PDA

View Full Version : οδηγηση σε υψηλες θερμοκρασιες


phoenix
20-07-2012, 15:02
δευτερα 16-07-12
γυριζμος απο πολη
περναω τον καμπο της λαρισσας με 38 βαθμους στης 14.30 λεω απο μεσα μου την σκαπουλαρα αλλα δεν
καστρο 16.30 θερμοκρασια 45 και ανεβαινε
κυριοι φοβηθηκα!!!!
νομιζα οτι αναπνεα μεσα απο σομπα και ο αερας που χτυπουσε στο στηθος μου ηταν σαν να μου πεταγανε αναμμενα καρβουνα
16-35 θερμοκρασια 50 βαθμους και το θερμομετρο εβγαλε παυλες
σταματημα δεξια με ταχυπαλμια κρυο υδρωτα και κομμεννα γονατα
αισθανομουνα οτι εβραζα ολος
παντως να ξερετε οτι το κεντρο θερμοκρασιας στον εγκεφαλο επιρεαζει αμμεσα το κεντρο της αναπνοης και εμμεσα το κεντρο της καρδιας
μετα αφου εφτασα με την ψυχη στο στομα μεχρι το 90χλμ στην θηβα δεν θυμαμαι ποσο νερο ειπια και ποσο μουσκεψα ολη την στολη
αυτο που θυμαμαι ειναι οτι μετα απο 10χλμ που εστριψα για ριτσωνα ειχα στεγνωσει και εβραζα παλι
διδαγμα
να μην ξαναφερω τον εαυτο μου και την μηχανη μου σε τετοια δοκιμασια
οσον αφορα για την γυναικα μου τιποτα κυριοι αφου ολη την μπαταργια την εφαγα εγω
οι ωρες ειναι στο περιπου

Strats
20-07-2012, 15:08
Να σου πούμε εμείς που γυρίσαμε από nis όλο το ταξίδι 900km με πάνω από 40 βαθμούς, αφυδάτωση κοντέψαμε να πάθουμε

Erevos
20-07-2012, 15:09
Και η δικια μου γυναικα τα ιδια κανει δεν καταλαβαινει τπτ αγαπητε συμμαθητα....:wo20::wo20:

princess
20-07-2012, 15:29
Γιατί πρέπει να καταπονητε έτσι τους εαυτούς σας?Ξέρετε ότι αυτές οι ώρες είναι απαγορευτικές,χάθηκε ο κόσμος να κάνετε ένα διαλειμα για καφεδάκι η φαγητό?Ο δρόμος δε φεύγει,εμείς κινδυνεύουμε ......Έχετε και μια ηλικία.....τζοβενα.;):):)

omorfantras
20-07-2012, 16:09
Στέργιο σου είχα πει να πίνεις ηλεκτρολύτες. Εμάς μας βοήθησαν πολύ στην Τουρκία.
Και που σαι, δεν ήμαστε όλοι σαν τον Θεολόγο....:sm7::sm7::sm7:

Gasgs
20-07-2012, 17:04
Γιατί πρέπει να καταπονητε έτσι τους εαυτούς σας?Ξέρετε ότι αυτές οι ώρες είναι απαγορευτικές,χάθηκε ο κόσμος να κάνετε ένα διαλειμα για καφεδάκι η φαγητό?Ο δρόμος δε φεύγει,εμείς κινδυνεύουμε ......Έχετε και μια ηλικία.....τζοβενα.;):):)

Μιλάς κι εσυ που θα είσαι στη Τουρκία 15 μέρες με αυτές τις θερμοκρασίες :confused:???

phoenix
20-07-2012, 17:17
Στέργιο σου είχα πει να πίνεις ηλεκτρολύτες. Εμάς μας βοήθησαν πολύ στην Τουρκία.
Και που σαι, δεν ήμαστε όλοι σαν τον Θεολόγο....:sm7::sm7::sm7:
:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3:

phoenix
20-07-2012, 17:40
Γιατί πρέπει να καταπονητε έτσι τους εαυτούς σας?Ξέρετε ότι αυτές οι ώρες είναι απαγορευτικές,χάθηκε ο κόσμος να κάνετε ένα διαλειμα για καφεδάκι η φαγητό?Ο δρόμος δε φεύγει,εμείς κινδυνεύουμε ......Έχετε και μια ηλικία.....τζοβενα.;):):)

Ναι δε λεω!!!!! εχω και καποια ηλικια

phoenix
20-07-2012, 17:41
Και η δικια μου γυναικα τα ιδια κανει δεν καταλαβαινει τπτ αγαπητε συμμαθητα....:wo20::wo20:
εχεις δει φιλαρακι πολλους χειρους?????????!!!!!!!!
μονο χειρες εγω βλεπω!!!!!!!!!:cool2::cool2:

phoenix
20-07-2012, 17:43
Να σου πούμε εμείς που γυρίσαμε από nis όλο το ταξίδι 900km με πάνω από 40 βαθμούς, αφυδάτωση κοντέψαμε να πάθουμε

εγω παντως στρατο δεν το ξανακανω!!!!!!!

Arkas
20-07-2012, 19:27
Θέλει προσοχή,
πώς να το κάνουμε ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

napgeo
20-07-2012, 19:41
:Απορία:Εμείς τι να πάθουμε. Το boxer όμως σε τέτοιες θερμοκρασίες σίγουρα δέν αντέχει:re27::u57:

Eftixis
20-07-2012, 19:54
Όταν ταξιδεύουμε με τέτοιες θερμοκρασίες το νερό το πίνουμε προκαταβολικά για να υπάρχει απόθεμα στον οργανισμό .Όταν το πιούμε εκείνη την ώρα δεν προλαβαίνει να δράσει και είναι δώρο άδωρο.
Το ίδιο έπαθα στον Θεσσαλικό κάμπο κάποια στιγμή έχασα τον προσανατολισμό μου ζορίστηκα σταμάτησα δεξιά αμέσως ξελαμπίκαρα και συνέχισα για λίγο στην επόμενη στάση χαλάρωσα αρκετά και μετά συνέχισα:ye33:

napgeo
20-07-2012, 23:34
Όταν ταξιδεύουμε με τέτοιες θερμοκρασίες το νερό το πίνουμε προκαταβολικά για να υπάρχει απόθεμα στον οργανισμό .Όταν το πιούμε εκείνη την ώρα δεν προλαβαίνει να δράσει και είναι δώρο άδωρο.
Το ίδιο έπαθα στον Θεσσαλικό κάμπο κάποια στιγμή έχασα τον προσανατολισμό μου ζορίστηκα σταμάτησα δεξιά αμέσως ξελαμπίκαρα και συνέχισα για λίγο στην επόμενη στάση χαλάρωσα αρκετά και μετά συνέχισα:ye33:


:Απορία:boxer να ταξιδεύει με τέτοια θερμοκρασία. 10 Γκεσταμπίτες πάνοπλοι να σε παρακολουθούν και να το πείς αυτό μετά φίλε, κανείς δέν θα σε πιστέψει:re26:.

Όσο για τον προσανατολισμό το GPS μαμίσιο είναι:Απορία:. Κάνει λαθάκια φίλε. Απο Ζάπειο για Αργυρούπολη τους έβγαλε Σούνιο.:ha16:................

forester
20-07-2012, 23:44
Γι αυτό υπάρχουν και τα CamelBak:ye33:
Για να πίνεις νεράκι ανά 10-15', χωρίς στάση και να προλαβαίνεις την αφυδάτωση, όπως λέει κι ο Ευτύχης.:) Οι ηλεκτρολύτες βοηθάνε περισσότερο , καθώς αναπληρώνουν τα χαμένα άλατα (αυτά που εξατμίζονται με τον ιδρώτα , ντε...).
Το κακό στη μηχανή είναι ότι δε νιώθεις τον ιδρώτα, διότι εξατμίζεται χωρίς να σε υγραίνει, λόγω αέρα.
Το καλύτερο είναι να αποφεύγει κανείς αυτές τις ώρες μες το κατακαλόκαιρο, όπως λέει κι Γιώτα. :) Ανεξαρτήτως ηλικίας! Απλά οι μεγαλύτεροι την "ακούνε" πιο εύκολα, περισσότερο και αργούν να συνέλθουν:D
Αν παρόλαυτά επιμένετε, ΟΚ ταξιδέψτε ΜΟΝΟ μεσημέρι , ΜΟΝΟ Ιούλιο και Αύγουστο και ΜΟΝΟ με καύσωνα:D
Α!!!! και να μην έχετε πιει νερό 3 μέρες:sm3::sm3::sm3:

babis66
21-07-2012, 00:42
Γι αυτό υπάρχουν και τα CamelBak:ye33:
Για να πίνεις νεράκι ανά 10-15', χωρίς στάση και να προλαβαίνεις την αφυδάτωση, όπως λέει κι ο Ευτύχης.:) Οι ηλεκτρολύτες βοηθάνε περισσότερο , καθώς αναπληρώνουν τα χαμένα άλατα (αυτά που εξατμίζονται με τον ιδρώτα , ντε...).
Το κακό στη μηχανή είναι ότι δε νιώθεις τον ιδρώτα, διότι εξατμίζεται χωρίς να σε υγραίνει, λόγω αέρα.
Το καλύτερο είναι να αποφεύγει κανείς αυτές τις ώρες μες το κατακαλόκαιρο, όπως λέει κι Γιώτα. :) Ανεξαρτήτως ηλικίας! Απλά οι μεγαλύτεροι την "ακούνε" πιο εύκολα, περισσότερο και αργούν να συνέλθουν:D
Αν παρόλαυτά επιμένετε, ΟΚ ταξιδέψτε ΜΟΝΟ μεσημέρι , ΜΟΝΟ Ιούλιο και Αύγουστο και ΜΟΝΟ με καύσωνα:D
Α!!!! και να μην έχετε πιει νερό 3 μέρες:sm3::sm3::sm3:
:re25::re25::re25:

Giof
21-07-2012, 01:06
Omorfantras και Eftixis κάλυψαν όλο το θέμα . Ο οργανισμός πρέπει να έχει πάρει υγρά απο νωρίτερα , ξεκινώντας απο το προηγούμενο βράδυ . Και όταν λέμε υγρά εννοούμε νερό .
Αν έχεις πιει αλκοόλ την προηγούμενη αλλά και την ίδια μέρα ο οργανισμός αφυδατώνεται παρα πολυ εύκολα .
Οπότε η τρως και πίνεις οτι πρέπει ή δεν ταξιδευεις με τέτοια ζέστη .
Η ταχυπαλμια μπορει και να είναι και απο αλλα πράγματα . Μήπως είχες φάει τον αγλεορα νωρίτερα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

spperi
21-07-2012, 01:31
Η ταχυπαλμια μπορει και να είναι και απο αλλα πράγματα . Μήπως είχες φάει τον αγλεορα νωρίτερα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3:

phoenix
21-07-2012, 08:37
[QUOTE=Giof;727911]Omorfantras και Eftixis κάλυψαν όλο το θέμα . Ο οργανισμός πρέπει να έχει πάρει υγρά απο νωρίτερα , ξεκινώντας απο το προηγούμενο βράδυ . Και όταν λέμε υγρά εννοούμε νερό .
Αν έχεις πιει αλκοόλ την προηγούμενη αλλά και την ίδια μέρα ο οργανισμός αφυδατώνεται παρα πολυ εύκολα .
Οπότε η τρως και πίνεις οτι πρέπει ή δεν ταξιδευεις με τέτοια ζέστη .
Η ταχυπαλμια μπορει και να είναι και απο αλλα πράγματα . Μήπως είχες φάει τον αγλεορα νωρίτερα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk[/QUOTE
η εξωτερικη θερμοκρασια και η μειωση του νερου στο σωμα αποτελεζμα αυτης, η αναπνοη,και ο καρδιακος ρυθμος συσχετιζονται και επιρεαζονται μεταξυ τους

jmar
21-07-2012, 10:39
Θελει συνεση και προσοχη σε τετοιες συνθηκες διοτι ειμαστε σε 2 ροδες και μια ζαλη, ενα χασιμο των αισθησεων για λιγο μπορει να αποβει μοιραιο...επισης ποτε να μην υπερεκτιμουμε τις δυναμεις μας απο εγωισμο και πεισμα πιστευοντας οτι θα αντεξουμε :ye33:

ARGI
21-07-2012, 12:16
Δυστυχώς λόγω κάμπου, το έχω/έχουμε βιώσει πολλάκις!!
Δεν θα ξεχάσω ποτέ πέρυσι που φύγαμε μέσα στον καύσωμα μεσημέρι (λόγω εργασίας) για Αθήνα,
και κάνοντας το λάθος όχι από Δομοκό αλλά από Λίμνη Σμοκόβου έως το Λιανοκλάδι (Λαμίας-Καρπενησίου)
Στην αρχή δροσερή πρασινάδα αλλά μετά,
το απόλυτο τίποτα!!! Σιτάρια και τίποτα άλλο!!!:(
ΤΑ ΕΙΔΑΜΕ ΟΛΑ με την κυρά... Εξαντλημένοι φτάσαμε στο Λιανοκλάδι, μιας και δεν βρίσκαμε μέσα στον κάμπο, τίποτα ανοικτό να αράξουμε!!! :(
Παπί από τον ιδρώτα και η αναπνοή με δυσκολία...Τα χρειαστήκαμε !!!
Από τότε ή πρωί πρωί ή μετά το απόγευμα...
:);)

lepanto
21-07-2012, 12:52
Στέργιο σου είχα πει να πίνεις ηλεκτρολύτες. Εμάς μας βοήθησαν πολύ στην Τουρκία.
Και που σαι, δεν ήμαστε όλοι σαν τον Θεολόγο....:sm7::sm7::sm7:

Φίλε ο ηλεκτρολητης που λες είναι αυτο που βάζουμε στην μπαταρία ,γιατι έχω δυο μπουκαλακια.

ARGI
21-07-2012, 13:09
Φίλε ο ηλεκτρολητης που λες είναι αυτο που βάζουμε στην μπαταρία ,γιατι έχω δυο μπουκαλακια.

:sm3::sm3::sm3::sm3:

gemara
21-07-2012, 15:14
...
να μην ξαναφερω τον εαυτο μου και την μηχανη μου σε τετοια δοκιμασια
...

Η μηχανή είναι μηχανή και δεν έχει καμία ανάγκη. Σχεδιασμένη να δουλεύει και σε τέτοιες θερμοκρασίες. Εσύ να προσέχεις μην ξαναφέρεις τον οργανισμό σου σε τέτοια όρια. Είναι σαν να οδηγάς υπό την επήρεια μεγάλης ποσότητας αλκοόλ. Αντανακλαστικά στο μηδέν.
Αράζεις, με το σούρουπο ξεκινάς σιγά σιγά και όλα είναι καλά.

NLS
21-07-2012, 19:58
Νάπο η μηχανή δεν παθαίνει τίποτα.
Τα πολλά νταντέματα χαλάνε τους boxer.
Εμένα έχει κάψει λάδι και είναι στην κάτω μεριά από το γιαλάκι (γιατί έβαλα εκείνες τις βλακείες που λέγαμε στο thread με τα λάδια - θέλω λίγο ακόμα για να πάω να αλλάξω με κάτι καλύτερο) και όλο λέω θα συμπληρώσω και όλο δεν το κάνω. Δεν παθαίνει τίποτα.

Εμείς όμως παθαίνουμε πολλά. Τις προάλλες στο ποτάμι νόμιζα ότι παιρνάω από κλίβανο μέσα. Το χειρότερο παραλίγο να το πάθει η γυναίκα μου πριν κάποια χρόνια στην Λέσβο. Είπαμε να το... μακρύνουμε το touring μέσα και από καταμεσήμερα κλπ. (μην ξεχνάμε η μισή Λέσβος είναι ξερή) Κάποια στιγμή μου λέει "σταμάτα εδώ δεν πάει άλλο θα λιποθυμήσω". Σταματήσαμε σε ένα καφενείο που βρήκαμε. Ευτυχώς είχε και βρύση απέναντι. Στο καφενείο πήραμε κάτι λίτρα νερό και κατεβάσαμε. Πολύ λάθος σχεδίαση (δική μου). Από τότε ξέρω καλύτερα.

dtz
23-07-2012, 21:14
Να σου πούμε εμείς που γυρίσαμε από nis όλο το ταξίδι 900km με πάνω από 40 βαθμούς, αφυδάτωση κοντέψαμε να πάθουμε

πράγματι, το μεσημέρι της Κυριακής, που ήμασταν στην Λάρισα, με θερμοκρασία 40+, κάποια στιγμή, ένιωσα ότι δεν μπορούσα να αναπνεύσω, και κάνω να ανοίξω λίιιγο την ζελατίνα.
Και τότε είδα πως είναι πραγματικά να μην μπορείς να αναπνεύσεις :eek::eek::eek:
Οτι προετοιμασία και να κάνεις, καλό είναι αυτές οι συνθήκες να αποφεύγονται.
Προσωπικά επειδή έχω ΠΡΟΒΛΗΜΑ, με το θέμα νερό, έχω διαπιστώσει ότι σε παρατεταμένη ζέστη, χρειάζεται υδροδοχείο με ηλεκτρολύτες, καθώς από κάποια ώρα και μετά δεν βοηθάει μόνο το νερό.
Επίσης 3-4 φορές που έχω ταξιδέψει από Σέρρες προς Αθήνα, όλες τέλος Αυγούστου, ξεκίνησα 6.00 το απόγευμα, και έφτασα κάτω βράδυ, μια χαρά.
Ακόμα και μια στιγμιαία ζαλάδα, αν πηγαίνεις με 180, μπορεί να ότι χειρότερο για οικονομικά σου ...:D:D:D

NLS
23-07-2012, 22:11
...ή για τα οικονομικά όσων μείνουν πίσω

κατά τα άλλα έχεις δίκιο, ΝΕΡΟ (και υλεκτρολύτες για πιο extreme trips) και ας μην προκαλούμε την φύση

δυστυχώς αυτοί που κάνουν το πάλε ποτέ Paris-Dakar ΔΕΝ είμαστε εμείς

squad
24-07-2012, 09:47
οσοι ειναι 40+ να προσεχουν.. :p:p:p:ha16::ha16::ha16:

dtz
24-07-2012, 13:24
οσοι ειναι 40+ να προσεχουν.. :p:p:p:ha16::ha16::ha16:


το πιάσαμε το υπονοούμενο... παλιόπαιδο :u58::u58::u58:

commander
24-07-2012, 16:30
οσοι ειναι 40+ να προσεχουν.. :p:p:p:ha16::ha16::ha16:

σε πάω μια κόντρα άμα λάχει ........
:D:D

omorfantras
24-07-2012, 16:41
σε πάω μια κόντρα άμα λάχει ........
:D:D

Tόπο στα δοξασμένα Γηρατειά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

commander
24-07-2012, 17:34
Tόπο στα δοξασμένα Γηρατειά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

καλαααααα εσένα σε παίζω στα ..................δάχτυλα,για να μην πω στα γόνατα....:lo19:

squad
24-07-2012, 19:12
οποιος θελει εδω ειμαστε!! :D:D:D

REK
24-07-2012, 20:07
πράγματι, το μεσημέρι της Κυριακής, που ήμασταν στην Λάρισα, με θερμοκρασία 40+, κάποια στιγμή, ένιωσα ότι δεν μπορούσα να αναπνεύσω, και κάνω να ανοίξω λίιιγο την ζελατίνα.
Και τότε είδα πως είναι πραγματικά να μην μπορείς να αναπνεύσεις :eek::eek::eek:
Οτι προετοιμασία και να κάνεις, καλό είναι αυτές οι συνθήκες να αποφεύγονται.
Προσωπικά επειδή έχω ΠΡΟΒΛΗΜΑ, με το θέμα νερό, έχω διαπιστώσει ότι σε παρατεταμένη ζέστη, χρειάζεται υδροδοχείο με ηλεκτρολύτες, καθώς από κάποια ώρα και μετά δεν βοηθάει μόνο το νερό.
Επίσης 3-4 φορές που έχω ταξιδέψει από Σέρρες προς Αθήνα, όλες τέλος Αυγούστου, ξεκίνησα 6.00 το απόγευμα, και έφτασα κάτω βράδυ, μια χαρά.
Ακόμα και μια στιγμιαία ζαλάδα, αν πηγαίνεις με 180, μπορεί να ότι χειρότερο για οικονομικά σου ...:D:D:D


Να σου πούμε εμείς που γυρίσαμε από nis όλο το ταξίδι 900km με πάνω από 40 βαθμούς, αφυδάτωση κοντέψαμε να πάθουμε


κάτι γνώριζε ο "παλιός"που σας είπε να "χτυπήσουμε" τα almora στο καζίνο στα συνορα με τα Σκόπια...:cool::cool::cool: και βγήκε "συμπαθητικά" η επιστροφή μέχρι την Στυλίδα..
Πάντως όπως και να έχει..η οδηγηση με τετοιες συνθηκες είναι επικυνδινο σπόρ..για αυτό ή πρωι-πρωι ή απογευματακι...:cool2::cool2:

moican66
03-08-2012, 01:17
:re27::re27::re27: