PDA

View Full Version : πως καταλαβαινεις το GP(R)S...?


klagenfurt
07-09-2012, 17:33
επειδη,πολλες εταιρειες βαζουν τετοιο συστημα που παρακολουθουν τα αυτοκινητα (τους υπαλληλους δηλαδη),
αλλα δεν ξερω πως μπορει να το αποκαλυψει κανεις...

μου εχουν δωσει ενα αυτοκινητο νοικιασμενο (λιζινγκ)
και αναρωτιεμαι αν ξερουν ανα πασα στιγμη που ειμαι και τι ωρα φευγω απο το σπιτι κυριως, επειδη εγω δουλευω αρκετα, αλλα οχι πρωι-πρωι...

υπαρχει κανενας τεχνικος, που να ξερει τον τροπο, να δουμε αν εχει τετοιο συστημα...?

N4pSt3R
07-09-2012, 19:15
Μάλλον μιλάς για το tracker..Δεν νομίζω να έχουν κάτι τέτοιο στο λίζινκγ!!!

Μόνο τα χλμ λογικά του ενδιαφέρουν γιατί έχουν όρια!!
Αλλιώς είναι ένα κουτάκι κάπου όχι ποιό μακρία από ένα μέτρο από την μπαταρία ή αν έχει μπρίζα στο πορτ μπαγκάζ εκεί!!!

zant
07-09-2012, 19:27
Μπορεί πραγματικά να είναι "παγιδευμένο". Το traker είναι ένα κουτάκι σαν τσιγάρα και μπορεί να είναι κρυμένο κάτω από το ταμπλό μια και θέλει συνέχεια ρεύμα.:cool:

ckk
07-09-2012, 21:04
Αυτό εκπέμπει ένα σήμα.

Σε αντίστοιχη εταιρεία τοποθέτησης GPS tracking λοιπόν. :ye33:

Φτάνει να μην είναι η ίδια που το τοποθέτησε μόνον. :lo19:

NLS
07-09-2012, 23:52
και μην μπερδεύεις το GPS με το GPRS - άσχετα πράγματα

forester
08-09-2012, 00:09
και μην μπερδεύεις το GPS με το GPRS - άσχετα πράγματα


Ναι είναι άσχετα Νίκο, αλλά σε κάθε tracker συνυπάρχουν, με την έννοια ότι χρειάζονται και τα 2 για να γίνει η δουλειά. Και GPS για το στίγμα και δύκτιο GPRS / 3G για τη μετάδοση δεδομένων.
Το GPS του tracker, ως δέκτης σήματος (από τους δορυφόρους εν προκειμένω), ΔΕΝ ανιχνέυεται!
Αλλά θα μπορούσε να ανιχνευθεί η GSM ακτινοβολία όταν εκπέμπει ο πομπός (κινητό τηλ ουσιαστικά με κάρτα ) το στίγμα (που λαμβάνει από το GPS) προς το προκαθορισμένο νούμερο τηλεφώνου .
Δεν ξέρω ποιος θα μπορούσε να διαθέτει τέτοιες δυνατότητες, αλλά ψάχνοντας την καλωδίωση του αυτοκινήτου με έναν έμπειρο ηλεκτρολόγο, θα μπορούσες να βρεις άκρη.
Επίσης αν πάρεις έναν GSM jammer το κινητό του tracker δε θα εκπέμψει ποτέ;) Με 50€ καθάρισες, ίσως και λιγότερα:D

NLS
08-09-2012, 01:16
Σωστός. ;)

Πάντως βρίσκεται εύκολα αν υπάρχει τέτοια συσκευή.

nivam
08-09-2012, 04:01
...αν χρησιμοποιήσεις jammer, λέω εγώ τώρα, δεν θα το αντιληφθεί η εταιρία ότι κάτι συμβαίνει στον tracker της?
Αυτό δεν θα ήταν χειρότερο?
Δεν θα προκαλούσε φραγή και στις κλήσεις του δικού σου κινητού αν ήταν GSM jammer?
Το αυτοκίνητο δεν θα λειτουργούσε σαν κλωβός για το jammer εγκλωβίζοντας εσωτερικά ακτινοβολία?
Δεν θα ήταν βλαβερό αυτό?

forester
08-09-2012, 08:56
...αν χρησιμοποιήσεις jammer, λέω εγώ τώρα, δεν θα το αντιληφθεί η εταιρία ότι κάτι συμβαίνει στον tracker της?
Αυτό δεν θα ήταν χειρότερο?
Δεν θα προκαλούσε φραγή και στις κλήσεις του δικού σου κινητού αν ήταν GSM jammer?
Το αυτοκίνητο δεν θα λειτουργούσε σαν κλωβός για το jammer εγκλωβίζοντας εσωτερικά ακτινοβολία?
Δεν θα ήταν βλαβερό αυτό?



Ναι σε όλα:ye33:
Γι αυτό και η φατσούλα :D στο τέλος.

klagenfurt
08-09-2012, 10:27
k@λομηχανηματα... :sm7:

ευχαριστω παιδια,
ετσι και αλλιως δουλευω σκληρα και με αποτελεσματα,
οποτε το πολυ-πολυ , αν υπαρχει τετοιο μηχανημα στο αυτοκινητο, να μου πουν να φευγω πιο πρωι...

forester
08-09-2012, 14:12
:ye33:
Tα αποτελέσματα μετράνε!!!!!

nivam
08-09-2012, 14:16
k@λομηχανηματα... :sm7:

ευχαριστω παιδια,
ετσι και αλλιως δουλευω σκληρα και με αποτελεσματα,
οποτε το πολυ-πολυ , αν υπαρχει τετοιο μηχανημα στο αυτοκινητο, να μου πουν να φευγω πιο πρωι...


Έτσι!!
Αγνόησε το "ρουφιανάκι" και τράβα γερά!:)

fangs
17-09-2012, 13:01
Ένα τράκερ για να βλέπουν και να καταγράφουν τις διαδρομές σου μπορεί να υπάρχει. Για τις ώρες νομίζω πως δεν ενδιαφέρονται.:hmmm: