PDA

View Full Version : Διλημμα για κρανος....


Ακιs
28-08-2012, 18:23
Το διλημμα ειναι το εξης:Εχω ενα schuberth c3 4 ετων με καποιες εξωτερικες φθορες,αλλα χωρις κανενα πεσιμο.Η ζελατινα του μαζι με το pinlock ζελατινακι χρηζει αντικαταστασης,οπως και τα εσωτερικα μαγουλα που εχουν φθαρει αρκετα αλλα και η εσωτερικη επενδυση.Κατα τα αλλα το κρανος ειναι απολυτα λειτουργικο και Με κανει τα κεφια.Το κοστος αντικαταστασης αυτων ειναι 170 ευρωπαικα,και το ερωτημα ειναι αν αξιζει το ''rebuild'' η να συμπληρωσω κατι ακομα και να αγορασω ενα καινουργιο flip up,οχι schuberth βεβαια,αλλα καποιας αλλης εταιρειας?


Ολες οι γνωμες θα τυχουν καταλληλης επεξεργασιας.....:D:D


:th11:

ckk
28-08-2012, 18:42
4 ετών... :hmmm: :hmmm:

kornlaz
28-08-2012, 18:56
Προσωπικά εγώ Άκη μου θα έπαιρνα άλλο.Για ένα κράνος 4 ετών να δώσεις 170 € νομίζω είναι πολλά ή εκτός αν το μπάτζετ σου δεν σου επιτρέπει για κάτι παραπάνω:ye33:

Gasgs
28-08-2012, 19:25
Εγώ θα έβαζα άλλα 130 ευρώπουλα και θα επαιρνα SHOEI MULTITEC από το louis.de ;)

Ακιs
28-08-2012, 19:54
4 ετών... :hmmm: :hmmm:
Ενα δικιο το'χεις....;)
Προσωπικά εγώ Άκη μου θα έπαιρνα άλλο.Για ένα κράνος 4 ετών να δώσεις 170 € νομίζω είναι πολλά ή εκτός αν το μπάτζετ σου δεν σου επιτρέπει για κάτι παραπάνω:ye33:
Οντως ειναι πολλα τα 170,Κορνηλιε....:cool:
Εγώ θα έβαζα άλλα 130 ευρώπουλα και θα επαιρνα SHOEI MULTITEC από το louis.de ;)

Καλα,εσυ εισαι και Ωνασης.....:p:D

adventure
28-08-2012, 20:07
Ενα δικιο το'χεις....;)

Οντως ειναι πολλα τα 170,Κορνηλιε....:cool:


Καλα,εσυ εισαι και Ωνασης.....:p:D

Κράτα όλα τα παραπάνω σχόλια από τα παιδιά αλλά κράτα το κράνος σου αν δεν έχει χτύπημα.

:ye33: :ye33:

Μου άρεσε το Ωνάσης.

:eek: :eek:

:D:D:D

Δήμος
29-08-2012, 00:51
Δοκίμασε Άκη να βρεις μέσω web τα μαξιλάρια σε χαμηλότερη τιμή. Δοκίμασε στο www.helmetcity.co.uk


Sent from my iPhone using Tapatalk

tavrina
29-08-2012, 08:57
Για να μην προβληματίζεσαι πολύ η λύση είναι μία...........
Άσε το κράνος και με τα 170 πάρε κάτι στη Γεωργία!!! :p

Benjamako
29-08-2012, 08:58
Εγώ θα έβαζα άλλα 130 ευρώπουλα και θα επαιρνα SHOEI MULTITEC από το louis.de ;)

:ye36:

REK
29-08-2012, 09:18
βάλε κάτι τις παραπάνω και πάρε ενα καινούργιο..
τα 4 χρόνια κατα την άποψη μου είναι κοντά στο όριο της αλλαγής(προσωπική άποψη),τα 170 € δεν ειναι λίγα..σκέψου οτι είναι το 1/3,περίπου,για να πάρεις ένα καινούργιο ΚΑΛΟ κράνος..

ερώτηση:confused::γιατι δεν θα ξαναγόραζες schuberth?

REK
29-08-2012, 09:19
βάλε κάτι τις :D:Dπαραπάνω και πάρε ενα καινούργιο..
τα 4 χρόνια κατα την άποψη μου είναι κοντά στο όριο της αλλαγής(προσωπική άποψη),τα 170 € δεν ειναι λίγα..σκέψου οτι είναι το 1/3,περίπου,για να πάρεις ένα καινούργιο ΚΑΛΟ κράνος..

ερώτηση:confused::γιατι δεν θα ξαναγόραζες schuberth?

ckk
29-08-2012, 09:32
Απάντα του...

Θα το ξαναβάλει. :)

peterv
29-08-2012, 09:35
Εγώ πάντως και να ξανά άλλαζα πάλι schuberth θα έπαιρνα.

Κάποτε είχα τις ίδιες σκέψεις "έλα μωρε μην είσαι κολλημένος με την schuberth δοκίμασε και κάτι άλλο μπορεί να βγει καλύτερο....."

Πήρα BMW system 5 και shoel ανοιγόμενο, μετά ξαναγύρισα στη schuberth μετανιωμένος που την πρόδοσα και έχοντας ξοδέψει κάποια χρήματα παραπάνω , αφου η αντοχή στην φθορά των άλλων κεφαλοπροφυλακτικών ειναι πολύ λιγότερη σε σχέση με την schuberth.

Στην θέση σου Ακη θα το έφτιαχνα αν δεν έχει πολλές γρατζουνίες εξωτερικά , εμένα μου κρατάνε περίπου 6 χρόνια με καθημερινή χρήση.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Hekima
29-08-2012, 11:07
βάλε κάτι τις :D:Dπαραπάνω και πάρε ενα καινούργιο..

τα 4 χρόνια κατα την άποψη μου είναι κοντά στο όριο της αλλαγής(προσωπική άποψη),τα 170 € δεν ειναι λίγα..σκέψου οτι είναι το 1/3,περίπου,για να πάρεις ένα καινούργιο ΚΑΛΟ κράνος..


ερώτηση:confused::γιατι δεν θα ξαναγόραζες schuberth?



Απάντησε Άκη μ΄ενδιαφέρει έχω schuberth και είμαι σε φάση να πάρω άλλο για πες :)

Hekima
29-08-2012, 11:07
Απάντα του...

Θα το ξαναβάλει. :)



:sm7::sm7:

Gasgs
29-08-2012, 11:19
βάλε κάτι τις :D:Dπαραπάνω και πάρε ενα καινούργιο..
τα 4 χρόνια κατα την άποψη μου είναι κοντά στο όριο της αλλαγής(προσωπική άποψη),τα 170 € δεν ειναι λίγα..σκέψου οτι είναι το 1/3,περίπου,για να πάρεις ένα καινούργιο ΚΑΛΟ κράνος..

ερώτηση:confused::γιατι δεν θα ξαναγόραζες schuberth?


Άρχισες τις δοκιμές κρασιών πρωι - πρωι ? :D

adventure
29-08-2012, 11:23
Άρχισες τις δοκιμές κρασιών πρωι - πρωι ? :D

Εσείς με το αρχοντικό παρουσιαστικό και όχι μόνο δεν μπορείτε να ξεχάσετε τις συνήθειές σας και μια από αυτές είναι και το κρασί.

:D :D :D

Ακιs
29-08-2012, 11:51
Δοκίμασε Άκη να βρεις μέσω web τα μαξιλάρια σε χαμηλότερη τιμή. Δοκίμασε στο www.helmetcity.co.uk (http://www.helmetcity.co.uk)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ιδιες τιμες ειναι Δημο......:)
:th11:
Για να μην προβληματίζεσαι πολύ η λύση είναι μία...........
Άσε το κράνος και με τα 170 πάρε κάτι στη Γεωργία!!! :p
Δεν περιμενα αλλη απαντηση απο εσενα......:p:p


βάλε κάτι τις παραπάνω και πάρε ενα καινούργιο..


τα 4 χρόνια κατα την άποψη μου είναι κοντά στο όριο της αλλαγής(προσωπική άποψη),τα 170 € δεν ειναι λίγα..σκέψου οτι είναι το 1/3,περίπου,για να πάρεις ένα καινούργιο ΚΑΛΟ κράνος..


ερώτηση:confused::γιατι δεν θα ξαναγόραζες schuberth?


Εγώ πάντως και να ξανά άλλαζα πάλι schuberth θα έπαιρνα.

Κάποτε είχα τις ίδιες σκέψεις "έλα μωρε μην είσαι κολλημένος με την schuberth δοκίμασε και κάτι άλλο μπορεί να βγει καλύτερο....."

Πήρα BMW system 5 και shoel ανοιγόμενο, μετά ξαναγύρισα στη schuberth μετανιωμένος που την πρόδοσα και έχοντας ξοδέψει κάποια χρήματα παραπάνω , αφου η αντοχή στην φθορά των άλλων κεφαλοπροφυλακτικών ειναι πολύ λιγότερη σε σχέση με την schuberth.

Στην θέση σου Ακη θα το έφτιαχνα αν δεν έχει πολλές γρατζουνίες εξωτερικά , εμένα μου κρατάνε περίπου 6 χρόνια με καθημερινή χρήση.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Απάντησε Άκη μ΄ενδιαφέρει έχω schuberth και είμαι σε φάση να πάρω άλλο για πες :)
Παιδια,απο το schuberth ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος και αν το αλλαζα παλι το ιδιο θα επαιρνα.Απλα πριν 6 μηνες πηρα ενα shoei Qwest και το c3 χρησιμοποιειται περισσοτερο σε αστικες μετακινησεις.Απλα ειναι πολυ ακριβο για να το αντικαταστησω με ενα ιδιο και για να το εχω σαν δευτερο,για αυτον τον λογο και σκεφτομαι το rebuild.....;)

REK
29-08-2012, 11:52
Άρχισες τις δοκιμές κρασιών πρωι - πρωι ? :D


όλα τα βλέπεις εσύ...:confused::confused::confused:

:D:D:D:sm7::sm7::sm7:

squad
31-08-2012, 18:33
Συνήθως τα κράνη πόσο καιρο πρεπει να τα έχουμε,νομίζω ότι κάπου αναγράφεται μέσα στο κράνος την λήξη του,αλλα δεν θυμάμαι σε πιο σημείο.

Δήμος
31-08-2012, 18:43
Συνήθως τα κράνη πόσο καιρο πρεπει να τα έχουμε,νομίζω ότι κάπου αναγράφεται μέσα στο κράνος την λήξη του,αλλα δεν θυμάμαι σε πιο σημείο.

Επίσημα; 5-7 χρόνια.
Ανεπίσημα; Και 10 +
Νομίζω όμως ότι στα 7 είναι καλά, άσε που μέχρι τότε θα έχεις αλλάξει τα εσωτερικά του τουλάχιστον 2-3 φορές, εξ ου και ο προβληματισμός του φίλου μας του Άκη ;)

lepanto
31-08-2012, 18:56
σιγουρα δεν ειχες τι να κανεις οταν ανεβαζες το θεμα :p

Ακιs
31-08-2012, 18:57
Συνήθως τα κράνη πόσο καιρο πρεπει να τα έχουμε,νομίζω ότι κάπου αναγράφεται μέσα στο κράνος την λήξη του,αλλα δεν θυμάμαι σε πιο σημείο.
Στα κρανη που ειναι κατασκευασμενα απο απλα υλικα [πλαστικα π.χ],και ειδικοτερα σε αυτα που εκτιθονται στις καιρικες συνθηκες συχνοτερα,ισχυει νομιζω το περι 5ετιας,ισως και λιγοτερο.Στα υπολοιπα και σαφως ακριβοτερα κρανη που ειναι κατασκευασμενα απο πιο πολυπλοκα υλικα [π.χ carbon] η διαρκεια ζωης ειναι αρκετα μεγαλυτερη αλλα και εκει παντα σε συναρτηση με την χρηση[αλλο μια εβδομαδα στο σπιτι και μια μερα στον δρομο,και αλλο το αντιστροφο].Σε καθε περιπτωση ομως ριχνεις μια ματια στο βιβλιαρακι του κατασκευαστη που πηρες μαζι με το κρανος,και λυνεται η απορια σου....;)

Ακιs
31-08-2012, 18:59
σιγουρα δεν ειχες τι να κανεις οταν ανεβαζες το θεμα :p
Εγω σ'αγαπαω πιο πολυ.......

:u44: