PDA

View Full Version : Τραπεζα και παραλογη/παρανομη χρεωση...!!!


asotosios
25-07-2012, 17:18
Βρισκομουν στο εξωτερικο για δουλεια, και ειχα κανονησει με μεταχρονισμενη εντολη (ελπιζω να το λεω σωστα:D) να πληρωθει η πιστωτικη καρτα για καποιες αγορες που ειχα κανει...

λιγο πριν φυγω ειχε γινει ενας αντιλογισμος (μαλλον ετσι το λενε σε τραπεζικους ορους) ποσου απο καποια αγορα που ειχα κανει απο καταστημα εξωτερικου και μου επεστραφησαν καποια χρματα στην καρτα...τα οποια ειχαν μεινει σαν υπολοιπο στην καρτα...και τα οποια αφαιρεσα απο το συνολικο ποσο που ειχα να πληρωσω αρχικα...!!!

μεχρι εδω ολα καλα...η εντολη εκτελεσθηκε στην ωρα της και ολα καλα...

Ελαβα ομως καποια στιγμη, την ιδια μερα, μια ενημερωση για μια εξτρα χρεωση/υπολοιπο στην πιστωτικη, οποτε χωρις να το πολυσκεφτω...νομιζοντας οτι δεν ειχα δωσει εντολη για το σωστο ποσο...πληρωσα το υπολοιπο μεσω mobile banking.

Σημερα που βρηκα χρονο (μιας και το ποσο δεν ηταν πολυ μεγαλο αλλιως θα ειχα παρει νωριτερα:p), τηλεφωνησα στην εν λογω τραπεζα να ρωτησω για την παραπανω χρεωση/υπολοιπο μιας και ποτε δεν καταλαβα τι ηταν...

και ακουω το φοβερο...

ειναι οι τοκοι απο το υπολοιπο που δεν ειχατε καταβαλει για το ποσο που οφειλατε για την εξοφληση της καρτας σας...

αν και το ποσο ολο καλυφθηκε απο οτι μου ειπε ο ιδιος με το ποσο απο τον αντιλογισμο (αρα Δεν ειχα υπολογισει λαθος, ουτε ειχα δωσει λαθος εντολη)...

και του λεω ευγενικα...μα αυτο δεν ειναι παραλογο και η χρεωση παρανομη...???

και μου λεει...εχετε απολυτο δικιο αλλα το συστημα δεν μπορει να αναγνωρισει το ποσο του αντιλογισμου, παρολο που αυτο υπαρχει...και κατι τετοια...

σημειωτεον το παλικαρι ηταν ευγενικοτατος και δεν προσπαθουσε να με κοροιδεψει...

μαλιστα θα ηθελα φυσικα αυτο το ποσο να επιστραφει αμεσα μιας και ειναι παραλογο να με χρεωνεται για κατι που δεν θα επρεπε...

ωραια μου λεει θα κανω αιτηση για επιστροφη των χρηματων...ΑΛΛΑ δεν μπορω να σας εγγυηθω τιποτα...γιατι ειναι δυσκολο η τραπεζα να σας επιστρεψει χρηματα και κατι τετοια ακαταλαβηστηκα...

και του ειπα μην ανυσηχειτε...δεν με κουραζει καθολου να σας ξαναενοχλησω μεχρι να βγαλω ακρη...!!!

τον ευχαριστησα για την εξυπηρετηση του...και περιμενω...!!!

Ειμαι εγω ο παραξενος...ή αυτοι το παιζουνε τρελιτσα...και δεν εννοω το παλικαρι στο τηλεφωνο αλλα την Τραπεζα...:u59:

ortho
25-07-2012, 17:33
Σύντομα θα το φάνε το κ...ί και θα ηρεμήσουν....
Δεν κάνουν άλλη δουλειά από το να κλέβουν. Νόμιμοι τοκογλύφοι είναι. Εχουν φάει ένα φορτίοι καταδίκες για παράνομες χρεώσεις, τις μετονομάζουν και πάλι από την αρχή. Ακόμη ένα ωραίο είναι με τις χρεώσεις για εξώδικα. Κάθε τράπεζα άλλη χρέωση. Πρωταθλήτρια πρέπει να είναι η Κύπρου, με 125 ευρώ έξοδα δικηγόρου. Αλλά όπως είπα, θα αρχίσουν να κλαίνε πολύ σύντομα τα λαμόγια.