PDA

View Full Version : ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΒΑΝΔΑΛΩΝ


Vagelis Gar
21-08-2012, 00:40
...η ατιμωρησία σε αυτή τη χώρα ζει και βασιλεύει,
...πολλά ανεγκέφαλα κ...παιδα με την ανοχή των αβανταδόρων-νταβατζίδων δρουν ανεξέλεγκτα,
...που ο πολιτισμός του νεοέλληνα έχει on&off (αυτό του τηλεκοντρόλ),
.......:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

2 φωτογραφίες από ΠΑΘΕ Βόλου-Λάρισας
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/c67.0.403.403/p403x403/225101_4383273670402_1511193960_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/c0.0.403.403/p403x403/394564_4383279950559_714893443_n.jpg

Κάποιοι φρόντισαν επιτέλους ο ταξιδευτής να σταματά στα parking χωρίς να χρειάζεται να κλείνει την μύτη του από την μπόχα των ούρων και των σκ@τών ενώ κάποιοι άλλοι θεώρησαν σωστό πως αυτός ο χώρος είναι ο κατάλληλος ώστε να δηλώσουν δημόσια πόσο κάφροι είναι.

:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Arkas
21-08-2012, 00:42
Κι αν δεν τα έχουμε πληρώσει χρυσά Βαγγέλη ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

Vagelis Gar
21-08-2012, 00:47
Κι αν δεν τα έχουμε πληρώσει χρυσά Βαγγέλη ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

Για πόσο ακόμη ρε Δημήτρη,
ειλικρινά σε πιάνει μεγάλη θλίψη αντικρύζοντας τέτοιο θέαμα.
Στην πόλη μου ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ οι πινακίδες ενημέρωσης είναι βαμμένες από ΑΕΚ, ΑΟΤ, διαφημιστικά αυτοκόλλητα και άλλα πολλά.
Βλέπουμε ποιοί τα κάνουν, ο δήμος ξέρει (και σφυρίζει αδιάφορα), κανένας δεν τα καθαρίζει (σε αυτό το σημείο φταίμε και εμείς) και διαιωνίζεται μια θλιβερή κατάσταση......

kostas_366
21-08-2012, 00:48
Πόσο δίκιο έχεις.
Τα έχουμε πει και σε άλλο θέμα. Τόσα κτήρια, με ιστορία, στολίδια, που μας διδάσκουν κιόλας και τα βλέπουμε βαμένα. Κατάλευκα μάρμαρα ``μαραζώνουν`` με ``φιγούρες`` οι περισσότερες στην μορφή .....f... me γιρλάντες...
Και έπειτα μιλάμε για γνώση, και πολιτισμό.
Ουστ στα ρεμάλια.

ckalfas
21-08-2012, 01:02
Γιατί μας πειράζει...;
Δεν είναι μέσα στο γενικευμένο κλίμα ανοχής και ανεκτικότητας; Τουλάχιστον εγώ αυτήν την εντύπωση μου δίνεται να καταλάβω...
Πέραν, την "παιδείας" και αυτών των ωραίων λόγων που λέμε όλοι μας, ποια νομίζετε πως πρέπει να είναι η λύση στο θέμα των βανδαλισμών γενικότερα;

Γιατί καλά είναι λέμε, να διαπιστώνουμε και να εκνευριζόμαστε, αλλά ποια νομίζετε πως είναι η λύση;

MARK
21-08-2012, 01:04
:u57:

Vagelis Gar
21-08-2012, 01:16
Γιατί μας πειράζει...;
Δεν είναι μέσα στο γενικευμένο κλίμα ανοχής και ανεκτικότητας; Τουλάχιστον εγώ αυτήν την εντύπωση μου δίνεται να καταλάβω...
Πέραν, την "παιδείας" και αυτών των ωραίων λόγων που λέμε όλοι μας, ποια νομίζετε πως πρέπει να είναι η λύση στο θέμα των βανδαλισμών γενικότερα;

Γιατί καλά είναι λέμε, να διαπιστώνουμε και να εκνευριζόμαστε, αλλά ποια νομίζετε πως είναι η λύση;

Ναι Χρήστο έχεις δίκιο σε αυτό που λες περί γενικευμένης ανεκτικότητας. Όλοι λίγο πολύ το διαπιστώνουμε στην καθημερινότητά μας.

Η γνώμη μου όσον αφορά το θέμα των βανδαλισμών αφορά την τιμωρία για παραδειγματισμό και κατά δεύτερο λόγο την πρόληψη (η οποία δεν θα έρθει από την μια μέρα στην άλλη αλλά μέσω ζυμώσεων της ίδιας της κοινωνίας).

Σε "τσάκωσα" χουλιγκάνι, ερωτευμένε, wannabe ζωγράφε, τζαμπατζή καταστηματάρχη που θέλεις να διαφημίσεις το προϊόν σου?
Για αρχή με δικά σου έξοδα βάφεις-καθαρίζεις-γυαλίζεις τον χώρο που λέρωσες. Σε ξαναπιάνω να το ξανακάνεις? Τσουχτερό πρόστιμο ΑΜΕΣΑ πληρωτέο για να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος σου. Σε ξαναπιάνω τρίτη φορά? (δεν νομίζω να υπάρξει).

Μέχρι 2 χρόνια φυλάκιση λέει ο νόμος για φθορά πινακίδας σήμανσης. Έχετε ακούσει ποτέ να εφαρμόζεται αυτός ο νόμος? Φυσικά όχι. Προσωπική μου άποψη είναι πως ο συγκεκριμένος νόμος είναι παράλογος και μη εφαρμόσιμος (όπως και πολλοί άλλοι). Χρειάζονται άλλες εφαρμόσιμες ποινές οι οποίες θα έχουν όσον το δυνατόν λιγότερα "παράθυρα".

Τέτοιες ώρες τέτοια λόγια αλλά όλοι μας ρε παιδιά δεν έχουμε νιώσει πως ζούμε σε μια ατελείωτη μπανανία?

ckalfas
21-08-2012, 01:18
Η γνώμη μου όσον αφορά το θέμα των βανδαλισμών αφορά την τιμωρία για παραδειγματισμό και κατά δεύτερο λόγο την πρόληψη (η οποία δεν θα έρθει από την μια μέρα στην άλλη αλλά μέσω ζυμώσεων της ίδιας της κοινωνίας).

Σε "τσάκωσα" χουλιγκάνι, ερωτευμένε, wannabe ζωγράφε, τζαμπατζή καταστηματάρχη που θέλεις να διαφημίσεις το προϊόν σου?
Για αρχή με δικά σου έξοδα βάφεις-καθαρίζεις-γυαλίζεις τον χώρο που λέρωσες. Σε ξαναπιάνω να το ξανακάνεις? Τσουχτερό πρόστιμο ΑΜΕΣΑ πληρωτέο για να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος σου. Σε ξαναπιάνω τρίτη φορά? (δεν νομίζω να υπάρξει).

........

Τέτοιες ώρες τέτοια λόγια αλλά όλοι μας ρε παιδιά δεν έχουμε νιώσει πως ζούμε σε μια ατελείωτη μπανανία?


Σωστός...:ye02:

pstikgs
21-08-2012, 01:23
Γιατί μας πειράζει...;
Δεν είναι μέσα στο γενικευμένο κλίμα ανοχής και ανεκτικότητας; Τουλάχιστον εγώ αυτήν την εντύπωση μου δίνεται να καταλάβω...
Πέραν, την "παιδείας" και αυτών των ωραίων λόγων που λέμε όλοι μας, ποια νομίζετε πως πρέπει να είναι η λύση στο θέμα των βανδαλισμών γενικότερα;

Γιατί καλά είναι λέμε, να διαπιστώνουμε και να εκνευριζόμαστε, αλλά ποια νομίζετε πως είναι η λύση;

Για να μην πω νόμος 4000 και γελάσουμε, να πω το απλούστερο. Όσοι συλαμβάνονται να πληρώνουν την αποκατάσταση της ζημιάς όλου του κτηρίου(και των προηγούμενων τα γκράφιτι). Αν δεν έχουν οι ίδιοι να τα πληρώνει ο πατέρας τους. Αν δεν έχει και ο πατέρας τους, φυλάκιση 20 ημερών. Να προλάβουν να γευτούν στην στενή το <<κοκό>> καμιά 10 φορές μέσα στο 20ήμερο. Να δούμε μετά ξαναγράφουν;;;;ΝεύραΝεύραΝεύρα

kostas_366
21-08-2012, 01:37
Αποκατάσταση και ποινή.

Vagelis Gar
21-08-2012, 01:38
Δρόμος Γρεβενών-Καλαμπάκας (λίγα χιλιόμετρα μετά το Μουργκάνι) υπάρχουν δεξιά-αριστερά του δρόμου μικροπωλητές οπωρ/κων.

Ο εξυπνότερος εξ αυτών σε μια προειδοποιητική πινακίδα για δεξιά στροφή έχει κρεμάσει χάρτινη ταμπέλα (που καλύπτει πάνω από το μισό της πινακίδας) που μας πληροφορεί πως το κατάστημα διαθέτει και "ΣΥΚΑ".

Το λάθος μου είναι που δεν σταμάτησα να την πετάξω την πρώτη φορά που την είδα. Αλλά μάλλον θα ήταν καλύτερα να ειδοποιήσω την αστυνομία και να περιμένω εκεί για να δω τι θα γίνει. Θα ανέβω σύντομα και αν την ξαναδώ θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη...

ilias vara
21-08-2012, 02:01
αυτο που ολοι κατηγορουμαι και φωναζουμε οτι δεν μας αρεσει.,.,.,το κανουν τα δικα μας παιδια,.,..,και σιγουρα δεν το εμαθαν απο μονα τους.,.

σιγουρα δεν αρεσει σε κανενα αυτο που βλεπει .,.


και εγω ντραπηκα οταν στην βαρκελωνη σε μνημειο του γκαουτι ειδα το (παοκ ρε)


αλλα αντι να βριζουμε τα κολοπαιδα του γειτονα .,.,.ασ ξεκινησουμε απο το σπιτι μας να διορθωνουμε τα λαθη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



βαγγελη εχεις τεραστιο δικιο φιλε:ye02::ye02::ye02::ye02:

forester
21-08-2012, 07:36
Ξεκινάει από εμάς, περνάει στα παιδιά μας!
22 χρόνια στο Στρατό, προσπαθούσα να πείσω τους στρατιώτες ότι καθαρίζουμε κοινόχρηστους χώρους, επειδή τους λερώνουμε οι ίδιοι....
Δε μάσαγαν με τίποτα! Προτιμούσαν το "γόπινγκ", από το να πετάνε τα αποτσίγαρα στους κάδους!
Το 2010 στη Βουλγαρία που είχαν αγώνα του WRC , έπαθα πολιτισμικό ΣΟΚ! Χιλιάδες κατασκηνωτές στο βουνό και την επόμενη μέρα δεν υπήρχε ίχνος ανθρώπινης παρουσίας! Όχι μόνο απουσία σκουπιδιών, αλλά και το γρασίδι ήταν αποκατεστημένο. Το είχαν ορθώσει ξανά με τσουγκράνες, εκεί που υπήρχε η σκηνή του καθενός. Τίποτα λέμε! Αυτά δε γίνονται χωρίς παιδεία.
Το τι γίνεται κάθε χρόνο στη δική μας ύπαιθρο στο δικό μας αντίστοιχο αγώνα, δε χρειάζεται να σας πω...

Για αρχή απαιτείται έλεγχος και εφαρμογή των νόμων, ποινές δηλαδή και αποκατάσταση της βλάβης.
Χρειάζετια μια γενιά τουλάχιστον όμως, για να δούμε αποτελέσματα....

anegis
21-08-2012, 08:23
Από κάπου, κάποιος, κάποτε πρέπει να ξεκινήσει. Ας το παλέψουμε πρώτα οι ίδιοι στο οικείο μας περιβάλλον. Με συνέπεια και επιμονή.
Μέσα και απο το φόρουμ θα έχετε αντιληφθεί ότι και στην Ελλάδα υπάρχει μα κρίσιμη μάζα ανθρώπων, που έχει άλλη άποψη για τα πράγματα. Χανόμαστε όμως γιατι δεν έχουμε μάθει στη συλλογική δράση. Λόγω παιδείας προφανώς.
Γυρίστε λίγο πισω στο χρόνο και προσπαθήστε να θυμηθείτε αν στο σχολείο είχατε αναλάβει κάποιο έργο ή δράση ως ομάδα 3-5 μαθητές. Εγω ουδεποτε. Αυτο είναι πολύ σύνηθες στο εξωτερικό. μέθοδος η οποία προάγει τη συλλογική δράση και συνείδηση. Εδώ είμαστε άκρως ατομικές τες και ανταγωνιστικοί.
Εφόσον λοιπόν δεν είμαστε ικανοποιημένοι με αυτο που βλέπουμε γύρω μας, ας προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε. Εμείς και να μην περιμένουμε να το επιχειρήσει άλλος.
Εγώ προσπαθώ να αλλάξω αυτα που βλέπω γύρω μου. Με επιμονή. Κάπνισμα σε κλειστούς χώρους, εκμετάλλευση απο επαγγελματία κοκ.
Οφείλω να ομολογήσω ότι έχω χαρακτηριστει ως ο τρελός της παρέας, γκρινιαρης, παράξενος. Δεν το βάζω κάτω όμως. Είναι βέβαιο ότι τα πράγματα γύρω μου δεν θα αλλάξουν άμεσα. Αν όμως δεν κάνω τίποτε δεν θα αλλάξουν ΠΟΤΕ.
Τουλάχιστον προσπαθω να εμφυσησω στους γιους μου τις "ανατρεπτικες" ιδεες...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Arkas
21-08-2012, 09:50
Πολύ καλή η θεωρία αδέρφια,
αλλά μάλλον δεν βοηθά τον νταλικιέρη
που θέλει να ξαλαφρώσει την ανάγκη του,
στις "βανδαλισμένες" τουαλέτες ...

adventure
21-08-2012, 11:10
:(:(:(

:u57::u57::u57:

ckk
22-08-2012, 01:16
Ναι Χρήστο έχεις δίκιο σε αυτό που λες περί γενικευμένης ανεκτικότητας. Όλοι λίγο πολύ το διαπιστώνουμε στην καθημερινότητά μας.

Η γνώμη μου όσον αφορά το θέμα των βανδαλισμών αφορά την τιμωρία για παραδειγματισμό και κατά δεύτερο λόγο την πρόληψη (η οποία δεν θα έρθει από την μια μέρα στην άλλη αλλά μέσω ζυμώσεων της ίδιας της κοινωνίας).

Σε "τσάκωσα" χουλιγκάνι, ερωτευμένε, wannabe ζωγράφε, τζαμπατζή καταστηματάρχη που θέλεις να διαφημίσεις το προϊόν σου?
Για αρχή με δικά σου έξοδα βάφεις-καθαρίζεις-γυαλίζεις τον χώρο που λέρωσες. Σε ξαναπιάνω να το ξανακάνεις? Τσουχτερό πρόστιμο ΑΜΕΣΑ πληρωτέο για να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος σου. Σε ξαναπιάνω τρίτη φορά? (δεν νομίζω να υπάρξει).

Μέχρι 2 χρόνια φυλάκιση λέει ο νόμος για φθορά πινακίδας σήμανσης. Έχετε ακούσει ποτέ να εφαρμόζεται αυτός ο νόμος? Φυσικά όχι. Προσωπική μου άποψη είναι πως ο συγκεκριμένος νόμος είναι παράλογος και μη εφαρμόσιμος (όπως και πολλοί άλλοι). Χρειάζονται άλλες εφαρμόσιμες ποινές οι οποίες θα έχουν όσον το δυνατόν λιγότερα "παράθυρα".

Τέτοιες ώρες τέτοια λόγια αλλά όλοι μας ρε παιδιά δεν έχουμε νιώσει πως ζούμε σε μια ατελείωτη μπανανία?

:re25:

Αποκατάσταση και ποινή.

:ye02:

Από κάπου, κάποιος, κάποτε πρέπει να ξεκινήσει. Ας το παλέψουμε πρώτα οι ίδιοι στο οικείο μας περιβάλλον. Με συνέπεια και επιμονή.
Μέσα και απο το φόρουμ θα έχετε αντιληφθεί ότι και στην Ελλάδα υπάρχει μα κρίσιμη μάζα ανθρώπων, που έχει άλλη άποψη για τα πράγματα. Χανόμαστε όμως γιατι δεν έχουμε μάθει στη συλλογική δράση. Λόγω παιδείας προφανώς.
Γυρίστε λίγο πισω στο χρόνο και προσπαθήστε να θυμηθείτε αν στο σχολείο είχατε αναλάβει κάποιο έργο ή δράση ως ομάδα 3-5 μαθητές. Εγω ουδεποτε. Αυτο είναι πολύ σύνηθες στο εξωτερικό. μέθοδος η οποία προάγει τη συλλογική δράση και συνείδηση. Εδώ είμαστε άκρως ατομικές τες και ανταγωνιστικοί.
Εφόσον λοιπόν δεν είμαστε ικανοποιημένοι με αυτο που βλέπουμε γύρω μας, ας προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε. Εμείς και να μην περιμένουμε να το επιχειρήσει άλλος.
Εγώ προσπαθώ να αλλάξω αυτα που βλέπω γύρω μου. Με επιμονή. Κάπνισμα σε κλειστούς χώρους, εκμετάλλευση απο επαγγελματία κοκ.
Οφείλω να ομολογήσω ότι έχω χαρακτηριστει ως ο τρελός της παρέας, γκρινιαρης, παράξενος. Δεν το βάζω κάτω όμως. Είναι βέβαιο ότι τα πράγματα γύρω μου δεν θα αλλάξουν άμεσα. Αν όμως δεν κάνω τίποτε δεν θα αλλάξουν ΠΟΤΕ.
Τουλάχιστον προσπαθω να εμφυσησω στους γιους μου τις "ανατρεπτικες" ιδεες...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

:re26:

napgeo
22-08-2012, 01:45
Πρέπει επιτέλους να φέρουμε στην υπόλοιποι Ελλάδα τον Ηπειρώτικο πολιτισμό Κύριοι..............

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-08-2012, 03:01
Πρέπει επιτέλους να φέρουμε στην υπόλοιποι Ελλάδα τον Ηπειρώτικο πολιτισμό Κύριοι..............


Έλα βρε Ναπολέων ... :cool:

Μη μου πεις ότι στην "γειτονιά" σου δεν υπάρχουν κ@λ@παιδα που βανδαλίζουν τους τοίχους ???

kostas_366
22-08-2012, 03:15
Πρέπει επιτέλους να φέρουμε στην υπόλοιποι Ελλάδα τον Ηπειρώτικο πολιτισμό Κύριοι..............
Προς Ιωάννινα που πήγα πριν κανένα μήνα, όλα ήταν και εκεί μουντζουρες. Και μάλιστα πολλά κτήρια έλεγαν, φράουλες :)

aeriko
22-08-2012, 07:55
Δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνουμε. Εχει επέλθει πλήρης κατάρρευση, ηθική, κοινωνική, οικονομική. Η παρτίδα είναι χαμένη από χέρι φταίμε κι εμείς , φταίνε κι αυτοί, φταίει κι ο Χατζηπετρής. Λακούβα και χτίσιμο από την αρχή.

Eftixis
22-08-2012, 08:21
Ως προϊστάμενος της σήμανσης στο Ηράκλειο έκανα επώνυμες καταγγελίες στον εισαγγελέα για συγκεκριμένα άτομα που έπιασα επ αυτοφώρω να καταστρέφουν πινακίδες. Βρήκα τον μπελά μου Ήταν αυτοκόλλητα ομάδων και μου την πέσανε στο γραφείο τα μαγκάκια της θύρας 13
Έχω κουραστεί να μαζεύω με τα συνεργεία μου κατεστραμμένους καθρέπτες και πινακίδες σήμανσης .
Δυστυχώς και με τον Εισαγγελέα βρήκα τον μπελά μου, στο τέλος ήρθε χαρτί από την περιφέρεια που μας έδινε οδηγίες για συγκρότηση συνεργείων να αντικαθιστούν τα κατεστραμμένες η και να τις καθαρίζουμε ακόμα.
Τέλος έχω την εντύπωση πως στο παιχνίδι είναι και οι εταιρίες κατασκευής πινακίδων διότι μέχρι και ειδικές μεμβράνες υψηλού κόστους έχουνε βγάλει που γραφείς και δεν πιάνει η μπογιά η δεν κολλά ο αυτοκόλλητο. Και μας την πέφτουνε συχνά πυκνά να τις προμηθευτούμε .
Όπως και να το κάνης Βαγγέλη τελικά όλα αυτά που ζούμε έχουνε να κάνουνε με την οικογένεια και το σχολείο

napgeo
22-08-2012, 15:15
Έλα βρε Ναπολέων ... :cool:

Μη μου πεις ότι στην "γειτονιά" σου δεν υπάρχουν κ@λ@παιδα που βανδαλίζουν τους τοίχους ???


Υπάρχουν αλά είναι ξενόφερτα. Από Αθήνα μεριά και παρακάτω.
Εμείς σεβόμαστε το περιβάλον. Η τουλάχιστον έτσι μας αρέσει να λέμε...........

kosta12gs
22-08-2012, 15:26
K+M=LOVE FOR EVER





:ye33:

ilias vara
22-08-2012, 16:40
K+M=LOVE FOR EVER





:ye33:

. . . ...... :wha13: . .:wha13:......:wha05:

nikos-x
23-08-2012, 07:43
K+M=LOVE FOR EVER



Μπέμπα;;; :confused:

kosta12gs
24-08-2012, 02:33
[QUOTE=nikos-x;744989]Μπέμπα = BMW ?

lend
24-08-2012, 21:11
Φυσικά θα δεχτώ οτι φταίει η παιδεία, η πολιτεία, η οικογένεια. Αλλά σήμερα που όπως είπα τα δέχομαι τα παραπάνω. Τι πρέπει να γίνει ;;;;:wha13:Μήπως να είναι λίγο πιο αυστηρός ο νόμος;;;;Μήπως όποιος συλαμβάνεται να τρώει ένα γεναίο πρόστιμο;;; Αυτοί μεταξύ τους ειδοποιούνται. Έτσι μπορεί να σταματήσουν :u59: