PDA

View Full Version : Μια g@μημενη σφιγγα!!!


Alkinoos
09-08-2012, 18:29
Σήμερα ξεκίνησα 5:45 το πρωι με προορισμό την Ηγουμενίτσα ώστε να πάρω καραβι για απέναντι. Φωρτωμενος τριβαλιτζος αλλα μόνος κ με πολυ όρεξη.
Έχω ήδη γεμίσει βενζίνη, έχω βάλει μουσική στη BT2 κ πάω, όχι πολυ γρήγορα, αλλα σταθερά με αποτέλεσμα να είμαι 8:45 στην αμφιλοχια όπου σταμάτησα να φουλαρω. 20 λιτρα για 300 χιλιόμετρα ακριβώς. Ούτε λίγα ούτε πολλα.
Κοιτάω ταμπέλα, 56 χλμ μέχρι Ακτιο κ αλλα 90 μεχρη Ηγουμενίτσα.
Ουουουου λέω!!! Τό´χω!!! Θα περάσω με τον 10 κ μιση!!! 12 θα πινω τα μοχιτα μου στη παραλία!!!
Άμα δε!!!
2-3 χιλιόμετρα πριν φτάσω στην υποθαλάσσια γέφυρα κ έχοντας κλειστά τα μανίκια του μπουφάν γιατι φοβόμουν μη μπει κανας κορκοδειλος μέσα, χτύπησε αυτός ο ατιμος ο Μερφι!!!
Νοιώθω ένα τσίμπημα στο αριστερό χέρι λίγο μετα το ρολόι μου...
Σταματώ δεξιά, ανοίγω μπουφάν κ το βλέπω.
Φτου σου το κερατο μου πρωινιατικο, κάτι με τσίμπησε...
Υπο άλλες συνθήκες δε θα με ενοιαζε αλλα δυστυχώς είμαι αλλεργικος, έχει ήδη αρχίζει να πριζεται κ σε 20 λεπτα απο εκείνη την ώρα, θα ήμουν τουμπανιασμενος!!!
Κουμπωνωμε, δε σβινω τα αλάρμ κ φεύγω φωτοβολιδα, ακολουθησε μια διαδρομη τυπου pikes peak σε fast forward, φτάνω στην υποθαλάσσια κ ρωτάω στο γκισέ για νοσοκομείο. Μου λέει "μετα τη γέφυρα αριστερά κ ακόλουθα ταμπέλες".
Έχετε δει άνθρωπο να περνάει την υποθαλάσσια με 200, με αναμμένα αλάρμ απο το αντιθετω; Εγω ήμουν!!!
Σε 3 λεπτα ήμουν Πρέβεζα, φτάνω στο νοσοκομείο, μπαίνω στα επείγοντα, το χέρι μου έχει πλέον πριστει, ο λαιμος μου έχει αρχίσει να κλίνει, το ηθικό μου έχει πέσει στο πάτωμα, ο εγωισμός μου έχει κατακερματιστει κ έχασα κ το καραβι των 10:30!!!
Με διασωληνωσαν με συνοπτικές διαδικασίες, μου έβαλαν κάτι αντιισταμινικα κ έναν όρο κ περιιιιμενααα!!!
2 ολόκληρες ώρες ξαπλα σε ένα κρεβάτι να Κοιτάω τις σταγόνες του όρου να πέφτουν, να μη τελειώνουν ποτε κ να μου ανάβουν τα λαμπάκια για το καραβι που έχασα!!!
Μου βγήκε κ η κούραση αφου ηρεμησα...
Μη τα πολυλογο, αφου με αφησαν να φυγω, ξεκίνησα πολυ προσεκτικά για Ηγουμενίτσα, πήρα οποίο καραβι βρήκα για απέναντι κ πλέον είμαι στους δικούς μου.
Τα ματια μου είναι ξερά, το στομάχι μου χάλια το χέρι μου ακόμα ψιλοπρισμενο προφανώς απο το κεντρι. Δεν έχω το κουράγιο να ασχοληθω μαζι του ακόμα.
Με έχει πιάσει μια απίστευτη υπνηλια...

Παει η μέρα, την χάσαμε... Ας ελπίσουμε ότι το βράδυ θα μας αποζημιώσει.

Παιδια προσοχή στα έντομα! Κάνουν μεγάλη ζημια!!!

frits
09-08-2012, 18:34
Αμάν ρε φίλε...:hmmm:

Δεν έχω εμπειρία από παρόμοια περιστατικά, αλλά δεν υπάρχει κάτι να κουβαλάς πάντα μαζί σου για τέτοιες στιγμές, αν τσιμπήσει δηλαδή στο πουθενά τι θα γίνει......:confused:

Τέλος πάντων, από αύριο άλλη μέρα....

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.......:ye33:

dimitrisb
09-08-2012, 18:43
Φίλε ("πατρίδα") είσαι λίγο άτυχος...
Το βασικό όμως είναι ότι είσαι καλά!
Σίγουρα έχεις μέρες να απολαύσεις το όμορφο νησί μας!
Καλά να περνάς! :)

commander
09-08-2012, 18:43
Περαστικά σου και ας είναι το τελευταίο.Καλές διακοπές.

Albatros
09-08-2012, 18:46
Αυτή η μέλισσα ήταν τηλεκατευθυνόμενη??
Πώς πέρασε τα κλειστά μανίκια και τα γάντια???
Περαστικά και καλή συνέχεια στο ταξίδι σου.
:)

kornlaz
09-08-2012, 18:52
Αμάν ρε φίλε...:hmmm:

Δεν έχω εμπειρία από παρόμοια περιστατικά, αλλά δεν υπάρχει κάτι να κουβαλάς πάντα μαζί σου για τέτοιες στιγμές, αν τσιμπήσει δηλαδή στο πουθενά τι θα γίνει......:confused:

Τέλος πάντων, από αύριο άλλη μέρα....

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.......:ye33:
Υπάρχει αλλά προφανώς ο φίλος μας δυστυχώς δεν ήταν ενημερωμένος:hmmm:
Περαστικά σου και καλή συνέχεια:ye33:

κμβ
09-08-2012, 18:53
ευχομι να ηταν το τελευταιο σου στραβό για το καλοκαίρι και όχι μόνο. Καλά να περάσεις:ye33:

gsmaniac
09-08-2012, 18:54
Αυτή η μέλισσα ήταν τηλεκατευθυνόμενη??
Πώς πέρασε τα κλειστά μανίκια και τα γάντια???
Περαστικά και καλή συνέχεια στο ταξίδι σου.
:)


πριν ενα μηνα, στα γρεβενα.......2 σφηκες περασαν μεσα απο τα μανικια της Ελενης και τις γαζωσαν τα χερια
επειδη ειναι πολυ αλεργικη, επερνε κορτιζονη, για αλλο λογο και τα εντομα την πατησαν....:D
νομιζω οτι οσοι ειναι αλεργικοι...τραβουν επανω τους τις σφηκες:cool:



καλη συνεχεια πατριωτη.........:)

kostasman
09-08-2012, 19:03
:wo20::wo20::wo20:

diomiles
09-08-2012, 19:25
Τέλος καλό όλα καλά.....καλή συνέχεια:)

Πρίν δύο χρόνια σε ταξίδι στην Πελοπόννησο όπως οδηγούσα αμέριμνος βλέπω μια σφίγγα να σουλατσάρει στην εσωτερική μερια της ζελατίνας του κράνους :eek:.Με αργές κινήσεις σταμάτησα δεξιά και έβγαλα το κράνος και ευτυχώς την γλύτωσα...

Arkas
09-08-2012, 19:31
Με έχει τσιμπήσει σφήκα στον αστράγαλο,
κάτω από το παντελόνι
και πάνω από το παπούτσι !

Περαστικά σου Αλκίνοε
και καλές διακοπές !!!

forester
09-08-2012, 19:51
Περαστικά Αλκίνοε!!!
Συμβαίνουν αυτά...

mario
09-08-2012, 20:01
Βρε φιλαράκι τι ταλαιπωρία ηταν αυτή. Εύχομαι τα καλύτερα...μοχιτο στην παραλία!

Send from me vre!

MARK
09-08-2012, 20:07
Τι γκαντεμιά ήταν αυτή ρε Αλκίνοε,που να μην πρόσεχες κιόλας.Δεν πειράζει μην στενοχωρίέσαι και πέρνα πολύ όμορφα τις υπόλοιπες μέρες των διακοπών σου
:ye33:

Ακιs
09-08-2012, 20:08
Περαστικα και αγυριστα!!!Καλα να περασεις στις διακοπες σου...;):)

Alkinoos
09-08-2012, 20:19
Σας ευχαριστω όλους για τη συμπαράσταση!
Τώρα το έμαθα το κόλπο.
Anapen λέγεται!!!

kornlaz
09-08-2012, 20:21
Σας ευχαριστω όλους για τη συμπαράσταση!
Τώρα το έμαθα το κόλπο.
Anapen λέγεται!!!

Έτσι μπράβο:ye02:Και όπως λέει και ο σοφός λαός...............αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις:ye33:

adventure
09-08-2012, 20:36
Τέλος καλό όλα καλά κοίτα να περάσεις καλά στις διακοπές σου και να έχεις πάντα μαζί σου το φαρμακάκι αφού είσαι αλλεργικός.

:) :) ;)

freejohn
09-08-2012, 21:28
Το έχω πάθει με ποδήλατο.:u55::u55::u55:

vasorfa
09-08-2012, 21:33
περαστικα ρε φιλε....σε αυτετις περιπτωσεις παιρνεις κατι ενεσακια μαζι σου.τα χτυπας και εισαι οκ...

ortho
09-08-2012, 22:36
Περαστικά Αλκίνοε και καλές διακοπές. Οπως το είπαν και τα παιδιά παραπάνω, εφόσον το γνωρίζεις πως είσαι αλλεργικός, πάντα μιά κορτιζονούλα μαζί....

napgeo
09-08-2012, 23:27
Σας ευχαριστω όλους για τη συμπαράσταση!
Τώρα το έμαθα το κόλπο.
Anapen λέγεται!!!


Περαστικά σου φίλε.



Για παρατηρήσεις και συμβουλές άλλη φορά. Και μην νομίζεις ότι ξεχνώ:u60:

mpekas kostas
10-08-2012, 00:01
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ. ΑΤΥΧΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟΥΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΑΧΤΙ ΣΟΥ ΣΤΑ ΜΟΧΙΤΟ :D:D

Nikosone
10-08-2012, 02:30
Περαστικά και καλές διακοπές

Georgek
10-08-2012, 02:42
Ακριβώς λέγεται anapen και είναι νοροδρεναλινη ταχείας από δέσμευσης καλό θα ήταν να έχεις μαζί σου κανά δυο αμπουλες αδρεναλίνης και καμία συριγκα
Περαστικά και μεγάλη προσοχή

aeriko
10-08-2012, 11:06
Αμάν ρε φίλε...:hmmm:

Δεν έχω εμπειρία από παρόμοια περιστατικά, αλλά δεν υπάρχει κάτι να κουβαλάς πάντα μαζί σου για τέτοιες στιγμές, αν τσιμπήσει δηλαδή στο πουθενά τι θα γίνει......:confused:

Τέλος πάντων, από αύριο άλλη μέρα....

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.......:ye33:
Υπάρχει σε ενέσιμη μορφή. Την ένεση (ειδικής μορφής) την βαράς και πάνω από τα ρούχα.
Φόβος και τρόμος των αλεργικών είναι αυτά τα έντομα
Καλή συνέχεια στις διακοπές.

giamil
10-08-2012, 11:23
Σας ευχαριστω όλους για τη συμπαράσταση!
Τώρα το έμαθα το κόλπο.
Anapen λέγεται!!!

Φίλε συμπάσχω μια και τον τελευταίο χρόνο έμαθα μετά από αλλεργιολογικές εξετάσεις αίματος που έκανα (κατα τυχη) ότι είμαι σε ένα μικρό ποσοστό (25%) αλλεργικός στην κοινή σφήκα!

Γι αυτό από τότε πάντα μέσα στο τσαντάκι μου έχω:
-Spray Αμμωνίας για τσιμπήματα
-Xaπια Xozal (αντισταμηνικα) για να κοπανήσω κάνα δυο με το που γίνει η μ@λ@κι@
-Χάπια Medrol (κορτιζόνη) αν αρχίσει και πρήζεται
και για το τέλος αν δεν προλαβαίνω να πάω σε νοσοκομείο και παρ όλα αυτά πάω για αλλεργικό σοκ έχω
-Ένεση Anapen (Αδρεναλίνη-Επινεφρινη) το οποίο βέβαια χαρακτηρίζεται απ τα πιο επικίνδυνα φάρμακα να κουβαλάς μαζί σου διότι αν την βαρέσεις πριν το αλλεργικό σοκ...το πιο πιθανό είναι να φύγεις (και να δεις τα ραδικια απ τις ριζες..) από ανακοπή καρδίας λόγο της αδρεναλίνης....
γι αυτό πάντα την βαράς μονό όταν έχεις πλέον αρχίσει να έχεις χοντρή δύσπνοια και είναι σίγουρο ότι έχεις αλλεργικό σοκ (ο γιατρος μου χε πει λιγο πριν νιωσεις οτι χανεις τις αισθησεις σου..:eek:),




Και μια και ανοίξαμε το θέμα να πούμε για να ξέρουν και πολλοί που δεν έχουν ασχοληθεί (αν και θα προέτρεπα τον οποιονδήποτε να κάνει αλλεργιολογικες εξετάσεις γιατί ποτέ δεν ξέρουμε ποτέ θα μας εμφανιστεί μια αλλεργία) ότι τα συμπτώματα της αναφυλαξίας (κοινός αλλεργικού σοκ) είναι:
-δύσπνοια
-τάση για εμετό
-ζαλάδα
-ακράτεια



Νομίζω είναι πράγματα που θα έπρεπε όλοι εμείς που καβαλάμε μηχανή και είναι πιο πιθανό να μας τσιμπήσει κάτι να τα ξέρουμε!





Περαστικά σου και ας ευχηθούμε να μην τύχει σε άλλον...:(

Ακιs
10-08-2012, 11:29
Φίλε συμπάσχω μια και τον τελευταίο χρόνο έμαθα μετά από αλλεργιολογικές εξετάσεις αίματος που έκανα (κατα τυχη) ότι είμαι σε ένα μικρό ποσοστό (25%) αλλεργικός στην κοινή σφήκα!

Γι αυτό από τότε πάντα μέσα στο τσαντάκι μου έχω:
-Spray Αμμωνίας για τσιμπήματα
-Xaπια Xozal (αντισταμηνικα) για να κοπανήσω κάνα δυο με το που γίνει η μ@λ@κι@
-Χάπια Medrol (κορτιζόνη) αν αρχίσει και πρήζεται
και για το τέλος αν δεν προλαβαίνω να πάω σε νοσοκομείο και παρ όλα αυτά πάω για αλλεργικό σοκ έχω
-Ένεση Anapen (Αδρεναλίνη-Επινεφρινη) το οποίο βέβαια χαρακτηρίζεται απ τα πιο επικίνδυνα φάρμακα να κουβαλάς μαζί σου διότι αν την βαρέσεις πριν το αλλεργικό σοκ...το πιο πιθανό είναι να φύγεις από ανακοπή καρδίας λόγο της αδρεναλίνης....
γι αυτό πάντα την βαράς μονό όταν έχεις πλέον αρχίσει να έχεις χοντρή δύσπνοια και είναι σίγουρο ότι έχεις αλλεργικό σοκ,




Και μια και ανοίξαμε το θέμα να πούμε για να ξέρουν και πολλοί που δεν έχουν ασχοληθεί (αν και θα προέτρεπα τον οποιονδήποτε να κάνει αλλεργιολογικες εξετάσεις γιατί ποτέ δεν ξέρουμε ποτέ θα μας εμφανιστεί μια αλλεργία) ότι τα συμπτώματα της αναφυλαξίας (κοινός αλλεργικού σοκ) είναι:
-δύσπνοια
-τάση για εμετό
-ζαλάδα
-ακράτεια



Νομίζω είναι πράγματα που θα έπρεπε όλοι εμείς που καβαλάμε μηχανή και είναι πιο πιθανό να μας τσιμπήσει κάτι να τα ξέρουμε!





Περαστικά σου και ας ευχηθούμε να μην τύχει σε άλλον...:(


Σωστος ο Mr Dj........:ye36::ye36::ye36:

ARGI
10-08-2012, 14:07
Το άγχος ολονών μας, μην μας την καρφώσει καμιά σφήκα και παρουσιάσουμε αλλεργικό σοκ
(και ας μην είμαστε, ο δι&ολος έχει πολλά ποδάρια!!)
Πάντως με έχουν τσιμπίσει κατά καιρόυς μέλισσες επάνω στα μηχανάκια,
αλλά ήμουνα οκ!!! Τώρα σφήκα, θα δείξει..:hmmm::hmmm:
Αν και βουλώνω όλες τις τρύπες στα μπουφάν, πριν κανένα μήνα,
μπήκε η γ&μημένη η μέλισσα από κάτω από το κράνος,
από την μεριά του σαγονιού!!!
Πετούσε μέσα στο κράνος (ευτυχώς ζαλισμένη), και δεν μπορούσα,
να καταλάβω ήταν απέξω ή απομέσα στην ζελατίνη...
Μόλις πήρα χαμπάρι, άνοιγμα η ζελατίνη, φρένο και η μέλισα έφυγε,
φυγοκεντρικά χωρις επιπλέον ιστορίες... Ευτυχώς!!

Georgek
10-08-2012, 18:07
Καλησπέρα σε όλους ,καταρχήν θα ήθελα να σας συστήθω μιας και είμαι ίσως. Το νεότερο μέλος του forum ,και ένα ευτυχισμένος καινούργιος ιδιοκτήτης μιας κούκλας R 1200GS ADVETURE σας παρακολουθώ πολύ καιρό και πραγματικά έχω μορφωθει παρα πολύ από τις συζητήσεις σας και πραγματικά σας ευχαριστώ
Όσο αφορά το θέμα με τις σφίγκες επειδή είμαι και έχω αλεργικος και έχω κάνει δυο φορες αναφυλακτικο σοκ ,και επειδή τυχαίνει να είμαι πτυχιούχος διάσωστηςτου ΕΚΑΒ θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι είναι μια κατάσταση ιδιαίτερα επείγουσα με απρόβλεπτες συνέπειες αν δεν πρόλαβεις να έχεις άμεσα νοσοκομειακή φροντίδα,και επίσης μπορεί να προκύψει στον καθένα χωρίς να υπαρχει προηγούμενη αιτία
Εάν συμφωνητικό παρότι μένω επαρχία (Λάρισα) γνωρίζω πολυ καλά τους ανθρώπους του ΕΚΑΒ οι οποίοι μπορούν εντελώς δωρεάν να μας κάνουν δωρεάν μάθημα πρώτων βοηθειών ,είναι κάτι που πραγματικα αξισει

gsmaniac
10-08-2012, 18:59
Το άγχος ολονών μας, μην μας την καρφώσει καμιά σφήκα και παρουσιάσουμε αλλεργικό σοκ

(και ας μην είμαστε, ο δι&ολος έχει πολλά ποδάρια!!)
Πάντως με έχουν τσιμπίσει κατά καιρόυς μέλισσες επάνω στα μηχανάκια,
αλλά ήμουνα οκ!!! Τώρα σφήκα, θα δείξει..:hmmm::hmmm:
Αν και βουλώνω όλες τις τρύπες στα μπουφάν, πριν κανένα μήνα,
μπήκε η γ&μημένη η μέλισσα από κάτω από το κράνος,
από την μεριά του σαγονιού!!!
Πετούσε μέσα στο κράνος (ευτυχώς ζαλισμένη), και δεν μπορούσα,
να καταλάβω ήταν απέξω ή απομέσα στην ζελατίνη...
Μόλις πήρα χαμπάρι, άνοιγμα η ζελατίνη, φρένο και η μέλισα έφυγε,

φυγοκεντρικά χωρις επιπλέον ιστορίες... Ευτυχώς!!



εσενα ...και να σε τσιμπουσε, θα επεφτε ταβλα απο το αλκοολ:p:D

ARGI
10-08-2012, 19:17
Καλησπέρα σε όλους ,καταρχήν θα ήθελα να σας συστήθω μιας και είμαι ίσως. Το νεότερο μέλος του forum ,και ένα ευτυχισμένος καινούργιος ιδιοκτήτης μιας κούκλας R 1200GS ADVETURE σας παρακολουθώ πολύ καιρό και πραγματικά έχω μορφωθει παρα πολύ από τις συζητήσεις σας και πραγματικά σας ευχαριστώ
Όσο αφορά το θέμα με τις σφίγκες επειδή είμαι και έχω αλεργικος και έχω κάνει δυο φορες αναφυλακτικο σοκ ,και επειδή τυχαίνει να είμαι πτυχιούχος διάσωστηςτου ΕΚΑΒ θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι είναι μια κατάσταση ιδιαίτερα επείγουσα με απρόβλεπτες συνέπειες αν δεν πρόλαβεις να έχεις άμεσα νοσοκομειακή φροντίδα,και επίσης μπορεί να προκύψει στον καθένα χωρίς να υπαρχει προηγούμενη αιτία
Εάν συμφωνητικό παρότι μένω επαρχία (Λάρισα) γνωρίζω πολυ καλά τους ανθρώπους του ΕΚΑΒ οι οποίοι μπορούν εντελώς δωρεάν να μας κάνουν δωρεάν μάθημα πρώτων βοηθειών ,είναι κάτι που πραγματικα αξισει

:ye02::ye02::ye02:
Γείτονα καλώς όρισες στην παρέα μας,
(πέρνα από τα Καλώς Ορίσατε, να σε γνωρίσουμε)
και πρώτος δηλώνω εγώ συμμετοχή για το μάθημα!!
:);)

ARGI
10-08-2012, 19:19
εσενα ...και να σε τσιμπουσε, θα επεφτε ταβλα απο το αλκοολ:p:D



:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3:
Ιδιαίτερα τώρα που κουβαλάω και μερικά λίτρα ρακί μέσα μου,
θα έφτιαχνε κεφάλι!!
:D:D:D

siraxanz
10-08-2012, 22:06
Αλκίνοε, τέλος καλό, όλα καλά....

Μια ερώτηση... την αναπεν την περνεις χωρίς συνταγή?????:confused:

napgeo
10-08-2012, 22:11
Αλκίνοε, τέλος καλό, όλα καλά....

Μια ερώτηση... την αναπεν την περνεις χωρίς συνταγή?????:confused:


Μήν του απαντάς σε παρακαλώ. Και εγώ είχα μια απορία και έδειξε αδιαφορία.

Τι θα πείς τώρα................:ye35:

siraxanz
10-08-2012, 22:12
Μήν του απαντάς σε παρακαλώ. Και εγώ είχα μια απορία και έδειξε αδιαφορία.

Τι θα πείς τώρα................:ye35:

Χαλάρωσε Υπόλογε, ο Αλκίνοος είναι σε ταξίδι....:D:hi14:

napgeo
10-08-2012, 22:18
Χαλάρωσε Υπόλογε, ο Αλκίνοος είναι σε ταξίδι....:D:hi14:


Στα μέρη μου είναι. Είδες το νοσοκομείο της Πρέβεζας αντιμετώπιση. Άριστη. Και την προηγούμενη φορά που είχα πάει στις Άρτας μετά απο μια έντονη διαμάχη που είχα με έναν Σκορπιό. Και εκεί το προσωπικό πραγματικά ήταν επαγγελματίες. Το έχει η Ήπειρος Χάρη μου.
Κάνε πρός τα δώθε. Κάθε βράδυ έχουμε φοβερές εκδηλώσεις. Απόψε θα πάμε στο Θεριακήσι είναι λίγο πρίν τα Γιάννινα.Κλασική Ηπειρώτικη μουσική .
Καλό ξημέρωμα να έχεις..............:ye02:

Alkinoos
11-08-2012, 15:33
Ναι, την περνεις κ χώρος συνταγή. Απλα κοστίζει κανα 50αρικο.

Δήμος
11-08-2012, 15:43
Πάλι καλά!!! Περαστικά να είναι...αλλά αφού είσαι αλλεργικόσ πως και δεν έχεις καμία ένεση μαζί σου να γλιτώνεις τη μανούρα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

siraxanz
11-08-2012, 19:43
και δυο χρησιμα λινκ σχετικά....

Τσιμπήματα από μέλισσα ή σφήκα (http://www.mamakid.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1884:2011-08-11-11-55-12&catid=38:2010-01-25-14-23-11&Itemid=57)


Σφήκα - Βικιπαίδεια (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%86%CE%AE%CE%BA%CE%B1)

BOXER
14-08-2012, 13:39
Επειδή και εγω έχω τρελό πρόβλημα με αυτα τα τσιμπήματα, όταν πήγα σε φαρμακείο να αγοράσω οτιδήποτε, ο φαρμακοποιός με απέτρεψε να πάρω την anapen!
Μου την χαρακτήρισε ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΗ όταν βρίσκεται σε χέρια ανεκπαιδευτα!
Για αυτο το λόγο απο τότε έχω πάντα μαζι μου μια SOLY-CORTEF 500αρα.

Alkinoos
14-08-2012, 18:52
Ναι, οντος. Η anapen μπορει να οδηγήσει σε ανακοπεί καρδιάς αν την πάρεις λάθος στιγμη η χωρίς λόγο.

pkaran
14-08-2012, 21:51
Περαστικά φίλε μου. Να είναι το τελευταίο καλά να περάσεις απο εδώ και πέρα !!!

Kimwnas
17-08-2012, 21:18
Περαστικά και να' ναι το τελευταίο! Τουλάχιστον είσουν κοντά σε ιατρική φροντίδα!

Εμένα στη Σίφνο έσκασε ένας γκοτζίλας πάνω στο κράνος, έφερε 2 τούμπες και έσκασε πάνω στο πόδι της γυναίκας μου την οποία (τσαντισμένος όπως ήταν) τσίμπησε πάνω (!) από το τζίν που φορούσε! Στο ιατρικό κέντρο η "ιατρός" που έκανε το αγροτικό (την οποία ξυπνήσαμε προχωρημένο μεσημέρι με εμφανη΄σημάδια χανγκόβερ) της έβαλε....οινόπνευμα!! Μόλις καταλάβαμε με τι φωστήρα είχαμε να κάνουμε την κάναμε με ελαφρά και πήγαμε σε ένα φαρμακείο και μας περιποιήθηκε η φαρμακοποιός!

Από προσωπική εμπειρία σε βόλτα σε επαρχιακούς δρόμους (μέση του πουθενά) στην βόρεια αγγλία, αποφάσισε να χωθεί στην χαραμάδα της ζελατίνας (που είχα αφήσει λίγο ανοικτή για να μην θαμπώνει) το ζωάκι της κάτω φωτό (Λιβελούλη)...σχετικά άκακο, αλλά μπορείτε να φανταστείτε να νοιώθετε ένα ευμεγεθές έντομο να χτυπιέται μέσα στην μούρη σας χωρίς να ξέρετε τι είναι?.... νομίζω εκέινη την μέρα έπιασα ρεκόρ σε ακινητοποίηση μηχανής, βγάλσιμο κράνους... :D

staikosn1
19-08-2012, 11:43
To ιδιο πραγμα σε 2 καλοκαιρινα ταξιδια σε νησακια των κυκλαδων και οι μοναδικες φορες που δεν φορεσα μπουφαν!! Απλα την επομενη φορα θα εχεις μαζι σου μια cortef 500 (κορτιζονη) και θα την χτυπας στον πισινο και θα εισαι κομπλε και απλα θα βρισκεις ενα νοσοκοκειο στο δρομο σου να σου κανουν ενα τσεκαπ! Εγω δεν ειμαι αλλεργικος και ετσι την ειχα γλιτωσει!!