PDA

View Full Version : I NEVER wear a HELMET !


alx_k
11-08-2012, 22:15
http://img442.imageshack.us/img442/2086/helmetidiot.gif

mario
11-08-2012, 22:33
Όντως δικαιολογία δεν υπάρχει να μην φοράς κράνος

Send from me vre!

Arkas
12-08-2012, 00:30
Έτσι ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-08-2012, 00:50
Πολύ καλό το θέμα σου Alex ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ !!!

Υπενθύμιζέ μας την αξία του κράνους μια φορά τον μήνα ει δυνατόν ...

Έστω και ΕΝΑΣ από μας να την γλυτώσει, είναι τεράστια επιτυχία ...





.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-08-2012, 00:52
Γίνεται αξιοσημείωτο !!! :ye02:

egefalikos
12-08-2012, 01:13
Κράνος αλλιώς......:u60:

tolhs
12-08-2012, 01:14
Πεστα......Αλεξ :ye02::ye02:

Δήμος
12-08-2012, 02:00
Έτσι!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

klagenfurt
12-08-2012, 10:24
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι αστυνομικοι δεν γραφουν οσους δεν φορουν κρανος...
θα κανουν πολλα καλα γραφοντας,
αυτος που θα πληρωσει δυσκολα θα βγει παλι χωρις κρανος
και αν πληρωσει δευτερη φορα τοτε θα κοιμαται με κρανος...,
μολις αρχιζουν να γραφουν αυτο μαθαινεται και κυκλοφορουν κατα 70% με κρανος,
φαινεται οτι λογω των κλησεων που κοβουν οτι κανουν τη δουλεια τους σωστα,
θα μαζευονται ετσι και αρκετα εσοδα...

επισης δεν ξερω αν το εχετε προσεξει, αλλα μονο εγω σταματαω σε κοκκινο φαναρι...

καλα δεν μιλαμε για αντιθετη κυκλοφορια σε μονοδρομους η κοντρες σε πεζοδρομους με κομενες εξατμισεις...

αν εχετε την καλοσυνη πειτε μας , εσεις οι φιλοι μας αστυνομικοι του φορουμ, γιατι δεν γραφετε ?

element
12-08-2012, 10:53
Στην Ελλάδα σε αντίθεση με άλλες χώρες οι αστυνομικοί λειτουργούν ανάλογα με τις εντολές που έχουν και όχι με την ορθή επιβολή του νόμου. Στην προκειμένη περίπτωση τις εντολές τις δίνει η κυβέρνηση. Όταν η κυβέρνηση καταλάβει ότι το θέμα οδική ασφάλεια είναι πρωτεύων τότε θα δώσει και την γραμμή να γράφουν οι αστυνομικοί τα πάντα(δεν νομίζω ότι το κράνος είναι η μοναδική παράβαση σε αυτή την χώρα). Εφόσον δεν υπάρχει αυτή η γραμμή από πάνω, κανένας διευθυντής δεν πρόκειται από μόνος του να πάρει αυτή την ευθύνη. Σκεφτείτε ότι αν αρχίσει να επιβάλλεται ο νόμος όπως πρέπει μπορεί να πέσει και η κυβέρνηση. Θα είναι κάτι που σε πολλούς δεν θα αρέσει...έτσι έχουμε μάθει. Γενικά εδώ που έχει φτάσει το πράγμα για να γίνει κάτι τέτοιο θέλει πολλά @ρχίδι@ για να πάρει κάποιος την απόφαση. Τέλος γνωρίζω άτομο προσωπικά που ήταν στην τροχαία και τον έδιωξαν γιατί έγραφε πολύ (έκανε την δουλειά του απλά). ο λόγος κάποια πολιτικά πρόσωπα δεν το θέλαν αυτό...τι να πεις..

finos
12-08-2012, 11:00
Άριστο θέμα:re26:

alx_k
12-08-2012, 11:51
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι αστυνομικοι δεν γραφουν οσους δεν φορουν κρανος...
θα κανουν πολλα καλα γραφοντας,
αυτος που θα πληρωσει δυσκολα θα βγει παλι χωρις κρανος
και αν πληρωσει δευτερη φορα τοτε θα κοιμαται με κρανος...,
μολις αρχιζουν να γραφουν αυτο μαθαινεται και κυκλοφορουν κατα 70% με κρανος,
φαινεται οτι λογω των κλησεων που κοβουν οτι κανουν τη δουλεια τους σωστα,
θα μαζευονται ετσι και αρκετα εσοδα...

επισης δεν ξερω αν το εχετε προσεξει, αλλα μονο εγω σταματαω σε κοκκινο φαναρι...

καλα δεν μιλαμε για αντιθετη κυκλοφορια σε μονοδρομους η κοντρες σε πεζοδρομους με κομενες εξατμισεις...

αν εχετε την καλοσυνη πειτε μας , εσεις οι φιλοι μας αστυνομικοι του φορουμ, γιατι δεν γραφετε ?

:ye31:

Αυτό το ποστ νομίζω, εκφράζει πολλούς από εμάς...

tattoopanther
12-08-2012, 12:39
παιδεία χρειάζεται.,.,,.

το καταναγκαστικό φέρνει τις περισσότερες φορές αντίθετα αποτελέσματα.,.,.,

ενώ όταν συνειδητοποιήσεις τι μακακία .,.,

δεν την ξανακάνεις.,.,.,

επαναφέρω.,.,.,, http://www.gsforum.gr/%CE%9A%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B7-64/%CE%BA%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CF%83%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1-15142/

yns
12-08-2012, 15:23
ΑΣ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ!!!

Φοράμε πάντα κράνος


Great Wear a Helmet Campaign


Wear a helmet - No Excuse


Κι όταν λέμε κράνος εννοούμε full face άσχετα αν οι περισσότεροι δυστυχώς χρησιμοποιούμε ανοιχτό το καλοκαίρι... :(


http://i1226.photobucket.com/albums/ee402/yns-f800gs/VARIOUS/helmet01.jpg


http://i1226.photobucket.com/albums/ee402/yns-f800gs/VARIOUS/helmet02.jpg

klagenfurt
12-08-2012, 16:24
Στην Ελλάδα σε αντίθεση με άλλες χώρες οι αστυνομικοί λειτουργούν ανάλογα με τις εντολές που έχουν και όχι με την ορθή επιβολή του νόμου. Στην προκειμένη περίπτωση τις εντολές τις δίνει η κυβέρνηση. Όταν η κυβέρνηση καταλάβει ότι το θέμα οδική ασφάλεια είναι πρωτεύων τότε θα δώσει και την γραμμή να γράφουν οι αστυνομικοί τα πάντα(δεν νομίζω ότι το κράνος είναι η μοναδική παράβαση σε αυτή την χώρα). Εφόσον δεν υπάρχει αυτή η γραμμή από πάνω, κανένας διευθυντής δεν πρόκειται από μόνος του να πάρει αυτή την ευθύνη. Σκεφτείτε ότι αν αρχίσει να επιβάλλεται ο νόμος όπως πρέπει μπορεί να πέσει και η κυβέρνηση. Θα είναι κάτι που σε πολλούς δεν θα αρέσει...έτσι έχουμε μάθει. Γενικά εδώ που έχει φτάσει το πράγμα για να γίνει κάτι τέτοιο θέλει πολλά @ρχίδι@ για να πάρει κάποιος την απόφαση. Τέλος γνωρίζω άτομο προσωπικά που ήταν στην τροχαία και τον έδιωξαν γιατί έγραφε πολύ (έκανε την δουλειά του απλά). ο λόγος κάποια πολιτικά πρόσωπα δεν το θέλαν αυτό...τι να πεις..



ειναι τελικα τοσο απλο...
δεν το πιστευα, παρ'ολο που το σκεφτομουν...
ειμαστε , μαλλον, καταδικασμενοι...
ποσο μαλλον τα παιδια μας

ortho
12-08-2012, 18:51
Σήμερα έφαγα μιά κλήση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας, με το αυτοκίνητο. Στη Λαυρίου, στη γέφυρα του Κουβερά ήταν το μπλόκο με ραντάρ. Οριο τα 80, πήγαινα με 109 σύμφωνα με το ραντάρ και τόσα πρέπει να ήταν διότι είχα στο κοντέρ περίπου 115. Ο προϊστάμενος του μπλόκου μου έκανε τη χάρη να γράψει 99χλμ στην κλήση και θα πληρώσω 45 ευρώ εντός δεκαημέρου. Ηταν πραγματικά φιλικοί όπως κι εγώ και πιάσαμε κουβέντα. Του είπα ότι τα 80 είναι εκνευριστικά λίγα για δρόμο με νησίδα. Εκείνος είπε ότι έχουν συχνά ατυχήματα, συνήθως με ζώα από παρακείμενες στάνες. Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω.

Τέλος πάντων, τον ευχαρίστησα, μου ευχήθηκε καλούς δρόμους κι έφυγα.

Αν και δεν είναι ώρα να πληρώνουμε πρόστιμα, δε με πείραξε, ας κάνουν τη δουλειά τους κι ας είμαστε όλοι προσεκτικοί.....

pkaran
12-08-2012, 21:02
Πολύ καλό μπράβο !!!:ye36::ye36::ye36:

pkaran
12-08-2012, 21:03
Σήμερα έφαγα μιά κλήση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας, με το αυτοκίνητο. Στη Λαυρίου, στη γέφυρα του Κουβερά ήταν το μπλόκο με ραντάρ. Οριο τα 80, πήγαινα με 109 σύμφωνα με το ραντάρ και τόσα πρέπει να ήταν διότι είχα στο κοντέρ περίπου 115. Ο προϊστάμενος του μπλόκου μου έκανε τη χάρη να γράψει 99χλμ στην κλήση και θα πληρώσω 45 ευρώ εντός δεκαημέρου. Ηταν πραγματικά φιλικοί όπως κι εγώ και πιάσαμε κουβέντα. Του είπα ότι τα 80 είναι εκνευριστικά λίγα για δρόμο με νησίδα. Εκείνος είπε ότι έχουν συχνά ατυχήματα, συνήθως με ζώα από παρακείμενες στάνες. Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω.

Τέλος πάντων, τον ευχαρίστησα, μου ευχήθηκε καλούς δρόμους κι έφυγα.

Αν και δεν είναι ώρα να πληρώνουμε πρόστιμα, δε με πείραξε, ας κάνουν τη δουλειά τους κι ας είμαστε όλοι προσεκτικοί.....

Σωστός Γιάννη !!!

papas_14
14-08-2012, 12:47
Δεν νοείται οδήγηση μηχανής χωρίς κράνος πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας αυτό .... είναι πράγματι θέμα παιδείας ... μπράβο στον δημιουργό του θέματος :ye32:

dottmicalis
14-08-2012, 13:41
Στην Ελλάδα σε αντίθεση με άλλες χώρες οι αστυνομικοί λειτουργούν ανάλογα με τις εντολές που έχουν και όχι με την ορθή επιβολή του νόμου. Στην προκειμένη περίπτωση τις εντολές τις δίνει η κυβέρνηση. Όταν η κυβέρνηση καταλάβει ότι το θέμα οδική ασφάλεια είναι πρωτεύων τότε θα δώσει και την γραμμή να γράφουν οι αστυνομικοί τα πάντα(δεν νομίζω ότι το κράνος είναι η μοναδική παράβαση σε αυτή την χώρα). Εφόσον δεν υπάρχει αυτή η γραμμή από πάνω, κανένας διευθυντής δεν πρόκειται από μόνος του να πάρει αυτή την ευθύνη. Σκεφτείτε ότι αν αρχίσει να επιβάλλεται ο νόμος όπως πρέπει μπορεί να πέσει και η κυβέρνηση. Θα είναι κάτι που σε πολλούς δεν θα αρέσει...έτσι έχουμε μάθει. Γενικά εδώ που έχει φτάσει το πράγμα για να γίνει κάτι τέτοιο θέλει πολλά @ρχίδι@ για να πάρει κάποιος την απόφαση. Τέλος γνωρίζω άτομο προσωπικά που ήταν στην τροχαία και τον έδιωξαν γιατί έγραφε πολύ (έκανε την δουλειά του απλά). ο λόγος κάποια πολιτικά πρόσωπα δεν το θέλαν αυτό...τι να πεις..

Ένας. Οι άλλοι όλοι?

Αν όλοι έπρατταν όπως αυτός, το αυτονόητο δηλαδή, να έκαναν τη δουλειά τους, θα τους διώχναν όλους? Δε νομίζω. Ουδείς άμοιρος ευθυνών.

SenseiG
14-08-2012, 13:46
Εχω κανα δυο τυπους στα βρηλησια με μηχανες μεγαλου κυβισμου που το φορουν μονο στην βροχη.....:( να μην πω τι οδηγουν δεν υπαρχει λογος.
Μου θυμιζει τι ειχε παθει αδελφος φιλου απο το φορουμ ο οποιος ειχε παθει ζημια στο προσωπο επειδη δεν φοραγε κρανος....τι να πω μερικοι νομιζουν οτι ειναι απο ατσαλι και βασικα οτι δεν θα τυχη σε αυτους...:cool2:

hairentin
14-08-2012, 14:10
300 μέτρα απο το σπίτι μου , προορισμός ένας χαλαρός μεσημεριανός καφές στις αρχές του Οκτώβρη ... Η ζέστη παραδόξως ανηπόφορη και για να μην ιδρώσω ξανά , απλά έβγαλα το μπουφάν και δεν φόρεσα γάντια ... μπότες και παντελόνι μηχανής ούτε για πλάκα με τέτοια ζέστη ...
Ευτυχώς το κράνος έκανε την δουλειά του εκεί που δεν το περίμενα , σε δρόμο που καθημερινά περνούσα 5-6 φορές και με αστεία ταχύτητα ...
Αν φορούσα και όλα τα παραπάνω , απλά θα έβγαινα αγρατζούνιστος ... Γιατί όλοι οι ευτυχώς μικροί τραυματισμοί ήταν σε σημεία που ο ρουχισμός έχει προβλέψει προστασίες (αστραγαλος , αγκώνες , ώμος , γλουτός ) ...
Στον γυρισμό απο το νοσοκομείο , μη έχωντας σηνειδητοποιείσει ακόμα απο τι γλύτωσα σκέφτηκα να ελέγξω το κράνος για να δώ αν θα έχει αρκετά χτυπήματα για να το δικαιολογίσει η ασφαλιστική ... βλέπωντας το σπάσιμο τρόμαξα ... απλά σοκαρίστηκα ...

Σοκ βέβαια πάθαν και όσοι είδαν τον Κορνήλιο που μόλις είχε φτάσει να σηκώνει την transalp λες και ήταν ποδήλατο http://freeemoticonsandsmileys.com/3D%20Smileys/3D%20Sport%20Smileys/lifting%20weight.gif απο την άσφαλτο , για να προλάβει να ακολουθήσει το ασθενοφόρο ...:th01:

Δήμος
14-08-2012, 17:35
300 μέτρα απο το σπίτι μου , προορισμός ένας χαλαρός μεσημεριανός καφές στις αρχές του Οκτώβρη ... Η ζέστη παραδόξως ανηπόφορη και για να μην ιδρώσω ξανά , απλά έβγαλα το μπουφάν και δεν φόρεσα γάντια ... μπότες και παντελόνι μηχανής ούτε για πλάκα με τέτοια ζέστη ...
Ευτυχώς το κράνος έκανε την δουλειά του εκεί που δεν το περίμενα , σε δρόμο που καθημερινά περνούσα 5-6 φορές και με αστεία ταχύτητα ...
Αν φορούσα και όλα τα παραπάνω , απλά θα έβγαινα αγρατζούνιστος ... Γιατί όλοι οι ευτυχώς μικροί τραυματισμοί ήταν σε σημεία που ο ρουχισμός έχει προβλέψει προστασίες (αστραγαλος , αγκώνες , ώμος , γλουτός ) ...
Στον γυρισμό απο το νοσοκομείο , μη έχωντας σηνειδητοποιείσει ακόμα απο τι γλύτωσα σκέφτηκα να ελέγξω το κράνος για να δώ αν θα έχει αρκετά χτυπήματα για να το δικαιολογίσει η ασφαλιστική ... βλέπωντας το σπάσιμο τρόμαξα ... απλά σοκαρίστηκα ...

Σοκ βέβαια πάθαν και όσοι είδαν τον Κορνήλιο που μόλις είχε φτάσει να σηκώνει την transalp λες και ήταν ποδήλατο http://freeemoticonsandsmileys.com/3D%20Smileys/3D%20Sport%20Smileys/lifting%20weight.gif απο την άσφαλτο , για να προλάβει να ακολουθήσει το ασθενοφόρο ...:th01:

Το σπάσιμο στο πίσω μέρος του Shoei είναι στο υψος της...παραγγεφαλίδας!!! Σώθηκες όχι απλά από τραυματισμό αλλά από θάνατο (το "βλέπω το θάνατό σου" το έχεις δει;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

paramedic
14-08-2012, 22:05
Καλή η φωτογραφία αλλά αρκετά "φτιαχτή". Αν θέλετε να δείτε την πραγματικότητα σας βγάζω μερικές απο περιστατικά που έχω στην δουλειά για να καταλάβετε οτι αυτη η φωτό είναι πολύ "ευπρεπής".
Εμένα το κράνος και ο εξοπλισμός μου έσωσαν την ζωή σε μετωπική με δέντρο. Το κράνος έφαγε γερό χτύπημα και απορρόφησε όλο τον κραδασμό με αποτελέσμα να έχω απλά μια διάσειση και λίγο πρησμένα χείλη και μύτη.
ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ!! ΣΩΖΕΙ ΣΩΕΣ!!!

Gemat
14-08-2012, 22:30
Παιδια εμενα μου αρεσει να βολταρω με τη μηχανη ΧΩΡΙΣ κρανος....
Η αισθηση του αερα που με χτυπα στο προσωπο δεν συγκρινεται με τη κλεισουρα του κρανους.

Δεν τρεχω και δεν ρισκαρω ετσι και αλλιως με τη μηχανη και ειμαι διατεθημενος να παρω τα ρισκα μου και σε τραυματισμο αλλα και σε προστιμο...

ortho
14-08-2012, 23:09
Παιδια εμενα μου αρεσει να βολταρω με τη μηχανη ΧΩΡΙΣ κρανος....
Η αισθηση του αερα που με χτυπα στο προσωπο δεν συγκρινεται με τη κλεισουρα του κρανους.

Δεν τρεχω και δεν ρισκαρω ετσι και αλλιως με τη μηχανη και ειμαι διατεθημενος να παρω τα ρισκα μου και σε τραυματισμο αλλα και σε προστιμο...


Να υποθέσω ότι κάνεις χιούμορ;!

gsmaniac
14-08-2012, 23:45
Να υποθέσω ότι κάνεις χιούμορ;!

Προφανώς....;)

frits
15-08-2012, 00:09
http://i1096.photobucket.com/albums/g333/efrits/011020112237.jpg

"Ο ΄Εξυπνος Μαθαίνει Από Τα Λάθη Του, Ο Σοφός Από Τα Λάθη Των ΄Αλλων.!!!"

brasidas12
15-08-2012, 09:22
Θείος της γυναίκας μου,τρελός με τις μηχανές,ειχε γυρίσει όλον τον κόσμο στην κυριολεξία σε 2ροδες.Παντα με κράνος κ εξωπλισμο ακόμα κ μεχρι την γωνία.μια φορά είπε να παει μια πολυ κοντινή απόσταση χωρίς το κράνος κ πως την έπαθε;;;σταματημενος στο φανάρι κηφισιας κ Αλεξάνδρας παει να περάσει ένας πιτσιρικάς ανάμεσα του φουριοζος,τον βρισκει κ όπως πέφτει χτυπά το κεφάλι του στο πεζοδρόμιο κ παει ο θείος


Sent from Me using Tapatalk

Gemat
15-08-2012, 14:45
Να υποθέσω ότι κάνεις χιούμορ;!



....οχι :o

ortho
15-08-2012, 22:44
....οχι :o
:u60:

geo69
15-08-2012, 23:06
....οχι :o

Ντροπή σου. Και αν το κάνεις και ρισκάρεις την δική σου ζωή και την δική μας οικονομία, μην το λες και παρασύρεις και άλλους. Εδώ γίνεται προσπάθεια από το αδιάφορο κράτος για το κράνος και τις ζώνες. Και εσύ μας λες τις μπαρούφες σου;;;:cr14:
Δεν καταλαβαίνεις οτι σε διαβάζουν και νεαροί;;;;

adventure
15-08-2012, 23:10
Πολύ καλό ποστ για να μην ξεχνιόμαστε.

:ye02: :ye02: :ye33:

paramedic
15-08-2012, 23:58
....οχι :o
Εφόσον δεν τρέχεις κάνε σε παρακαλώ το παρακάτω τέστ. Στάσου όρθιος και βάλε τα χέρια κολλητά σαν να στέκεσαι προσοχή. Επειτά πέσε μπροστά η καλύτερα πίσω σε τσιμέντο ή σε δρόμο χωρίς να βάλεις χέρια ή σώμα για να μετριάσεις την πτώση σου. Πέσε και χτύπα με το κεφάλι σου. Αυτό ονομάζεται "πτώση εξ ιδίου ύψους" και αν δεν κάνω λάθος μεταφράζεται περίπου σε 30-35 χιλ την ώρα.
Θα ζήσεις λογικά(αν πέσεις μπροστά γιατί αν πέσεις πίσω δύσκολο) αλλά πιθανότατα να μην γράψεις εδώ την εμπειρία σου γιατί ή φυτό θα έχεις μείνει ή τετραπληγικός.
Για πές θα το κάνεις το τέστ??? Αν είσαι ελάχιστα μυαλωμένος δε νομίζω φίλε μου.

Gemat
16-08-2012, 00:16
Εφόσον δεν τρέχεις κάνε σε παρακαλώ το παρακάτω τέστ. Στάσου όρθιος και βάλε τα χέρια κολλητά σαν να στέκεσαι προσοχή. Επειτά πέσε μπροστά η καλύτερα πίσω σε τσιμέντο ή σε δρόμο χωρίς να βάλεις χέρια ή σώμα για να μετριάσεις την πτώση σου. Πέσε και χτύπα με το κεφάλι σου. Αυτό ονομάζεται "πτώση εξ ιδίου ύψους" και αν δεν κάνω λάθος μεταφράζεται περίπου σε 30-35 χιλ την ώρα.
Θα ζήσεις λογικά(αν πέσεις μπροστά γιατί αν πέσεις πίσω δύσκολο) αλλά πιθανότατα να μην γράψεις εδώ την εμπειρία σου γιατί ή φυτό θα έχεις μείνει ή τετραπληγικός.
Για πές θα το κάνεις το τέστ??? Αν είσαι ελάχιστα μυαλωμένος δε νομίζω φίλε μου.

Οχι, ευχαριστω αλλα δεν θα το κανω το τεστ...

Με την ιδια λογικη δεν θα επρεπε να ανεβοκατεβαινω σκαλες, να κανω σπορ, να διασχιζω πεζος τις διαβασεις και τελος παντων να κανω οτιδηποτε εμπεριεχει ρισκο τραυματισμου...

Η κακη στιγμη μπορει να βρει οπουδηποτε, ακομη και απο μια γλαστρα που πεφτει απο το μπαλκονι. Δεν προκειται λοιπον να περπατω με κρανος για την πιθανοτητα αυτη.

Επισης πιστευω οτι σε πολλους αρεσει η οδηγηση χωρις κρανος και ας μη το παραδεχονται...

...οσο αφορα αυτο που διαβασα πιο πανω για το κοστος στο δημοσιο για τη περιθαλψη των τραυματιων, εχω την αποψη οτι ειναι μηδαμηνο σε σχεση με το κοστος των προβληματων υγειας των καπνιστων. Δεν ειδα ομως κανενα σπουδαιο ζηλο απο το κρατος να απαγορευσει το καπνισμα...

Gemat
16-08-2012, 00:23
Ντροπή σου. Και αν το κάνεις και ρισκάρεις την δική σου ζωή και την δική μας οικονομία, μην το λες και παρασύρεις και άλλους. Εδώ γίνεται προσπάθεια από το αδιάφορο κράτος για το κράνος και τις ζώνες. Και εσύ μας λες τις μπαρούφες σου;;;:cr14:
Δεν καταλαβαίνεις οτι σε διαβάζουν και νεαροί;;;;

πρεπει να ντρεπομαι που εχω διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου?

η μηπως πρεπει να αναπαραγω τη στερεοτυπη "politicaly correct" θεση του κρατους "σου" επειδη μας διαβαζουν και νεαροι ?

...το δε υφος σου προτιμω να μη το σχολιασω.

paramedic
16-08-2012, 00:28
Οχι, ευχαριστω αλλα δεν θα το κανω το τεστ...

Με την ιδια λογικα δεν θα επρεπε να ανεβοκατεβαινω σκαλες, να κανω σπορ, να διασχιζω πεζος τις διαβασεις και τελος παντων να κανω οτιδηποτε εμπεριεχει ρισκο τραυματισμου...

Η κακη στιγμη μπορει να βρει οπουδηποτε, ακομη και απο μια γλαστρα που πεφτει απο το μπαλκονι. Δεν προκειται λοιπον να περπατω με κρανος για την πιθανοτητα αυτη.

Επισης πιστευω οτι σε πολλους αρεσει η οδηγηση χωρις κρανος και ας μη το παραδεχονται...

...οσο αφορα αυτο που διαβασα πιο πανω για το κοστος στο δημοσιο για τη περιθαλψη των τραυματιων, εχω την αποψη οτι ειναι μηδαμηνο σε σχεση με το κοστος των προβληματων υγειας των καπνιστων. Δεν ειδα ομως κανενα σπουδαιο ζηλο απο το κρατος να απαγορευσει το καπνισμα...

Δεν είναι το ίδιο γιατί η κακή στιγμή μπορεί πράγματι να συμβεί ενω η στιγμή με το ατύχημα μπορεί να αποφευχθεί με τα κατάλληλα μέτρα φίλε μου. Είμαι παθών και ξέρω οτι ο εξοπλισμός σώζει οταν συμβεί η κακιά στιγμή. Γιατί να μην προλάβεις κάτι εφόσον υπάρχει τρόπος και μάλιστα έυκολος?

Οσον αφορά το κόστος για την περίθαλψη των τραυματιών να μου επιτρέψεις να σου πω οτι είναι τεράστιο μιας και το γνωρίζω πολύ καλά λόγω επαγγέλματος.
Μακάρι να μη σου χρειαστεί ποτέ ο εξοπλισμός φίλε μου αλλά καλύτερα ξανασκέψου του για δικό σου καλό.

Gemat
16-08-2012, 00:36
Δεν είναι το ίδιο γιατί η κακή στιγμή μπορεί πράγματι να συμβεί ενω η στιγμή με το ατύχημα μπορεί να αποφευχθεί με τα κατάλληλα μέτρα φίλε μου. Είμαι παθών και ξέρω οτι ο εξοπλισμός σώζει οταν συμβεί η κακιά στιγμή. Γιατί να μην προλάβεις κάτι εφόσον υπάρχει τρόπος και μάλιστα έυκολος?

Οσον αφορά το κόστος για την περίθαλψη των τραυματιών να μου επιτρέψεις να σου πω οτι είναι τεράστιο μιας και το γνωρίζω πολύ καλά λόγω επαγγέλματος.
Μακάρι να μη σου χρειαστεί ποτέ ο εξοπλισμός φίλε μου αλλά καλύτερα ξανασκέψου του για δικό σου καλό.


Ξεκαθαριζω οτι συμφωνω απολυτως με το οτι το κρανος και ο καλος εξοπλισμος μπορει να σε σωσει απο ενα ατυχημα.
Ο αντιλογος μου βρισκεται στην ευχαριστηση της βολτας χωρις το κρανος (που εντελει ειναι υποκειμενικη) σε σχεση με το ρισκο του ατυχηματος.

...και κουβεντα να γινεται, αλλα το ψηλο ποσοστο των καπνιστων που θα παθουν καρκινο ή θα εχουν αναπνευστικα - καρδιακα κλπ προβληματα και θα πρεπει να πληρωθουν απο τα ταμεια, σε μια κοινωνια που οι μισοι ανθρωποι ειναι καπνιστες, ειναι συγκρισιμο με τους δικυκλιστες που θα τραυματιστουν ελλειψη κρανους ?????

paramedic
16-08-2012, 00:40
Ξεκαθαριζω οτι συμφωνω απολυτως με το οτι το κρανος και ο καλος εξοπλισμος μπορει να σε σωσει απο ενα ατυχημα.
Ο αντιλογος μου βρισκεται στην ευχαριστηση της βολτας χωρις το κρανος (που εντελει ειναι υποκειμενικη) σε σχεση με το ρισκο του ατυχηματος.

...και κουβεντα να γινεται, αλλα το ψηλο ποσοστο των καπνιστων που θα παθουν καρκινο ή θα εχουν αναπνευστικα - καρδιακα κλπ προβληματα και θα πρεπει να πληρωθουν απο τα ταμεια, σε μια κοινωνια που οι μισοι ανθρωποι ειναι καπνιστες, ειναι συγκρισιμο με τους δικυκλιστες που θα τραυματιστουν ελλειψη κρανους ?????

Είναι όντως υποκειμενική μιας και εγώ για παράδειγμα χωρίς κράνος θα αισθανόμουν ανασφάλεια συνέχεια και δεν θα ευχαριστιόμουν την οδήγηση.

Εχεις δίκιο για το κάπνισμα και αυτα που προκαλεί δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη με τους τραυματισμούς.

Gemat
16-08-2012, 00:45
Είναι όντως υποκειμενική μιας και εγώ για παράδειγμα χωρίς κράνος θα αισθανόμουν ανασφάλεια συνέχεια και δεν θα ευχαριστιόμουν την οδήγηση.

Εχεις δίκιο για το κάπνισα και αυτα που προκαλεί δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη με τους τραυματισμούς.

...εχω ακριβως την ιδια ανασφαλεια οταν οδηγω σε μεγαλες πολεις και σε εθνικες οδους και φορω παντα κρανος σε αυτες τις περιπτωσεις. Οταν ομως σκεπτομαι οτι για να βγω σε αργο επαρχιακο δικτυο το απογευμα για βολτιτσα θα πρεπει να εχω τον κουβα στο κεφαλι μου, μου περνα η ορεξη....

paramedic
16-08-2012, 00:52
Ισως ενα εντουρο κράνος να ήταν μια καλή λύση για σένα αρκεί να το θές βέβαια. Σωστή προστασία και ανοιχτό οσο δεν πάει άλλο.

Gemat
16-08-2012, 01:04
Ισως ενα εντουρο κράνος να ήταν μια καλή λύση για σένα αρκεί να το θές βέβαια. Σωστή προστασία και ανοιχτό οσο δεν πάει άλλο.

χρησιμοποιω κατι σαν αυτο...

FACTORY PRICE - DOT ECE Motorcycle Open Face Half Leather Helmet & Visor Goggles | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/170889359486?ru=http%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fsch%2Fi.html%3F_sacat%3D0%26_nkw%3D170889359486%26_rdc%3D1)

Σουπερ ανοιχτο και απολυτη καλυψη απο τα προστιμα της τροχαιας....δεν τρεφω βεβαια ψευδεσθησεις οτι θα μου γλυτωσει το κεφαλι...

klagenfurt
16-08-2012, 09:45
ολοι εχουν δικιο,
ολες οι αποψεις εχουν την ορθοτητα σκεψεις,
εγω παλαιοτερα δεν φορουσα ποτε κρανος...,
τωρα απορω πως οδηγουν καποιοι χωρις κρανος...,
ειναι αληθεια οτι πολες φορες δεν παω μικροβολτα,
επειδη βαριεμαι να φοραω τον κουβα μεσα στη ζεστη...,
ομως τωρα που περασαν τα χρονια,
κοιμαμαι με το κρανος...,
παντως ειμαι σιγουρος , οτι πιο πολυ κοστισουν στην οικονομια
οι καπνιστες και οι παθητικοι καπνιστες,
καθως και οι πινοντες αλκοολ, αλλα εκει δεν γινεται καμια προσπαθεια προστασιας ουτε των παθητικων...
παντως ειναι δικαιωμα του καθενος να σπασει το κεφαλι του,
οπως του αρεσει,
ομως δεν εχει κανενας δικαιωμα κανεις να χαλαει τα πνευμονια μου
και των παιδιων μου καπνιζοντας σε κλειστους χωρους...

nordkapp
16-08-2012, 10:17
Στην Ελλάδα σε αντίθεση με άλλες χώρες οι αστυνομικοί λειτουργούν ανάλογα με τις εντολές που έχουν και όχι με την ορθή επιβολή του νόμου. Στην προκειμένη περίπτωση τις εντολές τις δίνει η κυβέρνηση. Όταν η κυβέρνηση καταλάβει ότι το θέμα οδική ασφάλεια είναι πρωτεύων τότε θα δώσει και την γραμμή να γράφουν οι αστυνομικοί τα πάντα(δεν νομίζω ότι το κράνος είναι η μοναδική παράβαση σε αυτή την χώρα). Εφόσον δεν υπάρχει αυτή η γραμμή από πάνω, κανένας διευθυντής δεν πρόκειται από μόνος του να πάρει αυτή την ευθύνη. Σκεφτείτε ότι αν αρχίσει να επιβάλλεται ο νόμος όπως πρέπει μπορεί να πέσει και η κυβέρνηση. Θα είναι κάτι που σε πολλούς δεν θα αρέσει...έτσι έχουμε μάθει. Γενικά εδώ που έχει φτάσει το πράγμα για να γίνει κάτι τέτοιο θέλει πολλά @ρχίδι@ για να πάρει κάποιος την απόφαση. Τέλος γνωρίζω άτομο προσωπικά που ήταν στην τροχαία και τον έδιωξαν γιατί έγραφε πολύ (έκανε την δουλειά του απλά). ο λόγος κάποια πολιτικά πρόσωπα δεν το θέλαν αυτό...τι να πεις..
Ισως αν γινοταν καποιο ατυχημα σε συγγενικο πολιτικο προσωπο να αναθεωρησουνε αλλα υπαρχει τοση διαφθορα που δεν πιστευω οτι θα αλλαζε παλι κατι!

ortho
16-08-2012, 14:13
Τελικά το θέμα είναι το κράνος ή το κάπνισμα;!

Κι επειδή εγώ καπνίζω κι ίσως κάποια στιγμή με σκοτώσει ο καρκίνος, πρέπει κάποιος άλλος να μη φορά κράνος; Η να μη φορά ζώνη στο αυτοκίνητο;

Εχει δει κάποιος χυμένο μάτι με το μισό κρανίο σπασμένο επειδή δεν είχε φορεθεί ζώνη; και μάλιστα στο πίσω κάθισμα... μην τα κάνουμε όλα αχταρμά.

Λυπάμαι αλλά εγώ πιστεύω ότι δε χωράνε στο ίδο τσουκάλι....

klagenfurt
16-08-2012, 15:14
Τελικά το θέμα είναι το κράνος ή το κάπνισμα;!

Κι επειδή εγώ καπνίζω κι ίσως κάποια στιγμή με σκοτώσει ο καρκίνος, πρέπει κάποιος άλλος να μη φορά κράνος; Η να μη φορά ζώνη στο αυτοκίνητο;

Εχει δει κάποιος χυμένο μάτι με το μισό κρανίο σπασμένο επειδή δεν είχε φορεθεί ζώνη; και μάλιστα στο πίσω κάθισμα... μην τα κάνουμε όλα αχταρμά.

Λυπάμαι αλλά εγώ πιστεύω ότι δε χωράνε στο ίδο τσουκάλι....


δικιο εχεις
και οπως ξερεις σεβομαι παντα τις αποψεις σου,
αλλα σταματα να καπνιζεις,
μπας και βαλει και ο αλλος κρανος...

:sm7:

ortho
16-08-2012, 15:32
δικιο εχεις
και οπως ξερεις σεβομαι παντα τις αποψεις σου,
αλλα σταματα να καπνιζεις,
μπας και βαλει και ο αλλος κρανος...

:sm7:


Α όχι!

Θα βγάλω εγώ το κράνος άμα αρχίσει ο Gemat τα σέρτικα!!!!:sm2::sm2:

alx_k
16-08-2012, 17:53
http://img857.imageshack.us/img857/6165/89523057.jpg

paramedic
16-08-2012, 18:18
Να σας βάλω εγώ ρε αληθινές φωτογραφίες απο εγκεφαλο να τρέχει εξω απο το κρανίο για να δείτε πως είναι στην πραγματικότητα?? Εγω θα τις τραβήξω δεν θα τις βρώ στο ιντερνετ. Μακάρι να μπορούσα να σας μεταφέρω και την μυρωδιά του εγκεφάλου που είναι "σούπα" για να μην ξαναφάτε ποτέ στην ζωή σας αλλά δεν είναι δυνατόν.
Εννοείται οτι ποτέ δεν θα έβαζα τις φωτό που είπα αλλά θα ήταν καλό μάθημα για πολλούς μια τέτοια εμπειρία.

gsmaniac
16-08-2012, 19:01
Να σας βάλω εγώ ρε αληθινές φωτογραφίες απο εγκεφαλο να τρέχει εξω απο το κρανίο για να δείτε πως είναι στην πραγματικότητα?? Εγω θα τις τραβήξω δεν θα τις βρώ στο ιντερνετ. Μακάρι να μπορούσα να σας μεταφέρω και την μυρωδιά του εγκεφάλου που είναι "σούπα" για να μην ξαναφάτε ποτέ στην ζωή σας αλλά δεν είναι δυνατόν.
Εννοείται οτι ποτέ δεν θα έβαζα τις φωτό που είπα αλλά θα ήταν καλό μάθημα για πολλούς μια τέτοια εμπειρία.


για ξεκινα να βαζεις φωτο........................και μετα θα βαζω απο την δικια μου δουλεια, που εχει δεσει η σουπα:cool:

BOXER
16-08-2012, 19:31
Ρε δεν μας χεζετε και οι δυο σας με τις... σούπες σας :rolleyes: :D!!!

Αει στο καλό πια!!!

ortho
16-08-2012, 21:58
Ρε δεν μας χεζετε και οι δυο σας με τις... σούπες σας :rolleyes: :D!!!

Αει στο καλό πια!!!
Εσύ φρέσκιε μπαμπά μην ξανοίγεσαι!!!!:ha16::ha16::ha16:

Aggelos-Syros
17-08-2012, 07:30
:ye02::ye02:

BOXER
17-08-2012, 17:46
Εσύ φρέσκιε μπαμπά μην ξανοίγεσαι!!!!:ha16::ha16::ha16:

Ε μα, ωραία κουβέντα πιάσαμε :D :D!!!

GregoryA
19-08-2012, 11:54
Κανενας ουτε και ο Gemat αμφισβητεί την ζωτική χρησιμότητα τους κράνους, αυτό ειναι δεδομένο!!
Του στερούν ομως το δικαίωμα να κάνει μια βολτίτσα το καλοκαίρι εντος οριων, να του χτυπήσει λίγο ο αερας το κεφάλι να ηρεμήσει να χαλαρώσει. και να ρισκάρει απο μόνος του την ζωή του χωρίς να βλάψει καποιον παρα μόνο τον εαυτό του. Αυτό ομως του το στερούν λυσσαλέα!!!!!
Αλλά δεν στερούν από τον ιδιο και εκατομμύρια άλλους το δικαίωμα να αναπνέουν ΚΑΘΑΡΟ αερα σε όλους τους κλειστούς χώρους δεκαετίες τώρα γιατι το κράτος και πολλοί <<Ελληνες ανθρωποι>> δεν ΓΟΥΣΤΑΡΑΝ να εφαρμόσουν τον νόμο, τον αυτονόητο νομο που ισχύει χρονια τώρα σχεδόν σε όλη τη γή. Ξερετε πόσοι πεθαίνουν από το ενεργητικό και παθητικό κάπνισμα κάθε χρόνο? Περίπου 3.000 θανατοι καθε χρονο (ενηλικες και ανηλικοι)προέρχονται από παθητικό κάπνισμα και αποτελούν τα 3/4 των θανάτων από κάπνισμα στην Ελλάδα μόνο.
Αλλά δεν στερούν από τον ιδιο και εκατομμύρια άλλους το δικαίωμα να εχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και α οδηγούνται ταχύτερα στο θάνατο γιατι οι Τζοχατζοπουλοι δεν αφησαν τιποτα ορθιο!!!!!
Αλλά δεν στερούν από τον ιδιο και εκατομμύρια άλλους δικαιωματα ΖΩΗΣ σε πολλούς τομείς που ολοι λίγο πολλοί γνωρίζετε. Δεν αρνείται κανείς οτι το κράνος, η ζώνη, οι προτεραιοτητες στις διαβάσεις πεζών, στα στοπ, κλπ σωζουν ανθρωπινες ζωές, το ξέρει ο καθένας!!!!!!
Στα αλλα κράτη εχουν φροντίσει εδω και δεκαετίες τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ !!!!! Μεσα σε όλα τα αυτονόητα ειναι και η χρήση κράνους, ομως δεν μπορείς να επιβάλλεις αναγκαστικά μέτρα για την προστασία της ζωής μου ενω με σκοτώνουν κάθε μέρα σε αλλους τομείς επειδή ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ η ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να με προστατεύσεις!!!
Ολα τα παραπάνω δεν αποτελούν δικαιολογία για την μη χρήση κράνους απλά <δικαιολογούν> την επιθυμία του καθε Gemat να <απολαμβάνει> κάτι με κίνδυνο της ζωής του χωρις να ενοχλεί κάποιον.
Ποιος δεν θελει μια μικρή βολτίτσα παραθαλάσσια, να σου χαιδεύει το καλοκαιρινό αεράκι το κεφάλι, πολλοί και γω επίσης!!!!

Arkas
19-08-2012, 12:01
Μην μπερδεύουμε ανόμοια πράγματα !

Η χρήση του κράνους,
είναι ζωτική και επιβεβλημένη !

Δεν τίθεται θέμα προσέγγισης, διαφωνίας, ή παρερμηνείας !

.

Δήμος
19-08-2012, 14:10
Μην μπερδεύουμε ανόμοια πράγματα !

Η χρήση του κράνους,
είναι ζωτική και επιβεβλημένη !

Δεν τίθεται θέμα προσέγγισης, διαφωνίας, ή παρερμηνείας !

.

Μεστός και περιεκτικός!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

ortho
19-08-2012, 14:48
Μιά απλά ανέξοδη κουβέντα για άλλη μιά φορά.....

Οποιος θέλει ας κυκλοφορεί χωρίς κράνος.... καλό όμως είναι να έχει ιδιωτική ασφάλιση....

Ευτυχώς ο γιός μου είναι μικρός και δε μπορεί να διαβάσει ακόμη ότι κάποιοι θέλουν να τους χτυπάει το αεράκι το πρόσωπο, οπότε το κράνος στον αγκώνα ή το βαλιτσάκι. Το μπαμπά του θα τον βλέπει πάντα με κράνος, ώστε αν κάποια στιγμή καβαλήσει μηχανή να κάνει το ίδιο. Οπως κι εγώ όταν ήμουν πιτσιρίκι έβλεπα τους γονείς μου στο αμάξι να φορούν πάντα ζώνη και μου έγινε βίωμα, πριν βάλω μπροστά τον κινητήρα έχω βάλει τη ζώνη....

GregoryA
19-08-2012, 17:35
Μιά απλά ανέξοδη κουβέντα για άλλη μιά φορά.....

Οποιος θέλει ας κυκλοφορεί χωρίς κράνος.... καλό όμως είναι να έχει ιδιωτική ασφάλιση....

Ευτυχώς ο γιός μου είναι μικρός και δε μπορεί να διαβάσει ακόμη ότι κάποιοι θέλουν να τους χτυπάει το αεράκι το πρόσωπο, οπότε το κράνος στον αγκώνα ή το βαλιτσάκι. Το μπαμπά του θα τον βλέπει πάντα με κράνος, ώστε αν κάποια στιγμή καβαλήσει μηχανή να κάνει το ίδιο. Οπως κι εγώ όταν ήμουν πιτσιρίκι έβλεπα τους γονείς μου στο αμάξι να φορούν πάντα ζώνη και μου έγινε βίωμα, πριν βάλω μπροστά τον κινητήρα έχω βάλει τη ζώνη....

Πολύ σωστός και συμφωνώ απόλυτα, αλλα ολοι μας κάνουμε μοκο οταν πηγαίνουμε με τα παιδιά μας (και εγω μαζί) στις ταβέρνες και καφε που ντουμανιάζουν οι Ελληνες πολίτες και δηλητηριαζουν τα παιδιά μας!!!!!
Ολες οι απόψεις και κουβεντες κάτι αφήνουν και τις λέμε για προβληματισμό και να βγει κάτι θετικό !!!!

ortho
19-08-2012, 18:01
Πολύ σωστός και συμφωνώ απόλυτα, αλλα ολοι μας κάνουμε μοκο οταν πηγαίνουμε με τα παιδιά μας (και εγω μαζί) στις ταβέρνες και καφε που ντουμανιάζουν οι Ελληνες πολίτες και δηλητηριαζουν τα παιδιά μας!!!!!
Ολες οι απόψεις και κουβεντες κάτι αφήνουν και τις λέμε για προβληματισμό και να βγει κάτι θετικό !!!!


Καμία διαφωνία σε αυτό. Εγώ είμαι και καπνιστής, αλλά πριν ακόμη γεννηθεί το μωρό σταμάτησα να καπνίζω στο αυτοκίνητο και μέσα στο σπίτι. Κι όπως λες αποφεύγω τους κλειστούς χώρους.
Θέλει πολύ χρόνο για να αλλάξει μιά κακή νοοτροπία, δε γίνεται από τη μιά μέρα στην άλλη, δυστυχώς.
Το κράνος όμως στην μοτό είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.

alx_k
28-09-2012, 17:37
http://imageshack.us/a/img707/219/zhelmet.jpg

alx_k
22-10-2012, 19:08
Τι και αν έπιασαν τα πρώτα κρύα...

Κανείς δε λέει να το βάλει καλά στο κεφάλι του...

Γι' αυτό και 'γω...

http://imageshack.us/a/img89/457/1in3ridersresizewp.jpg

Arkas
22-10-2012, 20:55
:ye02::ye02::ye02:

Andreas_F800GS
22-10-2012, 21:20
Θείος της γυναίκας μου,τρελός με τις μηχανές,ειχε γυρίσει όλον τον κόσμο στην κυριολεξία σε 2ροδες.Παντα με κράνος κ εξωπλισμο ακόμα κ μεχρι την γωνία.μια φορά είπε να παει μια πολυ κοντινή απόσταση χωρίς το κράνος κ πως την έπαθε;;;σταματημενος στο φανάρι κηφισιας κ Αλεξάνδρας παει να περάσει ένας πιτσιρικάς ανάμεσα του φουριοζος,τον βρισκει κ όπως πέφτει χτυπά το κεφάλι του στο πεζοδρόμιο κ παει ο θείος


Sent from Me using Tapatalk

Γνωρίζω και εγώ περίπτωση που σταματημένος κάποιος με μηχανή, έχασε την ισορροπία του, έπεσε στο πλάι, χτύπησε κεφάλι (χωρίς κράνος) και... γεια σας :(

Όποιος θέλει ας μην φοράει κράνος. Είναι δικαίωμά του. Αν δεν τον νοιάζει ο εαυτός του, ας σκεφτεί τους γονείς του, την οικογένειά του, τα παιδιά του, τους φίλους του (κάτι από όλα αυτά τέλος πάντων) που θα μείνουν πίσω και θα γράφουν όπως εγώ τώρα. Κρίμα δεν είναι?

Προσωπικά εγώ είμαι πάντα με κράνος, μπουφάν, γάντια και παπούτσια (μπότες ή κοντό με προστασίες). Τώρα μάλιστα αγόρασα και παντελόνι και θα το φοράω κάθε μέρα, γιατί η Κατεχάκη που διασχίζω κάθε μέρα για να πάω στη δουλειά, δεν αστειεύεται!

NLS
22-10-2012, 22:00
Γνωρίζω και εγώ περίπτωση που σταματημένος κάποιος με μηχανή, έχασε την ισορροπία του, έπεσε στο πλάι, χτύπησε κεφάλι (χωρίς κράνος) και... γεια σας :(

Όποιος θέλει ας μην φοράει κράνος. Είναι δικαίωμά του. Αν δεν τον νοιάζει ο εαυτός του, ας σκεφτεί τους γονείς του, την οικογένειά του, τα παιδιά του, τους φίλους του (κάτι από όλα αυτά τέλος πάντων) που θα μείνουν πίσω και θα γράφουν όπως εγώ τώρα. Κρίμα δεν είναι?

Προσωπικά εγώ είμαι πάντα με κράνος, μπουφάν, γάντια και παπούτσια (μπότες ή κοντό με προστασίες). Τώρα μάλιστα αγόρασα και παντελόνι και θα το φοράω κάθε μέρα, γιατί η Κατεχάκη που διασχίζω κάθε μέρα για να πάω στη δουλειά, δεν αστειεύεται!

Η Κατεχάκη σίγουρα δεν αστειεύεται. Τώρα είναι καλύτερη, παλιότερα είχαμε νεκρούς μέρα παρά μέρα. Εγώ και ως τετράτροχος την έχω γευτεί με διάφορους όχι φυσιολογικούς τρόπους.

clear
23-10-2012, 16:37
Είναι αστεία η δικαιολογία ότι κάνεις κακό μόνο στον εαυτό σου.

Όταν η κόρη μου (γιός μου) θα περάσει απο το σημείο που θα έχεις ανοίξει το κεφάλι σου, η εικόνα θα της μείνει καρφωμένη στο μυαλό της - δε κάνεις κακό μόνο στον εαυτό σου. Και αυτό είναι το μικρότερο κακό που μπορείς να κάνεις σε κάποιον.
Δεν συζητάω καθόλου για αυτόν που θα έρχεται από το αντίθετο ρεύμα ή πίσω σου και πιθανόν να τον εμπλέξεις στο ατύχημά σου, ή το ασθενοφόρο, που θα στερήσεις από κάποιον που το χρειάζεται εκείνη τη στιγμή ή τα δικαστήρια και τα έξοδα που θα βάλεις και οποιονδήποτε κτυπησες ή τράκαρες στη χαλαρή σου βόλτα, αλλά εσύ δεν κατάφερες να επιβιώσεις και άλλα πολλά...

alx_k
23-10-2012, 17:43
Είναι αστεία η δικαιολογία ότι κάνεις κακό μόνο στον εαυτό σου.

Όταν η κόρη μου (γιός μου) θα περάσει απο το σημείο που θα έχεις ανοίξει το κεφάλι σου, η εικόνα θα της μείνει καρφωμένη στο μυαλό της - δε κάνεις κακό μόνο στον εαυτό σου. Και αυτό είναι το μικρότερο κακό που μπορείς να κάνεις σε κάποιον.
Δεν συζητάω καθόλου για αυτόν που θα έρχεται από το αντίθετο ρεύμα ή πίσω σου και πιθανόν να τον εμπλέξεις στο ατύχημά σου, ή το ασθενοφόρο, που θα στερήσεις από κάποιον που το χρειάζεται εκείνη τη στιγμή ή τα δικαστήρια και τα έξοδα που θα βάλεις και οποιονδήποτε κτυπησες ή τράκαρες στη χαλαρή σου βόλτα, αλλά εσύ δεν κατάφερες να επιβιώσεις και άλλα πολλά...

πολλά λαικ ! :ye02:

staga1200
23-10-2012, 17:44
Είναι αστεία η δικαιολογία ότι κάνεις κακό μόνο στον εαυτό σου.

Όταν η κόρη μου (γιός μου) θα περάσει απο το σημείο που θα έχεις ανοίξει το κεφάλι σου, η εικόνα θα της μείνει καρφωμένη στο μυαλό της - δε κάνεις κακό μόνο στον εαυτό σου. Και αυτό είναι το μικρότερο κακό που μπορείς να κάνεις σε κάποιον.
Δεν συζητάω καθόλου για αυτόν που θα έρχεται από το αντίθετο ρεύμα ή πίσω σου και πιθανόν να τον εμπλέξεις στο ατύχημά σου, ή το ασθενοφόρο, που θα στερήσεις από κάποιον που το χρειάζεται εκείνη τη στιγμή ή τα δικαστήρια και τα έξοδα που θα βάλεις και οποιονδήποτε κτυπησες ή τράκαρες στη χαλαρή σου βόλτα, αλλά εσύ δεν κατάφερες να επιβιώσεις και άλλα πολλά...
Πολύ σωστός ο Κλέαρχος !! :)

squad
23-10-2012, 23:25
ΚΡΑΝΟΣ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ!!

phoenix
29-10-2012, 11:11
:ye02::ye02::ye02::ye02::ye02::re25::re25::re25::re25::re25::re25:
και μπραβο!!!!!!!!!

alx_k
29-11-2012, 20:08
Πως γίνεται να πιστεύεις ότι ένας μάλλινος σκούφος μπορεί να σε προστατεύσει περισσότερο από ένα κράνος ?

Μα πόσο χαζό είναι αυτό?

:(

http://img812.imageshack.us/img812/5257/wearhelmet.jpg

AlexCorfu
25-01-2013, 21:14
Καλησπέρα και βέβαια ούτε συζήτηση για χωρίς κράνος οδήγηση !!! Αλλά μια ερώτηση απορία , αυτό το αθλητικό κράτος αφού κόπτονται τόσο για την υγεία μας ας κατεβάσει τον φόρο από τα κράνη και ας κλείσει τα φαράγγια λακκούβες που χάσουν σε όλους τους δρόμους όλης της Ελλάδας !!!

todor
25-01-2013, 22:23
μπούρδες....όλα αυτά που διαβάζω είναι μ@λ@κίες....πως γίνεται να πίνεις την φραπεδιά σου (το έχω δει πολλές φορές σε "παπιά",αλλά πλεον και σε μηχανή..),να μιλάς στο κινητό σου (χωρίς handsfree) και να καπνίζεις και το τσιγαράκι σου με κράνος?????για πείτε μου εξυπνάκηδες????αν είναι να πάω ας πάω "χορτάτος"...ΑΣΧΕΤΟΙ...το κράνος έχει το άνοιγμα μπροστά για να περνάει ο αγκώνας...και το πλαστικό του αυτό το διαφανές είναι για όταν πέσω από εκείνη την πλευρά να μη γρατσουνιστεί ο αγκώνας μου...ΞΕΝΕΡΩΤΟΙ....:mad::mad::mad:





(και φυσικά μιλάω ειρωνικά....)

VDR
25-01-2013, 23:21
Έχετε οδηγήσει με μακρύ μαλλί?Μπερδεύετε και άντε να το ξεμπλέξεις!..:D:D:D
Προσωπικά φοράω πάντα κράνος!Άσχετα σε όσα ατυχήματα είχα δεν είχε πάθει ούτε γρατζουνιά!Αν δεν φορούσα δηλαδή..μια χαρά!Ούτε γρατζουνιά!Όμως μία φορά ίσως χρειαστεί και άν δεν το φοράω...μπρρρ...ούτε να το σκέφτομαι..
Αφήστε τους μπατσ..λιδες να τραγουδάνε...και να νομίζουν οτι προσφέρουν με το φοροεισπρακτικό μέτρο των προστίμων...
ΦΟΡΑΜΕ κράνος για εμάς!
Οδηγούμε σύμφωνα με τον ΚΟΚ για εμάς!
Θέλουμε και αύριο να καβαλάμε..να ταξιδεύουμε..να νοιώθουμε..
Καλά χιλιόμετρα παίδες..;)

todor
25-01-2013, 23:27
Οδηγούμε σύμφωνα με τον ΚΟΚ για εμάς!


αυτό το κοκ εννοείς????
http://3.bp.blogspot.com/-QggjUzKV7DY/UIOce7C72yI/AAAAAAAAFTw/d7d07r4jbPc/s1600/008.JPG

γιατί τα πράγματα είναι πολύ απλά....ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΩ (είτε αυτοκίνητο είτε μηχανή) ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ... γατάκια

VDR
25-01-2013, 23:35
αυτό το κοκ εννοείς????
http://3.bp.blogspot.com/-QggjUzKV7DY/UIOce7C72yI/AAAAAAAAFTw/d7d07r4jbPc/s1600/008.JPG

γιατί τα πράγματα είναι πολύ απλά....ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΩ (είτε αυτοκίνητο είτε μηχανή) ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ... γατάκια

Χιούμορ να υποθέσω:wha13::wha13::wha13:
:sm7:

todor
25-01-2013, 23:48
Χιούμορ να υποθέσω:wha13::wha13::wha13:
:sm7:

ποτέ δεν αστειέυομαι με τα αγαπημένα μου γλυκά :mad::mad::mad:

αλλά ναι πλάκα κάνω :ye33:

nivo
26-01-2013, 00:57
αυτό το κοκ εννοείς????
http://3.bp.blogspot.com/-QggjUzKV7DY/UIOce7C72yI/AAAAAAAAFTw/d7d07r4jbPc/s1600/008.JPG

γιατί τα πράγματα είναι πολύ απλά....ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΩ (είτε αυτοκίνητο είτε μηχανή) ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ... γατάκια

Χιούμορ να υποθέσω:wha13::wha13::wha13:
:sm7:
τελικα το κοκ θα το φαει ενας η θα το μοιραστουμε ???:lo19::lo19:

VDR
26-01-2013, 01:08
τελικα το κοκ θα το φαει ενας η θα το μοιραστουμε ???:lo19::lo19:

Όλο δικό σας!..Προτιμώ τα μπακλαβαδάκια!..:lo19::lo19::sm3::lo19::lo19:

Μιχάλης 1988
26-01-2013, 01:40
Όλο δικό σας!..Προτιμώ τα μπακλαβαδάκια!..:lo19::lo19::sm3::lo19::lo19:

Και εγω!!!! :sm3:

alx_k
26-01-2013, 10:25
Επειδή κανείς δεν θέλει να γίνει έτσι....

http://img22.imageshack.us/img22/1701/superbadvertwearhelmet.jpg

Συμφωνώ απόλυτα με τον VDR όπως και με πολλούς από εδώ μέσα.

"ΦΟΡΑΜΕ κράνος για εμάς!
Οδηγούμε σύμφωνα με τον ΚΟΚ για εμάς!
Θέλουμε και αύριο να καβαλάμε..να ταξιδεύουμε..να νοιώθουμε.."

kostas-volos
26-01-2013, 13:33
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑΡΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ Η ΣΤΟΝ ΑΓΚΩΝΑ Η ΣΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΛΛΙ ΣΤΗΝ ΠΕΝΑ . ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΣ . ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΟΔΗΓΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΖΩΝΗ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΕΠΛΙΖΟΝΤΑΣ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΖΩΗ . ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ 'ΦΕΥΓΕΙ' ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΣΕ ΚΡΑΝΟΣ Η ΖΩΝΗ. ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΜΕΙΡΕΙΕΣ............ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ .....

konstantinos
26-01-2013, 21:25
με εχει πετυχει πετρα απο διερχομενο αυτοκινητο και ηταν και στην μυτιληνη , φυσικα φορουσα κρανος και απλος μονο τρομαξα .Νεύρα ε να μην πω τα κανα πανω μου .
Στην επαρχια ειδικα το καλοκαιρι που υπαρχουν καθε ειδους πεταμενα ζωιφια το κρανος επιβαλεται και επιβαλεται καθε φορα που ανεβαινει καποιος απο εμας στην σελα της μηχανης του

omorfantras
28-01-2013, 17:40
Έχετε οδηγήσει με μακρύ μαλλί?Μπερδεύετε και άντε να το ξεμπλέξεις!..:D:D:D
Προσωπικά φοράω πάντα κράνος!Άσχετα σε όσα ατυχήματα είχα δεν είχε πάθει ούτε γρατζουνιά!Αν δεν φορούσα δηλαδή..μια χαρά!Ούτε γρατζουνιά!Όμως μία φορά ίσως χρειαστεί και άν δεν το φοράω...μπρρρ...ούτε να το σκέφτομαι..
Αφήστε τους μπατσ..λιδες να τραγουδάνε...και να νομίζουν οτι προσφέρουν με το φοροεισπρακτικό μέτρο των προστίμων...
ΦΟΡΑΜΕ κράνος για εμάς!
Οδηγούμε σύμφωνα με τον ΚΟΚ για εμάς!
Θέλουμε και αύριο να καβαλάμε..να ταξιδεύουμε..να νοιώθουμε..
Καλά χιλιόμετρα παίδες..;)


Σωστός!!!!!!!!!!!:re25::re25::re25::re25::re25::re25:

alexat
04-02-2013, 02:11
.....
ΦΟΡΑΜΕ κράνος για εμάς!
Οδηγούμε σύμφωνα με τον ΚΟΚ για εμάς!
Θέλουμε και αύριο να καβαλάμε..να ταξιδεύουμε..να νοιώθουμε..


Σωστός!

...μήπως να το κάνουμε μπλουζάκι..? Λέω εγώ...

alx_k
04-02-2013, 09:24
Σωστός!

...μήπως να το κάνουμε μπλουζάκι..? Λέω εγώ...

Αυτη η ιδεα με βρισκει απολυτως συμφωνο! Ειμαι μεσα στο να το προχωρησουμε.

Sent from my E10i

J.T.R
04-02-2013, 14:47
Μάρτιος του 1998... οδηγούσα από την Καρδίτσα (όπου μένω) ,για την Λάρισα.

Έξω από την Ιτέα πετάχτηκε από την δεξιά μεριά του δρόμου ένα αγροτικό αυτοκίνητο μέσα από τα χωράφια για να περάσει απέναντι:mad: σε άλλα χωράφια... με εμβόλισε κανονικότατα:mad:
Έφυγα με πολλαπλό σάλτο προς τα εμπρός και έσκασα στην άσφαλτο...με το κεφάλι..

Το ARAI με έσωσε :)

ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ:ye28::ye28:

todor
04-02-2013, 18:52
Αυτη η ιδεα με βρισκει απολυτως συμφωνο! Ειμαι μεσα στο να το προχωρησουμε.

Sent from my E10i

και εγώ μέσα...σιγά μην έχανα ευκαιρία :ye33:

VDR
04-02-2013, 21:08
Σωστός!

...μήπως να το κάνουμε μπλουζάκι..? Λέω εγώ...

Και εγώ μέσα στην ιδέα για τα μπλουζάκια!:ye03:

alx_k
04-02-2013, 21:33
Θα επανέλθω με πρόταση για το μπλουζάκι σε κάνα δυο μέρες.

Όποιος άλλος θεωρεί ότι έχει κάποια πρόταση ας την καταθέσει. ;)

todor
04-02-2013, 21:50
θα μπορούσε να γίνει ολόκληρη σειρά με τις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει σχετικές με το θέμα Αλέξανδρε..ειδικά αυτή με το αυγό χαλαρά θα την φορούσα όλη την ώρα...αν μπορεί να γίνει στάμπα είμαι με τα 1000 μέσα

(και από κάτω να γράφει κάτι του στυλ το κράνος είναι για το κεφάλι μας και όχι για τον αγκώνα....η κάτι τέτοιο)

kelas22
06-02-2013, 21:15
Πριν 4,5 χρονια γυρνοντας βραδυ σπιτι (ξημερονοντας Αγια Παρασκευη) με το καινουριο μου τοτε Hornet 600...και Εννοειτε οτι ποτε μα ποτε δε φορουσα κρανος γιατι, εκτος απ το οτι χαλαει το μαλλι, οταν φορας κρανος, οι υπολοιποι που δε φοραν σε κοιταν σαν εξωγηινο και σε κοροϊδευουν κιολας...λες σιγα μη βαλω...Εγω ειμαι οδηγαρα δε τη παταω, μια χαλαρη βολτα θα κανω...Ελα ομως που μου κοψε το δρομο εμενα την οδηγαρα ενα αμαξακι (50 μετρα απ το σπιτι μου) και βρεθηκα σε κομα μεχρι την επομενη μερα, γιατι χτυπισα τη κεφαλα μου στην εξατμιση σταματιμενου αυτοκινητου και το αιμα ετρεχε ποταμι..ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ που εκαναν το θαυμα τους και στεκομαι στα ποδια μου!!!

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!!!!!!!!

Οσο για μερικους φιλους που θελουν να τους χτυπα το αερακι, τωρα τι να πω...Δεκτη η γνωμη τους και ευχομαι να μη φτασει ποτε η ωρα που θα μαθουν αναγκαστικα να φοραν κρανος οπως συνεβη σε μενα...Ευτυχως ειχα τη δευτερη ευκαιρια και καταλαβα ποσο χρησιμο ειναι!!!

pkaran
06-02-2013, 22:04
Πριν 4,5 χρονια γυρνοντας βραδυ σπιτι (ξημερονοντας Αγια Παρασκευη) με το καινουριο μου τοτε Hornet 600...και Εννοειτε οτι ποτε μα ποτε δε φορουσα κρανος γιατι, εκτος απ το οτι χαλαει το μαλλι, οταν φορας κρανος, οι υπολοιποι που δε φοραν σε κοιταν σαν εξωγηινο και σε κοροϊδευουν κιολας...λες σιγα μη βαλω...Εγω ειμαι οδηγαρα δε τη παταω, μια χαλαρη βολτα θα κανω...Ελα ομως που μου κοψε το δρομο εμενα την οδηγαρα ενα αμαξακι (50 μετρα απ το σπιτι μου) και βρεθηκα σε κομα μεχρι την επομενη μερα, γιατι χτυπισα τη κεφαλα μου στην εξατμιση σταματιμενου αυτοκινητου και το αιμα ετρεχε ποταμι..ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ που εκαναν το θαυμα τους και στεκομαι στα ποδια μου!!!

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!!!!!!!!

Οσο για μερικους φιλους που θελουν να τους χτυπα το αερακι, τωρα τι να πω...Δεκτη η γνωμη τους και ευχομαι να μη φτασει ποτε η ωρα που θα μαθουν αναγκαστικα να φοραν κρανος οπως συνεβη σε μενα...Ευτυχως ειχα τη δευτερη ευκαιρια και καταλαβα ποσο χρησιμο ειναι!!!
Να είσαι πάντα καλά !! Διδακτικό το μήνυμα σου! :ye33::ye33:

alx_k
15-02-2013, 02:03
Οι πρώτες προτάσεις για το(τα) μπλουζάκια...

http://imageshack.us/a/img16/1491/wearahelmetmen01.jpg

http://imageshack.us/a/img41/618/wearahelmetwomen01.jpg

http://imageshack.us/a/img13/849/wearahelmetmen02.jpg

http://imageshack.us/a/img843/7606/wearahelmetwomen02.jpg

Τα χρώματα είναι ενδεικτικά. Στο τέλος θεωρώ πως θα υπάρχει πληθώρα χρωμάτων.

Οποιαδήποτε παρατήρηση, πρόταση, επισήμανση, δεκτή εννοείται ;)

Nordic
15-02-2013, 03:30
http://img854.imageshack.us/img854/7493/mosquitoc.jpg

todor
15-02-2013, 04:20
:ye36: και από τα 2 αντρικά...τα παραγγέλνω από τώρα!!!! πολύ ωραία είναι :ye33:

VDR
15-02-2013, 10:34
Και εγώ θέλω μπλουζάκια!Πότε?Πότε?
Προσοχή στα νούμερα..αυτή τη φορά;)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
15-02-2013, 11:10
Ωραια ειναι
κ για ωραιο δωρο...:ye33:

Kats-man 2
16-02-2013, 23:14
Παιδια πολυ ωραιο Θεμα.
Να βαλω κ εγω το λιθαρακι .μου.
Ειμαι γιατρος, την πρωτοχρονια επιβεβαιωσα τον εγκεφαλικο θανατο ενος μοτοσυκλετιστη9δοτη οργανων) που φοραγε παντα κρανος...... οπως ειπε η γυναικα του.
Εκεινη την ημερα απλα πηγε μεχρι τον φουρνο.....:hmmm::hmmm::hmmm:

alx_k
18-02-2013, 00:28
Παιδια πολυ ωραιο Θεμα.
Να βαλω κ εγω το λιθαρακι .μου.
Ειμαι γιατρος, την πρωτοχρονια επιβεβαιωσα τον εγκεφαλικο θανατο ενος μοτοσυκλετιστη9δοτη οργανων) που φοραγε παντα κρανος...... οπως ειπε η γυναικα του.
Εκεινη την ημερα απλα πηγε μεχρι τον φουρνο.....:hmmm::hmmm::hmmm:

:(

Astakos82
18-02-2013, 00:31
Οι πρώτες προτάσεις για το(τα) μπλουζάκια...

http://imageshack.us/a/img16/1491/wearahelmetmen01.jpg

http://imageshack.us/a/img41/618/wearahelmetwomen01.jpg

http://imageshack.us/a/img13/849/wearahelmetmen02.jpg

http://imageshack.us/a/img843/7606/wearahelmetwomen02.jpg

Τα χρώματα είναι ενδεικτικά. Στο τέλος θεωρώ πως θα υπάρχει πληθώρα χρωμάτων.

Οποιαδήποτε παρατήρηση, πρόταση, επισήμανση, δεκτή εννοείται ;)



:re25:

alx_k
18-02-2013, 00:38
Άλλο ένα σχέδιο, ίδιου στυλ αλλά για τους χωμάτινους φίλους....;)

http://imageshack.us/a/img15/1439/wearahelmetmen03.jpg

http://imageshack.us/a/img5/3648/wearahelmetwomen03.jpg

emlazo
19-02-2013, 15:41
Πάντα κράνος, Βάλτε το καλά στο κεφάλι σας

Μου έχει σώσει δυο φορές την ζωή.

Την πρώτη:
Σταματημένος στα φανάρια, λόγω ολισθηρότητας του δρόμου το αυτοκίνητο που ερχόταν πίσω μου ίσα που μ άγγιξε. Έπεσα στο πλάι και έσκασα στην κόψη του πεζοδρομίου. Απολογισμός σπασμένη αριστερή μανέτα, αριστερό φλας και ραγισμένο κράνος

Την δεύτερη:
Βρέθηκε κάτι στον δρόμο μου.......

Ένοιωσα ένα δυνατό τράνταγμα στην αρχή και στην συνέχεια κάτι μου τραβούσε το κεφάλι προς τα δεξιά.

Σταμάτησα για να δω τι έγινε.

Μια μισίνα ψαρέματος μήκους 30 μέτρων, μπερδεμένη σε δένδρο στην δεξιά πλευρά του δρόμου, γατζώθηκε, ευτυχώς, στην ζελατίνα και σύρθηκε πάνω μου από αριστερά προς τα δεξιά.

Έκανα πάνω από μισή ώρα να συνέλθω όταν είδα το κράνος μου
http://i1097.photobucket.com/albums/g345/emlazo/kranos/f.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g345/emlazo/kranos/l.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g345/emlazo/kranos/r.jpg

Κόντεψα να λιποθυμήσω, όταν μπαίνοντας στο γραφείο μου, με ρώτησαν οι συνεργάτες μου: Πως είναι έτσι το μπουφάν σου;.

Η μισίνα στο πέρασμα της είχε κάνει λουρίδες σχεδόν τα πάντα. Προστατευτικά όμων, μπλούζα, πουκάμισο. Την γλύτωσε μόνο το φανελάκι γιατί τελείωσε η μισίνα.

Το κράνος το κράτησα για να το δείχνω σ΄ αυτούς που τους αρέσει να οδηγούν χωρίς κράνος. Ούτε 10 μέτρα χωρίς αυτό.

emlazo
19-02-2013, 15:49
Εννοείται ότι θα πάρω μπλουζάκια για όλη την οικογένεια.

Παρατήρηση: Το σλόγκαν στην πλάτη θα μπορούσε να ήταν στα ελληνικά.

todor
19-02-2013, 19:10
Πάντα κράνος, Βάλτε το καλά στο κεφάλι σας

Μου έχει σώσει δυο φορές την ζωή.

Την πρώτη:
Σταματημένος στα φανάρια, λόγω ολισθηρότητας του δρόμου το αυτοκίνητο που ερχόταν πίσω μου ίσα που μ άγγιξε. Έπεσα στο πλάι και έσκασα στην κόψη του πεζοδρομίου. Απολογισμός σπασμένη αριστερή μανέτα, αριστερό φλας και ραγισμένο κράνος

Την δεύτερη:
Βρέθηκε κάτι στον δρόμο μου.......

Ένοιωσα ένα δυνατό τράνταγμα στην αρχή και στην συνέχεια κάτι μου τραβούσε το κεφάλι προς τα δεξιά.

Σταμάτησα για να δω τι έγινε.

Μια μισίνα ψαρέματος μήκους 30 μέτρων, μπερδεμένη σε δένδρο στην δεξιά πλευρά του δρόμου, γατζώθηκε, ευτυχώς, στην ζελατίνα και σύρθηκε πάνω μου από αριστερά προς τα δεξιά.

Έκανα πάνω από μισή ώρα να συνέλθω όταν είδα το κράνος μου
http://i1097.photobucket.com/albums/g345/emlazo/kranos/f.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g345/emlazo/kranos/l.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g345/emlazo/kranos/r.jpg

Κόντεψα να λιποθυμήσω, όταν μπαίνοντας στο γραφείο μου, με ρώτησαν οι συνεργάτες μου: Πως είναι έτσι το μπουφάν σου;.

Η μισίνα στο πέρασμα της είχε κάνει λουρίδες σχεδόν τα πάντα. Προστατευτικά όμων, μπλούζα, πουκάμισο. Την γλύτωσε μόνο το φανελάκι γιατί τελείωσε η μισίνα.

Το κράνος το κράτησα για να το δείχνω σ΄ αυτούς που τους αρέσει να οδηγούν χωρίς κράνος. Ούτε 10 μέτρα χωρίς αυτό.

:wo20::wo20::wo20::wo20::wo20::wo20: και δεν λιποθύμισες???ρε φίλε πραγματικά άγιο είχες!!!!!

todor
19-02-2013, 19:10
παραγγελία έδωσα???1 μαύρο και 1 κόκκινο (για αρχή από 1) σε xxl...από τώρα τα θέλω.... :ye33:

alexat
08-03-2013, 14:48
http://www.byehelmets.com/en/image/wallpaper/Donnabye_800x600.jpg

alexat
08-03-2013, 14:54
Αυτη η ιδεα με βρισκει απολυτως συμφωνο! Ειμαι μεσα στο να το προχωρησουμε.

Sent from my E10i


Το έκανες τελικά βρε θηρίο! Ωραία μπλουζάκια. Τα έχεις έτοιμα, παραγγέλνουμε?
Αν έβαζες κάπου και το ΦΟΡΑΜΕ κράνος για εμάς! Θέλουμε και αύριο να καβαλάμε..να ταξιδεύουμε..να νοιώθουμε.. ?

Μπράβο πάντως! Μακάρι να δωθούν πολλά. Μακάρι να μπορούσαμε να τα δίναμε και στα φανάρια σαν κοινωνική προσφορά από μοτοσυκλετιστές σε μοτοσυκλετιστες. Ιδίως σε αυτούς που δε φοράνε. Όσο καλοκαιριάζει θα είναι όλο και περισσότεροι...

kornlaz
08-03-2013, 14:58
Για μπλουζάκια και εγώ μέσα:ye02::ye02::ye02:

kostasx
08-03-2013, 15:43
μεσα και γω..:ye32:

HECTOR
08-03-2013, 17:44
Πολυ ωραιο thread !!!μεσα και εγω για μπλουζακια...!

cavdel
12-03-2013, 17:45
Πάντα κράνος, και φυσικά ΑΡΙΣΤΗΣ ποιότητας !

diomiles
12-03-2013, 19:10
Πριν αρκετά χρόνια έφυγα απο το σπίτι μου για να πεταχτώ μέχρι το σουπερ μάρκετ το οποιο απέχει ακριβώς τρία στενά .Μπορεί να ήμουν με αθλητικά παπούτσια και κοντομάνικο φανελάκι αλλά κράνος έβαλα , μάλλον λόγω συνήθειας.

Στο δεύτερο στενο πετάχτηκε ένας παπούς απο στοπ και εγω έπεσα πάνω του χωρίς καν να προλαβω να πατήσω φρένο.

Πρέπει για λίγα λεπτά να έμεινα λιπόθυμος γιατί όταν ανοιξα τα μάτια μου είδα αρκετό κόσμο μαζεμένο απο πάνω μου.Ευτυχώς δεν είχα τίποτα το σπουδαίο και αφου σηκώθηκα και ηρέμησα , έκατσα με τους υπόλοιπους και
χαζεύαμε την τεράστια λακούβα που είχα κάνει με το κράνος μου στο καπό του παπού.

Μακάρι να υπήρχε ένας τρόπος αν οι επιβάτες των δίτροχων δεν έβαζαν κράνος να μην έπαιρνε μπροστα ο κινητήρας.

kostas-volos
12-03-2013, 19:20
:ye30:ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

alx_k
13-03-2013, 21:52
Βγήκε το πρώτο μπλουζάκι και σας πληροφορώ ότι το φορώ με μεγάλη χαρά! :D

Πως σας φαίνεται?

http://imageshack.us/a/img843/2593/dsc6915resize.jpg

Mου κόστισε 15,00€ σε τοπικό κατάστημα και η στάμπα έγινε με ψηφιακή εκτύπωση, γι'αυτό και τέτοιο το κόστος του.



Το παλεύω να βγει και σχέδιο που θα αναφέρει: "ΦΟΡΑΜΕ κράνος για εμάς! Θέλουμε και αύριο να καβαλάμε..να ταξιδεύουμε..να νοιώθουμε.." ;)

todor
13-03-2013, 21:57
εμείς πότε θα παλέψουμε για να πάρουμε τέτοια ωραία μπλουζάκια????ε?ε?ε?να χαιρόμαστε κι εμείς να τα φοράμε, μπας και σώσουμε κανένα κεφάλι παραπάνω...

VDR
13-03-2013, 21:58
Βγήκε το πρώτο μπλουζάκι και σας πληροφορώ ότι το φορώ με μεγάλη χαρά! :D

Πως σας φαίνεται?

http://imageshack.us/a/img843/2593/dsc6915resize.jpg

Mου κόστισε 15,00€ σε τοπικό κατάστημα και η στάμπα έγινε με ψηφιακή εκτύπωση, γι'αυτό και τέτοιο το κόστος του.



Το παλεύω να βγει και σχέδιο που θα αναφέρει: "ΦΟΡΑΜΕ κράνος για εμάς! Θέλουμε και αύριο να καβαλάμε..να ταξιδεύουμε..να νοιώθουμε.." ;)

:ye30:

Papadopaidi
18-03-2013, 04:07
Αν δεν έχεις φίλο ή θέλεις κάπου να τα πας ο Αντώνης (Solon)
μπορεί να μας τα φτιάξει.
Πάντως θέλω πολλά τμχ να δώσω κ σε φίλους.
Για το θέμα την άποψή μου την ξέρουν οι
άνθρωποι που με βλέπουν στο δρόμο να οδηγώ την μηχανή.
Ο Θεός να σε έχει καλά για το χρήσιμο θέμα.

http://digilander.libero.it/iomaria2006/religione5.gif

alexat
18-03-2013, 11:32
Βγήκε το πρώτο μπλουζάκι και σας πληροφορώ ότι το φορώ με μεγάλη χαρά! :D

Πως σας φαίνεται?

SUPER!

Το παλεύω να βγει και σχέδιο που θα αναφέρει: "ΦΟΡΑΜΕ κράνος για εμάς! Θέλουμε και αύριο να καβαλάμε..να ταξιδεύουμε..να νοιώθουμε.." ;)

:ye36::ye36:



:re25:

athina_kon
21-03-2013, 19:57
Οι πρώτες προτάσεις για το(τα) μπλουζάκια...

http://imageshack.us/a/img843/7606/wearahelmetwomen02.jpg

Τα χρώματα είναι ενδεικτικά. Στο τέλος θεωρώ πως θα υπάρχει πληθώρα χρωμάτων.



Ενα τετοιο θελω κ εγω..!

coco65
31-03-2013, 13:02
Πολύ καλό θέμα:re25::re25::re25:

alexat
03-04-2013, 08:53
Επιστημονική έρευνα για τους τραυματισμους στο κόμικ Αστερίξ!

Πολύ ξύλο, μα τον Τουτάτη! | gazzetta.gr (http://www.gazzetta.gr/plus/article/386498-poly-ksylo-ma-ton-toytati)


Καλό και σχετικό εδώ σε αυτό το σημείο:
«Ο ρόλος της προστασίας από το κράνος είναι σημαντικός. Αν οι Ρωμαίοι του Πεντιμπόνουμ, του Μπαμπαόρουμ και των άλλων γειτονικών των Γαλατών στρατοπέδων πίστευαν περισσότερο στη χρήση των υποσιάγωνων κι έδεναν τα κράνη τους, τότε δεν θα τραυματίζονταν. Θα ήταν ενδιαφέρον πάντως να συγκριθούν αυτά τα δεδομένα με αυτά από τραυματισμούς στον Ροζ Πάνθηρα κλπ.».

alx_k
14-06-2013, 19:01
Το καλοκαίρι μπήκε για τα καλά, τα προβλήματα του τόπου μας δεν αφήνουν το μυαλό να είναι συγκεντρωμένο.
Το κράνος στο κεφάλι μας θα μας γλυτώσει από πολλά!

Καλό και ασφαλή καλοκαίρι σε όλους!

http://imageshack.us/a/img12/6130/f6gp.jpg

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
14-06-2013, 19:01
:re25::re25:Το καλοκαίρι μπήκε για τα καλά, τα προβλήματα του τόπου μας δεν αφήνουν το μυαλό να είναι συγκεντρωμένο.

Το κράνος στο κεφάλι μας θα μας γλυτώσει από πολλά!

Καλό και ασφαλή καλοκαίρι σε όλους!


http://imageshack.us/a/img12/6130/f6gp.jpg

kosta12gs
14-06-2013, 20:55
Το καλοκαίρι μπήκε για τα καλά, τα προβλήματα του τόπου μας δεν αφήνουν το μυαλό να είναι συγκεντρωμένο.
Το κράνος στο κεφάλι μας θα μας γλυτώσει από πολλά!

Καλό και ασφαλή καλοκαίρι σε όλους!

http://imageshack.us/a/img12/6130/f6gp.jpg

Aυτο τι ειναι;
Καινουριος πλαγιοστάτης;

:sm7:




:ye32: Αλεξ

Gemat
14-06-2013, 23:17
Το καλοκαίρι μπήκε για τα καλά, τα προβλήματα του τόπου μας δεν αφήνουν το μυαλό να είναι συγκεντρωμένο.
Το κράνος στο κεφάλι μας θα μας γλυτώσει από πολλά!

Καλό και ασφαλή καλοκαίρι σε όλους!

http://imageshack.us/a/img12/6130/f6gp.jpg



Δεν βρεθηκε κανεις να του πει οτι αυτο το Σουζουκι δεν παει καθολου καλα στο χωμα???
:sm7::sm7:

jtnakos
16-06-2013, 12:22
Αλεχ πολυ ωραιο το θεμα σου ρε φιλε......


Οταν ημουνα 14 ετων ο αδερφος μου ειχε ενα παπακι απο τα θρυλικα tawn mate της yamaha....Τι ειχε δλδ αφου επι καθημερινης βασης το ειχα εγω και εβγαινα συνεχως εξω με αυτο..

Μια απο τις καθημερινες μερες καθως βολταριζα Χωρα -Γερανια (απο πλατεια σε πλατεια κατα μηκος της Σιατιστας) στα μεσα περιπου της διαδρομης ενας μεσηλικας περιπου στα 60 τοτε απο το απεναντι πεζοδρομιο επιχειρει να περασει απεναντι ελεγχοντας ΜΟΝΟ απο τα αριστερα του χωρις να γυρισει καν το κεφαλι του δεξια για να δει εμενα που ερχοΜανε...
Ετσι σε κλασματα δευτερολεπτου παλεύω με τους ελιγμούς μπας και καταφερω να τον αποφυγω ΑΛΛΑ ματαια......Αυτον τον απεφυγα αλλα οχι το πεζοδρομιο με αποτελεσμα να χτυπησει η μπροστινη ροδα και να εκτοξευτω πανω σε μια καθετη σωλινα υπονομου που την ειχαν για γλαστα με εναν φοινικα μεσα....

Απο τα ελαχιστα που θυμαμαι κατα διαστηματα..

Σηκώθηκα απο κατω και πηγα απεναντι σε ενα ψιλικατζιδικο ζητώντας χαρτι κουζινας για να σκουπιστω ,κρατώντας το στομα μου και την μύτη μου με το ενα χερι και το αλλο παρατεταμενο να πιασω το χαρτι,οταν εβγαλα το χερι απο το προσωπο μια χουφτα αιμα εσκασε στο πατωμα γεμιζοντας με..

Χανω ξανα τις αισθησεις μου...

Ξυπναω για πολυ λιγο μεσα σε ενα αυτκινητο το οποιο με πηγαινε στο Κεντρο Υγειας ακουγοντας την κορη του οδηγου να φωναζει.....μπαμπα ξυπναει τρεχα γρηγορα....

Χανω ξανα τις αισθησεις...

Ξυπναω για λιγα δευτερολεπτα παλι στο κρεβάτι των εκτάκτων περιστατικών στο κεντρο υγειας με κανα δυο γιατρους και μερικες νοσοκομες απο πανω μου, σε έντρομη κατασταση τα βλεματα τους..το μονο που συγκράτησα ηταν......γρηγορα γρηγορα ραψτε του το πηγούνι και να φυγει αμεσως Κοζανη με το ασθενοφορο.....

Ξανα χανω τις αισθησεις.....

Ξυπναω λιγο πριν με βαλουν στο ασθενοφορο αντικρίζοντας τον μεσαίο μου αδερφο και την νυφη μου μεσα στα δακρυα ,διαβαζοντας τα χειλη της νυφης μου ..Μας πηραν τηλεφωνο και μας ειπαν πως σκοτωθηκες...

Ξανα χανω τις αισθησεις....

Ξυπναω στο ασθενοφορο και ανοιγοντας τα ματια μου βλεπω απενατι τον παπου που περασε το πεζοδρομιο, ερχοταν μαζι μας για προληπτικούς λογους μαζι με την γυναικα του...η γυναικα με ρωτουσε επίμονα εισαι καλα παιδακι μου??..δεν μπορεσα να της απαντησω...

Ξανα χανω τις αισθησεις....


Ξυπνησα βαθεια χαραματα στο κρεβατι του νοσοκομειου Κοζανης και δεξια μου μια Σιατιστινη νοσοκομα που δεν ξεκόλλαγε απο διπλα μου αν δεν ειχα σταθεροποιηθεί....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΣΑ ΚΡΑΝΟΣ

Απολογισμος???3 σπασμενα δοντια και η μυτη σε 3 σημεια και αυτην σπασμενη..

Το μαθημα το πηρα απο τοτε και κατα 90% φοραω κρανος...παλευω για το αλλο 10% που θα το καταφερω και αυτο....


ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ..:ye32:

AKIS_21
16-06-2013, 17:43
Συγκλονιστική η αφήγηση ευτυχώς με αίσιο τέλος :ye02:

alx_k
04-07-2013, 09:49
ΣΗΝΕΒΗ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ:

ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ ΦΙΛΟΣ-ΑΔΕΛΦΟΣ-ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΣΕ ΚΡΑΝΟΣ!

ΠΕΘΑΝΕ ΑΚΑΡΙΑΙΑ...:(:(:(:(




Υ.Γ.: άφησε πίσω του γυναίκα και παιδί...


Εστάλη από ΤΑΠΑΤΟΚ-ΤΑΠΑΤΟΚ!

staga1200
04-07-2013, 10:12
ΣΗΝΕΒΗ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ:

ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ ΦΙΛΟΣ-ΑΔΕΛΦΟΣ-ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΣΕ ΚΡΑΝΟΣ!

ΠΕΘΑΝΕ ΑΚΑΡΙΑΙΑ...:(:(:(:(




Υ.Γ.: άφησε πίσω του γυναίκα και παιδί...


Εστάλη από ΤΑΠΑΤΟΚ-ΤΑΠΑΤΟΚ!
Τι είπες τώρα βρε φίλε ....

todor
04-07-2013, 10:31
Να προσθεσω οτι ηταν 37 χρονων...:(

Τι εστειλε παλι το πατατα τοκ...

nivam
04-07-2013, 11:42
Έλα ρε? εδώ στο Βόλο?

kostas-volos
04-07-2013, 13:44
:(:(:(:( ΓΙΑΤΙ ΞΑΝΑ ? :(:(:(:(

ΣΥΛΗΠΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ

todor
05-07-2013, 00:02
άλλο ένα ατύχημα σήμερα (πριν από λίγο) στην Ν. Ιωνία Βόλου με 19χρονο με δίκυκλο χωρίς κράνος...στο νοσοκομείο το παιδί με σοβαρές κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις....:(

nivam
09-07-2013, 23:27
Tα posts σχετικά με τα μπλουζάκια μεταφέρθηκαν εδώ (http://www.gsforum.gr/f16/i-never-wear-helmet-%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-41951/) :)

alx_k
10-07-2013, 00:07
Tα posts σχετικά με τα μπλουζάκια μεταφέρθηκαν εδώ (http://www.gsforum.gr/f16/i-never-wear-helmet-%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-41951/) :)

:re27:

tattoopanther
02-08-2013, 15:06
πως το είπαμε.,.,.??:wha13:

I NEVER WEAR A HELMET.,.,..,:wha13:

http://i1167.photobucket.com/albums/q632/tattoopanther/998725_584298094946889_1439600327_n_zps878d320b.jpg (http://s1167.photobucket.com/user/tattoopanther/media/998725_584298094946889_1439600327_n_zps878d320b.jpg.html)

για φαντάσου να μην φορούσε.,:u60::u60::u60::u60:

Troublemaker
02-08-2013, 18:03
Αληθευει οντως αυτη η φωτο? Δεν αμφισβητω την χρησιμοτητα του κρανους ΦΥΣΙΚΑ, απλα την εχω ξαναδει κ επειδη πλεον ορισμενοι κανουν τα παντα για λιγη ωρα διασημοτητας, με παραξενεψε.
Δλδ αν ετσι εγινε το κρανος, ο ιδιοκτητης του πως ειναι? Και πως καταφερε να συρθει μονο απο το ιδιο σημειο....? :confused:

sent from the deep ocean..

tattoopanther
02-08-2013, 18:26
Αληθευει οντως αυτη η φωτο? Δεν αμφισβητω την χρησιμοτητ.,

ι μονο απο το ιδιο σημειο....? :confused:

sent from the deep ocean..

δεν είμαι σίγουρος αν αληθεύει.,.,
αλλα θα μπορούσε.,.