PDA

View Full Version : Shoei XR1100 ή SHOEI QWEST


asotosios
13-09-2012, 13:47
μιας και πλεον το κρανακι (Shark δεν θυμαμαι μοντελο) μου εχει φαει τις γρατζουνιες του, εχει φαει την κακομεταχηριση του κτλ κτλ...ηρθε ο καιρος να αρχισω να ψαχνω αντικαταστατη...και τον οποιο θα προσεχω πολυ περισσοτερο...ΤΟ ΥΠΟΣΧΩΜΕ σας λεω...!!!

ειμαι μεταξυ αυτων των δυο...

Shoei XR1100 ή SHOEI QWEST

ενας απο τους λογους που θελω να αλλαξω ειναι...
οτι το παρον κρανος δεν εχει πληρως αφαιρουμενο εσωτερικο οποτε το πλυσιμο γινεται μισο...
και οτι εχει αρκετο θορυβο και κουνημα (απο τους στροβιλισμους) στην εθνικη...

η μηχανη εχει ορθια θεση σαν τα GS περιπου...αλλα δεν εχει και τοσο καλη καλυψη απο τον αερα...οποτε και το θεμα της ηχομονωσης στην Εθνικη ειναι σημαντικο...

Το παρων κρανος ειναι οτι ειναι 1497,17γρμ (μετρημενο σε ζυο ακριβειας αμ παιζουμε:D)...το οποιο μπορω να πω οτι πλεον δεν μου κανει αισθηση σαν βαρος...το εχω συνηθησει...!!!
αλλα πιανοντας της γυναικας μου το κρανος η δαιφορα ειναι παραπανω απο αισθητη...στα 1226,15γρμ μονο...!!!

τα χλμ ειναι σε 8 μηνες που εχω αυτη την μηχανη εχω 11000+χλμ, Εθνικη, καθημερινη μετακινηση στην κινηση...βασικα τα παντα περα απο δισβατο χωμα...

Ψαχνω ενα κρανος που κανει για ΟΛΑ...και οταν λεμε ΟΛΑ εννοουμε ΟΛΑ...ΑΑΑΑΑΑΑ και αν γινεται χωρις πολλα πολλα να περνει και τα ακουστικα της ενδοσυνεννοησης που τοσο καιρο εχω και την καμαρωνω...!!!:D

αντε μιας και ειμαι και καλο παιδι αλλα και εχω καιρο μπροστα μου μεχρι την αλλαγη θα ηθελα να δω και αντιστοιχες εναλλακτικες (εως 400ευρω ψιλοταβανο ταβανι λεμε...)...

το τερεν δικο σας...Ακουω λοιπον γνωμες...!!!

ΒΑΡΑΤΕ ΛΕΜΕ...αντεχω...!!!:D:D:D:D:D

jmar
13-09-2012, 15:04
Απο αυτα τα δυο το XR-1100 ειναι μια κατηγορια πιο πανω απο το Qwest το οποιο μαλλον ειναι ο αντικαταστατης του raid 2. Προσωπικα εχω το 1100 το οποιο εχει πραγματικα απιστευτο εξαερισμο και κορυφαια ποιοτητα και ειναι και αρκετα ησυχο σε σχεση με τα Arai. Αν θες ακομα ποιο ησυχο κρανος δες και το schuberth s1pro η to S2 που βεβαια πλησιαζει τα 500Ε :ye02:

Ακιs
13-09-2012, 15:18
Την ιδια απορια ειχα κι εγω....τελικα κατεληξα στο qwest και μετανοιωσα που για περιπου 100 euro διαφορα δεν πηρα το XR......;)
Διαβασε και εδω εαν θελεις...;)
http://www.gsforum.gr/%CE%9A%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B7-64/%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-integral-%CE%BA%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82-26390/index2.html

Μιχάλης 1988
13-09-2012, 16:13
Έχω το 1100 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Θα σου πρότεινα και κάτι ακόμα καλύτερο, το shoei x spirit 1 το οποίο βεβαίως ειναι ο προκατοχος του x spirit 2 άρα πιο παλιό μοντέλο,αλλα. Το πήρε ο κολλητός με δικια μου παρότρυνση στα 400€ απο το bazaar στο ρουφ. Ένα πράγμα θα σου πω.. Άλλο πράγμα .. Η απόφαση δικια σου.. Καλο θα ήταν όμως όταν θα πας για αγορά σε ότι κράνος καταλήξεις να το φορεσεις και να νιώσεις σαν στο σπίτι σου!

nikosgs
13-09-2012, 18:33
Και εγω εχω το 1100 2.5 χρονια και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.ελαφρυ και αθορυβο..οπως λεει και ο φιλος απο πανω αν μπορεις να δωσεις κατι παραπανω παρε το x spirit!


Sent from my iPhone using Tapatalk

forester
13-09-2012, 19:12
Από Μάϊο του 2010 έχω το 1100. Μια χαρά! Εξαερισμός άριστος, αντιθαμβωτική υπεράνω κριτικής, εύκολο καθάρισμα, παίρνει μια χαρά τα ακουστικά της ενδοεπικοινωνίας και είναι ήσυχο.
Μια παρατήρηση! ΜΗΝ το πάρεις μαύρο!!! Το καλοκαίρι βελάζεις σε μισή ώρα κάτω από τον καυτό ήλιο. Το προηγούμενο κρανάκι μου ήταν άσπρο και η διαφορά είναι χαοτική....

pkaran
13-09-2012, 19:54
Το XR1100 Το εχω 2+ χρόνια και είναι άριστο . Με κλειστά τα μάτια.

jarhead
13-09-2012, 21:52
Δες τιμες Γερμανιας στο eBay - eine der größten deutschen Shopping-Websites (http://www.ebay.de)

Thodoras
13-09-2012, 23:07
Βασικά το QUEST δεν έχει πλήρως αφαιρούμενο εσωτερικό αλλά μόνο αφαιρούμενα μάγουλα.
Οπότε 1100...
Το x-spirit I το είχα και το έσπασα σε μια πτώση με 130... ο καλυτερος εξαερισμός που υπήρχε... αλλά είχε και πιο πολυ θόρυβο....

Μιχάλης 1988
14-09-2012, 00:26
Πάντα ένα κράνος με καλύτερο εξαερισμο λίγο παραπάνω θόρυβο. Όμως το x spirit 1 αν και περίπου στο ίδιο βάρος με το 1100 έχει καλύτερο ζυγισμα και συμπεριφέρεται καλύτερα και στον πλευρικο άνεμο.

jmar
14-09-2012, 00:37
Θεωρω πως το xspirit 1 εχει σταματησει σαν μοντελο και εχει ξεπεραστει, καλυτερα να παει αν θελει στο xspirit 2 η στο XR1100 για πιο οικονομικο :ye33:

hairentin
14-09-2012, 11:31
Το qwest γλίτωσε το κεφάλι μου , το xr110 το προστατεύει τώρα ...
Λοιπόν μιας και έχω φορέσει αρκετό καιρό και τα δύο , μπορώ πιστεύω να γράψω τα δικά μου υποκειμενικά πάντα συμπεράσματα ...

qwest , βασικά αν ήταν λίγο ποιό όμορφο και είχε αφαιρούμενο όλο το εσωτερικό θα ήταν η μόνιμη μου επιλογή ... Δεν θυμάμαι ποιο απο τα δύο είναι επίσημα βαρύτερο , αλλά το qwest δεν αισθανόσουν οτι το φοράς καθόλου . Είναι φτιαγμένο για πιό όρθια θέση οδήγησης , οπότε το βάρος του μοιραζόταν πιο καλά ... Όταν το φόρεσα είπα οτι επιτέλους το κεφάλι μου είναι δροσερό , και όταν έκλεινες την ζελατίνα , νόμιζες οτι πατησες το mute (παντα αναλογικά με άλλα που δοκίμασα , και δεν έχω δοκιμάσει scuberth) ...

xr1100 είναι όμορφο ... πολύ όμορφοτερο του qwest τουλάχιστον στα δικά μου μάτια , και έχει πλήρως αφαιρούμενο εσωτερικό . Όταν το φοράω , ενώ είναι υπερβολικά άνετο , πάντα έχω εκείνη την αίσθηση που ανεπέσθητα βαραίνει το κεφάλι προς τα εμπρός , έχει πιό σκυφτή θέση . Όταν το κυκλοφόρησα , με τίγκα ανοιχτούς τους αεραγωγούς πρώτη φορά το κεφάλι μου πάγωσε ... δουλεύούν πολύ καλύτερα απο το qwest , άσχετα με την θέση οδήγησης . Απο την πρώτη φορά που θα κλίσει η ζελατίνα , καταλαβαίνεις οτι θα είναι και λίγο πιο θορυβώδες ... Και έχεις δίκιο κάνει περισσότερο θόρυβο , αλλά όχι τεράστια διαφορά .

Ένα άλλο κομμάτι που ίσως αξίζει να σημειωθεί , είναι οτι στο qwest τα ηχεία για την ενδοεπικοινωνία , φαινώταν να "κουμπώνουν" καλύτερα , ουσιαστικά δεν τα αισθανόμουν καθόλου στα αυτιά μου , ενώ στο xr1100 ακόμα το παλεύω .

asotosios
14-09-2012, 18:22
πρωτα απο ολα ευχαριστω πολυ για τις αποψεις...
σημερα ειχα χρονο και περασα απο bazaar και δοκιμασα και τα 3 προαναφερθεντα...αλλα και ενα ακομα που ηταν η προταση του πωλητη το AGV GP Tech...

ολα μα ολα με βολεψαν παρα πολυ...για το 10λεπτο της προβας...
ολα μα ολα ειναι χαοτικα ανωτερα απο το παρων κρανος μου...
ειδικοτερα...τωρα...

1. Qwest...μιας και δεν αφαιρειτε ολη η επενδυση το καθιστα εκτος πλανων μιας και ενα κρανος το οποιο θα το κρατησω 5+ χρονια εχει αναγκη απο πολυ καλο καθαρισμα καθε 6 μηνες μιας και το φωραω καθημερινα...
2. XR 1100...πολυ καλη εφαρμογη αλλα πολυ καλη εφαρμογη...ποιοτικο εσωτερικο...σχετικα ελαφρυ...αλλα (θα σας πω παρακατω...:D)
3. X spirit 2 (1 δεν ειχε ουτε για δειγμα...) ακομα καλυτερο...παρα πολυ καλη εφαρμογη...τα παραπανω χρηματα (τα πολυ παραπανω δλδ) φαινονταν στην ποιοτητα...
4. GP Tech...ενα φθηνοτερο (μεση τιμη μεταξυ των XR & Xspirit) Xspirit 2...διπλο κελυφος οπως το xspirit...μου φανηκε πιο ελαφρυ...και γενικα αν και δεν ειχα και πολυ σε υποληψη τα AGV (κολλημα δικο μου οχι για κανενα συγκεκριμενο λογο)...με εντυπωσιασε...απο οτι μου ειπε και ο πωλητης που εχει το ιδιο (:rolleyes:) ειναι πολυ καλο κρανος...

στο αλλα...κατι που μου το επισυμανε ο πωλητης και δεν πρεπει να εχει και πολυ αδικο...
το XR1100 ειναι κραναρα...αλλα ειναι σχεδον 6χρονων κρανος...οσο καλο και να ειναι ειναι σχεδον (οχι οτι δεν αξιζει) ξεπερασμενο...
η αληθεια ειναι οτι και εμενα αν και μου αρεσε πολυ...πρεπει να ομολογησω οτι τα αλλα 2 xspirit και gp tech ειχαν καλυτερη αισθηση...αλλα...(και παλι υπαρχει αλλα)...
το ενδιφερον μου ειναι για ορθια θεση οδηγησης...και το μονο αμειγως για τετοια θεση ειναι το XR...συν οτι η τιμη του ειναι αρκετα καλυτερη 100 και 200ευρω απο τα αλλα...με το Xspirit να ειναι το ακριβοτερο...
αλλα τα αλλα 2 εχουν καλυτερα υλικα...εξωτικα...και στην κακια στιγμη (που αλλωστε για αυτο το αγοραζουμε) θα με βγαλει πιο παλικαρι...(οχι οτι τα XR δεν θα με βγαλει...)

το γενικο συμπερασμα απο καποιον που δεν εχει μεγαλη εμπειρια στο θεμα...

και τα 3 κραναρες...
το θεμα ειναι στην τιμη και μαλλον μονο εκει...
αντε και λιγο στο θεμα υλικων...στο οποιο ομως κανενα δεν μπορεις να πεις οτι δεν ειναι ασφαλες...!!!


και σας ρωταω...δλδ σας ξαναρωταω...

gp tech - XR 1100...
οχι που θα εμενα στο αρχικο μου δηλημα...
(το Xspirit ειναι πολυ πανω απο το ταβανι μου και δεν παιζει λογο τιμης...)...!!!

ειχε κανενας σας εμπειρια με gp tech...???
Μηπως το GP Tech ομως ειναι πολυ σπορ κρανος...εγω δεν ειμαι σπορ...κανω ταξιδι στα 140τοπ...μηπως δεν ειναι για τον σκοπο που θελω...???
Ευχαριστω πολυ και κουραγιο...!!!:D:D:D:D:D:D


ΥΓ. βρησκω το νουμερο μου στο GP tech στα 309ευρω απο εξωτερικο (Ελλαδα γυρω στα 500ευρω...οποτε το καθιστα πιο φθηνο και απο το XR 1100...)

moby_gr
14-09-2012, 18:37
Το XR1100, είναι ακριβώς 3 χρόνων μοντέλο, πρωτοήρθε στην Ελλάδα το Σεπτέμβριο του 2009!

pkaran
14-09-2012, 18:38
Είναι το SHOEI XR-1100 6 ετών κράνος;;; :wha13::wha13::wha13:
Το XR-1000 είναι τόσο που αντικαταστάθηκε τέλος το 2009 αρχές 2010 απο το XR-1100.

lempoi
14-09-2012, 18:40
:ye02::ye02::ye02:Το XR1100, είναι ακριβώς 3 χρόνων μοντέλο, πρωτοήρθε στην Ελλάδα το Σεπτέμβριο του 2009!

jmar
14-09-2012, 18:58
:ye02:Το XR1100, είναι ακριβώς 3 χρόνων μοντέλο, πρωτοήρθε στην Ελλάδα το Σεπτέμβριο του 2009!

:ye02:

asotosios
14-09-2012, 19:02
πολυ πιθανων να εκανα εγω λαθος...ή και ο πωλητης...αλλα μαλλον εγω εκανα λαθος...

κατα τα αλλα εχετε δοκιμασει το GP tech...
πιστευετε οτι ειναι καλυτερο απο το XR 1100...
κανει για την δουλεια που το θελω...

ή XR 1100...???

jmar
14-09-2012, 19:35
πολυ πιθανων να εκανα εγω λαθος...ή και ο πωλητης...αλλα μαλλον εγω εκανα λαθος...

κατα τα αλλα εχετε δοκιμασει το GP tech...
πιστευετε οτι ειναι καλυτερο απο το XR 1100...
κανει για την δουλεια που το θελω...

ή XR 1100...???

Παρτο να μας πεις την διαφορα αφου ολοι XR-1100 εχουμε :D

hairentin
14-09-2012, 19:56
Δεν ξερω κατα πόσο είναι αξιόπιστο το review , αλλά εδώ λέει :
Αυτό το κράνος είναι σχεδιασμένο καθαρά για συνθήκες πίστας ...
Δεν θα του αρέσει η όρθια θέση οδήγησης , θα είναι οκ με τα 3/4 (ποιά είναι αυτή ?) αλλά θα είναι τέλειο για σκυφτή ...
Προφανώς τόσο το ζύγισμα του όσο και οι αεραγωγοί δεν θα δουλέψουν όσο καλά θα δούλεβαν σε μια πιστιάρα ...

AGV GP Tech Helmet Review at RevZilla.com - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=zT5TEUPJ91Y&feature=player_embedded#)!

pkaran
14-09-2012, 21:09
AGV χώρα προέλευσης;;;

jmar
14-09-2012, 21:12
AGV χώρα προέλευσης;;;

Ιταλια :ye33:

Gasgs
15-09-2012, 10:53
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω ότι το xr1100 είναι 3 χρόνων. μήπως σου δίνει κάποιο xr1000 ;
Επίσης προτείνω από το AGV ΚΑΙ SHOEI το δεύτερο !
Για πες μας και τιμή που στο δίνει ; με γραφικά η μονόχρωμο ;

asotosios
15-09-2012, 21:33
Shoei xr1100 379€
GP tech 489€
Και τα δυο μαύρα γυαλιστερα...

Αλλα το GP tech το βρίσκω με γραφικά σε ιντερνετικο μαγαζί 309€+αποστολή...

Gasgs
15-09-2012, 21:36
Το 1100 μπορείς να το βρεις και στη γνωστή αποθήκη μαύρο με 345 αν θυμάμαι καλά η και λιγότερο

gsmaniac
15-09-2012, 21:39
Το 1100 μπορείς να το βρεις και στη γνωστή αποθήκη μαύρο με 345 αν θυμάμαι καλά η και λιγότερο

Το πήρε φίλος... Με 285;)

jmar
15-09-2012, 21:41
Shoei xr1100 379€
GP tech 489€
Και τα δυο μαύρα γυαλιστερα...

Αλλα το GP tech το βρίσκω με γραφικά σε ιντερνετικο μαγαζί 309€+αποστολή...

Aν ειναι να το χρησιμοποιεις καθε μερα μην παρεις μαυρο :ye33: για δες αυτο το σχεδιακι Shoei XR-1100 Swell TC-6 (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shoei-XR-1100-Swell-TC6/SubProducts/Shoei-XR-1100-Swell-TC6-0001) οχι με πολλα γραφικα και ομορφο +10 ευρω εξοδα αποστολης στην πορτα σου :ye02:

asotosios
16-09-2012, 19:50
Ο λόγος για το χρώμα έναντι των γραφικών...???

jmar
16-09-2012, 20:27
Ο λόγος για το χρώμα έναντι των γραφικών...???

Τι εννοεις?? Το τελειως μαυρο απλα σου λεω να μην το προτιμησεις λογω του οτι το καλοκαιρι ειναι πολυ ζεστο :)

asotosios
16-09-2012, 22:09
Αυτο ακριβώς που μου απαντησές...:)

asotosios
17-09-2012, 11:55
βλεποντας το παραπανω review το οποιο βρηκα αρκετα κατατοπιστικο...μου λυθηκε η απορεια αν ειναι για σκυφτη θεση οδηγησης κτλ κτλ...

ειναι για σκυφτη αλλα και για 3/4 το οποιο φανταζομαι οτι εννοει την μεση κατασταση απο την σκυφτη και ορθια...
το καλο ειναι οτι η Ιταλιδα μου ειναι σε αυτη την θεση...δλδ οχι σκυφτη αλλα οχι και τερμα ορθια οπως πχ τα ON OFF...

μενει να αποφασισω ποιο απο τα δυο θελω να παραγγειλω...

Ευχαριστω για τον χρονο σας αλλα και την διαθεση να βοηθησετε...

το οτι ακομα δεν εχω αποφασισει ακομα πιο...δεν οφειλετε σε εσας αλλα στα κρανοι...που ειναι και τα 2 κραναρες...:)

μαλλον με βλεπω να παραγγελνω το GP Tech απο εξωτερικο...αλλα ακομα δεν εχω αποφασησει...!!!

Ευχαριστω και παλι...:)

alpap
24-10-2012, 09:59
Ήμουν κι εγω σε αυτό το δίλημμα και τελικά επέλεξα το QWEST επειδή κατά γενική ομολογία ταιριάζει πιο πολύ για οδήγηση σε όρθια θέση.

Πριν αρχίσω να οδηγώ μου φαινόταν πολύ περιοριστικό το οτι επρεπε να φοράω κράνος...σαν να αφαιρεί κάτι από τη μαγεία. Με το QWEST είναι σχεδον σαν να μη φοράω κράνος. Τωρα πλέον μου είναι αδιανόητο να μη φοράω.
Δεν ειχα πριν αλλο κράνος οπότε δεν μπορώ να κρίνει τα περι θορύβου και εξαερισμού. Πάντως μεχρι τα 100 δε διακρίνω κάποιον ενοχλητικό θόρυβο. Επίσης αν και το εχω φορεσει μονο μεσημεριανές ώρες (εξωτερική θερμοκρασία 25-30C) και σε επαρχιακό δίκτυο τους είχα κλειστους τους αεραγωγους χωρίς να ζεσταίνομαι ιδιαίτερα...

Δε μας είπες όμως τελικά ποιο από τα 2 (3) πηρες;