PDA

View Full Version : Μπουγιουρντι 80ε...


stukas
23-07-2012, 09:44
κ εξηγουμαι:με φιλικο ζευγαρι στην ταβερνα `Το χαγιατι της Ελενας` στο Λουτρακι κατσαμε να φαμε 4 ατομα(2ζευγαρια) κ παραγγειλαμε:1 ποικιλια μεσαια-μετα απο ερωτηση αν εχουν ποικιλιες,γιατι στον καταλογο δεν φαινοταν κατι τετοιο εκτος απο ποικιλιες ψαρικων που η μεγαλη κοστιζε 40ε(συγκρατηστε τον αριθμο) κ θετικη απαντηση,τελικα αλλο εννοουσαμε κ αλλο μας εφεραν-θελαμε τη γνωστη ποικιλια που συνοδευεται απο μπυρα,οσοι ειναι κ απο Καλαματα ξερουν,αντ`αυτου μας ηρθε μια ποικιλια κρεατικων.
Ειπαμε αφου την εφεραν,οτι δεν εννοουσαμε κατι τετοιο,αλλα τελως παντων για μην φανουμε `ιδιοτροποι` αποφασισαμε να την δεχτουμε(δεν αναγραφοταν στον καταλογο).
Κ συνεχιζουμε:1 τζατζικι,2 μπυρες,1 ουζο,1 αγγουρακι κομμενο με λαδοξυδο.
Ηρθε η ωρα του λογαριασμου,ητοι...80ε!Η ποικιλια μονη της ειχε 50ε!Φυσικα μολις το ειδα πηρα εναν καταλογο στα χερια την-οχι αποδειξη αλλα ενα χειρογραφο παραγγελιας,πηγα μεσα στο καταστημα κ τους ζητησα να μου εξηγησουν που στην ευχη ελεγε οτι αυτο που πηραμε κοστιζε 50ε..?Aπο την στιγμη κι`ολας που η μεγαλη ποικιλια ψαρικων εκανε 40ε,πως γινοταν η μεσαια με τα κρεατα να κανει παραπανω..?.Η απαντηση ηταν οτι πουθενα δεν αναγραφεται κ οτι προκειται...περι λαθους-παραλειψεως κ... ζητουν συγγνωμη!Αλλα οτι ηταν για 4 ατομα κ αυτος ηταν ο λογος.
Αρνηθηκα να δεχθω την δικαιολογια τους-λεγοντας οτι αν αυτοι με χρεωναν 100-200ε για την ποικιλια λεγοντας μου οτι ειναι για ενα λοχο η για ενα ατομο(πραγμα το οποιο δεν με ενδιεφερε κι`ολας),αν εγω επρεπε να το δεχθω,απο τη στιγμη που δεν αναγραφοταν σε κανενα σημειο του καταλογου.
Κατοπιν αυτων λοιπον,τους ειπα οτι εγω δεν πληρωνω την ποικιλια 50ε κ σηκωθηκα κ εφυγα απο το μαγαζι αφηνοντας 50ε στο τραπεζι,για ολα.
Τοτε ο καταστηματαρχης ηρθε τρεχοντας πισω μου λεγοντας οτι δεν τον ειχα πληρωσει,απαντωντας του ειπα,οτι αισχροκερδει κ οτι αυτα ηταν τα λεφτα που θα επερνε απο μενα σε καθε περιπτωση κ ημουν στη διαθεση του αν ηθελε να καλεσουμε την αστυνομια για να επιλυσουμε τη διαφορα...
Παγωτο ο καταστηματαρχης,μεταβολη κ κατευθυνση στο μαγαζι του.
Ειμαι στην κριση των αποψεων σας,θα με ενδιεφερε να ακουσω πως σκοπευατε να αντιδρουσατε εσεις κ αν θεωρειτε την δικη μου συμπεριφορα καπου λαθος.
Φιλικα,stukas.

vasorfa
23-07-2012, 09:49
A ρε Στούκας!!!!


Πάς που πάς Λουτράκι ,,,



Παε στο Μαιστράλι (http://www.stigmap.gr/view12207-psarotavernes-loutraki-maistrali.html)!!!!!




όσο για την ταβέρνα καλά έκανες:ye33:

siraxanz
23-07-2012, 10:42
Και πολλά του έδωσες.... αυτά τα λεφτά είναι για 4 μπριτζόλες μια σαλάτα χωριάτικη 4 μπιρες μισου λιτρου και περισσεύουν και ρέστα....

Μήπως το μαγαζί ήταν "δήθεν" ?

Δηλαδή από αυτά τα απροσδιόριστα in, trendy, η πως αλλιώς να το πω,

στην πρωτη μουρη της παραλίας

γεμάτο νεαρόκοσμο που δεν κοιτά τι πληρώνει :D

panagiotis.farmer
23-07-2012, 10:43
A ρε Στούκας!!!!


Πάς που πάς Λουτράκι ,,,



Παε στο Μαιστράλι (http://www.stigmap.gr/view12207-psarotavernes-loutraki-maistrali.html)!!!!!




όσο για την ταβέρνα καλά έκανες:ye33:
:ye33:

stukas
23-07-2012, 10:51
Και πολλά του έδωσες.... αυτά τα λεφτά είναι για 4 μπριτζόλες μια σαλάτα χωριάτικη 4 μπιρες μισου λιτρου και περισσεύουν και ρέστα....

Μήπως το μαγαζί ήταν "δήθεν" ?

Δηλαδή από αυτά τα απροσδιόριστα in, trendy, η πως αλλιώς να το πω,

στην πρωτη μουρη της παραλίας

γεμάτο νεαρόκοσμο που δεν κοιτά τι πληρώνει :D
οχι δεν ηταν δηθενια,μαλλον προς αυτα τα τελειωμενομαγαζα-στυλ80`s-muzaka,tzatziki,suvlaki εφερνε...

NLS
23-07-2012, 10:55
αυτό είμαστε μη ψάχνετε

jarhead
23-07-2012, 12:46
Eπρεπε να επαιρνες τηλεφωνο να ερθει η αστυνομια και μετα να δεις show!!!Nα πανε να .......εγω επαψα να πηγαινω σε ταβερνες που ημουνα ο πρωτος φαν....Ιταλια φιλοι μου με 40 ευρουλακια με επιστροφη για 2 ατομα, και 35 ευρω το δικλινο σε 3 αρο με πρωινο και βλεπουμε και κατι....Αμα πια!!!

ckk
23-07-2012, 12:54
κ εξηγο..................................................................................................ταβολη κ κατευθυνση στο μαγαζι του.
Ειμαι στην κριση των αποψεων σας,θα με ενδιεφερε να ακουσω πως σκοπευατε να αντιδρουσατε εσεις κ αν θεωρειτε την δικη μου συμπεριφορα καπου λαθος.
Φιλικα,stukas.

Και πολύ καλά έκανες. :re25:

Θα άφηνα €40.

samios
23-07-2012, 13:12
Δεν μου αρέσει το λαικό δικαστήριο, αλλά μια και το ανέφερες. Η ποικιλία άξιζε κατά τη γνώμη σου;;; Ειλικρινά πές μας. Ήταν για 4 άτομα;;;

stukas
23-07-2012, 13:48
Δεν μου αρέσει το λαικό δικαστήριο, αλλά μια και το ανέφερες. Η ποικιλία άξιζε κατά τη γνώμη σου;;; Ειλικρινά πές μας. Ήταν για 4 άτομα;;;

Να φανταστεις το κυριο κυμα επιθεσης προηλθε απο εμενα κ τον ετερο αρσενικο των ζευγαριων-οι γυναικες δεν ηταν κ τοσο `σαρκοβορες` παρ`ολα αυτα οι δυο μας την γονατισαμε-με τεσσερα ατομα ηταν απλα να `τσιμπολογησουν`...Δεν πιστευω η ποσοτητα οτι ηταν επαρκης για 4 ατομα(αν κ αυτο ειναι υποκειμενικο),αυτο ομως δε με πολυαπασχολει.Με απασχολει οτι ενω η αξια των κρεατων δεν ηταν πανω απο 15ε(στην καλυτερη),πως εμενα μου ζηταει να πληρωσω λες κ εφαγα κανα κατσικι ολοκληρο..?!

vaska
23-07-2012, 13:49
Χθες έστηνα wifi long range 10 χλμ από σημείο σε σημείο. Είχα μαζί μου και τον Ανδρέα, έναν λεβέντη από τους δικούς μου τεχνικούς. Μας έφυγε ο τάκος σε (στρίψε λίγο, κάτσε να ρυθμίσω, πάμε μια ακόμα, ανέβα στο βουνό κλπ).
Ξεθεωθήκαμε κι έπεσε πείνα σοβαρή.
Πήρα λοιπόν τον Αντρίκο και πήγαμε για φαγητό σε μαγαζί που πηγαίναμε με την οικογένεια μέχρι πέρσι κάθε Κυριακή μετά τη θάλασσα.
Σημειώστε ότι με τον εν λόγω κύριο (τον καταστηματάρχη) έχουμε και κάποια συγγένεια.
3 φαγητά, μία σαλάτα, 3 μπύρες και μια φέτα 58 ευρώ.

Του τα πλήρωσα και του είπα ότι αν μας ξαναδεί να με χ3σει, ο αλήτης.

Προσπαθούν να βγάλουν τα σπασμένα σε όποιον κάνει το λάθος να κάτσει σε τραπέζι του μαγαζιού τους.

ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!!!!!!

mobili
23-07-2012, 14:03
αν ηθελε να καλεσουμε την αστυνομια για να επιλυσουμε τη διαφορα...
Παγωτο ο καταστηματαρχης,μεταβολη κ κατευθυνση στο μαγαζι του.
.


Και εγώ να ήμουν στην θέση του, αλλά και 1000 δίκια να είχα, δεν θα ήθελα σε καμιά περίπτωση την αστυνομία στο μαγαζί μου. Μόνο την δυσφίμιση μπροστά στους άλλους πελάτες που θα είχα, αυτό έφτανε για να σου χάριζα όλο το ποσόν.

skippybi
23-07-2012, 14:10
έ ρε τζάμπο που τους χρειάζετε...

asotosios
23-07-2012, 14:26
Προσωπικα για να αποφευγουμε τετοιες "εκπληξεις" οι οποιες σου χαλανε την διαθεση αν μη τι αλλο...θα ελεγα...να ρωταμε πριν παραγγειλουμε κατι που ειναι εκτος καταλογου την τιμη...!!!

καθως και οταν ερχεται κλασσικα ο σερβιτορος με το μπλοκακι για την παραγγελια...να του λεμε να φερει και εναν τιμοκαταλογο μαζι...!!!

αυτη την περιοδο προσπαθουν να βγαλουν τα σπασμενα...δυστηχως...υπαρχουν βεβαια και σωστοι επαγγελματιες που εχουν ρηξει και τις τιμες τους...και οι οποιοι ειναι φουλ σχεδον καθημερινα...αλλα βλεπεις οι αλλοι ειναι πιο εξυπνοι...!!!

NLS
23-07-2012, 15:01
3 φαγητά, μία σαλάτα, 3 μπύρες και μια φέτα 58 ευρώ.

Του τα πλήρωσα και του είπα ότι αν μας ξαναδεί να με χ3σει, ο αλήτης.

Προσπαθούν να βγάλουν τα σπασμένα σε όποιον κάνει το λάθος να κάτσει σε τραπέζι του μαγαζιού τους.

ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!!!!!!

1) Ελπίζω να του το είπες ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι.

2) Με ενδιαφέρει και η όποια αντίδραση αν υπήρχε.

NLS
23-07-2012, 15:01
έ ρε τζάμπο που τους χρειάζετε...

ξύλο χρειάζεται σε μερικούς όχι τζάμπο

apapadopoulos
23-07-2012, 15:36
δεν ειναι χαζοι οι τουριστες που ζητανε καταλογο!εμεις συνεχιζουμε να παμε σε ταβερνες...και δεν βαριεσαι και μετα βριζουμε...οι ξενοι καθονται κοιτανε τιμες...φευγουν...εμεις ντρεπομαστε...

Vagelis Gar
23-07-2012, 15:38
Μήπως είναι καιρός να γίνει η Black και η White list από διάφορους "επαγγελματίες" και Επαγγελματίες με τους οποίους συναναστρεφόμαστε?
Το είχε προτείνει ο Πασχάλης σε αντίστοιχη ανάρτηση του Γιώργου από την Κοζάνη.
Τα κρούσματα απ' ότι φαίνεται είναι πάμπολα και καλό θα είναι να ξέρουμε που ακουμπάμε τα ωραία μας χρήματα.

Όσο για το θέμα σου φίλε συμφωνώ με την κίνησή σου μιας και ο συγκεκριμένος καταστηματάρχης απ' ότι φαίνεται είχε κάποια "παραθυράκια" ανοιχτά στον τρόπο λειτουργίας της επιχείρησής του για να "δαγκώνει" τους ανυποψίαστους.

Περίπτωση δικιά μας στα Τρίκαλα όπου τύπος με τόρνο μας ζήτησε 70 ευρώ για να κόψει και να φινίρει 10 ροδέλες από αλουμίνιο που χρησιμοποιούμε στα κιτ στήριξης των βαλιτσών μας (το αλουμίνιο το πήγαμε εμείς).

Έλεος ρε γαμώτο.....

vpentza
23-07-2012, 15:46
τα κόλπα στις ταβέρνες πολλά και η ανοχή μας τεράστια τα τελευταία πολλά χρόνια. Εφόσον 3-4 χρόνια μετά από την επίσημη βουτιά της Ελλ Οικονομίας ο μαγαζάτορας διατηρεί την ίδια συμπεριφορά, είναι ανεύθυνος και του αξίζει διαπόμπευση....Δικαιολογίες του τύπου, δημοτικός φόρος, ΟΑΕΕ, εφορίες, ΦΠΑ είναι κ@λου και δεν πρέπει να γίνονται δεκτές διότι τα τελευταία 30 χρόνια κερδοσκοπούν υπερμετρα στη πλάτη μας είτε χρεώνοντας τη μάνα τους και τον πατέρα τους είτε κλέβοντας συνεχόμενα την εφορία και το ασφ τους ταμείο...
Κανένας οίκτος για τον κακό επαγγελματία και εφόσον η επίσημη πολιτεία δεν μπορεί να τον "μαζέψει", εγώ θα καλούσα την αστυνομία να τον κάνω ρεζίλι σε όλη τη γειτονιά...κι αν μου κόλλαγε πολύ, θα έστελνα υποψιασμένους δικούς μου ανθρώπους να φάνε άλλη μέρα να τους ξανακλέψει και αυτοί να ξαναφωνάξουν την αστυνομία και να γίνει και δεύτερη και τρίτη φορά ρεζίλι..........και κατόπιν καταγγελία στην υγειονομική επιτροπή να τσεκάρουν ημ λήξης, κατσαρίδες και αράχνες γιατί ο κακός επαγγελματίας είναι κακός και στίς υπόλοιπες υποχρεώσεις του.............

LakisGS
23-07-2012, 18:41
Υπάρχει φυσικά και η αντίθετη περίπτωση. Τι εννοώ:

Έχω βγάλει κάποια παλιά μοντέλα γυαλιών σε ΠΡΟΣΦΟΡΑ. Τονίζω, σε ΠΡΟΣΦΟΡΑ, όχι μια απλή έκπτωση. Έχω που λέτε ένα ζευγάρι PRADA, πενταετίας, το οποίο το είχα αγοράσει 165 ευρώ. Λόγω του ότι ήταν παλιό και ήθελα να το ξεστοκάρω, το είχα βάλει τιμή ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ 85 ευρώ. 80 ευρώ δηλαδή ΛΙΓΟΤΕΡΟ από ότι μου στοίχισε χονδρική. Ήρθε λοιπόν η κυρία τάδε που ήθελε να φορέσει PRADA τζάμπα, και λέει στη γυναίκα μου. Έλα τώρα, σε εποχή κρίσης θέλεις 85 ευρώ. 80 θα σου δώσω γιατί αλλιώς θα σου μείνει... Ε όχι ρε φούστη μου, (το φούστη μου, δικό μου), δεν θα το πάρεις. Προτιμώ να το βάλω κάτω και να το σπάσω, να του βάλω φωτιά να δω πως καίγεται παρά να στο πουλήσω. Μερικοί-μερικοί νομίζουν ότι λόγω της κρίσης μπορούν να μας μαμήσουν κιόλλας. Όπως υπάρχουν κακοί επαγγελματίες, έτσι υπάρχουν και κακοί καταναλωτές. Έτσι για να είμαστε και δίκαιοι. :o

NLS
23-07-2012, 19:41
Υπάρχει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης Λάκη.
Τι σημαίνει κακός καταναλωτής; (βασικά φυσικά υπάρχει, αλλά δεν είναι αυτό το πράγμα)
Δεν ήθελες, δεν το πούλησες. Δεν ήταν κακό να το προσπαθήσει.
Ούτε το μαχαίρι στο λαιμό σου έβαλε, ούτε το πήρε και μετά έλεγε "πάρε τόσα και μη μιλάς" (που δεν θα μπορούσε να το κάνει και να ήθελε).

NLS
23-07-2012, 19:44
Να σου πω και την άλλη μεριά της άλλης μεριάς. Πόσα πουλάς και είναι original ότι λέει ότι είναι; ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΕΣΕΝΑ για κάτι. Κατηγορώ ένα σύστημα. Στην Ελλάδα ειδικά το έχουμε πολύ. ΠΑΡΑ πολύ. Πιο πολύ από όσο παραδεχόμαστε. Μπορεί στο δικό σου χώρο (ΔΕΝ ξέρω) να μην ισχύει.

Σου πουλάει (καλή μου κυρία) ο μαγαζάτορας "ας πούμε prada", μέσα σου ξέρεις ότι είναι "ας πούμε prada", το παίρνεις όμως και αφού ποτέ με τον μαγαζάτορα δεν έβαλες τα εισαγωγικά, δεν τα βάζεις και εσύ στις φίλες σου. Το λες prada. Και εκείνες βέβαια μπορεί να τα προσθέτουν τα εισαγωγικά μόνες τους (αφού τα ίδια κάνουν).
Δεν ξέρω πόσο κάνουν τα γνήσια γυαλιά της prada (ξαναλέω μιλάω για ένα γενικότερο σύστημα όχι για εσένα, απλά χρησιμοποιώ το παράδειγμα σου) μπορεί πράγματι να ξεκινάνε από 165 χοντρική. Μπορεί και όχι. Μπορεί να ξεκινάνε από 400 (χοντρική). Όταν λέω γνήσια εννοώ γνήσια, με ένα σχέδιο που έκανε κάποιος μέσα στην prada, όχι σπίτι του, ούτε που το αντέγραψε, που το φτιάξανε σε ένα εργοστάσιο που η prada έχει πει αυτό να τα φτιάχνει (γιατί και η prada άλλα αξεσουάρ δεν κατασκευάζει η ίδια πέρα από τα παπούτσια και τέτοια) ΚΑΙ που βγήκαν από αυτό το εργοστάσιο ως prada (όχι ως discarded prada ή βήτα prada που τους έπεσαν από το φορτηγό κλπ.). Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ και ξαναλέω (τρίτη φορά) χωρίς να εννοώ ότι είναι κάτι που εσύ κάνεις.

Έχω υπάρξει πολλά χρόνια στο χώρο του εμπορίου (μέσω του πατέρα μου) και ξέρω τα LEVI's 501 (γνήσια κατά μια έννοια μια και ο ίδιος ο εισαγωγέας τα έφτιαχνε) της Καλαμάτας κλπ. Ή κρέατα δεν ξέρω από που, που έρχονται Ελλάδα "βαφτίζονται"... Ελληνόπουλα (σαν τον Μπουμπλή/Ρότσα κάποτε) και πουλιούνται πιο ακριβά. Ότι μπορεί να αυξήσει το κέρδος. Σε άλλους εμπόρους για να αισχροκερδίσουν απλώς, σε άλλους για να καταφέρουν να επιβιώσουν (πάλι βέβαια αισχροκέρδια είναι).

Ότι υπάρχουν καταναλωτές που αισθάνονται ότι μπορούν να σπάσουν κάτι τέτοια συστήματα (αν και κατ' εμέ δεν μπορούν), δεν είναι αξιοκατήγορο. Θα γίνει και με λάθος τρόπο σε λάθος ανθρώπους, θα γίνει και με σωστό σε σωστούς. (καθώς και οι άλλοι δυο συνδιασμοί)

gsmaniac
23-07-2012, 19:45
Υπάρχει φυσικά και η αντίθετη περίπτωση. Τι εννοώ:

Έχω βγάλει κάποια παλιά μοντέλα γυαλιών σε ΠΡΟΣΦΟΡΑ. Τονίζω, σε ΠΡΟΣΦΟΡΑ, όχι μια απλή έκπτωση. Έχω που λέτε ένα ζευγάρι PRADA, πενταετίας, το οποίο το είχα αγοράσει 165 ευρώ. Λόγω του ότι ήταν παλιό και ήθελα να το ξεστοκάρω, το είχα βάλει τιμή ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ 85 ευρώ. 80 ευρώ δηλαδή ΛΙΓΟΤΕΡΟ από ότι μου στοίχισε χονδρική. Ήρθε λοιπόν η κυρία τάδε που ήθελε να φορέσει PRADA τζάμπα, και λέει στη γυναίκα μου. Έλα τώρα, σε εποχή κρίσης θέλεις 85 ευρώ. 80 θα σου δώσω γιατί αλλιώς θα σου μείνει... Ε όχι ρε φούστη μου, (το φούστη μου, δικό μου), δεν θα το πάρεις. Προτιμώ να το βάλω κάτω και να το σπάσω, να του βάλω φωτιά να δω πως καίγεται παρά να στο πουλήσω. Μερικοί-μερικοί νομίζουν ότι λόγω της κρίσης μπορούν να μας μαμήσουν κιόλλας. Όπως υπάρχουν κακοί επαγγελματίες, έτσι υπάρχουν και κακοί καταναλωτές. Έτσι για να είμαστε και δίκαιοι. :o


ετσι.......υπαρχει και αυτη η πλευρα και ειναι το ιδιο ασχημη:cool:

MARK
23-07-2012, 20:05
Πολύ πολύ καλά έκανες
;)

vaska
23-07-2012, 20:13
1) Ελπίζω να του το είπες ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι.

2) Με ενδιαφέρει και η όποια αντίδραση αν υπήρχε.


1) Αλήτη δεν τον είπα, κατά τ' άλλα όπως τα γράφω
2) Απόρησε με αυτά που άκουσε, δεν κατάλαβε τον λόγο. Για γέλια είναι αδερφέ αλλά κι εμείς έχουμε μερίδιο ευθύνης που καθόμαστε να μας γδάρουν.

LakisGS
23-07-2012, 20:16
Να σου πω και την άλλη μεριά της άλλης μεριάς. Πόσα πουλάς και είναι original ότι λέει ότι είναι; ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΕΣΕΝΑ για κάτι. Κατηγορώ ένα σύστημα. Στην Ελλάδα ειδικά το έχουμε πολύ. ΠΑΡΑ πολύ. Πιο πολύ από όσο παραδεχόμαστε. Μπορεί στο δικό σου χώρο (ΔΕΝ ξέρω) να μην ισχύει.

Σου πουλάει (καλή μου κυρία) ο μαγαζάτορας "ας πούμε prada", μέσα σου ξέρεις ότι είναι "ας πούμε prada", το παίρνεις όμως και αφού ποτέ με τον μαγαζάτορα δεν έβαλες τα εισαγωγικά, δεν τα βάζεις και εσύ στις φίλες σου. Το λες prada. Και εκείνες βέβαια μπορεί να τα προσθέτουν τα εισαγωγικά μόνες τους (αφού τα ίδια κάνουν).
Δεν ξέρω πόσο κάνουν τα γνήσια γυαλιά της prada (ξαναλέω μιλάω για ένα γενικότερο σύστημα όχι για εσένα, απλά χρησιμοποιώ το παράδειγμα σου) μπορεί πράγματι να ξεκινάνε από 165 χοντρική. Μπορεί και όχι. Μπορεί να ξεκινάνε από 400 (χοντρική). Όταν λέω γνήσια εννοώ γνήσια, με ένα σχέδιο που έκανε κάποιος μέσα στην prada, όχι σπίτι του, ούτε που το αντέγραψε, που το φτιάξανε σε ένα εργοστάσιο που η prada έχει πει αυτό να τα φτιάχνει (γιατί και η prada άλλα αξεσουάρ δεν κατασκευάζει η ίδια πέρα από τα παπούτσια και τέτοια) ΚΑΙ που βγήκαν από αυτό το εργοστάσιο ως prada (όχι ως discarded prada ή βήτα prada που τους έπεσαν από το φορτηγό κλπ.). Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ και ξαναλέω (τρίτη φορά) χωρίς να εννοώ ότι είναι κάτι που εσύ κάνεις.

Έχω υπάρξει πολλά χρόνια στο χώρο του εμπορίου (μέσω του πατέρα μου) και ξέρω τα LEVI's 501 (γνήσια κατά μια έννοια μια και ο ίδιος ο εισαγωγέας τα έφτιαχνε) της Καλαμάτας κλπ. Ή κρέατα δεν ξέρω από που, που έρχονται Ελλάδα "βαφτίζονται"... Ελληνόπουλα (σαν τον Μπουμπλή/Ρότσα κάποτε) και πουλιούνται πιο ακριβά. Ότι μπορεί να αυξήσει το κέρδος. Σε άλλους εμπόρους για να αισχροκερδίσουν απλώς, σε άλλους για να καταφέρουν να επιβιώσουν (πάλι βέβαια αισχροκέρδια είναι).

Ότι υπάρχουν καταναλωτές που αισθάνονται ότι μπορούν να σπάσουν κάτι τέτοια συστήματα (αν και κατ' εμέ δεν μπορούν), δεν είναι αξιοκατήγορο. Θα γίνει και με λάθος τρόπο σε λάθος ανθρώπους, θα γίνει και με σωστό σε σωστούς. (καθώς και οι άλλοι δυο συνδιασμοί)

Καταλαβαίνω τι εννοείς, και στα περισσότερα έχεις δίκιο. Στον κλάδο τον δικό μου είναι λίγο δύσκολο να δουλέψεις μαγαζί με μα'ι'μούδες... Πρώτα απ' όλα οι περισσότεροι δεν είμαστε οι απλοί έμποροι. Εγώ π.χ. έχω κάνει 5 χρόνια σπουδές στο εξωτερικό. Είμαι οπτικός-οπτομέτρης-εφαρμοστής φακών επαφής. Οπτομέτρης σημαίνει ότι κάνω κανονικά εξετάσεις για οπτική οξύτητα, αλλά και για εφαρμογή φακών επαφής όλων των τύπων. Όπως καταλαβαίνεις μόνο και μόνο αν σέβεσαι τις σπουδές σου και τους κόπους σου ΔΕΝ μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία να πουλάς μα'ι'μούδες... Δεν σπούδασα και χάλασα λεφτά να στήσω μαγαζί με ότι πιο σύγχρονα μηχανήματα για να κάνω "αρπακτή" και να αλλάξω επάγγελμα. Και δεύτερον το να φέρεις μα'ι'μούδες, άντε και έφερες. Με τα ανταλλακτικά τι κάνεις??? Τι θα πεις στον πελάτη που θα ακριβοπληρώσει μια φίρμα γυαλιών?? Δεν έχω ανταλλακτικό?? Ή πλήρωσε το πιο ακριβά από τα γυαλιά. Όχι ότι δεν υπάρχουν και τέτοιοι "επαγγελματίες" στον χώρο μας, αλλά είναι πίστεψε με πολύ λίγοι σε σχέση με άλλα επαγγέλματα. Και οι περισσότεροι είναι και μα'ι'μούδες οπτικοί, χωρίς πτυχία κλπ. Απλά δεν τους πειράζει κανένας...

mario
23-07-2012, 20:18
Απο την δικιά μου εμπειρία σε...ποικιλίες με την παλιοπαρεα για κανένα μα κανένα λογο δεν μπορεί να κόστισε η ποικιλία ενα 50αρι!!!! Μα για κανενα λογο λέμε! Έπειτα φταίτε γιατι εφοσον ηταν εκτός καταλόγου δεν ρωτήσατε ποσο θα σας στοιχισει! Μην είστε και τοσο σίγουροι οτι αμα ερχοταν η αστυνομία θα βρίσκατε δίκιο γιατι ο "πονηρός" καταστηματάρχης θα επικαλούνταν "ειδική παραγγελία" απο μερους σας εκτός καταλόγου και αφου δεν ειχατε ρωτήσει για τιμη...! Συνάμα οτι ανεξάρτητα φάτσα παραλία ή οχι σε τουριστικές περιοχές παιζουν λίγο παραπάνω η τιμές. Τέλος ξαναλεω οτι σε καμια περίπτωση δεν εκανε τοσα χρήματα! Απλά ομως η σωστή συμπεριφορά είναι πληρώνω γιατι την πάτησα και μετα σφαίρα στην Διεύθυνση Εμπορίου!

Send from me vre!

nikos-x
23-07-2012, 20:45
. . . θα επικαλούνταν "ειδική παραγγελία" απο μερους σας εκτός καταλόγου και αφου δεν ειχατε ρωτήσει για τιμη...!

Βενετία.
Δύο χιλιάδες και κάτι μ.χ.

Τρεις μακαροναδούλες και τρεις μπίρες με τιμή τιμοκαταλόγου 45 ευρώ, τις πλήρωσα 99.90 ευρώ, γιατί στις δύο ζήτησα έχτρα μανιτάρια . . . και για να πω την αλήθεια, ούτε που τα είδα, ούτε που τα γεύτηκα.

sain
23-07-2012, 20:47
Βενετία.
Δύο χιλιάδες και κάτι μ.χ.

Τρεις μακαροναδούλες και τρεις μπίρες με τιμή τιμοκαταλόγου 45 ευρώ, τις πλήρωσα 99.90 ευρώ, γιατί στις δύο ζήτησα έχτρα μανιτάρια . . . και για να πω την αλήθεια, ούτε που τα είδα, ούτε που τα γεύτηκα.

Έτσι είναι:(

LakisGS
23-07-2012, 20:48
Βενετία.
Δύο χιλιάδες και κάτι μ.χ.

Τρεις μακαροναδούλες και τρεις μπίρες με τιμή τιμοκαταλόγου 45 ευρώ, τις πλήρωσα 99.90 ευρώ, γιατί στις δύο ζήτησα έχτρα μανιτάρια . . . και για να πω την αλήθεια, ούτε που τα είδα, ούτε που τα γεύτηκα.


Μήπως τα μανιτάρια ήταν τρούφες?? Γιατί αν ήταν, καλά τις πλήρωσες... ;):D

aeriko
23-07-2012, 20:57
Καταλαβαίνω τι εννοείς, και στα περισσότερα έχεις δίκιο. Στον κλάδο τον δικό μου είναι λίγο δύσκολο να δουλέψεις μαγαζί με μα'ι'μούδες... Πρώτα απ' όλα οι περισσότεροι δεν είμαστε οι απλοί έμποροι. Εγώ π.χ. έχω κάνει 5 χρόνια σπουδές στο εξωτερικό. Είμαι οπτικός-οπτομέτρης-εφαρμοστής φακών επαφής. Οπτομέτρης σημαίνει ότι κάνω κανονικά εξετάσεις για οπτική οξύτητα, αλλά και για εφαρμογή φακών επαφής όλων των τύπων. Όπως καταλαβαίνεις μόνο και μόνο αν σέβεσαι τις σπουδές σου και τους κόπους σου ΔΕΝ μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία να πουλάς μα'ι'μούδες... Δεν σπούδασα και χάλασα λεφτά να στήσω μαγαζί με ότι πιο σύγχρονα μηχανήματα για να κάνω "αρπακτή" και να αλλάξω επάγγελμα. Και δεύτερον το να φέρεις μα'ι'μούδες, άντε και έφερες. Με τα ανταλλακτικά τι κάνεις??? Τι θα πεις στον πελάτη που θα ακριβοπληρώσει μια φίρμα γυαλιών?? Δεν έχω ανταλλακτικό?? Ή πλήρωσε το πιο ακριβά από τα γυαλιά. Όχι ότι δεν υπάρχουν και τέτοιοι "επαγγελματίες" στον χώρο μας, αλλά είναι πίστεψε με πολύ λίγοι σε σχέση με άλλα επαγγέλματα. Και οι περισσότεροι είναι και μα'ι'μούδες οπτικοί, χωρίς πτυχία κλπ. Απλά δεν τους πειράζει κανένας...
Εγκυκλοπαιδική ερώτηση: Μπορεί οι σκελετοί να είναι original αλλά να μπαίνουν στην χώρα χωρίς παραστατικά; Ρωτάω γιατί "φίλος" οπτικός μου κάνει κάτι εκπτώσεις στα γυαλιά άνω του 50% και αισθάνομαι ότι με δουλεύει. Διερωτώμαι, πιό είναι το ποσοστό κέρδους του;

LakisGS
23-07-2012, 21:05
Εγκυκλοπαιδική ερώτηση: Μπορεί οι σκελετοί να είναι original αλλά να μπαίνουν στην χώρα χωρίς παραστατικά; Ρωτάω γιατί "φίλος" οπτικός μου κάνει κάτι εκπτώσεις στα γυαλιά άνω του 50% και αισθάνομαι ότι με δουλεύει. Διερωτώμαι, πιό είναι το ποσοστό κέρδους του;


Ναι, μπορεί. Original, αλλά από "παράλληλη" αγορά. Συνήθως όμως δεν υπάρχουν τα τελευταία μοντέλα, όπως και ανταλλακτικά... Αλλά όχι χωρίς παραστατικά. Ακόμα και οι "παράλληλοι" έχουν τιμολόγια. Τώρα αν γίνεται και κάτι άλλο, τελείως "μαύρο", θα σε γελάσω.

jarhead
23-07-2012, 22:07
Παραδειγμα ασχετο βεβαια αλλα παρομοιο οσον αναφορα την τιμη....ASUS NETBOOK 10.1

διαφορα 50 ευρω απο το εξωτερικο σε σχεση με εδω.Το ιδιο ακριβως με την ιδια παγκοσμια εγγυηση....Να αφαιρεσω και τα ταχυδρομικα μηπως?:hmmm:

NLS
23-07-2012, 22:16
Μήπως τα μανιτάρια ήταν τρούφες?? Γιατί αν ήταν, καλά τις πλήρωσες... ;):D

αν ήταν τρούφες δεν ήταν απλά καλά - δώρο του τα έκαναν :)

αλλά τώρα αφήσαμε τους Έλληνες και πιάσαμε τους... Ιταλούς;
ποιούς, τους Ιταλούς; :)

NLS
23-07-2012, 22:18
Πάντως χτες πήγα στο Σχολαρχείο στην πλάκα μετά από τουλάχιστον 10 χρόνια που είχα να πάω. 56 ευρώ έγραφε τα 10 πιάτα για 4 άτομα, μαζί το ποτό του καθενός, 56 πληρώσαμε. Και ας είχαμε πάρει και μια μπύρα παραπάνω.

Να τα λέμε και αυτά.

(πάντως τα κολοκυθάκια τα τηγανητά ήταν κΩλοκυθάκια τηγανητά)

BMW 1150 RT
23-07-2012, 22:23
Πολύ σωστά έπραξες

xronisgs
23-07-2012, 22:48
Παιδιά άλλο ταβέρνα, άλλο χασαποταβέρνα και άλλο restaurant ;) Όταν σηκώνουμε το πόδι μας και μπαίνουμε σε κατάστημα ανάλογης κατηγορίας, να περιμένουμε και ανάλογες χρεώσεις.

NLS
23-07-2012, 23:08
Δεν νομίζω κανένα από τα παραπάνω να ήταν το Βαρούλκο.

Albatros
24-07-2012, 07:25
Άμα τους ακούσεις είναι οι πρώτοι που φωνάζουν για την κρίση στη Χώρα μας και την κατάντια μας και μετά αφού σε φεσώσουν δεν κόβουν ούτε 1 απόδειξη οι απατεώνες.
:mad:
2 μισθωτοί 8000Ε φόρο πληρώσαμε φέτος,χώρια τα χαράτσια.
Βρέστε μου έναν που να πλήρωσε φόρο και κλέβουν και το ΦΠΑ.
:mad:

asotosios
24-07-2012, 09:29
μιας και εχουμε αρκετους εμπορους εδω μεσα...θα ηθελα να κανω την ερωτηση γενοκοτερη για τον κλαδο τους εμποριου στην Ελλαδα...

ειναι λογικο π.χ ενα φιλτρο για το αυτοκινητο ΚΝ, πριν 2 χρονια...να το αγορασω απο φυσικο καταστημα (μεσω ιντερνετ) στην Αγγλια με επισημη αντιπροσωπεια της εν λογο εταιριας...στα 40ευρω με τα μεταφορικα ενω την ιδια στιγμη στην Ελλαδα σε αντιστοιχο φυσικο μαγαζι να μου ζητανε 120€...???

δεν ειμαι εμπορος και δεν μπορω να ξερω τα κρυφα κοστη (νοικια, αντιπροσωπειας κτλ κτλ) αλλα αυτη η διαφορα ειναι εξωπραγματικη...!!! ΑΝ μου ζηταγε ας πουμε 50€ θα το ειχα παρει απο τον ιδιο ωστε να μην προβω σε παραγγελια απο το εξωτερικο...

αναρωτιεμαι και αυτος με τα 40€ εβγαλε ενα λογικο κερδος (εβγαλε ισως και απο τα μεταφορικα ενα μικρο κερδος...ΙΣΩΣ) ωστε να καλυψει εξοδα ενος φυσικου καταστηματος κτλ κτλ...
οποτε αυτο αυτοματως με κανει να πιστευω οτι ο εν λογω Ελληνας εμπορος παει να βγαλει απο ενα φιλτρο χρυσο...συν οτι και αλλα πραγματα που πουλαει...δεν σκεφτηκα να τα παρω μιας και θεωρησα οτι και εκει θα με κλεψει...εχασε δλδ εναν πελατη...που στον συγκεκριμενο χωρο δινιτικα εχασε και παραπανω πελατες...μιας και εγω θα ελεγα σε φιλους και γνωστους οτι ο συγκεκριμενος πουλαει σε καλες τιμες...!!!

xurxes
24-07-2012, 09:35
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

μαλλον τωρα καταλαβαινετε γιατι εμεις στα βορεια...ειμαστε συνεχεια στα τσιπουρα και στους μεζεδες....:ye33::ye33::ye33:....αλλες τιμες!!!


περαστικα σου,,,,και καλα του κανες....γιατι αν ειχε δικιο δεν θα το βουλωνε:mad:

asotosios
24-07-2012, 10:01
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:....αλλες τιμες!!!

και οταν λεμε ΑΛΛΕΣ εννοουμε ΑΛΛΕΣ...!!!:D:D

vpentza
24-07-2012, 11:46
...ειναι λογικο π.χ ενα φιλτρο για το αυτοκινητο ΚΝ, πριν 2 χρονια...να το αγορασω απο φυσικο καταστημα (μεσω ιντερνετ) στην Αγγλια με επισημη αντιπροσωπεια της εν λογο εταιριας...στα 40ευρω με τα μεταφορικα ενω την ιδια στιγμη στην Ελλαδα σε αντιστοιχο φυσικο μαγαζι να μου ζητανε 120€...???

δεν ειμαι εμπορος και δεν μπορω να ξερω τα κρυφα κοστη (νοικια, αντιπροσωπειας κτλ κτλ) αλλα αυτη η διαφορα ειναι εξωπραγματικη...!!! ΑΝ μου ζηταγε ας πουμε 50€ θα το ειχα παρει απο τον ιδιο ωστε να μην προβω σε παραγγελια απο το εξωτερικο...

αναρωτιεμαι και αυτος με τα 40€ εβγαλε ενα λογικο κερδος (εβγαλε ισως και απο τα μεταφορικα ενα μικρο κερδος...ΙΣΩΣ) ωστε να καλυψει εξοδα ενος φυσικου καταστηματος κτλ κτλ...
οποτε αυτο αυτοματως με κανει να πιστευω οτι ο εν λογω Ελληνας εμπορος παει να βγαλει απο ενα φιλτρο χρυσο...συν οτι και αλλα πραγματα που πουλαει...δεν σκεφτηκα να τα παρω μιας και θεωρησα οτι και εκει θα με κλεψει...εχασε δλδ εναν πελατη...που στον συγκεκριμενο χωρο δινιτικα εχασε και παραπανω πελατες...μιας και εγω θα ελεγα σε φιλους και γνωστους οτι ο συγκεκριμενος πουλαει σε καλες τιμες...!!!

χωρίς σαφώς να πριμοδοτώ τη συμπεριφορά του Έλληνα εμπόρου που στο πουλάει 120ευρω, εκτιμώ ότι το πρόβλημα στη χώρα μας είναι ο ...μικρός πληθυσμός. Τί εννοώ με αυτό ?
κάποιος πωλητής πχ στην Αγγλία, διατηρεί χαμηλότατο ποσοστό κέρδους για να προσελκύσει πελάτες οι οποίοι όμως είναι αρκετοί...βγάζει χρήματα λοιπόν κάνοντας μεγάλο τζίρο (μικρό κέρδος ανά κομμάτι αλλά πολύ μεγάλο αγοραστικό κοινό)....
Εδώ οι ενδιαφερόμενοι είναι λίγοι, και δεν συμφέρει τον Έλληνα έμπορο να στοκάρει ένα κομμάτι των 40ευρώ για να βγάλει 5ευρώ κέρδος....άρα προσπαθεί με το ένα κομμάτι να βγάλει πολύ πολύ περισσότερο (ποσοστιαία) κέρδος...
Επειδή ως αγοραστές έχουμε μάθει να βλέπουμε γεμάτα ράφια, αλλιώς δεν ψωνίζουμε, ΄"αναγκάζουμε" τον έμπορο να έχει λίγα κομμάτια απο πολλούς κωδικούς που όμως δεν συμφέρει να του μείνουν απούλητα.....
είναι μπέρδεμα η υπόθεση......αλλά δεν μπορώ από τη μεριά μου να αγνοήσω ότι βρίσκω το ίδιο μπουφάν, κράνος, ανταλλακτικά σε σημαντικά καλύτερες τιμές, στο εξωτερικό....:hmmm:

napgeo
24-07-2012, 12:06
κ εξηγουμαι:με φιλικο ζευγαρι στην ταβερνα `Το χαγιατι της Ελενας` στο Λουτρακι κατσαμε να φαμε 4 ατομα(2ζευγαρια) κ παραγγειλαμε:1 ποικιλια μεσαια-μετα απο ερωτηση αν εχουν ποικιλιες,γιατι στον καταλογο δεν φαινοταν κατι τετοιο εκτος απο ποικιλιες ψαρικων που η μεγαλη κοστιζε 40ε(συγκρατηστε τον αριθμο) κ θετικη απαντηση,τελικα αλλο εννοουσαμε κ αλλο μας εφεραν-θελαμε τη γνωστη ποικιλια που συνοδευεται απο μπυρα,οσοι ειναι κ απο Καλαματα ξερουν,αντ`αυτου μας ηρθε μια ποικιλια κρεατικων.
Ειπαμε αφου την εφεραν,οτι δεν εννοουσαμε κατι τετοιο,αλλα τελως παντων για μην φανουμε `ιδιοτροποι` αποφασισαμε να την δεχτουμε(δεν αναγραφοταν στον καταλογο).
Κ συνεχιζουμε:1 τζατζικι,2 μπυρες,1 ουζο,1 αγγουρακι κομμενο με λαδοξυδο.
Ηρθε η ωρα του λογαριασμου,ητοι...80ε!Η ποικιλια μονη της ειχε 50ε!Φυσικα μολις το ειδα πηρα εναν καταλογο στα χερια την-οχι αποδειξη αλλα ενα χειρογραφο παραγγελιας,πηγα μεσα στο καταστημα κ τους ζητησα να μου εξηγησουν που στην ευχη ελεγε οτι αυτο που πηραμε κοστιζε 50ε..?Aπο την στιγμη κι`ολας που η μεγαλη ποικιλια ψαρικων εκανε 40ε,πως γινοταν η μεσαια με τα κρεατα να κανει παραπανω..?.Η απαντηση ηταν οτι πουθενα δεν αναγραφεται κ οτι προκειται...περι λαθους-παραλειψεως κ... ζητουν συγγνωμη!Αλλα οτι ηταν για 4 ατομα κ αυτος ηταν ο λογος.
Αρνηθηκα να δεχθω την δικαιολογια τους-λεγοντας οτι αν αυτοι με χρεωναν 100-200ε για την ποικιλια λεγοντας μου οτι ειναι για ενα λοχο η για ενα ατομο(πραγμα το οποιο δεν με ενδιεφερε κι`ολας),αν εγω επρεπε να το δεχθω,απο τη στιγμη που δεν αναγραφοταν σε κανενα σημειο του καταλογου.
Κατοπιν αυτων λοιπον,τους ειπα οτι εγω δεν πληρωνω την ποικιλια 50ε κ σηκωθηκα κ εφυγα απο το μαγαζι αφηνοντας 50ε στο τραπεζι,για ολα.
Τοτε ο καταστηματαρχης ηρθε τρεχοντας πισω μου λεγοντας οτι δεν τον ειχα πληρωσει,απαντωντας του ειπα,οτι αισχροκερδει κ οτι αυτα ηταν τα λεφτα που θα επερνε απο μενα σε καθε περιπτωση κ ημουν στη διαθεση του αν ηθελε να καλεσουμε την αστυνομια για να επιλυσουμε τη διαφορα...
Παγωτο ο καταστηματαρχης,μεταβολη κ κατευθυνση στο μαγαζι του.
Ειμαι στην κριση των αποψεων σας,θα με ενδιεφερε να ακουσω πως σκοπευατε να αντιδρουσατε εσεις κ αν θεωρειτε την δικη μου συμπεριφορα καπου λαθος.
Φιλικα,stukas.


Θα σε είδε με το adv και σε κοπάνησε..

Κανονικά έπρεπε να φωνάξεις την ΕΛ.ΑΣ......................

ortho
24-07-2012, 12:08
παιδιά φταίμε οι ίδιοι.....

Οταν μέσα στο ιατρείο μου με έχουν πει μαλ@κα επειδή τους δίνω τις αποδείξεις τι να πει κανείς.....

stukas
24-07-2012, 12:11
Θα σε είδε με το adv και σε κοπάνησε..

Κανονικά έπρεπε να φωνάξεις την ΕΛ.ΑΣ......................με τα ποδια ημουν,αν ημουν με το ματοσακο θα εμπαινα μεσα στο μαγαζι με αυτο..!

stukas
24-07-2012, 12:12
παιδιά φταίμε οι ίδιοι.....

Οταν μέσα στο ιατρείο μου με έχουν πει μαλ@κα επειδή τους δίνω τις αποδείξεις τι να πει κανείς.....

πες:"ευχαριστω κυριε,οριστε η αποδειξη σας,καλη σας ημερα..."

ortho
24-07-2012, 12:51
πες:"ευχαριστω κυριε,οριστε η αποδειξη σας,καλη σας ημερα..."

Φίλε μου κάθομαι και τους εξηγώ γιατί το κάνω.... αλλά τι να πει κι αυτός που με πληρώνει κι η απόδειξη του είναι άχρηστη, οπότε σου λέει να πάει να μαμηθεί το κράτος, μόνο που το κράτος είμαστε όλοι εμείς...

NLS
24-07-2012, 13:14
χωρίς σαφώς να πριμοδοτώ τη συμπεριφορά του Έλληνα εμπόρου που στο πουλάει 120ευρω, εκτιμώ ότι το πρόβλημα στη χώρα μας είναι ο ...μικρός πληθυσμός. Τί εννοώ με αυτό ?
κάποιος πωλητής πχ στην Αγγλία, διατηρεί χαμηλότατο ποσοστό κέρδους για να προσελκύσει πελάτες οι οποίοι όμως είναι αρκετοί...βγάζει χρήματα λοιπόν κάνοντας μεγάλο τζίρο (μικρό κέρδος ανά κομμάτι αλλά πολύ μεγάλο αγοραστικό κοινό)....
Εδώ οι ενδιαφερόμενοι είναι λίγοι, και δεν συμφέρει τον Έλληνα έμπορο να στοκάρει ένα κομμάτι των 40ευρώ για να βγάλει 5ευρώ κέρδος....άρα προσπαθεί με το ένα κομμάτι να βγάλει πολύ πολύ περισσότερο (ποσοστιαία) κέρδος...
Επειδή ως αγοραστές έχουμε μάθει να βλέπουμε γεμάτα ράφια, αλλιώς δεν ψωνίζουμε, ΄"αναγκάζουμε" τον έμπορο να έχει λίγα κομμάτια απο πολλούς κωδικούς που όμως δεν συμφέρει να του μείνουν απούλητα.....
είναι μπέρδεμα η υπόθεση......αλλά δεν μπορώ από τη μεριά μου να αγνοήσω ότι βρίσκω το ίδιο μπουφάν, κράνος, ανταλλακτικά σε σημαντικά καλύτερες τιμές, στο εξωτερικό....:hmmm:

Επειδή όπως είπα έχω γνώσεις από εμπόριο, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. EDIT: Σε διάβασα καλύτερα και ουσιαστικά δεν διαφωνούμε όσο νόμιζα. :)

Οι επίσημες εισαγωγές προϊόντων γίνονται με δυο τρόπους κοστολόγησης (τουλάχιστον χοντρικά, μπορεί κάποιος να πει και υποκατηγορίες αν θέλει).

Είτε ο κατασκευαστής σου ζητάει ένα αρχικό στοκ με αρκετό ποσό ή αρκετά κομμάτια. Πχ. σου λέει πάρε "100 τέτοια" (ή 10000 τέτοια αν μιλάμε για κάτι φτηνό) σε κάποια τιμή χοντρικής.

Είτε σου λέει ξεκινάμε (πάλι πιθανά με κάποιο αρχικό στοκ) και η έκπτωση σου από το retail price είναι 10% ή 20% ή δεν ξέρω πόσο ανάλογα το προϊόν. ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΑ (δεν ξέρω όλους τους χώρους αλλά σε ότι έχω συναντήσει) συναντάς ποσοστά μεγαλύτερα από 40% ακόμα και για μεγάλες ποσότητες, όταν μιλάμε για κάτι "υλικό" (όχι πχ. software). Το λογικότερο είναι ένα αρχικό 10-15% discount.

Ο τύπος λοιπόν έξω που πουλάει με το κιλό σίγουρα είναι ευνοημένος με μεγαλύτερες εκπτώσεις αλλά ΟΧΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ που βλέπουμε! ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ. Όταν βλέπεις τέτοιες διαφορές κλίμακας, μιλάμε ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ 100% ΓΙΑ ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΙΑ. Κάτι που έξω το παίρνεις retail 40 ευρώ ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ 120 ΕΥΡΩ με ΚΑΝΕΝΑ τρόπο!
Πιθανά ο έξω να το πήρε 25 ευρώ (ΕΠΙΣΗΣ συν μεταφορικά) και ο εδώ να το πήρε 35 ευρώ ή 38 ευρώ ή και 40 ευρώ (συν μεταφορικά) αν ΔΕΝ αγόρασε από τον κατασκευαστή αλλά... από άλλο έμπορο έξω (ΚΛΑΣΙΚΟΤΑΤΟ στην Ελλάδα - με λίγα λόγια είμαστε βλάκες ως καταναλωτές) και να του έφτασε στη χειρότερη 50 ευρώ. Από τα 50 να φτάσεις στα 120, είναι ποσοστό κέρδους αρκετά πάνω από 100% (πράγμα που είναι ο κανόνας στα ρούχα πχ. αλλά ΟΧΙ στην τεχνολογία).

Ο έμπορος είτε "απλώς" αισχροκερδεί (ότι πιάσω μωρέ), είτε θέλει να βγάλει τα σπασμένα μιας παραγγελίας (όπως είπαμε την 1η περίπτωση). Δηλ. θες εσύ το "τάδε" αλλά αυτός πρέπει να αγοράσει δέκα αναγκαστικά. Οπότε ή θα σου πει "δεν έχω, δεν θα έρθει" ή ε πλήρωσε το διπλό για να αρχίσει να κάνει λίγο balance το έξοδο του γρήγορα... Έμποροι της πλάκας, που όμως πηγάζουν από ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ τις πλάκας.

asotosios
24-07-2012, 14:09
μιλωντας παντα για το συγκεκριμενο θα πω οτι...

η αγορα ειναι αρκετα μεγαλη (οχι σαν της Αγγλιας αλλα και παλι αρκετα μεγαλη), και σιγουρα κανοντας καποιος καλες τιμες πολλοι απο τον "χωρο" θα ακολουθησουν μιας και το να βρεις καλες (τιμιες) τιμες σε αυτο τον κλαδο ειναι σαν να ψαχνεις βελονα στα αχυρα...

να μιλησω επισης για πολυ γνωστο βελτιωτη...στο "χωρο" (τρομαρα μας)...που συγκεκριμενο ηλεκτονικο μπαρομετρο για το τερατακι μου το πουλαγε 250€ γιατι οπως ελεγε εχει stepper motor 360βηματων...

και εγω το εφερα απο τον retailer εξωτερικου (Ταιβαν οπου και κατασκευαζεται) με 50€ με τα μεταφορικα...!!!

οι διαφορες ειναι τεραστιες...δεν δικαιολογουνται με κανεναν τροπο...

εγω οπως ειπα και ενα 10ρικο και ενα 20ρικο πανω απο τον εξω ακομα και με τα μεταφορικα να το καταλαβω...μικροτερη αγορα κτλ κτλ αλλα αυτες οι διαφορες ειναι ΧΑΟΤΙΚΕΣ δεν ειμαι εμπορος αλλα σαν καταναλωτης που το ψαχνω αρκετα ΔΕΝ μπορω να τις δικαιολογησω...περα οτι πανε να με πιασουν κοτσο...

και ειμαι και απο αυτους που θελω να στηριξω τον Ελληνα εμπορο...αλλα δεν μπορω να το κανω οταν παει να με δαγκωσει και οταν παει με χαζες δικαιολογιες να με παραπλανησει για την τιμη του προιοντος...

λες και ειναι δυσκολο πλεον να ανοιξεις εναν Βrowser και να κανεις μια γρηγορη αναζητηση τιμων...!!!

Μακαρι να αλλαξουν νοοτροπια αρκετοι εμποροι και να πανε να βγαλουν κερδος απο την ποσοτητα που θα πουλησουν και οχι απο μια πωληση...

Αντιστοιχα παραδειγματα παρα πολλα στην εστιαση, στους καφεδες παντου...οποιος εχει καλες τιμες και καλη ποιοτητα ειναι γεματος καθημερινα...ο κοσμος το ψαχνει πολυ πλεον...ΕΥΤΥΧΩΣ...γιατι καποτε μας λεγανε και τσιφουτηδες...!!!

dottmicalis
24-07-2012, 16:17
Όχι απλά καλά έκανες... ήσουν και Κύριος!

Εμένα πάλι μου τη σπάει αυτό το "έχει καταργηθεί το κουβέρ" αλλά κάθε φορά που κάθομαι βλέπω μετά χρέωση "κουβέρ".

Για να μη πω το νερό που στο φέρνουν θες δε θες. Σε τιμή κηροζίνης το λίτρο.

Χαλιέμαι.... Μπορεί να ξοδεψω 100 ευρώ αλλά δε θέλω να μου φορτώνουν ούτε 50 σεντς για κάτι που δε παρήγγειλα.

omorfantras
24-07-2012, 16:58
A ρε Στούκας!!!!


Πάς που πάς Λουτράκι ,,,



Παε στο Μαιστράλι (http://www.stigmap.gr/view12207-psarotavernes-loutraki-maistrali.html)!!!!!




όσο για την ταβέρνα καλά έκανες:ye33:


ΜΑΙΣΤΡΑΛΗ = ΤΕΛΕΙΟ ΦΑΓΗΤΟ,ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΜΕΡΙΔΕΣ, ΤΕΛΕΙΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ,ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!

darian
24-07-2012, 17:11
Όχι απλά καλά έκανες... ήσουν και Κύριος!

Εμένα πάλι μου τη σπάει αυτό το "έχει καταργηθεί το κουβέρ" αλλά κάθε φορά που κάθομαι βλέπω μετά χρέωση "κουβέρ".

Για να μη πω το νερό που στο φέρνουν θες δε θες. Σε τιμή κηροζίνης το λίτρο.

Χαλιέμαι.... Μπορεί να ξοδεψω 100 ευρώ αλλά δε θέλω να μου φορτώνουν ούτε 50 σεντς για κάτι που δε παρήγγειλα.


και άμα ζητήσεις κανάτα σου φέρνουν ζεστό από την βρύση:u60::u60::u60:

intruder
25-07-2012, 16:17
εχω παει σε φουρνο σετην παργα κ περνω 3 πραματα απο 3 ευρω κ 2 απο 1,5 ,συνολο 12 ετσι οπως εγραφαν τα ταμπελακια στην βιτρινα.(ηταν ηδη ακριβα μια ζαμπονοκασεροπιτα 3 ευρω αλλα με γνωση μου καθησα,κ δεν παραπονουμε γιαυτο)
με λεει καθηστε εξω θα σας τα φερουμε εμεις,λεω δε γαμει παω να κατσω.ερχεται η παραγγελια 5 ευρα παραπανω.1 το καθε ειδος.σηκωνωμαι ρωταω το γιατι με λεει ειναι το εξτρα service στο μαγαζι.κοιταω για ταμπελα εαν το γνωστοποιει αυτο κ δεν βλεπω πουθενα,κοιταω για τιμοκαταλογο στο τραπεζι τιποτα.λεω αρνουμε να πληρωσω κ παρτα φατα εσυ,μου λεει τωρα δεν γινεται γιατι εκοψα αποδειξη.......
ΕΙΔΕ Ο ΤΡΕΛΟς(φουρναρης) ΤΟΝ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟ(εμενα απτα χθες) Κ ΦΟΒΗΘΗΚΕ.
ουρλιαζα σαν υστερικος κ αυτοι που καθοταν στο μαγαζι καταλαβαν οτι κ αυτοι πιαστηκαν ''μακακες'' κ εγινε το ελα να δεις.
ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΝΤΑΒΑΤΖΗΛΙΚΙΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ, ΟΥΣΤ ΑΠΟ ΔΩ Νεύρα
Εφυγα κ εφαγα το γυρονι μου πρωινιατικα παρακατω χωρις ''εξτρα χρεωση στο τραπεζι'' κ λιγδωσε τ'αντερο μ'

dottmicalis
25-07-2012, 16:22
εεεεεεεετσι! βεντούζα!

NLS
25-07-2012, 16:37
Καλά έκαναν τέτοια ΧΑΖΟΜΑΡΑ;

Αυτά ξέρετε δείχνουν πολλά για ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ.
Γιατί για να το κάνει αυτό σημαίνει ότι κατά κανόνα "του περνάει" να το κάνει.
Αν σαν και εσένα φώναζαν περισσότεροι, θα το είχε κόψει την μέρα που σκέφτηκε να το ξεκινήσει.

ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ!
Τι λαός είμαστε ρε παιδί μου. Προς το κράτος και την θεωρία αριστεροί (δεν μιλάω για μένα, μιλάω γενικά), προς τους φίλους και ως καταναλωτές δεξιοί. ΑΔΙΑΦΟΡΑ αν η τσέπη μας είναι δεξιά ή αριστερή.

arnhths
25-07-2012, 17:39
Ο κλάδος του εμπορίου και των υπηρεσιών με την κλασσική μορφή που ήξεραν να τα δουλεύουν τόσα χρόνια απ το '60 στην Ελλάδα έχει πεθάνει... Όσοι ακόμα την παλεύουν με τον παλιό τρόπο θα βγάλουν καμιά 10ετία φυτοζωώντας αλλά δεν θα μπορέσουν να τη μεταβιβάσουν υγιή και βιώσιμη στην επόμενη γενιά. ΤΕΛΟΣ!

Τζίροι Χριστουγέννων που να αντιπροσωπεύουν το 50% του τζίρου μιάς ολόκληρης χρονιάς είναι πλέον όνειρο θερινής νυκτός.... :cr13:

Μεταποίηση, Ενέργεια και Τουρισμός σε σύγχρονες μορφές είναι πλέον οι ελπιδοφόρες πτυχές της επιχειρηματικότητας που έχουν οριστεί απ το "κονγκλάβιο" να λειτουργήσουν στην Ελλάδα και όποιος επιχειρηματίας συντονιστεί έγκαιρα θα είναι και κερδισμένος...

Όλα τάλλα θυμίζουν Ελληνική ταινία του '60... οι ίδιες εκδρομές με το μοτοσακό, οι ίδιες ταβέρνες, τα ίδια καμώματα των ταβερνιάρηδων, και απ το '70 που ήρθαν τα Levi's το ίδιο υπερκέρδος στα προϊόντα πολυτελείας κατασκευής μετέπειτα Vietnam.

Y.Γ1. Σπάω πλάκα που τα brand names τα οποία κατασκευάζουν σε Λάος και Μαλαισία original προϊόντα με €3 μεροκάματο στο παιδάκι των 7 χρ.πουλάνε στον έμπορα design ....

.....και τον επιχειρηματία που φυστικώνει 300% κέρδος γιατί πουλάει original και ανταλλακτικά. Τώρα θα διαρρηγνύει τα ιμάτια του αν πουλήσει "εκπτώσεις", "προσφορές" και δεν συμμαζεύεται....... :p

Υ.Γ2. Η NIKE παρά τη διεθνή κατακραυγή έχει τόσα κέρδη που συνεχίζει να κατασκευάζει στο Vietnam με ανήλικους... και τόσες άλλες!!!:cr13:

ADV
06-09-2012, 17:13
κ εξηγουμαι:με φιλικο ζευγαρι στην ταβερνα `Το χαγιατι της Ελενας` στο Λουτρακι κατσαμε να φαμε 4 ατομα(2ζευγαρια) κ παραγγειλαμε:1 ποικιλια μεσαια-μετα απο ερωτηση αν εχουν ποικιλιες,γιατι στον καταλογο δεν φαινοταν κατι τετοιο εκτος απο ποικιλιες ψαρικων που η μεγαλη κοστιζε 40ε(συγκρατηστε τον αριθμο) κ θετικη απαντηση,τελικα αλλο εννοουσαμε κ αλλο μας εφεραν-θελαμε τη γνωστη ποικιλια που συνοδευεται απο μπυρα,οσοι ειναι κ απο Καλαματα ξερουν,αντ`αυτου μας ηρθε μια ποικιλια κρεατικων.
Ειπαμε αφου την εφεραν,οτι δεν εννοουσαμε κατι τετοιο,αλλα τελως παντων για μην φανουμε `ιδιοτροποι` αποφασισαμε να την δεχτουμε(δεν αναγραφοταν στον καταλογο).
Κ συνεχιζουμε:1 τζατζικι,2 μπυρες,1 ουζο,1 αγγουρακι κομμενο με λαδοξυδο.
Ηρθε η ωρα του λογαριασμου,ητοι...80ε!Η ποικιλια μονη της ειχε 50ε!Φυσικα μολις το ειδα πηρα εναν καταλογο στα χερια την-οχι αποδειξη αλλα ενα χειρογραφο παραγγελιας,πηγα μεσα στο καταστημα κ τους ζητησα να μου εξηγησουν που στην ευχη ελεγε οτι αυτο που πηραμε κοστιζε 50ε..?Aπο την στιγμη κι`ολας που η μεγαλη ποικιλια ψαρικων εκανε 40ε,πως γινοταν η μεσαια με τα κρεατα να κανει παραπανω..?.Η απαντηση ηταν οτι πουθενα δεν αναγραφεται κ οτι προκειται...περι λαθους-παραλειψεως κ... ζητουν συγγνωμη!Αλλα οτι ηταν για 4 ατομα κ αυτος ηταν ο λογος.
Αρνηθηκα να δεχθω την δικαιολογια τους-λεγοντας οτι αν αυτοι με χρεωναν 100-200ε για την ποικιλια λεγοντας μου οτι ειναι για ενα λοχο η για ενα ατομο(πραγμα το οποιο δεν με ενδιεφερε κι`ολας),αν εγω επρεπε να το δεχθω,απο τη στιγμη που δεν αναγραφοταν σε κανενα σημειο του καταλογου.
Κατοπιν αυτων λοιπον,τους ειπα οτι εγω δεν πληρωνω την ποικιλια 50ε κ σηκωθηκα κ εφυγα απο το μαγαζι αφηνοντας 50ε στο τραπεζι,για ολα.
Τοτε ο καταστηματαρχης ηρθε τρεχοντας πισω μου λεγοντας οτι δεν τον ειχα πληρωσει,απαντωντας του ειπα,οτι αισχροκερδει κ οτι αυτα ηταν τα λεφτα που θα επερνε απο μενα σε καθε περιπτωση κ ημουν στη διαθεση του αν ηθελε να καλεσουμε την αστυνομια για να επιλυσουμε τη διαφορα...
Παγωτο ο καταστηματαρχης,μεταβολη κ κατευθυνση στο μαγαζι του.
Ειμαι στην κριση των αποψεων σας,θα με ενδιεφερε να ακουσω πως σκοπευατε να αντιδρουσατε εσεις κ αν θεωρειτε την δικη μου συμπεριφορα καπου λαθος.
Φιλικα,stukas.

πολύ καλά έκανες!

Corsair
09-09-2012, 02:29
σήμερα σε ταβέρνα στον Πλατανια στα Χανιά 3 χοιρινές μπριζόλες αλα κρεμ με λίγες πατάτες και μαρούλι γαρνιτούρα 36 ευρα.
τιμή στον κατάλογό 7,8 και όταν παραπονέθηκα για τη διαφορά
η απάντηση τους ήταν οτι το αλα κρεμ χρεώνεται εξτρά μόνο που στον
κατάλογο δεν έγραφε τίποτα σχετικό.
επισης 1 γαυρος 1 καλαμαρι μια πατατες 1 ρετσινα 1 σαγανακι 3 αναψυκτικα

92,80 ευρω

:yz:yz:yz

και σαν μέτρο σύγκρισης επειδή δουλεύω σαν μάγειρας σε άλλη ταβέρνα
ποικιλία κρεατικων για 2, χρεώνουμε 24 ευρω
με μια μπριζόλα μια μερίδα παιδάκια μια μερίδα κοτόπουλο φιλέτο
λίγο ψαρονέφρι ολα φρεσκα, κεφτεδακια και 2 λουκάνικα.

ortho
09-09-2012, 08:41
Αν εξαιρέσεις ότι είναι δυσφήμηση του τουριστικού προϊόντος, λίγα τα ψωμιά όλων όσων θέλουν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι. Οπως πάει στόμα με στόμα το καλό έτσι κυκλοφορεί κι η δυσαρέσκεια...