PDA

View Full Version : Έτοιμος ο νέος δρόμος-Τρίπολη-Καλαμάτα από 75 min θα μειωθεί σε 35 min


ralisp
10-08-2012, 10:26
Μειώνεται στο μισό ο χρόνος ταξιδιού «Τρίπολη – Καλαμάτα»!


http://kalimera-arkadia.gr/var/kalimera-arkadia/storage/images/media/aytokinitodromos%20tripoli%20kalamata/81987-1-ell-GR/aytokinitodromos%20tripoli%20kalamata_large.jpg

Μέχρι πρότινος, για να ταξιδέψει κάποιος από την Τρίπολη στην Καλαμάτα (ή το αντίστροφο), με λογική ταχύτητα, έκανε περίπου 70-75 λεπτά.
Πριν από λίγες ημέρες, παραδόθηκε το τμήμα «Αλλαγή – Θουρία» και ο χρόνος μειώθηκε κατά περίπου 15-20 λεπτά.
Το τελευταίο τμήματα που απομένει να δοθεί στην κυκλοφορία και θα γίνει –εκτός απροόπτου- στο τέλος Αυγούστου ή στις αρχές Σεπτεμβρίου, είναι το «Παραδείσια – Τσακώνα».
Είναι το πιο δύσκολο τμήμα του δρόμου, με το οποίο θα γλιτώσουμε όλες αυτές τις δύσκολες και επικίνδυνες στροφές της Τσακώνας.
Με την παράδοση αυτού του τμήματος, ουσιαστικά ο αυτοκινητόδρομος είναι έτοιμος και σύμφωνα με την κοινοπραξία «Μορέας» η απόσταση από την Τρίπολη μέχρι την Καλαμάτα από 75 λεπτά θα μειωθεί σε 35 λεπτά! Θα υπάρξει δηλαδή μία μείωση 53% στο συνολικό χρόνο ταξιδιού!
Οι δύο περιοχές λοιπόν θα έρθουν πολύ πιο κοντά και είναι δεδομένο ότι αυτό θα επηρεάσει και τις μετακινήσεις του εσωτερικού τουρισμού, κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών μηνών.
Αντιστοίχως πολύ πιο κοντά στην Καλαμάτα έρχεται και η πόλη της Μεγαλόπολης, με την ολοκλήρωση των έργων στον αυτοκινητόδρομο…
www.kalimera-arkadia.gr/peloponnisos/aytokinitodromoi (http://www.kalimera-arkadia.gr/peloponnisos/aytokinitodromoi)

Arkas
10-08-2012, 10:37
Eυχάριστα νέα !
Για να μην μιζεριάζουμε συνέχεια ... ;)

Ακιs
10-08-2012, 10:41
Τον εκανα πριν μια εβδομαδα...πολυ καλος δρομος,αριστη ποιοτητα,γρηγορος και διοδια 1,10 euro.Οταν τελειοποιηθει,θα ειναι μεγαλη ανασα για ολους που ταξιδευουν προς και απο Καλαματα....:);)

ortho
10-08-2012, 11:22
Τα καλά νέα είναι ότι θα αδειάσει ο παλιός δρόμος..... η χαρά του στριφτερού....;)

vpentza
10-08-2012, 12:14
το τελευταίο κομμάτι που "άνοιξε" πριν 20 μέρες θα το κάνω την επόμενη εβδομάδα, έχω κάνει όμως όλη τη διαδρομή με ΙΧ και νομίζω ότι είναι ο δρόμος με τα περισσότερα διόδια για το μήκος του.......πολλά πολλά διόδια ρε παιδιά, από Αθήνα μπορεί να είναι και ...χμ 5-6 (?) σταθμοί διοδίων...:cool:

Gasgs
10-08-2012, 15:52
Περασα από το καινουργιο κομμάτι την περασμένη εβδομάδα φανταστικός δρόμος !
Όμως από την Αθήνα μέχρι την Καλαμάτα εκαψα 22 ευρώ βενζίνη και πλήρωσα αν θυμάμαι καλά 10 ευρώ διόδια απαράδεκτοι !

gsmaniac
10-08-2012, 15:55
την συγκεκριμενη διαδρομη την κανω τα τελευταια 20 χρονια, 2 φορες τον χρονο.......τουλαχιστον
ο καινουργιος δρομος ειναι πολυ καλος και οταν δωθει και το κομματι στα παραδεισια......θα ειναι τελειος
οσο για τα διοδια......ειναι ακριβα, αλλα αν συγκρινεις με την πατρα......:u59:

nivo
10-08-2012, 16:10
την συγκεκριμενη διαδρομη την κανω τα τελευταια 20 χρονια, 2 φορες τον χρονο.......τουλαχιστον

ο καινουργιος δρομος ειναι πολυ καλος και οταν δωθει και το κομματι στα παραδεισια......θα ειναι τελειος

οσο για τα διοδια......ειναι ακριβα, αλλα αν συγκρινεις με την πατρα......:u59:

θα εχεις "δουλειες" κατω φανταζομαι .....:p:rolleyes::D

gsmaniac
10-08-2012, 16:20
θα εχεις "δουλειες" κατω φανταζομαι .....:p:rolleyes::D


ελευθερο καμπινγκ στην ελαια κανουμε...........εισαι μεγαλο οργιο:D

forester
10-08-2012, 18:08
Τα καλά νέα είναι ότι θα αδειάσει ο παλιός δρόμος..... η χαρά του στριφτερού....;)
:ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::re27::re27::re27::ye32::ye32::ye32::ye32::ye32::ye32::ye32:


Μέσα μου είσαι:ye33::ye33::ye33:

forester
10-08-2012, 18:14
Μιας και είμαι από το Μελιγαλά και κάνω αυτή τη διαδρομή από τότε που με κουβάλαγε ο μπαμπάς μου:D, πριν με γεννήσει (η συγχωριανή) μαμά μου:D, είναι καλά τα νέα για όλους!
Για τους στριφτερούς, όπως λέει κι ο ortho, αλλά και για τους υπόλοιπους. Όχι τόσο για το χρόνο, αλλά γιατί ο παλιός δρόμος με τόσα οχήματα που κυκλοφορούν πλέον, είχε καταντήσει καρμανιόλα και μαρτύριο κάποια ΣΚ και τις μεγάλες αργίες....
Τα διόδια τσούζουν, αλλά αν κάνεις λογαριασμό με τη μείωση των απαιτουμένων καυσίμων, το κόστος μετριάζεται σημαντικά.
Θα βοηθήσει και τον τουρισμό και το εμπόριο. Αρκεί να μην καταρεύσει πάλι το "Παραδείσια - Τσακώνα". Θυμάστε ότι είχε παραδοθεί και πριν από 10 περίπου χρόνια; Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει σημαντικά τη χάραξη, πάντως τότε είπαν ότι οι εδαφολογικές ήταν για τα μπάζα και ότι δε θα έπρεπε να περάσει από εκείνο το έδαφος δρόμος. Τώρα τι έκαναν; Θα δούμε....

apapadopoulos
10-08-2012, 20:31
Μιας και είμαι από το Μελιγαλά και κάνω αυτή τη διαδρομή από τότε που με κουβάλαγε ο μπαμπάς μου:D, πριν με γεννήσει (η συγχωριανή) μαμά μου:D, είναι καλά τα νέα για όλους!
Για τους στριφτερούς, όπως λέει κι ο ortho, αλλά και για τους υπόλοιπους. Όχι τόσο για το χρόνο, αλλά γιατί ο παλιός δρόμος με τόσα οχήματα που κυκλοφορούν πλέον, είχε καταντήσει καρμανιόλα και μαρτύριο κάποια ΣΚ και τις μεγάλες αργίες....
Τα διόδια τσούζουν, αλλά αν κάνεις λογαριασμό με τη μείωση των απαιτουμένων καυσίμων, το κόστος μετριάζεται σημαντικά.
Θα βοηθήσει και τον τουρισμό και το εμπόριο. Αρκεί να μην καταρεύσει πάλι το "Παραδείσια - Τσακώνα". Θυμάστε ότι είχε παραδοθεί και πριν από 10 περίπου χρόνια; Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει σημαντικά τη χάραξη, πάντως τότε είπαν ότι οι εδαφολογικές ήταν για τα μπάζα και ότι δε θα έπρεπε να περάσει από εκείνο το έδαφος δρόμος. Τώρα τι έκαναν; Θα δούμε....


μου θυμισες τα φοιτητικα μου χρονια!ειχε παραδοθει ο δρομος στα γρηγορα παρολο τοτε...για να προλαβουν τις εκλογες και μεσα σε ενα εξαμηνο(βροχες νοεμβριου αν θυμαμαι καλα)τσουπ επεσε ο δρομος...και να μαλωνουν στα τοπικα καναλια κυριως,και να λενε για τις εδαφολογικες μελετες,το σαθρο εδαφος και ολα τα κουλα!πολυ γελιο!πολυ χρημα φαγανε!
οσο μας πληγωνεις τοσο μας πορωνεις ΕΛΛΑΔΑΡΑ!

adventure
10-08-2012, 20:58
Ότι φτιάχνεται καλό είναι πόσο μάλλον όταν μιλάμε για δρόμους.

:ye02: :ye33:

siraxanz
10-08-2012, 21:59
Υποδομή προς το καλύτερο ο δρόμος αυτός

δεν είναι λίγο να είσαι Καλαμάτα σε 2 ώρες....από Αθήνα εννοώ;)

έχει και κάτι ψαρούκλες το πρωί στο λιμάνι με τις ψαρόβαρκες...άλλο πραγμα:D

Arkas
11-08-2012, 00:48
...
έχει και κάτι ψαρούκλες το πρωί στο λιμάνι με τις ψαρόβαρκες...άλλο πραγμα:D

Μέσα ...… διπλός !!! :D


Sent by Arkas via Tapatalk !

szygo
11-08-2012, 00:57
Από αύριο που θα είμαι Τρίπολη....ευκαιρία να δοκιμάσουμε το νέο δρόμο κάνοντας ένα μπανάκι στην όμορφη Καλαμάτα....:)

szygo
11-08-2012, 00:59
Τα καλά νέα είναι ότι θα αδειάσει ο παλιός δρόμος..... η χαρά του στριφτερού....;)


Ωραίο το στροφιλίκι στη Μεγαλόπολη αλλά και το καλογερικό δεν πάει πίσω....:)

Giof
11-08-2012, 01:59
Αχ να ξέρατε πόσο μας κοστίζει αυτός ο δρόμος κάθε φορά που περνάμε . Πρέπει να είναι μακράν ο πιο ακριβός δρόμος απο διόδια ανά χιλιόμετρο .
Επιπλέον γνωρίζοντας τα διαπλεκόμενα περι αυτού του δρόμου, κάθε φορά που περνάμε πρέπει να κλαίμε.
Πρώτη φορά τον εγκαινίασε ο Λαλιωτης ως υπουργός στις τελευταίες εκλογές που είχε πάρει το ΠΑΣΟΚ προ Ολυμπιακών , λογικά ήταν 99 ή 00.
Το κομμάτι που υπολείπεται το έφτιαξαν έπεσε και το ξανά φτιάχνουν . Με τα χρήματα που έχουμε πληρώσει τον Κορίνθου Καλαμάτας άνετα φτιαχναμε δρόμο μέχρι τη Μάγχη .
Οπότε πληρώνουμε και διόδια .
Για 15 χρόνια κατεβαινα 2 φορές την εβδομάδα Καλαμάτα , φανταστείτε ποσά μπινελίκια έχω ρίξει .

forester
11-08-2012, 07:48
Ωραίο το στροφιλίκι στη Μεγαλόπολη αλλά και το καλογερικό δεν πάει πίσω....:)

Άμα είναι να στρίψεις, στη χειρότερη....., βγαίνεις στην Τρίπολη;) . Δε χάνεις το Καλογερικό, την Παλαιόχουνη και τις κατηφορικές της Μεγαλόπολης, για κανένα λόγο:ye33:
Στην καλύτερη, αποφεύγεις τον πολυσύχναστο δρόμο Χιλιομόδι, Σολωμός, Άργος και βγαίνεις από την ΕΟ στο Άργος. Από Μύλους κι έπειτα είναι η χαρά του ΟΔΗΓΟΥ!!!
Απίστευτος Κωλοσούρτης με τις γρήγορες τεχνικές ψηλά και τις απίστευτες φουρκέτες στο ξεκίνημά του....
Αχλαδόκαμπος για συνέχεια, μετά το Γκουμουλόκαστρο (για τους γνώστες;)), που θέλει πολύ ψυχή να στρίψεις τις γρήγορες (100++) παρατεταμένες με ανάποδη κλίση....
Για τους παλιότερους, μια βόλτα από τον παλιό-παλιό , που πρενάει μέσα από το χωριό του Αχλαδοκάμπου , είναι must:cool:

vaska
11-08-2012, 13:42
Τα καλά νέα είναι ότι θα αδειάσει ο παλιός δρόμος..... η χαρά του στριφτερού....;)

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν είδα το νήμα. Άσε τους άλλους να πηγαίνουν από τον καινούριο, εγώ θα συνεχίσω από τον παλιό.

gsmaniac
11-08-2012, 16:20
Μόλις έκανα την διαδρομή....σούπερ δρόμος, έχει σχεδόν, μηδενίσει την αποσταση;)

Κάποια πράγματα στην Πελοπόννησο ....θα παραμείνουν ιδια:ha16::ha16:

http://i1192.photobucket.com/albums/aa331/gsmaniac1200/8e161f59.jpg

http://i1192.photobucket.com/albums/aa331/gsmaniac1200/80c20388.jpg

siraxanz
11-08-2012, 18:00
Μέσα ...… διπλός !!! :D


Sent by Arkas via Tapatalk !

Το κανονιζουμε...

και μετά στην Ταβερνα για το καρβουνο....:D

siraxanz
11-08-2012, 18:01
Μόλις έκανα την διαδρομή....σούπερ δρόμος, έχει σχεδόν, μηδενίσει την αποσταση;)

Κάποια πράγματα στην Πελοπόννησο ....θα παραμείνουν ιδια:ha16::ha16:

http://i1192.photobucket.com/albums/aa331/gsmaniac1200/8e161f59.jpg

http://i1192.photobucket.com/albums/aa331/gsmaniac1200/80c20388.jpg

Κουφ@λίτσες περάσατε θρου:p,

αλλά θα έρθω αυριο εφόδου να σας τσεκαρω:D

siraxanz
11-08-2012, 18:03
Άμα είναι να στρίψεις, στη χειρότερη....., βγαίνεις στην Τρίπολη;) . Δε χάνεις το Καλογερικό, την Παλαιόχουνη και τις κατηφορικές της Μεγαλόπολης, για κανένα λόγο:ye33:
Στην καλύτερη, αποφεύγεις τον πολυσύχναστο δρόμο Χιλιομόδι, Σολωμός, Άργος και βγαίνεις από την ΕΟ στο Άργος. Από Μύλους κι έπειτα είναι η χαρά του ΟΔΗΓΟΥ!!!
Απίστευτος Κωλοσούρτης με τις γρήγορες τεχνικές ψηλά και τις απίστευτες φουρκέτες στο ξεκίνημά του....
Αχλαδόκαμπος για συνέχεια, μετά το Γκουμουλόκαστρο (για τους γνώστες;)), που θέλει πολύ ψυχή να στρίψεις τις γρήγορες (100++) παρατεταμένες με ανάποδη κλίση....:wo19:
Για τους παλιότερους, μια βόλτα από τον παλιό-παλιό , που πρενάει μέσα από το χωριό του Αχλαδοκάμπου , είναι must:cool:

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν είδα το νήμα. Άσε τους άλλους να πηγαίνουν από τον καινούριο, εγώ θα συνεχίσω από τον παλιό.


:ye36:000

forester
11-08-2012, 18:30
Μόλις έκανα την διαδρομή....σούπερ δρόμος, έχει σχεδόν, μηδενίσει την αποσταση;)

Κάποια πράγματα στην Πελοπόννησο ....θα παραμείνουν ιδια:ha16::ha16:

http://i1192.photobucket.com/albums/aa331/gsmaniac1200/8e161f59.jpg

http://i1192.photobucket.com/albums/aa331/gsmaniac1200/80c20388.jpg


Στην Τσακώνα πήρες γουρνοπούλα Κώστα;

gsmaniac
11-08-2012, 18:54
Στην Τσακώνα πήρες γουρνοπούλα Κώστα;

Στο γιανιτσοχωρι......για να είναι ζέστη:D
Οποίος γουστάρει .......έχω πολυ χώρο στο οικόπεδο και έχει πανηγύρι το βραδακι:rolleyes:

aeriko
11-08-2012, 19:33
Άμα είναι να στρίψεις, στη χειρότερη....., βγαίνεις στην Τρίπολη;) . Δε χάνεις το Καλογερικό, την Παλαιόχουνη και τις κατηφορικές της Μεγαλόπολης, για κανένα λόγο:ye33:
Στην καλύτερη, αποφεύγεις τον πολυσύχναστο δρόμο Χιλιομόδι, Σολωμός, Άργος και βγαίνεις από την ΕΟ στο Άργος. Από Μύλους κι έπειτα είναι η χαρά του ΟΔΗΓΟΥ!!!
Απίστευτος Κωλοσούρτης με τις γρήγορες τεχνικές ψηλά και τις απίστευτες φουρκέτες στο ξεκίνημά του....
Αχλαδόκαμπος για συνέχεια, μετά το Γκουμουλόκαστρο (για τους γνώστες;)), που θέλει πολύ ψυχή να στρίψεις τις γρήγορες (100++) παρατεταμένες με ανάποδη κλίση....
Για τους παλιότερους, μια βόλτα από τον παλιό-παλιό , που πρενάει μέσα από το χωριό του Αχλαδοκάμπου , είναι must:cool:
Με το που διάβασα το ποστάρισμά σου φτιάχτηκα. Καβάλησα τη μηχανή και έφυγα για τις ξεχασμένες διαδρομές: Αθήνα-Χιλιομόδι-Αγιος Βασίλειος-Δερβενάκια-Αργος-Αχλαδόκαμπος απο μέσα- Τρίπολη για καφέ στην Πλατεία Αρεως και επιστροφή από τα ίδια. Καταπληκτικά, ονειρεμένα και ήσυχα. Συνολικά 410 χλμ.

siraxanz
11-08-2012, 19:37
Με το που διάβασα το ποστάρισμά σου φτιάχτηκα. Καβάλησα τη μηχανή και έφυγα για τις ξεχασμένες διαδρομές: Αθήνα-Χιλιομόδι-Αγιος Βασίλειος-Δερβενάκια-Αργος-Αχλαδόκαμπος απο μέσα- Τρίπολη για καφέ στην Πλατεία Αρεως και επιστροφή από τα ίδια. Καταπληκτικά, ονειρεμένα και ήσυχα. Συνολικά 410 χλμ.

Μπράβο βρε Πάνο, συγχαρτήρια....


































































:(
Εσύ έχασες, φτιάχνουν κάτι σουβλάκια τώρα στο Άργος 150 γραμμαρια το ένα...:p:)

aeriko
11-08-2012, 19:39
Μπράβο βρε Πάνο, συγχαρτήρια....



:(
Εσύ έχασες, φτιάχνουν κάτι σουβλάκια τώρα στο Άργος 150 γραμμαρια το ένα...:p:)

Θα επαναληφθεί με το καλό.

forester
11-08-2012, 23:03
Στο γιανιτσοχωρι......για να είναι ζέστη:D
Οποίος γουστάρει .......έχω πολυ χώρο στο οικόπεδο και έχει πανηγύρι το βραδακι:rolleyes:
:ye33::ye02::ye02::ye02:

forester
11-08-2012, 23:05
Με το που διάβασα το ποστάρισμά σου φτιάχτηκα. Καβάλησα τη μηχανή και έφυγα για τις ξεχασμένες διαδρομές: Αθήνα-Χιλιομόδι-Αγιος Βασίλειος-Δερβενάκια-Αργος-Αχλαδόκαμπος απο μέσα- Τρίπολη για καφέ στην Πλατεία Αρεως και επιστροφή από τα ίδια. Καταπληκτικά, ονειρεμένα και ήσυχα. Συνολικά 410 χλμ.


:ye02:
Ζηλεύω....
Αλλά χαίρομαι που κάποιοι μπορούν;):)
όπου να 'ναι γεννάμε και μετά.... ποιος μας πιάνει!!!!:ha16:
Ας είναι καλά οι γιαγιάδες:ye33::ye33:

fanmano
20-08-2012, 23:49
Τον πέρασα με αμάξι.Είναι Ευρωπαικών προδιαγραφών και πολύ άνετος.:ha16::ha16::ha16:

BOXER
21-08-2012, 14:17
:ye02:
Ζηλεύω....
Αλλά χαίρομαι που κάποιοι μπορούν;):)
όπου να 'ναι γεννάμε και μετά.... ποιος μας πιάνει!!!!:ha16:
Ας είναι καλά οι γιαγιάδες:ye33::ye33:

Έρχεται και το μικρο foresterακι :D!

Άντε με το καλο, και καλη λευτεριά ;) :re27:

REK
21-08-2012, 15:20
αρε παίδες τι μου θυμίσατε...:rolleyes:

η μητέρα μου είναι απο την Καλαματα και όπως καταλαβένετε ο δρόμος απο εκεί και πρός την Αθήνα είναι για μένα μια κολώνια που κρατάει χρόνια τώρα...:D

οσο θυμάμαι τον Αχ..λαδόκαμπο και τα 7ώρα που είχαμε κάνει με πιάνει η ψυχή μου...:(:o:(

η αλήθεια είναι οτι τώρα η Καλαμάτα είναι για καφεδάκι..ψαράκι:D:D:D και επιστροφή

αλλά με τσουχτερά διόδια ,όντως..

τι να κάνουμε..δεν μπορουμε να τα έχουμε(τελικά)όλα σε αυτη την χώρα..

forester
22-08-2012, 21:35
Έρχεται και το μικρο foresterακι :D!

Άντε με το καλο, και καλη λευτεριά ;) :re27:
:th11::th11::th11::th11::ye02:

PITS
27-08-2012, 22:47
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!! πηγαινοντας για Κυθηρα ειπα να παω κι εγω απο τον <<νεο>> δρομο, εξω απο Τριπολη πινακιδαρα που εδειχνε προς Σπαρτη απο τον <<νεο>> δρομο ΝΑΑΑΑ!!! με το συμπαθειο ...ΑΜ ΔΕ την ακολουθησα και μεχρι και την Καλαματα!!!!! που με οδηγησε τελικα ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ οι εξοδοι για σπαρτη ΚΛΕΙΣΤΕΣ + ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ + ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΑΠΟ ΝΕΑΠΟΛΗ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ +Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΥΣΩΝΑ +ΜΙΣΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΟΥ ΑΕΙ ΣΙΧΤΙΡ ΠΑΛΙΟΜΑΛΑ@ΕΣ!!!!:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

forester
27-08-2012, 23:13
Έχω την εντύπωση, γιατί πέρασα το δρόμο προς Αθήνα στις 16/8, ότι οι πινακίδες προς Σπάρτη έχουν ένα μεγάλο κόκκινο Χ.....
Δεν ετοιμος ο νέος δρόμος για Σπάρτη.

siraxanz
27-08-2012, 23:17
Έχω την εντύπωση, γιατί πέρασα το δρόμο προς Αθήνα στις 16/8, ότι οι πινακίδες προς Σπάρτη έχουν ένα μεγάλο κόκκινο Χ.....
Δεν ετοιμος ο νέος δρόμος για Σπάρτη.

:ye36:

Πέρασα πρόσφατα και οι ταμπέλες για Σπάρτη έχουν Χ δηλαδή ότι δεν ισύουν.

Μαρίνο κρίμα για τον κόπο σου βρε φίλε,

άραγε είχαν βγάλει τα Χ ?

η δεν τα πρόσεξες από την χαρά της απόδρασης?

brasidas12
28-08-2012, 02:14
Πριν μια βδομάδα πέρασα κ εγω κ όντως για Σπάρτη ειχε ένα κόκκινο Χ
Όσο για τον δρόμο απίστευτος αλλα απαράδεκτοι με τα διόδια.ειναι υπερβολικά πολλά.για να πας Αθήνα Καλαμάτα θα θες καμία 20 αρια ευρω μονο για διόδια.ΕΛΕΟΣ


Sent from Me using Tapatalk

PITS
28-08-2012, 15:41
αυτο λεω ειχαν Χ στις εξοδους αλλα αρχικα στην τριπολη απο οπου θα μπορουσες να πας απο τον παλιο ΔΕΝ ειχαν βαλει με συνεπεια ακολουθωντας την τεραστια ταμπελα που λεει ΣΠΑΡΤΗ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΚΑΙ αφου μπεις στο γα#%δρομο να μην μπορεις να βγεις παρα μονο στη ΚαλαματαΝεύραΝεύραΝεύρα

forester
28-08-2012, 17:59
Εκεί υπήρχε, είμαι σίγουρος. Για να το λες όμως, κρατάω επιφύλαξη....
Το ΣΚ θα κατέβει Καλαμάτα ο αδερφός μου, οπότε θα το τσεκάρουμε. Αν έχεις δίκιο, είναι εγκληματικό!
Ακόμα κι αν υπάρχει βέβαια και υπήρχε και παλιότερα, παίζει να μην υπήρχε για μικρό χρονικό διάστημα και απλά ... ατύχησες.
Και πάλι εγκληματικό είναι, για όσους περνάνε την ταλαιπωρία:(:(:(

siraxanz
28-08-2012, 20:43
αυτο λεω ειχαν Χ στις εξοδους αλλα αρχικα στην τριπολη απο οπου θα μπορουσες να πας απο τον παλιο ΔΕΝ ειχαν βαλει με συνεπεια ακολουθωντας την τεραστια ταμπελα που λεει ΣΠΑΡΤΗ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΚΑΙ αφου μπεις στο γα#%δρομο να μην μπορεις να βγεις παρα μονο στη ΚαλαματαΝεύραΝεύραΝεύρα

Πάρε ένα τηλέφωνο το γέρο βρε Μαρίνο, θα σε ξέμπλεχα όμορφα (https://maps.google.gr/maps?saddr=%CE%9A%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B8%CE%BF%CF%82,+%CE%9A%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B8%CE%AF%CE%B1&daddr=%CE%A4%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7,+%CE%91%CF%81%CE%BA%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%B1+to:%CE%9B%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B9,+%CE%91%CF%81%CE%BA%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%B1+to:%CE%A3%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7,+%CE%9B%CE%B1%CE%BA%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1+to:%CE%9D%CE%B5%CE%AC%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7+%CE%92%CE%BF%CE%B9%CF%8E%CE%BD,+%CE%92%CE%BF%CE%B9%CF%8E%CE%BD&hl=el&ie=UTF8&sll=37.222895,22.596085&sspn=1.896105,4.22699&geocode=FczlQgIdDutdASlfW6fgTBSgFDH0q13O5VXsyw%3BFfhbPAIdJGFVASkhyvxs-RZgEzHKT2PIIXFA3Q%3BFXZ5OQIdyehRASnTGUXwzEhgEzEocdFeZ0j6IQ%3BFR22NQIdOEJWASkZM28KdtJhEzFjNtHP3njBVQ%3BFRgKLQIdZu1fASkDZHX-eXKeFDHLhwu2pAbV9Q&oq=%CE%A3%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7&t=h&mra=ls&z=9):)

Από το C μέχρι το D δηλ. την Σπάρτη θα έκανες μια σουπερ διαδρομή που φαντάζομαι θα την ξέρεις!

Στίς παρυφές της διαδρομής αυτής, περνάει και ο νέος δρόμος....

Έπρεπε να βγείς προς Μεγαλόπολη....

szygo
28-08-2012, 22:38
Πάρε ένα τηλέφωνο το γέρο βρε Μαρίνο, θα σε ξέμπλεχα όμορφα (https://maps.google.gr/maps?saddr=%CE%9A%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B8%CE%BF%CF%82,+%CE%9A%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B8%CE%AF%CE%B1&daddr=%CE%A4%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7,+%CE%91%CF%81%CE%BA%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%B1+to:%CE%9B%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B9,+%CE%91%CF%81%CE%BA%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%B1+to:%CE%A3%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7,+%CE%9B%CE%B1%CE%BA%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1+to:%CE%9D%CE%B5%CE%AC%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7+%CE%92%CE%BF%CE%B9%CF%8E%CE%BD,+%CE%92%CE%BF%CE%B9%CF%8E%CE%BD&hl=el&ie=UTF8&sll=37.222895,22.596085&sspn=1.896105,4.22699&geocode=FczlQgIdDutdASlfW6fgTBSgFDH0q13O5VXsyw%3BFfhbPAIdJGFVASkhyvxs-RZgEzHKT2PIIXFA3Q%3BFXZ5OQIdyehRASnTGUXwzEhgEzEocdFeZ0j6IQ%3BFR22NQIdOEJWASkZM28KdtJhEzFjNtHP3njBVQ%3BFRgKLQIdZu1fASkDZHX-eXKeFDHLhwu2pAbV9Q&oq=%CE%A3%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7&t=h&mra=ls&z=9):)

Από το C μέχρι το D δηλ. την Σπάρτη θα έκανες μια σουπερ διαδρομή που φαντάζομαι θα την ξέρεις!

Στίς παρυφές της διαδρομής αυτής, περνάει και ο νέος δρόμος....

Έπρεπε να βγείς προς Μεγαλόπολη....


Ενδιαφέρον το Link...Χάρη πώς είναι ο δρόμος Λεοντάρι - Σπάρτη;

siraxanz
29-08-2012, 09:26
Ενδιαφέρον το Link...Χάρη πώς είναι ο δρόμος Λεοντάρι - Σπάρτη;

Γραφική διαδρομή Σωτήρη, ταξιδεύεις όλον τον Ανατολικό Ταΰγετο,
λίγο δασωμένη, χαμηλής βλάστησης τοπίο στα περισσότερα
Υπάρχει ταξίδι του φόρουμ πιό παλιά που
περάσαμε αυτά τα μέρη:



http://img404.imageshack.us/img404/4577/dsc0067089.jpg (http://img404.imageshack.us/my.php?image=dsc0067089.jpg)





Κόβαμε λάστιχα να μπορέσουμε να βάλουμε βενζίνη στους μη έχοντες:

:sm3:

http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=3911&d=1275924540


Αξίζει Σωτήρη, πήγαινε την διαδρομή, αν μπορείς...:)

vpentza
29-08-2012, 22:34
Φρέσκια ενημέρωση.....
Μόλις γύρισα από Καλαμάτα, η απόσταση από τη πόλη μέχρι την είσοδο της Αθήνας στο Δαφνί είναι τώρα 2 ώρες ακριβώς με ταχύτητα ελαφρά μεγαλύτερη των προτεινόμενων ορίων και με χρήση e-pass για αποφυγή της κίνησης στα διόδια....

Κάνεις τα πρώτα 30χλμ σε νέο αυτοκινητόδρομο και μετά καβαλάς το βουνό μέχρι τη Μεγαλόπολη, και από εκεί ..μια ευθεία μέχρι Αθήνα
Το κομμάτι που λείπει είναι αυτό που θα αντικαταστήσει το παραπάνω βουνό (Τσακώνα-Παραδείσια) και τότε η απόσταση χρονικά θα μικρύνει κι άλλο.

Τα διόδια για μοτό συνολικά είναι 8 ευρώ και για ΙΧ στα 11,40 ευρώ για τα περίπου 240χλμ που διένυσα.....

Μου φάνηκε ότι γύρισα από μπάνιο στη ...Χαλκίδα :D

aeriko
30-08-2012, 08:38
Γραφική διαδρομή Σωτήρη, ταξιδεύεις όλον τον Ανατολικό Ταΰγετο,
λίγο δασωμένη, χαμηλής βλάστησης τοπίο στα περισσότερα
Υπάρχει ταξίδι του φόρουμ πιό παλιά που
περάσαμε αυτά τα μέρη:



http://img404.imageshack.us/img404/4577/dsc0067089.jpg (http://img404.imageshack.us/my.php?image=dsc0067089.jpg)





Κόβαμε λάστιχα να μπορέσουμε να βάλουμε βενζίνη στους μη έχοντες:

:sm3:

http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=3911&d=1275924540



Αξίζει Σωτήρη, πήγαινε την διαδρομή, αν μπορείς...:)

Μπράβο Χάρη που μας θυμίζεις υπέροχες στιγμές.

REK
30-08-2012, 09:12
Φρέσκια ενημέρωση.....
Μόλις γύρισα από Καλαμάτα, η απόσταση από τη πόλη μέχρι την είσοδο της Αθήνας στο Δαφνί είναι τώρα 2 ώρες ακριβώς με ταχύτητα ελαφρά μεγαλύτερη των προτεινόμενων ορίων και με χρήση e-pass για αποφυγή της κίνησης στα διόδια....

Κάνεις τα πρώτα 30χλμ σε νέο αυτοκινητόδρομο και μετά καβαλάς το βουνό μέχρι τη Μεγαλόπολη, και από εκεί ..μια ευθεία μέχρι Αθήνα
Το κομμάτι που λείπει είναι αυτό που θα αντικαταστήσει το παραπάνω βουνό (Τσακώνα-Παραδείσια) και τότε η απόσταση χρονικά θα μικρύνει κι άλλο.

Τα διόδια για μοτό συνολικά είναι 8 ευρώ και για ΙΧ στα 11,40 ευρώ για τα περίπου 240χλμ που διένυσα.....

Μου φάνηκε ότι γύρισα από μπάνιο στη ...Χαλκίδα :D

την ιδια ακριβως κουβέντα ειχα με εναν φίλο Καλαματιανό,χθές..

:ye31:

REK
04-09-2012, 00:42
για τον φίλο που "εχασε"την έξοδο για Σπάρτη..και για όσους δεν θέλουν να την "χάσουν"στο μέλλον..

http://img198.imageshack.us/img198/7557/dsc02650v.jpg



η εν λόγο ταμπέλα βρίσκεται στο υψός της Τρίπολης

ΠΡΟΣΟΧΗ!! Ο ΔΡΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΠΑΡΤΗ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΝΕΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΙΠΟΛΕΩΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

Για εκείνους που τους ενδιαφέρει η διαδρομή πρός Σπάρτη,θα πρέπει να ακολουθησουν(οπως λέει και η πινακίδα) την κλασσική διαδρομή, δλδ λίγο μετα την Τρίπολη βγαίνουν στην εξοδο για Σπάρτη και ακολουθούν τις σχετικές ταμπέλες

*η παραπάνω φωτο "βγήκε"31.8.2012

forester
04-09-2012, 05:36
Αυτό είχα κι εγώ υπόψη μου:)