PDA

View Full Version : ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΙΚΟ


Gazi
12-06-2009, 23:09
Νέο «αντικαπνιστικό» νομοσχέδιο πέρασε στο αμερικανικό Κογκρέσοhttp://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/1023172_b.jpg

Νομοσχέδιο που θα επιβάλλει περισσότερους περιορισμούς στις καπνοβιομηχανίες και στη διαφήμιση και προώθηση προϊόντων καπνού ψηφίστηκε την Πέμπτη στο αμερικανικό Κογκρέσο με συντριπτική πλειοψηφία. Ο πρόεδρος Ομπάμα χαρακτήρισε το νομοσχέδιο «ιστορικό».
Το νομοσχέδιο διευρύνει τις αρμοδιότητες της ομοσπονδιακής Υπηρεσίας Οργανισμού Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA), ρυθμιστικής αρχής αντίστοιχης του ελληνικού ΕΦΕΤ με σημαντικό ελεγκτικό ρόλο και σε άλλα καταναλωτικά αγαθά, όπως φάρμακα, καλλυντικά και ζωοτροφές.
Οι βιομηχανίες καπνού πλέον θα πρέπει να καταργήσουν εντελώς ενδείξεις του τύπου «light» και «ultra light», ενώ τα κείμενα - προειδοποιήσεις θα καλύπτουν μεγαλύτερο μέρος του πακέτου, μέχρι και το μισό του.
Η αρχή θα μπορεί επίσης να επιβάλλει μείωση του επιπέδου νικοτίνης στα τσιγάρα, ενώ παρελθόν θα αποτελούν τα ζαχαρωτά σε σχήμα τσιγάρου, που καταναλώνται από παιδιά.
Το μέτρο είχε περάσει στη Γερουσία με 79 ψήφους υπέρ και 17 κατά (οι τελευταίες ήταν από τις Πολιτείες με σημαντικές καλλιέργειες καπνού, εκτός, περιέργως, της Βιρτζίνια), ενώ στη Βουλή των αντιπροσώπων το νομοσχέδιο πέρασε με 307 ψήφους υπέρ και 97 κατά.
Εκπρόσωπος του Ομίλου Altria, μέρος του οποίου είναι και η Philip Morris USA, από τις μεγαλύτερες καπνοβιομηχανίες παγκοσμίων και παραγωγός των Marlboro, επικρότησε το νομοσχέδιο, χαρακτηρίζοντάς το «ένα μεγάλο βήμα εμπρός στο νομοθετικό πλαίσιο».
Eξέφρασε όμως επιφυλάξεις σχετικά με τον περιορισμό στους παραγωγούς να πληροφορούν με ειλικρίνεια του ενήλικες καταναλωτές, ελευθερία που εδράζεται στην Πρώτη Τροποποίηση του Αμερικανικού Συντάγματος, αναφερόμενος στα μέτρα σχετικά με το μάρκετινγκ.

EOD-K9
13-06-2009, 00:55
http://media2.feed.gr/filesystem/images/20080326/engine/assets_LARGE_t_420_716921_type11495.jpghttp://i199.photobucket.com/albums/aa38/meagandelszx0/smoke.jpg?t=1244843354http://3.bp.blogspot.com/_-WX3NFWvDNU/SgG1Jqb9dVI/AAAAAAAACIQ/kky9WPlIIgs/s400/227003-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%BF+%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%BF.jpghttp://i287.photobucket.com/albums/ll153/mafcukinjroc/photography%20and%20graphics/Parlieament.jpg?t=1244843419:D:D:D

Arkas
13-06-2009, 02:10
Αν και καπνιστής, τα μέτρα μού ακούγονται σωστά και δίκαια...
Το μέλλον θα δείξει τα αποτελέσματά τους...

georgekostas
13-06-2009, 09:09
Δεν καπνιζω και δεν θελω με το ζορι να γινω καπνιστης εστω και παθητικος.

Μπραβο στα νεα μετρα φτανει να εφαρμοστουν.Καιρος ηταν...

riko46
10-07-2009, 23:08
Για όσους ακομα καπνίζουν.


http://www.asxetos.gr/sendata/articles/images/asArticleRecords-1087.xaros.gif Τι γίνεται όταν κόψετε τι τσιγάρο ? (εκτός από τα νεύρα που θα έχετε....)



ΟΤΑΝ ΚΟΨΕΤΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ: Σε 20 λεπτά:
Η πίεση του αίματος και οι σφυγμοί πέφτουν στο κανονικό.
Η θερμοκρασία των άκρων ανεβαίνει στο κανονικό.
Σε 8 ώρες:
Το μονοξείδιο του άνθρακα στο αίμα πέφτει στο κανονικό.
Το οξυγόνο ανεβαίνει στα φυσιολογικά επίπεδα.
Σε 24 ώρες:
Μειώνεται η πιθανότητα καρδιακής προσβολής.
Σε 48 ώρες:
Ενδυναμώνει η γεύση και η όσφρηση.
Σε 72 ώρες:
Η αναπνοή αρχίζει να λειτουργεί ομαλότερα.
Αυξάνεται η χωρητικότητα των πνευμόνων.
Από 2 εβδομάδες έως 3 μήνες:
Η κυκλοφορία του αίματος βελτιώνεται.
Το περπάτημα γίνεται ευκολότερο.
Η λειτουργία των πνευμόνων αυξάνεται κατά 30%.
Από 1 έως 9 μήνες:
Σταματάει ο βήχας και η κούραση.
Η αναπνοή διαρκεί περισσότερο.
Αρχίζει η ανάπλαση του ενδοθηλίου των βρόγχων.
Μετά από 5 χρόνια:
Ο θάνατος από καρκίνο του πνεύμονα στο μέσο καπνιστή (ένα πακέτο την ήμερα) μειώνεται (κατά 50%) από 137 ανά 100.000 σε 72 ανά 100.000.
Μετά από 10 χρόνια:
Οι προκαρκινικές κυψέλες αντικαθίστανται.
Οι πιθανότητες άλλων καρκίνων (στόματος, λάρυγγα, οισοφάγου), κύστεων (νεφρών και παγκρέατος) μειώνονται.


.................:cool:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-07-2009, 23:46
http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF66.gif

Arkas
11-07-2009, 10:37
Άντε να δούμε πότε θα πάρουμε τη μεγάλη απόφαση!

GeorgeP
13-07-2009, 10:41
Νέο «αντικαπνιστικό» νομοσχέδιο πέρασε στο αμερικανικό Κογκρέσοhttp://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/1023172_b.jpg

Νομοσχέδιο που θα επιβάλλει περισσότερους περιορισμούς στις καπνοβιομηχανίες και στη διαφήμιση και προώθηση προϊόντων καπνού ψηφίστηκε την Πέμπτη στο αμερικανικό Κογκρέσο με συντριπτική πλειοψηφία. Ο πρόεδρος Ομπάμα χαρακτήρισε το νομοσχέδιο «ιστορικό».
Το νομοσχέδιο διευρύνει τις αρμοδιότητες της ομοσπονδιακής Υπηρεσίας Οργανισμού Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA), ρυθμιστικής αρχής αντίστοιχης του ελληνικού ΕΦΕΤ με σημαντικό ελεγκτικό ρόλο και σε άλλα καταναλωτικά αγαθά, όπως φάρμακα, καλλυντικά και ζωοτροφές.
Οι βιομηχανίες καπνού πλέον θα πρέπει να καταργήσουν εντελώς ενδείξεις του τύπου «light» και «ultra light», ενώ τα κείμενα - προειδοποιήσεις θα καλύπτουν μεγαλύτερο μέρος του πακέτου, μέχρι και το μισό του.
Η αρχή θα μπορεί επίσης να επιβάλλει μείωση του επιπέδου νικοτίνης στα τσιγάρα, ενώ παρελθόν θα αποτελούν τα ζαχαρωτά σε σχήμα τσιγάρου, που καταναλώνται από παιδιά.
Τ................................................................................................
Eξέφρασε όμως επιφυλάξεις σχετικά με τον περιορισμό στους παραγωγούς να πληροφορούν με ειλικρίνεια του ενήλικες καταναλωτές, ελευθερία που εδράζεται στην Πρώτη Τροποποίηση του Αμερικανικού Συντάγματος, αναφερόμενος στα μέτρα σχετικά με το μάρκετινγκ.

Να κανανε το ιδιο και με τα μεταλλαγμένα.........θα ηταν ακομα καλυτερα!! Ο καπνος ειναι τελειωμένη υπόθεση εισπρακτικως κι ετσι το κυνηγανε, τα μεταλλαγμενα όμως τωρα αναπτυσσονται και μάλιστα με ολεθριες συνέπειες στην υγεία και την τσέπη στον αναπτυσσόμενο κοσμο αλλα ειναι Εθνικό κεφάλαιο για τις ΗΠΑ με τεράστιο οικονομικό οφελος κι ετσι.....δεν πειραζει να πεθάνουν και μερικοί αρκει μεσω της τροφής να ελεγχουμε τον κοσμο!!!! Γιαυτο, επειδή δεν διακρινω πραγματικό ενδιαφερον για την υγεια των πολιτων παρα συμφερον δεν χειροκροτω!! Μονον λυπάμαι για όλους οσοι χειροκροτουν χωρις να βλέπουν παραπέρα, λυπάμαι γιαυτους που βλέπουν το δεντρο κι οχι το δασος!!!
Ειμαι καπνιστης light, ουτε καν πακετο την ημερα δεν φτάνω εδω και 30 χρόνια που καπνιζω, και ουτε μισο πακετο δεν φτάνω ολο το Σαββατοκυριακο, αν δε μεσολλαβουν κι αργίες τότε το ενα πακετο με φτάνει για 5-6 ημερες, μπορω και τρέχω χιλιόμετρα χωρις να λαχανιάζω και μπορω στα 46 μου να ''συνευρισκομαι'' με την συμβια μου 3φορές την εβδομαδα Χ 2 φορές!! Κι όλα αυτα παρότι καπνιζω, όπως και πολλοι αθλητες άλλωστε!!!
αλλα δεν μπορω να ανεχτώ να με κοροιδευουν οι ΗΠΑ και οι Πολιτικοι ελληνες και ξένοι με νομοθετηματα σαν αυτό!!!!!

ntinopoulos
13-07-2009, 11:17
Να κανανε το ιδιο και με τα μεταλλαγμένα.........θα ηταν ακομα καλυτερα!! Ο καπνος ειναι τελειωμένη υπόθεση εισπρακτικως κι ετσι το κυνηγανε, τα μεταλλαγμενα όμως τωρα αναπτυσσονται και μάλιστα με ολεθριες συνέπειες στην υγεία και την τσέπη στον αναπτυσσόμενο κοσμο αλλα ειναι Εθνικό κεφάλαιο για τις ΗΠΑ με τεράστιο οικονομικό οφελος κι ετσι.....δεν πειραζει να πεθάνουν και μερικοί αρκει μεσω της τροφής να ελεγχουμε τον κοσμο!!!! Γιαυτο, επειδή δεν διακρινω πραγματικό ενδιαφερον για την υγεια των πολιτων παρα συμφερον δεν χειροκροτω!! Μονον λυπάμαι για όλους οσοι χειροκροτουν χωρις να βλέπουν παραπέρα, λυπάμαι γιαυτους που βλέπουν το δεντρο κι οχι το δασος!!!
Ειμαι καπνιστης light, ουτε καν πακετο την ημερα δεν φτάνω εδω και 30 χρόνια που καπνιζω, και ουτε μισο πακετο δεν φτάνω ολο το Σαββατοκυριακο, αν δε μεσολλαβουν κι αργίες τότε το ενα πακετο με φτάνει για 5-6 ημερες, μπορω και τρέχω χιλιόμετρα χωρις να λαχανιάζω και μπορω στα 46 μου να ''συνευρισκομαι'' με την συμβια μου 3φορές την εβδομαδα Χ 2 φορές!! Κι όλα αυτα παρότι καπνιζω, όπως και πολλοι αθλητες άλλωστε!!!
αλλα δεν μπορω να ανεχτώ να με κοροιδευουν οι ΗΠΑ και οι Πολιτικοι ελληνες και ξένοι με νομοθετηματα σαν αυτό!!!!!
νατος παλι!:)
τι θα κανω βρε γιωργο με σενα!οπου αντικαπνιστικο θεμα,εμφανιζεσαι!:p

GeorgeP
13-07-2009, 11:55
νατος παλι!:)
τι θα κανω βρε γιωργο με σενα!οπου αντικαπνιστικο θεμα,εμφανιζεσαι!:p
να συναντηθουμε και να κεράστουμε καφέ αυτο να κανεις!!!!!!:D Σε ανοικτο χωρο όμως για να μην πλακωθουμε στα μπουνιδια αφου θα καπνιζω και θα φυσσάω τον καπνό επάνω σου!!!!:D:D:D

Περα απο την πλάκα, δεν σου φαινεται οξυμωρο όλοι οι επιστημονες να φωναζουν εναντια στο τσιγαρο και στα μεταλλαγμενα αλλα μονον το τσιγαρο να πληρωνει την νυφη? Απο την πρωτη στιγμη συμφωνησα στο μετρο του μη καπνισματος αλλα διαφωνησα και διαφωνω με τον τρόπο που παει να εφαρμοστει, αυτο ειναι όλο!!!
Τα μεταλλαγμενα ειναι όμως μεγαλλυτερο θεμα απο το τσιγαρο διότι αφορα ΟΛΟΥς ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩς ΤΟΥς ΑΝΘΡΩΠΟΥς ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩς ΗΛΙΚΙΑΣ, οι οποίοι στην Ινδία και σε άλλες χωρες όπου καλλιεργουνται προιοντα της Mossanto παρουσιαζουν καταστροφη της παραγωγής ανεξηγητως με αποτέλεσμα την οικονομικη καταστροφη των αγροτων αφου εκει δεν παιζουν αποζημιωσεις στα συμβολαια με την εταιρεία, οι ανοθρωποι παρουσιαζουν αυξημενα κρουσματα καρκινων και τερατογεννεσεων τα τελευται 15 χρόνια όπου εφαρμοζεται η βιοτεχνολογία, αλλα κανεις απο τους μεγάλους αυτου του κοσμου δεν ενδιαφερεται να το εξετασει διεξοδικά!!! Το τσιγαρο τουςε εφταιξε????? Κι αυτο με εξοργιζει!!!!!!!!

NLS
13-07-2009, 12:14
ακόμα και αν κάτι είναι "για τα μάτια" ή κάτι είναι στάχτη απέναντι σε άλλα χειρότερα, εγώ δεν μπορώ με τίποτα να καταδικάσω την παραμικρή κίνηση που ευνοεί για ένα καλύτερο περιβάλλον και μια καλύτερη ζωή για όλους (καπνιστές και μη)

btw με τόσο λίγο κάπνισμα είσαι hardly ο μέσος όρος καπνιστή

ntinopoulos
13-07-2009, 12:33
να συναντηθουμε και να κεράστουμε καφέ αυτο να κανεις!!!!!!:D Σε ανοικτο χωρο όμως για να μην πλακωθουμε στα μπουνιδια αφου θα καπνιζω και θα φυσσάω τον καπνό επάνω σου!!!!:D:D:D

Περα απο την πλάκα, δεν σου φαινεται οξυμωρο όλοι οι επιστημονες να φωναζουν εναντια στο τσιγαρο και στα μεταλλαγμενα αλλα μονον το τσιγαρο να πληρωνει την νυφη? Απο την πρωτη στιγμη συμφωνησα στο μετρο του μη καπνισματος αλλα διαφωνησα και διαφωνω με τον τρόπο που παει να εφαρμοστει, αυτο ειναι όλο!!!
Τα μεταλλαγμενα ειναι όμως μεγαλλυτερο θεμα απο το τσιγαρο διότι αφορα ΟΛΟΥς ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩς ΤΟΥς ΑΝΘΡΩΠΟΥς ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩς ΗΛΙΚΙΑΣ, οι οποίοι στην Ινδία και σε άλλες χωρες όπου καλλιεργουνται προιοντα της Mossanto παρουσιαζουν καταστροφη της παραγωγής ανεξηγητως με αποτέλεσμα την οικονομικη καταστροφη των αγροτων αφου εκει δεν παιζουν αποζημιωσεις στα συμβολαια με την εταιρεία, οι ανοθρωποι παρουσιαζουν αυξημενα κρουσματα καρκινων και τερατογεννεσεων τα τελευται 15 χρόνια όπου εφαρμοζεται η βιοτεχνολογία, αλλα κανεις απο τους μεγάλους αυτου του κοσμου δεν ενδιαφερεται να το εξετασει διεξοδικά!!! Το τσιγαρο τουςε εφταιξε????? Κι αυτο με εξοργιζει!!!!!!!!
καλα αν κατσω και σκεφτω ολα τα βλαβερα που τρωμε,πινουμε,αναπνεουμε,καθομαστε,αγγιζουμε θα καταληξω σε αυτοκτονια!οποτε οτι γινεται προς τη βελτιωση της ποιοτητας ζωης μας,ανεξαρτητως κινητρων,ειναι καλοδεχουμενο!
παρεπιπτοντως,κανω κι εγω τα πουρακια μου οταν βγαινω εξω για να απολαυσω ενα ποτο η ενα καλο φαγητο!και συμφωνω με το μετρο παρ ολο που δεν ειμαι εξαρτημενος και το κανω καθαρα επειδη μου αρεσει!;)

GeorgeP
13-07-2009, 14:40
................................................................
παρεπιπτοντως,κανω κι εγω τα πουρακια μου οταν βγαινω εξω για να απολαυσω ενα ποτο η ενα καλο φαγητο!και συμφωνω με το μετρο παρ ολο που δεν ειμαι εξαρτημενος και το κανω καθαρα επειδη μου αρεσει!;)

:sm3: M'εστειλες αδιάβαστο τώρα!!!!!