PDA

View Full Version : Από Κροατία προς Βοσνία, τι παίζει?


alx_k
10-08-2012, 00:53
Προσπαθώ να φτιάξω μια διαδρομή από το Split (Κροατία) προς Mostar ή Sarajevo (Βοσνία) στο GoogleMaps και μου λέει oτι δεν μπορεί να υπολογίσει την διαδρομή.

Ξέρει κανείς γιατί είναι μπλοκαρισμένο αυτό από την Google?

Στο viaMichelin βέβαια, μου βγάζει την διαδρομή απροβλημάτιστα!

Δεδομένου ότι το επόμενο Σάββατο 18/08 λέω να ξεκινήσω να κάνω το Ελλάδα-Σερβία-Σλοβενία-Ιταλία-Κροατία-Βοσνία-Μαυροβούνιο και πίσω... (https://maps.google.com/maps/ms?msid=209405031579219390356.0004c6dbf557454742e46&msa=0)
έχω προβληματιστεί από το Split και μετά προς τα που να κάνω, τι με συμβουλεύετε?

Αααα! Έχω μόνο 10 ημέρες στη διάθεση μου...


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

apk
10-08-2012, 07:40
Θα σου πρότεινα να μην αφήσεις το Dubrovnik έξω από τη διαδρομή σου. Στο Μαυροβούνιο είναι όμορφα στον Κόλπο του Kotor και από εκεί στη διαδρομή για την Podgorica. Στη Βοσνία έχω μπει μόνο για λίγα χλμ. παραλιακά πηγαίνοντας για Dubrovnik ( μπήκα-βγήκα). Αν βάλεις την Αλβανία στη διαδρομή σου θέλει προσοχή αλλά είναι εμπειρία! Περισσότερα αν θέλεις, πμ. Πολλά χιλιόμετρα όμως για δέκα ημέρες. Πόσα υπολογίζεις να κάνεις τη μέρα; Πάνω από 300-400 είναι ράλλυ, όχι τουρισμός (όχι ότι είναι κακό, άμα γουστάρεις Δρόμο είναι τέλεια...)
Α, τελευταία διανυκτέρευση κάνε στους Ψαράδες Πρεσπών!

apk
10-08-2012, 07:59
Έχεις εξετάσει την εναλλάκτική μιας και θα ανέβεις εκεί πάνω στην Ιταλία να γυρίσεις με το καράβι, από Βενετία για να κερδίσεις λίγο χρόνο ανεβαίνοντας;

theoadon
10-08-2012, 10:18
Αν δεν κάνω λάθος η Βοσνία δεν είναι αναγνωρισμένο κράτος από την Κροατία (τώρα που αυτή είναι σε τροχιά ΕΕ) και ο googlης δεν επιτρέπει την μετάβαση από τη μια στην άλλη. Πέρυσι που βρεθηκα βέβαια στην περιοχή δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα.

Θα σε συμβούλευα μια και θα βρεθείς Σπλιτ, να πας μια βόλτα και στο Νησί των Τράγων ( Trogir ) που είναι ακριβώς δίπλα (30χλμ περίπου ) αλλά και να ανεβείς οπωσδήποτε στο πάρκο Plitvizka Jezzera, αξίζει και με το παραπάνω.
Το Dubrovnik όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω είναι στολίδι από μόνο του... must see!

Όσο για το καράβι από την Βενετία , φέτος τα πράγματα αγριέψανε, δεν έχουν καμία προσφορά - έκπτωση και κοστίζει πάρα μα πάρα πολύ. Τουλάχιστον εγώ δεν το πήρα φέτος, προτίμησα να γυρίσω οδικώς. Άσε που θέλει περίπου 38 ώρες να σε φέρει!

Πάντως όπου και να πας , είμαι σίγουρος ότι οι Δαλματικές ακτές θα σε ανταμείψουν, και θα περάσεις υπέροχα. Καλούς δρόμους φίλε, με το καλό!
:ye33:

klagenfurt
10-08-2012, 10:20
ειναι πολλα τα χιλιομετρα και σε αργες διαδρομες,μονο θα ταξιδευεις,
η Βοσνια εχει ενα προβλημα με τα δορυφορικα γενικα,
υπαρχει ο Ε70 που συνδεει την κροατια απο Ζαγκρεμπ για Βελιγραδι,
πανω στον δρομο αυτο καταληγουν κεντρικοι δρομοι που ερχονται
απο Μοστσρ , Σαραγεβο ,Μπανια Λουκα,
θα σου προτεινα οταν εισαι Κροατια να προσπαθησεις να βγεις στον δρομο αυτο και απο εκει ολα ειναι ευκολα

teo71
10-08-2012, 10:55
Η διαδρομή που έβαλες έχει 700 ατελείωτα χλμ, ευθεια σε εθνική, από Νις σε Ζαγκρεμπ.

Αν ο σκοπός είναι να βρεθείς επάνω γρήγορα ok. Αλλα αν ο στόχος είναι να απολαύσεις όλη τη διαδρομή, πρέπει να κάνεις βασικές αλλαγές, στο ανέβασμα.

Ενημέρωσε μας για τον στόχο..

264George
10-08-2012, 11:01
Αλεξ οτι και αν αποφασισεις τελικα,
καλό δρόμο:cool:

ilias vara
10-08-2012, 12:20
ακου τον τεο,.,.,,,
εχει δικιο :ye33:

ξανασκεψου την διαδρομη .,.,.,.,.,,.,


και η διαδρομη προς βενετια ειναι βαρετη και με πολλα εργα και ατελειωτες νταλικες!!!!!!!!!!!!



οτι και να κανεις καλα να περασεις και αν μπορω να βοηθησω εδω ειμαι!!!!!!!

alx_k
10-08-2012, 19:26
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις-προτάσεις όλων σας. :)

Από Αλβανία δεν έχω σκοπό να πάω, έχει αποκλειστεί ήδη.
Το ιδιο ισχυει και να γυρισω απο Ιταλια, προτιμω να δωσω τα λεφτα μου σε βενζινες.

Προβληματίστηκα που λέτε οτι τα χλμ είναι πολλά, γενικά σκοπεύω να κάνω 300-400 χλμ/μέρα. Δεν ξέρω βέβαια με τι δυσκολίας δρόμους έχω να κάνω.
Εναλλακτικά σκέφτομαι να πάω βόρεια και περιμετρικά του Κοσσόβου και να μπω Μαυροβούνιο-Βοσνία-Κροατία και να γυρίσω πάλι απο κεντρική Σερβία και πίσω...

Το μόνο που εχει αποφασιστεί με την συνοδηγό μου είναι ότι υπάρχει αυτό το γενικο πλάνο ταξιδιού που σας παραθέτω στον χάρτη ως διαδρομή, χωρίς να είναι δεσμευτικό και απόλυτο, δλδ βλέποντας και κάνοντας εκείνη την στιγμή.




ΥΓ: τώρα που το σκέφτομαι πάλι, μόλις έβγαλα την Ιταλία απ τον προορισμό μου. Την αφήνω για την επόμενη φορά...:cool:

element
10-08-2012, 22:08
Εγώ με την σειρά μου προτείνω να ανέβεις σλοβενία από παραλιακά.https://maps.google.com/maps?hl=en&ll=40.621192,22.946027&spn=0.065148,0.169086&t=m&z=13
Είναι κάτι που θα το κάνω και εγώ και μετά από αρκετό ψάξιμο πιστεύω αξίζει πάρα πολύ αυτή η διαδρομή. Απ'όπου και να πας πάντως μην παραμελήσεις να δεις αυτά:

Plitvice Lakes National Park, Croatia | Beautiful Places to Visit (http://beautifulplacestovisit.com/lakes/plitvice-lakes-national-park-croatia/)
Postojna Cave - Jewels of nature - Slovenia - Official Travel Guide - (http://www.slovenia.info/?naravne_znamenitosti_jame=450)

καλό ταξίδι και ίσως συναντηθούμε κάπου εκεί στα βόρεια. Δευτέρα ξεκινάω .:):):)

siraxanz
10-08-2012, 22:32
Προσπαθώ να φτιάξω μια διαδρομή από το Split (Κροατία) προς Mostar ή Sarajevo (Βοσνία) στο GoogleMaps και μου λέει oτι δεν μπορεί να υπολογίσει την διαδρομή.

Ξέρει κανείς γιατί είναι μπλοκαρισμένο αυτό από την Google?

Στο viaMichelin βέβαια, μου βγάζει την διαδρομή απροβλημάτιστα!

Δεδομένου ότι το επόμενο Σάββατο 18/08 λέω να ξεκινήσω να κάνω το Ελλάδα-Σερβία-Σλοβενία-Ιταλία-Κροατία-Βοσνία-Μαυροβούνιο και πίσω... (https://maps.google.com/maps/ms?msid=209405031579219390356.0004c6dbf557454742e46&msa=0)
έχω προβληματιστεί από το Split και μετά προς τα που να κάνω, τι με συμβουλεύετε?

Αααα! Έχω μόνο 10 ημέρες στη διάθεση μου...


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις-προτάσεις όλων σας. :)

Από Αλβανία δεν έχω σκοπό να πάω, έχει αποκλειστεί ήδη.
Το ιδιο ισχυει και να γυρισω απο Ιταλια, προτιμω να δωσω τα λεφτα μου σε βενζινες.

Προβληματίστηκα που λέτε οτι τα χλμ είναι πολλά, γενικά σκοπεύω να κάνω 300-400 χλμ/μέρα. Δεν ξέρω βέβαια με τι δυσκολίας δρόμους έχω να κάνω.
Εναλλακτικά σκέφτομαι να πάω βόρεια και περιμετρικά του Κοσσόβου και να μπω Μαυροβούνιο-Βοσνία-Κροατία και να γυρίσω πάλι απο κεντρική Σερβία και πίσω...

Το μόνο που εχει αποφασιστεί με την συνοδηγό μου είναι ότι υπάρχει αυτό το γενικο πλάνο ταξιδιού που σας παραθέτω στον χάρτη ως διαδρομή, χωρίς να είναι δεσμευτικό και απόλυτο, δλδ βλέποντας και κάνοντας εκείνη την στιγμή.




ΥΓ: τώρα που το σκέφτομαι πάλι, μόλις έβγαλα την Ιταλία απ τον προορισμό μου. Την αφήνω για την επόμενη φορά...:cool:



Αλέξη, αν και σου έχουν απαντήσει με καλές γνώμες,

διάβασε και εδώ (http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/%CE%91%CE%BB%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%9C%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B9-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1-%CE%92%CE%BF%CF%83%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%9F%CF%85%CE%B3%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%A3%CE%B5%CF%81%CE%B2%CE%AF%CE%B1-13310/) με έμφαση στις σελίδες από 11 και έως 13 όπου περιγράφετε η διάσχιση της Βοσνίας, κάτι τις μπορεί να σου χρειαστεί...:)

από Ντουμπρόβνικ λοξά προς Mπάνια Λούκα και πέρασμα σε Κροατία με κατεύθυνση Βουδαπέστη.

Μπορεί να μην είναι ακριβώς ο προορισμός σου αλλά θα πάρεις μια γερή γευση απο Βοσνία...

Επίσης αν έβγαλες την Ιταλία από το πλάνο θα σου πρότεινα να διασχίσεις τα Βαλκάνια...από επαρχιακούς..

Για λεπτομέρειες και ερωτήσεις feel free to call ;)

man gs
10-08-2012, 22:55
Φιλαρακι εγω θα σου ευχηθω καλο δρομο και καλα να περασετε και οσο για το πλανο οπως λες βλεποντας και κανοντας μιας και θα περασεις απο πολλα ωραια μερη.:)

klagenfurt
10-08-2012, 23:08
αφιερωσε μια μερα ολοκληρη Plitvice , αν σου αρεσει η φυση μιλαμε για τον παραδεισο...
Plitvice Lakes - Summer holiday 2009 [HD] - YouTube

teo71
10-08-2012, 23:14
Θα σου περιγράψω τη δική μου διαδρομή να πάρεις μία ιδέα..

Μπήκα στη FYROM απο Νικη, και έκανα το Οχρίδα - Τετοβο - Νις, την πρώτη μέρα.. Εκπληκτικό κομμάτι..

Τη 2η μέρα 50 χλμ μετα τη Νις έστριψα για Κρουσεβατς Κραλιεβο. Απογοήτευση μέχρι το Κραλιεβο, αλλά 150 χλμ, είναι πέρασαν..

Μετα όλο το κομμάτι είναι μαγεία..

Κραλιεβο, Ράσκα, Νοβι Παζαρ, Μπεράνε (Μαυροβούνιο), Podgorica, Νικσιτς μεχρι τα σύνορα με Βοσνία.. Απο Νίκσιτς ακολουθείς τις πινακίδες για Σεράγεβο, ώστε να περάσεις μέσα από το πάρκο Ντουμιταρ..

Εκπληκτική διαδρομή.. Έπαθα πλάκα..

Η Βοσνία είναι πανέμορφη απο το Νότο μέχρι την Μπάνια Λουκα.. Είτε φτάσεις εκει απο Σεράγεβο είτε απο Μοσταρ (οι δρόμοι ενώνονται μετά απο κάποιο σημείο είναι φοβερή διαδρομή..

Μετα την Μπάνια Λούκα, πάπαλα..

Πεδιάδα, πεδιάδα, πεδιάδα..

Βοσνία, Κροατία τα ίδια #####..

Τουλάχιστον απο κεί που πήγα εγω..

Πρέπει να μπείς Σλοβενία για να ανοίξει το μάτι σου..

Και κεί ανοίγει πραγματικά..

Είτε μπεις από δυτικα είτε απο ανατολικά..

Αν αντέξεις την κίνηση κατέβα όλη την Αδριατικη παραλιακά..

Δεν νομίζω να αντέξεις όμως..

Καλό ταξίδι..

Βρες τις πόλεις στο via michellin..

alx_k
11-08-2012, 00:43
καλό ταξίδι και ίσως συναντηθούμε κάπου εκεί στα βόρεια. Δευτέρα ξεκινάω .:):):)

:th11: για τα links!
Καλό ταξίδι και σε σένα!
Ελπίζω να βρεθούμε...

alx_k
11-08-2012, 00:46
Αλέξη, αν και σου έχουν απαντήσει με καλές γνώμες.....
l ;)


Τα έχω διαβάσει ήδη....;)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

alx_k
11-08-2012, 00:50
Φιλαρακι εγω θα σου ευχηθω καλο δρομο και καλα να περασετε και οσο για το πλανο οπως λες βλεποντας και κανοντας μιας και θα περασεις απο πολλα ωραια μερη.:)

Μανώλη ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Τα λέμε Παμπόροβο εμείς....:cool:

alx_k
11-08-2012, 00:52
αφιερωσε μια μερα ολοκληρη Plitvice , αν σου αρεσει η φυση μιλαμε για τον παραδεισο...
Plitvice Lakes - Summer holiday 2009 [HD] - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=yRV9hatXaU0)


Εννοείται πως δε το χάνω αυτό το τοπίο!

:th11: man!

alx_k
11-08-2012, 00:55
Θα σου περιγράψω τη δική μου διαδρομή να πάρεις μία ιδέα..



Θοδωρή έγινες κατατοπιστικότατος!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Χρήσιμες θα είναι, σίγουρα!

Καλή συνέχεια στο ταξίδι σου..

klagenfurt
11-08-2012, 10:14
εκει στο Plitvice, ενα χλμ πριν το σημειο που ειναι η ρεσεψιον του παρκου, εχει μια περιοχη με δεκαδες δωματια ,απο φτηνα ως μετρια...,εμεις βρηκαμε ενα σπιτακι μεσα στο δασος που το βραδυ μας εκανε μπαρμπεκιου με 12 ευρω το κεφαλι...

http://img813.imageshack.us/img813/2980/dsc00634l.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/813/dsc00634l.jpg/)

nvythoul
11-08-2012, 12:30
Να προσθέσω κάποιες πρότασεις για την Σλοβενία - Κροατία.
Διαδρομή Λουμπλιάνα - λιμνες Bled, Bohinjsko Jezero μεσω των διαδρόμων 403, 910, 909. Ιουλιανές Αλπεις - Virsic - Bovec (206). Φοβερή διαδρομή
(μοναχική) από Bovec μέσω 203 - SP76 προς Tolmezzo.
Κροατία National Park Krka, επίσκεψη στο Trogir (Βυζαντινή πόλη σ΄ενα μίκρό νησάκι 10 χλμ απο το Σπλίτ. Επίσκεψη για καφέ και γαλατόπιττα στα σύνορα
Κροατίας με Σλοβενία στο Samobor (κουκλίστικο χωριό).
Επίσης η διαδρομή απο Dubrovnic - Mostar - Sarajevo (E73) πάρα πολύ ωραια και ενδιαφέρουσα. Επίσης εαν σέ ενδιαφέρουν οι πόλεις αξίζουν επίσκεψης το Ζαγκρεμπ και η Λουμπλιάνα.

Καλό σου ταξίδι με σαφαλή και όμορφα χιλιόμετρα :ye02:

phoenix
11-08-2012, 14:21
φιλαρακι εγω εχω μνημη χρυσοψαρου
απλα θελω να σου πω καλο ταξιδι και να πας οπου θες το μυστικο ειναι ενα ρωτωντας πας στην πολη:ye33:
καλα χιλιομετρα και βαλε φωτο πολλες

alx_k
11-08-2012, 16:25
εκει στο Plitvice, ενα χλμ πριν το σημειο που ειναι η ρεσεψιον του παρκου, εχει μια περιοχη με δεκαδες δωματια ,απο φτηνα ως μετρια...,εμεις βρηκαμε ενα σπιτακι μεσα στο δασος που το βραδυ μας εκανε μπαρμπεκιου με 12 ευρω το κεφαλι...

http://img813.imageshack.us/img813/2980/dsc00634l.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/813/dsc00634l.jpg/)

Που είναι αυτό το Plitvice? Κροατία?
Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται το κατάλυμα, ελπίζω να το βρω όταν θα είμαι εκεί κοντά...


Να προσθέσω κάποιες πρότασεις για την Σλοβενία - Κροατία.
Διαδρομή Λουμπλιάνα - λιμνες Bled, Bohinjsko Jezero μεσω των διαδρόμων 403, 910, 909. Ιουλιανές Αλπεις - Virsic - Bovec (206). Φοβερή διαδρομή
(μοναχική) από Bovec μέσω 203 - SP76 προς Tolmezzo.
Κροατία National Park Krka, επίσκεψη στο Trogir (Βυζαντινή πόλη σ΄ενα μίκρό νησάκι 10 χλμ απο το Σπλίτ. Επίσκεψη για καφέ και γαλατόπιττα στα σύνορα
Κροατίας με Σλοβενία στο Samobor (κουκλίστικο χωριό).
Επίσης η διαδρομή απο Dubrovnic - Mostar - Sarajevo (E73) πάρα πολύ ωραια και ενδιαφέρουσα. Επίσης εαν σέ ενδιαφέρουν οι πόλεις αξίζουν επίσκεψης το Ζαγκρεμπ και η Λουμπλιάνα.

Καλό σου ταξίδι με σαφαλή και όμορφα χιλιόμετρα :ye02:

Οι πληροφορίες σου θα χρησιμοποιηθούν καταλλήλως!
Να΄σαι καλα!

φιλαρακι εγω εχω μνημη χρυσοψαρου
απλα θελω να σου πω καλο ταξιδι και να πας οπου θες το μυστικο ειναι ενα ρωτωντας πας στην πολη:ye33:
καλα χιλιομετρα και βαλε φωτο πολλες

Φοίνικα, αυτό πιστεύω κι εγώ! Ο καλύτερος τρόπος για ταξίδι!
Να΄σαι καλά!

alx_k
11-08-2012, 16:31
εκει στο Plitvice, ενα χλμ πριν το σημειο που ειναι η ρεσεψιον του παρκου, εχει μια περιοχη με δεκαδες δωματια ,απο φτηνα ως μετρια...,εμεις βρηκαμε ενα σπιτακι μεσα στο δασος που το βραδυ μας εκανε μπαρμπεκιου με 12 ευρω το κεφαλι...

http://img813.imageshack.us/img813/2980/dsc00634l.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/813/dsc00634l.jpg/)

Που είναι αυτό το Plitvice? Κροατία?
Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται το κατάλυμα, ελπίζω να το βρω όταν θα είμαι εκεί κοντά...



Το βρήκα το μέρος! Ναι, αυτό δε χάνεται!

Το κατάλυμα πως λέγεται, θυμάσαι?

klagenfurt
11-08-2012, 18:33
ειναι μεγαλη περιοχη με καταλυματα αριθμημενα, επισημα,
ειναι πανω στον κεντρικο δρομο, ενα χιλιομετρο πριν την ρεσεψιον
του παρκου
στο παρκο πρεπει να αφιερωσεις μια μερα για να περπατησεις(δηλ δυο διανυκτερευσεις),πληρωνεις ενα εισητηριο φτηνο, αναλογα με ποσες ωρες εχεις σκοπο να μεινεις στο παρκο,
εχει διαδρομες μεσα στη φυση, εχει καραβακια που σε περνανε απεναντι στις λιμνες και τρενακια οταν κουραστεις για να σε μεταφερουν στα κεντρικα σημεια του παρκου που εχει σημεια με εστιατορια και παγκους με αραγμα...
ειναι πολυ οργανωμενα και θα παθεις πλακα

http://img3.imageshack.us/img3/1528/dsc00650hk.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/3/dsc00650hk.jpg/)


δες εδω μερικες φωτο απο το ταξιδι που ειχαμε παει πρσυ με το φορουμ
http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/gsforum-%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%92%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%B1-9-7-2011-a-20399/index33.html

ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕΤΡΟΥΛΑΚΗΣ
11-08-2012, 20:38
Οτι πιο ομορφο εχουν τα δυτικα Βαλκανια, ειναι στο Dubrovnic, Mostar, Sarajevo. Ο δρομος στριβει αριστερα στα μισα της διαδρομης Split -Dubrovnic για Μοσταρ kai ειναι 140 km, και απο εκει για Sarajevo ειναι αλλα 130m.Ο δρομος τελειος, η διαδρομη απολαυστικη, οι προορισμοι οι καλυτεροι. Καλο ταξιδι και προσοχη στα ελαφια που πεταγονται στο δρομο.

tattoopanther
12-08-2012, 21:43
Εγώ .,.,., πάντως μην παραμελήσεις να δεις αυτά:

Plitvice Lakes National Park, Croatia | Beautiful Places to Visit (http://beautifulplacestovisit.com/lakes/plitvice-lakes-national-park-croatia/)
Postojna Cave - Jewels of nature - Slovenia - Official Travel Guide - (http://www.slovenia.info/?naravne_znamenitosti_jame=450)

καλό ταξίδι και ίσως συναντηθούμε κάπου εκεί στα βόρεια. Δευτέρα ξεκινάω .:):):)


πω ρε σεις τι λίμνη είναι αυτή με τους καταράχτες.,.,.:wo20:

αααααα ρε φυτίλια.,.που μας βάζεται.,.,

klagenfurt
12-08-2012, 23:28
το Plitvice στην Κροατια, ειναι απο τα ωραιοτερα μερη που εχω δει,
θα ξαναπαω οπωσδηποτε...
βαδιζεις 6-8 ωρες μεσα στους καταραχτες και στις λιμνες,
κουραζεσαι, παιρνεις το καραβακι και σε παει στην απεναντι οχθη,
περπατας μεσα στη φυση και βλεπεις πινακιδεσς με σταθμους που παιρνεις τρενακι και πας σε αλλο σημειο...
ειναι ο παραδεισος, αν σου αρεσει η φυση...

alx_k
13-08-2012, 00:16
πω ρε σεις τι λίμνη είναι αυτή με τους καταράχτες.,.,.:wo20:

αααααα ρε φυτίλια.,.που μας βάζεται.,.,



Πες το ΝΑΙ και φύγαμε!

Έχετε μια βδομάδα να ετοιμαστείτε...;)

klagenfurt
13-08-2012, 10:28
αν θελεις ξενοδοχ με ασφαλες παρκινγκ για μηχανη σε Novi Sad, Βελιγραδι και Σκοπια πες μου

alx_k
13-08-2012, 20:07
αν θελεις ξενοδοχ με ασφαλες παρκινγκ για μηχανη σε Novi Sad, Βελιγραδι και Σκοπια πες μου

Χρήστο, καταρχάς σε ευχαριστώ :) για το ενδιαφέρον σου να βοηθήσεις και να πληροφορήσεις.
Οι συμβουλές σου δε θα πάνε χαμένες...


Για πες τώρα:
-Τι προτείνεις για το Βελιγράδι?
Που έμεινες εσύ?
-Συνάλλαγμα που είναι καλύτερο να κάνω?
Σε ανταλλακτήρια ή σε τράπεζες?
-Σε Κροατία έμαθα δεν δέχονται καθόλου €, πόσο ισχύει αυτό?

klagenfurt
13-08-2012, 22:39
Χρήστο, καταρχάς σε ευχαριστώ :) για το ενδιαφέρον σου να βοηθήσεις και να πληροφορήσεις.
Οι συμβουλές σου δε θα πάνε χαμένες...


Για πες τώρα:
-Τι προτείνεις για το Βελιγράδι?
Που έμεινες εσύ?
-Συνάλλαγμα που είναι καλύτερο να κάνω?
Σε ανταλλακτήρια ή σε τράπεζες?
-Σε Κροατία έμαθα δεν δέχονται καθόλου €, πόσο ισχύει αυτό?

Βελιγραδι εμεινα εδω

Booking.com: Ξενοδοχείο Garni House 46, Βελιγράδι, Σερβία - 26 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! (http://www.booking.com/hotel/rs/garni-house-46.el.html?aid=311101;label=garni-house-46-Fyil*SYd6T0e7rVV9oCTJAS9947727137;ws=&gclid=CMeKlJ2o5bECFYODDgodsDUARA)

Garni House 46,
50 ευρ το δικλινο με υπογειο παρκινγκ,
ενα χλμ απο το κεντρο με δυο μινι μαρκετ α
διπλα και μαγαζια για φαγητο εκει κοντα,
ησυχο , με κλιματισμο και ευγενικο προσωπικο

Συναλαγμα εκανα εκει σε τραπεζες, αλλα και ανταλλακτηρια, το πιο χρησιμο ειναι η καρτα προπληρωμης, που την βγαζεις εδω στην Ελλαδα, σε μια μερα (τραπεζα Attica),της βαζεις οσα λεφτα θελεις πριν φυγεις, εγω εβαλα 600 ευρ και οπου ηθελα συναλλαγμα, για βενζινες και οταν εφτανα σε μια χωρα που δεν ειχα συναλλαγμα πληρωνα με αυτη

καλο ταξιδι ναχετε και οτι θελησεις ρωτησε με,
ευχαριστηση μου να εξυπηρετησω σε οτι γνωριζω,
ειναι σαν να ταξιδευω εγω

Σε ολα τα μερη μπορει να μη δεχθουν ευρ(σουπερ μαρκετ και βενζιναδικα κυριως),συνηθως δεχονται, αλλα οταν δεχονται σε κλεβουν στην ισσοτιμια, οποτε καλο θα ειναι να εχεις το τοπικο νομισμα η την καρτα που προανεφερα,
μολις μπεις στα συνορα εχει συνηθως ανταλλακτηρια με καλη ισσοτιμια

alx_k
18-08-2012, 16:13
Σε 2 ώρες ξεκινώ για το ταξίδι που τόσο περίμενα!

Θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απόψεις σας και για τις συμβουλές σας!

Θα τα ξαναπούμε σε δέκα ημέρες!

Καλά να περνάτε!

:hi22:

siraxanz
18-08-2012, 16:40
Σε 2 ώρες ξεκινώ για το ταξίδι που τόσο περίμενα!

Θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απόψεις σας και για τις συμβουλές σας!

Θα τα ξαναπούμε σε δέκα ημέρες!

Καλά να περνάτε!

:hi22:


Αλεξάκη Καλό Δρόμο να έχετε φίλε, :)

προσοχή αμυντική οδήγηση κ ξανά προσοχή!!!

klagenfurt
18-08-2012, 17:24
καλο ταξιδι, θα περασετε σιγουρα καλα,
περιμενουμε φωτο

nikos-x
18-08-2012, 19:06
. . . Καλά να περνάτε!

:hi22:

:hi14: Κι εσείς κι εσείς.

nordkapp
18-08-2012, 19:16
Καλο ταξιδι

apapadopoulos
19-08-2012, 20:31
καλο δρομο!

alx_k
28-08-2012, 02:04
Γυρίσαμε! :ha16:

Όλα καλά μας πήγαν, δεν είχαμε κάτι το απρόοπτο.

Περάσαμε τέλεια!

Τελικά γύρισα μέσω Αλβανίας!

Μεγάλη εμπειρία αυτή η Αλβανία...

....τα είδα όλα λέμε...:eek:

GregoryGS
28-08-2012, 08:25
Γυρίσαμε! :ha16:

Όλα καλά μας πήγαν, δεν είχαμε κάτι το απρόοπτο.

Περάσαμε τέλεια!

Τελικά γύρισα μέσω Αλβανίας!

Μεγάλη εμπειρία αυτή η Αλβανία...

....τα είδα όλα λέμε...:eek:


Καλώς ήλθατε Άλεξ!!!:)


Άντε και στο επόμενο…



Περιμένουμε Φώτο!!! :ye33:

klagenfurt
28-08-2012, 08:29
καλως ηρθατε παιδια,
αντε να δουμε καμια φωτο,
εκανες δουλεια με τα ξενοδοχεια?

apk
29-08-2012, 08:24
Γυρίσαμε! :ha16:

Μεγάλη εμπειρία αυτή η Αλβανία...

....τα είδα όλα λέμε...:eek:

Μερικά σημεία δεν διαφέρουν πολύ από το ελληνικό οδικό δίκτυο...
Από πού πέρασες;

alx_k
29-08-2012, 10:11
Καλώς ήλθατε Άλεξ!!!:)


Άντε και στο επόμενο…



Περιμένουμε Φώτο!!! :ye33:

Ευχαριστούμε Γρηγόρη! :)
Πότε πάτε εσείς, είπαμε?....;)

καλως ηρθατε παιδια,
αντε να δουμε καμια φωτο,
εκανες δουλεια με τα ξενοδοχεια?

Χρήστο ευχαριστούμε!
Ναι, όλα πήγαν καλά με τη διαμονή.
Δυσκολευτήκαμε βέβαια αρκετά έως πάρα πολύ σε Split και Dubrovnik αλλά στο τέλος βρίσκαμε αυτό που θέλαμε.

Μερικά σημεία δεν διαφέρουν πολύ από το ελληνικό οδικό δίκτυο...
Από πού πέρασες;

Ναι, είναι αλήθεια αυτό, αλλά σε συνδυασμό με τον τρόπο οδήγησης τους και την συμπεριφοράς τους στο δρόμο, είναι ψιλοδράμα η κατάσταση.

Μπήκα από φυλάκιο Hani Hotit - Skhoder - Lezhe - Tirane - Elbasan - Pogradec - Corce και βγήκα στο φυλάκιο της Κρυσταλλοπηγής.

apk
29-08-2012, 10:28
Ναι, είναι αλήθεια αυτό, αλλά σε συνδυασμό με τον τρόπο οδήγησης τους και την συμπεριφοράς τους στο δρόμο, είναι ψιλοδράμα η κατάσταση.

Μπήκα από φυλάκιο Hani Hotit - Skhoder - Lezhe - Tirane - Elbasan - Pogradec - Corce και βγήκα στο φυλάκιο της Κρυσταλλοπηγής.

Ακριβώς τον αντίστροφο δρόμο έκανα εγώ! Φυσικά και τα πράγματα γίνονται χειρότερα από την οδική συμπεριφορά. Ειδικά το κομμάτι ανάμεσα στα Τίρανα και το Ελμπασάν, το παραλίμνιο κομμάτι κοντά στο Πόγραδετς προς Ελμπασάν, η ευθεία προς το αεροδρόμιο των Τιράνων, είναι τραγικά...

paschalis
04-09-2012, 15:36
Το μεσημερι της προηγουμενης Δευτερας στην Καστορια ακουω Gs μα ακραπα..
Kιτρινο με Revit στολες και μεγααααλη πισω πινακιδα.
Αλεξ στοιχηματιζω ορι ησασταν εσεις!
Αναμενουμε τις εντυπωσεις απο την εξορμηση:)

alx_k
04-09-2012, 17:06
Το μεσημερι της προηγουμενης Δευτερας στην Καστορια ακουω Gs μα ακραπα..
Kιτρινο με Revit στολες και μεγααααλη πισω πινακιδα.
Αλεξ στοιχηματιζω ορι ησασταν εσεις!
Αναμενουμε τις εντυπωσεις απο την εξορμηση:)

:sm7::sm7:

Εγώ ήμουν!

Έχω την μεγαλύτερη πινακίδα της Ελλάδος!... ίσως και όλων των Βαλκανίων!:D

Βάλε μια φωνή κι εσύ, πάρε ένα τηλ., κανε κάτι τέλος πάντων να σε δούμε!:)

paschalis
04-09-2012, 21:43
:sm7::sm7:

Εγώ ήμουν!

Έχω την μεγαλύτερη πινακίδα της Ελλάδος!... ίσως και όλων των Βαλκανίων!:D

Βάλε μια φωνή κι εσύ, πάρε ένα τηλ., κανε κάτι τέλος πάντων να σε δούμε!:)

Mολις ειχα τελειωσει τη δουλεια ρε συ και ημουν
κουδουνι 400 χλμ και 20 πελάτες σε σταδιο παρανοιας..:u56:

Ειπα ασε τωρα αποκλειεται να ειναι.... βλεπω ονειρα!!:)