PDA

View Full Version : Δεν υπάρχει καμιά αστυνόμευση-Τέσσερις 20χρονοι νεκροί σε τροχαίο στην Ποσειδώνος


menepip
04-09-2012, 12:51
Μου τη δίνει γιατί η αστυνομία βγαίνει στους δρόμους μόνο για εισπρακτικούς λόγους. Έπρεπε να βρίσκεται μέρα νύχτα στο δρόμο και να αστυνομεύει. Γιατί από οτι φαίνεται μόνο με το φόβο θα μπορούσαν να έχουν γλυτώσει τα τάσσερα η πέντε 20χρονα παιδιά το θάνατο.:cr13::cr13::cr13:

Δημοσίευση: 04 Σεπ. 2012, 11:03
Βρήκαν τραγικό θάνατο
Τέσσερις 20χρονοι νεκροί σε τροχαίο στην Ποσειδώνος

http://static.doldigital.net/webstatic/44E2E6CFD6A1B90E89C9C505E93E1737.jpg
Αθήνα
Τραγικό θάνατο βρήκαν τέσσερις 20χρονοι από το Αιγάλεω, ενώ ένας συνομήλικός τους τραυματίστηκε σε σοβαρό τροχαίο που σημειώθηκε στις 03:30 την Τρίτη στη συμβολή της παραλιακής λεωφόρου Ποσειδώνος με την οδό Νηρέως στο Παλαιό Φάληρο.

Το ΙΧ, στο οποίο επέβαιναν οι πέντε νεαροί, ξέφυγε για άνγωστη μέχρι στιγμής αιτία από την πορεία του και προσέκρουσε σε κολώνα της ΔΕΗ.

Από τη σφοδρή πρόσκρουση ο οδηγός πετάχτηκε από το παρμπρίζ στο δρόμο, ενώ οι τέσσερις επιβάτες εγκλωβίστηκαν στο όχημα. Το ΙΧ τυλίχθηκε στις φλόγες, με αποτέλεσμα οι τέσσερις νεαροί να απανθρακωθούν.

Στο σημείο έσπευσε συνεργείο της Πυροσβεστικής που έσβησε τη φωτιά και οι πυροσβέστες απεγκλώβισαν απανθρακωμένους τους τέσσερις νεαρούς, ενώ ο 20χρονος οδηγός διακομίστηκε στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο Αθηνών, όπου νοσηλεύεται.


Newsroom ΔΟΛ

diomiles
04-09-2012, 13:28
Απο το πρωί αποφεύγω να βγω απο το γραφείο μου για να μην μάθω ποιά ήταν αυτά τα παιδιά και ποιές είναι οι οικογενειές τους που σίγουρα τις ξέρω.:(

Οσοι έχουν παιδιά σε αυτή την ηλικία μπορούν να καταλάβουν το αγχος και την αγωνία που έχουν οι γονείς σε κάθε έξοδο των παιδιών.

Λυπάμαι αφάνταστα για το κακό που τούς βρήκε.....

aeriko
04-09-2012, 13:31
Δηλαδή τι θα έκανε η αστυνομία στη συγκεκριμένη περίπτωση, θα άπλωνε αερόσακους στο δρόμο ή θα έβαζε λάστιχα όπως στις πίστες της F1. Ελαφρά τη καρδία κατηγορούμε τους πάντες και τα πάντα. Φίλε μου λυπάμαι για τους νέους ανθρώπους αλλά ας πρόσεχαν, όσο σκληρό κι αν ακούγεται

MARK
04-09-2012, 13:33
Μου τη δίνει γιατί η αστυνομία βγαίνει στους δρόμους μόνο για εισπρακτικούς λόγους. Έπρεπε να βρίσκεται μέρα νύχτα στο δρόμο και να αστυνομεύει. Γιατί από οτι φαίνεται μόνο με το φόβο θα μπορούσαν να έχουν γλυτώσει τα τάσσερα η πέντε 20χρονα παιδιά το θάνατο.:cr13::cr13::cr13:

Δημοσίευση: 04 Σεπ. 2012, 11:03
Βρήκαν τραγικό θάνατο
Τέσσερις 20χρονοι νεκροί σε τροχαίο στην Ποσειδώνος

http://static.doldigital.net/webstatic/44E2E6CFD6A1B90E89C9C505E93E1737.jpg
Αθήνα
Τραγικό θάνατο βρήκαν τέσσερις 20χρονοι από το Αιγάλεω, ενώ ένας συνομήλικός τους τραυματίστηκε σε σοβαρό τροχαίο που σημειώθηκε στις 03:30 την Τρίτη στη συμβολή της παραλιακής λεωφόρου Ποσειδώνος με την οδό Νηρέως στο Παλαιό Φάληρο.

Το ΙΧ, στο οποίο επέβαιναν οι πέντε νεαροί, ξέφυγε για άνγωστη μέχρι στιγμής αιτία από την πορεία του και προσέκρουσε σε κολώνα της ΔΕΗ.

Από τη σφοδρή πρόσκρουση ο οδηγός πετάχτηκε από το παρμπρίζ στο δρόμο, ενώ οι τέσσερις επιβάτες εγκλωβίστηκαν στο όχημα. Το ΙΧ τυλίχθηκε στις φλόγες, με αποτέλεσμα οι τέσσερις νεαροί να απανθρακωθούν.

Στο σημείο έσπευσε συνεργείο της Πυροσβεστικής που έσβησε τη φωτιά και οι πυροσβέστες απεγκλώβισαν απανθρακωμένους τους τέσσερις νεαρούς, ενώ ο 20χρονος οδηγός διακομίστηκε στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο Αθηνών, όπου νοσηλεύεται.


Newsroom ΔΟΛ



Πολύ άσχημες καταστάσεις.Τέσσερα αδικοχαμένα μικρά παιδιά.....
Ωστόσο αστυνόμευση που;Στο να μην πίνουν και τρέχουν όπως τρέχουν,δυστηχώς νεανικές τρέλες.....

mck
04-09-2012, 13:38
Και το θέμα αυτό, όπως πολλά άλλα, αν όχι όλα, επανέρχεται στο ζήτημα της παιδείας ... Οδηγικής αλλά και γενικότερης ... Κρίμα κι άδικο όμως σε κάθε περίπτωση ... :(

Skyhigh
04-09-2012, 13:43
Κι αλλού σε άλλες χώρες που υπάρχει παιδεία απο το σχολειο σε αυτα τα θέματα πάνω κάτω τα ίδια γίνονται... κρίμα για τα παιδια....

gsmaniac
04-09-2012, 13:44
Και το θέμα αυτό, όπως πολλά άλλα, αν όχι όλα, επανέρχεται στο ζήτημα της παιδείας ... Οδηγικής αλλά και γενικότερης ... Κρίμα κι άδικο όμως σε κάθε περίπτωση ... :(

Έτσι.....:cool:
Ευτυχώς που δεν πήραν και άλλους μαζι.....:(
Καλο τους ταξίδι.....:hmmm:

mck
04-09-2012, 13:55
Κι αλλού σε άλλες χώρες που υπάρχει παιδία απο το σχολειο σε αυτα τα θέματα πάνω κάτω τα ίδια γίνονται... κρίμα για τα παιδια....

Ναι αλλά η παιδεία δεν είναι μόνο ζήτημα του σχολείου και του εκπαιδευτικού συστήματος γενικά. Είναι (ενδεχομένως πρωτίστως) και ζήτημα της οικογένειας ... ;)

Έχω δε την αίσθηση ότι οι σχετικές στατιστικές μεταξύ Βόρειας και Νότιας Ευρώπης (ειδικά της Ελλάδας) πρέπει να είναι συγκλονιστικές, οπότε τίθεται και ζήτημα συμμόρφωσης με τους νόμους, η παράβαση των οποίων στην Ελλάδα θεωρείται μαγκιά κι συχνά "επιβραβεύεται" κιόλας από την Πολιτεία (βλέπε π.χ. "ρυθμίσεις - περαιώσεις" φορολογικών ανομιών, αυθαιρέτων κ.α.), οπότε φαύλος κύκλος ...
Μάμα τα με μεγάλα γράμματα ... :(

Στις δε "εγχώριες στατιστικές" προστέθηκε ένα ακόμη άδικο (και ενδεχομένως ανόητο) νεανικό δυστύχημα ... Τραγικό ... :(

giamil
04-09-2012, 14:04
Ναι αλλά η παιδεία δεν είναι μόνο ζήτημα του σχολείου και του εκπαιδευτικού συστήματος γενικά. Είναι (ενδεχομένως πρωτίστως) και ζήτημα της οικογένειας ... ;)

Έχω δε την αίσθηση ότι οι σχετικές στατιστικές μεταξύ Βόρειας και Νότιας Ευρώπης (ειδικά της Ελλάδας) πρέπει να είναι συγκλονιστικές, οπότε τίθεται και ζήτημα συμμόρφωσης με τους νόμους, η παράβαση των οποίων στην Ελλάδα θεωρείται μαγκιά κι συχνά "επιβραβεύεται" κιόλας από την Πολιτεία (βλέπε π.χ. "ρυθμίσεις - περαιώσεις" φορολογικών ανομιών, αυθαιρέτων κ.α.), οπότε φαύλος κύκλος ...
Μάμα τα με μεγάλα γράμματα ... :(

Στις δε "εγχώριες στατιστικές" προστέθηκε ένα ακόμη άδικο (και ενδεχομένως ανόητο) νεανικό δυστύχημα ... Τραγικό ... :(

Συμφωνω και επαυξανω!

ortho
04-09-2012, 14:08
Κρίμα για τα παιδιά.....

Ας αναλογιστούμε όμως πόσες ######## έχουμε κάνει κι εξακολουθούμε να κάνουμε με τα οχήματά μας. Δε φταίει η αστυνομία.
Ας μεγαλώσουμε τα παιδιά μας σωστά και με έμπρακτα παραδείγματα. Αν μεθαύριο που ο μικρός μου θα καταλαβαίνει δει τον μπαμπά να κινείται με 200 στη Συγγρού, το ίδιο θα κάνει όταν θα πιάσει τιμόνι. Αν με δει να καβαλάω τη μηχανή χωρίς κράνος, το ίδιο θα κάνει. (πρέπει να κόψω και το τσιγάρο)


Καλό ταξίδι στα παιδιά και κουράγιο στους δικούς τους....

giamil
04-09-2012, 14:14
Κρίμα για τα παιδιά.....

Ας αναλογιστούμε όμως πόσες ######## έχουμε κάνει κι εξακολουθούμε να κάνουμε με τα οχήματά μας. Δε φταίει η αστυνομία.
Ας μεγαλώσουμε τα παιδιά μας σωστά και με έμπρακτα παραδείγματα. Αν μεθαύριο που ο μικρός μου θα καταλαβαίνει δει τον μπαμπά να κινείται με 200 στη Συγγρού, το ίδιο θα κάνει όταν θα πιάσει τιμόνι. Αν με δει να καβαλάω τη μηχανή χωρίς κράνος, το ίδιο θα κάνει. (πρέπει να κόψω και το τσιγάρο)


Καλό ταξίδι στα παιδιά και κουράγιο στους δικούς τους....


Γιαννο.....σε οποιαδηποτε αλλη χωρα, απο την Αγγλια τους "πολιτισμενους" μεχρι και την "τριτοκοσμικη" για πολλους Βουλγαρια, οχημα που κινητε στις 3.30 η ωρα το πρωι με 5 νεαρους ειναι υποπτο τουλαχιστον για καταναλωση αλκοολ και θα το ειχαν σταματησει σε 2-3 μπλοκα σε μια αποσταση Γλυφαδα-Πειραια...με αποτελεσμα να ειχε αποφευχθει πιθανος το ατυχημα...κι οταν λεμε μπλοκα δεν εννοω τα Ελληνικα μπλοκα την εντεταλμενη υπηρεσια να κοψουμε 10 κλησεις και τελος...αλλα κινητο μπλοκο.τον ειδαν-εκριναν-τον σταματησαν...

αλλα στην Ελλαδα....ωχχχ αδερφε τι ψαχνεις να βρεις τωρα..ητανε γραφτο τους, η μοιρα τους, το λεγανε τα αστρα κτλ κτλ εκτος απ την αστυνομια...γιατι η αστυνομια στην Ελλαδα δεν ειναι για να προλαμβανει καταστασεις....παρα να διορθωνει....με προστιμα μονο!

κριμα για τα παιδια και για τους γονεις τους και για το παλικαρακι τον οδηγο που αν την σκαπουλαρει θα πρεπει να ζησει με τις τυψεις οτι σκοτωσε 4 φιλους του...

kostaskyriakos
04-09-2012, 14:15
ρε γαμώτο δεν κοιμηθηκα καθόλου χτες με τα κουνουπια!!!με πέθαναν!!!

ΜΑ ΚΑΛΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΓΚΑΝΤΑ!!!ΟΛΟΙ ΜΕΡΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ????ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΘΩΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΔΡΟΜΗ ΤΩΝ ΚΟΥΝΟΥΠΙΩΝ~~!!

ΤΑ ΣΥΛΛΗΠΗΤΗΡΙΑ Μ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ!!
ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ Κ ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.....

Skyhigh
04-09-2012, 14:17
Ναι αλλά η παιδεία δεν είναι μόνο ζήτημα του σχολείου και του εκπαιδευτικού συστήματος γενικά. Είναι (ενδεχομένως πρωτίστως) και ζήτημα της οικογένειας ... ;)

Έχω δε την αίσθηση ότι οι σχετικές στατιστικές μεταξύ Βόρειας και Νότιας Ευρώπης (ειδικά της Ελλάδας) πρέπει να είναι συγκλονιστικές, οπότε τίθεται και ζήτημα συμμόρφωσης με τους νόμους, η παράβαση των οποίων στην Ελλάδα θεωρείται μαγκιά κι συχνά "επιβραβεύεται" κιόλας από την Πολιτεία (βλέπε π.χ. "ρυθμίσεις - περαιώσεις" φορολογικών ανομιών, αυθαιρέτων κ.α.), οπότε φαύλος κύκλος ...
Μάμα τα με μεγάλα γράμματα ... :(

Στις δε "εγχώριες στατιστικές" προστέθηκε ένα ακόμη άδικο (και ενδεχομένως ανόητο) νεανικό δυστύχημα ... Τραγικό ... :(

Ολοσωστα όλα αυτα φιλε μου αλλα πιστεύω όση προσοχή στη διαπαιδαγώγηση απο όλες τις πλευρες(οικογένεια-σχολειο) κι αν δοθεί ο συνδυασμός "ορμονες στα 20-αλκοόλ" ειναι εκρηκτικός , βέβαια ειναι σίγουρο ότι όσο πιο έντονη η προσπάθεια διαπαιδαγώγησης καθώς και η διαρκής αστυνόμευση με αλκοοτεστ τόσο λιγότερα θα ειναι τα ατυχήματα.... Αλλα μεχρι την εποχή που η τεχνολογία θα βοηθήσει ώστε ένας εν δυνάμει δολοφόνος που εχουν μεθύσει και οι κάλτσες του να μη μπορεί να το βάλει μπροστά το ριμαδι το αυτοκίνητο του και να βγει στους δρόμους έχουμε καιρο μπροστά μας δυστυχώς....

ortho
04-09-2012, 14:21
Γιαννο.....σε οποιαδηποτε αλλη χωρα, απο την Αγγλια τους "πολιτισμενους" μεχρι και την "τριτοκοσμικη" για πολλους Βουλγαρια, οχημα που κινητε στις 3.30 η ωρα το πρωι με 5 νεαρους ειναι υποπτο τουλαχιστον για καταναλωση αλκοολ και θα το ειχαν σταματησει σε 2-3 μπλοκα σε μια αποσταση Γλυφαδα-Πειραια...με αποτελεσμα να ειχε αποφευχθει πιθανος το ατυχημα...

αλλα στην Ελλαδα....ωχχχ αδερφε τι ψαχνεις να βρεις τωρα..ητανε γραφτο τους, η μοιρα τους, το λεγανε τα αστρα κτλ κτλ εκτος απ την αστυνομια...γιατι η αστυνομια στην Ελλαδα δεν ειναι για να προλαμβανει καταστασεις....παρα να διορθωνει....με προστιμα μονο!

κριμα για τα παιδια και για τους γονεις τους και για το παλικαρακι τον οδηγο που αν την σκαπουλαρει θα πρεπει να ζησει με τις τυψεις οτι σκοτωσε 4 φιλους του...




Δεν έχεις άδικο, αλλά το κακό αρχίζει από το σπίτι. Και το λέω γνωρίζοντας ότι κι αυτό δεν είναι πανάκεια.
Κι εδώ αν δεν κάνω λάθος, το ασφάλιστρο είναι αυξημένο για οδηγούς κάτω των 23. Ποιός όμως το ελέγχει; Ποιός το πληρώνει;
Το δυστύχημα είναι πως δεν έχουμε την κουλτούρα, ένας μένει νηφάλιος για να οδηγήσει, αλλά άντε πείσε τα 20χρονα κι όχι μόνο...

Θα έπρεπε να έχουμε έναν αστυνομικό για καθένα από εμάς να μας ελέγχει.... έλλειψη κουλτούρας φίλε, δυστυχώς!

aeriko
04-09-2012, 14:23
ξαναζεσταμένο φαγητό, ξαναμασημένη τροφή, λέμε τα ίδια και τα ίδια, ας κοιτάξει επιτέλους ο καθείς τα του οίκου του.

napgeo
04-09-2012, 14:31
:(Είναι κρίμα να χάνονται με τέτοιο ανόητο τρόπο νέοι Άνθρωποι.

:confused:Δυστυχώς τα παιδιά είναι ο καθρέπτης της κάθε οικογένειας.

:wha13::hmmm:Έλλειψη παιδείας ,κουλτούρας και σεβασμό στους νόμους.

τα θερμά μου συλλυπητήρια στις οικογένειες....................

babisku
04-09-2012, 15:05
To να καταδικάζουμε εύκολα και τόσο γρήγορα χωρίς να γνωρίζουμε τις συνθήκες που οδήγησαν στο ατύχημα είναι άσχημο...
Εάν βγει η τοξικολογική και βγει οινόπνευμα ή κάτι άλλο τότε θα μπορούμε να αναλύσουμε τις θεωρίες μας.

mototraveler
04-09-2012, 15:18
Εδώ δεν είναι ούτε σχολείο ούτε οικογένεια για να κρίνουμε. Είναι φορουμ. Οταν λοιπόν συζητιουνται φθαρμένα λάστιχα απο πλαγιάσματα μηχανής, σε δημόσιους δρόμους σε ταξίδι σαν μαγκιά και τεκμηριώνεται και με αναλυτικές φωτογραφίες και δεν υπάρχει κανένας να σχολιάσει αρνητικά ή ένας υπεύθυνος(?) να βάλει φρενο, καλύτερα να συληπηθούμε το φόρουμ κιας αφήσουμε ήσηχη την τροχαία.:hmmm:

mck
04-09-2012, 15:35
To να καταδικάζουμε εύκολα και τόσο γρήγορα χωρίς να γνωρίζουμε τις συνθήκες που οδήγησαν στο ατύχημα είναι άσχημο...
Εάν βγει η τοξικολογική και βγει οινόπνευμα ή κάτι άλλο τότε θα μπορούμε να αναλύσουμε τις θεωρίες μας.

Φίλε Μπάμπη, δεν καταδικάζουμε κανέναν ... Συζήτηση "επί της αρχής" κάνουμε ... Και σταγόνα να μην είχε πιεί ο οδηγός, η υπερβολική ταχύτητα είναι μάλλον σίγουρη στην περίπτωση, αλλιώς δεν ξεφεύγεις έτσι εύκολα από την πορεία σου (ούτε καρφώνεσαι τόσο σφοδρά), ειδικά με αυτοκίνητο ... Οπότε επανερχόμαστε στην "αρχή" της συζήτησης χωρίς επ' ουδενί να "καταδικάζουμε" τις οικογένειες των παιδιών ή του οδηγού ... Ο πόνος τους είναι προφανώς αβάσταχτος, αλλά κανείς δεν πρέπει να είναι υπεράνω κριτικής. Εξάλλου δεν απευθυνόμαστε απευθείας σε αυτούς, οπότε θα ήταν άκαιρο αλλά και άκομψο. Μάλλον την αυτοκριτική μας κάνουμε όλοι μας κατά βάθος (σε μεγάλο ή μικρότερο βαθμό) ... υπενθυμίζοντας και κάποια κακώς κείμμενα αυτής της χώρας, για τα οποία άλλωστε είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι, είτε άμεσα είτε έμμεσα, άλλος λιγότερο κι άλλος περισσότερο, άλλος ενεργά κι άλλος "δια παραλείψεως", όλοι πάντως μέρος του προβλήματος ... Ας ελπίσουμε ότι μέσω της αυτοκριτικής μπορούμε να γίνουμε και μέρος της λύσης ... ;)

ΙoannisPanagiotidis
04-09-2012, 15:43
κριμα!!!...κριμα στα παλικάρια!...απο ελλειψη παιδείας δυστυχως ακομα και πολλοι απο εμας που σημερα γραφουμε ...θα μπορουσαμε σε μια κακια στιγμη να εχουμε την ιδια καταληξη!

απο κει και περα ομως ...υπερβολη να φορτώνουμε , ολες τις ελλεψεις του συστηματος σε θεματα παιδείας , στην αστυνομευση ...οπως επίσης υπερβολη να συγκρινουμε τα φθαρμενα στα πλαγια ελαστικα μοτοσυκλετας σε ορεινο στροφηλικι ...με την ανεύθυνη γρηγορη οδηγηση εντος πολη σε κεντρικο δρομο απο νεαρους που γυριζουν ψιλολιάρδα απο γλεντι.

... ειμαστε πολυ αγανακτισμενοι απ ολα και ισοπεδώνουμε τα παντα ετσι απλα απο αντιδραση!

...ψυχραιμία παιδες!

diomiles
04-09-2012, 15:43
Θεωρίες !!!!!

Μεγαλώνεις ένα παιδί και του μαθαίνεις απο μικρό τα πάντα.Να μην οδηγεί απρόσεκτα , να μην πίνει και να οδηγεί , να μην τρέχει και γενικά να σέβεται τους νόμους και τον κοκ.

Κάποια στιγμή του λεει ο φίλος του ,που δεν ετυχε τέτοιας μεταχείρησης απο τους γονείς του , ¨πάμε μια βόλτα¨ ...και εκεί παει περίπατο όλη η δουλειά που είχες κάνει αφου οδηγεί άλλος.

Στούς νέους μπορείς να μάθεις τα πάντα.Αυτό που δεν μπορείς να κάνεις είναι να τους ωριμάσεις πρίν την ώρα τους.Βλέπεις η φύση έχει φροντίσει γι αυτό.

Εγω λοιπόν που έχω παιδιά στην δύσκολη ηλικία έχω κάνει τα πάντα προκειμένου να βγαίνουν έξω με κάποια σχετική ασφάλεια.Σας πληροφορώ όμως ότι αισθάνομαι ότι τα παιδιά μου κινδυνεύουν το ίδιο με όλα τα παιδια της ηλικίας τους.
Θυμάμαι και τα δικά μου με τις μηχανές κλπ.Απλά δεν μου έκατσε η μπίλια.Το ίδιο εύχομαι για όλα τα παιδιά.
Ολα τα άλλα είναι θεωρίες..

ilias vara
04-09-2012, 15:46
μαλλον η κριση μας ειναι λαθος .,.,

για καθε κακια στιγμη υπαρχει διαφορετικη προσεγγιση

μπορει να φταιει η οικογενεια η αστυνομια η σχολη οδηγων το οδοστρομα το αλκοολ τα ναρκωτικα η απροσεξια του οδηγου η κακη συντηρηση του αυτοκινητου η κακια στιγμη .,.,.,.κτλ

και χιλιαδες αλλα


κριμα που εφυγαν αλλα 4 νεα παιδια
κριμα.,.,.,.,.,.

stukas
04-09-2012, 15:54
``Λυσσα κακιά``που ελεγε κ η γιαγια μου...τα υπολοιπα οδοντοκρεμες...

mck
04-09-2012, 15:55
Εδώ δεν είναι ούτε σχολείο ούτε οικογένεια για να κρίνουμε. Είναι φορουμ. Οταν λοιπόν συζητιουνται φθαρμένα λάστιχα απο πλαγιάσματα μηχανής, σε δημόσιους δρόμους σε ταξίδι σαν μαγκιά και τεκμηριώνεται και με αναλυτικές φωτογραφίες και δεν υπάρχει κανένας να σχολιάσει αρνητικά ή ένας υπεύθυνος(?) να βάλει φρενο, καλύτερα να συληπηθούμε το φόρουμ κιας αφήσουμε ήσηχη την τροχαία.:hmmm:

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί η όποια κριτική (και ενδεχομένως αυτοκριτική) πρέπει να γίνεται σε συγκεκριμένους χώρους και πλαίσια ...

Πολύ περισσότερο όταν το θέμα αφορά αυτοκινητιστικό δυστύχημα ... Δεν γνωρίζω σε ποιό συγκεκριμένο θέμα αναφέρεσαι (για τα φθαρμένα λάστιχα), αλλά προσωπικά θυμάμαι πολλά άλλα θέματα και περιπτώσεις όπου οδηγοί και αναβάτες έχουν ακούσει αυστηρή κριτική (sic) από άλλους φίλους - μέλη του φορουμ για "οδηγικές ανοησίες" ...

mck
04-09-2012, 16:31
Θεωρίες !!!!!

Μεγαλώνεις ένα παιδί και του μαθαίνεις απο μικρό τα πάντα.Να μην οδηγεί απρόσεκτα , να μην πίνει και να οδηγεί , να μην τρέχει και γενικά να σέβεται τους νόμους και τον κοκ.

Κάποια στιγμή του λεει ο φίλος του ,που δεν ετυχε τέτοιας μεταχείρησης απο τους γονείς του , ¨πάμε μια βόλτα¨ ...και εκεί παει περίπατο όλη η δουλειά που είχες κάνει αφου οδηγεί άλλος.

Στούς νέους μπορείς να μάθεις τα πάντα.Αυτό που δεν μπορείς να κάνεις είναι να τους ωριμάσεις πρίν την ώρα τους.Βλέπεις η φύση έχει φροντίσει γι αυτό.

Εγω λοιπόν που έχω παιδιά στην δύσκολη ηλικία έχω κάνει τα πάντα προκειμένου να βγαίνουν έξω με κάποια σχετική ασφάλεια.Σας πληροφορώ όμως ότι αισθάνομαι ότι τα παιδιά μου κινδυνεύουν το ίδιο με όλα τα παιδια της ηλικίας τους.
Θυμάμαι και τα δικά μου με τις μηχανές κλπ.Απλά δεν μου έκατσε η μπίλια.Το ίδιο εύχομαι για όλα τα παιδιά.
Ολα τα άλλα είναι θεωρίες..

Φίλε Διονύση, κι εγώ ευχαριστώ τον Θεό που "δεν μου έκατσε ποτέ η μπίλια" κι εύχομαι το ίδιο για μένα και όλον τον κόσμο και τα παιδιά του, αλλά οι ευχές από μόνες τους δεν αρκούν ... Συμμερίζομαι την ανησυχία σου για τα παιδιά σου κι ας έχεις προσπαθήσει να τα "εκ-παιδεύσεις" σχετικά, αλλά η άποψή σου "περι θεωρειών" είναι σαν να απορρίπτεις π.χ. την αξία της θεωρητικής κατάρτισης στην οδήγηση μοτοσυκλέτας ή αυτ/του ...

babisku
04-09-2012, 16:39
Αυτό που έγραψα πιο πάνω είναι πως δεν γνωρίζουμε αυτήν την στιγμή τα αίτια. Εαν κάποιος τους έκλεισε και έγινε το τροχαίο τι σχέση θα έχει η εκπαίδευση, η ηλικία, η αστυνόμευση και ότι έχει ήδη αναφερθεί;

commander
04-09-2012, 16:40
το θέμα είναι μεγάλη (φάμπρικα)και θέλει πολύ συζήτηση .....λίγος πολύ φταίνε όλοι και όλα.....να κοιτάξουμε μέσα από αυτές τις λυπητερες συζητήσεις (και ειδήσεις) να δούμε στην δική μας την οικογένια το ΠΩΣ θα αποφύγουμε τέτοια είδους δυσκολίες......Γιατί κακά τα ψέματα είμαστε όλοι (εννοώ αυτούς που έχουν παιδιά κοντά στην ενηλικίωση )ένα βήμα από έναν τέτοιο όλεθρο........



συλλυπητήρια στους οικείους τους...κάλη δύναμη στους γονείς.....

giamil
04-09-2012, 16:46
«Κοκτέιλ» αλκοόλ και μεγάλης ταχύτητας προκάλεσαν το φρικτό δυστύχημα


http://1.bp.blogspot.com/-7T5mpo6gvm4/UEYC8U_h3MI/AAAAAAABIIM/t-Hfzxf4Pe8/s320/tromaktiko.jpg (http://1.bp.blogspot.com/-7T5mpo6gvm4/UEYC8U_h3MI/AAAAAAABIIM/t-Hfzxf4Pe8/s1600/tromaktiko.jpg)
Ανείπωτη τραγωδία τα ξημερώματα στη λεωφόρο Ποσειδώνος. Από τους πέντε επιβάτες, οι τέσσερις -παιδιά 20 ετών- βρήκαν τραγικό θάνατο όταν το αυτοκίνητο στο... οποίο επέβαιναν ξέφυγε από την πορεία του και παραμορφώθηκε σε τέτοια βαθμό που οι επιβαίνοντες εγκλωβίστηκαν και λίγη ώρα μετά απανθρακώθηκαν ζωντανοί...

Το αυτοκίνητο μάρκας Alfa Romeo κινούνταν στο ρεύμα κυκλοφορίας προς τον Πειραιά. Περίπου στις τρεις και μισή τα ξημερώματα, για άγνωστους λόγους μέχρι στιγμής, σε μια αριστερή στροφή το αυτοκίνητο που έτρεχε με μεγάλη ταχύτητα έκανε τετακέ και έφυγε δεξιά.

Λόγω της ταχύτητας με την οποία εκινείτο το αυτοκίνητο ντελαπάρισε και τελικώς σταμάτησε την τρελή του πορεία με τις ρόδες στην άσφλατο. Προηγουμένως όμως είχε χτυπήσει με το πίσω μέρος σε κολώνα, με αποτέλεσμα να προκληθεί φωτιά.

Το σασί του αυτοκινήτου ήταν τόσο παραμορφωμένο που οι τέσσερις επιβαίνοντες εγκλωβίστηκαν στο εσωτερικό του Alfa Romeo κι έτσι, ακόμη και αν οι άτυχοι νεαροί είχαν ακόμη τις αισθήσεις τους, δεν κατάφεραν να απομακρυνθούν από το φλεγόμενο όχημα. Υπό αδιευκρίνιστες συνθήκες ο οδηγός του αυτοκινήτου, κατάφερε να βγει είτε εκσφενδονίστηκε από το εσωτερικό του αυτοκινήτου και νοσηλεύεται σε πολύ σοβαρή κατάσταση.

Τα τέσσερα 20χρονα παιδιά απανθρακώθηκαν αβοήθητα.
Η φωτιά δυσχεραίνει το έργο των αντρών της Τροχαίας Καλλιθέας οι οποίοι έχουν αναλάβει την έρευνα για τη διακρίβωση των αιτίων του ανείπωτου δυστυχήματος. Θεωρείται ωστόσο περίπου βέβαιο ότι οι επιβαίνοντες είχαν καταναλώσει αλκοόλ και το αυτοκίνητό τους κινούνταν με μεγάλη ταχύτητα.
Αναρτήθηκε στις 9/04/2012 04:33:00 μ.μ. (http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2012/09/blog-post_1965.html)

nivo
04-09-2012, 16:59
κριμα που χαθηκαν ετσι νεα παιδια ,αλλα στα υπολοιπα που διαβαζω μαλλον καποιοι εχουν ξεχασει την δικη τους εφηβεια και τις τρελες ....



απλα ειμαστε σημερα εδω και τα λεμε .....

ckk
04-09-2012, 17:08
κριμα που χαθηκαν ετσι νεα παιδια ,αλλα στα υπολοιπα που διαβαζω μαλλον καποιοι εχουν ξεχασει την δικη τους εφηβεια και τις τρελες ....



απλα ειμαστε σημερα εδω και τα λεμε .....



:ye02:

Δεν παίζει ρόλο όμως και το σπίτι ρε Νίκο?

Καλά, για το σχολείο δεν λέω τίποτα, γιατί στον συγκεκριμένο τομέα, απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

adventure
04-09-2012, 20:09
Καλό τους ταξίδι.

:( :( :(

Albatros
04-09-2012, 21:40
Κρίμα, λυπήθηκα πολύ...
:(

mototraveler
04-09-2012, 21:51
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί η όποια κριτική (και ενδεχομένως αυτοκριτική) πρέπει να γίνεται σε συγκεκριμένους χώρους και πλαίσια ...

Πολύ περισσότερο όταν το θέμα αφορά αυτοκινητιστικό δυστύχημα ... Δεν γνωρίζω σε ποιό συγκεκριμένο θέμα αναφέρεσαι (για τα φθαρμένα λάστιχα), αλλά προσωπικά θυμάμαι πολλά άλλα θέματα και περιπτώσεις όπου οδηγοί και αναβάτες έχουν ακούσει αυστηρή κριτική (sic) από άλλους φίλους - μέλη του φορουμ για "οδηγικές ανοησίες" ...

Εμένα "μου έκατσε η μπίλια" και σημάδεψε την ζωή μου. Δεν θέλω να του κάτσει κανενός η μπίλια ή το πετραδάκι πλαγιασμένος, μπερδεύοντας τις πίστες με τους ελληνικούς επαρχιακούς δρόμους.
Αυτοί που ξύνουν σκουλαρίκια πχ σε εκδρομές, άθελά τους μπορεί να γίνουν ηθικοί αυτουργοί σε ατύχημα κάποιου πιό άπειρου οδηγου.
Τα παραδείγματα πολλά. Δεν θέλω να κουράσω.
Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα:)

paschalis
04-09-2012, 22:09
Εδώ δεν είναι ούτε σχολείο ούτε οικογένεια για να κρίνουμε. Είναι φορουμ. Οταν λοιπόν συζητιουνται φθαρμένα λάστιχα απο πλαγιάσματα μηχανής, σε δημόσιους δρόμους σε ταξίδι σαν μαγκιά και τεκμηριώνεται και με αναλυτικές φωτογραφίες και δεν υπάρχει κανένας να σχολιάσει αρνητικά ή ένας υπεύθυνος(?) να βάλει φρενο, καλύτερα να συληπηθούμε το φόρουμ κιας αφήσουμε ήσηχη την τροχαία.:hmmm:

Εμένα "μου έκατσε η μπίλια" και σημάδεψε την ζωή μου. Δεν θέλω να του κάτσει κανενός η μπίλια ή το πετραδάκι πλαγιασμένος, μπερδεύοντας τις πίστες με τους ελληνικούς επαρχιακούς δρόμους.
Αυτοί που ξύνουν σκουλαρίκια πχ σε εκδρομές, άθελά τους μπορεί να γίνουν ηθικοί αυτουργοί σε ατύχημα κάποιου πιό άπειρου οδηγου.
Τα παραδείγματα πολλά. Δεν θέλω να κουράσω.
Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα:)

Εχεις απολυτο δικιο για τους επαρχιακους παγιδες αλλωστε το εχεις ζησει απο πρωτο χερι οπως κι εγω.
Αλλα δε θυμαμαι να πανηγυριζει καποιος επειδη εστριβε σαν τρελος νυχτα και σουρωμενος.
Γιατι αυτο εγινε πριν το συγκεκριμενο ατυχημα.
Καποιος οδηγουσε σαν τρελος νυχτα και σουρωμενος.
Αν αυτο το διαβαζα εδω θα το διεγραφα μαζι με τον γραφοντα.

Κριμα τα παιδια-θυματα..:(:(:(

ortho
04-09-2012, 22:26
κριμα που χαθηκαν ετσι νεα παιδια ,αλλα στα υπολοιπα που διαβαζω μαλλον καποιοι εχουν ξεχασει την δικη τους εφηβεια και τις τρελες ....



απλα ειμαστε σημερα εδω και τα λεμε .....



ακριβώς αυτό δεν ξεχνάμε Νίκο, ότι ζούμε λόγω.... καθένας συμπληρώνει ότι θέλει, και με την κουβέντα με κάποιο τρόπο ξορκίζουμε το κακό....

mck
04-09-2012, 23:39
ακριβώς αυτό δεν ξεχνάμε Νίκο, ότι ζούμε λόγω.... καθένας συμπληρώνει ότι θέλει, και με την κουβέντα με κάποιο τρόπο ξορκίζουμε το κακό....

Και όχι μόνο ξορκιζουμε το κακό αλλα αναλογιζομαστε ότι εάν κάποιος μας είχε εκπαιδεύσει λίγο καλύτερα θα είχαμε κινδυνεύσει λίγο (εώς πολυ) λιγότερο ... Ακόμη κι όταν ήμασταν με τα "μυαλά στα κάγκελα" λόγω ηλικίας ... Και αυτο ισχύει ακόμα τόσο για εμάς όσο και για τους νεότερους κάθε ηλικίας ...
Αληθεια, ποσά άδικα και ανόητα δυστυχήματα θα είχαν ετσι αποφευχθεί τότε και σήμερα;

napgeo
05-09-2012, 00:15
Χωρίς να θέλω να πάρω θέση τι άκουσα σε μια διπλανή παρέα από νεαρούς.

‘’ Αφού στα λέω ρε μαλ..α να μην φοράς ποτέ σου ζώνη (εννοεί ζώνη ασφαλείας αυτοκινήτου) είδες τι πάθανε οι άλλοι. Ο οδηγός που δεν φόραγε βγήκε ζωντανός.

:eek:Δυστυχώς αυτό ήταν το μνμ στα νεαρά άτομα………………..

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
05-09-2012, 13:02
[QUOTE=menepip;751610]Μου τη δίνει γιατί η αστυνομία βγαίνει στους δρόμους μόνο για εισπρακτικούς λόγους. Έπρεπε να βρίσκεται μέρα νύχτα στο δρόμο και να αστυνομεύει. Γιατί από οτι φαίνεται μόνο με το φόβο θα μπορούσαν να έχουν γλυτώσει τα τάσσερα η πέντε 20χρονα παιδιά το θάνατο.:cr13::cr13::cr13:

θα μπορούσαν να γλυτώσουν αν κάποτε αποκτήσουμε παιδεία και αλλάξουμε νοοτροπία...

GeorgeP
05-09-2012, 17:06
κριμα που χαθηκαν ετσι νεα παιδια ,αλλα στα υπολοιπα που διαβαζω μαλλον καποιοι εχουν ξεχασει την δικη τους εφηβεια και τις τρελες ....



απλα ειμαστε σημερα εδω και τα λεμε .....



ακριβώς αυτό δεν ξεχνάμε Νίκο, ότι ζούμε λόγω.... καθένας συμπληρώνει ότι θέλει, και με την κουβέντα με κάποιο τρόπο ξορκίζουμε το κακό....

μπαααα, δεν συμφωνω...............
Η δικια μου εφηβεια - με μοτοσυκλετα απο τα 18 μου δικη μου και νομιμη (διπλωμα, ασφαλεια κ.λ.π.) - δεν μου επετρεψε ποτε να οδηγησω μεθυσμενος αν κι επινα (οτι πινεται υγρο και στερεο) συχνα πυκνα και πολυ........
Ειχα παντοτε στα αυτια μου την συμβουλη του πατερα μου, ''ποτε δεν θα οδηγας πιωμενος, αν ειναι να πιεις να παρεις ταξι κι αν δεν εχεις λεφτα να μου πεις να σου δωσω εγω......''
Επισης ποτε δεν μου εδωσε το αυτοκινητο του διοτι αν και διπλωματουχος απαιτουνταν επασφαλιστρο (και τοτε) που δεν ειχε σκοπο να πληρωσει για να κανει το κοματι του ο γυιος του.....

Για τα παιδια τωρα που σκοτωθηκαν, ΟΛΟΙ λυπομαστε για το γεγονος ειναι αληθεια αλλα, καθε γεγονος εχει και μια αιτια καθως και συνεπειες.
Η αιτια, για μενα, ειναι η κρατικη παιδεια αλλα κυριως οι γονεις που καμια κρατικη παιδεια δεν μπορει να τους αναπληρωσει.
Ηθελα λοιπον να γνωρισω τους γονεις τους και να τους ρωτησω τι ειχαν κανει απο την ηλικια των 8 ετων των παιδιων τους για να τα προστατεψουν σημερα. Εγω π.χ εχω μια κορη 8,5 ετων, την ανεβαζω στην μοτοσυκλετα απο τα 8 της χρονια και παντα της μιλαω για το κρανος το οποιο φορα ανελλιπως. Απο την ηλικια των 4αρων της μιλαω για την ζωνη ασφαλειας στο αυτοκινητο. Σημερα δεν με αφηνει ουτε την μοτοσυκλετα να βγαλω απο το γκαραζ χωρις να φοραμε και οι δυο το κρανος μας ουτε να βαλω το κλειδι στην μιζα αν δεν φοραμε ολοι μας τις ζωνες ασφαλειας. Της μιλαω για κοκκινα φαναρια και το ΣΤΟΠ και το ποσο σημαντικα ειναι για την ασφαλεια μας.....σημερα εφτασε στο σημειο να μου δωσει καρπαζια στο κρανος φωναζοντας διαφορα διοτι περασα ενα στοπ χωρις να ακινητοποιησω τελειως την μοτοσυκλετα με τα ποδια κατω και να ελεγξω αριστερα και δεξια οπως κανω παντοτε........Σημερα θεριζω τα λιγα που εσπειρα εχθες συνεχιζοντας να σπερνω φυσικα για το μεθαυριο....
Ομοιως της μιλαω για το αλκοολ και τα ναρκωτικα σε σχεση με την υγεια και την οδηγηση, αυριο θα δουμε αν η ''διδασκαλια'' αυτη θα πιασει τοπο.

Ποιο Κρατος και ποια κρατικη παιδεια μπορει να το κανει αυτο και σε ποιο βαθμο αραγε?

Τα παιδια που σκοτωθηκαν μενανε δυο στενα πιο κατω απο το σπιτι της αιγαλιωτισας γυναικας μου (δεν λεω την οδο για ευνοητους λογους), η γειτονια ειναι βυθισμενη στο πενθος, θα ηθελα ομως να ρωτησω τους γονεις τι ειχαν κανει παλια για να μην συμβει αυτο το ατυχημα ¨η τεσπα να ελαχιστοποιησουν τις πιθανοτητες να συμβει........θα ηθελα επισης να τους ρωτησω αν στο ασφαλισμενο οχημα του ατυχηματος πληρωνοτανε το επασφαλιστρο λογω ηλικιας του οδηγου, αν οχι - ετσι για να γυρισουμε και στο αναλογο νημα περι μη πληρωμης ασφαλιστρων καποιων εξυπνων- τα βασανα των γονιων του οδηγου τελιωμο δεν θα εχουν αφου οι γονεις των τεθνοντων θα στραφουν εναντιον των πρωτων αλλα και του οδηγου ξεχωριστα και θα τους παρουν οτι εχουν και δεν εχουν, η πληρης καταστροφη δλδ, χειροτερη απο οποιαδηποτε οικονομικη κριση.

GsDakar
05-09-2012, 19:08
μην τα ριχνουμε ολα στην αστυνομια - κρατος και τα λοιπα αρκετα με αυτην την πιπιλα,αν κανανε παραβαση πηγαινοντας με 200 για μαγκια τι φταινε οι παραπανω,πρωτα να προσεχουμε εμεις να μην κανουμε μ@λ@κιες και μετα να αναλογιστουμε τι κανει η αστυνομια........:mad:

ortho
06-09-2012, 09:44
Τελικά ξέρουμε γιατί σκοτώθηκαν τα παιδιά; Ειδαμε φωτό του καμμένου οχήματος;

Κουίζ..... γιατί πήρε φωτιά το αυτοκίνητο; Τι κάνουν πολλοί τελευταία για να μειώσουν το κόστος μετακίνησης; Γίνονται όλες οι μετατροπές αξιόπιστα; Γιατί έχει γίνει αβαβά από τα ΜΜΕ και την αστυνομία ο λόγος της πυρκαγιάς;

asotosios
06-09-2012, 10:01
Πραγματικα κριμα να σκοτωνονονται νεα παιδια...

αλλα εχοντας αρκετα καγκουριλικια στο ενεργιτικο μου...η αστυνομια δεν θα ειχε καμια ευθυνη αν εγω σκοτωνομουν (που κοντεψα ισως πολλες φορες) αν στουκαρα με 200+ σε εναν δρομο...οι γονεις μου επισης δεν θα ειχαν καμια ευθυνη μιας και απο μικρο παιδι μου ελεγαν για ολους τους κυνδινους...
οταν εμπαινα πισω απο το τιμονι τα ξεχναγα ολα ομως και πηγαινα με την ταυτοτητα στο στομα...με χειροτερους δρομους και χειροτερο αυτοκινητο πηγαινα πολυ γρηγοροτερα απο οτι παω πλεον με καλυτερους δρομους και πολυ καλυτερο αυτοκινητο...
ΛΑΘΟΣ και το ξερω πλεον...και τοτε το ηξερα...αλλα το ξεχναγα με το που εμπαινα πισω απο το τιμονι...ευτυχως δεν οδηγουσα ποτε μα ποτε μεθυσμενος...τα ταξι να ειναι καλα...τουλαχιστον εκει επιασαν τοπο τα λεγομενα των γονιων...

δεν μπορει η αστυνομια να ειναι παντου...γιατι τοτε εγω θα ειμαι ο πρωτος που θα ειχα προβλημα μιας και δεν θελω να βλεπω αστυνομια παντου...

η λυση ισως...
να γεμισει η παραλιακη και αλλοι τετοιοι δρομοι με καμερες ταχυτητας (βαζοντας ενα λογικο οριο 80-90)...αλλα ισως και τοτε να μην μας αρεσει...

μακαρι να ειναι το τελευταιο αλλα δυστηχως δεν θα ειναι...:(

diomiles
06-09-2012, 10:06
Τελικά ξέρουμε γιατί σκοτώθηκαν τα παιδιά; Ειδαμε φωτό του καμμένου οχήματος;

Κουίζ..... γιατί πήρε φωτιά το αυτοκίνητο; Τι κάνουν πολλοί τελευταία για να μειώσουν το κόστος μετακίνησης; Γίνονται όλες οι μετατροπές αξιόπιστα; Γιατί έχει γίνει αβαβά από τα ΜΜΕ και την αστυνομία ο λόγος της πυρκαγιάς;



Σύμφωνα με τα λεγόμενα του οδηγού ( ο οποίος ---λένε--- έπινε καφέ χθες σε γνωστη καφετέρια του Αιγάλεω :wo20: ) τα πράγματα έγιναν ως εξης...
Εμένα μου τα μετέφεραν άνθρωποι που ήταν μπροστά στην αφήγηση του οδηγού.Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την αξιοπιστία διότι ως γνωστό απο στόμα σε στόμα πολλά αλλάζουν.
Ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου ήταν τελείως μεθυσμένος και πήρε το τιμόνι αυτός που γλύτωσε.
Το αυτοκίνητο λοιπόν ¨εφυγε¨ στην στροφή λόγο υπερβολικής ταχύτητας , έκανε δυο τούμπες αλλά σταθηκε τελικά στις ρόδες του.Δυστυχώς όμως στην διαρκεια της φάσης κάπου χτύπησε το ρεζερβουάρ το οποίο προφανώς απο κάποιο σπινθήρα αναφλέγει αμέσως για αυτό και η φωτιά πήρε ακαριαία μεγάλες διάστασεις .
Ηταν όλοι φίλοι και γείτονες και σπουδαστες του πολυκλαδικού.

υγ.Απο μαρτυρίες γειτόνων ήταν όλοι ζωντανοί και φώναζαν απεγνωσμένα βοήθεια...:(

ortho
06-09-2012, 12:16
Φρίκη....

Το αυτί μου πήρε ότι το όχημα είχε υγραέριο και γι'αυτό αποσύρθηκε άρον άρον...

Μάλλον δε θα το μάθουμε ποτέ.

GeorgeP
06-09-2012, 15:44
Φρίκη....

Το αυτί μου πήρε ότι το όχημα είχε υγραέριο και γι'αυτό αποσύρθηκε άρον άρον...

Μάλλον δε θα το μάθουμε ποτέ.


τι σχεση εχει το υγραεριο? Πιστευεις οτι ενα αυτοκινητο με υγραεριο αρπαζει ευκολοτερα φωτια? αν ναι.....ΛΑΘΟΣ.

Τα συστηματα υγραεριου για οπουδηποτε χρησιμοποιηθουν εχουν απο κατασκευης πολλες συνεχομενες δικλιδες ασφαλειας ουτως ωστε αν μια δικλιδα π.χ χαλασει να υπαρχει η αλλη να την καλυψη.
επισης, αν το μυαλο σου παει στο ρεζερβουαρ υγραεριου να ξερεις οτι ειναι ετσι κατασκευασμενα ουτως ωστε ακομα κι αν τα ριξεις απο τον 7ο οροφο γεματα με αεριο οταν ακουμπησουν στο εδαφος θα κανουν 500 γκελ, θα σπασουν οτιδηποτε βρουν μπροστα τους και καπου θα σταματησουν....αλλα εκρηξη δεν θα γινει ποτε!

δες συγκρουση κινουμενου αντικειμενου με 2 τονους δυναμη πανω σε ρεζερβουαρ γεματο με LPG
1)http://www.youtube.com/watch?v=RPe1W0xWyAU&feature=player_embedded

2) αυτο ειναι απο την ADAC κι ειναι στα γερμανικα, αλλα δεν εχει καμια σημασια αν δεν μιλας την γλωσσα διοτι το βιντεο ειναι απο μονο του επεξηγηματικο οσο δεν παιρνει
http://www.youtube.com/watch?v=yDc7iZa5IKo&feature=player_embedded

Tα ρεζερβουαρ LPG ειναι φτιαγμενα απο ατσαλι και ανθρακα ενω το ρεζερβουαρ βενζινης απο λεπτη λαμαρινα......

Υ.Γ. μην φανταζεσαι πραγματα λογω αγνοιας, καλλυτερα να ρωτας ¨η να ψαχνεις......το LPG δεν παιρνει φωτια αν ειναι σωστα αποθηκευμενο. Αν ηταν ετσι θα ειχα ηδη καει πολλες φορες απο τα τοσα καραβια με LPG που εχω ξεφορτωσει στην πρακτορειακη ναυτιλιακη μου καριερα.

ortho
06-09-2012, 16:50
Δε φαντάζομαι τίποτε Γιώργο. Κι όλα ισχύουν όταν έχουν ακολουθηθεί οι προδιαγραφές ασφαλείας....

ckk
06-09-2012, 17:09
Δε φαντάζομαι τίποτε Γιώργο. Κι όλα ισχύουν όταν έχουν ακολουθηθεί οι προδιαγραφές ασφαλείας....

Που και να μην τις ξέρεις, τις ακούς στα άψογα... Γερμανικά, στο πρώτο videάκι. :p

Γειά σου ρε ΓιωργάραP.

Δίκιο πάντως για το LPG.

GeorgeP
06-09-2012, 17:21
Δε φαντάζομαι τίποτε Γιώργο. Κι όλα ισχύουν όταν έχουν ακολουθηθεί οι προδιαγραφές ασφαλείας....

Ποιες ειναι οι προδιαγραφες ασφαλειας σε εγκαταστασεις LPG και ποιες απο αυτες πιθανως δεν ακολουθηθηκαν στο συγκεκριμενο αυτοκινητο σε σχεση με το υγραεριο? Ποιες νομιζεις δηλαδη διοτι αφηνεις αιχμες για τον εγκαταστατη του πραγμα το οποιο ενδεχομενως να λειτουργησει αποτρεπτικα π.χ. σε εμενα που θελω να βαλω LPG.

Για να μην κουραζεσαι Γιαννη μου κι επειδη φαινεται οτι εχεις παρει απο φοβο το υγραεριο θα πρέπει να σου πω οτι αν π.χ υπαρχουν 5,8,10 γραμμες ασφαλειας στην τοποθετησει υγραεριου ειτε σε σπιτια ειτε σε οχηματα ΜΙΑ να μην τηρηθει απλα δεν δουλευει το συστημα.
Στις ΗΠΑ, όπου όπως πάντα οι στατιστικές είναι πολύ εκτεταμένες, έχει παρατηρηθεί ότι στις σοβαρές συγκρούσεις αυτοκινήτων που κινούνται με βενζίνη, τουλάχιστον το 12% από αυτές καταλήγει σε διάτρηση του ρεζερβουάρ της βενζίνης και σε πρόκληση πυρκαγιάς, ενώ πρακτικά σε όλες τις άλλες συγκρούσεις αυτοκινήτων που κινούνται με LPG δεν έχει σημειωθεί καμία πυρκαγιά από έκρηξη ρεζερβουάρ.



Εχε επισης υποψιν σου:
η διαχείριση του υγραερίου γίνεται σε κλειστό κύκλωμα, δεν υπάρχουν αναθυμιάσεις, δεγ υπάρχει οξυγόνο στην «μπουκάλα» (ρεζερβουαρ υγραεριου) και στις σωληνωσεις τροφοδοσιας αρα και καμία περίπτωση ανάφλεξης-έκρηξης. Σε περίπτωση διαρροής σε οποιοδήποτε σημείο του συστήματος, η παροχή διακόπτεται αυτόματα. Ολα τα ασφαλιστικά συστήματα είναι μηχανικά, ώστε να περιορίζεται το ενδεχόμενο αστοχίας.
Η ανυπαρκτη πίεση στο εσωτερικό της δεξαμενής λογω απουσίας οξυγόνου αποκλείουν την πιθανότητα έκρηξης, κάτι που μπορεί να συμβεί στα ρεζερβουάρ των υγρών καυσίμων σε περίπτωση πυρκαγιάς αφου επικοινωνουν με τον ατμοσφαιρικο αερα.
Το σύστημα καύσης προστατεύεται από -πολλες- κατάλληλες βαλβίδες (αντεπιστροφής, υπερβολικής ροής, μεγίστης στάθμης, ασφαλείας)



Το σύστημα τροφοδοσίας είναι κατασκευασμένο έτσι ώστε, στην περίπτωση που θα γίνει οποιαδήποτε διαρροή του συστήματος, να κλείνει το δοχείο αυτόματα και συνεπώς το LPG που θα διαρρεύσει στην ατμόσφαιρα θα είναι μόνο αυτό που περιλαμβάνεται στους σωλήνες τροφοδοσίας της μηχανής. Όλη η εγκατάσταση του συστήματος LPG είναι απόλυτα στεγανή.


Το αυτοκινητο του ατυχηματος για το οποιο συζηταμε λοιπον ΑΝ διεθετε υγραεριο ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι πληρουσε ΟΛΕΣ τις προδιαγραφες ασφαλειας διοτι αλλιως δεν θα λειτουργουσε.
Την φωτια που πηρε ας την αναζητησουμε στην υπαρχουσα βενζινη στο μαμα ρεζερβουαρ το οποιο για καποιο λογο τρυπησε και με καποιο σπινθηρα πηρε φωτια.

ortho
06-09-2012, 23:40
δεν αντιλέγω διότι δεν έχω τις γνώσεις. Απλά ανέφερα ότι έγιναν "υποπτες" κινήσεις....Γιατί ας πούμε ο απεγκλωβισμός των νεκρών παιδιών δεν έγινε επιτόπου; Είναι σύνηθες αυτό;

menepip
06-09-2012, 23:47
η λυση ισως...
να γεμισει η παραλιακη και αλλοι τετοιοι δρομοι με καμερες ταχυτητας (βαζοντας ενα λογικο οριο 80-90)...


Ο λόγος που έγραψα για αστυνόμευση είναι ακριβώς αυτός !!!



ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ ΚΑΜΕΡΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ

menepip
06-09-2012, 23:50
Πριν λίγες μέρες σε άλλο νήμα ένα παλικάρι έγραψε για μια κάμερα κάπου στοον Ασπρόπυργο. Την άλλη μέρα λέει, την είδε κουκουλωμένη από κάποιους και όλοι εδώ πανηγύριζαν. ΛΑΘΟΣ μεγάλο. Να υπάρχουν κάμερες και όποιος έχει τα α......α να πληρώνει ας κάνει καγκουριές.

TEOSS
07-09-2012, 00:09
Πριν λίγες μέρες σε άλλο νήμα ένα παλικάρι έγραψε για μια κάμερα κάπου στοον Ασπρόπυργο. Την άλλη μέρα λέει, την είδε κουκουλωμένη από κάποιους και όλοι εδώ πανηγύριζαν. ΛΑΘΟΣ μεγάλο. Να υπάρχουν κάμερες και όποιος έχει τα α......α να πληρώνει ας κάνει καγκουριές.
Τι ψάχνεις φίλε … εδώ τι μια φωνάζουν <<που είναι η αστυνομία>> και <<γιατί δεν είμαστε Αγγλία>> και όταν γινόμαστε Αγγλία και υπάρχει αστυνόμευση, θυμούνται την <<Ανατολία>>…:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

giamil
07-09-2012, 00:14
Φιλε μαλλον με παρεξηγησες και δεν καταλαβες το υφος μου, και ισως λαθος μου γιατι δεν το διευκρινησα και γω γιατι ανεβασα αυτο το θεμα με την καμερα...οσο και για τα γελια μου για το οτι πηγαν καποιοι κανιβαλοι και την κουκουλωσαν...
ετσι λοιπον θα ηθελα να σου πω οτι το θεμα με την καμερα το ανεβασα γιατι η εν λογο καμερα ειναι εκτος λειτουργιας χρονια τωρα...και μιας και σιγουρα περναει πολυς κοσμος ανεμελος με 100+ απο κει γι αυτο ακριβως ενημερωσα μεσω του ποστ μου. Οσο για το κουκουλωμα φυσικα χλεβαζα τους κανιβαλους που το κανανε αυτο και δεν τους επικροτουσα!

ckk
07-09-2012, 00:42
Τι ψάχνεις φίλε … εδώ τι μια φωνάζουν <<που είναι η αστυνομία>> και <<γιατί δεν είμαστε Αγγλία>> και όταν γινόμαστε Αγγλία και υπάρχει αστυνόμευση, θυμούνται την <<Ανατολία>>…:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

:ye02:

Να ισχύει για ΟΛΟΥΣ όμως αυτο.

Και ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ. Όχι για ένα μήνα και μετά άντε γειαααα...

giamil
07-09-2012, 00:50
Πριν λίγες μέρες σε άλλο νήμα ένα παλικάρι έγραψε για μια κάμερα κάπου στοον Ασπρόπυργο. Την άλλη μέρα λέει, την είδε κουκουλωμένη από κάποιους και όλοι εδώ πανηγύριζαν. ΛΑΘΟΣ μεγάλο. Να υπάρχουν κάμερες και όποιος έχει τα α......α να πληρώνει ας κάνει καγκουριές.

Τα πανηγυρια αληθεια που τα ειδες δεν το καταλαβα.....καποιοι ανθρωποι απλα ευχαριστησαν για την ενημερωση που θα αποφευγαν πιθανος μια κληση απ την χρονια νεκρη καμερα....και προφανος αυτοι ολοι καταλαβαν το πνευμα μου στο εν λογο ποστ.....εσυ τωρα πως το ειδες ετσι....θα χεις τους λογους σου....μπας και εισαι undercover?:D:D:D:D γιατι απ την μια μας ειπες οτι δεν υπαρχει αστυνομευση αλλα απ την αλλη δινεις την εντυπωση οτι περιμενες την καμερα να σταματησει την τρελη πορεια τον νεαρων στις 3 το πρωι...εεε λοιπον φιλε καμια καμερα δεν θα αποτρεψει ατυχημα ενος ηλιθιου που δεν τον αγγιζει η παρουσια της καμερας!μονο επι τοπου η αστυνομια, που ειναι απουσα φυσικα αφου ο καθενας μπορει να παει πειραια-γλυφαδα στις 3 το πρωι με 200+ ανενοχλητος!!!αλλα η αστυνομια...οπως ειδες παραπανω ασχολειται με κουνουπια και χλευαζει οτιδηποτε αρνητικο λεχθει για την υπηρεσια!

jimgs
16-09-2012, 14:22
Μακάρι να βάλουν κάμερες παντού. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω να φοβηθώ τίποτα:hmmm: