PDA

View Full Version : Στις 7 Αυγούστου το iPhone 5


derva
24-07-2012, 13:16
Φήμες που έχουν κυκλοφορήσει τις τελευταίες ημέρες υποστηρίζουν ότι η Apple ετοιμάζεται να στείλει προσκλήσεις για την ανακοίνωση του iPhone 5 (ή νέου iPhone) την Τρίτη 7 Αυγούστου.
Οι φήμες αυτές ξεκίνησαν από το KnowYourMobile και πηγές των συνακτών του που, εκτός από την ημερομηνία, υποστηρίζουν πως την ημέρα της ανακοίνωσης, θα διατεθεί και η νεά έκδοση λειτουργικού, το iOS 6.
Πάντως οι πιθανότητες να κάνει η Apple μια τέτοια ανακοίνωση εν μέσω καλοκαιριού, φαίνεται να είναι μικρές τελικά και μάλλον τη νέα συσκευή θα την δούμε πριν από τα Χριστούγεννα.
:cr13::cr13::cr13:

vpentza
24-07-2012, 13:17
πόσες χιλιάδες δραχμές θα κάνει τα Χριστούγεννα άραγε ??????

Arkas
24-07-2012, 13:48
Φήμες.....

πριν από τα Χριστούγεννα.
:cr13::cr13::cr13:
:ye02:

NLS
24-07-2012, 14:11
Ωραία γιατί είχα σοβαρή φαγούρα. :)

Σε έναν κόσμο που αρχίζει και καταλαβαίνει το πλεονέκτημα του Android (δεν ανοίγω τέτοια συζήτηση πάντως), στην Ελλάδα και στην βλαχο-Αμερική (που οκ δικαιολογείται γιατί δικό τους είναι), αυτά είναι σημαντικά νέα.

NLS
24-07-2012, 14:12
πόσες χιλιάδες δραχμές θα κάνει τα Χριστούγεννα άραγε ??????

Καλό. :o
Εκεί να δεις αύξηση των αυτοκτονιών...

taksidiotis
24-07-2012, 18:52
Όταν κάποιος έχει ένα καλό android στα χέρια του,συγκεκριμένα έχω το galaxy s3,αλλά υπάρχουν κι αλλά πολλά αξιόλογα,δεν χρειάζεται να δώσει σημασία στο τσουτσεκι της apple πού χωρίς jb είναι απλά μόνο μόστρα.άχρηστο πράγμα,ευτυχώς πού τα παλικάρια έβγαλαν και το jb και κάτι έκαναν.

send from my Samsung GS-III white beast

NLS
24-07-2012, 19:58
Σωστά τα λες (αυτή τη φορά που με συμφέρει). :)

siraxanz
24-07-2012, 20:10
φουφάλες εκδηλωθείτε:sm3:

Arkas
24-07-2012, 20:22
φουφάλες εκδηλωθείτε:sm3:

:D:D:D


Sent by Arkas via Tapatalk !

Major_Goose
24-07-2012, 22:44
Εγώ πάντως μετά απο 2 iphone εδω και ενα χρόνο με το HTC Desire HD είμαι μια χαρά και σκαπουλάρησα την πρίζα συνεχούς αλλαγής κλπ. Δεν μας παίρνει έτσι κιαλλιώς πλέον οπότε ....μια χαρά μας ήρθε..Ας βγεί και iphone 28

LakisGS
24-07-2012, 22:54
φουφάλες εκδηλωθείτε:sm3:


:lo19::lo19:

SenseiG
24-07-2012, 23:01
Πατερ δωσε μας τα φωτα σου με το Siii .....:ye33:

NLS
24-07-2012, 23:04
Μια και είπατε Siri... δείτε μια σύγκριση με το αντίστοιχο που έχει το jelly bean... (google, youtube, όπου θέλετε)

forester
25-07-2012, 07:42
Όταν κάποιος έχει ένα καλό android στα χέρια του,συγκεκριμένα έχω το galaxy s3,αλλά υπάρχουν κι αλλά πολλά αξιόλογα,δεν χρειάζεται να δώσει σημασία στο τσουτσεκι της apple πού χωρίς jb είναι απλά μόνο μόστρα.άχρηστο πράγμα,ευτυχώς πού τα παλικάρια έβγαλαν και το jb και κάτι έκαναν.

send from my Samsung GS-III white beast


Τι είναι το jb:wha13::wha13::wo20:

asotosios
25-07-2012, 10:20
Jail Brake...

δλδ προγραμμα που "σπαει" τα limitations που εχει βαλει η Apple στο εν λογω κινητο ωστε να μπορει να εκμεταλλευεται εμπορικα καποια προγραμματα κτλ κτλ...!!!

το σωστοτερο πραγμα που μπορει να κανει καποιος στο Iphone 4S ωστε να κανει παπαδες και να εχει σχεδον τα παντα δωρεαν...

Προσωπικα δεν ειμαι κανενα τρελος gadgetakias αλλα το iphone ειναι ενα πολυ ευκολο κινητο...πραγμα που το κανει καλο για εμας τους οχι και τοσο χακεραδες...
ταμπλετ android που εχω δεν με βολευει καθολου...σε σχεση με την ευχρηστια του iphone...!!!
προσωπικη γνωμη και πιστευω αυτο ειναι το μεγαλο συν για εμενα της apple εναντι του ανταγωνισμου...οσο μπορω να ξερω μιας και δεν ειμαι και κανενας τρελλαμενος με την τεχνολογια...:)

NLS
25-07-2012, 10:40
Τι είναι το jb:wha13::wha13::wo20:

πάντως δεν είναι bj :)

taksidiotis
25-07-2012, 12:24
Όπως και να χει,πλέον το ios δείχνει ξεπερασμένο,γερασμένο.θέλει ριζική ανανέωση και unlock κάποια πράγματά πού ήδη θα έπρεπε να ναι free.
Δεν βλέπω βεβαία να γίνεται κάτι τέτοιο καθώς η πολιτική της apple είναι απόλυτη σε πολλά θέματα.
Κρίμα πάντως,ένα τηλέφωνο πού δεν κοστίζει σαν κατασκευή πάνω από 180 ευρώ,πού δεν έχει τεχνολογική υπεροχή πουθενά,πού δεν φοράει τα καλύτερα μέσα στα σωθικά του,όσον αφορά επεξεργαστή,chip και άλλα,να πουλάει 660 ευρώ και να βλέπω κόσμο να κάνει ουρές για την απόκτησή του.μιλάμε πάνε με τελείως κλειστά μάτια,χωρίς καν να ψάχνουν τον ανταγωνισμό,χωρίς να ρίχνουν ματιά σε κάτι άλλο με πολλές περισσότερες δυνατότητές.
Μπράβο στην apple,της το αναγνωρίζω τουλάχιστον αυτό,κατάφερε κι έκανε εκατομμύρια κόσμο πρόβατά στο κοπάδι της,βουγια ολόκληρα πού στήνονται στις ουρές.

send from my Samsung GS-III white beast

asotosios
25-07-2012, 14:15
μπεεεεεεεεεεεεεε :p

NLS
25-07-2012, 16:30
έτσι είναι

όποιος μάλιστα έχει βρεθεί κοντά σε πρώτη πώληση προϊόντος Apple στην Αμερική, θα δει τις τρελές ουρές...

μιλάμε για ανθρώπους να κάθονται μέρες πριν (με ψυγειάκι, ξαπλώστρα κλπ.), ανθρώπους να κάθονται μόνο και μόνο για να ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ τη θέση τους (!!!) κλπ.

η ΒΛΑΚΕΙΑ σε όλο της το μεγαλείο

themis
04-08-2012, 11:23
έτσι είναι

όποιος μάλιστα έχει βρεθεί κοντά σε πρώτη πώληση προϊόντος Apple στην Αμερική, θα δει τις τρελές ουρές...

μιλάμε για ανθρώπους να κάθονται μέρες πριν (με ψυγειάκι, ξαπλώστρα κλπ.), ανθρώπους να κάθονται μόνο και μόνο για να ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ τη θέση τους (!!!) κλπ.

η ΒΛΑΚΕΙΑ σε όλο της το μεγαλείο


Μπορεί να μην είμαι από αυτούς τους ψυχάκιδες, αλλά περιμένω με ενδιαφέρον το πεντάρι του μήλου :rolleyes:

gsmaniac
04-08-2012, 12:47
Μπορεί να μην είμαι από αυτούς τους ψυχάκιδες, αλλά περιμένω με ενδιαφέρον το πεντάρι του μήλου :rolleyes:

Εσυ-εγω....και πολυ βλάκες ακόμα, όπως λέει το γειτονακι μου:D

NLS
04-08-2012, 12:48
Καλά, περιέργεια έχω και εγώ, ως άνθρωπος της τεχνολογίας.

Θέλω να δω τι κλοπή πάλι θα πακετάρουν ως πρωτοπορία (συνήθως βάζουν ΚΑΙ κάτι πρωτοποριακό - συνήθως καλή συμφωνία με αυτόν που το έφτιαξε, δεν είναι ποτέ ΔΙΚΟ τους επίτευγμα, απλά συμφωνούν να βγει πρώτα στη συσκευή τους).

phoenix
07-08-2012, 12:28
Jail Brake...

δλδ προγραμμα που "σπαει" τα limitations που εχει βαλει η Apple στο εν λογω κινητο ωστε να μπορει να εκμεταλλευεται εμπορικα καποια προγραμματα κτλ κτλ...!!!

το σωστοτερο πραγμα που μπορει να κανει καποιος στο Iphone 4S ωστε να κανει παπαδες και να εχει σχεδον τα παντα δωρεαν...

Προσωπικα δεν ειμαι κανενα τρελος gadgetakias αλλα το iphone ειναι ενα πολυ ευκολο κινητο...πραγμα που το κανει καλο για εμας τους οχι και τοσο χακεραδες...
ταμπλετ android που εχω δεν με βολευει καθολου...σε σχεση με την ευχρηστια του iphone...!!!
προσωπικη γνωμη και πιστευω αυτο ειναι το μεγαλο συν για εμενα της apple εναντι του ανταγωνισμου...οσο μπορω να ξερω μιας και δεν ειμαι και κανενας τρελλαμενος με την τεχνολογια...:)
και εγω μαζι σου :re25:

NLS
07-08-2012, 12:37
Δεν εμποδίζει κανείς κανέναν να χρησιμοποιήσει ένα Android ΣΑΝ να είναι i-device. Δηλ. βάλτε μόνο shortcuts στην αρχική οθόνη (μη βάλετε widgets) κλπ.

Αλλά το Android αφήνει ελεύθερη ΠΟΛΥ περισσότερη δύναμη και περισσότερο έλεγχο. Αυτό το κάνει ΕΛΑΦΡΩΣ πιο πολύπλοκο.

Δεν μπορώ να δεχτώ το "by default είσαι χαζός" που πλασάρει εδώ και χρόνια η Apple. Καλό για τον πατέρα μου ναι (68 είναι). Αλλά μέχρι εκεί.

taksidiotis
08-08-2012, 05:05
Πάντως και με το iphone αν δεν είσαι και λίγο hacker και το σπάσεις,τότε απλά έχεις ένα άχρηστο πανάκριβο τηλέφωνο στα χεριά σου πού φορτώνεις ότι πληρώνεις καθώς λίγες free applications αξίζουν.

send from my Samsung GS-III white beast

peterv
08-08-2012, 08:26
Την δουλεία του για τους απλόυς χρήστες το iPhone την κάνει και το παραπ´ανω με χιλίαδες free app για ότι βλακεία και αν ζητήσεις.

Για τους ψαγμένους μπορείς να το σπάσεις και να παίξεις σε ποιό χαμηλό επίπεδο μηχανογραφικά.

Τώρα η σύγκριση με το android δεν είναι και πολύ αξιόπιστη , καθόσον :

Α) το iOS είναι κλειστό σύστημα λογισμικού που αφορά συγκεκριμένες συσκεύες και με συγκεκριμένες προδιαγραφές για κάθε εφαρμογή. Αυτό εξασφαλίζει λειτουργικότητα παντού (σε συγκεκριμένα μοντέλα iPod iPad iPhone, apple tv των τελευταίων τριών τεσσάρων χρόνων και σε λίγο και στους υπολογιστές της) χωρίς προβλήματα με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκολία και πάντα με αξιοπιστία. Αλλά και με περιορισμούς στην συνδεσιμότητα

Β) το android είναι ανοικτό λογισμικό της google που αρχικά εντέγραψε το iOS όμως εξελίχθηκε πολύ και έχει πάμπολλες εκδόσεις για άπειρο πλήθος συσκεύων με εντελώς διαφορετικές δυνατότητες. Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι κάθε συσκευή να τρέχει και διαφορετική έκδοση του λειτουργικού και όλες οι συσκευές να μην είναι συμβατές με την τελευταία έκδοση. Επίσης επειδή είναι ανοικτό λογισμικό Πολλές εταιρίες βγάζουν κινητά με android προσαρμοσμένο ειδικά σε αυτά για να εκμεταλευτούν πλήρως τις δυνατότητες της συσκευής ...... Με λίγα λόγια χάος!!!!

Αν πάρω μια οποιδήποτε συκευή κινητού , ανάλογα την κατηγορια της και το target group που απευθύνεται , ανάλογα και την εταιρία κατασκευής τρέχει διαφορετικές εκδόσεις android. Αλλ´α συνδέεται παντού και μπορεί να μοιράσει τα πάντα με άλλες συσκευές.


Σύγκριση android με iOS θα μπορούσε να γίνει μόνο με τα ποιό ακριβά και τελευταίας κυκλοφορίας κινητά (έτους για να μην πώ μηνών) και κυρίως με την Samsung που αντιγράφει πιστά την apple (είναι στα δικαστήρια καιρό τώρα και η μία απαγορεύει τις πωλήσεις της άλλης σε όποια χώρα μπορούν).

Εκεί λοιπόν οι ομοίοτητες είναι πολλές και οι διαφορές λίγες.
Σε κάποια πράγματα υπερέχει η τελευταία έκδοση android σε κάποια όχι. Και μιλάμε πάντα για ακριβές συσκευές απο 500 ευρώ και πάνω όπως το galaxy siii κ.α.
Θα πάρει κάποιος android για συγκεκριμένες δυνατότητες που δεν έχει το iOS όπως η συνδεσιμότητα με όλους και όλα, η ταχύτητα επεξεργασίας κ.α.
Θα πάρουν πολλοί, πάρα πολλοί , iOS για την αξιοπιστία του, την απλότητά του στο χειρισμό.

Προσωπικά πιστεύω ότι το μέλλον βρίσκεται στα windows mobile 8 ένα εντελώς νέο λειτουργικο που καθηστέρησε να βγεί , αλλά οι προσδοκίες απο αυτό ειναι μεγάλες, ενώ iOS και android θα πέφτουν σταδιακά αν δεν κάνουν δραστικές αλλαγές πρός το καλύτερο , σαν το λειτουργικό και τις συσκεύες της Nokia που κάποτε έσπαγαν ταμεία και τώρα αλλάζει ρότα.....

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Arkas
08-08-2012, 09:16
Πολύ διαφωτιστική τοποθέτηση Πετράν !

taksidiotis
09-08-2012, 01:20
Σωστή η απάντηση αλλά με μία ένστασή ως προς τα wp.
Καταδικασμένα εξ αρχής.
Άσε δε την πατάτα πού κινητά με wp 7.5 δεν θα αναβαθμιστούν σε 8 γιατί όπως αποκάλυψαν τα μεγάλα κεφάλια εξ αρχής δεν είχαν πρόθεση αναβάθμισης.
Δηλαδή πιάστηκαν κορόιδα πολλοί πού αγόρασαν wp.
Επίσης,κόσμο δεν προσέλκυσαν κι ούτε και πρόκειται.είναι να μην τα πάρεις τελικά από στραβό μάτι εξ αρχής.και καμία nokia δεν μπορεί να τα προωθήσει,εδώ κινδυνεύει με πώλησή της καθώς κλείνει ένα ένα γραφεία και εργοστάσιά παγκοσμίως καθώς η συμφωνία με την Microsoft ήταν ότι χειρότερό έχει γίνει ποτέ στα χρονικά της ιστορίας της.
Ο βλάκας ο Steve elop ήξερε μία χαρά πως να την ωθήσει προς το τέλος της με γεμάτες τις τσέπες του καθώς όλα δείχνουν ότι ήταν μία πλεκτάνη όλο αυτό.η αλλωτε πρώτη nokia τώρα πλέον πουλάει ψίχουλα μπροστά στην samsung και apple

send from my Samsung GS-III white beast

peterv
09-08-2012, 08:30
ως προς τα wp.
Καταδικασμένα εξ αρχής.

Μένει να το δούμε πως θα πάνε , το. Marketing αλλά και η αξία του λειτουργικού θα αποδειχθεί στην πράξη.
Ένα που δεν μου έκανε καλή εντύπωση ηταν που στην παρουσίαση του νέου tablet της Microsoft όπου τα wp κόλλησαν και ο παρουσιαστής ανάγκάστηκε να πάρει άλλη συσκευή για να συνεχίσει.

Άσε δε την πατάτα πού κινητά με wp 7.5 δεν θα αναβαθμιστούν σε 8 γιατί όπως αποκάλυψαν τα μεγάλα κεφάλια εξ αρχής δεν είχαν πρόθεση αναβάθμισης.
Δηλαδή πιάστηκαν κορόιδα πολλοί πού αγόρασαν wp.

έτσι δυστυχώς , από την άλλη όμως λένε ότι κάνουν μία νέα αρχή σε μηδενική βάση ..... Για να δούμε έτσι είναι ;

και καμία nokia δεν μπορεί να τα προωθήσει,εδώ κινδυνεύει με πώλησή της καθώς κλείνει ένα ένα γραφεία και εργοστάσιά παγκοσμίως καθώς η συμφωνία με την Microsoft ήταν ότι χειρότερό έχει γίνει ποτέ στα χρονικά της ιστορίας της

Έχεις πολύ δίκιο !!!! κρίμα την εταιρία και το καλό όνομα που είχε μέχρι πρότινος :(

Κάθε εταιρία έχει τον δικό της γολγοθά να ανέβει για να αποδείξει στον κόσμο ότι ειναι καλή και αξιόπιστη , ότι ξεπερνάει τα σφάλματά του παρελθόντος και πηγαίνει μπροστά για να μπορεί να διεκδικεί με αξιώσεις την προτίμηση του κόσμου.

Η apple το απέδειξε περίτρανα αυτό , αφού ήταν μία εταιρία στα πρόθυρα κλεισίματος όταν την ανέλαβε ο Steve job για δεύτερη φορά, και έγινε κολοσσός. Μένει όμως και σε αυτήν να αποδείξει ότι η εποχή μετά τον Job θα είναι το ίδιο δημιουργική παράγοντας νέες πρωτοπωριακές ιδέες σαν το iPod, iPad, iPhone .

Εδώ η BMW ξεκινάει το i3 και το i8 !!!! :)

Αλλιώς το αγοραστικό κοινό θα πεί σε όλους το i-χάσου. :)

Sent from my iPad using Tapatalk HD

NLS
09-08-2012, 11:38
Όσο αφορά τα WP... Η Microsoft έκανε ένα τεράστιο λάθος στην εκτίμηση του τι είχε και που πάει στο mobile.

Ας δούμε τι είχε. Είχαμε φτάσει στο Windows Mobile 6.X.
Ήταν (και είναι γιατί βγαίνει ακόμα με άλλο όνομα σε κάποια industry fields), ένα λειτουργικό που σε αντίθεση με το τι έλεγε η αγορά, είχε φτάσει σε ένα μεγάλο βαθμό εξέλιξης.
Επίσης ήταν το ΜΟΝΟ τότε ΠΛΗΡΕΣ λειτουργικό. Αυτό ήταν και το αδύναμο σημείο του μια και άλλες συσκευές, έχοντας καθαρά σχεδιασμένα για mobile λειτουργικά (με τους περιορισμούς ισχύος ειδικά) αλλά και επιβάλλοντας περιορισμούς ώστε να υπάρχει η επιθυμητή σταθερότητα (πράγματα που δεν είχε τόσο το WM, αφού μπορούσες να "ξεσκίσεις" το μηχάνημα, σε άφηνε). ΟΜΩΣ αν είχαν λίγη υπομονή θα έβλεπαν ότι το hardware ετοιμαζόταν ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΤΑΣΕΙ. Δηλαδή ΣΗΜΕΡΑ αν είχαμε μια εξέλιξη του WM6.5 σε quad-core επεξεργαστή, με 1GB RAM... ε... θα πέταγε.
Όμως η βασική διαφορά ήταν ότι το WM6.X ήταν ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΑΝ η πιο "enterprise" mobile πλατφόρμα (ειδικά οι admins και οι developers ξέρουν τι λέω). ΜΑΚΡΑΝ όμως. Ακόμα δεν έχει πλησιάσει κάτι.

Όμως η MSFT είδε ότι πρέπει να πάει με την αγορά. Να φτιάξει κάτι που θα δουλεύει περιορισμένα (άρα και πιο σταθερά), με έμφαση στο social media, με έμφαση στο multimedia και φυσικά με ακρογωνιαίο λίθο κάποιο "market" (για να βγαίνουν τα μπικικίνια). Το τελευταίο ΕΙΔΙΚΑ. Έτσι φτιάχτηκε το WP7. Ένα λειτουργικό που θα το παρομοίαζα με το IOS 1 άντε 2. Με το WP7.5 βέβαια έκανε άλματα. Με το 8 θα κάνει και άλλα. Πράγματι ως mobile πλατφόρμα πια, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ αν κάποιος δώσει την ευκαιρία να τη γνωρίσει. Όμως έχασε πολλά στο δρόμο με το Enterprise πρώτο (την κύρια πηγή τους πριν). Είναι πια μια consumer πλατφόρμα.

Πρέπει να το δεχτούμε η "ξανθιά με την τσίχλα" είναι Ο ΟΔΗΓΟΣ της τεχνολογίας πια. Πάει το "geek world" (που είχε και ουσία). Εμπρός στο δρόμο που ένα χαζοπρόγραμμα ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ που σου βάζει έτοιμα φιλτράκια στις φωτό και τις δημοσιεύει, ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ, κοστίζει ως επιχείρηση δισεκατομύρια (λέγε με Instagram). Αυτό μας οδηγεί πια. Δεν μας οδηγεί αν το mobile OS πχ. επιτρέπει services, έχει multi-tasking (μην ανοίξω το στόμα μου) κλπ. Μας οδηγεί το πόσα DPI έχει (από τα πάρα πολλά να πάμε στα ΑΧΡΗΣΤΑ ακόμα πιο πολλά). Έμαθε η αγορά τα DPI όπως έμαθαν οι μπαμπάδες μας για HDMI και HD TV σε 2 μήνες.

Σόρρυ αν "μαχαιρώνει" κάποιους το post (θα προτιμήσουν να με ετικετάρουν με κάποιο κακό τρόπο είμαι σίγουρος), αλλά όταν έχεις δει την τεχνολογία από την εποχή που ήταν ένα πράσινο τετραγωνάκι που αναβοσβύνει σε μια 11" οθόνη, ε λίγο κάπως σου φαίνεται το σήμερα. Ωραίο μοιραία, αλλά και σε πολλά επίπεδα ανούσιο. Όπως στα πάντα ΚΑΙ εδώ επέπλευσαν οι φελλοί.

ltsiorak
09-08-2012, 14:26
Πιστευω οτι οι developers οδηγουν τη μαχη, εγω ποτε δεν ειχα σωστα εργαλεια για τα windows mobile ειδικα στην εκδοση 6, καλο χρυσο αλλα με καθολου εργαλεια... αντιθετα οταν μετακομισα σε android ειδα οτι τα χερια μο υηταν λυμενα

Η νοκια πηγε να πιαστει απο την microsoft αλλα την παρεσυρε το κυμα, δεν εχει μελλον η εταιρια, ενας κυριος λογος ειναι η ελληψει τεχνολογιας, ειδικα στις οθονες.

η νοκια δεν επενδυσε σε μεγαλα προτξεκτ με μονη εξερεση το symbian το οποιο ηταν η πατατα του αιωνα...

αντιθετα η google δαπανησε εκατομυρια στο android και καταφερε να κερδισει διοτι υπαρχει συνδιαστικοτητα με το gmail και τις αλλες λυσεις της.

η μαχη δεν βλεπω να παει μακρυα, το android θα μεινει μον και ερημο..

τα wm8 απλα θα κανουν τη microsoft να παει σπιτι της....

το iphone δεν νομιζω να καταφερει να κανει πολλα οταν βασιζετε σε οθονες samsung...

NLS
09-08-2012, 14:36
Άντε θα διαφωνήσουμε και εδώ. :)

Δεν είναι σωστά εργαλεία το Visual Studio; Μάλιστα και στην free express μορφή μπορούσες να βάλεις το add-on για WM development.

ΟΚ το Android επίσης έχει καλά εργαλεία. Πες μου όμως πως δικαιολογείς την ανάπτυξη software στην πλατφόρμα του i-δία; Που είναι και μεγαλύτερη ανάπτυξη και από του android; Γιατί τα εργαλεία της Apple είναι δεν είναι και... κορυφή (διαβάζω πολλά βρiσίδια για την Objective-C).

Το επόμενο iPhone έχει οθόνη Sharp, αλλά βέβαια σχεδόν τα πάντα μέσα (πχ. CPU) εξακολουθεί να είναι Samsung από όσο ξέρω...

Πάντως το Android έχει πιάσει τον παλμό νομίζω καλύτερα γιατί μπορεί να είναι ταυτόχρονα ΚΑΙ ψαγμένο OS ΚΑΙ OS για χαζούς (σαν... ξέρεις ποιο), ενώ έχει πιάσει και την αγορά από σχεδόν το κάτω κάτω εύρος τιμής μέχρι το κορυφαίο. Πράγμα που δεν... τολμά η Apple (θα της χαλάσει το... image) και που μόνο σπασμωδικά και όχι με τέτοιο εύρος έχει δοκιμάσει το WP (low-end lumia).

peterv
09-08-2012, 22:26
Νίκο σωστά τα λες , έτσι είναι τα πράγματα.

Όμως αυτός που θέλει ένα απλό τηλέφωνο και 5 μπιχλιμπιδια για να παίζει , σε καμία περίπτωση δεν είναι χαζός επειδή δεν γνωρίζει την C και δεν μπορεί να αξιολογήσει το λειτουργικό με καθαρά μηχανογραφικά κριτήρια. Απλά έχει άλλες προτεραιότητες και ανάγκες.

Είμαι μαζί σου στην ένα γένη μηχανογραφική φιλοσοφία που παραθέτεις σε προηγούμενο ποστ ..... Έτσι είναι πια τα πράγματα.....
έρχονται ολοένα και πιο τυποποιημένα λειτουργικά, χωρίς να σου αφήνουν πολλά περιθώρια να παίξεις σε χαμηλό επίπεδο μηχανογραφικά.
Αλλά αυτό μπορούν να το κάνουν πολλοί λίγοι γνώστες του αθλήματος, το ευρή κοινό έχει άλλες ανάγκες.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

taksidiotis
12-08-2012, 04:38
Κι όμως,τα windows τα παλιά μου άρεσαν στα κινητά έστω κι αν ήταν κάπως δύστροπά.
Πόσες νύχτες δεν πέρασα με το κεφάλι καρφωμένο πάνω από το κινητό,για να βρω crack και να σπάω προγράμματα για να τα περάσω μέσα.
Ωραίες εποχές,ήταν ζόρικο λειτουργικό τότε.
Τώρα πλέον,android και μόνο android εφόσον συνεχίσει να είναι έτσι.

Sent from my LT22i using Tapatalk 2

giarod
21-08-2012, 12:17
Πέρασε η 7/8 πέρασε και 17/8 αλλά δεν βλέπω φως:hmmm::Απορία::Απορία::Απορία:

Arkas
21-08-2012, 12:20
Πέρασε η 7/8 πέρασε και 17/8 αλλά δεν βλέπω φως:hmmm::Απορία::Απορία::Απορία:
Σωστόοοος !!! :D

peterv
29-08-2012, 11:51
Νέες πληροφορίες λένε ότι τον Οκτώβριο θα είναι Ελλάδα.

Όσοι έχουν τα προηγούμενα μοντέλα ας ετοιμάζονται να τα ξεφορτωθούν

http://greekapplenews.gr/2012/08/best-time-to-sell-your-iphone4s/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=best-time-to-sell-your-iphone4s


Sent from my iPad using Tapatalk HD

nightwish
29-08-2012, 13:14
Εγώ πάλι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος να παει τρέχοντος να αλλάξει το παλιό του Iphone για το νέο;;;;;;πολλα λεφτα για μια απο τα ίδια !!!!

peterv
29-08-2012, 16:42
Συμφωνώ μαζί σου , αυτός είναι και ο λόγος που δεν άλλαξα το iPhone 4 σε 4s τώρα για το 5 ας δούμε τι θα προσφέρει και το συζητάμε αν αξίζει......

Πάντως η αλήθεια είναι ότι το marketing πάει σύννεφο κάθε χρόνο λίγο καλύτερο και βλέπουμε....... Η μετριότητα του μετρίου......

Ο κόσμος θέλει νέα πράγματα , επαναστατικά, όπως όταν πρωτοβγήκε χάρης τον Steve Job το πρώτο imac, iPod , iPhone, iPad .....

Ετοιμάζει και η BMW τα i3 και i8 ......

Ειδομεν....

Sent from my iPad using Tapatalk HD

ltsiorak
29-08-2012, 17:04
Άντε θα διαφωνήσουμε και εδώ. :)

Δεν είναι σωστά εργαλεία το Visual Studio; Μάλιστα και στην free express μορφή μπορούσες να βάλεις το add-on για WM development.

ΟΚ το Android επίσης έχει καλά εργαλεία. Πες μου όμως πως δικαιολογείς την ανάπτυξη software στην πλατφόρμα του i-δία; Που είναι και μεγαλύτερη ανάπτυξη και από του android; Γιατί τα εργαλεία της Apple είναι δεν είναι και... κορυφή (διαβάζω πολλά βρiσίδια για την Objective-C).

Το επόμενο iPhone έχει οθόνη Sharp, αλλά βέβαια σχεδόν τα πάντα μέσα (πχ. CPU) εξακολουθεί να είναι Samsung από όσο ξέρω...

Πάντως το Android έχει πιάσει τον παλμό νομίζω καλύτερα γιατί μπορεί να είναι ταυτόχρονα ΚΑΙ ψαγμένο OS ΚΑΙ OS για χαζούς (σαν... ξέρεις ποιο), ενώ έχει πιάσει και την αγορά από σχεδόν το κάτω κάτω εύρος τιμής μέχρι το κορυφαίο. Πράγμα που δεν... τολμά η Apple (θα της χαλάσει το... image) και που μόνο σπασμωδικά και όχι με τέτοιο εύρος έχει δοκιμάσει το WP (low-end lumia).

εχεις δικιο για το android, εχει πιασει τον παλμο... απο συσκευες των 50 ευρω μεχρι των 1000 ....

ειδωμεν, παντως μεγαλες στιγμες με windows mobile.. τα παλια παντα... ηταν επανασταση

NLS
06-09-2012, 13:30
Ε ναι.

laki67
06-09-2012, 13:33
Ε ναι.


Το πήρες ;;;;;:wha13:

NLS
06-09-2012, 13:55
I don't know what you are talking about.