PDA

View Full Version : Πόσο μετράει για αγορά μεταχειρ.οι σφραγίδες στο bookservice από εξουσιοδοτημένο;


vasmar
12-09-2012, 11:53
Το άρθρο είναι γραμμένο για αυτοκίνητα, αλλά η ερώτηση ισχύει και για τις μπέμπες μας.
Ψηφίστε ανάλογα με αυτό που προτιμάτε.


http://www.autotriti.gr/jpg/autotriti/390/NEWS/2012-09-11_bookstamp.jpg

Εσείς πόσο μετράτε τη σφραγίδα του συνεργείου όταν κάνετε σέρβις;
http://www.autotriti.gr/_img/TR.gifΔιαβάστηκε από 718 αναγνώστεςhttp://www.autotriti.gr/_img/TR.gif
Ποιο είναι το μεγαλύτερο κόστος στη χρήση του αυτοκινήτου; Η ασφάλεια; Το σέρβις; Τα λάστιχα; Όχι! Είναι η απαξίωση. Πόσο μετράτε λοιπόν τη σφραγίδα στο βιβλιαράκι όταν κάνετε σέρβις;Για ένα αυτοκίνητο που αγοράστηκε 20.000 και θα πουληθεί μετά από 8 χρόνια κοντά στα έξι, το σέρβις, η ασφάλεια, τα τέλη κυκλοφορίας ακόμη και η βενζίνη, αθροιστικά, δε φτάνουν τις12.000 ευρώ που έχει χάσει.
Η τιμή μεταπώλησης είναι γνωστό ότι εξαρτάται από ένα σωρό παράγοντες, όπως τα χιλιόμετρα και η κατάσταση του αυτοκινήτου. Αυτό όμως που είναι βέβαιο ότι θα «σκοτώσει» τη μεταπώληση, είναι ένα βιβλιαράκι σέρβις χωρίς καμία σφραγίδα.

Μπορεί το αυτοκίνητο να δείχνει κούκλα, τα χιλιόμετρα που έχει κάνει να είναι ελάχιστα και τα λάστιχα καινούργια, αν όμως δεν υπάρχει ιστορικό συντήρησης, όλα είναι υπό αμφισβήτηση.Όχι μόνο γιατί δεν ξέρει κανείς πότε και αν το αυτοκίνητο τύχαινε σέρβις, αν γινόντουσαν τακτικά και με σωστά υλικά, αλλά ακόμη γιατί δεν φαίνεται πουθενά ένα αρχείο των χιλιομέτρων.
Γιατί άλλο είναι ένα βιβλιαράκι που γράφει πως την τάδε του μηνός του τάδε έτους, το αυτοκίνητο πήγε συνεργείο με τόσα χιλιόμετρα, και μετά ξανά από 2 χρόνια είχε πάλι τόσα κ.ο.κ,και άλλο ένας ξερός αριθμός στο κοντέρ, που μπορεί να βάλει υποψίες ότι δεν είναι ο πραγματικός.
Δεν είναι δηλαδή μόνο η συντήρηση αλλά και η βεβαίωση του συνεργείου για τα πραγματικά χιλιόμετρα που έχει διανύσει.
Το πρόβλημα βέβαια είναι πως η συντήρηση σε συνεργείο του οποίου η σφραγίδα έχει μεγαλύτερη φερεγγυότητα από τη σφραγίδα του συνεργείου της γειτονιάς, έχει κάποιο κόστος. Αυτό που μένει να κάνετε είναι να το υπολογίσετε.
Γιατί πιο εύκολα κόβεται κάτι από τα δώδεκα χιλιάρικα της απαξίωσης παρά από τα άλλα. Είναι μεγάλο το ποσό και έχει περιθώριο. Πρέπει λοιπόν να βγει το μολύβι και το χαρτί και να γίνει ένας απλός υπολογισμός.
Πόσο παραπάνω στοιχίζει το σέρβις με σφραγίδα που στο τέλος θα αποδώσει καλύτερη τιμή πώλησης; Αν η διαφορά πολλαπλασιασμένη με τον αριθμό των σέρβις μπορεί να δώσει αντίστοιχα καλύτερη τιμή μεταπώλησης, τότε αξίζει. Αξίζει επίσης γιατί δίνει προβάδισμα στην πώληση του δικού σας αυτοκινήτου έναντι των άλλων, σε μια αγορά μουδιασμένη που αποφεύγει οτιδήποτε μπορεί να προξενήσει φόβο.
Πως βλέπετε λοιπόν τη σφραγίδα του συνεργείου; Την αποζητάτε; Βλέπετε όλες τις σφραγίδες από όλα τα συνεργεία το ίδιο; Εσείς αν αγοράζατε δεύτερο χέρι, τι σφραγίδα θα θέλατε να δείτε στο βιβλίο συντήρησης;
www.autotriti.gr (http://www.autotriti.gr)

Alkinoos
12-09-2012, 13:00
Στα πολυ ακριβά, για μένα μετράει.
Τώρα σε κανα παπακι δε θα με ενοιαζε αν δεν είχε.

ilias vara
12-09-2012, 13:07
εγω θεωρο οτι ειναι ενα παραμυθι για να σε υποχρεωνουν να πηγαινεις στα συνεργεια τις εταιριας και να πληρωνεις ακριβοτερα.,

οχι οτι δεν ειναι καλα συνεργεια τα επισημα.,.,!!!!!!!

fpags
12-09-2012, 13:17
Εγώ το 2010 αγόρασα ένα μηχανάκι του 2007. Με αυτά που μπορούσα να διαθέσω έβρισκα μηχανάκια με 25000 χιλ. μέχρι 60000 χιλ.Αυτό που διάλεξα ήταν ένα με 48000χιλ αλλά με όλα τα σέρβις του στον κυρ Αντώνη.Και από τότε μόνο τον κυρ Αντώνη εμπιστεύομαι.

vpentza
12-09-2012, 13:26
Η ευλαβική συντήρηση και η καταγραφή της σε βιβλιαράκι εξουσιοδοτημένου(;)) δείχνει και τον χαρακτήρα του ιδιοκτήτη που ενδιαφέρεται για τη δίτροχό του.
Από τις πλείστες όσες αγοραπωλησίες έχω κάνει, εκτιμώ πλέον ότι τη μεγαλύτερη ζημιά τη κάνει η κακή χρήση της μοτό και τίποτε άλλο..
Έτσι λοιπόν, εγώ ζητάω πάντα το βιβλιαράκι service αλλιώς δεν προχωράω σε αγορά

aeriko
12-09-2012, 13:52
Η ευλαβική συντήρηση και η καταγραφή της σε βιβλιαράκι εξουσιοδοτημένου(;)) δείχνει και τον χαρακτήρα του ιδιοκτήτη που ενδιαφέρεται για τη δίτροχό του.
Από τις πλείστες όσες αγοραπωλησίες έχω κάνει, εκτιμώ πλέον ότι τη μεγαλύτερη ζημιά τη κάνει η κακή χρήση της μοτό και τίποτε άλλο..
Έτσι λοιπόν, εγώ ζητάω πάντα το βιβλιαράκι service αλλιώς δεν προχωράω σε αγορά
Καππαδόκη, μπορεί κάποιος να τηρεί την σφράγιση του βιβλιαρίου αλλά κατά τα λοιπά να είναι άστα να πάνε.
Εχθές συζητήσαμε μεταξύ μπύρας και σούβλακος την οικονομική διαφορά ενός τυπικού service 10000 km μεταξύ εξουσιοδοτημένου και ειδικευμένου συνεργείου. Μην ξεχνάς ότι ήταν από 80-100€. Ειναι πλέον αρκετά τα λεφτά ΑΡΗ

siraxanz
12-09-2012, 13:54
Απάντησα το τρία: ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΡΑΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ (ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ)

Αν και τα οχηματα μου τα πήγαινα σε εξουσιοδοτημένο...από το 2010
και μετά
όπου βρίσκω το συμφέρον μου...
Επίσης ειδικά για τα αυτοκινητα... δεν λέγετε η εκμετάλευση από τα εξουσιδοτημένα...

ιμάντας ρενω μεγκάν επισημα 160 ευρω, ο ιδιος σε εμπορία ανταλακτικων 100ευρω, ο ιδιος κυριολεκτικα..
Αγόρασα με 105 γερμανικό σετ continetal γιατι το γνήσιο έχει μέσα κινέζικο ρουλεμαν...
Τα παραπάνω ειναι ενα μικρό παραδειγμα...
Αγαπω τα οχήματα μου και ειμαι τακτικός στα σερβις αλλά πλεον δεν εχω την πολυτελεια να αδιαφορώ για τα κοστη συντηρησης όπως κάποτε...

Την μηχανή μου παρόλο που η απλοΙκότητα της ειναι τέτοια που θα μπορούσα άνετα να την σερβίρω μόνος μου, πάντα στο Θανάση γιατί συμφέρει...

Ένα τελευταίο... τι να το κάνω να πηγαίνει σε εξουσιοδοτημένο ένα όχημα και
ο ιδιοκτήτης να αλλάζει ταχυτητα στα κόκκινα?????????

Ας μην το πάει σε εξουσιδοτημένο αρκεί να το συντηρει σωστά και να του φέρεται ομοίως...

mmags
12-09-2012, 14:01
Ένα τελευταίο... τι να το κάνω να πηγαίνει σε εξουσιοδοτημένο ένα όχημα και
ο ιδιοκτήτης να αλλάζει ταχυτητα στα κόκκινα?????????
Ποτέ δεν το ξέρεις. Εκτός και αν τον παρακολουθήσεις κρυφά:ye33:






Ας μην το πάει σε εξουσιδοτημένο αρκεί να το συντηρει σωστά και να του φέρεται ομοίως...


Ποτέ δεν το ξέρεις αν το συντηρεί σωστά ούτε αν του φέρεται σωστά.:ye33:

vasmar
12-09-2012, 14:07
οικονομική διαφορά ενός τυπικού service 10000 km μεταξύ εξουσιοδοτημένου και ειδικευμένου συνεργείου. Μην ξεχνάς ότι ήταν από 80-100€.
Πόσο κοστίζει το service στο εξουσιοδοτημένο και πόσο σε μάστορα;;;

aeriko
12-09-2012, 14:37
Πόσο κοστίζει το service στο εξουσιοδοτημένο και πόσο σε μάστορα;;;
SERVICE 40.000ΧΛΜ εργατικά και ανταλλακτικά.
Εξουσιοδοτημένο: 335,00€
Ειδικευμένο: 260€

vasmar
12-09-2012, 14:58
service 10000 km

SERVICE 40.000ΧΛΜ

Γιατί έγραψες 10000 και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

GAGARIN
12-09-2012, 15:06
SERVICE 40.000ΧΛΜ εργατικά και ανταλλακτικά.
Εξουσιοδοτημένο: 335,00€
Ειδικευμένο: 260€

μονος σου : ~130 € .............και ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι ολα ειναι σωστα ..........


μεσα απο αξουσιοδοτημενο εχω μαθει ΚΑΦΡΙΛΕΣ που κανουν και ειναι να τραβας τα μαλλια σου.......πχ αλλαγη τρομπας βενζινης και επανατοποθετηση του παλιου φιλτρου........γιατι δεν ειχαν καινουργιο να βαλουν)

φιλος πηρε μηχανη με ολα τα service σε εξουσιοδτημενΑ (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ)....αναθεμα και αν ειχαν γινει τα μισα απο οτι εγραφε το book.......

Ακιs
12-09-2012, 15:18
Στην αγοροπωλησια το book service μετραει στα συν.Ειναι ενας λογος παραπανω να προχωρησεις σε αγορα,ΑΦΟΥ πρωτα βαση του βιβλιου συντηρησης και τον εκαστοτε αριθμο εντολης εργασιας του συνεργειου που εκανε την συντηρηση,ενημερωθεις εστω και τηλεφωνικα για τις εργασιες που εγιναν στο οχημα.
Τωρα αν υπαρχουν και τα τιμολογια των συντηρησεων,εισαι και πιο κατοχυρωμενος οτι εχει γινει η συντηρηση...;)

Οσο για τα εξουσιοδοτημενα και μη.....οπου βρει ο καθενας τον ''Μαστορα'' του....;):)

vpentza
12-09-2012, 15:22
να προσθέσω, ότι ο εξουσιοδοτημένος BMW (αν μιλάμε μόνο για BMW) έχει αναγκαστικά στον υπολογιστή του το ιστορικό των service με τις εργασίες αλλά και τις περασμένες ανακλήσεις και όποια άλλη παρέμβαση, είναι full και λογικά εκτυπώσιμο...γιατί service δεν είναι μόνο τα λαδόξιδα...;)

ckk
12-09-2012, 16:18
Απάντησα το τρία: ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΡΑΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ (ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ)

Αν και τα οχηματα μου τα πήγαινα σε εξουσιοδοτημένο...από το 2010
και μετά
όπου βρίσκω το συμφέρον μου...
Επίσης ειδικά για τα αυτοκινητα... δεν λέγετε η εκμετάλευση από τα εξουσιδοτημένα...

ιμάντας ρενω μεγκάν επισημα 160 ευρω, ο ιδιος σε εμπορία ανταλακτικων 100ευρω, ο ιδιος κυριολεκτικα..
Αγόρασα με 105 γερμανικό σετ continetal γιατι το γνήσιο έχει μέσα κινέζικο ρουλεμαν...
Τα παραπάνω ειναι ενα μικρό παραδειγμα...
Αγαπω τα οχήματα μου και ειμαι τακτικός στα σερβις αλλά πλεον δεν εχω την πολυτελεια να αδιαφορώ για τα κοστη συντηρησης όπως κάποτε...

Την μηχανή μου παρόλο που η απλοΙκότητα της ειναι τέτοια που θα μπορούσα άνετα να την σερβίρω μόνος μου, πάντα στο Θανάση γιατί συμφέρει...

Ένα τελευταίο... τι να το κάνω να πηγαίνει σε εξουσιοδοτημένο ένα όχημα και
ο ιδιοκτήτης να αλλάζει ταχυτητα στα κόκκινα?????????

Ας μην το πάει σε εξουσιδοτημένο αρκεί να το συντηρει σωστά και να του φέρεται ομοίως...


Στην αγοροπωλησια το book service μετραει στα συν.Ειναι ενας λογος παραπανω να προχωρησεις σε αγορα,ΑΦΟΥ πρωτα βαση του βιβλιου συντηρησης και τον εκαστοτε αριθμο εντολης εργασιας του συνεργειου που εκανε την συντηρηση,ενημερωθεις εστω και τηλεφωνικα για τις εργασιες που εγιναν στο οχημα.
Τωρα αν υπαρχουν και τα τιμολογια των συντηρησεων,εισαι και πιο κατοχυρωμενος οτι εχει γινει η συντηρηση...;)

Οσο για τα εξουσιοδοτημενα και μη.....οπου βρει ο καθενας τον ''Μαστορα'' του....;):)

Σωστά και τα δύο.

:ye02:

aeriko
12-09-2012, 17:29
Γιατί έγραψες 10000 και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Κάθε 10.000χλμ είναι το μεγάλο καθιερωμένο, οι τιμές που σου ανέφερα αφορούσαν το service των 40.000χλμ

billy70
15-09-2012, 14:03
ενός τυπικού service 10000 km μεταξύ εξουσιοδοτημένου και ειδικευμένου συνεργείου.

Δεν ισχύει [τυπικό] σέρβις. ΄Το κάθε Σ/Ν έχει το δικό του σέρβις. :ye33::ye33::ye33:

coco65
25-09-2012, 13:23
Ψήφισα και εγώ:ha16:

makgs
25-09-2012, 13:48
Σε μια μικρή έρευνα που κάναμε πριν το καλοκαίρι με τον κολητό μου gs1200/'08 και gs1200/'09 δεν υπάρχουν διαφορές στα εξουσιοδοτημένα και στον κυρμήτσο, αν σου βάλουν γνήσια ανταλλακτικά και σου κόψουν απόδειξη για να έχεις την εγγύηση.Άντε να γλυτώσεις 20-30 γιούρια.

makgs
25-09-2012, 13:49
Ψήφισα το 2:ye32:

taksidiotis
26-09-2012, 08:53
στο αυτοκινητο με ενδιαφερει.
σε ολα τα υπολοιπα οχι,γιατι παντα τα αγοραζω καινουρια,οτι και να ναι.ειμαι κατα του μεταχειρισμενου για πολλους λογους.

BMAR
28-09-2012, 13:25
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΔΙΚΑ ΕΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΒΜW ΟΧΗΜΑ ΤΩΝ 15.000 ΚΑΙ ΑΝΩ. ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
28-09-2012, 16:36
Η ευλαβική συντήρηση και η καταγραφή της σε βιβλιαράκι εξουσιοδοτημένου(;)) δείχνει και τον χαρακτήρα του ιδιοκτήτη που ενδιαφέρεται για τη δίτροχό του.
Από τις πλείστες όσες αγοραπωλησίες έχω κάνει, εκτιμώ πλέον ότι τη μεγαλύτερη ζημιά τη κάνει η κακή χρήση της μοτό και τίποτε άλλο..
Έτσι λοιπόν, εγώ ζητάω πάντα το βιβλιαράκι service αλλιώς δεν προχωράω σε αγορά


Συμφωνώ με τα πιο πάνω και θα συμπληρώσω ότι μαζί με το βιβλιαράκι
και τα τιμολόγια των service

deros
13-10-2012, 13:07
Παιδιά το μηχανάκι το βλέπεις. Αν οι χειρολαβές είναι λιωμένες, αν τα λάστιχά του είναι φθαρμένα, αν τα πλαστικά του είναι πέτσικα από τον ήλιο και ξεθωριασμένα, σου δείχνουν τι άνθρωπος την είχε πριν τη μηχανή. Αν ήταν νοικοκίρης η γραψ@ρχίδης. Ακόμη και η βρώμικη και λιωμένη αλυσίδα σου δείχνουν αν πρέπει να εμπιστευτείς τον πωλητή η όχι;););)

kostdim
17-10-2012, 11:18
στο αυτοκινητο με ενδιαφερει.
σε ολα τα υπολοιπα οχι,γιατι παντα τα αγοραζω καινουρια,οτι και να ναι.ειμαι κατα του μεταχειρισμενου για πολλους λογους.

:ye31::ye31::ye31:

kwstas
17-10-2012, 22:21
Aπαντησα το 4.

Μπορει να σας φαινεται περιεργο αλλα εδω ειμαστε σε μικρη πολη, μαθαινω τι πρεπει να γινει και το παω σε συνεργειο που εμπιστευομαι με κλειστα ματια, ειμαι παρων την ωρα της συντηρησης και το κοστος πολυ χαμηλοτερο μεχρι που δεν αξιζει να λερωσω τα χερια μου!
Στην αντ/πεια πηγα για αλλαγη υγρων φρενων και μπριζωμα στον εγκεφαλο, διαφορετικα μονο αν ειναι κατι που δεν μπορω να το κανω αλλου.

Στο αυτ/το λογω γνωριμιας με τους 2 αντιπροσωπους πηγαινω (φορτηγακι κ ΙΧ) μονος μου τα αντ/κα επειδη αγοραζω χονδρικη και πληρωνω μονο εργασια, σφραγιδες μπαινουν για το τυπικο αλλαζει κατι απο το να μου τον επιαναν λιγο?

Η κατασταση και τα χιλομετρα ενος οχηματος γενικα καθως και η προστασια φαινονται σε πολλα σημεια εκτος του καντραν, βιβλια φτιαχνονται οπως και σφραγιδες με πολυ χαμηλο κοστος και τα χλμ στα κοντερ πεφτουν με ενα κλικ!

Δοκιμαζω, ελεγχω και κρινω μονος αυτο που ειναι καλυτερο!

sain
23-10-2012, 13:07
Aπαντησα το 4.

Μπορει να σας φαινεται περιεργο αλλα εδω ειμαστε σε μικρη πολη, μαθαινω τι πρεπει να γινει και το παω σε συνεργειο που εμπιστευομαι με κλειστα ματια, ειμαι παρων την ωρα της συντηρησης και το κοστος πολυ χαμηλοτερο μεχρι που δεν αξιζει να λερωσω τα χερια μου!
Στην αντ/πεια πηγα για αλλαγη υγρων φρενων και μπριζωμα στον εγκεφαλο, διαφορετικα μονο αν ειναι κατι που δεν μπορω να το κανω αλλου.

Στο αυτ/το λογω γνωριμιας με τους 2 αντιπροσωπους πηγαινω (φορτηγακι κ ΙΧ) μονος μου τα αντ/κα επειδη αγοραζω χονδρικη και πληρωνω μονο εργασια, σφραγιδες μπαινουν για το τυπικο αλλαζει κατι απο το να μου τον επιαναν λιγο?

Η κατασταση και τα χιλομετρα ενος οχηματος γενικα καθως και η προστασια φαινονται σε πολλα σημεια εκτος του καντραν, βιβλια φτιαχνονται οπως και σφραγιδες με πολυ χαμηλο κοστος και τα χλμ στα κοντερ πεφτουν με ενα κλικ!

Δοκιμαζω, ελεγχω και κρινω μονος αυτο που ειναι καλυτερο!

Θα συμφωνήσω μαζί σου:ye33:

kwstas
23-10-2012, 13:38
Θα συμφωνήσω μαζί σου:ye33:

Ξεχασα να αναφερω το σημαντικοτερο......οπου πιανουν τα χερια μου δεν παω καν συνεργειο.
Λαμπες , μπαταρια , τακακια κτλ.

Που και που ελεγχω βιδες, οπτικο ελεγχο και loctite στα σπειρωματα οπου χρειαζετε για να μην εχουμε απωλειες!

Εχθες μου κοψε τη βιδα του 2πλου σταντ και ειμαι 100 σιγουρος πως εγινε επειδη χαλαρωσε και η αληθεια ειναι πως δεν την πειραξα ποτε, μετα απο 2-3 χαλαρες χωματινες δεν ηθελε παραπανω!

fotisI
23-10-2012, 15:57
Θα συμφωνήσω μαζί σου:ye33:
και εγώ...

iagos
25-10-2012, 00:23
Κάνω μόνος μου service και επισκευές.
Θα πάω σε συνεργείο, μόνο αν υπάρχει κάτι που δεν μπορώ να καταφέρω με τίποτα ή που έχει πολύ μεγάλη βαβούρα για να γίνει.
Από τότε που πήρα την απόφαση να ασχοληθώ μόνος μου δεν ξαναβρήκα ποτέ τρύπια φίλτρα αέρα, λασκαρισμένες βίδες ή τάπες λαδιού, ασύνδετες φίσες και πολλά άλλα τραγελαφικά που μου συνέβησαν σε γνωστό εξουσιοδοτημένο.
Συνεπώς δεν δίνω μεγάλη βάση στις σφραγίδες, προτιμώ έναν μερακλή ιδιοκτήτη που ξέρει καλά τη μηχανή του.