολύ.


:ye02:

NLS
07-07-2012, 16:05
Ο πατέρας μου πέρασε περίπου πριν λιγότερο από μια δεκαετία το ίδιο πράγμα και σε σχετική δουλειά, ρούχα μεν, αλλά χοντρική και με πελατολόγιο ΟΛΗ την Ελλάδα (και σε όλα τα είδη, ανδρικά, γυναικεία, παιδικά, δερμάτινα, κάλτσες, όλα τα είχε δουλέψει κατά καιρούς, όντας 30+ χρόνια στη δουλειά).
Όλοι κοίταγαν πως θα του φάνε κομμάτι από το πελατολόγιο, ΧΩΡΙΣ δεσμεύσεις, σε διάφορους βαθμούς κοροϊδίας.
Τους τρως το λαρύγκι μετά ή όχι;

Σε καταλαβαίνω.

klagenfurt
07-07-2012, 16:18
Χωρίς παρεξήγηση από τα άτομα πάνω από τα 50, αλλά προσπαθούσα να σκεφτώ τι μπορούν να κάνουν όταν είναι χωρίς δουλειά. Όση θέληση και να υπάρχει το σώμα μπορεί να μην μπορεί να ακολουθήσει ειδικά για δουλειές εκτός γραφείου .
Η εργασία που αναφέρεις πρέπει να δένει κουτί στην ηλικία σου και μην πω ότι έχει τεράστια και ανεκτίμητη σημασία η εμπειρία.
Αντικειμενικά και χωρίς όμως να είναι δίκαιο όλοι προτιμούν μικρούς και πιστεύω και εσυ μπορεί να έκανες το ίδιο σαν επιχειρηματίας που θα κοίταζε καθαρά το συμφέρον του. Γιατί; μπορεί να είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα:rolleyes:

Σου εύχομαι όλα να παν καλά;)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

ειναι σωστη η αποψη σου και εγω αν ημουν επιχειρηματιας και δεν ηξερα προσωπικα τον 55 αρη , ετσι θα σκεφτομουν , επισης ειναι γεγονος οτι οσους 55 αρηδες στο χωρο της δουλειας μου ξερω, δεν εχουν ορεξη για να τρεξουν (ουτε εγω εχω...) απλα για μενα ειναι ευκολο να φερω πελατες, επειδη ο πελατης με ξερει προσωπικα και ξερει οτι εγω ειμαι με το μερος του 75% και 25% με την εταιρεια... τι σημαινει αυτο, οτι εγω θα τον καλυψω στη στραβη (και το εχω κανει), θα του πω με πλαγιο τροπο να μη ψωνισει τωρα , αλλα αργοτερα που ξερω οτι θα πεσουν οι τιμες...(παρα τις αντιρησεις της εταιρειας) με αποτελεσμα ο πελατης σε νοιωθει δικο του ανθρωπο, επισης οι πωλητες γενικα μισουν τα ταξιδια,πραγμα που δεν συμβαινει με εμενα, επισης πολλοι πωλητες μικρης ηλικιας εχουν προβλημα με το να λειπουν απο την οικογενεια τους συνεχως (και ειναι λογικο), πραγμα που εγω δεν εχω...
ομως αυτος που ειναι στην εταιρεια, βλεπει ενα αψυχο χαρτι που λεει "γεννημενος το 1957", μολις το βλεπει θυμαται τον γειτονα του η τον θειο του και λεει "που να μπλεκεις τωρα..."
δυστυχως ετσι ειναι η κατασταση, ειτε μας αρεσει ειτε οχι

klagenfurt
07-07-2012, 16:28
Χρήστο, τα πράγματα είναι δύσκολα για όλους. Όλες οι ηλικίες έχουν πρόβλημα. Μην νομίζεις ότι ο 30άρης είναι σε καλύτερη μοίρα. Η γυναίκα μου, από 1,5 χρόνο πριν, δεν έβρισκε ούτε να κρατάει ένα παιδάκι, άσχετα από ``χαρτιά``.
Σέβομαι και εκτιμώ αφάνταστα, επαγγελματίες, παλιάς κοπής, οικογενειακές συνήθως επιχειρήσεις, που πιστεύω ότι θα είναι και η λύση σου στο εργασιακό. Πιστεύω ότι αυτοί, θα δώσουν και την λύση γενικότερα στην Χώρα. Αυτός θα εκτιμήσει πράγματα όταν οι χαρτό μιλούν μόνο στα τηλ.
Εύχομαι γρήγορα το καλύτερο και υπομονή, την χρειαζόμαστε όλοι.


Κωστα μου , ειναι ακριβως οπως τα λες,
παντα σε τετοιες επιχειρησεις δουλευα και ποτε δεν ειχα προβλημα, αυτες συνηθως ουτε βιογραφικο δεν ζητουν,σε βλεπει ο "παππους" και σε "κοβει" με την μια,
καποτε ειχα μαθει οτι μια μεγαλη εταιρεια χρωματων ηθελε πωλητη, ετσι πηγα και ζητησα δουλεια, μου ειπαν οτο οτι και να πουμε εμεις, η γνωμη του "παππου" μετραει πιο πολυ, ετσι μετα με εστειλαν στον "παππου" , ο οποιος μετα απο 10 λεπτα συζητηση μου ειπε"ελα την δευτερα για δουλεια..." οταν πεθανε ο παππους με απελυσαν...
οι κληρονομοι οι οποιοι εφαρμοζαν νεα συστηματα, που τους υπαγορευαν καποια νεα διευθυντικα στελεχη που ειχαν ερθει απο το εξωτερικο, τωρα η εταιρεια ξερω οτι ειναι στα προθυρα κλεισιματος και απασχολει οσους εχουν μεινει τρεις μερες την εβδομαδα

karolos
07-07-2012, 16:36
κουράγιο..η κατάσταση είναι τραγική..έχω φίλο που έχει πωλητές στην εταιρία του και πέρνει νέα παιδία +-25 για να έχει μειωμένες εισφορές και ικα...εμενα ο πατέρας μου είναι 55 και 2 χρόνια τ'ωρα είναι άνεργος.. και ενώ έχει τα προσόντα του λένε δεν κάνει η ηλικία ..λες και στα 55 καποιος είναι άχρηστος :mad::mad:

NLS
07-07-2012, 16:54
και όλα αυτά την ώρα που η ηλικία σύνταξης ανεβαίνει

και όλα αυτά την ώρα που δεν κάνουμε πολλά παιδιά και άρα σε λίγα χρόνια θα είμαστε ΑΚΟΜΑ περισσότεροι σε αυτή την ηλικία και λιγότεροι στις νεώτερες (και άρα θα ανεβάσουν ΑΚΟΜΑ παραπάνω την ηλικία σύνταξης - αναγκαστικά εδώ που τα λέμε)

μια ωραία ατμόσφαιρα

forester
07-07-2012, 17:59
Κωστα μου , ειναι ακριβως οπως τα λες,
παντα σε τετοιες επιχειρησεις δουλευα και ποτε δεν ειχα προβλημα, αυτες συνηθως ουτε βιογραφικο δεν ζητουν,σε βλεπει ο "παππους" και σε "κοβει" με την μια,
καποτε ειχα μαθει οτι μια μεγαλη εταιρεια χρωματων ηθελε πωλητη, ετσι πηγα και ζητησα δουλεια, μου ειπαν οτο οτι και να πουμε εμεις, η γνωμη του "παππου" μετραει πιο πολυ, ετσι μετα με εστειλαν στον "παππου" , ο οποιος μετα απο 10 λεπτα συζητηση μου ειπε"ελα την δευτερα για δουλεια..." οταν πεθανε ο παππους με απελυσαν...
οι κληρονομοι οι οποιοι εφαρμοζαν νεα συστηματα, που τους υπαγορευαν καποια νεα διευθυντικα στελεχη που ειχαν ερθει απο το εξωτερικο, τωρα η εταιρεια ξερω οτι ειναι στα προθυρα κλεισιματος και απασχολει οσους εχουν μεινει τρεις μερες την εβδομαδα


Περίπου το 1990 ο συγχωρεμένος ο πατέρας είχε τέτοια θέματα και τότε έγινε η αρχή...
Μπήκαν στην αγορά εργασίας τα πρώτα "μεταπτυχιακά' στο "μάρκετινγκ" και τα έκαναν #########!!!!
20+ χρόνια πωλητής ο πατέρας μου, ψημένος στην αγορά και γνώστης. Υπήρχε "μπέσα" τότε....
Δεν καταλάβαιναν από "μεταγραφές" (που τις εισήγαγαν οι πτυχιούχοι...) και είχαν πίστη στο πελατολόγιο. Έλεγε ο πατέρας μου ότι του έδιναν τα 2πλά σχεδόν για να αλλάξει εταιρεία, αλλά δεν πήγαινε. Στο γιατί το δικό μας, έλεγε: και τι να λέω στους πελάτες μου; Αυτοί που ανταγωνιζόμουνα μέχρι τώρα, ξαφνικά έγιναν με καλύτερα προϊόντα από αυτά που τους δίνω;
Πέρασαν χρόνια και τα "γιαπάκια" ακόμα προσπαθούν να εφαρμόσουν στην αγορά, αυτά που μαθαίνουν στα θρανία! Αλλά από τη θεωρία, στην πράξη, η απόσταση μεγάλη.....
Γι αυτό θα ξαναγυρίσει η αγορά στις "παλαιάς κοπής" εμπορικές εταιρείες! Αν επιβιώσουν κάποιοι;)

nivo
07-07-2012, 19:13
χρησταρα να μη σε παιρνει απο κατω , ουτε μεγαλος εισαι ουτε σε πηραν τα χρονια ,θα γυρισει που θα παει ,ξερω οτι τα πραγματα δεν ειναι καλα ,αλλα αν το βαλουμε κατω τελος ,για να σου φτιαξω τη διαθεση λιγο θα σου πω ενα μικρο τρικ ,κατα 'ρχας στα βιογραφικα δεν βαζεις ηλικια ,πας σε εναν κομμωτηριο βαφεις το μαλλι μαυρο και οχι αυτο το κομοδινι που κανουν καποιοι παπουδες,πας και σε ενα πλαστικο με δυο ενεσουλες να σου τσιτωσει το δερματακι και σκας στην επομενη δουλεια σαν τζοβενο και μενουν μ@λ@κες......

klagenfurt
07-07-2012, 19:50
μωρε καλα λες,
θα ρωτησω τον Φλωρινιωτη...
που κυκλοφορει παντα καινουριος...:sm7:

brasidas12
07-07-2012, 20:31
μωρε καλα λες,
θα ρωτησω τον Φλωρινιωτη...
που κυκλοφορει παντα καινουριος...:sm7:

Πήγαινε καλυτερα στον φούστανο γιατι ο πλαστικος του φλωρινιωτη τον έχει κάνει σαν μουμια :p


Sent from my iPhone using Tapatalk

Alkinoos
07-07-2012, 20:33
Το τέλος του 2009 έμεινα απο επιλογή μου άνεργος μετα απο 10 χρόνια συνεχόμενης εργασίας.
Έχοντας πτυχίο οικονομικής φύσεως, δυο ξένες γλώσσες κ 10ετη προϋπηρεσία σε συγκεκριμένο τομέα πίστεψα ότι θα βρω εύκολα μια δουλεια.
Πόσο λάθος έκανα...
Ακριβώς ένα χρόνο μετα απλα σταμάτησα να ψάχνω.
Παρατησα τον τομέα μου, τα πτυχία μου κ όλα όσα έκανα.
Βαρέθηκα να ψάχνω η να μου λένε "έλα για 600 Ευρω".
Πλέον προχωραω μόνος, με δικη μου δουλίτσα κάνοντας αυτο που πάντα γουσταρα μέσα μου, έχοντας πολλα "πάνω" κ ακόμα περισσότερα "κάτω" αλλα ξέρω πως δεν παρακαλαω κανέναν για φούστη να μου δώσει ένα κομμάτι ψωμί.

Φίλε υπομονή. Τουλάχιστον εσυ θα βγεις σε σύνταξη σε 3-4 χρόνια. Κουράγιο σε εμάς που θελουμε 30!!!

GEO_K
07-07-2012, 20:45
Yπομονη αδερφε.....
Ολοι το εχουμε περασει και καποιοι το περνανε ακομα......
Υπομονη και μη χανουμε την πιστη μας.....
Καλη δυναμη σου ευχομαι....

renos
08-07-2012, 02:14
Αδερφέ υπάρχουν παλικάρια με πτυχία που ζητάνε δουλειά σε σούπερ μάρκετ για τα ράφια. Κάνε υπομονή.Κάτι θα βρεθεί και για σένα.Οι καλοί δεν χάνονται.:ye33:

NLS
08-07-2012, 10:23
η εμπειρία είναι πιο ακριβή από τα πτυχία
(και καλά κάνει)

mikochem
09-07-2012, 10:06
Μία σημείωση.

Η ανεργία στις ηλικίες κάτω από 25 χρονών είναι 50%. Δεν ξέρω πόσο είναι για πάνω από 55 χρονών αλλά αυτό που θέλω να πω είναι πως τα ίδια και χειρότερα περνάει πολυυυυυυςςςς κόσμος.

Κουράγιο

NLS
09-07-2012, 10:23
Απλά αυτό που κατανοώ είναι ότι ένα 23χρονο στην Ελλάδα, εύκολα τον σκέφτεσαι στους γονείς του, άρα κάπως επιβιώνει με κάνα χαρτζιλίκι (μακριά από την καριέρα του) κλπ. Αυτό γινόταν και πριν, όχι σε τέτοιο ποσοστό βέβαια. Εξάλλου πολλοί στα 23, 24, 25 ακόμα σπουδάζουν ή "σπουδάζουν".

ΟΜΩΣ ο 55χρονος καμιά φορά πρέπει να είναι από την... άλλη μεριά. Αυτός που θα έχει και τον 23χρονο γιο του σπίτι (ή τον 18χρονο έτοιμο να σπουδάσει και άρα να θέλει ένα κοφτήριο - με την παλιά φιλοσοφία τουλάχιστον), οπότε να κατανοούμε τη διαφορά των δυο φάσεων.

Οι κρίσεις και θα πω κάτι σκληρό φέρνουν και καλύτερη αυτορύθμιση στην κοινωνία πάντως. Είναι από τους (πιο ας πούμε σωστούς) λόγους που οι κυβερνώντες αφήνουν κάτι τέτοιο να τραβάει (όχι ότι έχω τους πολιτικούς μας για τόσο έξυπνους πλην εξαιρέσεων). Οι Έλληνες ΜΕΤΑ την κρίση, για 1-2 γενιές θα είναι και καλύτεροι άνθρωποι νομίζω.

Όσοι επιβιώσουμε βέβαια. :o