PDA

View Full Version : ....ορισμένοι, δεν σέβονται τίποτα !


Arkas
10-07-2012, 14:27
Την ώρα που απολαμβάνεις αυτό,

http://img.tapatalk.com/6db2c5f5-0de3-fa33.jpg

κι αυτό,

http://img.tapatalk.com/6db2c5f5-0edd-d7dd.jpg

οι αγαπητοί συμπολίτες μας,
φρόντισαν να διακοσμήσουν
το χώρο κάτω από το παγκάκι,
με αυτά ...

http://img.tapatalk.com/6db2c5f5-1087-a3da.jpg


Sent by Arkas via Tapatalk !

napgeo
10-07-2012, 14:33
:Απορία:
Και γιατί δεν φρόντισε ο δήμος να βάλει ένα τασάκι η έστω έναν μικρό κάδο απορριμμάτων......................................

SenseiG
10-07-2012, 14:45
Ειμαστε και εμεις αλλα ειναι και το κρατος στις περισσοτερες παραλιες χωρις κανενα δοχειο για σκουπιδια,τι να τα κανει και ο αλλος τα ριχνει στο μεγαλυτερο καδο που υπαρχει στην Ελλαδα ........κατω!!:(:(:(

MikeKav
10-07-2012, 14:51
Όπου δεν έχει κάδους μαζεύουμε τα σκουπίδια μας και τα πετάμε όπου βρούμε κάδο φεύγοντας. Δεν μας φταίει για όλα το κράτος φταίει και η δική μας κακή νοοτροπία κάποιες φορές.

asotosios
10-07-2012, 15:10
δλδ το κρατος πρεπει να προνοησει να βαλει καδους οπου εγω ο καφρος θα θελω να κανω τσιγαρο...???

το οτι δεν υπαρχει καδος δεν ειναι δικαιολογια...
δλδ στο σπιτι μας εχουμε καδους σε ολο το σπιτι...διαφορετικα τα πεταμε στο πατωμα...???

τα αποτσιγαρα τα σβηνουμε κατω και κραταμε τις γοπες καπου συγκεντρωμενες και τις περνουμε μαζι μας φευγοντας...το ιδιο κανουμε σε ολα τα σκουπιδια μας...!!!
πας να κανεις μια βολτα σε μια ωραια παραλια ή σε ενα βουνο και βλεπεις καθε λογης σκουπιδι πεταμενο...

για να μην πω για τις περιπτωσεις που εχει καδους/τασακια κτλ και τα σκουπιδια ειναι πεταμενα ακριβως διπλα σε αυτα...!!!


εγω οποιον δω να φευγει χωρις τα σκουπιδια του...του λεω
"ξεχασατε να παρετε τα πραγματα σας"...
και φυσικα πολλες φορες περνω απαντηση του τυπου "μην ανυσηχεις φιλε σκουπιδια ειναι..." τωρα τι τους απαντας...οποτε παλι ευγενικα ζηταω να παρουν τα "πραγματα" τους και παλι...
δεν υπαρχει δικαιολογια για τετοιες συμπεριφορες...!!!Νεύρα

kornlaz
10-07-2012, 15:48
Σεβόμενος το περιβάλλον σημαίνει πάνω από όλα ότι σέβεσαι τον εαυτό σου:ye33:
Όλα είναι θέμα παιδείας..............

MARK
10-07-2012, 17:01
οι αγαπητοί συμπολίτες μας,
φρόντισαν να διακοσμήσουν
το χώρο κάτω από το παγκάκι,
με αυτά ...

http://img.tapatalk.com/6db2c5f5-1087-a3da.jpg


Sent by Arkas via Tapatalk ![/QUOTE]

Νεύρα:hmmm:Νεύρα

forester
10-07-2012, 17:04
Και να υπήρχε τασάκι ή κάδος, αυτά πάλι εκεί θα ήταν....:(:mad:
Το βλέπουμε κι όπου υπάρχουν τα πάντα. Ακόμα και στην παιδική χαρά οι ίδιοι οι γονείς που καπνίζουν , πετούν γόπες όπου να 'ναι.
Όατν μαζεύω γόπες, με κοιτούν σαν UFO...

SenseiG
10-07-2012, 17:10
Σεβόμενος το περιβάλλον σημαίνει πάνω από όλα ότι σέβεσαι τον εαυτό σου:ye33:
Όλα είναι θέμα παιδείας..............


Ετσι ακριβως Κορνηλιε, αλλα που να την βρει κανεις .

Μια φορα ενας Ελληναρας φιλος μου πεταξε στην Γερμανια μια τσαντα με σκουπιδια στην εξοχη.
Δεν προλαβε να μπει στην επομενη πολη και τον σταματησε εναν περιπολικο και του ειπε να γυρισει να παρει κατι.......πραγματα που ξεχασε στον δρομο.Εδω οτι γουσταρει ο καθενας κανει ,γιατι αφου δεν υπαρχει παιδεια καποιος πρεπει να κανει κατι.
Γιατι πολλες φορες εγω ο ιδιος εχω ερθει σε αντιπαραθεση με κατι εξυπνους που τα πεταγαν η τα αφηναν και εφευγαν και παραλιγο να ερχομασταν στα χερια που για δικους μου λογους δεν το προχωρισα οποτε...:(

NLS
10-07-2012, 17:22
Ας παραδεχτεί επιτέλους κάποιος (γιατί δεν μπορεί να είμαστε όλοι τέλειοι και οι "κακοί" είναι πάντα μακριά) ότι εδώ μέσα... υπάρχετε τέτοιοι. Έστω και λίγοι, έστω και ένας.

Ελάτε τώρα!
Αν βγει ένας και πει "παιδιά εγώ το κάνω, αλλά αφού φαίνεται τόσο χάλια στους υπόλοιπους μάλλον είμαι λάθος και θα το σταματήσω", θα τον παραδεχτώ.

Εμένα με χάλαγε αυτό να το βλέπω στις ωραίες παραλίες, εκεί που θες να κάτσεις να βάλεις την πετσέτα σου κλπ. Ξέρετε... εκεί που τα πετάτε οι περισσότεροι καπνιστές. Ελάτε τώρα που δεν ξέρετε.

ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΜΩΣ (μέχρι να πιστέψω ότι είμαστε ΖΩΑ), μου τη σπάει όταν το βλέπω (και το βλέπω ΣΥΝΕΧΩΣ) σε μια παιδική χαρά! ΡΕ ΖΩΑ, εκεί πάνε τα παιδιά και τα δικά σας. Τα παιδιά που πριν τα 6-7 τους μπορεί να αρχίσουν και να τα... δοκιμάζουν να δουν αν μασιούνται ή να τα μαζεύουν σε βουναλάκια και μετά να βάζουν το χέρι στο στόμα. Όχι φυσικά μόνο τα δικά σας. Και του προηγούμενου. Αλλά τι λέμε... εδώ δεν έβλεπα μόνο κάτω από παγκάκια παιδικής χαράς, αλλά μερικοί είχαν την φαεινή ιδέα να ρίχνουν τις γόπες στο χωμάτινο σκάμα που είναι για να παίζουν με τα χώματα τα μωρά. Ακριβώς επειδή έχει εκεί χώμα! ΜΠΡΑΒΟ ΖΩΑ.

Όποιος τον αφορά ξέρει έτσι δεν είναι; Οι υπόλοιποι μην ενοχλείστε.

Εξάλλου οι περισσότεροι το κάνετε επειδή πιστεύετε ότι οκ δεν πειράζει θα το πάρει η βροχή (μεγάλε το φίλτρο δεν λιώνει) ή "έλα μωρέ ένα είναι" (ανά 5 λεπτά βέβαια) ή "ε οκ έχει κι άλλα" (ναι από άλλα ζώα σαν εσένα που σκέφτηκαν το ίδιο) ή επειδή πιστεύετε ότι κανείς ποτέ δεν θα σας πει κάτι (γιατί ΑΥΤΟΣ θα βγει γραφικός ή στην τελική θα του σκάσετε και καμιά μάπα ε). Ή λέω πράγματα άγνωστα σε όλους; Τι έγινε ρε παιδιά όλοι μετανάστες από τον πλανήτη Αφροδίτη είμαστε;

SenseiG
10-07-2012, 17:35
Για να μην πουμε ποσα χρονια χρειαζετε η φυση να τα ανακυκλωση αν ανακυκλωνετε φυσικα αλλιως καταληγουν εκει που φυτρωνουν ολα.....και μετα τα τρωμε η τα πινουμε.....:(

NLS
10-07-2012, 17:39
Μια καλή θέση είναι ΒΑΘΕΙΑ μέσα στον πωπούλη αυτών που τα αφήνουν.

ckk
10-07-2012, 20:42
Μία άλλη θεωρία είναι ότι όλα ξεκινάνε επειδή κάποιοι εδώ μέσα καπνίζουν...

:p :p

brasidas12
10-07-2012, 23:54
Πόσες φορές μου έχει τύχει να απλωνω την πετσέτα στην παραλία κ οταν κάθομαι να βρίσκω καλαμακια απο σουβλάκια χωμενα μέσα.οπως είπαν πολλοί ολα είναι θέμα νοοτροπίας κ οι περισσοτεροι έλληνες,δυστυχώς για τους λίγους κ για τη φύση,δεν θέλουν να την αλλάξουν


Sent from my iPhone using Tapatalk

ortho
11-07-2012, 01:49
Οι καπνιστές μάλλον θα πρέπει να πάψουμε να υπάρχουμε!
Οταν πάω σε παραλία κάνω και 4 τετραγωνικά γόπιν.

Μιά καλή μέθοδος για να μην τρώμε τη γόπα, είναι όταν το τελειώσουμε, να βγάζουμε την καύτρα που θα γίνει στάχτη κι όταν βρούμε κάδο πετάμε και τη γόπα.
Αρχισα να το κάνω όταν πρωτοπήγα Γερμανία, το 1993, έκανα για πρώτη φορά τσιγάρο στο δρόμο και παρατήρησα πως δεν υπήρχαν πεταμένα αποτσίγαρα. Αρχισα να αναρωτιέμαι τι θα κάνω τη γόπα ( ως τότε βέβαια όλα στο μεγάλο τασάκι ) και κατέληξα σε αυτή τη λύση που έγραψα. Και το τσιγάρο μου δε στερούμαι και δεν τα κάνω και κ..λος!

GEO_K
11-07-2012, 02:11
ΝεύραΝεύραΝεύρα

NLS
11-07-2012, 10:18
ortho είδες ότι πάντα υπάρχει λύση

ilias vara
11-07-2012, 10:37
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/380719_10151018839610606_1650245351_n.jpg


:ye33:

Astakos82
11-07-2012, 10:48
Στο στρατο γοπινγκ δεν εκανες...!!!! :sm3::sm3::sm7:

περα απο την πλακα πραγματικα σαν Ελληνες στον τομεα καθαριοτητα... αστα βραστα....ΝεύραΝεύραΝεύρα βαζω και μενα μεσα γιατι ολο και κατι θα εχω κανει και γω... τωρα που κοντευω τα πρωτα αντα βλεπω την διαφορα και ποσο λαθος ειναι η παιδεια μας πανω σε πολλα θεματα... μακαρι και εμεις και οι επομενες γενιες να ειναι περισσοτερο ευαισθητοποιημενοι..... brv για το θεμα

gemara
11-07-2012, 11:03
Την ώρα που απολαμβάνεις αυτό,



κι αυτό,



οι αγαπητοί συμπολίτες μας,
φρόντισαν να διακοσμήσουν
το χώρο κάτω από το παγκάκι,
με αυτά ...

http://img.tapatalk.com/6db2c5f5-1087-a3da.jpg


Sent by Arkas via Tapatalk !



Ωχ ρε αδερφέ και συ τώρα! Μας έπρηξες! Οι καημένοι οι καπνιστές! Δε σέβεσαι τα "δικαιώματά" τους. Έχω βαρεθεί να ανεβάζω απ' εδώ κι απ΄εκεί αυτή τη διαφημιστική φωτογραφία των Starbucks που τράβηξα πέρσυ ή πρόπερσυ, δε θυμάμαι...

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/Starbucks.jpg

Σου λέω ότι πλέον πάω με την απόχη μου στην παραλία και για γυμναστική μισή ώρα πριν μπω να κάνω το μπάνιο μου, μαζεύω γόπες με την απόχη. Το βρήκα πολύ πιο εύκολο και "υγιεινό", γιατί κάποτε βρώμαγαν τσιγαρίλα τα χέρια μου και με έπιανε η μέση μου. Το ζώο που καπνίζει, με βλέπει τι κάνω και την ίδια στιγμή φυτεύει τη γόπα του στην άμμο. Την μαζεύω και αυτή και ούτε που γυρνάω να τον κοιτάξω.

Για να μην σε απογοητεύω Δημήτρη, δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ των ποτών τα ζώα αυτά να γίνουν άνθρωποι. Ποτέ. Έχει περάσει στο DNA του Έλληνα πλέον.

Hekima
11-07-2012, 11:09
Σε φανάρι δρόμου ανοίγει την πόρτα ο μπροστινός και αδειάζει τη σταχτοθήκη του με βουνά από γόπες και στάχτη στην άκρη του δρόμου σε ένα υποτιθέμενο παρτέρι...
Του ανάβω τα φώτα πατάω την κόρνα κάνω μια κίνηση αγανάκτησης, περιττό να πω ότι άκουσα τα σχολιανά μου τη λέξη αι γ....... μου και μ..... την άκουγα ασταμάτητα σαν να κόλλησε η βελόνα.
Δεν πειράζει είπα, εκείνο που με στεναχώρησε πραγματικά ήταν που μου είπε:
Κι εσένα τι σε νοιάζει στο φινάλε εσύ θα τα σκουπίσεις?
Αυτό είναι το θέμα δεν θέλουμε κανείς να νοιάζεται για τίποτε, καμία τάξη, καμία ηθική, καμία αξία, αξιοπρέπεια πουθενά και από κανέναν, ο νους μας είναι να μαχαιρώσουμε με λόγια και έργα τον διπλανό μας συγγενή ή ξένο.:(

Arkas
14-07-2012, 17:03
Να και ο adventurας που δεν σέβεται τίποτα !

Μέσα στον δρυμό,
όπου απαγορεύεται δια ροπάλου η διέλευση οχημάτων,
"άπαιχτος εντουράς",
όρθιος αυτός με καθιστό τον συναναβάτη,
να προσπαθεί να ανακαλύψει τις "κρυφές χάρες" της νεοαγορασμένης μπέμπας του !

Και το αποκορύφωμα:
σιγά μην παρκάρει στον ήλιο,
εκτός δρυμού,
μαζί με την πλέμπα!

Πρώτος λέμεεεε !!!

http://img.tapatalk.com/4f83c2c9-7a28-e12d.jpg

http://img.tapatalk.com/4f83c2c9-7a37-d621.jpg


Sent by Arkas via Tapatalk !

klagenfurt
14-07-2012, 17:48
εγω παλι γιατι πιστευω οτι δεν ειναι θεμα παιδειας , αλλα θεμα τιμωριας...
ας πεσει η τιμωρια και θαρθει και η παδεια, αλλωστε η παιδεια με τιμωρια επιβαλλεται απο τα παιδικα χρονια...

Arkas
14-07-2012, 21:38
Έτσι δυστυχώς ....


Sent by Arkas via Tapatalk !

gsmaniac
14-07-2012, 21:46
Έτσι δυστυχώς ....


Sent by Arkas via Tapatalk !

εχεις καταντησει χειροτερος απο τον αντιπαθητικο αντικαπνιστη.........στην γκρινια
και εγω αμα γερασω.............ετσι θα γκρινιαζω????????????:p:D

Arkas
14-07-2012, 22:09
Ρε φιλαράκι,
όταν είδα τον "εντουρά" μέσα στον Πευκιά,
δεν ήξερα αν η περίπτωση είναι για γέλια ή για κλάματα !!!

Το adve του έλειψε ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

gemara
14-07-2012, 22:22
εχεις καταντησει χειροτερος απο τον αντιπαθητικο αντικαπνιστη.........στην γκρινια
και εγω αμα γερασω.............ετσι θα γκρινιαζω????????????:p:D

Άμα γεράσεις;;;
Έχεις προσέξει ότι όλο και μεγαλύτερο νούμερο* φοντ χρησιμοποιείς για δε βγάνεις τα γράμματα;;;
Σε λίγο θα μας βγάνεις και τα μάτια!:Απορία:

*για τα γράμματα μιλάω, όχι για σένα...:p

mototraveler
14-07-2012, 22:25
Aπό τσιγάρο!
Yπό έλεγχο η φωτιά στο Σέιχ Σου (http://www.zougla.gr/greece/article/ypo-elegxo-i-fotia-sto-seix-sou):(

BOXER
17-07-2012, 03:36
Να και ο adventurας που δεν σέβεται τίποτα !

Μέσα στον δρυμό,
όπου απαγορεύεται δια ροπάλου η διέλευση οχημάτων,
"άπαιχτος εντουράς",
όρθιος αυτός με καθιστό
Πρώτος λέμεεεε !!!

http://img.tapatalk.com/4f83c2c9-7a28-e12d.jpg

http://img.tapatalk.com/4f83c2c9-7a37-d621.jpg


Sent by Arkas via Tapatalk !


Δηλαδή, αυτός πως λερωσε το περιβάλλον τώρα ρε Δημήτρη;

Αυτο δεν το κατάλαβα... :cool:

Arkas
17-07-2012, 11:10
Δηλαδή, αυτός πως λερωσε το περιβάλλον τώρα ρε Δημήτρη;

Αυτο δεν το κατάλαβα... :cool:
Κοίτα να δεις τί παίζει Νικόλα !

Αυτή τη φορά,
δεν αναφέρομαι σε ρύπανση του περιβάλλοντος,
αλλά σε απαξίωση των ελαχίστων κανόνων σεβασμού
του δάσους του Πευκιά !


Σε αντίθεση με τους δρυμούς της Πάρνηθας, Πεντέλης κ.α,
ο Πευκιάς Ξυλοκάστρου,
εκτείνεται σε μια έκταση μόλις 250 στρεμμάτων.

Εντάσσεται μέσα στην πολεοδομικό χάρτη της πόλεως του Ξυλοκάστρου
και αποτελεί τον μοναδικό πνεύμονα πρασίνου,
μιας και η Ζήρεια βρίσκεται αρκετά μακριά.

Φυσικά είναι προστατευόμενος δρυμός,
απαγορεύεται η διέλευση κάθε τροχοφόρου
και το μόνο όχημα που δύναται να τον διασχίζει,
είναι το Unimog της πυροσβεστικής.

Σκέψου ότι κι εμείς που μπαίνουμε με τα ποδήλατα
λόγω ίσκιου,
το κάνουμε με μεγάλη ευλάβεια και σεβασμό προς τους αναρίθμητους περιπατητές !

Έτσι λοιπόν,
όταν αντικρίζεις μέσα στο μονοπάτι του δάσους,
τον adventura να παριστάνει τον εντουρά,
σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι,
αναλογιζόμενος τη γαϊδουριά και την αδιαφορία του !

Πρόσφατα, όλοι πληροφορηθήκαμε και καταδικάσαμε
την ασυγχώρητη συμπεριφορά του 21χρονου παιδιού
που προκάλεσε 2 τροχαία και εν τέλει,
εγκατέλειψε τα θύματά του !

Να σημειώσω επίσης,
πως όλοι οι μοτοσυκλετιστές,
αφήνουμε τα μηχανάκια μας εκτός δάσους
και η μακρινότερη αποσταση ως τη θάλασσα,
είναι 200 μέτρα !

Μερικές πληροφορίες για τον Πευκιά Ξυλοκάστρου,

εδώ, (http://www.xylokastro.com/Choria/pefkias.htm)



εδώ

κι εδώ !

.

ortho
17-07-2012, 15:26
Σωστός ο Δημήτρης! Αλλά όπως σε όλα έτσι και σε αυτό δε σεβόμαστε τίποτε, εκμεταλλευόμενοι με την κακή έννοια και την ελλειπή φύλαξη κι αστυνόμευση των προστατευομένων περιοχών. Για να το κάναμε στη Γερμανία σε χαρακτηρισμένο δρυμό....

BOXER
17-07-2012, 22:35
Κοίτα να δεις τί παίζει Νικόλα !

Αυτή τη φορά,
δεν αναφέρομαι σε ρύπανση του περιβάλλοντος,


Άλλο ήταν το θέμα, και έτσι όπως το εθεσες Δημητρη προσπαθούσα να καταλάβω την... ρύπανση :rolleyes: !

Δεκτό λοιπόν αυτο που λες! ;)

peterv
18-07-2012, 07:58
Θυμηθήτε σε άλλο θέμα ....

τι γίνεται μέσα στο δρυμό της Πάρνηθας (Σαββατοκύριακα στην Βαρυμπόμπη) από εντουράδες ....

Πάντως σε αυτό που λέει ο Δημήτρης έχει δίκιο .........

Άσχετα που πολλοί από εμάς (και εγώ μαζί) κάποιες φορές την έχουμε κάνει την κουτσουκέλα μας .....

Καλό είναι όμως το σωστό να λέγεται και όλοι μας να προσπαθούμε για το καλύτερο...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

NLS
18-07-2012, 12:36
Φυσικά ήταν άσχημο κάπου που η ΗΧΟρύπανση είναι και αυτή ρύπανση.

Όμως όπως λέει ο Peter, νομίζω η κριτική έπεσε περισσότερο επειδή ήταν... 1200GS (άρα γιαλατζί ξέρω γω κλπ.).

Οι εντουράδες (μην πω και παλιότερα με τα δίχρονα και τον ήχο τους ΚΑΙ τη βρώμα τους ΚΑΙ τα λάδια τους) σέβονται πάντα; Ιδού η απορία.

taksidiotis
27-07-2012, 21:34
Ουδείς Άγιος

send from my Samsung GS-III white beast