PDA

View Full Version : Η πρώτη μου εκδρομή


georgios
03-09-2012, 00:54
Καλησπέρα σας,

ολοκλήρωσα προχτές την πρώτη μου εκδρομή με τη μηχανή. Σκέφτηκα να σας μεταφέρω κάποιες εντυπώσεις... Όχι μόνο για να σας ευχαριστήσω για τα μικρά και μεγάλα μυστικά που έμαθα αλλά γιατί έτσι μπορεί και κάποιος να μάθει ή να ενημερωθεί.

Ποιο ήταν το concept: Στέλνω γυναίκα και βαλίτσες με το ΚΤΕΛ, εγώ πηγαίνω με τη BMW F650 GS, 2003, Βόλο. Παίρνουμε καράβι, πάμε Αλόννησο και γυρνάμε 5 μέρες μετά με τον ίδιο τρόπο... Μη το δείτε φαλοκρατικά... Το επέλεξε κυρίως η γυναίκα ως πιο οικονομικό!

Η προετοιμασία: Η προετοιμασία του πρωτάρη γεμάτη μικρές σημαντικές παραλήψεις. Ως εκ τούτου θεωρώ την προετοιμασία ως το 50% της διαδρομής. Όσο πιο σωστή είναι τόσο πιο εύκολο το ταξίδι. Έτσι την επόμενη φορά δεν θα ξεχάσω κινητά και πορτοφόλι σπίτι, ούτε θα μου πέφτουν τα ρέστα στα διόδια :cr13:
Μεγάλο όφελος του ελέγχου πριν την εκκίνηση; Η πίεση από 0.9 και 1 Bar πήγαν στα σωστά επίπεδα του 1.9 και 2 αντίστοιχα... Ντροπή μου που δεν τα έλεγχα πριν πιο συχνά.

Ενδυμασία: Κακά τα ψέματα... Η αίσθηση, σιγουριάς και μόνο, που παρέχουν τα ρούχα μηχανής, σε δροσίζουν στη ζέστη του κάμπου. Τόσο το μπουφάν όσο και το παντελόνι της DAINESE ήταν ότι έπρεπε. Δεδομένης και της λάθος επιλογής (αν και οφείλονταν στη μεγάλη καθυστέρηση που έφαγα καθώς έπρεπε να γυρίσω από τα Μάλγαρα πίσω Καλαμαριά για να πάρω κινητό και πορτοφόλι) ήταν ότι καλύτερο. Δεν ίδρωσα για να καταλάβετε ούτε αισθανόμουν τον αέρα καυτό. Αφού στα Τέμπη αισθανόμουν δροσιά... Αλήθεια, τα Τέμπη πρέπει να βγουν από τη διαδρομή των μηχανών. Δεν υπάρχει πιο όμορφο μέρος και ιδανικότερο για να χάσει ο οδηγός την προσοχή του.

Στον υπόλοιπο εξοπλισμό να βάλουμε το κράνος Schuberth C3 με Interphone F5. Στη μηχανή είναι τοποθετημενη η ζελατίνα αυτή:

ZTechnik VStream BMW F/G 650 GS by: Ztechnik - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=4527)

και η επέκταση ζελατίνας της PUIG.

Α, να μην ξεχάσω... Είμαι 1.92...

Θα αναφέρω ξανά το θέμα της ενδυμασίας. Μου έκανε τρομερή εντύπωση. Απίστευτος εξαερισμός. Πολύ βολική στην εφαρμογή. Θεωρώ απλά ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ την ενδυμασία για μετακίνησεις και ταξίδια. Δεν πρέπει ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΙΣ να θεωρεί ότι τα ρούχα βαραίνουν, ζεσταίνουν κλπ... Είναι άλλη η αίσθηση.

Κράνος. Είναι γνωστό το κράνος δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο. Αυτό όμως που θα εξυμνήσω είναι το F5 όπως επίσης και τις δυο (2) ζελατίνες. Ο συνδυασμός είχε ως αποτέλεσμα την απίστευη καλή ποιότητα ήχου ακόμα και σε ταχύτητες που έφταναν τα 140χμ/ω. Το ράδιο ακουγόνταν μια χαρά, τα ΜΡ3 επίσης. Στις 3 κλήσεις που χρειάστηκε να απαντήσω όμως, και για λόγους ασφάλειας, έκοψα σταδιακά ταχύτητα και σταμάτησα στην άκρη του δρόμου. Σε όλη όμως τη διαδρομή και μέχρι να πέσει η ταχύτητα από τα 140 στα 0 ο συνομιλητής δεν είχε αντιληφθεί ότι είμαι πάνω σε μηχανή. Άρα τα σχόλια είναι περιττά. Και θα πρέπει να το πω ξανά. Δεν ήταν μόνο το F5 αλλά και οι ζελατίνες που έκαναν τρομερή δουλειά.
Η ενδοεπικοινωνία χρησιμοποίηθηκε στο νησί. Οι ταχύτητες δεν ξεπερνούσαν τα 60χμ/ώρα. Οπότε η ποιότητα ήταν τουλάχιστον εκπληκτική.

Καράβι... Είναι άλλη ενότητα μου φαίνεται το κράξιμο που πρέπει να φάνε οι άνθρωποι και οι εταιρίες της χώρας που ο τουρισμός και η οικονομία βασίζονται στην ύπαρξη των τόσο όμορφων και πολλών νησιών. Το μόνο που κάνουν αυτοί οι άνθρωποι είναι να σε ωθούν να πας του χρόνου διακοπές αλλού... Χωρίς καράβι...

Νησί: ΤΡΑΓΩΔΙΑ οι δρόμοι της Αλοννήσου. Αφού δεν σκοτωθήκαμε ήταν ένα καλό σχολείο. Έμαθα τη μηχανή μου πολύ πιο καλά... Πως στρίβει ή πως ΔΕΝ στρίβει. Πως επιταχύνει και πως φρενάρει. Πως συμπεριφέρεται σε χωμάτινες ανώμαλες διαδρομής. Με λάστιχα Bridegstone 85-15 ασφάλτινα απλά ΔΕΝ ενδείκνονται για το χώμα. Κινδύνεψα μόνο μια φορά στην άσφαλτο (και θα μπορούσε να είναι αρκετή). Το συμπέρασμα; Το να "κόβεις" τις στροφές θέλει όχι απλά προσοχή αλλά πολύ καλύτερη μελέτη. Αλλιώς οι νησιώτες ταξιτζήδες ΔΕΝ αστειεύονται.
Για το χώμα θέλει άλλα λάστιχα. Γλυστράει συνεχώς!

Αν θυμηθώ κι άλλα θα τα προσθέσω με την πρώτη ευκαιρία...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-09-2012, 01:25
Εκτός του ότι θα θυμηθείς κι άλλες λεπτομέρειες - σημαντικές κ μη,

περιμένουμε και όσες φωτογραφίες τράβηξες - ή μήπως η φωτογραφική έμεινε να κάνει παρέα στο κινητό κ στο πορτοφόλι ??? :sm7:

Άντε ... και του χρόνου με υγεία για διακοπές ...

Μέχρι τότε, "τρέχουν" αρκετές εκδρομές στην παρέα μας ... ;)



.

venir
03-09-2012, 01:31
Ωραία η Αλόνησος με φοβερές παραλίες και πολύ ψαράκι.:ye33:

ARGI
03-09-2012, 09:55
Μπράβο ρε Γιώργο...
Σύντομα και στην επόμενη σας...
Περιμένουμε φώτο από την όμορφη Αλόνησο!
:cool2::cool2::cool2:

Astakos82
03-09-2012, 10:42
:re25::re25::re25::re25:

1,92 σε F650GS... σαν τη μυγα μες το γαλα....χαχαχ
πιστευω να το διασκεδασες να περασες ομορφα και να απεκτησες εμπειριες απο ολο το ταξιδι σου.
Αντε... καλη αρχη με πολλα ασφαλη χλμ με το Τερατακι σου και να θυμασαι οτι κανει τα παντα!!!!

και παλι ΒRV

Arkas
03-09-2012, 12:09
Καλή αρχή
και κυρίως, καλή συνέχεια Γιώργη !
Όσο για τις επισημάνσεις σου,
απολύτως σωστές !

GregoryGS
03-09-2012, 14:57
Αρχικά Γιώργο εκτός από ότι ξέχασες πορτοφόλια και κινητά ξέχασες και να το γράψεις εδώ!
Κόσμος του GSForum βρίσκεται παντού ακόμα και στην Αλόννησο! Οπότε θα σου έδινα μερικές συμβουλές για τι αξίζει και το όχι που να πας κλπ και θα πίναμε και κανέναν καφέ…

Δεν πειράζει όμως την επόμενη φορά!
Έχεις ένα GS κίτρινο;;; γιατί τα τσεκάρω αλλά τα περισσότερα είναι εξ Ιταλίας μεριά…

Για τους ταξιτζήδες είναι όπως τα λες! :eek:



Υ.Γ. για να μην αναρωτιέσαι εγώ εδώ έχω Honda c50c αξιόπιστο!

asotosios
03-09-2012, 19:23
Καλη αρχη στα Μοτο ταξίδια την επόμενη με την γυναίκα και όλα τα χρήσιμα...εκει να δεις ποσα άχρηστα θα πρέπει να φωρτωσεις...:)

Ήμουνα και εγω 5 μερες αλοννησο 20 με 25 αυγ και μπορω να πω ότι το νησί με εντυπωσίασε...

Οι δρόμοι ιδιαιτέρως καλοί για νησι του μεγέθους του...
Οι παραλίες καταπληκτικές...τα νερά απλα αλλου...
απο τις ελάχιστες συναντήσεις με Ταξι δεν είχα κακή εμπειρία...αλλα το λεωφορείο μου φάνηκε πολυ πιο δολοφονικο...:)
Ωραίο φαιιιιιιιιι...!!!

Ούτε που ήξερα ότι το φόρουμ φτάνει ως την αλοννησο...σορρυ...έχασα χρήσιμες πληροφορίες...και ενδιαφέρον καφε...

georgios
03-09-2012, 21:32
Όντως ΠΟΛΛΟΙ Ιταλοί! Έμενα στο Alonnisos Beach Hotel κοντά στο Λεφτό Γυαλό. Το κίτρινο GS ήταν αλλουνού. Μου φαίνεται ότι το είδα και εγώ...
Εγώ έχω ένα μαύρο με τις χαρακτηριστικές χειμωνιάτικες χούφτες :)

Αυτό "με τη μύγα και το γάλα" δεν θέλω να το ακούω γιατί αν και θέλω, η τσέπη και η γυναίκα δεν με αφήνουν να ανέβω κατηγορία. Είναι νωρίς ακόμα... Άσε που έκανα προχτές μια βόλτα με το 1200 του αδερφού και έπαθα σοκ! Ένιωσα πως έχω ποδήλατο :(

Μεγάλη αμαρτία...

Σας ευχαριστώ για τις παροτρύνσεις! Επειδή το τελευταίο διάστημα έλειπα με τη δουλειά συχνά, ελπίζω να τώρα που γυρνάω σιγά-σιγά Θεσσαλονίκη να σας συναντήσω όλους που τόσο καιρό "σας διαβάζω".

Α, φωτογραφίες έχω, αλλά σε όλες είμαι χωρίς τη μηχανή, με μαγιό :)

tolhs
03-09-2012, 21:48
Αντε καλη αρχη
και καλα χιλιομετρα

adventure
03-09-2012, 22:02
Καλή αρχή Γιώργο με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα για το μέλλον.

:ye02: :ye02:

Στο επόμενο ελπίζω να μην είσαι ξεχασιάρης και να οργανωθείς καλύτερα.

:p :p

:) :)

kosta12gs
15-09-2012, 00:02
Πήγε την πρωτη του εκδρομή με τη μηχανη και δεν εχει ΜΙΑ φωτογραφια;
:eek:

Παρακαλω τους αντμινς, προκειμενου να διασωθει το κυρος του φορουμ, να διαγραψουν ταχιστα το μελος.

zandesiro
15-09-2012, 00:25
Βαλε καμια απο αλοννησο εχω χρονια να παω,για να δω αν αλλαξε:confused: καθολου....

georgios
15-09-2012, 00:31
Έλα, που μου έμαθες και το "αντμινς"...

nikos-x
15-09-2012, 07:56
Έλα, που μου έμαθες και το "αντμινς"...

Και του είπα να μη γράφει EnglGreekish :p
Άσε που μόνο τους τους ΜΟΝΤ :p γνωρίζει.

Καλή συνέχεια στις αποδράσεις, Γιώργο.

kosta12gs
16-09-2012, 00:14
Παρακαλω, να κλειδωθει το θεμα.

nikos-x
16-09-2012, 00:39
Παρακαλω, να κλειδωθει το θεμα.

Όχι, αν δεν δούμε πρώτα τον Γιώργο να σε "σαπακιάζει" . . . για να συνεχίσω κι εγώ από εκεί που θα σταματήσει. :hmmm:

ilias vara
16-09-2012, 11:12
Όχι, αν δεν δούμε πρώτα τον Γιώργο να σε "σαπακιάζει" . . . για να συνεχίσω κι εγώ από εκεί που θα σταματήσει. :hmmm:

εγω κωστα θα ελεγα να αρχισεις τη τιμωρια του απο σημερα:ha16::ha16::ha16:

kosta12gs
17-09-2012, 00:34
ΜΟΝΤΕΡΕΙΤΟΡ και ΑΝΤΜΙΝΙΣΤΡΑΤΟΡ κοιμουνται.

Πεταχτηκαν μονο οι κρυφοσινιορμεμπεραδες
















:sm7: παρε και τη φατσουλα μου.

ilias vara
17-09-2012, 10:29
ΓΙΩΡΓΟ μην δινεις σημασια σε διακοπες στο ταξιδιωτικο σου.,.,Νεύρα




πες μας για την συνεχεια .,.,.:u55:





τι εγινε?????:confused:

:eek::eek::eek::eek::eek:

Marcoze
30-09-2012, 11:27
αφου ειχες βενζινη μια χαρα σε βρισκω συνεχισε ετσι μια χαρα !!!:ye33:

kosta12gs
30-09-2012, 12:11
Kαλά.

Αν συνεχίσει έτσι... δε βλέπω να πηγαινει μακριά. :sm7:

georgios
30-09-2012, 12:21
Βάλτε τα δυνατά σας, προσευχηθείτε στους Θεούς που πιστεύετε και κάνετε να έχει καλό καιρό για τις επόμενες 20 ημέρες.
Αν μέχρι τότε έχω γυρίσει και οριστικά από το σαγηνευτικό Κόσσοβο τότε η τιμωρία θα είναι αμείλικτη... Θα τον φάω στο ταξίδι: "Θεσσαλονίκη-Μεσολόγγι με μια 1200 και μια 650 που θα έχουν και ενδοεπικοινωνία...". Εκεί θα καταλάβει τι πάει να πει "μηχανομουρμούρα :)

georgios
30-09-2012, 12:24
ΜΟΝΤΕΡΕΙΤΟΡ και ΑΝΤΜΙΝΙΣΤΡΑΤΟΡ κοιμουνται.

Κατά τα άλλα ξέρουμε να κάνουμε παρατηρήσεις για ορθογραφικά λάθη... Τα διαλυτικά ¨ χρησιμποιούνται ακόμα και όταν γράφουμε με κεφαλαία... Αλλιώς γράψε ΜΟΝΤΕΡΙΤΟΡ...

kosta12gs
30-09-2012, 12:32
Βάλτε τα δυνατά σας, προσευχηθείτε στους Θεούς που πιστεύετε και κάνετε να έχει καλό καιρό για τις επόμενες 20 ημέρες.
Αν μέχρι τότε έχω γυρίσει και οριστικά από το σαγηνευτικό Κόσσοβο τότε η τιμωρία θα είναι αμείλικτη... Θα τον φάω στο ταξίδι: "Θεσσαλονίκη-Μεσολόγγι με μια 1200 και μια 650 που θα έχουν και ενδοεπικοινωνία...". Εκεί θα καταλάβει τι πάει να πει "μηχανομουρμούρα :)

Να σου θυμισω οτι η εμβελεια του Bluetooth ειναι μονο 500 μετρα.




:ha16:

georgios
30-09-2012, 12:41
Είσαι "αγλαός" στα τεχνολογικά θέματα:

Interphone F5 Bluetooth Helmet Headset Twin Pack - Interphone Wireless (http://interphonewireless.com/interphone-f5-twin-pack/)

Με 1300μέτρα και κόφτη στα 130χμ/ώρα θα σε πρήξω!

nikos-x
30-09-2012, 14:36
Κατά τα άλλα ξέρουμε να κάνουμε παρατηρήσεις για ορθογραφικά λάθη...

Σε παρακαλώ να χαμηλώσεις του τόνους . . . αλλιώς δεν έχει ψάρι . . . μόνο ψωμάκι στον φούρνο :p

.

.

.

Με το καλό να έρθεις . . . για να κλείσουμε και τους "λογαριασμούς" μας. :cool: