PDA

View Full Version : Schuberth SR1 ... γνωμες;


ΙoannisPanagiotidis
18-07-2012, 23:21
:ye02: ...μετα απο 6 χρονια , απολυτα ικανοποιητικής συμβίωσης με ενα ενα Schuberth S1 ...κανα 2 επιπόλαιες πτωσεις και 2-3 αλλαγες ζελατινας απο γρατσουνιες ...ψήνομαι τελευταια για αντικαταστάτη ! Βασικα εχω μέσα μου καταληξει ...απλα πριν κανω το βημα να το "παντρευτω" για μερικα χρονια ... θα θελα και καμια γνωμη απο καποιον που ισως το εχει δοκιμασει για αρκετο χρόνο !


.... Schuberth SR1 λοιπον ....για πε....

............. :wha06:

MOYTPO
18-07-2012, 23:42
Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι για να περνεις σωστο αερα το κεφαλι πρεπει να ειναι ελαφρως γερμενο μπροστα. Οπως ειναι δηλαδη για παραδειγμα στα σουπερμπαικς.
Κατα τα αλλα αψογο κρανος.

ΙoannisPanagiotidis
19-07-2012, 01:21
...η αληθεια ειναι οτι η τροπος που καθομαι πανω στη μηχανη στις περισσοτερες βόλτες που βγαινω ειναι καπως σκυφτος ...αλλα γενικως λογο της μεγαλης ζελατινας που εχουν τα GS γενικως γνωριζω οτι δεν θα βρω κρανος που δεν ειναι τουριστικο αλλα σε πιο σπορ στυλ και παρολα αυτα θα αεριζετε κανονικα!


σε ευχαριστω για το tip ... θα κοιταξω να το τσεκαρω πριν το αγορασω!:ye02:

christos1001
20-07-2012, 22:31
Φιλε κοιτα και το Shoei Qwest ειναι για touring χρηση και λειτουργει καλα ορθιο και οχι σκυφτο.Ποτε δεν μου εχει θολωσει ειναι αρκετα ησυχο και η ποιοτητα shoei κορυφαια. Το μονο μελανο σημειο οτι δεν βγαινει ολο το εσωτερικο για πλυσιμο.

hrain
30-07-2012, 21:53
...η αληθεια ειναι οτι η τροπος που καθομαι πανω στη μηχανη στις περισσοτερες βόλτες που βγαινω ειναι καπως σκυφτος ...αλλα γενικως λογο της μεγαλης ζελατινας που εχουν τα GS γενικως γνωριζω οτι δεν θα βρω κρανος που δεν ειναι τουριστικο αλλα σε πιο σπορ στυλ και παρολα αυτα θα αεριζετε κανονικα!


σε ευχαριστω για το tip ... θα κοιταξω να το τσεκαρω πριν το αγορασω!:ye02:
Για ψάξτο και πες μας γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ:re28:

petros81
31-07-2012, 12:09
καλημερα και απο μενα...εχω το SR1 εδω κ κανα χρονο και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...γενικα ειναι για πιο σκυφτη θεση οδηγησης το συγκεκριμενο αλλα στο θεμα του αερισμου ειναι παρα πολυ καλο κ σε πιο ορθια θεση στο adv που εχω και ας εχω και το προσθετο ζελατινακι της touratech.
Τα υλικα κατασκευης για τα μαξιλαρακια ειναι παρα πολυ καλης ποιοτητας...επισης και ο μηχανισμος της ζελατινας εχει πιο μαλακη λειτουργια σε σχεση με ενα shoei που ειχα πριν...σου βγαζει κατι πιο ποιοτικο γενικα το συγκεκριμενο κρανος...πιστευω οτι ειναι απο τις καλυτερες επιλογες που μπορει να κανει καποιος αναλογως βεβαια και με τις αναγκες του καθενος...καλο καλοκαιρι και καλα ταξιδια σε ολους...

ΙoannisPanagiotidis
31-07-2012, 15:13
Πετρο ....:ye02:

...σε τι χρωματισμο το χεις φιλε?

AlexCorfu
31-07-2012, 16:00
καλησπερα , ειναι racing κρανος δεν συνησταται για gs touring οδηγηση , κοιτα το shoei 1100 πολυ καλοι αεραγωγοι ποιοτητα κατασκευης τελεια καλοζυγισμενο και αθορυβο , πανω απο ολα εχει την τεχνογνωσια ετων ιαπωνα

ΙoannisPanagiotidis
31-07-2012, 16:18
.... κοιτα το shoei 1100 ....

Φιλε κοιτα και το Shoei Qwest ....

Χρηστο και Αλεξη ...τα γνωριζω ολα τα Shoei παιδες ...και ειναι σιγουρα κραναρες ...εξαλου τοσα χρονια ειναι ηδη τα συγκεκριμενα στην αγορα και μονο καλες κριτικες ακους απο ολους ...τωρα εμενα ομως μου εχει κολλησει το συγκεκριμενο SR1 ....και νομιζω θα κανω την κινηση οταν μπορεσω οικονομικα ...για αυτο ψαχνω να βρω λογους που ισως εχουν να μου πουν φιλοι που τον εχουν φορεσει ...μπας και στραβωσω σε κατι και γυρισω στα περπατημένα μονοπατια !:ye02:

AlexCorfu
31-07-2012, 16:31
αμα εινα ετσι νομιζω οτι το εχεις ηδη αγορασει !!! καλοφορετο και να παρεις αυτο με τον μπλε κοκκινο χρωματισμο ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

nvythoul
31-07-2012, 23:37
Γιάννη γειά σου
Το SR1 σε χρώμα του γραφίτη το έχω ενα χρόνο.
Εχω κάνει δύο ταξίδια ενα Νορμανδία κι ενα Αλπεις κλπ. τώρα μολις γύρισα.
Τα επίπεδα θορύβου ειναι παρα πολυ καλά.
Εκεί ομως που νομίζω οτι υπερέχει ειναι ο άριστός εξαερισμός του και η ποιότητα στα εσωτερικά μαγουλα. Σε θερμοκρασίες 0 βαθμούς δεν χρειασθηκε καν να βάλω μπαλακλάβα (δεν εχω και μαλλιά) και σε θερμοκρασίες 40 - 44
βαθμούς ουτε καν χρησημοποιήσα τους αεραγωγούς χωρίς να ιδρώσω σε χρήση όλη την ημέρα χωρίς ενόχληση. Τον χειμώνα μόνο χρειάζεται να χρησημοποιήσεις το υποσιαγωνο.

ΙoannisPanagiotidis
01-08-2012, 01:42
:D...τετοια θελω να ακουω φιλε Νικο!....σε ευχαριστω!..:ye02:

petros81
24-08-2012, 12:03
καλημερα φιλοι...Γιαννη το εχω σε μαυρο ματ... μου αρεσε πιο πολυ σε μια αποχρωση technology που βγαζει αλλα λυπηθηκα τα 100 ευρω περιπου επιπλεον...επισης τις προαλλες στια διακοπες το φορουσα περνωντας την Βεροια με 43 βαθμους να γραφει η μηχανη στις 18:00 το απογευμα (εκεινες τις μερες που ειχε καυσωνα) και δεν ιδρωσα καθολου...τα μαξιλαρια που λεει και o nvythoul ειναι απιστευτης ποιοτητας...

ΙoannisPanagiotidis
24-08-2012, 16:17
.....χαιρομαι !!!:ye02:

...ψήνομαι τελικα !.... ψαχνω απλα μια καλη ευκαιρια και θα το τολμησω!

jarhead
24-08-2012, 16:27
.....χαιρομαι !!!:ye02:

...ψήνομαι τελικα !.... ψαχνω απλα μια καλη ευκαιρια και θα το τολμησω!

Mε φωναξε κανεις?:cool2:

ΙoannisPanagiotidis
10-10-2012, 01:36
χμμ...τελικα φιλαρακια ...το εχω στα χερια εδω και 3 μερες ....ολα καλα και ομορφα αλλα πολυ στενο ρε παίδες!... προς το παρων καθε φορα που καταφερνω να το φορεσω ...ισα που το κραταω κανα μισαωρο ,μεχρι να αρχισω να εχω πονοκεφαλο! Κανονικα φοραω το 60...οταν πηγα να το δοκιμασω στο μαγαζι φόρεσα το 60/61(XL)...και καθοτι μου φανηκε πολυ στενο ...παρειγγηλα το 62/63(XXL) ...αλλα ειναι παρολα αυτα Θεοστενο! ...πηρα τηλεφωνο για να ρωτησω αν υπαρχει πιο μεγαλο και μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο κρανος δεν βγαινει σε 64/65.

...κατ τα αλλα ...υλικα ... και ποιοτητα αψογη ....τι να πω ?...ειμαι τοσο κεφάλας ρε γμτο ?...ευχομαι να το συνηθίσω!


............ :confused:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-10-2012, 03:25
Μεγειά σου Γιαννάκο ...

Καλοφόρετο κι αχρείαστο ... ;)




.

SenseiG
10-10-2012, 08:36
Καλοφορετο Γιαννη βαλε καμια φωτο να το δουμε..τι χρωμα το πηρες?

omorfantras
10-10-2012, 09:15
χμμ...τελικα φιλαρακια ...το εχω στα χερια εδω και 3 μερες ....ολα καλα και ομορφα αλλα πολυ στενο ρε παίδες!... προς το παρων καθε φορα που καταφερνω να το φορεσω ...ισα που το κραταω κανα μισαωρο ,μεχρι να αρχισω να εχω πονοκεφαλο! Κανονικα φοραω το 60...οταν πηγα να το δοκιμασω στο μαγαζι φόρεσα το 60/61(XL)...και καθοτι μου φανηκε πολυ στενο ...παρειγγηλα το 62/63(XXL) ...αλλα ειναι παρολα αυτα Θεοστενο! ...πηρα τηλεφωνο για να ρωτησω αν υπαρχει πιο μεγαλο και μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο κρανος δεν βγαινει σε 64/65.

...κατ τα αλλα ...υλικα ... και ποιοτητα αψογη ....τι να πω ?...ειμαι τοσο κεφάλας ρε γμτο ?...ευχομαι να το συνηθίσω!


............ :confused:

Γιάννη πες μας σε παρακαλώ από αεροδυναμική τι λέει? Θόρυβο κάνει?

ΙoannisPanagiotidis
10-10-2012, 15:45
..δεν το φορεσα ακομα στη πραξη , για να μιλησω απο συμπεριφορα αεροδυναμικης και εξαερισμου με την ζελατινα του GS παιδες!..παλευω ακομα να το κρατήσω στο κεφαλι μου για κανα 5λεπτο στο γκαραζ..χεχε!


ασπρο ματ τελικα με μαυρα τα πλαστικα εξαρτηματα ...με τη πρωτη ευκαιρια θα ριξω φωτο που το φωραω στο καζανι μου!:)

omorfantras
10-10-2012, 16:19
..δεν το φορεσα ακομα στη πραξη , για να μιλησω απο συμπεριφορα αεροδυναμικης και εξαερισμου με την ζελατινα του GS παιδες!..παλευω ακομα να το κρατήσω στο κεφαλι μου για κανα 5λεπτο στο γκαραζ..χεχε!


ασπρο ματ τελικα με μαυρα τα πλαστικα εξαρτηματα ...με τη πρωτη ευκαιρια θα ριξω φωτο που το φωραω στο καζανι μου!:)

:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

ilias vara
10-10-2012, 18:20
..δεν το φορεσα ακομα στη πραξη , για να μιλησω απο συμπεριφορα αεροδυναμικης και εξαερισμου με την ζελατινα του GS παιδες!..παλευω ακομα να το κρατήσω στο κεφαλι μου για κανα 5λεπτο στο γκαραζ..χεχε!


ασπρο ματ τελικα με μαυρα τα πλαστικα εξαρτηματα ...με τη πρωτη ευκαιρια θα ριξω φωτο που το φωραω στο καζανι μου!:)


μηπως εισαι ποντιος και εχεις μεγαλο κεφαλι??:D:D


καλοφορετο καλοταξιδο και αχρειαστο γιαννη:ye02:

nvythoul
10-10-2012, 20:36
Γιάννη μην το φοβάσε, πράγματι ειναι λίγο στενό, μετα όμως από λίγη χρήση ούτε που θα το αισθάνεσαι.
Στην αρχή κι εγώ ειχα το ίδιο πρόβλημα τώρα το φοράω ώρες. Καλορίζικο . :ye02:

petros81
11-10-2012, 09:42
Καλημερα φιλε, με γεια σου και αχρειαστο...
θα ανοιξει μην ανησυχεις...στην αρχη και μενα με πονουσε το κεφαλι μου παρα πολυ δεν το αντεχα πανω απο μια ωρα το πολυ.
Νομιζα οτι ειχα παρει λαθος νουμερο γιατι το ειχα παραγγειλει απο γερμανια χωρις να το εχω δοκιμασει καπου γιατι δεν ειχε ερθει εδω ακομη. μετα ομως ανοιξε και πηρε το σχημα του κεφαλιου μου και τωρα πλεον δεν με ενοχλει καθολου. επειτα δοκιμασα σε μαγαζι και το μεγαλυτερο νουμερο απο περιεργεια αλλα ηταν πολυ φαρδυ. κανε λιγο υπομονη και θα στρωσει θελει 5-6 καλες βολτιτσες και θα ειναι μια χαρα!

ΙoannisPanagiotidis
15-01-2013, 00:15
:ye02:.... τελικα παιδες!!!!...το κρανος ειναι τζαμι!

Επρεπε τελικα να φορεθει και να ρθει στα μετρα μου! Πλεον οταν μιλαμε για εφαρμογη ...εννοουμε οτι νιωθω σαν να το φτιαξανε ακριβως για την δικια μου κεφάλα ! Κρανούμπα με τα ολα της! Ελαφρύ, ευάερο, κομψό,...πολυ ποιοτικά εσωτερικα υλικα.

...απο κει και περα οφειλω να αναφερω για οποιον φιλο γουσταρει να παρει το ασπρο μάτ ..... καθε φορα που γυριζω απ τη βολτα ...παιρνω πετσετακι και το περνάω ενα καθαρισμα ...λερωνει πολυ ευκολα!

https://lh5.googleusercontent.com/--wH6bS6OG80/UPRxxzsJySI/AAAAAAAABA4/QL1fKLWG63A/s912/DSC08233.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-VtTwrUKRww0/UPRxzcl-NdI/AAAAAAAABAo/GVpvA50Qyhw/s912/DSC08234.JPG

giamil
15-01-2013, 00:20
Ωραιο κρανος φαινεται Γιαννο!
:ye02:
καλοταξιδο κ αχρειαστο


υγ. το δικο μου τ ασπρο μ αρεσει οταν το βλεπω πουα απ τα μυγακια...σημαινει οτι ηταν καλη η βολτα!:D:D:D

SenseiG
19-01-2013, 18:43
:ye02:.... τελικα παιδες!!!!...το κρανος ειναι τζαμι!

Επρεπε τελικα να φορεθει και να ρθει στα μετρα μου! Πλεον οταν μιλαμε για εφαρμογη ...εννοουμε οτι νιωθω σαν να το φτιαξανε ακριβως για την δικια μου κεφάλα ! Κρανούμπα με τα ολα της! Ελαφρύ, ευάερο, κομψό,...πολυ ποιοτικά εσωτερικα υλικα.

...απο κει και περα οφειλω να αναφερω για οποιον φιλο γουσταρει να παρει το ασπρο μάτ ..... καθε φορα που γυριζω απ τη βολτα ...παιρνω πετσετακι και το περνάω ενα καθαρισμα ...λερωνει πολυ ευκολα!

https://lh5.googleusercontent.com/--wH6bS6OG80/UPRxxzsJySI/AAAAAAAABA4/QL1fKLWG63A/s912/DSC08233.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-VtTwrUKRww0/UPRxzcl-NdI/AAAAAAAABAo/GVpvA50Qyhw/s912/DSC08234.JPG


Φοβερο κρανος Γιαννη αλλα δεν με αφηνει ο κουμπαρος μου ο ζηλιαρης να το παρω γιατι θα πιανω παραπανω χιλ με το εργαλειο...:p:)

Καλα χιλιομετρα!!

nvythoul
19-01-2013, 21:16
Καλοτάξιδο !!! :ye33::ye02:

mario
19-01-2013, 21:34
Μου έχεις βάλει ιδέες....
Καλοτάξιδο!

Στάλθηκε απο μένα βρε!!