PDA

View Full Version : ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''


intruder
17-07-2012, 00:45
μου την δινει η συμπεριφορα στα τουριστικα μερη .ΕΚΤΟς κ αν ΠΡΙΝ κατσεις κανεις ειδικη συμφωνια,γιατι δεν υπαρχουν σχεδον παντου τιμοκαταλογοι περνεις οτι σε λεει η μυτη σου κ μετα ερχεται ο παραφουσκωμενος λογαριασμος στον ###### ''γιατι ειναι παραδοσιακο κ αγνο(αμα ειναι)το κρεας, το τυρι ,το αρνι,τα χορτα ,τα αυγα ,τα τσουκνιδια ,το κρασι,οι χαρτοπετσετες -οι διπλανοι σου στο τραπεζι, τα κουφωματα στο μαγαζι ,το τζακι ,η κουρελου,το ava για τα πιατα κτλ.ΟΛΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ κ το παραδοσιακο ειναι αγνο κ το πληρωνεις διπλα οσο θα το πληρωνες σε hot gourme εστιατορια σε ακριβη περιοχη στην μεγαλουπολη με σεφ τον ......τσελεμεντε.:u57:

ΡΕΕΕΕΕΕ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ???????μετα παραπονιεστε ''γιατι δεν εχει κινηση'''.
ναι βεβαια κανεις δεν σου ειπε να κατσεις με το ζορι αλλα κ δεν επιτρεπεται να μην υπαρχει τιμοκαταλογος τουλαχιστον εξω.Οχι ενας πινακας που γραφει οτι εχει ΑΡΝΙ-ΚΕΜΠΑΠ-ΚΟΚΟΡΕΤΣΙ λες κ ειμαι ζωων κ δεν τα βλεπω απο διπλα να γυρναν στις σουβλες.γραψε κ τιμη απο διπλα μεγαλε,αλλα βεβαια τοτε δεν θα μπει ο αλλος μεσα
εαν ειναι να παρω δανειο για να μεινω-φαω σε ''παραδοσιακο'' αστο.τρωω ΜΗ παραδοσιακο στο δ'κο μ το χωριο κ ''ζουσαν''.Απλα κ συ δεν θα χεις καταναλωση.:ye35:

Υ.Γ.Υπαρχουν κ εξαιρεσεις αλλα για να τις βρεις εχασες τη μιση μερα στο ψαξιμο κ αμα:D


ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ-3,5 ευρα ο γυρος κ 15 ευρω η πιτσα(ΣΥΒΟΤΑ)15 ΕΥΡΑ μια ομελετα στην βωβουσα(ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑ)40ΤΟ ΚΙΛΟ ΑΡΝΙ ΣΤΟ ΜΕΤΣΟΒΟ(ΧΑΧΑΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....):eek: .......ρε φουστη νηστικος θα μεινω αλλα οχι δεν τρωω ....σε ενα μηνα εσυ θα βγαλεις ολου του χρονου.-γιατι δεν σκεφτεσαι να δουλευεις ολο το χρονο κ να το μερος να εχει ολο το χρονο κινηση?η για το φπα 23% αλλα οταν δεν κοβεις αποδειξη κ στη ζηταω μουτρωνεις η ζητας κ τα ρεστα κ νιωθει ο ######ς πελατης κ τυψεις........
μπορει να λεω κ μλκιες αλλα ετσι μου βγηκε τωρα,εχω αδικο?

ckk
17-07-2012, 00:48
μου την δινει η συμπεριφορα στα τουριστικα μερη .ΕΚΤΟς κ αν ΠΡΙΝ κατσεις κανεις ειδικη συμφωνια,γιατι δεν υπαρχουν σχεδον παντου τιμοκαταλογοι περνεις οτι σε λεει η μυτη σου κ μετα ερχεται ο παραφουσκωμενος λογαριασμος στον ###### ''γιατι ειναι παραδοσιακο κ αγνο(αμα ειναι)το κρεας, το τυρι ,το αρνι,τα χορτα ,τα αυγα ,τα τσουκνιδια ,το κρασι,οι χαρτοπετσετες -οι διπλανοι σου στο τραπεζι, τα κουφωματα στο μαγαζι ,το τζακι ,η κουρελου,το ava για τα πιατα κτλ.ΟΛΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ κ το παραδοσιακο ειναι αγνο κ το πληρωνεις διπλα οσο θα το πληρωνες σε hot gourme εστιατορια σε ακριβη περιοχη στην μεγαλουπολη με σεφ τον ......τσελεμεντε.:u57:

ΡΕΕΕΕΕΕ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ???????μετα παραπονιεστε ''γιατι δεν εχει κινηση'''.
ναι βεβαια κανεις δεν σου ειπε να κατσεις με το ζορι αλλα κ δεν επιτρεπεται να μην υπαρχει τιμοκαταλογος τουλαχιστον εξω.Οχι ενας πινακας που γραφει οτι εχει ΑΡΝΙ-ΚΕΜΠΑΠ-ΚΟΚΟΡΕΤΣΙ λες κ ειμαι ζωων κ δεν τα βλεπω απο διπλα να γυρναν στις σουβλες.γραψε κ τιμη απο διπλα μεγαλε,αλλα βεβαια τοτε δεν θα μπει ο αλλος μεσα
εαν ειναι να παρω δανειο για να μεινω-φαω σε ''παραδοσιακο'' αστο.τρωω ΜΗ παραδοσιακο στο δ'κο μ το χωριο κ ''ζουσαν''.Απλα κ συ δεν θα χεις καταναλωση.:ye35:

Υ.Γ.Υπαρχουν κ εξαιρεσεις αλλα για να τις βρεις εχασες τη μιση μερα στο ψαξιμο κ αμα:D


ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ-3,5 ευρα ο γυρος κ 15 ευρω η πιτσα(ΣΥΒΟΤΑ)15 ΕΥΡΑ μια ομελετα στην βωβουσα(ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑ)40ΤΟ ΚΙΛΟ ΑΡΝΙ ΣΤΟ ΜΕΤΣΟΒΟ(ΧΑΧΑΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....):eek: .......ρε φουστη νηστικος θα μεινω αλλα οχι δεν τρωω ....σε ενα μηνα εσυ θα βγαλεις ολου του χρονου.-γιατι δεν σκεφτεσαι να δουλευεις ολο το χρονο κ να το μερος να εχει ολο το χρονο κινηση?η για το φπα 23% αλλα οταν δεν κοβεις αποδειξη κ στη ζηταω μουτρωνεις η ζητας κ τα ρεστα κ νιωθει ο ######ς πελατης κ τυψεις........
μπορει να λεω κ μλκιες αλλα ετσι μου βγηκε τωρα,εχω αδικο?

Οχι...

Vagelis Gar
17-07-2012, 00:50
Σε 2-3 αράδες είπες όλες τις αλήθειες
:re26::re26::re26::re26::re26::re26:.
Για αυτό από την επόμενη φορά....
http://img831.imageshack.us/img831/1209/dsc0149uk.jpg

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-07-2012, 01:08
Σε 2-3 αράδες είπες όλες τις αλήθειες

:re26::re26::re26::re26::re26::re26:.
Για αυτό από την επόμενη φορά....
http://img831.imageshack.us/img831/1209/dsc0149uk.jpg



Φίλε Βαγγέλη, έτσι όπως πάει η κατάσταση,

αυτό θα είναι ο κανόνας κ όχι η εξαίρεση ... :(

intruder
17-07-2012, 01:30
Σε 2-3 αράδες είπες όλες τις αλήθειες
:re26::re26::re26::re26::re26::re26:.
Για αυτό από την επόμενη φορά....




βαγγελα να πω οτι προσωπικα επειδη δεν με αρεσει να με ''πιανουν τον κολο'':p:D θυμα δεν επεσα ποτες,αλλα ρε ####το λυπαμαι εκεινους που περνουν τα βουνα η τις ακρογιαλιες για να ξεσκασουν,και οταν φευγουν απο το μαγαζι εχουν φατσα καυμενου, που του βγικε ξινο ,ενιωσε οντως κοροιδο κ την ''αλλη φορα θα προτημησει να κατσει σπιτακι του .μετα η υπαιθρος ερημωνει κ περνει σβαρνα κ αλλους .......
δηλαδη ενας οικογενιαρχης θελει το 1/5 του σημερινου βασικου για να φαει με την οικογενεια του σε ΄΄οικογενιακη-παραδοσιακη'' ψησταρια?Νεύρα ειπαμε κανεις δεν παει με το ζορι ,αλλα ολα κυκλος ειναι

napgeo
17-07-2012, 01:40
μου την δινει η συμπεριφορα στα τουριστικα μερη .ΕΚΤΟς κ αν ΠΡΙΝ κατσεις κανεις ειδικη συμφωνια,γιατι δεν υπαρχουν σχεδον παντου τιμοκαταλογοι περνεις οτι σε λεει η μυτη σου κ μετα ερχεται ο παραφουσκωμενος λογαριασμος στον ###### ''γιατι ειναι παραδοσιακο κ αγνο(αμα ειναι)το κρεας, το τυρι ,το αρνι,τα χορτα ,τα αυγα ,τα τσουκνιδια ,το κρασι,οι χαρτοπετσετες -οι διπλανοι σου στο τραπεζι, τα κουφωματα στο μαγαζι ,το τζακι ,η κουρελου,το ava για τα πιατα κτλ.ΟΛΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ κ το παραδοσιακο ειναι αγνο κ το πληρωνεις διπλα οσο θα το πληρωνες σε hot gourme εστιατορια σε ακριβη περιοχη στην μεγαλουπολη με σεφ τον ......τσελεμεντε.:u57:

ΡΕΕΕΕΕΕ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ???????μετα παραπονιεστε ''γιατι δεν εχει κινηση'''.
ναι βεβαια κανεις δεν σου ειπε να κατσεις με το ζορι αλλα κ δεν επιτρεπεται να μην υπαρχει τιμοκαταλογος τουλαχιστον εξω.Οχι ενας πινακας που γραφει οτι εχει ΑΡΝΙ-ΚΕΜΠΑΠ-ΚΟΚΟΡΕΤΣΙ λες κ ειμαι ζωων κ δεν τα βλεπω απο διπλα να γυρναν στις σουβλες.γραψε κ τιμη απο διπλα μεγαλε,αλλα βεβαια τοτε δεν θα μπει ο αλλος μεσα
εαν ειναι να παρω δανειο για να μεινω-φαω σε ''παραδοσιακο'' αστο.τρωω ΜΗ παραδοσιακο στο δ'κο μ το χωριο κ ''ζουσαν''.Απλα κ συ δεν θα χεις καταναλωση.:ye35:

Υ.Γ.Υπαρχουν κ εξαιρεσεις αλλα για να τις βρεις εχασες τη μιση μερα στο ψαξιμο κ αμα:D


ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ-3,5 ευρα ο γυρος κ 15 ευρω η πιτσα(ΣΥΒΟΤΑ)15 ΕΥΡΑ μια ομελετα στην βωβουσα(ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑ)40ΤΟ ΚΙΛΟ ΑΡΝΙ ΣΤΟ ΜΕΤΣΟΒΟ(ΧΑΧΑΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....):eek: .......ρε φουστη νηστικος θα μεινω αλλα οχι δεν τρωω ....σε ενα μηνα εσυ θα βγαλεις ολου του χρονου.-γιατι δεν σκεφτεσαι να δουλευεις ολο το χρονο κ να το μερος να εχει ολο το χρονο κινηση?η για το φπα 23% αλλα οταν δεν κοβεις αποδειξη κ στη ζηταω μουτρωνεις η ζητας κ τα ρεστα κ νιωθει ο ######ς πελατης κ τυψεις........
μπορει να λεω κ μλκιες αλλα ετσι μου βγηκε τωρα,εχω αδικο?


Αδυνατώ να σε πιστέψω. Για όνομα του Θεού:u55:

napgeo
17-07-2012, 01:43
Φίλε Βαγγέλη, έτσι όπως πάει η κατάσταση,

αυτό θα είναι ο κανόνας κ όχι η εξαίρεση ... :(



:u56:Εγώ αυτό Πρόεδρε το ζω από την ημέρα πού έγινα φαντάρος.

:Απορία:Εσείς τώρα το ανακαλύψατε. :u60:

:ye32:Άρα πρωτοπόρος όπως πάντα.............

GEO_K
17-07-2012, 01:43
ΝεύραΝεύραΝεύρα

paschalis
17-07-2012, 07:32
Να αεχισουμε να γραφουμε τη
Μαυρη Λιστα σε δικο της ξεχωριστο χωρο οπως αυτος?

Ομελετα στην πλατεια της Αρτοτινας
8 ευρω και 8 και η χωριατικη...Ουστ..Νεύρα

dimitrisgsx1400
17-07-2012, 09:04
Ετσι ακριβως ειναι!!Νεύρα Πιστευεται οτι αν πεσει το ΦΠΑ στην εστιαση θα αλλαξει κατι στις τιμες????? μη τρελαθουμε :u57: ....

ortho
17-07-2012, 09:31
Πολλοί δε θέλουν να βάλουν μυαλό! Προσπαθούν να βγάλουν τα σπασμένα σε όσους πετύχουν. Μόλις πριν λίγο διάβασα το εξής......που φυσικά δε γίνεται μόνο στη Ζάκυνθο!


Και ενώ η κατάσταση εξομαλύνεται σε ό,τι αφορά τους αλλοδαπούς τουρίστες, μεγάλη πίεση δέχονται οι περιοχές που δούλευαν κυρίως με Ελληνες, καθώς οι περισσότεροι συμπατριώτες μας δηλώνουν πως αδυνατούν φέτος να κάνουν διακοπές.
Αυτός είναι και ο λόγος που η Eνωση Ξενοδόχων Ζακύνθου ετοίμασε ειδικά ολοκληρωμένα εκπτωτικά πακέτα για Ελληνες τουρίστες. Oπως αναφέρει η πρόεδρος των ξενοδόχων του νησιού κ. Χριστίνα Τετράδη, στο εγχείρημα συμμετέχουν περίπου 30 ξενοδοχειακά-τουριστικά καταλύματα, 50 εστιατόρια-καφετέριες-μπαρ και η Κοινοπραξία Πλοίων του νησιού.
Ειδικότερα, τα πακέτα περιλαμβάνουν παροχή ύπνου σε ξενοδοχειακά και τουριστικά καταλύματα (από 20€ έως 110€), έκπτωση 10% έως 15% στους χώρους εστίασης, καθώς και έκπτωση 20% στα ακτοπλοϊκά εισιτήρια. Οι προσφορές ισχύουν μέχρι τις 20 Ιουλίου και από τις 25 Αυγούστου έως τις 30 Σεπτεμβρίου.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63685669

ΠΟΙΟΝ δουλεύουν;! Η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων πάει διακοπές ( αν πάει φέτος ) τον Αύγουστο! Μιά ζωή τον Ελληνα τουρίστα τον είχαν για πελάτη δεύτερης κατηγορίας κι ας είναι αυτός που τους έκανε τους μεγάλους λογαρισμούς. Ξενόδουλοι! Αντε μην πω τίποτε χειρότερο.

asotosios
17-07-2012, 10:33
Δυστηχως η ξενομανια στον τουρισμο ΔΕΝ μπορω να την καταλαβω...τοσα χρονια...
προτημουν τον ξενο τουριστα...που για μεσημεριανο θα φαει μια σαλατα στα 2...απο τον Ελληνα (τις καλες εποχες) που θα παραγγελνε για 3ης και θα ετρωγαν για 1 1/2.

οι τιμες στα ξενοδοχεια στον θεο σε σχεση με τα πακετα που κλεινουν οι ξενοι...

Εχει ο καιρος γυρισματα...και οποιος δεν εχει μυαλο θα βρεθει σε πολυ δυσκολη κατασταση...Νεύρα

Aggelos-Syros
17-07-2012, 14:00
All included είναι το μέλλον..........
Έχουμε καταντήσει ξένοι στην χώρα μας για να πάμε διακοπές..............
Θα τα κλείνουμε απο εξωτερικό 40% πιο φθηνά.
Ζω σε τουριστικό μέρος και το έχουν παραχέσει το θέμα..........
:u59::u59::u59::u59:

NLS
17-07-2012, 16:08
Φίλε Βαγγέλη, έτσι όπως πάει η κατάσταση,

αυτό θα είναι ο κανόνας κ όχι η εξαίρεση ... :(

Και λοιπόν;
Αυτά είναι τα ΚΑΛΑ που φέρνει η κρίση.

siraxanz
17-07-2012, 16:14
Εμείς οι καταναλωτές τους μάθαμε έτσι,

που δεν κοιτάμε ούτε την πρόσθεση στο λοιγαριασμό που μας φέρνουν,

μην μας παραξηγήσουν οι γύρω μας....

+ όσα στον συντάκτη του άρθρου:ye33:

egefalikos
17-07-2012, 16:29
Σε 2-3 αράδες είπες όλες τις αλήθειες
:re26::re26::re26::re26::re26::re26:.
Για αυτό από την επόμενη φορά....
http://img831.imageshack.us/img831/1209/dsc0149uk.jpg


Το καλύτερο τραπέζι έτρωσες Βαγγέλη! :ye33:
Βλέπω έκανες και το τελευταίο τσιγάρο, 4.00 Ε πήγανε τα άτιμα!!!:mad:

visavisk
17-07-2012, 21:25
Γιαυτο ΓΙΩΡΙΚΑ επροχτες σου ειπα φαι απο το σπιτι στην βολτα.
Για να εχουμε το κεφαλι μας ΗΣΥΧΟ!!!
Ασε σταματας οπου σου γουσταρη περνας και καλυτερα ρε αδερφε .....
Και δεν μας βγαινει η βολτα στον ΘΕΟ απο εξοδα....

forester
17-07-2012, 21:34
Παιδιά το ΣΚ στην Ψάθα δεν έπεφτε καρφίτσα!
Τα εστιατόρια - ταβέρνες, είχανε δεν είχανε 20% πληρότητα στις 15:00!
Προσωπικά κι επειδή την είχα πατήσει το προηγούμενο ΣΚ (45€ γάβρος, σαρδέλα ψητή, κολοκυθοκεφτέδες, χωριάτικη και 2 μπύρες) δεν πήρα ούτε καφέ όλο το ΣΚ, αν εξαιρέσω 2 μπύρες που ήπιαμε Κυριακή μεσημέρι, με ελαφρύ μεζέ και πάλι μας ήρθε 30€ το ζεύγος!
Αν δεν αλλάξουν νοοτροπία, ο κόσμος θα παίρνει πράγματα από το σπίτι, όπως κάνανε οι γονείς μας......
Αν ήθελαν , με τόσο κόσμο στην παραλία, θα μπορούσαν να είναι παραπάνω από γεμάτοι, να δουλέψουν και να κάνουν τζίρο. Αλλά θέλουν με το τίποτα (ελάχιστο κόπο εννοώ) να βγάλουν μεροκάματο!
Θα βρει η ταύλα το καρφί της, έλεγε ο παππούς μου;)

forester
17-07-2012, 21:35
Γιαυτο ΓΙΩΡΙΚΑ επροχτες σου ειπα φαι απο το σπιτι στην βολτα.
Για να εχουμε το κεφαλι μας ΗΣΥΧΟ!!!
Ασε σταματας οπου σου γουσταρη περνας και καλυτερα ρε αδερφε .....
Και δεν μας βγαινει η βολτα στον ΘΕΟ απο εξοδα....


+1200!!!!

jarhead
17-07-2012, 21:42
μου την δινει η συμπεριφορα στα τουριστικα μερη .ΕΚΤΟς κ αν ΠΡΙΝ κατσεις κανεις ειδικη συμφωνια,γιατι δεν υπαρχουν σχεδον παντου τιμοκαταλογοι περνεις οτι σε λεει η μυτη σου κ μετα ερχεται ο παραφουσκωμενος λογαριασμος στον ###### ''γιατι ειναι παραδοσιακο κ αγνο(αμα ειναι)το κρεας, το τυρι ,το αρνι,τα χορτα ,τα αυγα ,τα τσουκνιδια ,το κρασι,οι χαρτοπετσετες -οι διπλανοι σου στο τραπεζι, τα κουφωματα στο μαγαζι ,το τζακι ,η κουρελου,το ava για τα πιατα κτλ.ΟΛΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ κ το παραδοσιακο ειναι αγνο κ το πληρωνεις διπλα οσο θα το πληρωνες σε hot gourme εστιατορια σε ακριβη περιοχη στην μεγαλουπολη με σεφ τον ......τσελεμεντε.:u57:

ΡΕΕΕΕΕΕ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ???????μετα παραπονιεστε ''γιατι δεν εχει κινηση'''.
ναι βεβαια κανεις δεν σου ειπε να κατσεις με το ζορι αλλα κ δεν επιτρεπεται να μην υπαρχει τιμοκαταλογος τουλαχιστον εξω.Οχι ενας πινακας που γραφει οτι εχει ΑΡΝΙ-ΚΕΜΠΑΠ-ΚΟΚΟΡΕΤΣΙ λες κ ειμαι ζωων κ δεν τα βλεπω απο διπλα να γυρναν στις σουβλες.γραψε κ τιμη απο διπλα μεγαλε,αλλα βεβαια τοτε δεν θα μπει ο αλλος μεσα
εαν ειναι να παρω δανειο για να μεινω-φαω σε ''παραδοσιακο'' αστο.τρωω ΜΗ παραδοσιακο στο δ'κο μ το χωριο κ ''ζουσαν''.Απλα κ συ δεν θα χεις καταναλωση.:ye35:

Υ.Γ.Υπαρχουν κ εξαιρεσεις αλλα για να τις βρεις εχασες τη μιση μερα στο ψαξιμο κ αμα:D


ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ-3,5 ευρα ο γυρος κ 15 ευρω η πιτσα(ΣΥΒΟΤΑ)15 ΕΥΡΑ μια ομελετα στην βωβουσα(ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑ)40ΤΟ ΚΙΛΟ ΑΡΝΙ ΣΤΟ ΜΕΤΣΟΒΟ(ΧΑΧΑΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....):eek: .......ρε φουστη νηστικος θα μεινω αλλα οχι δεν τρωω ....σε ενα μηνα εσυ θα βγαλεις ολου του χρονου.-γιατι δεν σκεφτεσαι να δουλευεις ολο το χρονο κ να το μερος να εχει ολο το χρονο κινηση?η για το φπα 23% αλλα οταν δεν κοβεις αποδειξη κ στη ζηταω μουτρωνεις η ζητας κ τα ρεστα κ νιωθει ο ######ς πελατης κ τυψεις........
μπορει να λεω κ μλκιες αλλα ετσι μου βγηκε τωρα,εχω αδικο?


Η ομελετα απο στρουθοκαμηλο ητανε? Αμ το αρνι? 40 ευρω?
Ολοκληρο ζωντανο συμφερει καλυτερα!!!

GeorgeP
17-07-2012, 21:43
............................................Αν δεν αλλάξουν νοοτροπία, ο κόσμος θα παίρνει πράγματα από το σπίτι, όπως κάνανε οι γονείς μας......
...................................................................................

Αυτο φωναζω Θόδωρα μου τοσο καιρο.............ετσι πρέπει να κάνουμε και κυθριως ετσι επρεπε να καναμε χρονια τωρα.............
Αν δεν τρωγαμε στις ταβερνες ετσι για χαρη γουστου κι αν δεν ψωνιζαμε απο το Σουπερ Μαρκετ οτιδηποτε και οποιασδηποτε τιμης θα ειμασταν αλλου τωρα.

καποιοι το εκαναν ετσι οπως το περιγραφεις και καποιοι αλλοι τους κοροιδευαν αφου ηταν λεει υποτιμητικο.......αραγε που ειανι οι μεν τωρα και που οι δε.

intruder
18-07-2012, 14:48
οι γονεις(μεγαλο ποσοστο) μας το καναν πιστευω πιο πολυ απο συνηθεια παρα το οτι δεν εβγαιναν οικονομικα(εποχες 80-90-00)απλα το νοημα της ζωης του ελληνα ηταν η αποκτηση περιουσιας κ οχι η αποκτηση ψυχικης ευχαριστης:confused:
....κ γιατι να μην ειναι ανθρωπινες οι τιμες τους να ναι κ ο κοσμος ευχαριστημενος κ αυτοι γεματοι,να γινεται κ ο κυκλος του χρηματος να παρει κ το κρατος κ οι προμηθευτες κ οι μεταφορεις κ να ειναι ολοι ευτυχισμενοι:wha13:
...αααα ξεχασα στην ελλαδα η θα κλεψω κ θα αρπαξω οσο μπορεσω, η θα κλεισω κ θα κλεγομαι:p

bmwgogagis
18-07-2012, 14:54
μου την δινει η συμπεριφορα στα τουριστικα μερη .ΕΚΤΟς κ αν ΠΡΙΝ κατσεις κανεις ειδικη συμφωνια,γιατι δεν υπαρχουν σχεδον παντου τιμοκαταλογοι περνεις οτι σε λεει η μυτη σου κ μετα ερχεται ο παραφουσκωμενος λογαριασμος στον ###### ''γιατι ειναι παραδοσιακο κ αγνο(αμα ειναι)το κρεας, το τυρι ,το αρνι,τα χορτα ,τα αυγα ,τα τσουκνιδια ,το κρασι,οι χαρτοπετσετες -οι διπλανοι σου στο τραπεζι, τα κουφωματα στο μαγαζι ,το τζακι ,η κουρελου,το ava για τα πιατα κτλ.ΟΛΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ κ το παραδοσιακο ειναι αγνο κ το πληρωνεις διπλα οσο θα το πληρωνες σε hot gourme εστιατορια σε ακριβη περιοχη στην μεγαλουπολη με σεφ τον ......τσελεμεντε.:u57:

ΡΕΕΕΕΕΕ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ???????μετα παραπονιεστε ''γιατι δεν εχει κινηση'''.
ναι βεβαια κανεις δεν σου ειπε να κατσεις με το ζορι αλλα κ δεν επιτρεπεται να μην υπαρχει τιμοκαταλογος τουλαχιστον εξω.Οχι ενας πινακας που γραφει οτι εχει ΑΡΝΙ-ΚΕΜΠΑΠ-ΚΟΚΟΡΕΤΣΙ λες κ ειμαι ζωων κ δεν τα βλεπω απο διπλα να γυρναν στις σουβλες.γραψε κ τιμη απο διπλα μεγαλε,αλλα βεβαια τοτε δεν θα μπει ο αλλος μεσα
εαν ειναι να παρω δανειο για να μεινω-φαω σε ''παραδοσιακο'' αστο.τρωω ΜΗ παραδοσιακο στο δ'κο μ το χωριο κ ''ζουσαν''.Απλα κ συ δεν θα χεις καταναλωση.:ye35:

Υ.Γ.Υπαρχουν κ εξαιρεσεις αλλα για να τις βρεις εχασες τη μιση μερα στο ψαξιμο κ αμα:D


ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ-3,5 ευρα ο γυρος κ 15 ευρω η πιτσα(ΣΥΒΟΤΑ)15 ΕΥΡΑ μια ομελετα στην βωβουσα(ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑ)40ΤΟ ΚΙΛΟ ΑΡΝΙ ΣΤΟ ΜΕΤΣΟΒΟ(ΧΑΧΑΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....):eek: .......ρε φουστη νηστικος θα μεινω αλλα οχι δεν τρωω ....σε ενα μηνα εσυ θα βγαλεις ολου του χρονου.-γιατι δεν σκεφτεσαι να δουλευεις ολο το χρονο κ να το μερος να εχει ολο το χρονο κινηση?η για το φπα 23% αλλα οταν δεν κοβεις αποδειξη κ στη ζηταω μουτρωνεις η ζητας κ τα ρεστα κ νιωθει ο ######ς πελατης κ τυψεις........
μπορει να λεω κ μλκιες αλλα ετσι μου βγηκε τωρα,εχω αδικο?

Γιωργακη θα συμφωνήσω μαζι σου και θα σου πω μια κουβέντα στην τοπική διάλεκτο ( πάρε του πνακι μαζι'ς)
Χαχαχαχα




Sent by george via Tapatalk

zandesiro
18-07-2012, 18:06
Τοποθεσια: Χαλκιδικη.

Καταστημα: Μπουγατσα-Καφε.

Ατομα: 2 ενηλικες και ενα παιδακι 5,5 ετων.

Παραγγελια: 1 γαλλικος(φιλτρου),1 fredocapuchino,1 κακαο,μπουγατσα τυρι και μια με κρεμα και μια σπανακοτυρι.....

Εγω: Τι σας χρωσταω παρακαλω?

Σερβιτορος: 10 ευρω...

Εγω: Οριστε (20αρικο) αλλα με τα ρεστα θελω να μου φερετε και μια ΑΠΟΔΕΙΞΗ...

Σερβιτορος: (αφου ηρθε με ρεστα 10,60 αντι για 10ευρω.)Οριστε κυριε τελικα ειναι 9,40 και οχι 10.

Αν δεν ζητουσα αποδειξη θα επαιρνε το μπουρμπουαρ μονος του.....

ΖΗΤΑΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΜΕΡΗ.

Επειδη δεν ζητανε και πολλοι αν ζητησεις εσυ σε περνανε και για εφοριακο και εχεις και καλη εξυπηρετηση:sm7:.....

kwstas
19-07-2012, 01:44
Eχεις δικιο αλλα ο Ελληνας δεν αλλαζει!

siraxanz
19-07-2012, 10:15
Θα αλλάξει, θέλοντας και μη, αλλα θα αλλάξει...

Η large νοοτροπία στην κατανάλωση θα αλλάξει....:rolleyes:

Aggelos-Syros
19-07-2012, 10:42
:ye31::ye31:

ckk
20-07-2012, 00:29
Τοπ....................................,μπουγατσα τυρι .................................................πηρετηση:sm7:.....

:Απορία: :Απορία: :hmmm:

Vagelis Gar
20-07-2012, 01:30
Πολύ σωστή η πρόταση του Πασχάλη.
Μιας και όλοι λίγο πολύ γυρίζουμε καλό θα ήταν να γίνει η Black και η White list ανά την Ελλάδα για να ξέρουμε που θα καθίσουμε για ένα καφέ ή ένα πιάτο φαγητό και δεν θα μας ξουρίσουν.

Δεν είναι κακό ούτε ρουφιανιά τον κακό επαγγελματία να τον στήνεις στον τοίχο και τον καλό επαγγελματία να τον διαφημίζεις.
Και θα συμφωνήσω με τα παιδιά που είπαν πως λόγω κρίσης κάποιοι θα διορθωθούν και κάποιοι θα πάνε άκλαφτοι.

Και προσωπικά μιλώντας ποσώς με ενδιαφέρει αν τελικά διορθωθούν ή όχι. Έχω μάθει τις πιο πολλές φορές να φροντίζω να έχω το κατιτίς μαζί μου ώστε και να απολαύσω την βόλτα μου και να μην ματώσω οικονομικά.

kostas_366
20-07-2012, 02:57
Ετσι ακριβως ειναι!!Νεύρα Πιστευεται οτι αν πεσει το ΦΠΑ στην εστιαση θα αλλαξει κατι στις τιμες????? μη τρελαθουμε :u57: ....
Δεν θα αλλάξει κάτι. Έπεσε ο ΦΠΑ σε κρεβάρια, ξενοδοχείο, και οι τιμές έμειναν ίδιες.
3,30 καφές σε πλαστικό στο Ρίο. Δεν είναι πολλά βρε παιδιά?

NLS
20-07-2012, 10:09
ΠΑΡΑ πολλά.
Εγώ θα τον έδινα πίσω - χωρίς πληρωμή εννοείται - για να μην λέω τρελά, αυτά μόνο αν παράγγελνα χωρίς κατάλογο. Γιατί ΜΕ κατάλογο, φταις εσύ που παράγγειλες (αν παράγγειλες).

GeorgeP
20-07-2012, 10:18
Δεν θα αλλάξει κάτι. Έπεσε ο ΦΠΑ σε κρεβάρια, ξενοδοχείο, και οι τιμές έμειναν ίδιες.
3,30 καφές σε πλαστικό στο Ρίο. Δεν είναι πολλά βρε παιδιά?

Οχι, δεν ειανι πολλα.......ειναι κλοπη!!!!!
Αλλα Κωστα μου, αφου υπαρχουν πελατες -που δεν ειναι λιγοι - που τα δινουν γιατι να μην τον εχει και 4ε στο πλαστικο τον καφε?

η πιτσα στα 15-17ε ειναι λιγα? το σουβλακι (καλαμακι) στα 1,80-2,00 (σε καποιες πλατειες το δευτερο) ειναι λιγα? κι ομως Κωστα μου, δεν βρισκεις να κατσεις ουτε καθημερινη ουτε φυσικα Σ/Κ.

κι επειτα μιλαμε για κριση και οτι ο Ελληνας πειναει..........
Οταν εγραφα για τα τιγκα μαγαζια στην Ερμου οπου εχεις αναμονη 30 λεπτων σε δοκιμαστηρια και αλλα 30 λεπτα στα ταμεια, οταν εγραφα για τις τιγκα καφετεριες σε Νεα Σμυρνη και Θησειο με τον καφε στα 4 και 5ε μου λεγανε οτι ''οι ιδιοι και οι ιδιοι Ελληνες τα γεμιζουν....'' εννοωντας φυσικα το κεφαλαιο και τους πλουσιους.......αμ δε......σιγα μην εχει η Ελλαδα τοσους πλουσιους.........!

intruder
13-08-2013, 00:43
για τα νεα του παρωντος μια ερωτηση-ο φπα αλλαξε στα ''παραδοσιακα'' ?

Al Bandy
13-08-2013, 11:01
Η Ελλάδα ως προορισμός με αφήνει αδιάφορο. Είναι δυο έως τέσσερις φορές πιο ακριβή από όλες τις άλλες χώρες σήμερα. Από την στιγμή που θα μπω στην διαδικασία να μπω στο πλοίο, που αυτό δεν το γλιτώνω, μού κοστίζει δυο φορές φθηνότερα να περάσω δέκα μέρες στην "χι" χώρα παρά δέκα μέρες στην Ελλάδα.
Έχει παραγίνει το κακό. Έχουμε ξεπεράσει κάποια όρια. Να βάλουν νερό στο κρασί τους, τίποτα. Στην κοσμάρα τους αυτοί! Ε, λοιπόν τέτοιοι άνθρωποι με τέτοια μυαλά και νοοτροπία δεν αξίζουν ούτε μισό ευρώ μου.
Ακόμη και στις τοπικές βόλτες που κάνουμε την Κυριακή -που κάναμε γιατί τώρα τελευταία τις κόψαμε κι αυτές- έχουμε καθιερώσει πλέον και παίρνουμε μαζί μας φαγητό, καφέ και νερό από το σπίτι. Μαγαζιά, ταβερνούλες και άλλα κομμένα! Την στήνουμε κάτω απ' τα δέντρα και περνάμε μια χαρά. Ποιος χάνει? Δεν πειράζει, άσ' τους. Κακό τού κεφαλιού τους!

Τελευταίο δε ωραίο τού Έλληνα μαγαζάτορα, κάτι αναμενόμενο άλλωστε, η μείωση τού ΦΠΑ. Μειώθηκε ο ΦΠΑ αλλά μειώσεις στις τιμές δεν είδαμε!

Papadopaidi
20-08-2013, 02:59
Ας προσπαθήσουμε ΟΛΟΙ μας να επαινούμε τον
καλό επαγγελματία (στη προκειμένη περίπτωση στην
εστίαση) όπου παρέχει το ποιοτικό προϊόν σε χαμηλή τιμή
κ να διαπομπεύουμε επώνυμα κ με στοιχεία τον
απατεώνα-ημιμαθή-κουτοπόνηρο δήθεν επαγγελματία.

Troublemaker
20-08-2013, 09:54
Δεν θα αλλάξει κάτι. Έπεσε ο ΦΠΑ σε κρεβάρια, ξενοδοχείο, και οι τιμές έμειναν ίδιες.
3,30 καφές σε πλαστικό στο Ρίο. Δεν είναι πολλά βρε παιδιά?

Συγνωμη.....και ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΣΕΣ??????
Οταν μετακομισαμε απο Συρο Πατρα πριν 3 χρονια, μαθημενοι με τον μικροτερο φπα στο νησι κλπ κλπ, πινοντας το καφεδακι μας με 2-2,5 ευρω και γνωριζοντας κ τι θα πει κερασμα μιας κ υπαρχουν κ μαγαζατορες που εκτιμουν την συνεχομενη ή συχνη παρουσια σου στο μαγαζι,μας κακοφανηκε οταν ειδαμε τα εξοδα στην πολη να ανεβαινουν...
Ενταξει λεμε, κατι οι βενζινες κατι που ο φπα εκει ηταν κανονικος....
Κ επειδη ειχαμε πολυ καιρο να παμε,κατσαμε μια μερα σε ενα καφε στην Αγ.Νικολαου -προσεξαμε ομως να μην ειναι απο τα "περιφημα" 10 ευρω ο καφες, που ολως παραδοξως ειναι κ παντα γεματα!!!:confused:
Παιρνω λοιπον εγω μια πορτικαλαδα κ ο αντρας μου ενα φραπε.
Ερχεται η αποδειξη, την κοιταω απο περιεργεια κ μου πεφτει το σαγονι!!!!
"9 ευρω και κατι" (δε θυμαμαι ακριβως!) :eek:
Και ψαχνω να βρω την καλντερα!!!!!!!
Γιατι για να μου τα χρεωνει τοσο,ε τοτε μαλλον ειμαι στη Σαντορινη!!! :u59:
Αλλα καλντερα πουθενα.....αντιθετως,πακιστανοι,μαυροι με cd και τσαντες, ρυπανση και μια "βαβουρα" απο τον κοσμο που εμεις ειχαμε ξεσυνηθισει....
Ξανακοιταζω την αποδειξη γιατι δε το πιστευα, περιμεναμε κ μωρο τοτε κ ημασταν οσο να πεις "προσεκτικοι"...
Νννναι...τρομαρα μας!!!
4,20 Η ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ ΜΟΥ......Η ΜΠΛΕ!!!!!!
Και οπου αλλου κ να πηγαιναμε κατω απο 3,5 το φραπε δεν επεφτε με τιποτα! Ημαρτον δλδ! Κοντα 6 χρονια εφαγα τη ζωη μου στα καφε και ξερω και ποσο κοστιζει ο καφες και τα παγια εξοδα και και και...
ε οχι 4,20 η πορτοκαλαδα.....το μπουκαλακι το γυαλινο...!!!!!!
Ημαρτον!!!

Al Bandy
20-08-2013, 10:10
Φταίμε κι εμείς κάπου. Μην πηγαίνετε σ' αυτούς, μην τους κάνετε μάγκες. Αφήστε τους να κλείσουν τα λαμόγια!
Βρίσκουν και τα κάνουν.

MIHALIS TZIMAS
20-08-2013, 19:22
Φίλοι μου μερικές φορές υπερβαλετε...
Δεν υπάρχει χώρα στην Ευρώπη που να ειναι οικονομικοτερη της Ελλαδος.Φυσικα μέσα δεν μπορώ να βάλω Βουλγαριες,Αλβανιες,Ρουμανιες κτλ.
Πόσο πληρώνετε τη βενζίνη στην Ευρώπη;πόσο πληρώνετε το άθλιο φαγητό της Ευρώπης;πόσο πληρώνεις το νερό στην Ευρώπη;πόσο τη διαμονή σε high season;πόσο...πόσο... ;Η Ελλάδα ειναι φτηνή γι αυτό που προσφέρει.

Και τα λέω εγω που προτιμώ να ταξιδεύω εξωτερικό.Το κόστος ειναι στα ίδια περίπου επίπεδα.

Υπάρχουν στην Ελλάδα μέρη και μαγαζιά σε πολυ λογικές τιμές.Καταναλωτες σωστοί δεν υπάρχουν...

Troublemaker
20-08-2013, 19:53
Αισχροκερδεια υπαρχει παντου...πρεπει απλα να εχουμε ματια κ αυτιά ανοιχτα.
Εξω δεν εχω ταξιδεψει πολύ το λιγο ομως που πηγα δεν υπηρχε νερο ποσιμο, ο καφες ηταν χειροτερος απο ρεβιθακι -στην Τσεχια ανακαλύψαμε οτι υπηρχε φραπε, αποδειχθηκε οτι ηταν σε μαγαζι Ελληνα! :) -και πουθενά μα πουθενα δε μας εφερναν ψωμι αν δε το ζητουσαμε...το οποιο φυσικα ηταν χρεωσιμο....
Αλλα ας πουμε εισαι κατοικος στη Μυκονο για 4 χρονια κ πας στον περιπτερα σου που σε ξερει οτι μενεις εκει κ σου λεει 2, 5 ευρω το κουτακι το αναψυκτικο -εποχη 2005 περιπου-ε τοτε θες να του το κατσεις στο κεφαλι!!!!!

sent from the deep ocean..

MIHALIS TZIMAS
20-08-2013, 20:33
Πριν λίγο στη Λουτσα Πρεβεζηςhttp://img.tapatalk.com/d/13/08/21/ypy6uqu2.jpghttp://img.tapatalk.com/d/13/08/21/6eve8ubu.jpg
Και αμέσως μετά στη Λυγια (4€ το ποτό)
http://img.tapatalk.com/d/13/08/21/e6ary8yt.jpg

Και στο μαγαζι είμαστε 8 άτομα!!!!

ΖΗΤΩ Η ΜΥΚΟΝΟΣ!!!!

kwstas
20-08-2013, 20:56
Tην περασμενη εβδομαδα που καναμε ενα γυρο στη Ρουμανια 8 μερες....καφε, αναψυκτικα, μπυρες κτλ απο το τελευταιο χωριο μεχρι τα σοκακια στη Sighisoara που ηταν γεματα κοσμο οι τιμες ηταν ιδιες!
Αναφερομαι σε cafe-bar και οχι s.m.

MIHALIS TZIMAS
20-08-2013, 21:02
Σίγουρα , αλλα μη συγκρίνουμε ανομοια πράγματα.
Η Ρουμανία ειναι τίποτα μπροστά στην Ελλάδα.

Και η Αλβανία φτηνή ειναι...

Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι είμαστε σε έναν απο τους κορυφαίους προορισμούς παγκοσμίως!!!

kwstas
20-08-2013, 22:35
Σίγουρα , αλλα μη συγκρίνουμε ανομοια πράγματα.
Η Ρουμανία ειναι τίποτα μπροστά στην Ελλάδα.

Και η Αλβανία φτηνή ειναι...

Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι είμαστε σε έναν απο τους κορυφαίους προορισμούς παγκοσμίως!!!
Δεν αναφερομαι στο αντιτιμο αν ειναι φθηνο η ακριβο, στο οτι η τιμη των προιοντων ηταν ιδια και στα χωρια/πολεις και στα αξιοθεατα....

Οσο για το αν ειναι πισω η μπροστα θα φανει σε μερικα χρονια, να μη γινουμε χειροτεροι φοβαμε...στην Β.Ελλαδα τα τελευταια χρονια ολοενα και γινονται αγορες σε παραθαλασσιες περιοχες απο Ρουμανους, Τουρκους και Βουλγαρους.

MIHALIS TZIMAS
20-08-2013, 23:33
Καταλαβαίνω τι λες απλά νομίζω ότι στο συγκεκριμένο θέμα έχουμε βαλθεί να κατακρινουμε τις Ελληνικές επιχειρήσεις.κατα την άποψη μου πολυ κακώς.
Και εννοείται ότι δεν ειναι λογικό οι τιμές να ειναι ίδιες στο Κολωνακι με τους Κήπους Ζαγοριου καθώς και στο Κέντρο του Μονάχου με το Neustift.

intruder
21-08-2013, 00:51
οπως κ το εισοδημα του ελληνα δεν ειναι το ιδιο με του ευρωπαιου,οι τιμες ελλαδας στα μαγαζια εστιασης ειναι εαν οχι ακριβοτερες .ιδιες

MIHALIS TZIMAS
21-08-2013, 01:52
Με ποια χώρα το συγκρίνεις;

Al Bandy
21-08-2013, 15:30
Tην περασμενη εβδομαδα που καναμε ενα γυρο στη Ρουμανια 8 μερες....καφε, αναψυκτικα, μπυρες κτλ απο το τελευταιο χωριο μεχρι τα σοκακια στη Sighisoara που ηταν γεματα κοσμο οι τιμες ηταν ιδιες!
Αναφερομαι σε cafe-bar και οχι s.m.


Για πες μας ενδεικτικά μερικές, αν θυμάσαι.

kwstas
21-08-2013, 15:46
Για πες μας ενδεικτικά μερικές, αν θυμάσαι.
Χωρις να υπολογιζουμε τιποτα, πουθενα και απο φαγητο και απο μπυρες + κατι δωρακια Hard Rock Cafe κτλ για 8 μερες κατι παραπανω απο 500€ με βενζινες για 2500χλμ και διαμονη!!!

Εμειναν ρεστα και αυριο την ξανακανω για 2ο γυρο διακοπων....:D:D:D

GAGARIN
21-08-2013, 15:58
Για ριξε κανενα χαρτη με διαδρομη και εξτρα πληροφοριες .....υπνου . ..must to see ....κλπ

GSA

kwstas
22-08-2013, 01:23
Για ριξε κανενα χαρτη με διαδρομη και εξτρα πληροφοριες .....υπνου . ..must to see ....κλπ

GSA

Αν αναφερεσε σε εμενα...μου βαζεις δυσκολα!!

Δεν το χω και πολυ.

Απο αυριο ξαναφευγω για λιγο αλμυρα με την οικογενεια, οποτε θελεις μπορεις να με παρεις τηλ να σου τα πω, δεν ειναι τιποτα περιπλοκο!

Ως must to see η περιπλανηση στο αγνωστο απο επαρχιακους δρομους ειναι το ιδανικο, εκτος αν αναζητας κατι αλλο:cool:

GAGARIN
22-08-2013, 03:01
Αν αναφερεσε σε εμενα...μου βαζεις δυσκολα!!

Δεν το χω και πολυ.

Απο αυριο ξαναφευγω για λιγο αλμυρα με την οικογενεια, οποτε θελεις μπορεις να με παρεις τηλ να σου τα πω, δεν ειναι τιποτα περιπλοκο!

Ως must to see η περιπλανηση στο αγνωστο απο επαρχιακους δρομους ειναι το ιδανικο, εκτος αν αναζητας κατι αλλο:cool:

Ok ....η τελευταια παραγραφος ειναι η καλυτερη συμβουλη.....thanx.
καλα να περασεις.

GSA 1150

MIHALIS TZIMAS
22-08-2013, 12:13
Χωρις να υπολογιζουμε τιποτα, πουθενα και απο φαγητο και απο μπυρες + κατι δωρακια Hard Rock Cafe κτλ για 8 μερες κατι παραπανω απο 500€ με βενζινες για 2500χλμ και διαμονη!!!

Εμειναν ρεστα και αυριο την ξανακανω για 2ο γυρο διακοπων....:D:D:D

Ειναι εύκολο να κανεις μια ανάλυση των 500€;

kwstas
24-08-2013, 00:30
Ειναι εύκολο να κανεις μια ανάλυση των 500€;

Eιμαστε περ. 400χλμ απο Βουκουρεστι, δεν εχω την μεταβαση απο Αθηνα και τα διοδια, ισως και μια Δ/Ν με επιβαρυνση πανω κατω 300€.

Προχθες που εξωφλησα και την πιστωτικη διαπιστωσα οτι τελικα ηταν περ. 550€

Περιπου στα 190€ ηταν οι βενζινες, η διαμονη 120€, τα υπολοιπα ηταν υπερ αρκετα για διατροφη, μπυρες κτλ...

Gasgs
24-08-2013, 00:40
Μιλας για ενα άτομο έτσι ?

kwstas
24-08-2013, 01:07
Ναι, με αλλα ταξιδευαμε 2 και τα δωματια ηταν 2κλινα δια 2

Al Bandy
24-08-2013, 14:34
Ναι βρε, τι νομίζετε? Ότι θέλει καμιά περιουσία για να πας σ' αυτές τις χώρες? Πάμφθηνα είναι (ακόμα)!

Πιο πολύ σού στοιχίζει μια εβδομάδα στην Ελλάδα παρά μια εβδομάδα στην Ρουμανία. Έχω πάει 4 φορές και ξέρω. Γι' αυτό έγραψα και σε άλλο νήμα ότι η Ελλάδα ως προορισμός με αφήνει αδιάφορο.

Ειδικά γι' αυτούς που είναι κοντά στα σύνορα? Εγώ έχω τον δαίμονα τού πλοίου, όπου κι αν πάμε συν 140 ευρώ! :u59: Αν ζούσα κοντά σε σύνορα? Ουουουου! Κάθε Σ/Κ θα ήμουν κάπου έξω για τριήμερο. Πιο φτηνά θα μού κατέβαινε παρά αν έμενα μέσα.

Και φέτος λέω να πάω, αν λέω αν, με κόστος 550 ευρώ, υπολογισμένα με κομπιουτεράκι όλα μέσα και το πλοίο! :p Χλωμό αλλά το παλεύω μέχρι τελευταία στιγμή. :(

MIHALIS TZIMAS
24-08-2013, 14:40
Ναι βρε, τι νομίζετε? Ότι θέλει καμιά περιουσία για να πας σ' αυτές τις χώρες? Πάμφθηνα είναι (ακόμα)!

Πιο πολύ σού στοιχίζει μια εβδομάδα στην Ελλάδα παρά μια εβδομάδα στην Ρουμανία. Έχω πάει 4 φορές και ξέρω. Γι' αυτό έγραψα και σε άλλο νήμα ότι η Ελλάδα ως προορισμός με αφήνει αδιάφορο.

Ειδικά γι' αυτούς που είναι κοντά στα σύνορα? Εγώ έχω τον δαίμονα τού πλοίου, όπου κι αν πάμε συν 140 ευρώ! :u59: Αν ζούσα κοντά σε σύνορα? Ουουουου! Κάθε Σ/Κ θα ήμουν κάπου έξω για τριήμερο. Πιο φτηνά θα μού κατέβαινε παρά αν έμενα μέσα.

Και φέτος λέω να πάω, αν λέω αν, με κόστος 550 ευρώ, υπολογισμένα με κομπιουτεράκι όλα μέσα και το πλοίο! :p Χλωμό αλλά το παλεύω μέχρι τελευταία στιγμή. :(

Εννοείται πως αν κάποιος θεωρεί ότι υπερτερεί η Ρουμανία και η Βουλγαρία ως τουριστικοί προορισμοί σε σχέση με την Ελλάδα , συμφέρει να παει εκεί.Απλα για μένα ειναι προορισμοί Β'.

siraxanz
24-08-2013, 17:46
Μιχάλη, υπάρχουν πολλές οπτικές σεκάθε ταξίδι, ειδικα σε κάθε μοτοταξίδι....

Δεν θα υποτιμούσα καμμία χώρα σαν προορισμό

κ οι κατηγορίες Α Β Γ κλπ... επίσης δεν ταιριάζουν σε μοτοταξιδευτές....

Δεν είναι ο προορισμός.... αλλά το ταξίδεμα...

MIHALIS TZIMAS
24-08-2013, 18:32
Μιχάλη, υπάρχουν πολλές οπτικές σεκάθε ταξίδι, ειδικα σε κάθε μοτοταξίδι....

Δεν θα υποτιμούσα καμμία χώρα σαν προορισμό

κ οι κατηγορίες Α Β Γ κλπ... επίσης δεν ταιριάζουν σε μοτοταξιδευτές....

Δεν είναι ο προορισμός.... αλλά το ταξίδεμα...

Χάρη δεν υποτιμω καμία χώρα.Ολοι μας κατατασσουμε τους προορισμούς ανάλογα με το προσωπικό μας γούστο.Κι εγω αυτό εκφράζω την προσωπική μου αισθητική.
Για κάποιον άλλο Β' κατηγορίας μπορεί να ειναι η Σαντορινη ή το grossclockner κτλ. και Α κατηγορίας το Αργυροκαστρο και οι Αγιοι Σαράντα.

Δεν μπορω όμως να αφήνω πια ασχολίαστο το ότι η χώρα μου ειναι ακριβή και θα πάω Αλβανία ή Βουλγαρία ή Ρουμανία διακοπές γιατί ειναι φθηνότερα.Ναι ειναι φθηνότερα,για λίγο ακόμη,αλλα αυτό που βλέπεις δεν συγκρίνεται ,κατα την άποψη μου και ελπίζω και κατα την άποψη άλλων,με αυτό που βλέπεις στην Ελλάδα.
Οτι πληρώνεις παίρνεις.
Παρεπιμπτοντως έχω ταξιδέψει κι εγω σε αυτές τις χώρες.
Και ναι θα κατατασσω τους μοτοπροορισμους σε Α,Β,Γ ...Δεν ειναι δυνατόν να ειναι όλοι Α.
Δε μετράει μόνο το ταξιδεμα αλλα και ο προορισμός.

jmar
24-08-2013, 19:11
Οι μεγαλύτεροι μοτοταξιδευτες πανε σε χώρες Δ Ε και Ω ;)


Sent from my Hand using Fingers

intruder
24-08-2013, 19:50
Δεν μπορω όμως να αφήνω πια ασχολίαστο το ότι η χώρα μου ειναι ακριβή και θα πάω Αλβανία ή Βουλγαρία ή Ρουμανία διακοπές γιατί ειναι φθηνότερα.Ναι ειναι φθηνότερα,για λίγο ακόμη,αλλα αυτό που βλέπεις δεν συγκρίνεται ,κατα την άποψη μου και ελπίζω και κατα την άποψη άλλων,με αυτό που βλέπεις στην Ελλάδα.




σε καθε περιπτωση αγαπω την ΕΛΛΑΔΑ κ την θεωρω πανεμορφη , πολλες φορες(ειναι κ το ψυχολογικο) ανωτερη σαν προορισμο.
μεχρι εκει ομως,:u55:απο υποδομη μηδεν, κ απο κλεψιμο -αρπαχτη ο καθενας συναγωνιζεται ποιος θα κλεψει πιο πολυ:u60:

σε πολλα μερη οι τιμες ειναι ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΕΣ για μενα προσωπικα τουλαχιστον,κ ναι αφου ειμαι διπλα στα συνορα ....(οπου γης ,κ πατρις) ναι θα προτιμισω να παω ΚΑΙ καπου που με συμφερει οικονομικα ΕΣΤΩ Κ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ.

σαν δημιουργος του θεματος,προτεινω κ την δημιουργια θεματος που να παινευουμε επαγγελματιες κ καταστασεις που αξιζουν την προωθηση μας ΜΕ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ,
(οχι επειδη πηγε καπου ενας μεγιστανας ή κοροιδο,με το ζορι ειναι αποδεκτα ωραια σε τιμες)
γιατι για τον εναν η τιμη 6 ευρα η ''παραδοσιακη τυροπιτα'' τον 8/2012 στο ζαγορι ειναι φυσιολογικη ΑΛΛΑ για μενα( Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ) ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΕΚΤΗ :u57:

MIHALIS TZIMAS
24-08-2013, 20:09
Οι μεγαλύτεροι μοτοταξιδευτες πανε σε χώρες Δ Ε και Ω ;)


Sent from my Hand using Fingers

Ποιους εννοείς , γιατί αν εννοείς Ινδίες ,Σιβηριες κτλ, αυτοί ειναι ΑΑ φίλε μου.Αλλα δε θα συγκρινουμε ποτέ την τιμη του καφε στο Μαγκανταν με την τιμη του καφε στο Πηλιο.

MIHALIS TZIMAS
24-08-2013, 20:15
σε καθε περιπτωση αγαπω την ΕΛΛΑΔΑ κ την θεωρω πανεμορφη , πολλες φορες(ειναι κ το ψυχολογικο) ανωτερη σαν προορισμο.
μεχρι εκει ομως,:u55:απο υποδομη μηδεν, κ απο κλεψιμο -αρπαχτη ο καθενας συναγωνιζεται ποιος θα κλεψει πιο πολυ:u60:

σε πολλα μερη οι τιμες ειναι ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΕΣ για μενα προσωπικα τουλαχιστον,κ ναι αφου ειμαι διπλα στα συνορα ....(οπου γης ,κ πατρις) ναι θα προτιμισω να παω ΚΑΙ καπου που με συμφερει οικονομικα ΕΣΤΩ Κ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ.

σαν δημιουργος του θεματος,προτεινω κ την δημιουργια θεματος που να παινευουμε επαγγελματιες κ καταστασεις που αξιζουν την προωθηση μας ΜΕ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ,
(οχι επειδη πηγε καπου ενας μεγιστανας ή κοροιδο,με το ζορι ειναι αποδεκτα ωραια σε τιμες)
γιατι για τον εναν η τιμη 6 ευρα η ''παραδοσιακη τυροπιτα'' τον 8/2012 στο ζαγορι ειναι φυσιολογικη ΑΛΛΑ για μενα( Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ) ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΕΚΤΗ :u57:



Πριν μια εβδομάδα ήμουνα στους Κήπους Ζαγοριου.Εφαγα αρκετές φορές παραδοσιακή τυρόπιτα και την πλήρωσα γύρω στα 4€.Εμεινα σε καταπληκτικό καταλυμα με 35€.Ηπια ποτό με 5€.Καφε με 2€.
Παρατήρησα οτι είχε ελάχιστο κόσμο.

Αυτό που γενικά θέλω να πω ειναι οτι στην ελεύθερη αγορά ο καταναλωτής κάνει τη διαφορά.Κακοι επιχειρηματιες υπάρχουν παντού.Ο καταναλωτής τους κλείνει ή τους συντηρεί.

gsmaniac
24-08-2013, 20:42
Νομιζω οτι ολοι λετε το ιδιο πραγμα.....
Κανεις δεν θελει την ακρίβεια, χωρις να αξιζει....

Αλλα μεσα στην υπερβολη του γραπτου λογου, επεσε η συγκριση Ελλάδας με Ρουμανία, Βουλγαρία, αλβανια, κλπ εξωτικοι προρισμοι:cool2:

Νομιζω οτι δεν υπαρχει καν συγκριση....σε ομορφια και σε ποικιλια
Η θαλασσα και οι καιρικες συνθηκες, ειναι μοναδικες.....

Εχοντας επισκεφτει 3 φορες χειμερινα θερετρα στην βουλγαρια, μονο εκει μπορουν να συγκριθουν με εμας, σε ομορφια και οργανωση
Σε καλοκαιρινες διακοπές, η ελλαδα ειναι πανεμορφη....

Πολυ ενδιαφερον θεμα πάντως. ...:ye02:

Arkas
25-08-2013, 12:01
Φίλοι μου μερικές φορές υπερβαλετε...
Δεν υπάρχει χώρα στην Ευρώπη που να ειναι οικονομικοτερη της Ελλαδος.Φυσικα μέσα δεν μπορώ να βάλω Βουλγαριες,Αλβανιες,Ρουμανιες κτλ.
Πόσο πληρώνετε τη βενζίνη στην Ευρώπη;πόσο πληρώνετε το άθλιο φαγητό της Ευρώπης;πόσο πληρώνεις το νερό στην Ευρώπη;πόσο τη διαμονή σε high season;πόσο...πόσο... ;Η Ελλάδα ειναι φτηνή γι αυτό που προσφέρει.

Και τα λέω εγω που προτιμώ να ταξιδεύω εξωτερικό.Το κόστος ειναι στα ίδια περίπου επίπεδα.

Υπάρχουν στην Ελλάδα μέρη και μαγαζιά σε πολυ λογικές τιμές.Καταναλωτες σωστοί δεν υπάρχουν...
Σε μεγάλο ποσοστό,
συμφωνώ μαζί σου !

Al Bandy
25-08-2013, 17:11
Χάρη δεν υποτιμω καμία χώρα.Ολοι μας κατατασσουμε τους προορισμούς ανάλογα με το προσωπικό μας γούστο.Κι εγω αυτό εκφράζω την προσωπική μου αισθητική.
Για κάποιον άλλο Β' κατηγορίας μπορεί να ειναι η Σαντορινη ή το grossclockner κτλ. και Α κατηγορίας το Αργυροκαστρο και οι Αγιοι Σαράντα.



Μια ερώτηση: έχεις πάει Ρουμανία? Βουλγαρία? Όχι, όχι δεν εννοώ ούτε υπονοώ τίποτα, μην παρεξηγηθώ! Και πολύ καλά κάνεις και διαχωρίζεις σε Α,Β,Γ. Το προσωπικό γούστο και η αισθητική είναι αδιαπράγμευτα και σεβαστά. Για να καταλάβω το σκεπτικό σου ρωτάω, δηλαδή τον τρόπο με τον οποίο κατατάσσεις τις χώρες σε Α, Β, Γ κλπ.

Για να γίνω πιο σαφής. Μεταξύ άλλων έχω πάει και Τσεχία. Η Πράγα είναι από τις πιο όμορφες πόλεις που έχω δει αλλά έφυγα με τις χειρότερες εντυπώσεις. Τόσο πολύ, που κατατάσσω τους Τσέχους στον χειρότερο λαό που έχω επισκευθεί. Προτελευταίοι χειρότεροι είναι οι Έλληνες.
Για να πω -εγώ- αυτό είναι καλό ή κακό μετράει όοολο το πακέτο και όχι μόνο το φυσικό περιβάλλον. Γι' αυτό ρωτάω, έχεις πάει? Για να δω πώς σκέφτεται ο κάθε άνθρωπος.

V-STRONG
25-08-2013, 17:45
σιγουρα ο καθενας κατατασει σε διαφορα επιπεδα τους προορισμους που επισκεφτηκε με δικα του κριτηρια γιατι σιγουρα δεν ειναι ολοι στο ιδιο επιπεδο. αλλα οπως προειπαν και παραπανω φιλοι ο καταναλωτης οριζει την αγορα και αυτο ως συνειδηση λειπει απο τον ελληνα. δεν ειναι τυχαιο που καποια στιγμη το sadanski εγινε το monaco της βουλγαριας απο την καταναλωτικη μανια των βορειοελλαδιτων....

peterv
25-08-2013, 18:05
Ανατολικές χώρες ....

Σίγουρα για εναν Ελληνα δεν ειναι σαν την Ελλάδα καμια ξένη χώρα όσο καλή και να ειναι. (συμφωνώ με τον Μιχάλη)
Ακόμη και αν αυτή ειναι η Γαλλία η Αυστρία και τόσες άλλες , πόσο μάλλον οι ανατολικές χώρες που ακόμα ειναι πολλά χρόνια πίσω.






Sent from my iPhone using Tapatalk 2

MIHALIS TZIMAS
25-08-2013, 19:48
Μια ερώτηση: έχεις πάει Ρουμανία? Βουλγαρία? Όχι, όχι δεν εννοώ ούτε υπονοώ τίποτα, μην παρεξηγηθώ! Και πολύ καλά κάνεις και διαχωρίζεις σε Α,Β,Γ. Το προσωπικό γούστο και η αισθητική είναι αδιαπράγμευτα και σεβαστά. Για να καταλάβω το σκεπτικό σου ρωτάω, δηλαδή τον τρόπο με τον οποίο κατατάσσεις τις χώρες σε Α, Β, Γ κλπ.

Για να γίνω πιο σαφής. Μεταξύ άλλων έχω πάει και Τσεχία. Η Πράγα είναι από τις πιο όμορφες πόλεις που έχω δει αλλά έφυγα με τις χειρότερες εντυπώσεις. Τόσο πολύ, που κατατάσσω τους Τσέχους στον χειρότερο λαό που έχω επισκευθεί. Προτελευταίοι χειρότεροι είναι οι Έλληνες.
Για να πω -εγώ- αυτό είναι καλό ή κακό μετράει όοολο το πακέτο και όχι μόνο το φυσικό περιβάλλον. Γι' αυτό ρωτάω, έχεις πάει? Για να δω πώς σκέφτεται ο κάθε άνθρωπος.


Και στη Ρουμανία έχω παει και απο τη Βουλγαρία έχω περάσει κτλ.
Το εκανα πέρυσι το Πάσχα το ταξειδι αυτό.Εχουν ελάχιστα να σου δώσουν αυτές και απο πλευράς αξιοθεατων και απο πλευράς ανθρώπων.Δεν λέω τίποτα αλλά ελάχιστα.Ειναι λογικό το κόστος εκεί να ναι πολύ χαμηλό.

Μου θυμίζει τη σύγκριση των παραλιών της Ελλαδος με τα αντίστοιχα της Τουρκίας.

Χειρότερος λαός;Ελβετοί,Γάλλοι ανταγωνίζονται Τσέχους και Ελληνες επάξια.
Εννοείται οτι θα μπορούσαμε να είμαστε TOP.

Al Bandy
26-08-2013, 12:43
Και στη Ρουμανία έχω παει και απο τη Βουλγαρία έχω περάσει κτλ.
Το εκανα πέρυσι το Πάσχα το ταξειδι αυτό.Εχουν ελάχιστα να σου δώσουν αυτές και απο πλευράς αξιοθεατων και απο πλευράς ανθρώπων.Δεν λέω τίποτα αλλά ελάχιστα.Ειναι λογικό το κόστος εκεί να ναι πολύ χαμηλό.

Μου θυμίζει τη σύγκριση των παραλιών της Ελλαδος με τα αντίστοιχα της Τουρκίας.

Χειρότερος λαός;Ελβετοί,Γάλλοι ανταγωνίζονται Τσέχους και Ελληνες επάξια.
Εννοείται οτι θα μπορούσαμε να είμαστε TOP.

Διαφωνώ μαζί σου αλλά, όπως είπα, το κριτήριο τού καθενός είναι διαφορετικό (και σεβαστό). Εγώ και αξιοθέατα είδα και από τους ανθρώπους πήρα κάτι. Μιλάω για Ρουμανία.

Όσοι για τους Ελβετούς και τους Γάλλους δεν έχω γνώμη γιατί δεν έχω πάει παρά μόνο μια σύντομη στάση στο Παρίσι για να αλλάξω αεροπλάνο. Μιλάω μόνο γι' αυτούς που ξέρω και οι χειρότεροι λαοί απ' αυτούς που έχω πάει είναι Τσέχοι και Έλληνες.

GeorgeP
26-08-2013, 13:21
Eγω παλι στο Μονακο, στο καφε (δεν θυμαμαι ονομα) πανω απο το μεγαλο ''Π'' της ''πιστας'' της F1 καθομαι διπλα στην πισινα και πινω καπουτσινο με 1,70!!!! Τρωω σε μεσο εστιατοριο με 18ε το ατομο (3 πιατα και μπυρα) και κοιμαμαι στο Ambassador (http://www.ambassadormonaco.com/) με 150ε το δωματιο την ημερα και με πρωινο που δεν χρειαζεσαι μεσημεριανο.

Ειναι ατοπο να συγκρινουμε τιμες σε Ελλαδα και ευρωπη και ειναι τελειως χαζο να συγκρινουμε τιμες ελαλδας με χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ.
Στην Ελαλδα ο μεσος μισθος ειναι το 800αρι πια και στις χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ ειναι τα 100ε.....τι συγκρινουμε?

Οπου υπαρχει χρημα οι τιμες ανεβαινουν, και οπου υπαρχει χρημα και ο συναγωνισμος ειναι ανυπαρκτος -π.χ. ελλαδα - οι τιμες γινονται απλησιαστες.
Επι 30 χρονια στην Ελλαδα ερεε δανεικο χρημα και ενα δωματιο Ξενοδοχειου στην Ορεινη Κορινθια (πρωην ξενια) χρεωνοταν το 2011 200ε!!!!! Σημερα το ιδιο ξενοδοχειο και μαλιστα τον χειμωνα του 2013 χρεωνε το ιδιο δωματιο 130ε!!!!!!!!!!!!

Επισης, οπου υπαρχει χρημα τα νοικια ανεβαινουν.........για ρωτηστε ποσο νοικι πληρωνει ΣΗΜΕΡΑ η τρυπα του da capo στο Κολωνακι και θα καταλαβετε γιατι ο καφες του στοιχιζει 4,5ε.......
Στην Ν.Σμυρνη στον παλιο ''Αδωνι'' ας ρωτησουμε τι νοικι πληρωνει ο ενοικιαστης του στον ιδιοκτητη (παλιος γνωστος και φιλος απο το σχολειο) και μετα ας αναρωτηθουμε πως ο καφες τοων 15ε το κιλο (εσπρεσσο) φθανει στα φλιτζανια μας με 3ε το φλιτζανι! Αν μαθετε θα κρεμασει το σαγωνι σας...και για το da capo και για τον ''Αδωνι''.
Και μεσα σε ολα αυτα θα πρεπει να προσθεσουμε τα Δημοτικα τελη που καινε, την εφορια, το ΙΚΑ, τους μισθους και ποσα αλλα.....

ΤΙ απο ολα αυτα ισχυει στη Ρουμανια ξερουμε? ΤΙ απο ολα αυτα ισχυει στο Μονακο ξερουμε?

Αν ΔΕΝ ξερουμε τι συγκρινουμε τις αλλες χωρες με την Ελλαδα μας?

Και στο κατω κατω η χωρα μας ειναι ακριβη διοτι ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ. Στις αλλες χωρες αν ο καφες ακριβεινει στο ''χ'' μαγαζι την επομενη μερα δεν θα υπαρξει ουτε ενας πελατης, στην Ελλαδα?

Γιατι π.χ. ο ''Σαββας'' στην πλατεια Ν.Σμυρνης, στην Καλλιθεα, στο Μοναστηρακι εχει 2,60ε το σουβλακι με πιτα οταν ΟΛΟΙ οι αλλοι το εχουν απο 1,40 μεχρι 1,80? Διοτι, πολυ απλα, ΕΜΕΙΣ τυο το επιτρεπουμε σφου κανουμε ουρες για να το αγορασουμε!!!!

kwstas
26-08-2013, 13:33
Αν πας σε μεγαλες πολεις της Ρουμανιας Sibiu, Brasov, Bucuresti δεν θα δεις στα κεντρικα σημεια, εστιατορια, κεφε κτλ ανθρωπους με 100€ μισθο...

Να μη σου πω για τις δικες μας παραλιες στα Βορεια τι παιζει απο Ρουμανο-Βουλγαρο-Τουρκους......σε λιγα χρονια αν συνεχισουμε να περιμενουμε διορισμο στο Δημοσιο και μονιμοτητα, θα δουλευουμε εμεις σε αυτους για 100€!!

GeorgeP
26-08-2013, 15:21
Αν πας σε μεγαλες πολεις της Ρουμανιας Sibiu, Brasov, Bucuresti δεν θα δεις στα κεντρικα σημεια, εστιατορια, κεφε κτλ ανθρωπους με 100€ μισθο...

Να μη σου πω για τις δικες μας παραλιες στα Βορεια τι παιζει απο Ρουμανο-Βουλγαρο-Τουρκους......σε λιγα χρονια αν συνεχισουμε να περιμενουμε διορισμο στο Δημοσιο και μονιμοτητα, θα δουλευουμε εμεις σε αυτους για 100€!!

Θα δω με ποσα? με 200? με 50?............μην ξεχνας, αν και το εχω γραψει πολλες φορες, οτι απο το 2001 μεχρι και το 2010 ο χωρος εργασιας μου περαν του Πειραια και της Ελλαδας ηταν η Βουλγαρια, Ρουμανια, Ουκρανια και Ρωσια.
Πολεις οπως η Κωσταντζα, το Νεσσεμπουρ, η Οδησσος το Σοτσι κ.α. ηταν το δευτερο σπιτι μου.
Οι υπαλληλλοι μας στα γραφεια μας σε αυτες τις πολεις δεν επαιρναν παραπανω απο 200us$ μηνιαιως......US$ οχι ευρο για να καταλαβαινουμε τι λεμε.....

Κακως περιμενε, οποιος περιμενε, διορισμο στο δημοσιο και τοτε και τωρα και αυριο.........
Η μονιμοτητα φυραινει το μυαλο.......κανει το ανθρωπο αραχτο με κανενα ενδιαφερον για το αυριο αφου ολα ειναι μονιμως τακτοποιημενα.

MIHALIS TZIMAS
26-08-2013, 17:42
Eγω παλι στο Μονακο, στο καφε (δεν θυμαμαι ονομα) πανω απο το μεγαλο ''Π'' της ''πιστας'' της F1 καθομαι διπλα στην πισινα και πινω καπουτσινο με 1,70!!!! Τρωω σε μεσο εστιατοριο με 18ε το ατομο (3 πιατα και μπυρα) και κοιμαμαι στο Ambassador (http://www.ambassadormonaco.com/) με 150ε το δωματιο την ημερα και με πρωινο που δεν χρειαζεσαι μεσημεριανο.

Ειναι ατοπο να συγκρινουμε τιμες σε Ελλαδα και ευρωπη και ειναι τελειως χαζο να συγκρινουμε τιμες ελαλδας με χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ.
Στην Ελαλδα ο μεσος μισθος ειναι το 800αρι πια και στις χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ ειναι τα 100ε.....τι συγκρινουμε?

Οπου υπαρχει χρημα οι τιμες ανεβαινουν, και οπου υπαρχει χρημα και ο συναγωνισμος ειναι ανυπαρκτος -π.χ. ελλαδα - οι τιμες γινονται απλησιαστες.
Επι 30 χρονια στην Ελλαδα ερεε δανεικο χρημα και ενα δωματιο Ξενοδοχειου στην Ορεινη Κορινθια (πρωην ξενια) χρεωνοταν το 2011 200ε!!!!! Σημερα το ιδιο ξενοδοχειο και μαλιστα τον χειμωνα του 2013 χρεωνε το ιδιο δωματιο 130ε!!!!!!!!!!!!

Επισης, οπου υπαρχει χρημα τα νοικια ανεβαινουν.........για ρωτηστε ποσο νοικι πληρωνει ΣΗΜΕΡΑ η τρυπα του da capo στο Κολωνακι και θα καταλαβετε γιατι ο καφες του στοιχιζει 4,5ε.......
Στην Ν.Σμυρνη στον παλιο ''Αδωνι'' ας ρωτησουμε τι νοικι πληρωνει ο ενοικιαστης του στον ιδιοκτητη (παλιος γνωστος και φιλος απο το σχολειο) και μετα ας αναρωτηθουμε πως ο καφες τοων 15ε το κιλο (εσπρεσσο) φθανει στα φλιτζανια μας με 3ε το φλιτζανι! Αν μαθετε θα κρεμασει το σαγωνι σας...και για το da capo και για τον ''Αδωνι''.
Και μεσα σε ολα αυτα θα πρεπει να προσθεσουμε τα Δημοτικα τελη που καινε, την εφορια, το ΙΚΑ, τους μισθους και ποσα αλλα.....

ΤΙ απο ολα αυτα ισχυει στη Ρουμανια ξερουμε? ΤΙ απο ολα αυτα ισχυει στο Μονακο ξερουμε?

Αν ΔΕΝ ξερουμε τι συγκρινουμε τις αλλες χωρες με την Ελλαδα μας?

Και στο κατω κατω η χωρα μας ειναι ακριβη διοτι ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ. Στις αλλες χωρες αν ο καφες ακριβεινει στο ''χ'' μαγαζι την επομενη μερα δεν θα υπαρξει ουτε ενας πελατης, στην Ελλαδα?

Γιατι π.χ. ο ''Σαββας'' στην πλατεια Ν.Σμυρνης, στην Καλλιθεα, στο Μοναστηρακι εχει 2,60ε το σουβλακι με πιτα οταν ΟΛΟΙ οι αλλοι το εχουν απο 1,40 μεχρι 1,80? Διοτι, πολυ απλα, ΕΜΕΙΣ τυο το επιτρεπουμε σφου κανουμε ουρες για να το αγορασουμε!!!!

Ετσι ακριβώς.

MIHALIS TZIMAS
26-08-2013, 17:48
Διαφωνώ μαζί σου αλλά, όπως είπα, το κριτήριο τού καθενός είναι διαφορετικό (και σεβαστό). Εγώ και αξιοθέατα είδα και από τους ανθρώπους πήρα κάτι. Μιλάω για Ρουμανία.

Όσοι για τους Ελβετούς και τους Γάλλους δεν έχω γνώμη γιατί δεν έχω πάει παρά μόνο μια σύντομη στάση στο Παρίσι για να αλλάξω αεροπλάνο. Μιλάω μόνο γι' αυτούς που ξέρω και οι χειρότεροι λαοί απ' αυτούς που έχω πάει είναι Τσέχοι και Έλληνες.

Εννοείται ότι καθετί ειναι υποκειμενικό.

Αλλα σε ολα αυτά υπάρχει και μια παγκόσμια αντικειμενικότητα που αποδίδεται σε παγκόσμια site , σε παγκόσμιες αξιολογήσεις και σε παγκόσμιες επιλογές.Και αυτές δηλώνουν ότι η Ελλάδα ως προορισμός ειναι κορυφαίος και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με Χώρες όπως η Ρουμανια,η Βουλγαρία κτλ.

Δες λίγο πως ανεβαίνουν χρόνο με το χρόνο οι τιμές για τις μέτριες παροχές της Κροατιας.

kwstas
26-08-2013, 18:18
Θα δω με ποσα? με 200? με 50?............μην ξεχνας, αν και το εχω γραψει πολλες φορες, οτι απο το 2001 μεχρι και το 2010 ο χωρος εργασιας μου περαν του Πειραια και της Ελλαδας ηταν η Βουλγαρια, Ρουμανια, Ουκρανια και Ρωσια.
Πολεις οπως η Κωσταντζα, το Νεσσεμπουρ, η Οδησσος το Σοτσι κ.α. ηταν το δευτερο σπιτι μου.
Οι υπαλληλλοι μας στα γραφεια μας σε αυτες τις πολεις δεν επαιρναν παραπανω απο 200us$ μηνιαιως......US$ οχι ευρο για να καταλαβαινουμε τι λεμε.....

Κακως περιμενε, οποιος περιμενε, διορισμο στο δημοσιο και τοτε και τωρα και αυριο.........
Η μονιμοτητα φυραινει το μυαλο.......κανει το ανθρωπο αραχτο με κανενα ενδιαφερον για το αυριο αφου ολα ειναι μονιμως τακτοποιημενα.

Δεν ειπα κατι διαφορετικο φιλε μου...συμφωνω με αυτα που λες, ο καλος μισθος εξω ειναι 300-400€ σε αστυνομικους-τραπεζικους και 2-3 αλλα επαγγελματα!
Ανεργια δεν εχει γιατι εχουν αλλα ωραρια και οχι 5ημερο!
Σιγα-σιγα που θελουν να μας το περασουν προς τα εκει παει η δουλεια (ευχομαι να μη γινει γιατι το θεωρω καταστροφικο).

Οσο για το Δημοσιο, επειδη και εγω λογω δουλειας κατεβαινω Αθηνα-Θεσ/νικη και σε αλλες μεγαλες πολεις σε εμας εδω πανω που η κοινωνια ειναι πιο μικρη, να δεις τι γινοταν πριν απο καθε εκλογες για ενα διορισμο και ποσοι εχουν μετατεθει στην εφορια απο ΟΤΑ/ΟΣΕ χωρις πτυχιο κτλ για τον καλο μισθο που αρπαζαν τοσα χρονια!!!

GeorgeP
26-08-2013, 18:53
Δεν ειπα κατι διαφορετικο φιλε μου...συμφωνω με αυτα που λες, ο καλος μισθος εξω ειναι 300-400€ σε αστυνομικους-τραπεζικους και 2-3 αλλα επαγγελματα!
Ανεργια δεν εχει γιατι εχουν αλλα ωραρια και οχι 5ημερο!
Σιγα-σιγα που θελουν να μας το περασουν προς τα εκει παει η δουλεια (ευχομαι να μη γινει γιατι το θεωρω καταστροφικο).

αγαπητέ μου φιλε, το εχω ξαναπει πολλες φορες, η ελλαδα δεν προκεται να γινει Βαλκανια στο μισθολγιο της ποτε. Ο λογος ειναι απλος, ανηκε, ανηκει και θα ανηκει στην Δυση;) Οι χωρες που αναφερεσαι ανηκαν στο ανατολικο μπλοκ επι 60 χρονια με οικονομιες που κι αυτες ανηκαν στο ιδιο μπλοκ δλδ χαμηλες. Τωρα ανηκουν κιαυτες στην δυση και οδευουν αργα-αργα προς την οικονομικη ολοκληρωση του καπιταλισμου. Γιαυτο και οι τιμες ανεβαινουν και σε αυτες τις χωρες αργα-αργα, αλλα πριν απο τις τιμες ανεβαινουν και οι μισθοι αργα-αργα κι αυτοι αλλα ανεβαινουν. Λογω του παροντος νηματος εκανα ενα τηλεφωνο στην παλια μου εταιρεια και ρωτησα σε τι ποσα παιζουν οι μισθοι των υπαλληλων της στα γραφεια της σε αυτες τις χωρες, Εγω αφησα τον μισθο του υπαλληλου στα 150$ και σημερα ειναι στα 200, τον μισθο του managing director στα 300$ και τωρα εχει παει 450$........
Τωρα στην Ελλαδα περναμε την μπορα με το μισθολογιο αλλα δεν θα μεινει για παντα εδω που ειναι σημερα να εισαι σιγουρος.


Οσο για το Δημοσιο, επειδη και εγω λογω δουλειας κατεβαινω Αθηνα-Θεσ/νικη και σε αλλες μεγαλες πολεις σε εμας εδω πανω που η κοινωνια ειναι πιο μικρη, να δεις τι γινοταν πριν απο καθε εκλογες για ενα διορισμο και ποσοι εχουν μετατεθει στην εφορια απο ΟΤΑ/ΟΣΕ χωρις πτυχιο κτλ για τον καλο μισθο που αρπαζαν τοσα χρονια!!!

Γιαυτο λεω οτι ''ολοι μαζι τα φαγαμε'' διοτι ψηφιζαμε αυτους οι οποιοι θα μας πληρωναν για να καθομαστε εις βαρος των αλλων. Συγνωμη αλλα αυτη ειναι η πεποιθηση μου.....

ortho
26-08-2013, 20:26
Σίγουρα, ο μισθός δε θα μείνει εδώ που είναι, θα πέσει κι άλλο.
Είναι ήδη πραγματικότητα μισθοί των 180 ευρώ νεττο για 4ωρη εργασία....

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

kwstas
26-08-2013, 22:40
Σίγουρα, ο μισθός δε θα μείνει εδώ που είναι, θα πέσει κι άλλο.
Είναι ήδη πραγματικότητα μισθοί των 180 ευρώ νεττο για 4ωρη εργασία....

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

Kαι σε πολλες περιπτωσεις το 4ωρο ειναι μονο στα χαρτια...πραγματικα ειναι πολυ περισσοτερες οι ωρες!!!

mpampis
27-08-2013, 11:52
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΕΣ ουτε για τις τιμες ουτε για την ποιοτητα.
ΠΑΝΤΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ.
Κανενας μαγαζατορας δεν βγαινει με το μαστιγιο να σε βαλει μεσα,αν δεν εχει καταλογο εξω το μαγαζι πριν κατσεις ζητας εναν,ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν.
ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ανοιγουμε και κλεινουμε μαγαζια,η τουλαχιστον ετσι θα επρεπε.
Πλεον τα τελευταια 5 χρονια ψαχνομαι παντου.παντου υπαρχουν ανθρωποι που εχουν καταπληκτικοι ποιοτητα με πολυ καλες τιμες....
Παραδειγμα προσφατο.....
Τοπος Χανια...
ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ με παρεα πηγα στο κηπο χανιων...
Βαφλα με μια μπαλα παγωτο.......7!!!!!!!!! Ευρω
ευτυχως ειχαμε πολυ νερο στο τραπεζι και συνηλθα....
Την επομενη μερα βολτα στη παλια πολη χανιων βρισκω μικρο ζαχαροπλαστειο-καφε ,που το εχει πιτσιρικος αθηναιος που τα παρατησε ολα κ εμεινε χανια,σε γραφικοτατο στενακι ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΓΛΥΚΑ,καταπληκτικη ποιοτητα,ΟΛΟΦΡΕΣΚΑ.εως 2.20 οτι και να επερνες.
Απο σιροπιαστα,απιστευτες παστες,τσιζκεικ με ανθοτυρο(επιτελους τελος το φιλαδελφεια).φαγαμε 3 γλυκα πληρωσαμε λιγοτερα απο την χαζοβαφλα μας κερασαν και οι φιλοξενοτατοι ιδιοκτητες και ενα καραφακι τσικουδια,ειπαμε και δυο κουβεντες,γνωριστηκαμε.....
Φιλοι μου ολα εξαρτωντε απο εμας που πληρωνουμε ΟΛΑ.
Η πανεμορφη Ελλαδιτσα μας εχει απιστευτες ομορφιες και καταπληκτικους ανθρωπους παντου,απλα πρεπει να τα ανακαλυψουμε.
Ας αφησουμε την κλαψα για τις τιμες κ τα μαγαζια και ας γινουμε σωστοι καταναλωτες.
Ας κατσουμε μονο στα σωστα μαγαζια,ας βοηθησουμε μονο αυτους που αξιζουν.
Σιγα σιγα πρεπει να αλλαξουμε τον τροπο που κοιταμε ενα μαγαζι.
Ολα ειναι στο χερι μας

GeorgeP
27-08-2013, 12:20
Σίγουρα, ο μισθός δε θα μείνει εδώ που είναι, θα πέσει κι άλλο.

Οταν ξυπνησεις απο τον ληθαργο να μας το πεις........στα σιγουρα ομως.:p


Είναι ήδη πραγματικότητα μισθοί των 180 ευρώ νεττο για 4ωρη εργασία....

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

αυτοι υπηρχαν και επι κατοτατου μισθου των 700ε.........σε επαιρναν για 4 ωρες σου εδιναν οσο ηθελαν (χωρις ασφαλιση) και ολα καλα. ¨Η μηππως θελεις να μου πεις οτι τα delivery το 2008-2009 επαιρναν 700ε μικτα? Αλλα φυσικα και δεν μιλουσε ουδεις....τι μας ενοιαζε αλλωστε? εμεις αμοιβομασταν με 200ε? οχι!! ο αλλος ηταν.......οποταν ας προσεχε ο αλλος......

asotosios
27-08-2013, 13:32
Το οτι εμεις ακριβαινουμε τα πραγματα ειναι η μεγαλη αληθεια...

Ετσι εγινε με τον καφε...
Ετσι εγινε με τα δωματια...
Ετσι εγινε με τα σπιτια και τα ευκολα δανεια...κτλ κτλ

Επιτελους ο Ελληνας πρεπει να αποκτησει καταναλωτικη συνηδηση...

Δεν μπορει ο αλλος να σε χρεωνει οσο θελει...και εσυ απλα να μπαινεις σε ουρα για να το καταναλωσεις...αν δεν καταναλωσει κανεις τοτε οι τιμες θα πεσουν...
Πχ Γρηγορης κτλ κτλ ο καφες στο χερι καποτε εκανε σχεδον 3ευρω αν οχι και λιγο παραπανω...
πλεον ειναι στην μιση τιμη...
3ευρω για να παρεις καφε στο πλαστικο δεν ειναι λογικο...

Σε πολεις οπως η Ρωμη που δεν ειναι καθολου φθηνες κατα τα αλλα, ο εσπρεσσο εχει 50λεπτα βεβαα εκει εσπρεσσο σημαινει ρουφιξια και φευγα αλλα τελος παντων...
οταν πηρε αυξηση 10λεπτα αν θυμαμαι καλα...οι ιδιοι οι Ιταλοι κανανε μποικοταζ για μια εβδομαδα και ο καφες ξαναφθηνηνε...ειχε γινει προτοσελιδο στην Ιταλια...Ετσι μενουν οι τιμες σε λογικα επιπεδα...

Al Bandy
27-08-2013, 13:48
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΕΣ ουτε για τις τιμες ουτε για την ποιοτητα.
ΠΑΝΤΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ.
Κανενας μαγαζατορας δεν βγαινει με το μαστιγιο να σε βαλει μεσα,αν δεν εχει καταλογο εξω το μαγαζι πριν κατσεις ζητας εναν,ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν.
ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ανοιγουμε και κλεινουμε μαγαζια,η τουλαχιστον ετσι θα επρεπε.
Πλεον τα τελευταια 5 χρονια ψαχνομαι παντου.παντου υπαρχουν ανθρωποι που εχουν καταπληκτικοι ποιοτητα με πολυ καλες τιμες....
Παραδειγμα προσφατο.....
Τοπος Χανια...
ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ με παρεα πηγα στο κηπο χανιων...
Βαφλα με μια μπαλα παγωτο.......7!!!!!!!!! Ευρω
ευτυχως ειχαμε πολυ νερο στο τραπεζι και συνηλθα....
Την επομενη μερα βολτα στη παλια πολη χανιων βρισκω μικρο ζαχαροπλαστειο-καφε ,που το εχει πιτσιρικος αθηναιος που τα παρατησε ολα κ εμεινε χανια,σε γραφικοτατο στενακι ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΓΛΥΚΑ,καταπληκτικη ποιοτητα,ΟΛΟΦΡΕΣΚΑ.εως 2.20 οτι και να επερνες.
Απο σιροπιαστα,απιστευτες παστες,τσιζκεικ με ανθοτυρο(επιτελους τελος το φιλαδελφεια).φαγαμε 3 γλυκα πληρωσαμε λιγοτερα απο την χαζοβαφλα μας κερασαν και οι φιλοξενοτατοι ιδιοκτητες και ενα καραφακι τσικουδια,ειπαμε και δυο κουβεντες,γνωριστηκαμε.....
Φιλοι μου ολα εξαρτωντε απο εμας που πληρωνουμε ΟΛΑ.
Η πανεμορφη Ελλαδιτσα μας εχει απιστευτες ομορφιες και καταπληκτικους ανθρωπους παντου,απλα πρεπει να τα ανακαλυψουμε.
Ας αφησουμε την κλαψα για τις τιμες κ τα μαγαζια και ας γινουμε σωστοι καταναλωτες.
Ας κατσουμε μονο στα σωστα μαγαζια,ας βοηθησουμε μονο αυτους που αξιζουν.
Σιγα σιγα πρεπει να αλλαξουμε τον τροπο που κοιταμε ενα μαγαζι.
Ολα ειναι στο χερι μας

Εγώ φίλε μου δεν θα κάτσω να μπω σε διαδικασίες αλά Ιντιάνα Τζόουνς να ψάχνω με χάρτη ποιος είναι πιο φτηνός για να πιω καφέ. Φαντάσου να πας σε μια πόλη και να ψάχνεις ένα-ένα τα μαγαζιά για να πιεις καφέ. Η απόλυτη ξενέρα!

Γι' αυτό, τέτοιοι που είμαστε, δεν πάω πουθενά, δεν κάνω τίποτα, έχω κόψει καφέδες και όλα. Δεν αξίζουν ούτε μισό από τα (λιγοστά) ευρώ μου. Γιατί, αν πάω, αναγκαστικά θα κάτσω και για καφέ και για μπύρα.
Με αφήνει αδιάφορο η Ελλάδα και οι ομορφιές της. Δεν μού φτάνουν μόνο οι ομορφιές -τέτοιες, πίστεψέ με, έχει και αλλού- θέλω και σεβασμό σε 'μένα και στα λεφτά μου.

Πάω μόνο εξωτερικό που μού κατεβαίνει πιο φτηνά από την Ελλάδα. Εάν μπορώ καλώς, εάν δεν μπορώ δεν πάω. Τού χρόνου! Η Ελλάδα για 'μένα ως προορισμός έχει πεθάνει!

Σλοβακία 2009: ένα δωμάτιο και μία μεγάλη μπύρα 13 ευρώ! Τής άφησα 15 ευρώ και με κοίταζε με ύφος "αυτός πρέπει να είναι πολύ πλούσιος". Και ευγένεια, και δίμετρες Σλοβάκες και πράσινα δάση και καλοί δρόμοι και όμορφη επαρχία με λιβάδια και σπίτια με κεραμίδια και όχι τσιμέντα και αλουμίνια.
Ψώνια από το σούπερ μάρκετ με μερικά ευρώ.

Πολωνία στο ίδιο ταξίδι: δωμάτιο σε σοφίτα 20 ευρώ. Φαΐ με κύριο πιάτο, σαλάτα και μεγάλη μπυράκλα 7 ευρώ!

Ρουμανία? Χα! Εδώ κι αν είναι. Πρωινό ή/και μεσημεριανό με 2,60 ευρώ.

Πράγα. Δωμάτιο (σε ξενώνα βέβαια) με 10 ευρώ.


Λοιπόν, για να μην πολυλογούμε, ας βάλουμε νερό στο κρασί μας ΟΛΟΙ για να μην πέφτουμε σ' αυτόν τον φαύλο κύκλο τής οικονομίας: όσο είναι ακριβά, τόσο δεν καταναλώνουμε και όσο δεν καταναλώνουμε πάσχει η οικονομία.


Και τελειώνω με λίγα λόγια για τις φωτό που είναι ο αδιάψευστος μάρτυρας.

1. Σλοβακία: δωμάτιο με 11,62 ευρώ (350 Σλοβακικές κορώνες) σε πολύ καλό, μικρό ξενοδοχειάκι.

2. Πολωνία: δωμάτιο με 20 ευρώ στην σοφίτα αυτής τής ξενοδοχειάρας και φαγητό με 7 ευρώ.

3. Πράγα-Τσεχία: κρεββάτι σε ξενώνα με 10 ευρώ. Αν θες με ιδιωτικό μπάνιο, 14 ευρώ. Τώρα βέβαια, υπάρχει και η επιλογή τού Χίλτον αν θες.



Και αφήνω τα ωραία για το τέλος. Ιδού οι περίφημες ομορφιές τής Ελλάδος!



4. Σταθμός ξεκούρασης στην Βουλγαρία.

5. Σταθμός ξεκούρασης στην Ουγγαρία.

6. Σταθμός ξεκούρασης στην Ελλάδα (Σκαραμαγκάς).

Έχεις γυρίσει μόλις από Ευρώπη με τις εικόνες φρέσκες και, αν καταφέρεις να φτάσεις ζωντανός στην Αθήνα από την Πάτρα, αν λέω, βλέπεις αυτά.:u59:
Τις ομορφιές τής Ελλάδος!
Και σ' αυτούς τώρα τους &$*#(#@ θα αφήνω τα λεφτά μου? :u59:

jmar
27-08-2013, 13:54
Πλεον τα τελευταια 5 χρονια ψαχνομαι παντου.παντου υπαρχουν ανθρωποι που εχουν καταπληκτικοι ποιοτητα με πολυ καλες τιμες....
Παραδειγμα προσφατο.....
Τοπος Χανια...
ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ με παρεα πηγα στο κηπο χανιων...
Βαφλα με μια μπαλα παγωτο.......7!!!!!!!!! Ευρω
ευτυχως ειχαμε πολυ νερο στο τραπεζι και συνηλθα....


Σε αυτον τον κλεφτη βρηκες να πας!! :u59::u59:

Απορω γιατι πανε εκει μας θυσφημει αυτο το καφε εκει στον κηπο!! Νεύρα

GeorgeP
27-08-2013, 14:15
Εγώ φίλε μου δεν θα κάτσω να μπω σε διαδικασίες αλά Ιντιάνα Τζόουνς να ψάχνω με χάρτη ποιος είναι πιο φτηνός για να πιω καφέ. Φαντάσου να πας σε μια πόλη και να ψάχνεις ένα-ένα τα μαγαζιά για να πιεις καφέ. Η απόλυτη ξενέρα!

Γι' αυτό, τέτοιοι που είμαστε, δεν πάω πουθενά, δεν κάνω τίποτα, έχω κόψει καφέδες και όλα. Δεν αξίζουν ούτε μισό από τα (λιγοστά) ευρώ μου. Γιατί, αν πάω, αναγκαστικά θα κάτσω και για καφέ και για μπύρα.
Με αφήνει αδιάφορο η Ελλάδα και οι ομορφιές της. Δεν μού φτάνουν μόνο οι ομορφιές -τέτοιες, πίστεψέ με, έχει και αλλού- θέλω και σεβασμό σε 'μένα και στα λεφτά μου.

Πάω μόνο εξωτερικό που μού κατεβαίνει πιο φτηνά από την Ελλάδα. Εάν μπορώ καλώς, εάν δεν μπορώ δεν πάω. Τού χρόνου!

Σλοβακία 2009: ένα δωμάτιο και μία μεγάλη μπύρα 13 ευρώ! Τής άφησα 15 ευρώ και με κοίταζε με ύφος "αυτός πρέπει να είναι πολύ πλούσιος". Και ευγένεια, και δίμετρες Σλοβάκες και πράσινα δάση και καλοί δρόμοι και όμορφη επαρχία με λιβάδια και σπίτια με κεραμίδια και όχι τσιμέντα και αλουμίνια.
Ψώνια από το σούπερ μάρκετ με μερικά ευρώ.

Πολωνία στο ίδιο ταξίδι: δωμάτιο σε σοφίτα 20 ευρώ. Φαΐ με κύριο πιάτο, σαλάτα και μεγάλη μπυράκλα 7 ευρώ!

Ρουμανία? Χα! Εδώ κι αν είναι. Πρωινό με 2,60 ευρώ και δωμάτιο με 18 ευρώ.

Πράγα. Δωμάτιο (σε ξενώνα βέβαια) με 10 ευρώ.


Λοιπόν, για να μην πολυλογούμε, ας βάλουμε νερό στο κρασί μας ΟΛΟΙ για να μην πέφτουμε σ' αυτόν τον φαύλο κύκλο τής οικονομίας: όσο είναι ακριβά, τόσο δεν καταναλώνουμε και όσο δεν καταναλώνουμε πάσχει η οικονομία.


Και τελειώνω με λίγα λόγια για τις φωτό που είναι ο αδιάψευστος μάρτυρας.

1. Σλοβακία: δωμάτιο με 11,62 σε πολύ καλό, μικρό ξενοδοχειάκι.

2. Πολωνία: δωμάτιο με 20 ευρώ στην σοφίτα αυτής τής ξενοδοχειάρας και φαγητό με 7 ευρώ.

3. Πράγα-Τσεχία: κρεββάτι σε ξενώνα με 10 ευρώ. Τώρα βέβαια, υπάρχει και η επιλογή τού Χίλτον αν θες.



Και αφήνω τα ωραία για το τέλος. Ιδού οι περίφημες ομορφιές τής Ελλάδος!



4. Σταθμός ξεκούρασης στην Βουλγαρία.

5. Σταθμός ξεκούρασης στην Ουγγαρία.

6. Σταθμός ξεκούρασης στην Ελλάδα (Σκαραμαγκάς).

Έχεις γυρίσει μόλις από Ευρώπη με τις εικόνες φρέσκες και, αν καταφέρεις να φτάσεις ζωντανός στην Αθήνα από την Πάτρα, αν λέω, βλέπεις αυτά.:u59:
Τις ομορφιές τής Ελλάδος!
Και σ' αυτούς τώρα τους &$*#(#@ θα αφήνω τα λεφτά μου? :u59:

Μανία που την εχεις να συγκρινεις την Ελλαδα με τις πρωην ανατολικες χωρες.............:u57:
Η Ελλαδα δεν ανηκε ποτε εκει, ουτε πολιτικα ουτε οικονομικα! Η ελλαδα δεν ειχε ποτε μισθολογιο 130-150$ μηνιαιως ουτε συνταξεις των 50-70$ που εχουν ΣΗΜΕΡΑ αυτες οι χωρες. Εξαιρεση η Σλοβακια που ΜΕΤΑ την πτωση του τειχους του βερολινου τα εχει δωσει ΟΛΑ σε ιδιοτες και οι μισθοι δεν ξεπερνανε τα 500-600ε. Γιαυτο σου φαινονται φθηνες, διοτι οι τιμες εκει ακολουθουν τα εκει μισθολογια. Εκει δεν εχει δανεικο χρημα να ρεει αφθονο οπως υπηρχε εδω!!! Εκει δεν υπηρχε η ελευθερια της αγορας μιας BMW GS, εκει αν ειχες το χρημα που ελεγχοταν η προελευση του απο την ΚαΓκεΜπε επαιρνες Ural και πολυ θα ηταν........
Και δεν καταλαβα αγαπητε συντεκνε, μιας και ειμαι κι εγω απο κει κατω με αγροτικη περιουσια που εκμεταλευομαι και μιας και ξερω τι παιχτηκε στην Κρητη επι 30 χρονια στον οικονομικο/αγροτικο/κτηνοτροφικο τομεα, μας μιλας για τα λιγοστα σου ευρο και γιαυτο ταξιδευεις στο φθηνο εξωτερικο....μα καλα, μεχρι να φτασεις εκει και να γυρισεις απο εκει τσαμπα το κανεις??????
Σε μια μερα πας κι ερχεσαι στην Σλοβακια?

Μιλας για το Πατρα-αθηνα κι εχεις δικιο αλλα, για ταξιδεψε και στην Εσθονια, στην Ουκρανια, στην Ρωσια να διαπιστωσεις ποσες πιθανοτητες εχεις να γυρισεις ζωντανος κανοντας την διαδρομη Οδησσο-Σεαβαστουπολη π.χ.

Και ποσα χρονια ταξιδευεις σε αυτες τις χωρες? τωρα αρχισες ¨η απο παντα?

Γιατι δεν συγκρινεις τις τιμες της Ελαλδας με τις χωρες με τις οποιες συναγωνιζεται και ανηκει πολιτικα και οικονομικα η χωρα μας?

Al Bandy
27-08-2013, 14:36
Μανία που την εχεις να συγκρινεις την Ελλαδα με τις πρωην ανατολικες χωρες.............:u57:




Ώχου μωρέ με τα πολιτικά σου! Δεν συγκρίνω τίποτα, δεν μ' ενδιαφέρει η πολιτική πλευρά τού θέματος. Το γιατί συμβαίνει αυτό ας απασχολήσει τους κοινωνιολόγους.

Όταν θέλω να ταξιδέψω δεν κάθομαι να αναλύσω όλες τις γεωπολιτικές συνθήκες από το 1950 και μετά αλλά πιάνω το κομπιουτεράκι και λέω "εκεί με παίρνει να πάω, εκεί δεν με παίρνει".

ortho
27-08-2013, 14:43
Οταν ξυπνησεις απο τον ληθαργο να μας το πεις........στα σιγουρα ομως.:p

Μάλλον εσύ κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου εκεί ψηλά!:D

αυτοι υπηρχαν και επι κατοτατου μισθου των 700ε.........σε επαιρναν για 4 ωρες σου εδιναν οσο ηθελαν (χωρις ασφαλιση) και ολα καλα. ¨Η μηππως θελεις να μου πεις οτι τα delivery το 2008-2009 επαιρναν 700ε μικτα? Αλλα φυσικα και δεν μιλουσε ουδεις....τι μας ενοιαζε αλλωστε? εμεις αμοιβομασταν με 200ε? οχι!! ο αλλος ηταν.......οποταν ας προσεχε ο αλλος......


Οτι του φανεί του λολοστεφανή, το ξέρεις; Ποιός μίλησε για delivery;

mpampis
27-08-2013, 15:35
Σε αυτον τον κλεφτη βρηκες να πας!! :u59::u59:

Απορω γιατι πανε εκει μας θυσφημει αυτο το καφε εκει στον κηπο!! Νεύρα

αναγκαστικα πηγα αδερφε....τα Χανια,αν και Ηρακλειωτης, ειναι ΥΠΕΡΟΧΑ.
Εχει τρελα ψαγμενα μαγαζακια σε πολυ καλες τιμες,απλα δεν πας στο λιμανι κ στα γυρω αυτου.
Φετος που ξεφυγα απο την κλασσικη βολτα του λιμανιου και των καθετων κεντρικων εμπορικων δρομων του,απλα ερωτευτικα τα Χανια...

MIHALIS TZIMAS
27-08-2013, 16:58
Πάντως εγω δεν ξαναπαω Ρουμανία...μπααααα πολυ ακριβά.Αλβανια φίλοι μου τσαααμπα!!!

BOXER
27-08-2013, 19:49
Και εγω δεν ξαναπαω πουθενα στην Ευρωπη!!!
Στην Κενυα με 200 ευρω περνας ενα μηνα :p...

Αυτα θα λεμε τωρα; Τι συγκρινουμε ρε παιδια; :confused:

mpampis
27-08-2013, 23:09
Εγώ φίλε μου δεν θα κάτσω να μπω σε διαδικασίες αλά Ιντιάνα Τζόουνς να ψάχνω με χάρτη ποιος είναι πιο φτηνός για να πιω καφέ. Φαντάσου να πας σε μια πόλη και να ψάχνεις ένα-ένα τα μαγαζιά για να πιεις καφέ. Η απόλυτη ξενέρα!

Γι' αυτό, τέτοιοι που είμαστε, δεν πάω πουθενά, δεν κάνω τίποτα, έχω κόψει καφέδες και όλα. Δεν αξίζουν ούτε μισό από τα (λιγοστά) ευρώ μου. Γιατί, αν πάω, αναγκαστικά θα κάτσω και για καφέ και για μπύρα.
Με αφήνει αδιάφορο η Ελλάδα και οι ομορφιές της. Δεν μού φτάνουν μόνο οι ομορφιές -τέτοιες, πίστεψέ με, έχει και αλλού- θέλω και σεβασμό σε 'μένα και στα λεφτά μου.

Πάω μόνο εξωτερικό που μού κατεβαίνει πιο φτηνά από την Ελλάδα. Εάν μπορώ καλώς, εάν δεν μπορώ δεν πάω. Τού χρόνου! Η Ελλάδα για 'μένα ως προορισμός έχει πεθάνει!

Σλοβακία 2009: ένα δωμάτιο και μία μεγάλη μπύρα 13 ευρώ! Τής άφησα 15 ευρώ και με κοίταζε με ύφος "αυτός πρέπει να είναι πολύ πλούσιος". Και ευγένεια, και δίμετρες Σλοβάκες και πράσινα δάση και καλοί δρόμοι και όμορφη επαρχία με λιβάδια και σπίτια με κεραμίδια και όχι τσιμέντα και αλουμίνια.
Ψώνια από το σούπερ μάρκετ με μερικά ευρώ.

Πολωνία στο ίδιο ταξίδι: δωμάτιο σε σοφίτα 20 ευρώ. Φαΐ με κύριο πιάτο, σαλάτα και μεγάλη μπυράκλα 7 ευρώ!

Ρουμανία? Χα! Εδώ κι αν είναι. Πρωινό ή/και μεσημεριανό με 2,60 ευρώ.

Πράγα. Δωμάτιο (σε ξενώνα βέβαια) με 10 ευρώ.


Λοιπόν, για να μην πολυλογούμε, ας βάλουμε νερό στο κρασί μας ΟΛΟΙ για να μην πέφτουμε σ' αυτόν τον φαύλο κύκλο τής οικονομίας: όσο είναι ακριβά, τόσο δεν καταναλώνουμε και όσο δεν καταναλώνουμε πάσχει η οικονομία.


Και τελειώνω με λίγα λόγια για τις φωτό που είναι ο αδιάψευστος μάρτυρας.

1. Σλοβακία: δωμάτιο με 11,62 ευρώ (350 Σλοβακικές κορώνες) σε πολύ καλό, μικρό ξενοδοχειάκι.

2. Πολωνία: δωμάτιο με 20 ευρώ στην σοφίτα αυτής τής ξενοδοχειάρας και φαγητό με 7 ευρώ.

3. Πράγα-Τσεχία: κρεββάτι σε ξενώνα με 10 ευρώ. Αν θες με ιδιωτικό μπάνιο, 14 ευρώ. Τώρα βέβαια, υπάρχει και η επιλογή τού Χίλτον αν θες.



Και αφήνω τα ωραία για το τέλος. Ιδού οι περίφημες ομορφιές τής Ελλάδος!



4. Σταθμός ξεκούρασης στην Βουλγαρία.

5. Σταθμός ξεκούρασης στην Ουγγαρία.

6. Σταθμός ξεκούρασης στην Ελλάδα (Σκαραμαγκάς).

Έχεις γυρίσει μόλις από Ευρώπη με τις εικόνες φρέσκες και, αν καταφέρεις να φτάσεις ζωντανός στην Αθήνα από την Πάτρα, αν λέω, βλέπεις αυτά.:u59:
Τις ομορφιές τής Ελλάδος!
Και σ' αυτούς τώρα τους &$*#(#@ θα αφήνω τα λεφτά μου? :u59:



φιλαρακι μου,απλα λεω την γνωμη μου και δεν σου την επιβαλω,νομιζω οτι εχεις αδικο.
Δεν χρειαζετε να κανεις σαφαρι για να βρεις τα καλα και σωστα μαγαζια...
Δοξα τον Γιαραμπι εχουμε ΟΛΟΙ υπολογιστες,κινητα,ταμπλετ κλπ κλπ.
Να σε ρωτησω κατι,οταν κανεις ταξιδια στο εξωτερικο εχεις ψαξει το που θα πας???το που θα μεινεις??? το που θα φας??? απο που??? απο το νετ μαλον αλλα και απο αλλους ανθρωπους που εχουν επισκευτει τα μερη που θα πας.
Ποσο δυσκολο ειναι να κανεις το ιδιο και εδω????
Επισης καλε μου φιλε δεν μπορω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ την Ελλαδα με τις χωρες που γραφεις(ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ).
Δεν εχουν το κλιμα της Ελλαδας μας.
Δεν εχουν τις θαλασσες της Ελλαδας μας.
Δεν εχουν τα προιοντα και τα φαγητα της Ελλαδας μας.
Δεν εχουν τους ανθρωπους της Ελλαδας μας.
Δεν την φτανουν την Ελλαδα μας ουτε στο ελαχιστο.
Απλα η Ελλαδα μας (ο τοπος εννοω) ειχε την ατυχια να υπαρχουν επανω της ΠΟΛΛΟΙ Μ@Λ@ΚΕΣ Ελληνες ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ,αλλα υπαρχουν και οι σωστοι Ελληνες,οι χαμογελαστοι,οι φιλοξενοι,οι τιμιοι,οι ζεστοι χαρακτηρες που ΕΥΤΥΧΩΣ υπερκαλυπτουν τους βλαμενους.
Πηγα και στην Ιταλια(Ρωμη,Φλωρεντια,Βενατια) διεσχισα την Ιταλια οδικος....συγνωμη μιλαμε για μουλαρια το 70%.
Δεν σου απανταγαν σε ερωτησεις ΟΥΤΕ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΤΩΝ ΤΑΞΙ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΕΟΦΟΡΕΙΩΝ.Τα μικρα νερα 2 ευρω ακομα και στα μηχανηματα των δημοσιων υπηρεσιων(γκαριζουν οι τουριστες εδω που περνουν το μπουκαλακι 1 ευρω).
Φαγητα ανοστα και τρελα ακριβα(ευτυχως ανακαλυψαμε...ψαξαμε δηλαδη...καλα και φτηνα εστιατορια εστω και στο τελος...)
Πληρωνες ΟΛΑ ΤΑ ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ τρελα ακριβα(ακομα και για να ανεβεις στον τρουλο αλλη τιμη με το ασανσερ αλλη με τα ποδια).
Τελος παντων ξεφυγα και ζητω συγνωμη.
Το τελικο συμπερασμα ειναι ενα.
Ειναι στο χερι μας να περναμε τρελα ομορφα με λιγα χρηματα,αυτο το βιωσα φετος σε ενα απο τα πιο ακριβα μερη της Κρητης τα Χανια.Μια πανεμορφη πολη που αν δεν ξερεις θα σε γδαρουν,αν ομως ψαχτεις και εχεις τα ματακια σου και το μυαλο σου ανοιχτο θα περασεις Ζ Α Χ Α Ρ Η που ελεγε και ο Ριζος σε γνωστη ελληνικη ταινια.
Ας βοηθησουμε τους σωστους επαγγελματιες ισως να ανοιγε ενα τοπικ που να μπορουμε στα οποια ταξιδια μας να γραφουμε τα σωστα σε ποιοτητα και τιμες μαγαζια.
Να ειμαστε καλα να ταξιδευουμε και να περναμε καλα:ye33:

intruder
28-08-2013, 01:06
..................................

σαν δημιουργος του θεματος,προτεινω κ την δημιουργια θεματος που να παινευουμε επαγγελματιες κ καταστασεις που αξιζουν την προωθηση μας ΜΕ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ,
(οχι επειδη πηγε καπου ενας μεγιστανας ή κοροιδο,με το ζορι ειναι αποδεκτα ωραια σε τιμες)
γιατι για τον εναν η τιμη 6 ευρα η ''παραδοσιακη τυροπιτα'' τον 8/2012 στο ζαγορι ειναι φυσιολογικη ΑΛΛΑ για μενα( Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ) ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΕΚΤΗ :u57:


..............Ας βοηθησουμε τους σωστους επαγγελματιες ισως να ανοιγε ενα τοπικ που να μπορουμε στα οποια ταξιδια μας να γραφουμε τα σωστα σε ποιοτητα και τιμες μαγαζια.
......................:ye33:


κ επιμενω το ''ταχατις παραδοσιακα κ αγνα '' αναφερεται στα εντος ελλαδα καραγκιοζιλικια.
ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν κ αξιοτιμοι επαγγελματιες του χωρου,κ εαν δεν θεωρηθρι διαφημηση να ανοιξει ενα thread για να εποφεληθουν ολοι.
τα κακως κειμενα απο τετοιους ΄''επαγγελματιες '' να γραφονται εδω.


.......33 ευρα το κιλο κεμπαπ-αρνι στο χωριο σελι στο βερμιο ημαθιας ειναι για μενα ξεφτιλισμος της βλαχουριας.σε απεναντι μαγαζι ομως χωρις σουβλες κ κτλ ''παραδοσιακα κ αγνα προιοντα'' (δεν θυμαμαι ονομα-να το ψαξεται δεν ειναι πολλα,ειναι κ εντουρας ο τυπος) καταπληκτικα μαγειρεμενα φαγητα σε οικογενειακη επιχειρηση σε παρα πολυ προσυτη τιμη γυρω στα 5 ευρα η μεριδα.ΜΕΡΙΔΑ ομως

mpampis
28-08-2013, 01:41
φιλαρακι ευχαριστω για ενα ακομα ζωντανο παραδειγμα σε οσα λεω.
Ψαξιμο πριν κανουμε κατι....απεναντι ηταν το μαγαζακι,το κοιταξες με αλλο ματι και βγηκες κερδισμενος...εκανες και μια γνωριμια πραγμα που στο απροσωπο ``παραδοσιακο`` δεν θα εκανες...χωρια οτι θα ετρωγες και χουφτωμα.
Το thread για εμενα πρπει να γινει,δεν θα ειναι διαφημιση αλλα επιβραβευση.:ye32:

Al Bandy
28-08-2013, 09:30
φιλαρακι μου,απλα λεω την γνωμη μου και δεν σου την επιβαλω,νομιζω οτι εχεις αδικο.
Δεν χρειαζετε να κανεις σαφαρι για να βρεις τα καλα και σωστα μαγαζια...
Δοξα τον Γιαραμπι εχουμε ΟΛΟΙ υπολογιστες,κινητα,ταμπλετ κλπ κλπ.
Να σε ρωτησω κατι,οταν κανεις ταξιδια στο εξωτερικο εχεις ψαξει το που θα πας???το που θα μεινεις??? το που θα φας??? απο που??? απο το νετ μαλον αλλα και απο αλλους ανθρωπους που εχουν επισκευτει τα μερη που θα πας.
Ποσο δυσκολο ειναι να κανεις το ιδιο και εδω????


Όχι! Συγγνώμη που θα σ'το χαλάσω αλλά στα πιο πολλά ταξίδια μου δεν ψάχνω, δεν προετοιμάζω, δεν προγραμματίζω. Καβαλάω την μηχανή και φεύγω, έτσι απλά. Κάποτε ξεκίνησα για το σούπερ μάρκετ και κατέληξα Λιθουανία! Μόνος όπως πάντα.

Να ψάχνω στο ίντερνετ από πριν με κινητά και με τάμπλετ για το πιο φτηνό μαγαζί για να πιω καφέ λες, ε?
Ε, όχι ρε παιδιά! Όχι ρε παιδιά! Άλλη μεγάλη ξενέρα! Χάνετε την μαγεία τού ταξιδιού, παιδιά.

Να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε (όπως βολεύει τον καθένα).

jmar
28-08-2013, 10:04
[QUOTE=mpampis;938143]
Ειναι στο χερι μας να περναμε τρελα ομορφα με λιγα χρηματα,αυτο το βιωσα φετος σε ενα απο τα πιο ακριβα μερη της Κρητης τα Χανια.Μια πανεμορφη πολη που αν δεν ξερεις θα σε γδαρουν,αν ομως ψαχτεις και εχεις τα ματακια σου και το μυαλο σου ανοιχτο θα περασεις Ζ Α Χ Α Ρ Η που ελεγε και ο Ριζος σε γνωστη ελληνικη ταινια.
[QUOTE]

Με συγχωρεις αλλα θα διαφωνισω! Κι όχι επειδη είμαι απο δω! Πινω το φρέντο εσπρεσσο μου στο υπέροχο (φουλ τουριστικο) λιμάνι με 3 ευρω το ίδιο και με ανυπερβλητη θέα ψηλα στην Κουκουβαγια αλλα και με υπεροχα γλυκα παντοφλες με 4 ευρω. Επίσης στην ίδια τιμη τον πινω με ξαπλώστρα κανονικη αλλα και τυπου πολυθρόνα στα αμέτρητα beach bar με μουσική απο Dj και μαγαζαρες! Επίσης παίρνω τον φρέντο εσπρεσσο πακέτο με 1.20 Έχω γυρίσει αν όχι όλη την περισσότερη Ελλάδα και ειδικα στα μικρά νησιά σε γδυνουν! Σε πολη που δεν έβλεπες τπτ (γιατι δεν έχει ούτε θαλασσα) χωρίς αξιοθέατα καθόλου πλήρωσα τον καφε 3.50 ευρω και έβλεπα τοίχους (σε ολεσ τισ καφετεροεσ) και δεν μιλάω για μεγάλη πολη (Αθήνα Θεσσαλονίκη Πάτρα)
Στην Κρήτη που αναφέρεις σπουδαζα 5 χρονια στο Ηράκλειο έβλεπα τα ντουβαρια και επινα καφε με 3,5 ευρω, πήγα περισυ σπιναλογκα και Άγιο Νικόλαο και ειναι τα ίδια, Ρέθυμνο που πεταγομαι αρκετα συχνά και για φαγητο και καφε έχουν ίδιες τιμές και δεν ειναι και τόσο τουριστικά με τόσο κόσμο όσο τα Χανιά (αυτο το αναφέρω για να δείξω ότι παρόλο που έχουν περισσότερο τουρισμό έχουν ίδιες τιμές)
Σίγουρα θα υπάρχουν και κλέφτες στον τόπο μου οπως και παντου αλλα σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι είμαστε μια χαρά! ;)


Sent from my Hand using Fingers

mpampis
28-08-2013, 10:32
χαχαχα οχι ρε συ,οχι να ψαχνεις και για καφε....
Οκ καταλαβενω το πως σκεφτεσε.εν μερει και εμενα μου αρεσει αυτο και το κανω και συχνα(οχι να παω για σουπερ μαρκετ αλλα τελικα να φτασω λιθουανια...χαχαχα).φετος χανια για 4 μερες ετσι πηγα κι εγω αλλα εκει εψαξα και βρηκα.
Anyway που λενε και στο χωριο μου,σημασια εχει να περναμε ολοι καλα ο καθενας με τον τροπο του.
Να εισαι παντα γερος να ταξιδευεις

mpampis
28-08-2013, 10:54
[QUOTE=mpampis;938143]
Ειναι στο χερι μας να περναμε τρελα ομορφα με λιγα χρηματα,αυτο το βιωσα φετος σε ενα απο τα πιο ακριβα μερη της Κρητης τα Χανια.Μια πανεμορφη πολη που αν δεν ξερεις θα σε γδαρουν,αν ομως ψαχτεις και εχεις τα ματακια σου και το μυαλο σου ανοιχτο θα περασεις Ζ Α Χ Α Ρ Η που ελεγε και ο Ριζος σε γνωστη ελληνικη ταινια.
[QUOTE]

Με συγχωρεις αλλα θα διαφωνισω! Κι όχι επειδη είμαι απο δω! Πινω το φρέντο εσπρεσσο μου στο υπέροχο (φουλ τουριστικο) λιμάνι με 3 ευρω το ίδιο και με ανυπερβλητη θέα ψηλα στην Κουκουβαγια αλλα και με υπεροχα γλυκα παντοφλες με 4 ευρω. Επίσης στην ίδια τιμη τον πινω με ξαπλώστρα κανονικη αλλα και τυπου πολυθρόνα στα αμέτρητα beach bar με μουσική απο Dj και μαγαζαρες! Επίσης παίρνω τον φρέντο εσπρεσσο πακέτο με 1.20 Έχω γυρίσει αν όχι όλη την περισσότερη Ελλάδα και ειδικα στα μικρά νησιά σε γδυνουν! Σε πολη που δεν έβλεπες τπτ (γιατι δεν έχει ούτε θαλασσα) χωρίς αξιοθέατα καθόλου πλήρωσα τον καφε 3.50 ευρω και έβλεπα τοίχους (σε ολεσ τισ καφετεροεσ) και δεν μιλάω για μεγάλη πολη (Αθήνα Θεσσαλονίκη Πάτρα)
Στην Κρήτη που αναφέρεις σπουδαζα 5 χρονια στο Ηράκλειο έβλεπα τα ντουβαρια και επινα καφε με 3,5 ευρω, πήγα περισυ σπιναλογκα και Άγιο Νικόλαο και ειναι τα ίδια, Ρέθυμνο που πεταγομαι αρκετα συχνά και για φαγητο και καφε έχουν ίδιες τιμές και δεν ειναι και τόσο τουριστικά με τόσο κόσμο όσο τα Χανιά (αυτο το αναφέρω για να δείξω ότι παρόλο που έχουν περισσότερο τουρισμό έχουν ίδιες τιμές)
Σίγουρα θα υπάρχουν και κλέφτες στον τόπο μου οπως και παντου αλλα σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι είμαστε μια χαρά! ;)


Sent from my Hand using Fingers

μα αυτο λεω και εγω.τα ιδια πανω κατω λεμε.
Π.χ. Αν πας να φας κατω στο λιμανι ενα χερακι στο πισινο θα το φας.....αν μπεις μεσα στα γραφικοτατα στενακια της παλιας πολης 200-300 μετρα πιο μακρια απο το λιμανι θα φας τελεια με πολυ καλες τιμες.
Η κουκουβαγια π.χ. ειναι λιγο πιασω κ.....ι αλλα εχει ποιοτητα φοβερη και τρελα γλυκα.....λιγο τσιμπημενα βεβαια....
Τα Χανια ,μια και πιασαμε αυτα ,γενικος μαζευτηκαν.παλια ας πουμε δεν θα επινα καφε στο παλιο λιμανι,για να δω την Παναθα, με 2.80
τωρα εγινε και αυτο.
Για να παμε και παλι στο θεμα μας.αν πας σαν το βοδι να κατσεις οπου να ναι σε σκισανε αν επιλεξεις,ρωτησεις,ψαχτεις περνας ομορφα και πολυ οικονομικα.

GeorgeP
28-08-2013, 14:40
Ρε παιδια, η Ελλαδα δεν συγκρινεται με τιποτα στον κοσμο και με καμια χωρα. Καμια χωρα στον κοσμο δεν συγκεντρωνει τοση ομορφια και τετοια ποικιλια σε εναλλαγη τοπιων και αρχιτεκτονικης και χρωματα στις θαλασσες.....εχω γυρισει ολον τον κοσμο σχεδον, μεχρι και Β.Πολο εφτασα (με κ/ζιεροπλοιο παγοθραυστικο), πουθενα δεν ειναι σαν την Ελλαδα.

Οσο για τις τιμες ειπαμε, οταν υπαρχει χρημα αρα καταναλωση αυτες ανεβαινουν, οταν ομως υπαρχει ¨η δεν υπαρχει χρημα τιμωρουμε με το να μην πηγαινουμε ως πελατες τους κακους επαγγελματιες οι τιμες πεφτουν......ετσι τοσο απλα. Οταν σε ενα ξενοδοχειο καθε χρονο υπαρχει 120% πληροτητα ειναι φυσικο η τιμη καθε χρονο να ανεβαινει. Και θα ανεβαινει οσο εχει 120% πληροτητα......το ιδιο και οι ταβερνες και ολα οσα εχουν να κανουν με τουρισμο, εστιαση, ρουχα κ.λ.π.

Να κατσω τωρα να ξενιτευτω σαν τον συντεκνο τον Al Bandy για να τιμωρησω τους κακους επαγγελματιες δεν θα το κανω διοτι θα μου στοιχισει περισσοτερο. Να οι Βενζινες, τα διοδια, τα φερυ μποουτ αν τα βαλεις κανεις κατω θα δει οτι ειναι 5-7 ημερες διακοπες στην Ελλαδα.
Τωρα αν καποιος εχει λεφτα τα οποια του επιτρεππουν να πηγαινει για τσιγαρα στο περιπτερο και καταληγει να ταξιδευει για Λιθουανια...ε, τοτε καλο του ταξιδι κι αερα στα πανια του. Αλλα οχι οτι προτιμαμε το εξωτερικο απο το εσωτερικο λογω φθηνειας....μην τρελαθουμε κι ολας!!!

AKIS_21
28-08-2013, 14:49
Πιστεύω οτι αν θέλει κάποιος να γνωρίζει και μέρη απο απλα αν κάνει διακοπές ειναι μονόδρομος το εξωτερικό.
Οσο και να στοιχίζει αυτο ειναι.
Αν πας Μύκονο σίγουρα θα ειναι πιο ακριβά απο το Μπαλί αλλα και φθηνότερα απο μανχατταν .το θέμα ειναι αν θες να τα δεις η όχι
Άλλοι ταξιδεύουν στη άκρη του κόσμου και άλλοι δε αλλάζουν στενό αλλα κτίσουν πολυκατοικία ο καθένας όπου θέλει τα ξοδεύει

GeorgeP
28-08-2013, 15:13
Πιστεύω οτι αν θέλει κάποιος να γνωρίζει και μέρη απο απλα αν κάνει διακοπές ειναι μονόδρομος το εξωτερικό.
Οσο και να στοιχίζει αυτο ειναι.
Αν πας Μύκονο σίγουρα θα ειναι πιο ακριβά απο το Μπαλί αλλα και φθηνότερα απο μανχατταν .το θέμα ειναι αν θες να τα δεις η όχι
Άλλοι ταξιδεύουν στη άκρη του κόσμου και άλλοι δε αλλάζουν στενό αλλα κτίσουν πολυκατοικία ο καθένας όπου θέλει τα ξοδεύει

Αααααλλο αυτο κι αλλο ''δεν ακουμπω ουτε ευρο στην Ελλαδα γιατι ειναι ακριβη και γιαυτο παω Σλοβακια''.

AKIS_21
28-08-2013, 15:54
Ναι ειναι διαφορετικό αλλα πιστεύω λέγεται με εκνευρισμό για την απάτη πολλών επαγγελματιών.
Αλλα αλλο απάτη και αλλο ακρίβεια σε μερικές περιπτώσεις ειναι αναγκαία.
Τρανό παράδειγμα η καντίνα στη Ακρόπολη που πουλούσε το νερό 1 ευρώ γιατι ο νοίκι οι ήταν 20000 ευρώ

GeorgeP
28-08-2013, 16:07
Ναι ειναι διαφορετικό αλλα πιστεύω λέγεται με εκνευρισμό για την απάτη πολλών επαγγελματιών.
Αλλα αλλο απάτη και αλλο ακρίβεια σε μερικές περιπτώσεις ειναι αναγκαία.
Τρανό παράδειγμα η καντίνα στη Ακρόπολη που πουλούσε το νερό 1 ευρώ γιατι ο νοίκι οι ήταν 20000 ευρώ

Παντα πιστευα οτι στο εμποριο απατη δεν υπαρχει ως προς τις τιμες. αν υπαρχει κοινο το οποιο αγοραζει το μπουκαλι το νερο με 200ε γιατι να μην το πουλησει ο εμπορος τοσο?
Οσο για την ακροπολη και την καντινα εκει, σαν παραδειγμα, ειναι απολυτως σωστο. Το ιδιο συμβαινει και στο da capo στην Τσακαλωφ στο κολωνακι αλλα και στα περισσοτερα κεντρικα μαγαζια..

PLOIGOS
28-08-2013, 17:12
Τα πραγματα νομιζω αγαπητοι μου φιλοι ειναι παρα πολυ απλα...Ευτυχως σε αρκετα πραγματα ακομη,εχουμε το remote control στο χερι...

ΚΑΝΤΕ ΣΩΣΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ!!!

Ανταμοιψτε τον σωστο επαγγελματια κ "τιμωρειστε" το αρπακτικο...Δεχομαι οτι καποιος επαγγελματιας μπορει να πληρωνει υπερογκο ποσο σε ενοικιο,αλλα δεν θα το πληρωσω εγω!:ye33:

ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΛΛΑΔΑ!!!

tsak8
28-08-2013, 18:10
Το DaCappo δεν ειναι καλο παράδειγμα, ούτε ενοικίου ούτε τιμής καφέ, κανεις λάθος!
Al Bandy, να αγιάσει το στόμα σου και η φωτογραφική μηχανή σου!

GeorgeP
28-08-2013, 18:18
Το DaCappo δεν ειναι καλο παράδειγμα, ούτε ενοικίου ούτε τιμής καφέ, κανεις λάθος!
............................

Σε ποιο σημειο ειναι το λαθος?

MIHALIS TZIMAS
28-08-2013, 18:24
Τα πραγματα νομιζω αγαπητοι μου φιλοι ειναι παρα πολυ απλα...Ευτυχως σε αρκετα πραγματα ακομη,εχουμε το remote control στο χερι...

ΚΑΝΤΕ ΣΩΣΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ!!!

Ανταμοιψτε τον σωστο επαγγελματια κ "τιμωρειστε" το αρπακτικο...Δεχομαι οτι καποιος επαγγελματιας μπορει να πληρωνει υπερογκο ποσο σε ενοικιο,αλλα δεν θα το πληρωσω εγω!:ye33:

ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΛΛΑΔΑ!!!

Ναι φίλε μου εσυ θα το πληρώσεις αν αποφασίσεις να πας,εγω αν αποφασίσω να πάω,αυτοί αν αποφασίσουν να πανε.

Καθώς και ο επιχειρηματίας θα πληρώσει το υπέρογκο ενοίκιο αν αποφασίσει να το νοικιάσει.

Αν απο την άλλη δεν πας εσύ,εγω,αυτοί ... και ο επιχειρηματιας δεν θα το νοικιάσει ... και ο ιδιοκτήτης θα ρίξει το ενοίκιο.

Απλά πράγματα.
Ελεύθερη αγορα ειναι κι έτσι δουλεύει.

GeorgeP
28-08-2013, 18:27
Ναι φίλε μου εσυ θα το πληρώσεις αν αποφασίσεις να πας,εγω αν αποφασίσω να πάω,αυτοί αν αποφασίσουν να πανε.

Καθώς και ο επιχειρηματίας θα πληρώσει το υπέρογκο ενοίκιο αν αποφασίσει να το νοικιάσει.

Αν απο την άλλη δεν πας εσύ,εγω,αυτοί ... και ο επιχειρηματιας δεν θα το νοικιάσει ... και ο ιδιοκτήτης θα ρίξει το ενοίκιο.

Απλά πράγματα.
Ελεύθερη αγορα ειναι κι έτσι δουλεύει.


Οπως θα εκανε και το da capo δηλαδη............η απαντηση στον Tsak8.

Εισαι σωστος, αυτη ειναι η ελευθερη αγορα αυτη εφαρμοζεται σε ολο τον δυτικο κοσμο με κανονες πλην ελλαδας που δεν γνωριζει απο κανονες. Μαλλον δεν γνωριζε μεχρι σημερα........

tsak8
28-08-2013, 20:15
Σε ποιο σημειο ειναι το λαθος?

Στο υπερογκο ενοικιο, στην τιμή του καφέ :cool:

mpampis
28-08-2013, 20:23
Ναι ειναι διαφορετικό αλλα πιστεύω λέγεται με εκνευρισμό για την απάτη πολλών επαγγελματιών.
Αλλα αλλο απάτη και αλλο ακρίβεια σε μερικές περιπτώσεις ειναι αναγκαία.
Τρανό παράδειγμα η καντίνα στη Ακρόπολη που πουλούσε το νερό 1 ευρώ γιατι ο νοίκι οι ήταν 20000 ευρώ


aki μου που ειναι η απατη????
σε πληροφορω οτι το νερο στην Ρωμη αλλα και Φλωρεντια και Βενετια (το μικρο μπουκαλακι) εχει 2 ευρω...ναι 2 ευρω....το κατουρημα 1 ευρω...οποτε ηθελες 3 ευρω πιες-βγαλε....:u52:
αυτα και σε δημοσιες υπηρεσιες..ΕΠΙΣΗΜΑ δηλαδη οχι σε ΕΝΑ η ΔΥΟ περιπτερα στην Ακροπολη...ειχαμε τρελαθει να ψαχνουμε να βρουμε μαγαζια που τα ειχα Πακιστανοι και πουλαγαν το νερο 50 λεπτα...

PLOIGOS
28-08-2013, 21:05
Ναι φίλε μου εσυ θα το πληρώσεις αν αποφασίσεις να πας,εγω αν αποφασίσω να πάω,αυτοί αν αποφασίσουν να πανε.

Καθώς και ο επιχειρηματίας θα πληρώσει το υπέρογκο ενοίκιο αν αποφασίσει να το νοικιάσει.

Αν απο την άλλη δεν πας εσύ,εγω,αυτοί ... και ο επιχειρηματιας δεν θα το νοικιάσει ... και ο ιδιοκτήτης θα ρίξει το ενοίκιο.

Απλά πράγματα.
Ελεύθερη αγορα ειναι κι έτσι δουλεύει.



Αυτο προτεινω κ γω με το ποστ μου....Να ΜΗΝ πας εκει που δεν σε συμφερει (δηλαδη στον ακριβο!):ye33:Εχουμε επιλογες....

MIHALIS TZIMAS
28-08-2013, 21:15
στον ακριβο μπορεις να τυχει να πας γιατι εχει να σου προσφερει κατι πχ την καλντερα, ενα ωραιο κωλαρακι κτλ

μην παραπονιεσαι ομως γιατι πληρωσα το φρεντο 3,50 ευρω,ολα εχουν το αντιτιμο τους...

PLOIGOS
28-08-2013, 21:21
στον ακριβο μπορεις να τυχει να πας γιατι εχει να σου προσφερει κατι πχ την καλντερα, ενα ωραιο κωλαρακι κτλ

μην παραπονιεσαι ομως γιατι πληρωσα το φρεντο 3,50 ευρω,ολα εχουν το αντιτιμο τους...

Κ εδω τα πραγματα ειναι απλα....Αν υπαρχει τιμοκαταλογος κ ξερεις το θα πληρωσεις οταν παραγγελνεις,τοτε νομιζω οτι δεν εχεις θεμα...

Αν δεν υπαρχει παλι,μην καθεσαι!!:u57:

BOXER
07-09-2013, 15:03
στον ακριβο μπορεις να τυχει να πας γιατι εχει να σου προσφερει κατι πχ την καλντερα, ενα ωραιο κωλαρακι κτλ

μην παραπονιεσαι ομως γιατι πληρωσα το φρεντο 3,50 ευρω,ολα εχουν το αντιτιμο τους...

Για την καλδερα, δεν λέω τίποτα γιατί δεν με ενδιαφέρει!!!
Για το δεύτερο όμως :p, πληρώνω όσο όσο :D :ha16:!!!

Papadopaidi
12-09-2013, 02:29
Μανία που την εχεις να συγκρινεις την Ελλαδα με τις πρωην ανατολικες χωρες.............:u57:
Η Ελλαδα δεν ανηκε ποτε εκει, ουτε πολιτικα ουτε οικονομικα! Η ελλαδα δεν ειχε ποτε μισθολογιο 130-150$ μηνιαιως ουτε συνταξεις των 50-70$ που εχουν ΣΗΜΕΡΑ αυτες οι χωρες. Εξαιρεση η Σλοβακια που ΜΕΤΑ την πτωση του τειχους του βερολινου τα εχει δωσει ΟΛΑ σε ιδιοτες και οι μισθοι δεν ξεπερνανε τα 500-600ε. Γιαυτο σου φαινονται φθηνες, διοτι οι τιμες εκει ακολουθουν τα εκει μισθολογια. Εκει δεν εχει δανεικο χρημα να ρεει αφθονο οπως υπηρχε εδω!!! Εκει δεν υπηρχε η ελευθερια της αγορας μιας BMW GS, εκει αν ειχες το χρημα που ελεγχοταν η προελευση του απο την ΚαΓκεΜπε επαιρνες Ural και πολυ θα ηταν........
Και δεν καταλαβα αγαπητε συντεκνε, μιας και ειμαι κι εγω απο κει κατω με αγροτικη περιουσια που εκμεταλευομαι και μιας και ξερω τι παιχτηκε στην Κρητη επι 30 χρονια στον οικονομικο/αγροτικο/κτηνοτροφικο τομεα, μας μιλας για τα λιγοστα σου ευρο και γιαυτο ταξιδευεις στο φθηνο εξωτερικο....μα καλα, μεχρι να φτασεις εκει και να γυρισεις απο εκει τσαμπα το κανεις??????
Σε μια μερα πας κι ερχεσαι στην Σλοβακια?

Μιλας για το Πατρα-αθηνα κι εχεις δικιο αλλα, για ταξιδεψε και στην Εσθονια, στην Ουκρανια, στην Ρωσια να διαπιστωσεις ποσες πιθανοτητες εχεις να γυρισεις ζωντανος κανοντας την διαδρομη Οδησσο-Σεαβαστουπολη π.χ.

Και ποσα χρονια ταξιδευεις σε αυτες τις χωρες? τωρα αρχισες ¨η απο παντα?

Γιατι δεν συγκρινεις τις τιμες της Ελαλδας με τις χωρες με τις οποιες συναγωνιζεται και ανηκει πολιτικα και οικονομικα η χωρα μας?



Γιώργο τα έχεις μπερδέψει λίγο με τις γεωστρατηγικές αναλύσεις
τις οποίες, πίστεψέ με, ΔΕΝ συμμερίζεται ο επισκέπτης (τουρίστας).
Συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυση του Μιχαήλ (Albandy).
Του είναι αδιάφορο αν είσαι πρώην ανατολικό ή δυτικό blog (άσε
που αυτά μεταβάλλονται όπως κ τα σύνορα σε μια νύχτα), του
είναι αδιάφορο αν πληρώνεσαι ή όχι καλά κ πολλά άλλα.
Αναζητά ωραίο-καθαρό φυσικό περιβάλλον κ παροχές που
να είναι αντίστοιχες αυτών που πληρώνει (value for money).
Άρα καταλήγω είναι ΑΣΧΕΤΟ πόσες φορές κ από πότε ταξιδεύεις
σε συγκεκριμένα μέρη όταν αφορά την σύγκριση τιμών κ παροχών.
Για να μην μιλήσουμε για την αξιοποίηση κ του τελευταίου κάστρου
ή τείχους που αφόδευε ο τάδε Δούκας ή ήταν το εξοχικό
της δείνα ερωμένης του κ το πληρώνεις κανονικά για να τραβήξεις
τις φώτο σου, ενώ αντίστοιχα έχεις Iστορία κ μνημεία χιλιάδων χρόνων
που καταστρέφουμε, βρωμίζουμε κ δεν αξιοποιούμε. :u55:
Η χώρα μας είναι ακριβή :u59: ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ.-

VDR
12-09-2013, 02:37
Τα πραγματα νομιζω αγαπητοι μου φιλοι ειναι παρα πολυ απλα...Ευτυχως σε αρκετα πραγματα ακομη,εχουμε το remote control στο χερι...

ΚΑΝΤΕ ΣΩΣΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ!!!

Ανταμοιψτε τον σωστο επαγγελματια κ "τιμωρειστε" το αρπακτικο...Δεχομαι οτι καποιος επαγγελματιας μπορει να πληρωνει υπερογκο ποσο σε ενοικιο,αλλα δεν θα το πληρωσω εγω!:ye33:

ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΛΛΑΔΑ!!!

Μένουμε Ελλάδα..αλλά διακοπές στο εξωτερικό!Είναι πανάκριβη η χώρα μας..προσωπικά για μένα!:ye33:

Papadopaidi
12-09-2013, 04:06
Μένουμε Ελλάδα..αλλά διακοπές στο εξωτερικό!Είναι πανάκριβη η χώρα μας..προσωπικά για μένα!:ye33:

Θεοσεβούμενο σε βρίσκω εν Χριστώ αδελφέ Βασίλειε, εύγε
συμφωνούμε. :re25:
Για καθήστε ρε παιδιά γιατί με αφορμή το "σλόγκαν" που
έγραψε ο Βασίλης από την πανέμορφη Ζαχάρω
"Μένουμε Ελλάδα...αλλά διακοπές εξωτερικό" θα πω κ άλλες
2-3 σκέψεις.
-"Πλερώνω" σαν νομοταγής πολίτης κάθε μέρα τους
άμεσους φόρους μου ΠΑΝΤΟΥ κ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ; Ναίσκε
Τότε γιατί ΔΕΝ απολαμβάνω αυτά που απολαμβάνω "όξω";;;
Δρόμους αλφάδι, διόδια λογικά (ή κ καθόλου λόγω
βινιέτας) τιμές ξενοδοχείων όσο 4 καφέδες στο κέντρο
κ φαγητό που με το 1/4 του ημερομισθίου μου τρώω
κ πίνω "βασιλικά" κ πίνω κ τα μισόλιτρα μπιρόνια μου;;;
Γιατί;;;;;;;;;;;;;;;;;;

MIHALIS TZIMAS
12-09-2013, 13:06
Πατερ , πήγαινε στην Ηπειρο , δίπλα είσαι .Σε μισή τιμη απο το εξωτερικό!!!


Δρόμοι όμως για το peos

Papadopaidi
12-09-2013, 14:54
Εν Χριστώ αδελφέ Μιχαήλ θα το πραγματοποιήσω
ο Θεός μαζί σου κ καλορίζικο το νέο σου επετειακό
απόκτημα. ;)

http://digilander.libero.it/iomaria2006/religione5.gif