PDA

View Full Version : Πωλητήριο σε ΔΕΠΑ-ΔΑΣΦΑ-ΛΑΧΕΙΑ-ΟΔΙΕ-ΤΡΑΙΝΟΣΕ και ΔΩΔΩΝΗ


tperi
28-08-2012, 11:25
Πωλητήριο σε ΔΕΠΑ-ΔΑΣΦΑ-ΛΑΧΕΙΑ-ΟΔΙΕ-ΤΡΑΙΝΟΣΕ και ΔΩΔΩΝΗ

http://64.19.142.12/www.newsit.gr/files/Image/2012/08/28/resized/POLEITAI_566_355.jpg

Τελευταία ενημέρωση: 28.08.2012 | 11:00
Πρώτη δημοσίευση: 28.08.2012 | 10:55
Διαδώστε το:




Θέμα ημερών πιστεύει το οικονομικό επιτελείο ότι είναι πλέον η πώληση των κρατικών εταιρειών και αυτό καθώς το “πωλητήριο” θα είναι κάτι σαν ... αντιπαροχή για την επόμενη δόση, χωρίς την οποία όπως ο ίδιος ο Πρωθυπουργός τόνισε η Ελλάδα απλά θα κηρύξει πτώχευση...

Το χρονοδιάγραμμα που έχει τεθεί για την ολοκλήρωση της πώλησης των εταιρειών είναι ασφυκτικό. Κάποιοι τοποθετούν το απώτατο όριο ολοκλήρωσης της διαδικασίας ως το τελευταίο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου.

Οι εταιρείες που έχουν μπει κυριολεκτικά στην τελική ευθεία είναι η ΔΕΠΑ, η ΔΕΣΦΑ, τα Κρατικά Λαχεία και ο ΟΔΙΕ.

Είναι ζήτημα χρόνου, πιθανότατα μέσα στον Οκτώβριο να ολοκληρωθεί και η ιδιωτικοποίηση της ΤΡΑΙΝΟΣΕ, ενώ σειρά (το ίδιο χρονικό διάστημα) θα πάρει και η ΔΩΔΩΝΗ.

Οι ιδιωτικοποιήσεις θα είναι το χαρτί που θα χρησιμοποιήσουν τόσο ο Γ. Στουρνάρας στο Eurogroup όσο και ο Πρωθυπουργός στη Σύνοδο Κορυφής (πέρα απ' τα μέτρα) ως αποδεικτικό στοιχείο των προθέσεων για ριζικές αλλαγές της νέας κυβέρνησης.

Είναι μια από της υποσχέσεις (λένε πολλοί) που δόθηκαν από τον Αντώνη Σαμαρά προς Μέρκελ και Ολάντ.

Με βάση το γεγονός ότι η συνεδρίαση του Eurogroup έχει καθοριστεί για τις 8 Οκτωβρίου και εκείνη της Συνόδου Κορυφής δέκα ημέρες μετά οδηγεί στ9ο συμπέρασμα πως ως τότε οι ιδιωτικοποιήσεις των παραπάνω εταιρειών είτε θα έχουν ολοκληρωθεί, είτε θα βρίσκονται στο τελικό στάδιο.
NewsIt.gr: Ελλάδα | Πωλητήριο σε ΔΕΠΑ-ΔΑΣΦΑ-ΛΑΧΕΙΑ-ΟΔΙΕ-ΤΡΑΙΝΟΣΕ και ΔΩΔΩΝΗ (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=159417&catid=3)

aeriko
28-08-2012, 11:51
Ελα Αλέκοοοοοο το άλλο το ξέρεις;

kostas_366
28-08-2012, 15:31
Τώρα τελευταία, έχω δει κάποιες εκπομπές, μάλλον ντοκιματερ, όπου μας δείχνει, Αργεντινή και Γουατεμάλα, τι ακριβώς έγινε εκεί με την κρατική περιουσία.
Αυτά είναι:
1. το πείραμα της Αργεντινής
2. υπέροχη μακροοικονομία (Γουατεμάλα)
Και στα δύο, το αποτέλεσμα είναι Ότι το 50% του κόσμου και των παιδιών, δεν (το λέω χοντρά) τρώει κανονικά...
Το κράτος έχασε την περιουσία του (στην Αργεντινή πουλήθηκε αεροπλάνο για ένα δολάριο) με αποτέλεσμα οι λίγοι που αγόρασαν τις περιουσίες (10 οικογένειες π.χ. στην Αργεντινή) να παράγουν ότι θελει η Ευρώπη, η Αμερική και ο κόσμος απλά να πεινάει.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι, το κράτος, δεν πρέπει να πουλήσει ή ξεπουλήσει την περιουσία του (δεν εννοώ οργανισμούς και ΜΚΟ που το βάζουν μέσα) γιατί στην πορεία, ο πολίτης γίνεται φτωχός. Το κράτος έπειτα ``βλέπει`` τι ζητά ο εντολέας και όχι τι ζητά ο λαός του.

kostas_366
28-08-2012, 15:45
Τα παραπάνω μοιάζουν σαν κίνημα-κίνηση, καθαρά διεκδικητική:
Όραμα δεν υπάρχει, το όραμα των παραπάνω είναι εξουσία για την αναδιανομή... του πλούτου ή ό,τι έχει περισσέψει, χωρίς σχέδιο και συγκροτημένη άποψη για το πώς μπορεί να υπάρξει καταρχάς πλούτος και δημιουργία.
Είναι προιόν της απελπισίας και αναζητά λύσεις ευκολίας.
Με το 50% της φοροδιαφυγής (ας πούμε ότι για αρχή δεν μπορείς να λύσεις όλο το πρόβλημα), περισεύουν κ 4 δις για την ``τρύπα`` των 11,5 δις. Δηλ. βλέπω να τρέχει νερό σπίτι μου η σπασμένη σωλήνα του νερού, και εγώ κλείνω το ρεύμα!!!! Και φωνάζω έπειτα ότι ήρθε και πολύ το νερό!!!!
Μια σχιζοφρένεια θα έλεγα ένα πράγμα.

GeorgeP
28-08-2012, 15:48
Τώρα τελευταία, έχω δει κάποιες εκπομπές, μάλλον ντοκιματερ, όπου μας δείχνει, Αργεντινή και Γουατεμάλα, τι ακριβώς έγινε εκεί με την κρατική περιουσία.
Αυτά είναι:
1. το πείραμα της Αργεντινής
2. υπέροχη μακροοικονομία (Γουατεμάλα)
Και στα δύο, το αποτέλεσμα είναι Ότι το 50% του κόσμου και των παιδιών, δεν (το λέω χοντρά) τρώει κανονικά...
Το κράτος έχασε την περιουσία του (στην Αργεντινή πουλήθηκε αεροπλάνο για ένα δολάριο) με αποτέλεσμα οι λίγοι που αγόρασαν τις περιουσίες (10 οικογένειες π.χ. στην Αργεντινή) να παράγουν ότι θελει η Ευρώπη, η Αμερική και ο κόσμος απλά να πεινάει.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι, το κράτος, δεν πρέπει να πουλήσει ή ξεπουλήσει την περιουσία του (δεν εννοώ οργανισμούς και ΜΚΟ που το βάζουν μέσα) γιατί στην πορεία, ο πολίτης γίνεται φτωχός. Το κράτος έπειτα ``βλέπει`` τι ζητά ο εντολέας και όχι τι ζητά ο λαός του.

Η αργεντινη κυρηξε σταση πληρωμων στο εσωτερικο κι εξωτερικο (κρατικα μολογα)....αυτη ειναι η ειδοποιος διαφορα που εφερε ολα τα παραπανω αληθινα που παρουσιαζεις.
Αυτο (η σταση πληρωμων) εγινε διοτι αποσυνδεσε το εθνικο της νομισμα το πεσος απο το αμερικανικο δολαριο (ισοτιμια μεχρι τοτε 1:1)....αυτο θα συμβει και στην Ελλαδα αν φυγουμε απο το ευρο και παμε στην δραχμη.

Οτι πουληθει στην ελλαδα δεν θα ειναι στο 1ε.....το πρωθυπουργικο Αεροπλανο π.χ ενα EMBRAER 13 θεσεων βγηκε προς πωληση σημερα, πωλειται καπου στα 34,000,000$.....
Θα μοου πεις, ''ειναι καλη τιμη?''.... δεν ξερω.....δεν ειναι ομωως 1ε λογω στασης πληρωμων και πληρους πτωχευσης...

Καμια σχεση το ελληνικο θεμα με το Αργεντινεζικο λοιπον......

gsmaniac
28-08-2012, 15:50
Τα παραπάνω μοιάζουν σαν κίνημα-κίνηση, καθαρά διεκδικητική:
Όραμα δεν υπάρχει, το όραμα των παραπάνω είναι εξουσία για την αναδιανομή... του πλούτου ή ό,τι έχει περισσέψει, χωρίς σχέδιο και συγκροτημένη άποψη για το πώς μπορεί να υπάρξει καταρχάς πλούτος και δημιουργία.
Είναι προιόν της απελπισίας και αναζητά λύσεις ευκολίας.
Με το 50% της φοροδιαφυγής (ας πούμε ότι για αρχή δεν μπορείς να λύσεις όλο το πρόβλημα), περισεύουν κ 4 δις για την ``τρύπα`` των 11,5 δις. Δηλ. βλέπω να τρέχει νερό σπίτι μου η σπασμένη σωλήνα του νερού, και εγώ κλείνω το ρεύμα!!!! Και φωνάζω έπειτα ότι ήρθε και πολύ το νερό!!!!
Μια σχιζοφρένεια θα έλεγα ένα πράγμα.



Μην κάθεσαι και σκας.....τα έχουν δρομολογήσει όλα, οι τύποι που μας έφεραν σε αυτη την όμορφη κατάσταση, τώρα θα τα φτιαξουν:ha16:
Μην μου στενοχωριεσαι.......και κανεις ρυτιδες:p

ilias vara
28-08-2012, 16:05
δεν μπορει να αλαξει τιποτες.,.,.,γιατι δεν θελουμε!!!!!!!!!


οποτε
κατσε και διασκεδασε το !!!!!!!!!!:D

kostas_366
28-08-2012, 16:20
Η αργεντινη κυρηξε σταση πληρωμων στο εσωτερικο κι εξωτερικο (κρατικα μολογα)....αυτη ειναι η ειδοποιος διαφορα που εφερε ολα τα παραπανω αληθινα που παρουσιαζεις.
Αυτο (η σταση πληρωμων) εγινε διοτι αποσυνδεσε το εθνικο της νομισμα το πεσος απο το αμερικανικο δολαριο (ισοτιμια μεχρι τοτε 1:1)....αυτο θα συμβει και στην Ελλαδα αν φυγουμε απο το ευρο και παμε στην δραχμη.

Οτι πουληθει στην ελλαδα δεν θα ειναι στο 1ε.....το πρωθυπουργικο Αεροπλανο π.χ ενα EMBRAER 13 θεσεων βγηκε προς πωληση σημερα, πωλειται καπου στα 34,000,000$.....
Θα μοου πεις, ''ειναι καλη τιμη?''.... δεν ξερω.....δεν ειναι ομωως 1ε λογω στασης πληρωμων και πληρους πτωχευσης...

Καμια σχεση το ελληνικο θεμα με το Αργεντινεζικο λοιπον......

Δεν έκανε μόνο στάση πληρωμών, αλλά δέσμευση καταθέσεων.
Το πρόγραμμα του ΔΝΤ στην Αργεντινήήταν 12δις δολ. Ασήμαντο ποσό αν δεις και τα δικά μας δεδομένα. Ήταν την χρονιά εκείνη 4 δόσεις των 1.3 δις. Τρίμηνες δόσεις έτσι. Το 1ο τρίμηνο δώθηκε, το 2ο και νομίζω πριν δοθεί το 3ο τρίμηνο, 3η δόση, το ΔΝΤ έθεσε θέμα για την 4η δόση, ότι δεν θα μπορούσε να πληρωθεί. Μα θα μου πεις πριν λήξει η επιταγή, στην σφραγίζω?? Κάπως έτσι δεν είναι?
Το αποτέλεσμα η 4η δόση δεν δόθηκε και ακυρώθηκε. Τότε δήλωσαν στάση πληρωμών.
-Νομίζω αξιζει να πούμε ότι το ΔΝΤ είναι 5 χώρες με ψήφο βάση το ποσό το κεφάλαιο που έχουν διαθέσει. Το γράφω γιατι μάλλον βόλευε ή για τιμωρία αν θες, ψήφισαν να μην δοθεί η 4η δόση.
Τότε ο πρόεδρος Καβάλο ή μάλλον υπ. οικον. έκανε το κοραλίτο. δέσμευση των καταθέσεων. Για 90 ημλερες θα μπορούσαν να αποταμιεύσουν 250+- τον μήνα.
Αλλά, όσοι ήταν κοντά στην κυβέρνηση, και είχαν πληροφόρηση, 'εβγαλαν στο εξωτερικό τα χρήματα με ισοτιμία 1 προς 1.
Γιατί τα γράφω όλα αυτά???
Το 2001 βγήκαν από την χώρα 20 δις δολ. 12 δις το χρέος στο ΔΝΤ.
Δηλ οι πολίτες μπορούσαν να ξεχρεώσουν......
Τι να πω, κάτι μάλλον βρωμάει!!! κατά το φτωχό μου μυαλό. Τώρα, δεν θέλω να σε βάλω να αναζητείς Ζοζ για ποσά, σωστά είναι. Απλά εσύ ου ξέρεις και οικονομικά, δεν ``μυρίζει`` κάτι εκεί?

kostas_366
28-08-2012, 23:23
-Παραπάνω έγραψα αποταμιευσουν ήθελα να πω ''εκταμιεύσουν'' 250 =- τον μήνα.
-Στην Γουατεμάλα 10 οικογένειες έχουν το 95% της γης.
Για να γράφω γρήγορα να τι έπαθα :)

Μην κάθεσαι και σκας.....τα έχουν δρομολογήσει όλα, οι τύποι που μας έφεραν σε αυτη την όμορφη κατάσταση, τώρα θα τα φτιαξουν:ha16:
Μην μου στενοχωριεσαι.......και κανεις ρυτιδες:p
Ο άντρας από 3 πράγματα ξεχωρίζει...
Το ένα είναι οι ρυτίδες του!!!!

napgeo
29-08-2012, 00:28
Για τη Δωδώνη ερίζουν πολλοί εγχώριοι αγοραστές.
Με που θα την αγοράσουν σε 1 μήνα θα την κλείσουν. Αλλοίμονο μετά σε όλους μας.
Το γάλα και τα παράγωγα του θα έχουν αύξηση 100%.
Η συγκεκριμένη κερδοφόρος εταιρία ήταν ο ρυθμιστής της τιμής του γάλακτος στην Ελλάδα.
Κρίμα για το μέλλον αυτής της χώρας………:(

Eftixis
29-08-2012, 00:34
Για τη Δωδώνη ερίζουν πολλοί εγχώριοι αγοραστές.
Με που θα την αγοράσουν σε 1 μήνα θα την κλείσουν. Αλλοίμονο μετά σε όλους μας.
Το γάλα και τα παράγωγα του θα έχουν αύξηση 100%.
Η συγκεκριμένη κερδοφόρος εταιρία ήταν ο ρυθμιστής της τιμής του γάλακτος στην Ελλάδα.
Κρίμα για το μέλλον αυτής της χώρας………:(

δυστυχώς αυτό θα κάνουνε σε ότι πουλήσουν οι προδότες λίγο τους ενδιαφέρει ο λαός :u55::cr13::u56:

GeorgeP
29-08-2012, 10:13
Για τη Δωδώνη ερίζουν πολλοί εγχώριοι αγοραστές.
Με που θα την αγοράσουν σε 1 μήνα θα την κλείσουν. Αλλοίμονο μετά σε όλους μας.
Το γάλα και τα παράγωγα του θα έχουν αύξηση 100%.
Η συγκεκριμένη κερδοφόρος εταιρία ήταν ο ρυθμιστής της τιμής του γάλακτος στην Ελλάδα.
Κρίμα για το μέλλον αυτής της χώρας………:(

αμα δεν ηταν κερδοφορος δεν θα την πουλουσε η ΑΤΕ, η οποια κατεχει το 67,77% των μετοχων της (τα υπολοιπα ειναι 6 συνεταιρισμοι), προς 100,000,000ε........ποσο τελειως δυσαναλογο με το μεγεθος της εταιρειας.
Βεβαια η η θεση του επικεφαλης στις εξαγωγες γαλακτοκομικων -σε ολον τον κοσμο και υπεραντλαντικα - που κατεχει η δωδωνη της δινουν αυτο το δικαιωμα.

εγχωριοι αγοραστες....χλωμο εως αδυνατον...πολλα τα λεφτα που ζηταει η ΑΤΕ και πολλες οι απαιτησεις των εγχωριων αγοραστωνν. Ενδιαφέρον, ετσι για την ιστορια, εξεδήλωσαν οι έξι Ενώσεις Αγροτικών Συνεταιρισμών της Ηπείρου (ΕΑΣ Ιωαννίνων 24,78%, ΕΑΣ Πωγωνίου 2,9%, ΕΑΣ Πρεβέζης 2,4%, ΕΑΣ Θεσπρωτίας 1,6%, και ΕΑΣ Αρτας - Φιλιππιάδας 0,55%), που είναι μέτοχοι κατά 32,23% της Δωδώνης, αλλά σύμφωνα με πληροφορίες ζητούν προνομιακή μεταχείριση από την τράπεζα - ζητούν να τους μεταβιβαστεί το ποσοστό της ΑΤΕ στη λογιστική αξία της εταιρείας, δηλαδή με εξαιρετικά χαμηλό τίμημα, κάτι που μάλλον είναι δύσκολο να πράξει η ΑΤΕ στην παρούσα φάση. Και γιατι να το κανει αφου η δανεζικη Arla και η γαλλικη Friesland - Cmpina (νουνου) της τα δινουν ακατεβατα?
Ενδιαφερον εχειδειξει ο ομιλος Σαραντη και ο εφοπλιστικος ομιλος Ρεστη...αλλα δυσκολο το βλεπω...

Λυπηρο Ναπολεωντα αλλα οταν χρωστας πουλας για να ξεπληρωσεις......ειδαλλως οι ενδιαφερομενοι περιμενουν την απολυτη πτωση και στα παιρνουν με το ετσι θελω στην τιμη του 1$ που λεει και ο Κωστας πιο πανω.

mistos
29-08-2012, 12:17
Δηλαδή το εθνικό ξεπούλημα είναι βέβαιο:cr14:

GeorgeP
29-08-2012, 12:52
Δηλαδή το εθνικό ξεπούλημα είναι βέβαιο:cr14:
Η ΔΩΔΩΝΗ δεν ειναι εθνικη εταιρεια αλλα ιδιωτικη που ελεγχεται επισης απο ιδιωτικη τραπεζα (ΑΤΕ 67,77%) η οποια με την σειρα της ανηκει στην γαλλικη gredit agrigole.......

Ο ιδιωτης κανει οτι θελει στην περιουσια του..........
Οπως και το κρατος στην δικη του.........

spiros75
29-08-2012, 13:08
Και η Π.Πατραική ήταν ιδιότης αλλά όταν έκλεισε ήταν σαν να έκλεισε ένα κομάτι Ελληνικό.:(

gsmaniac
29-08-2012, 13:46
Και η Π.Πατραική ήταν ιδιότης αλλά όταν έκλεισε ήταν σαν να έκλεισε ένα κομάτι Ελληνικό.:(

Το ίδιο συνέβη και με την κλωστοϋφαντουργία .......την τελευταία μεγάλη βιομηχανία της χώρας, με 5000 oοικογένειες χωρίς δουλεια και όλες στην επαρχια:cool:
Ιδιώτης ήταν και ο λαναρας.....με φιλαράκια πολιτικούς, που μαγειρεψαν το χρηματιστήριο, αφήνοντας την παραγωγη:mad:
Τι να πεις....ένα ######### ήμασταν και έτσι θα παραμεινουμε:cool:

napgeo
29-08-2012, 14:59
Η ΔΩΔΩΝΗ δεν ειναι εθνικη εταιρεια αλλα ιδιωτικη που ελεγχεται επισης απο ιδιωτικη τραπεζα (ΑΤΕ 67,77%) η οποια με την σειρα της ανηκει στην γαλλικη gredit agrigole.......

Ο ιδιωτης κανει οτι θελει στην περιουσια του..........
Οπως και το κρατος στην δικη του.........



Η ΑΤΕ είναι κρατική τράπεζα. Η κυβέρνηση των Αθηνών έχει αποκοπεί από την επαρχία.

Εσύ στην Αθήνα και να γνωρίζεις τα προβλήματα σε μια περιφέρεια λίγο χλωμό το βλέπω. Δεν γράφει και ο tsopanis που είναι άμεσα ενδιαφερόμενος.

Πάντως χρόνια τώρα οι υπόλοιπες γαλακτοβιομηχανίες στην Ελλάδα είχαν εκδηλώσει έντονα το ενδιαφέρον για την απόκτηση της Δωδώνης. Το τίμημα είναι στα 80 εκατ. €. Το ποσό αυτό μπορούμε να το βρούμε από τους ίδιους τους παραγωγούς.
Απλά η Αθηναική κυβέρνηση των προσκυνημένων ξεχρεώνει συμβόλαιο στους επιχειρηματίες. Και να μην ξεχνάς φίλε μου τα δάνεια προς την ΑΤΕ του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ. Περίπου 250 εκατ €.
Μην δικαιολογείς σε παρακαλώ κινήσεις που δεν συνάδουν με το καλό της χώρας μου αλά στο ξεπούλημα της………………………

napgeo
29-08-2012, 15:08
Συμμετείχα στην εκλογική εκστρατεία για την περιφέρεια Ηπείρου του τότε Αντιπροέδρου του Ελληνικού Κοινοβουλίου Βαγγέλη Αργύρη.
Το σύνθημα ήταν.
Ότι σημασία έχει ο Παρθενώνας για τον Ελληνισμό Τόση σημασία έχει και η Δωδώνη για την Ήπειρο.
Στο ίδιο μήκος είχαν κινηθεί και οι υπόλοιποι πολιτικοί και στις προηγούμενες εκλογές.
Ο ίδιος ο Αντώνης Σαμαράς σε ομιλία του στην κεντρική πλατεία των Ιωαννίνων είχε δηλώσει ξεκάθαρα την απεμπλοκή της εταιρίας από την τράπεζα.
Πώς γίνεται 4 μήνες αργότερα να ξεχαστούν οι προεκλογικές δεσμεύσεις.
Τόση ξεφτίλα πια ……………….

GeorgeP
29-08-2012, 15:56
Και η Π.Πατραική ήταν ιδιότης αλλά όταν έκλεισε ήταν σαν να έκλεισε ένα κομάτι Ελληνικό.:(

Το ίδιο συνέβη και με την κλωστοϋφαντουργία .......την τελευταία μεγάλη βιομηχανία της χώρας, με 5000 oοικογένειες χωρίς δουλεια και όλες στην επαρχια:cool:
Ιδιώτης ήταν και ο λαναρας.....με φιλαράκια πολιτικούς, που μαγειρεψαν το χρηματιστήριο, αφήνοντας την παραγωγη:mad:
Τι να πεις....ένα ######### ήμασταν και έτσι θα παραμεινουμε:cool:

ΤΟ Ελληνικο κρατος ειναι ******** οπως λεει και ο μανιακος αλλα, την επιχειρηση μου ΕΓΩ την ιδρυσα κι θα την κλεισω οπως θελω ΕΓΩ.......
αν υπαρχει δε και οικονομικο οφελος δεν θα λογαριασω ΚΑΝΕΝΑΝ ουτε εργαζομενους, ουτε κρατος ουτε τιποτα.

Αν το κρατος με αφηνει να παρανομω (δανεικα κι αγυριστα, απολυμενοι ανευ αποζημιωσης κ.λ.π) τοτε υποχρεωση των πολιτων ειναι να μην το ξαναψηφισουν, ειδικα οταν το εγκλημα του κρατους ειναι επαναλαμβανομενο βλ. κλωστουφαντουργια κ.α.
Οταν υπαρχουν τυποι σαν τον Λαναρα οι οποιοι εχουν φιλους πολιτικους και κανουν οτι θελουν υποχρεωση των πολιτων και των εργαζομενων σε αυτους ειναι η καταψηφιση των πολιτικων που τους στηριζουν.
Αλλα δυστυχως ακομα και οι εργαζομενοι σε αυτους τους εργοδοτες ψηφιζαν, ψηφιζουν και θα ψηφισουν τους κυριως υπευθυνους πολιτικους γιαυτην την κατασταση....¨η θα κανουν υποκινουμενες απεργιες χανοντας τα παντα πολυ πριν την ωρα τοους αν ποτε αυτη ερχοταν.

Τελικα εχουμε το παρον και το μελλον που μας αξιζει........

GeorgeP
29-08-2012, 15:57
Συμμετείχα στην εκλογική εκστρατεία για την περιφέρεια Ηπείρου του τότε Αντιπροέδρου του Ελληνικού Κοινοβουλίου Βαγγέλη Αργύρη.
Το σύνθημα ήταν.
Ότι σημασία έχει ο Παρθενώνας για τον Ελληνισμό Τόση σημασία έχει και η Δωδώνη για την Ήπειρο.
Στο ίδιο μήκος είχαν κινηθεί και οι υπόλοιποι πολιτικοί και στις προηγούμενες εκλογές.
Ο ίδιος ο Αντώνης Σαμαράς σε ομιλία του στην κεντρική πλατεία των Ιωαννίνων είχε δηλώσει ξεκάθαρα την απεμπλοκή της εταιρίας από την τράπεζα.
Πώς γίνεται 4 μήνες αργότερα να ξεχαστούν οι προεκλογικές δεσμεύσεις.
Τόση ξεφτίλα πια ……………….

και πως γινεται αυτο αναιμακτα φιλε Ναπο? μηπως αλλα καταλαβαινει ο λαος που ακουει, αν ακουει, απο κατω?

napgeo
29-08-2012, 17:43
και πως γινεται αυτο αναιμακτα φιλε Ναπο? μηπως αλλα καταλαβαινει ο λαος που ακουει, αν ακουει, απο κατω?


:Απορία:Γιατί με προκαλείς φίλε.

Γνωρίζεις ποιοί έχουν τις εταιρίες ΦΑΤΕ- ΔΕΛΤΑ- ΟΛΥΜΠΟΣ- ΗΠΕΙΡΟΣ.
Είναι οι χρηματοδότες του κυρίου ΣΑΜΑΡΑ.
Λύσεις υπάρχουν και όχι σαν το σύνθημα Λεφτά υπάρχουν.
Δεν τα φάγαμε όλοι μαζί. Δεν θέλουν λύση στο πρόβλημα.

Και ο μπάρμπα Φώτης ο προσκυνητής συμφωνεί.

Και πώς θα τον γράψει τον ξεφτίλα η Ιστορία, Που θα κλείσει και την τελευταία κτηνοτροφική μονάδα στην Ήπειρο………………………..

GeorgeP
29-08-2012, 18:14
:Απορία:Γιατί με προκαλείς φίλε.

Γνωρίζεις ποιοί έχουν τις εταιρίες ΦΑΤΕ- ΔΕΛΤΑ- ΟΛΥΜΠΟΣ- ΗΠΕΙΡΟΣ.
Είναι οι χρηματοδότες του κυρίου ΣΑΜΑΡΑ.
Λύσεις υπάρχουν και όχι σαν το σύνθημα Λεφτά υπάρχουν.
Δεν τα φάγαμε όλοι μαζί. Δεν θέλουν λύση στο πρόβλημα.

Και ο μπάρμπα Φώτης ο προσκυνητής συμφωνεί.

Και πώς θα τον γράψει τον ξεφτίλα η Ιστορία, Που θα κλείσει και την τελευταία κτηνοτροφική μονάδα στην Ήπειρο………………………..


καμια απο αυτες δεν μπορει να δωσει τα 100,000,000 που ζητα η ΑΤΕ και καμια απο αυτες δεν εχει εκδηλωσει (ακομα) ενδιαφερον. Τα δανεια με τα οποια θα μπορουσαν δεν υπαρχουν.
Ενω αυτες που ανεφερα πιο πανω μπορουν και να δεις που θα την παρουν και δεν θα την κλεισουν εν αντιθεση με τους αλλους που αν την επαιρναν θα την εκλειναν για να επωφεληθουν παιρνοντας μεγαλυτερο κομματι της πιτας με λιγοτερους εργαζομενους φυσικα.
Η Δωδωνη δεν θα κλεισει και μην προκαταβαλεις τον κοσμο.

Και μιας και μιλας για χρηματοδοτες, θελεις κυβερνηση "η οχι? αν θελεις προτιμας την ιδιωτικη χρηματοδοτηση αλα αμερικα ¨η την Ελληνικη εκδοχη μεσω προυπολογισμου?
Απο καπου πρεπει να χρηματοδοτουνται αν θελουμε να κυβερνιωμαστε, αν δεν θελουμε οριστε, τα εξαρχεια ειναι ενας καλος τοπος να εκφραστουμε ελευθερα....υπαρχει και το σχετικο αβατον εκει.

Δεν τα φαγαμε ολοι μαζι? ξανασκεψου το και θα δεις οτι εξακολουθομε να τα τρωμε ολοι μαζι.......
Εμενα παντως πριν 2,5 μηνες μου εζητησαν εμμεσως πλην σαφως -με καθυστερουσαν επι 2 μηνες με την δικαιολογια οτι το ποινικο μου μητρωο δεν εχει φθασει στην υπηρεσια τους - φακελακι στο ΥΜΕ για να παρω ημερομηνια εξετασεων για το επαγγελματικο διπλωμα....ετσι...τοσο απλα και χυδαια. Φυσικα εκανα εγγραφως (εχω αντιγραφο αν θες) καταγγελια στον Συνηγορο του πολιτη, στο ΥΜΕ & Δικτυων (στον Χατζηγακη προσωπικα) και στο Υπ.Δικαιοσυνης (στον Ρουπακιωτη επισης προσωπικα) και το προβλημα μου λυθηκε ως δια μαγειας μεσα σε 24 ωρες μετα την παραλαβη, αναγνωση των εμαιλς απο τους παραπανω και τηλεφωνικης επικοινωνιας τους με εμενα....τοσο απλα.

Βρε οοοοοοοολοι μαζι τα φαγαμε σου λεω......

napgeo
30-08-2012, 00:06
Άς το κλείσουμε το θέμα διότι κουράζουμε τους φίλους.
Ένας φίλος πρόσφατα έγραψε μια ιστορία για Αγγέλους. Εδώ μέσα. Δέν είναι τα πράγματα όπως τα βλέπεις.
Η κυβέρνηση των Αθηνών προσπαθεί να μην βάλει τα ΠΑΣΟΚΙΚΑ λαμόγια στη φυλακή και όχι να λύσει τα προβλήματα της περιφέρειας.
Και δεν είμαι παραπληροφορημένος. Το τίμημα των 80 εκατ. Το δίνουμε εμείς στην ΑΤΕ.
Καλό σου ξημέρωμα………….

BOXER
30-08-2012, 00:17
Άς το κλείσουμε το θέμα διότι κουράζουμε τους φίλους.
Ένας φίλος πρόσφατα έγραψε μια ιστορία για Αγγέλους. Εδώ μέσα. Δέν είναι τα πράγματα όπως τα βλέπεις.
Η κυβέρνηση των Αθηνών προσπαθεί να μην βάλει τα ΠΑΣΟΚΙΚΑ λαμόγια στη φυλακή και όχι να λύσει τα προβλήματα της περιφέρειας.
Και δεν είμαι παραπληροφορημένος. Το τίμημα των 80 εκατ. Το δίνουμε εμείς στην ΑΤΕ.
Καλό σου ξημέρωμα………….

Έχεις τα χίλια δίκια ναπο! Όπως ακριβώς τα λες. Ορισμένοι μέχρι χθες ελεγαν και υποστήριζαν φανατικα το ΠΑΣΟΚ :mad:. Σήμερα θα βγουν και απο πάνω :u55:!!!

:ye36:

mpargs
30-08-2012, 00:46
Το τίμημα είναι στα 80 εκατ. €. Το ποσό αυτό μπορούμε να το βρούμε από τους ίδιους τους παραγωγούς.
…………

Και γιατί δεν το βρίσκετε να την αγοράσετε;;; Να μείνει και σε ντόπια χέρια ;;;;
Μήπως είναι σαν και αυτό που λένε όλοι οι Έλληνες;;;

ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΟΡΘΟΠΟΔΗΣΟΥΜΕ !!!!!!!:u55: Οι άλλοι δηλαδή. Εμείς στην απέξω και να μην μας αγγίξουν τα μέτρα.Νεύρα

napgeo
30-08-2012, 00:59
Και γιατί δεν το βρίσκετε να την αγοράσετε;;; Να μείνει και σε ντόπια χέρια ;;;;
Μήπως είναι σαν και αυτό που λένε όλοι οι Έλληνες;;;

ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΟΡΘΟΠΟΔΗΣΟΥΜΕ !!!!!!!:u55: Οι άλλοι δηλαδή. Εμείς στην απέξω και να μην μας αγγίξουν τα μέτρα.Νεύρα

Μα ακριβώς εδώ είναι το πρόβλημα. Δεν θέλουν να δοθεί σε συνεταιρισμό Ελλήνων κτηνοτρόφων.
Θέλουν να την πουλήσουν. Εμείς και λύση έχουμε και τα χρήματα διαθέτουμε.
Τα προβλήματα της περιφέρειας είναι πιο πολύπλοκα απ ότι των πόλεων. Στις πόλεις κατοικούν μισθωτοί και συνταξιούχοι. Τους κάνεις μια μείωση και τελείωσες. Στην περιφέρεια όμως.
Πρώτη φορά βλέπω εκλεγμένους ηγέτες να είναι τόσο πολλή οσφυοκάμτες.
Είναι η πλήρης ήτα από τον οικονομικό πόλεμο. Χωρίς όρους. Πλήρης υποταγή.
Καμία επιχείρηση σε Ελληνικά χέρια. Τα πάντα υπό των έλεγχο των Βρυξελλών………………..

BOXER
30-08-2012, 20:23
Μα ακριβώς εδώ είναι το πρόβλημα. Δεν θέλουν να δοθεί σε συνεταιρισμό Ελλήνων κτηνοτρόφων.
Θέλουν να την πουλήσουν. Εμείς και λύση έχουμε και τα χρήματα διαθέτουμε.
Τα προβλήματα της περιφέρειας είναι πιο πολύπλοκα απ ότι των πόλεων. Στις πόλεις κατοικούν μισθωτοί και συνταξιούχοι. Τους κάνεις μια μείωση και τελείωσες. Στην περιφέρεια όμως.
Πρώτη φορά βλέπω εκλεγμένους ηγέτες να είναι τόσο πολλή οσφυοκάμτες.
Είναι η πλήρης ήτα από τον οικονομικό πόλεμο. Χωρίς όρους. Πλήρης υποταγή.
Καμία επιχείρηση σε Ελληνικά χέρια. Τα πάντα υπό των έλεγχο των Βρυξελλών………………..

Σταματα να λες αληθειες και ολοσωστες κουβεντες !!!

Σχολιαζε καλυτερα τις BMW, με τον τροπο που μονο εσυ ξερεις ;),να μας κανεις να γελαμε λιγακι. Εχουμε αναγκη απο χιουμορ και οχι απο στεναχωριες.