PDA

View Full Version : Ατύχημα στην Ποσειδώνος


ckk
14-07-2012, 18:54
Το πρωί γεμάτος χαρά έφυγα για να ‘αποφυλακίσω’ έναν γνωστό, που κρατείτο στο ΑΤ Βούλας για χρέη προς το Δημόσιο. Αφού τελείωσα όλες τις διαδικασίες, έφυγα και στην επιστροφή της Ποσειδώνος, στο ύψος της παλαιάς Ολυμπιακής, έγινε ατύχημα με αυτοκίνητο και μηχανάκι.

Το αυτοκίνητο τελευταία στιγμή από την μεσαία λωρίδα, σαν γρήγορος οδηγός που ήταν, απεφάσισε να πάει στην δεξιά για να στρίψει. Δίνει μια στο μηχανάκι, που πήγαινε στην δεξιά λωρίδα και στέλνει τον οδηγό να κυλιστεί στην άσφαλτο και να κτυπήσει το ‘ακράνοτο’ κεφάλι του άσχημα στο ρείθρο του πεζοδρομίου. Έμεινε ακίνητος για περίπου 5 δευτερόλεπτα, όσο για να σταματήσω – να στηρίξω την μηχανή και να κατεβώ. Μετά άρχισε να έχει σπασμούς και να επιδεινώνεται η κατάστασή του σε ακούσια μεγάλα μυϊκά τόξα. (ας πει κάποιος γιατρός πώς λέγεται αυτό). Μετά είδα το κεφάλι του, και τα τραύματα και τα αίματα ήταν πολύ άσχημα.

Ο Αλβανός οδηγός βγήκε έξω και προσπάθησε να τον μετακινήσει. Σε επέμβασή μου να μην το κάνει, τσαμπουκαλέφτηκε. Τον έπεισα άμεσα να μην το κάνει.

Προσπάθησα 3 φορές να καλέσω το 112, αλλά λόγω του ότι φαίνεται δεν είμαστε Ευρώπη, δεν λειτούργησε. Κάλεσα λοιπόν το γνωστό παλαιό ‘100’ όπου τα πάντα λειτούργησαν τέλεια. Έδωσα κατάσταση του κτυπημένου, τοποθεσία, περιγραφή του ατυχήματος, στοιχεία. Σε 5 λεπτά ήρθε μηχανή της Αστυνομίας και επελήφθη του θέματος.

Εν τω μεταξύ, προσπάθησα να ‘δω’ πόσο καλά ήταν ο άνθρωπος, που δεν είχε έτσι κι αλλιώς καμία επαφή με το περιβάλλον. Τον ρώταγα πώς αισθάνεται, αν βλέπει πόσα δάκτυλά του δείχνω κλπ, χωρίς καμία ανταπόκριση και με συνεχείς σπασμούς και άσχημη εικόνα απότομων και μεγάλων μυϊκών τόνων. Σε κάποια στιγμή πετάχτηκε επάνω και άρχισε να βαδίζει. Τον πιάσαμε και τον ξαναξαπλώσαμε. Τότε καταλάβαμε πόσο τεράστιος ήταν.

Προς μεγάλη έκπληξη όλων, άρχισε να μιλάει Αλβανικά με τον οδηγό, που τον κτύπησε. Εκείνη την στιγμή έφτασε και η μηχανή με το όργανο και τρομοκρατήθηκε. Ποιος ξέρει τι φοβότανε η ψυχούλα του.

Έφυγα και τον άφησα στα χέρια των αρχών, διότι άκουσα και το ασθενοφόρο να έρχεται. Ελπίζω να είναι καλά.

Διαπιστώσεις:
Ποτέ χωρίς κράνος. (έτσι λέμε τώρα)

Δεν παίρνουμε το 112 αλλά το παλιό – κλασικό 100

Δεν κουνάμε τον τραυματισμένο.


Επέστρεψα με ταχύτητες αισθητά μειωμένες και αισθανόμουνα και μια απόλαυση οδηγώντας την μηχανή, μια διαφορετική αίσθηση από αυτήν της αδρεναλίνης.

Με περίμενε και ο Κωστής άλλωστε με κλάματα, που δεν τον φίλησα όταν έφυγα…

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-07-2012, 20:56
.

Χρήστο μου, αν ΚΑΘΕ φορά που οδηγούμε,

σκεφτόμαστε ποιοί μας περιμένουν και ΠΟΣΑ πράγματα δεν έχουμε κάνει ακόμη στην ζωή μας,

σίγουρα θα οδηγούσαμε ... για να μην πω πιο συνετά κ παρεξηγηθώ,

θα πω ... διαφορετικά .... όλοι καταλαβαίνουμε τι εννοώ !

Εγώ τουλάχιστον απόψε που θα πάω Σαρωνίδα, θα το έχω στο μυαλό μου,

γιατί επιστρέφοντας από τα "λιμανάκια", όλο κ κάποιος θα σε τσιγκλήσει να τον ακολουθήσεις ... ;)








Υ.Γ. Ευχαριστούμε για την "υπενθύμιση" !!! http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/th_good.gif (http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/good.gif)



.

ortho
14-07-2012, 23:07
πριν λίγο βγήκα στο μπαλκόνι για ένα τσιγάρο,


πέρασαν 4 παπιά, τα τρία ντελίβερι, όλοι χωρίς κράνος,

varadero με ζευγάρι, χωρίς κράνος,

supersport με ζευγάρι, χωρίς κράνος,

σκούτερ, το κράνος στο χέρι

σκούτερ, δύο κοπέλες, χωρίς κράνος,

supersport, με κράνος και μπουφάν.

Αυτοί πέρασαν σε λιγότερο από 5 λεπτά. Και δεν έχει και καμιά σπουδαία κίνηση τέτοια εποχή και ώρα στον Καρέα.

ckk
14-07-2012, 23:07
Ελπίζω να πέρασες όμορφα και να μην τσιγκλήθηκες...

Γιατί εγώ όταν τσιγκλήθηκα προχθές, στην παραλιακή προς Βουλιαγμένη, από ΚΤΜ 990, άνοιξα και μετά την στροφή του Ασκληπίου, στην μεγάλη ευθεία, που κάνουν και μπλόκα, με 200+ μου πετάχτηκε ΚΑΘΕΤΑ μεγάλη μηχανή. Ευτυχώς έπεσα στα φρένα και η ‘ψηλή’ σταμάτησε. (εγώ δεν την λέω ‘χοντρή’, ψηλή την λέω).

Επίσης λέω ‘μου πετάχτηκε’ διότι ήμουν μόνος μου. :ha15: Το ΚΤΜ είχε μείνει λίγο πίσω. :hmmm: :u58:



Μα τι νομίζουν ότι έχουν αυτοί με τα ΚΤΜ? Θράσος πάντως σίγουρα. ;)

ckk
14-07-2012, 23:10
πριν λίγο βγήκα στο μπαλκόνι για ένα τσιγάρο,


πέρασαν 4 παπιά, τα τρία ντελίβερι, όλοι χωρίς κράνος,

varadero με ζευγάρι, χωρίς κράνος,

supersport με ζευγάρι, χωρίς κράνος,

σκούτερ, το κράνος στο χέρι

σκούτερ, δύο κοπέλες, χωρίς κράνος,

supersport, με κράνος και μπουφάν.

Αυτοί πέρασαν σε λιγότερο από 5 λεπτά. Και δεν έχει και καμιά σπουδαία κίνηση τέτοια εποχή και ώρα στον Καρέα.


...πού πηγαίναν οι κοπέλες? Για να πάω να τις μαλώσω ρε παιδί μου :ye33:

Arkas
15-07-2012, 00:08
Μεγάλη προσοχή φιλαράκια !!!


Sent by Arkas via Tapatalk !

napgeo
15-07-2012, 00:52
πριν λίγο βγήκα στο μπαλκόνι για ένα τσιγάρο,


πέρασαν 4 παπιά, τα τρία ντελίβερι, όλοι χωρίς κράνος,

varadero με ζευγάρι, χωρίς κράνος,

supersport με ζευγάρι, χωρίς κράνος,

σκούτερ, το κράνος στο χέρι

σκούτερ, δύο κοπέλες, χωρίς κράνος,

supersport, με κράνος και μπουφάν.

Αυτοί πέρασαν σε λιγότερο από 5 λεπτά. Και δεν έχει και καμιά σπουδαία κίνηση τέτοια εποχή και ώρα στον Καρέα.



:re26:Περιγραφή λεπτομερής σε παρακαλώ στο ντύσιμο των θηλέων:u56::re25: Και κόψε το βλάπτει το forum..............................

Aggelos-Syros
17-07-2012, 13:37
:lo19::lo19::ye31:

BOXER
18-07-2012, 22:13
Εσυ Χρήστο μιλάς για ένα μηχανάκι.
Την χρόνια 2000 στον Κηφισό ένας ταριφας, απο την δεξιά λουριδα που ήταν, αποφάσισε με συνοπτικές διαδικασίες να παει στην τέρμα αριστερή :mad: !

Αποτέλεσμα:
Κατάφερε να "πετύχει" τρεις μοτοσικλέτες μαζι :eek: που βρίσκονταν ήδη στην αριστερή λουριδα!
Οι τρεις αυτοί μοτοσικλετιστές, ήταν φίλοι και εργάζονταν στην ίδια εταιρία, και κάθε πρωι πήγαιναν μαζι στην δουλεια τους!
Τι να πεις απο εκει και πέρα :( .

Το ευτύχημα ήταν ότι, κανένα απο τα τρία παιδιά δεν έιχε σοβαρό τραυματισμό :) !
Με τον ένα μάλιστα, είμασταν σε αντικρυστα κρεβάτια του... Πόνου :D !!!

forester
18-07-2012, 23:15
To 1998, me XT 600 είμαι στη Λένορμαν (Κολωνός στο ύψος του Αγ Κων/νου) με κατεύθυνση προς Αθήνα. 3 λωρίδες πάνε προς και μια -η λεωφορειλωρίδα- πάει προς Περιστέρι.
Ένα 127 -τα θυμάστε?- ξεκινάει από στάση και κάνει αναστροφή για να μπει στη λεωφορειολωρίδα!
Φυσικά έσκασα πάνω της με τα 60-70 που πήγαινα, καθότι και ψιλόβροχο:hmmm:
Μετά από αυτό (ευτυχώς δε χτύπησα, όντας με πλήρη εξοπλισμό και σωστό πέσιμο, αλλά και το Θεό συνεπιβάτη...) δε θεωρώ τίποτα μα τίποτα δεδομένο και πάντα πάω όσο επιφυλακτικά μπορώ. Πάντα με κράνος και μπουφάν! Μόνο τα μποτάκια έχω κόψει τα τελευταία χρόνια, από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο. Λάθος μου, αλλά με κούρασαν:o

ckk
19-07-2012, 00:49
Εσυ Χρήστο μιλάς για ένα μηχανάκι.
Την χρόνια 2000 στον Κηφισό ένας ταριφας, απο την δεξιά λουριδα που ήταν, αποφάσισε με συνοπτικές διαδικασίες να παει στην τέρμα αριστερή :mad: !

Αποτέλεσμα:
Κατάφερε να "πετύχει" τρεις μοτοσικλέτες μαζι :eek: που βρίσκονταν ήδη στην αριστερή λουριδα!
Οι τρεις αυτοί μοτοσικλετιστές, ήταν φίλοι και εργάζονταν στην ίδια εταιρία, και κάθε πρωι πήγαιναν μαζι στην δουλεια τους!
Τι να πεις απο εκει και πέρα :( .

Το ευτύχημα ήταν ότι, κανένα απο τα τρία παιδιά δεν έιχε σοβαρό τραυματισμό :) !
Με τον ένα μάλιστα, είμασταν σε αντικρυστα κρεβάτια του... Πόνου :D !!!

To 1998, me XT 600 είμαι στη Λένορμαν (Κολωνός στο ύψος του Αγ Κων/νου) με κατεύθυνση προς Αθήνα. 3 λωρίδες πάνε προς και μια -η λεωφορειλωρίδα- πάει προς Περιστέρι.
Ένα 127 -τα θυμάστε?- ξεκινάει από στάση και κάνει αναστροφή για να μπει στη λεωφορειολωρίδα!
Φυσικά έσκασα πάνω της με τα 60-70 που πήγαινα, καθότι και ψιλόβροχο:hmmm:
Μετά από αυτό (ευτυχώς δε χτύπησα, όντας με πλήρη εξοπλισμό και σωστό πέσιμο, αλλά και το Θεό συνεπιβάτη...) δε θεωρώ τίποτα μα τίποτα δεδομένο και πάντα πάω όσο επιφυλακτικά μπορώ. Πάντα με κράνος και μπουφάν! Μόνο τα μποτάκια έχω κόψει τα τελευταία χρόνια, από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο. Λάθος μου, αλλά με κούρασαν:o

Παιδιά δεν ξέρει κανείς από πού μπορεί να του γίνει η ζημιά.

Για αυτό ΠΑΝΤΑ κράνος. Όσο γίνεται...

Kimwnas
25-07-2012, 16:10
Προχτές βράδυ στην Εθνική, στο ρεύμα για Πειραιά γυρνώντας κομμάτια απο τη δουλειά και πηγαίνοντας νορμάλ στην μεσαία λωρίδα, βλέπω πλάι μου ένα TDR (τα θυμάστε?) σώβρακο (είχε δεν είχε φώτα,και κρεμόντουσαν...διάφορα) με ένα τύπο πάνω με φανελάκι τιραντέ,σορτσάκι και...σαγιονάρες (για κράνος ούτε λόγος) να γκαζώνει και να "ψάχνεται" γενικά... Πρέπει να του φάνηκα και εξωγήινος με κράνος,μπουφάν,γάντια...
Άλλες εποχές μπορεί να "τσίμπαγα"...πλέον δύσκολα, έχω πολύ πιό σημαντικά πράγματα να ασχοληθώ....

Για την ιστορία της υπόθεσης, αφού δεν του πρόσφερα την κόντρα που ήθελε, αποφάσισε να επιδείξει την τελική του TDR κάνοντας τις πιό ηλίθιες σφήνες στην κίνηση της εθνικής....

ckk
26-07-2012, 01:13
Προχτές βράδυ στην Εθνική, στο ρεύμα για Πειραιά γυρνώντας κομμάτια απο τη δουλειά και πηγαίνοντας νορμάλ στην μεσαία λωρίδα, βλέπω πλάι μου ένα TDR (τα θυμάστε?) σώβρακο (είχε δεν είχε φώτα,και κρεμόντουσαν...διάφορα) με ένα τύπο πάνω με φανελάκι τιραντέ,σορτσάκι και...σαγιονάρες (για κράνος ούτε λόγος) να γκαζώνει και να "ψάχνεται" γενικά... Πρέπει να του φάνηκα και εξωγήινος με κράνος,μπουφάν,γάντια...
Άλλες εποχές μπορεί να "τσίμπαγα"...πλέον δύσκολα, έχω πολύ πιό σημαντικά πράγματα να ασχοληθώ....

Για την ιστορία της υπόθεσης, αφού δεν του πρόσφερα την κόντρα που ήθελε, αποφάσισε να επιδείξει την τελική του TDR κάνοντας τις πιό ηλίθιες σφήνες στην κίνηση της εθνικής....

μπορούν όλοι αυτοί να με 'νικάνε'?

Λίγο μακριά μου όμως...

Xarleas
26-07-2012, 03:08
Χάρλεη παιδιά... Όσο πιο σιγά πας, τόσο μεγαλύτερη είναι η απόλαυση και η αίσθηση των κραδασμών που σε (φοβίζουν)... Όχι (μαλακίτσες) πιά !!!! Live to ride, ride to live!!!!

pepcr
26-07-2012, 11:19
Χάρλεη παιδιά... Όσο πιο σιγά πας, τόσο μεγαλύτερη είναι η απόλαυση και η αίσθηση των κραδασμών που σε (φοβίζουν)... Όχι (μαλακίτσες) πιά !!!! Live to ride, ride to live!!!!


Ωραίος ο χαρλεάς:ye33: