PDA

View Full Version : Crosstourer....Αρχισαν τα οργανα!!!


zandesiro
12-08-2012, 12:25
Crosstourer engine stop suddenly with ABS light flashing\

https://www.youtube.com/watch?v=k53rIEKnq6c&feature=player_detailpage#t=2s

tattoopanther
12-08-2012, 12:30
πολλλή όργανα .,.

ρε φιλαράκι.,.,.,:D

τι λέει Γιάννη .,.,.,.,.σε γυάλισε .,.,.:wha13:

θα το δώσουμε το vara.,.,:wha13:

zandesiro
12-08-2012, 13:03
πολλλή όργανα .,.

ρε φιλαράκι.,.,.,:D

τι λέει Γιάννη .,.,.,.,.σε γυάλισε .,.,.:wha13:

θα το δώσουμε το vara.,.,:wha13:

Με τιποτα...!!

Για μενα ειναι απαραδεκτη μηχανη...!:u57:(προσωπικη αποψη παντα).

TEOSS
12-08-2012, 15:30
Καλά τα σπάει το εργαλείο !!!

Ζήλεψε το <<unstoppable>> της BMW και δεν σβήνει με τίποτα …:lo19::lo19::lo19:

saitman
12-08-2012, 19:31
που ειναι οι αλλοι να γραψουν τωρα!? αγκυλωση επαθαν τα δαχτυλακια τους?:sm7:

giorgio3
12-08-2012, 20:00
Τι έπαθε το αξιόπιστο άραγε???????

ortho
12-08-2012, 21:19
που ειναι οι αλλοι να γραψουν τωρα!? αγκυλωση επαθαν τα δαχτυλακια τους?:sm7:


Είναι περίοδος διακοπών κι αποτοξίνωσης!:ha15::ha15::ha15:

Είμαι όψιμος αναβάτης, πρώτη μου μηχανή honda cbf 600 sa. 75.000χλμ τίποτε ιδιαίτερο, μιά φορά ανορθωτής. F 650 GS Dakar, 2 τεμάχια, μεταχείρω και τα δύο, συνολικά περίπου 25.000χλμ τίποτα πέρα από αναλώσιμα.

shit happens, ανεξάρτητα από μάρκα....

ltsiorak
13-08-2012, 01:19
το VFR 1200 με το εκανε μια φορα αυτο, εψαξα... εψαξα...δεν βρηκα τιποτα, προχθες διαβαζοντας σε ενα ιστιοχωρο για αξεσουαρ, στο φορουμ του, ενας ειπε οτι το κανει λογο του οτι ο αισθητηρας του ABS μπορει να μην ποιανει καλα, οντως... οταν αλλαξα λαστιχα δεν με το τοποθετισαν καλα... ετσι το διορθωσα και δεν το εκανε παλι... για να τσεκαρω οταν δουλευει μετακινησα τον αισθητηρα και το εκανε...

μαλιστα λογο του οτι το abs εινια νεο και πολυ συνθετο εχει τροπο που το κανει, πρωτα αναβοσβηνει το λαμπακι, μετα δεν μπορεις να ανοιξεις το γραζι πανω απο 120 και τελος ε σβηνη τη μηχανη,

μετα απλα την αναβεις... και πας στο συνεργει για σφιξημο

J-P-HELLAS
13-08-2012, 19:55
το VFR 1200 με το εκανε μια φορα αυτο, εψαξα... εψαξα...δεν βρηκα τιποτα, προχθες διαβαζοντας σε ενα ιστιοχωρο για αξεσουαρ, στο φορουμ του, ενας ειπε οτι το κανει λογο του οτι ο αισθητηρας του ABS μπορει να μην ποιανει καλα, οντως... οταν αλλαξα λαστιχα δεν με το τοποθετισαν καλα... ετσι το διορθωσα και δεν το εκανε παλι... για να τσεκαρω οταν δουλευει μετακινησα τον αισθητηρα και το εκανε...

μαλιστα λογο του οτι το abs εινια νεο και πολυ συνθετο εχει τροπο που το κανει, πρωτα αναβοσβηνει το λαμπακι, μετα δεν μπορεις να ανοιξεις το γραζι πανω απο 120 και τελος ε σβηνη τη μηχανη,

μετα απλα την αναβεις... και πας στο συνεργει για σφιξημο

δηλαδη αν χαλασει ο αισθητηρας ή χαλασει το δισκακι με τις τρυπες, τοτε ακινητοποιειται-σβυνει η μηχανη?
δεν εχει την δυνατοτητα να βγαινει το abs εκτος απο το συστημα και να λειτουργει η μηχανη με τα φρενα πλεον σαν απλα? :confused:

ltsiorak
13-08-2012, 20:58
δηλαδη αν χαλασει ο αισθητηρας ή χαλασει το δισκακι με τις τρυπες, τοτε ακινητοποιειται-σβυνει η μηχανη?
δεν εχει την δυνατοτητα να βγαινει το abs εκτος απο το συστημα και να λειτουργει η μηχανη με τα φρενα πλεον σαν απλα? :confused:

ναι μπορεις, αλλα οπως ειπα προειδοποιει.

ειναι συνθετο το θεμα με τα φρεαν της χοντα, πολυ καλα φρενα τελεια, αλλα πολυ συνθετα ...

με τρομαζουν τα συνθετα που δεν φτιαχνονται με ενα κλειδι

MikeKav
13-08-2012, 21:22
Το θέμα είναι ότι με τόσα πολλά λεφτά που έχει οποιοδήποτε πρόβλημα είναι απαράδεκτο. Και μην μου πει κανείς ότι μηχανήματα είναι και χαλάνε. Να κάνουν ποιοτικούς ελέγχους πριν τα πουλήσουν ώστε να μην συμβαίνουν αυτά. Όχι τίποτε άλλο απλά να σεβαστούν το όνομά τους. Αλλιώς αγοράζεις ευρωπαϊκό.
Βέβαια εάν το θέμα προκύπτει από μ@κ@κ@ μηχανικό που δεν έκανε σε ένα σέρβις ή αλλαγή ελαστικού σωστή δουλεία τότε οκ δεν φταίει η μηχανή.

ltsiorak
14-08-2012, 09:45
Το θέμα είναι ότι με τόσα πολλά λεφτά που έχει οποιοδήποτε πρόβλημα είναι απαράδεκτο. Και μην μου πει κανείς ότι μηχανήματα είναι και χαλάνε. Να κάνουν ποιοτικούς ελέγχους πριν τα πουλήσουν ώστε να μην συμβαίνουν αυτά. Όχι τίποτε άλλο απλά να σεβαστούν το όνομά τους. Αλλιώς αγοράζεις ευρωπαϊκό.
Βέβαια εάν το θέμα προκύπτει από μ@κ@κ@ μηχανικό που δεν έκανε σε ένα σέρβις ή αλλαγή ελαστικού σωστή δουλεία τότε οκ δεν φταίει η μηχανή.

Στην περιπτωση μου αποδειχτηκε οτι ο μηχανικος εκανε μαμακια...

αλλα δεν αγοραζεις ευρωπαϊκο... εκει ειναι αρκετα χειροτερα τα πραγματα.... απλα λες οτι αν ειναι να εχω ποου εχω προβληματα ε δεν παιρνω και ενα μπεμπε να πουλαω και μουρη?

:lo20::lo20::lo20::lo20:

αποτοτε που ολα τα εξαρτηματα σε ολες τις μαρκες φτιαχνονται σε χωρες οπως η ινδιες και η αφρικανικες ... αλλα και κινα... να περιμενουμε ακομη ποιο πολλα φαινομενα αστοχιας.

GeorgeP
14-08-2012, 23:30
Crosstourer engine stop suddenly with ABS light flashing\

https://www.youtube.com/watch?v=k53rIEKnq6c&feature=player_detailpage#t=2s (https://www.youtube.com/watch?v=k53rIEKnq6c&feature=player_detailpage#t=2s)


Καλά τα σπάει το εργαλείο !!!

Ζήλεψε το <<unstoppable>> της BMW και δεν σβήνει με τίποτα …:lo19::lo19::lo19:
που ειναι οι αλλοι να γραψουν τωρα!? αγκυλωση επαθαν τα δαχτυλακια τους?:sm7:

Τι έπαθε το αξιόπιστο άραγε???????

να γελασω ¨η να κλαψω που δεν μπορει κανεις σας να καταλαβει το ξαφνικο slow motion.......οπως αλλωστε και σε αλλα σημεια του βιντεο!
Να γελασω ¨η να κλαψω που ολοι ξερετε τοσο καλα το πανελ οργανων του συγκεκριμενου αλλα κανεις δεν αναγνωρισε οτι το λαμπακι που αναψε κι εσβησε αμεσως δεν ηταν του ABS αλλα των λαδιων?

.............μονον να γελασω..........

Τωρα θα μου πειτε γιατι αναψε των λαδιων? μαλλον απο χαμηλη σταθμη που σιγουρα δεν οφειλεται σε ''καψιμο'' λαδιου. Καινουριο μηχανακι ειναι αυτο του τεστ........το εχει κανει και ο σαρακακης ουκ ολιγες φορες κατα την παραδωση μοτοσυκλετων.

siraxanz
14-08-2012, 23:33
αξιόπιστα:p

zandesiro
14-08-2012, 23:41
να γελασω ¨η να κλαψω που δεν μπορει κανεις σας να καταλαβει το ξαφνικο slow motion.......οπως αλλωστε και σε αλλα σημεια του βιντεο!
Να γελασω ¨η να κλαψω που ολοι ξερετε τοσο καλα το πανελ οργανων του συγκεκριμενου αλλα κανεις δεν αναγνωρισε οτι το λαμπακι που αναψε κι εσβησε αμεσως δεν ηταν του ABS αλλα των λαδιων?

.............μονον να γελασω..........

Τωρα θα μου πειτε γιατι αναψε των λαδιων? μαλλον απο χαμηλη σταθμη που σιγουρα δεν οφειλεται σε ''καψιμο'' λαδιου. Καινουριο μηχανακι ειναι αυτο του τεστ........το εχει κανει και ο σαρακακης ουκ ολιγες φορες κατα την παραδωση μοτοσυκλετων.

Ως το 0.11 αναβοσβηνει το λαμπακι του ABS το σβηνει απο το emergensy και το ξαναβαζει και στο 0.38 ξανααναβωσβηνει το ABS το σβηνει με τον διακοπτη απο το κλειδι στο 0.44 και το βαζει μπροστα και μενει αναμμενο το ABS....

Το λαμπακι το λαδιου παντα ειναι ΚΟΚΚΙΝΟ και οχι πορτοκαλι μαλλον εχεις αχρωματοψια και δεν θα μας βγαλεις και χαζους.....:u60:

GeorgeP
15-08-2012, 00:04
Ως το 0.11 αναβοσβηνει το λαμπακι του ABS το σβηνει απο το emergensy και το ξαναβαζει και στο 0.38 ξανααναβωσβηνει το ABS το σβηνει με τον διακοπτη απο το κλειδι στο 0.44 και το βαζει μπροστα και μενει αναμμενο το ABS....

Το λαμπακι το λαδιου παντα ειναι ΚΟΚΚΙΝΟ και οχι πορτοκαλι μαλλον εχεις αχρωματοψια και δεν θα μας βγαλεις και χαζους.....:u60:
Ουπς!!!! οταν εκανα κλικ πανω στο λινκ ειδα αλλο βιντεο..........:u60: αυτο εδω (https://www.youtube.com/watch?v=HNIm0lu5gWw&feature=related).............. πως εγινε αυτο?:u55:οπου στο 3:29 φαινεται αυτο που ειπα στο προηγουμενο ποστ μου.:u56:

ναι εχεις δικιο στην περιγραφη σου, αλλα δεν σταματησε ο κινητηρας οπως λεει ο τιτλος........ποτε δεν σταματαει ο κινητηρας απο βλαβη σε abs.

Επισης, ενα λαμπακι ABS που αναβοσβηνει μπορει να ειναι χιλιες δυο οι αιτιες, απο σκονη στον αισθητηρα ¨η κομμενο καλωδιακι καπου μεχρι και πραγματικη βλαβη.............

zandesiro
15-08-2012, 00:50
Ουπς!!!! οταν εκανα κλικ πανω στο λινκ ειδα αλλο βιντεο..........:u60: αυτο εδω (https://www.youtube.com/watch?v=HNIm0lu5gWw&feature=related).............. πως εγινε αυτο?:u55:οπου στο 3:29 φαινεται αυτο που ειπα στο προηγουμενο ποστ μου.:u56:

ναι εχεις δικιο στην περιγραφη σου, αλλα δεν σταματησε ο κινητηρας οπως λεει ο τιτλος........ποτε δεν σταματαει ο κινητηρας απο βλαβη σε abs.

Επισης, ενα λαμπακι ABS που αναβοσβηνει μπορει να ειναι χιλιες δυο οι αιτιες, απο σκονη στον αισθητηρα ¨η κομμενο καλωδιακι καπου μεχρι και πραγματικη βλαβη.............

Δεν σβηνει ο κινητηρας (ο οδηγος τον σβηνει) απλως δεν ανεβαζει στροφες....

Μαλλον ο οδηγος του θα ηταν παλιος κατοχος Varadero :Dγιατι στα δικα μας αν αναψει κανα λαμπακι με κλεισιμο-ανοιγμα διακοπτη απο το κλειδι σβηνει....

Αυτοεπισκευαζομενα αυτα τα varadero βρε παιδι μου...!!:sm7:

ltsiorak
15-08-2012, 08:21
Βρε καρτασια σας το εξηγεισα,

οταν στο VFR με εκανε προβλημα το ABS δεν μπορουσα να ανοιξω στροφες με τιποτα.... κολλημενο με τερμα το γκαζι στα 120....

στην αρχη αναβει το λαμπακι...

Μετα δεν ανοιγει γκαζι....

και τελος σε κλεινει το μοτερ...

αλλα γι να γινει αυτο εγω ειχα κανει 500 χλμ με λαμπακι

giclas
15-08-2012, 08:28
παρακαλω το θεμα να κληδοθη μεχρη να ερθη ο αξιπηστος (napgeο) να μας πη τη γηνεται ακρηβως :sm3::sm3:

ltsiorak
15-08-2012, 08:56
παρακαλω το θεμα να κληδοθη μεχρη να ερθη ο αξιπηστος (napgeο) να μας πη τη γηνεται ακρηβως :sm3::sm3:

:re25::re25::re25::re25:
:lo20::lo20::lo20::lo20:
:ha16::ha16::ha16::ha16:

zandesiro
15-08-2012, 12:08
Βρε καρτασια σας το εξηγεισα,

οταν στο VFR με εκανε προβλημα το ABS δεν μπορουσα να ανοιξω στροφες με τιποτα.... κολλημενο με τερμα το γκαζι στα 120....

στην αρχη αναβει το λαμπακι...

Μετα δεν ανοιγει γκαζι....

και τελος σε κλεινει το μοτερ...

αλλα γι να γινει αυτο εγω ειχα κανει 500 χλμ με λαμπακι

:ye35: