PDA

View Full Version : Το αγαπημένο μας πάθος είναι τόσο επηρεασμένο από την κατάσταση


Slane
02-09-2012, 01:30
Παρακολουθώ με θλίψη, προβληματισμό αλλά και οργή το πώς έχουν εξελιχθεί τα πράγματα πάνω στο κομμάτι της δικής μας καψούρας, του μοτοσικλετισμού σαν ιδέα, τρόπο ζωής αλλά και χόμπι. Πόσο επηρεάστηκε κι αυτό από την γενικότερη κατάσταση που βιώνουμε στην πατρίδα μας.

Πέρσι είχα κάποιες οικονομίες και σχεδίαζα ένα ταξίδι με ένα ξάδερφο στο εξωτερικό. Στην αρχή του καλοκαιριού μια μέρα μου λέει “Γιώργο με απέλυσαν από τη δουλειά οπότε άκυρο το ταξίδι..” . Τελικά περιορίστηκα σε ένα όμορφο ταξιδάκι στη Β. Ελλάδα και ήταν αρκετά όμορφα.

Φέτος προέκυψε ένας γάμος στο Σιδηρόκαστρο Σερρών μιας πρώτης ξαδέλφης μου, ήρθε το προσκλητήριο και χάρηκα πάρα πολύ. Ταξίδι στην άλλη άκρη της Ελλάδας με μηχανή, βόλτες στα όμορφα μέρη της Μακεδονίας αλλά και αντάμωμα με το σόι μου εκεί. Μέσα στον ενάμισι μήνα που μεσολάβησε όμως ήρθε εφορία αλλά και ένα σωρό άλλα οπότε αναγκάστηκα να ματαιώσω το ταξίδι.

Βλέπω πως υπάρχουν φίλοι που καταφέρνουν και ταξιδεύουν είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό όμως ξέρω πως κι αυτοί όλο λιγοστεύουν.

Είμαι δυόμισι χρόνια σε αυτό το forum. Όταν προτωμπήκα θυμάμαι ότι υπήρχαν Κυριακές που όλο και κάτι κανονίζαμε κι ακολουθούσε η παρέα εδώ σχεδόν σύσσωμη. Με την πάροδο του καιρού οι εκδρομές και οι βόλτες άρχιζαν να συνοδεύονται με τάπερ αφού αρκετοί δεν μπορούσαν να υποστηρίξουν τα έξοδα της ταβέρνας. Και τώρα που η βενζίνη φλερτάρει με τα 2 € βλέπω πως ακόμα κι αυτό περιορίζεται και τείνει προς εξαφάνιση. Επίσης ξέρω πως ακόμα και για τους καφέδες της Τετάρτης σε όλη την επικράτεια ψάχνουμε να βρούμε τα στέκια με τον φτηνότερο καφέ και τη φτηνότερη μπίρα αλλά και φυσικά και τα after να έχουν περιοριστεί δραματικά κι αυτά.

Μου τη δίνει λοιπόν πάρα πολύ που το αγαπημένο μας πάθος είναι τόσο επηρεασμένο από τη γενικότερη κατάσταση. Μου τη δίνει που δε μπορούμε να ευχαριστηθούμε τις μηχανές μας και οι περισσότεροι από εμάς έχουμε περιοριστεί στο σπίτι- δουλειά , δουλειά σπίτι. Και μου τη δίνει ακόμα περισσότερο που δεν φαίνεται κανένα φως στην άκρη του τούνελ..

forester
02-09-2012, 01:32
Και που είσαι ακόμα.....:hmmm::hmmm::hmmm:

peterv
02-09-2012, 07:41
ετσι ετσι δυστυχώς.....

βεβαια για να λέμε του στραβού το δίκιο και τώρα πάμε βόλτες απλά πιο αραιά και κοντά.....

ckk
02-09-2012, 09:02
Πάντως και τα ταπεράκια δεν είναι άσχημα.

nivo
02-09-2012, 09:11
καπως ετσι γινετε δυστυχως,οταν εχεις ενα σκασμο υποχρεωσεις ,δεν μπορεις να κοιτας μονο το παθος σου,βεβαια με ενα καλο κουμαντο καποιες στιγμες βγαινουμε στην επιφανεια και παιρνουμε καποιες μικρες ανασες,καθολου κακο και το ταπερ εδω που τα λεμε,η μοτοσυκλετα σαν σπορ εχει γινει ακριβο , λιγο και εμεις πιο απαιτητικοι με αποτελεσμα να χρειαζομαστε αρκετα ρουβλια με ολα τα καλουδια που θελουμε ...:rolleyes:

GregoryA
02-09-2012, 10:14
Μην ανοιγετε τετοια θεματα, μας πονάνε πολύ!!!!!!!!!!

tolhs
02-09-2012, 10:59
Δυστηχως φιλε Γιωργο ετσι ακριβως ειναι
και τα δυσκολα δεν ηρθαν ακομη.....
Αλλα μη το βαζουμε κατω.....;);)

Vagelis Gar
02-09-2012, 11:18
Θα τον βρούμε τον τρόπο μας Γιώργο,
όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, ταπεράκια, σκηνές, καφεδάκια σε πλαστικό, φιλοξενία σε φίλους...
Η βενζίνη είναι ένα θέμα βέβαια αλλά τι στο καλό, δεν θα τους αφήσουμε να μας οδηγήσουν στην κατάθλιψη.

Ψηλά το κεφάλι !!!!!!!!

ckk
02-09-2012, 12:13
Δυστηχως φιλε Γιωργο ετσι ακριβως ειναι
και τα δυσκολα δεν ηρθαν ακομη.....
Αλλα μη το βαζουμε κατω.....;);)


:ye02:

peterv
02-09-2012, 13:19
Ψηλά το κεφάλι !!!!!!!!

:ye02:

eleni gr
02-09-2012, 20:44
Παιδα Ελληνες ειμαστε θα τα καταφέρουμε !!!!!!!

Εαν ειναι να σκύψουμε το κεφάλι , ας την πουλησουμε να ησυχάσουμε ...αλλα όχι δεν θα τους περάσει !!!!!

Eftixis
02-09-2012, 20:59
Καλύτερα να τα φάω εγώ Γιώργο παρά αυτοί :ye33:
ας το κάνουμε σύνθημα μας :ye02:

zitsos
02-09-2012, 21:12
φίλε μου με πονάει και με πησμωνει η σημερινη κατάσταση...αν αναλογιστει κανεις οτι ενα μεγαλο ποσωστο τις εχεις πουλησει για οικονομικους λόγους και τα χιλιομετρα πλεον εχουν πέση σε μιναμινους αρηθμους....τα πραγματα πολύ δησκολα και το μονο που μας εχει μηνει ειναι να πολεμάμε για να τα καταφερουμε στο τελος.....κρατατε παληκάρια!!!!:re25:

ortho
02-09-2012, 21:13
Το 1987 επισκέφθηκα την πρώην ανατολική Γερμανία. Πήγα βόλτα με ένα Trabant. Μέχρι σήμερα, που γίνεται πλέον επίκαιρο, θυμάμαι αυτό που μου είχε πει ο ιδιοκτήτης του.... δεν είμαι ευχαριστημένος, είμαι όμως ευτυχής που το έχω.
Κάπως έτσι αισθάνομαι κι εγώ σήμερα με το πραπρά που έχω, αν και το πήρα λόγω διαφόρων αιτιών. Παρόλα αυτά δεν περνά μέρα που να μη σκέφτομαι ή χαλβαδιάζω κάποια πραγματική μηχανή. Δεν έχω ιδέα πότε θα μπορέσω να αποκτήσω ξανά μία, αλλά αυτό δε με εμποδίζει να ονειρεύομαι μεγάλες βόλτες.

Δε μου πέφτει λόγος και δεν είμαι στην τσέπη κανενός, θα σταθώ σε αυτό που είπε ο nivo..... ας κάνουμε βενζίνη αυτά που θα δίναμε για ένα ακόμη αξεσουάρ που σε τελική είναι κι άχρηστο αν δε μπορούμε να το χαρούμε οδηγώντας τη μηχανή μας....

ARGI
02-09-2012, 21:40
Γιώργο μου,
αν και καθήμενος μίλησες πολύ ορθά!!

Οντως, η σημερινή κατάσταση/κρίση μας έχει επηρεάσει και εκεί,
στην "καψούρα" μας, στο "παυσίπονο" μας,
που λέγετε ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ!!!

Αλλά εμάς σαν Ελληνες, το μυαλό μας κόβει,
θα βρίσκουμε λύσεις είτε με τάπερ είτε με σκηνές,
και θα "καβαλάμε" την καλή μας!!!

Backup λύση για την βενζίνα, δεν έχω να δώσω,
αλλά εάν χρειαστεί να μην πίνω καφέ ή τσιπουράκι,
ώστε να εξασφαλίσω τα "προς το ζήν" για την γριά μου,
θα το ΚΑΝΩ!!!
Τα χλμ μου θα κάνω!! (πρώτα ο Θεός, να είμαστε καλά)


Λαϊκός, εάν χρειαστεί θα κάνω όπως λέει ο σοφός λαός μας,
"σκ%το μας, παξιμάδι"
ΑΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΡΙΟΛ&ΔΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!!!:u59::u59:


Θα παλέψω και θα βρω τρόπους να περνάω καλά,
εγώ και η οικογένεια μου, να βλέπω τα φιλαράκια μου
και να καβαλάω την γριά μου!!!

http://i1263.photobucket.com/albums/ii621/argipatmos/DIAFORES/P020912_13550001.jpg


http://i1263.photobucket.com/albums/ii621/argipatmos/DIAFORES/P020912_13560001.jpg

Σημερινή όμορφη βόλτα με τον Sotiri_r, στην μικρή Λίμνη Καρδίτσας!!
Ομορφα & οικονομικά....
Σώτο μου σε ευχαριστώ για όλα....:th11::th11::re26:



ΟΥΞΩ, ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΟΥ!!!
ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

Giof
02-09-2012, 22:21
Σαν άνεργος απο τον περασμένο Δεκέμβρη καταλαβαίνω απόλυτα αυτο το θέμα γιατι το βιωνο.
Τον Αύγουστο έγραψα 4000 χιλιόμετρα και ήταν παραπάνω απο τις δυνάμεις μου αλλα ας είναι καλα ο κουμπαράς που μάζευε όλο τον περασμένο χρόνο.
Βλέπω το θέμα με το ταξίδι του φόρουμ που θα γίνει και μου τρέχουν τα σαλια αλλα δυστυχώς δεν υπάρχουν τα μπικικινια.
Ένα μπορώ να πω , θα το παλεύω όσο μπορώ και δεν θα με πάρει απο κάτω . Κουμπαράς , ταπερ η όπως αυτο μπορεί να λέγεται ίσως να είναι το μέσο να κάνουμε αυτο που αγαπάμε.
Οπότε ψηλά το κεφάλι και έχει ο θεός

aeriko
03-09-2012, 08:36
Οι βόλτες/ταξίδια έχουν κοπεί από καιρό. Δεύτερο καλοκαίρι που ακυρώνω ταξίδι λόγω βαθειάς οικονομικής ύφεσης. Εκτός αυτού περιορίστηκαν κατά πολύ οι μονοήμερες εκδρομούλες του Σάββατου ή Κυριακής. Κάποιοι συνφορουμίτες είχαν την δυνατότητα και ταξίδεψαν και αυτό το καλοκαίρι. Να ξέρουν ότι παρακολουθόντας τα οδοιπορικά τους ταξιδέψαμε κι εμείς, γίναμε οι αόρατοι συνταξιδιώτες και συνεπιβάτες τους. Χαρήκαμε που κάποιοι ακόμη μπορούν να μας παίρνουν μαζί τους.

adventure
03-09-2012, 22:44
Την υγειά μας να έχουμε και θα πάμε όταν έχουμε και χρήμα και χρόνο.

:ye33: :ye33: :ye33:

DatsNic
04-09-2012, 13:55
Γιωργο,εγω εχω ερωτα με τα bmw, και πιστευα φετος θα δαμαζα καποιο boxer,με αυτα και τα αλλα εχω ακομα το χτακι μου,δε πειραζει,χαιρομαι που καβαλαω-με υγεια!!Υγεια και χαμογελο, τα πολυτιμοτερα!!!!!